Bewegingsleer, filosofie en krijgskunst Folkloristische dansen door Ensemble Liesma UW KRANT VAN Rundergehakt van e keurslagers SCHOUWEN-DUIVELAND Rabobank zilver voor joke van den Houten Programma Radio Schouwen-Duiveland Natuurinformatiepunt Vluchtheuvel open r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Brouwenaar onderwijst Japanse vechtsport Aikido Op 18 en 21 augustus in Renesse en Haamstede Tot en met zondag 31 augustus dé ksant van schouwen - iuivelawU lJ WOENSDAG 30 JULI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD BROUWERSHAVEN - „Letterlijk vertaald bete kent aikido 'de weg- van de innerlijke harmonie'. Het is een verdedigende sport, waarbij door middel van bepaalde technieken een aanval wordt geneu traliseerd en vervolgens overgenomen. Door het toepassen van een bepaalde worp of klem wordt de aanvaller vervolgens overwonnen. In het oorspron kelijke aikido was het de bedoeling hem in één keer uit te schakelen." Dat vertelt aikidoleermees- ter Jan de Bakker uit Brou wershaven. De Brouwse aik idovereniging 'Munen Muso' presenteerde zich tijdens het PitPop Festival, afgelopen zaterdag aan een groter pu bliek. Volgens De Bakker wint deze vrij jonge, Japanse vechtsport jaarlijks aan pop ulariteit. ,,In Japan staat aikido op dit moment na ju do en kendo op de derde plaats van de meest beoefen de budo-vaardigheden." Niet gewelddadig Hoewel bij aikido veel krachten vrij kunnen ko men, wordt de fysieke kracht tot het minimum be perkt. Aikido is niet geweld dadig en daardoor geschikt voor jong ,en oud, mannen en vrouwen. ,,De beoefening van het aikido is gericht op het ontwikkelen van jezelf en dus niet op het vechten," aldus Jan de Bakker. Het woord ai-ki-do bestaat uit drie gescheiden lettergre pen met de betekenis Ai harmonie, Ki energie (soms mentale kracht, le vensenergie, scheppend be ginsel) en Do weg (manier van doen). Het tegenwoordi ge aikido zou zijn oorsprong vinden bij daito aikijitsu, een bewegingsleer die werd gesticht door prins Teijun, de zesde zoon van de Japanse keizer Seiwa (850-880). Kunst De leermeester Sokaku Ta- keda besloot aan het begin van deze eeuw de kunst van het aikijitsu naar buiten te brengen, eerst in besloten groepen en voorbehouden ■r-jUnvds&Japapsg adelEen van ^zfj'n/Peeriingèhwvas' de s'tiéfï- 'tèr van het huidige aikidc Morihei Uyeshiba. Deze richtte in 1945 aikido op als budovorm. O-Sensei Morihei Uyeshibo overleed in 1969 op 86-jarige leeftijd. „Gedurende zijn leven oog- ste Morihei Uyeshiba al gro te bewondering. Hij was een levende legende. Behalve verscheidene vechtsporten bestudeerde hij het Shintois- me en het Zen Bhoedisme. Hij had het vermogen om el ke aanvaller te ontwapenen, een dozijn personen gelijk te werpen en tegenstanders te vloeren en onder controle te houden zonder hen zelfs aan te raken. Zijn bekendheid als budo-leraar was destijds zo groot, dat budoka uit heel Ja pan zich verdrongen om bij hem leerling te mogen wor den. En dat ondanks zijn ma tige gezondheid en zijn zeer geringe lichaamslengte van 1.50 meter", vertelt Jan de Bakker enthousiast. Meer Ofschoon aikido iemand in staat stelt de ki van de tegen stander te leiden en hem of haar met weinig inspanning te werpen (soms bijna zonder enige aanraking), is het meer dan een zelfverdedigings- sport of een eenvoudige li chamelijke vaardigheid. Om mee te kunnen gaan met de beweging en kracht van de tegenstander of aanvaller moet de aikodoka (de beoefe naar) de tegenstander kun nen begrijpen en de gevoe lens kunnen delen, omdat het uiteindelijke doel niet het toebrengen van letsel is, maar het bereiken van har monie. Bij het aikido kan daarom geen sprake zijn van rivali teit. Omdat het aikido zich niet richt op strijd, bestaan geen echtte, tegenstanders, Aiki'dö-\v ètfStfij dén kunnen daarom eigenlijk niet wor den georganiseerd. Doel van Een bijeenkomst in het MFC, waarbij het aikido wordt beoefend. het aikido is niet het produ ceren van een sterk individu, maar een geïntegreerd per- sobn. Mensen die het aiki.do wensen te bestuderen moe ten daarom in de eerste plaats over een eerlijke en rechtvaardige geest beschik ken en de vele technieken re gelmatig en geconcentreerd oefenen. Trainingen De vereniging Munen Muso, waarvan de naam 'geen plan, geen voorstelling' betekent, traint op vrijdag en woens dag van 20.00 tot 22.00 in een lokaal van het MFC in Zie- rikzee. In de Dojo (betekent: de plaats van de weg, de trai- ningsplek) hangt een foto van grondlegger Uyeshiba of de drie karaktertekens Ai- Ki-Do. De aikidolessen be ginnen altijd met een korte meditatie, zodat iedereen zich op de les kan concentre- reh. -Na het traditionele groe ten, zoals dat in iedere Oos terse krijgskunst gebeurt, volgt een aantal ademha- lings- en spieroefeningen als voorbereiding op de les. 'istë Daarbij concentreert memal* zich op de 'hara', een punt dat ongeveer twee a vijf cen-^g timeter onder de navel ligt. Na deze oefeningen wordt het valbreken beoefend, een essentieel onderdeel van het, Aikido. n£ Sensei Tijdens deze les demon- streert de leraar (de sensei) deze techniek, die de leerlin- j gen vervolgens samen met een partner oefenen. De le- raar houdt toezicht tijdens de lessen en geeft, indien no dig, aanwijzingen. Het Aik ido vergt geduld en doorzet tingsvermogen. Na een aantal maanden merken de beoefenaars veranderingen in hun lichamelijke conditie, 2e'lfvertrouwèn en concen tratievermogen. .-/Bij de lessen en oefeningen Vrbrdt soms gebruik ge maakt van een soort houten zwaarden (Bokken), dolken (jlfinto) of stokken (Jo), ter wijl soms ook (houten) pisto le^ kunnen worden ingezet. Mét deze houten voorwerpen kunnen verschillende aan- ballen op betrekkelijk ongé-"' vaarlijke wijze worden nage-">' bootst. Beginnende cursisten dragen een judopak of kirrïö~* no, terwijl gevorderden"" daaroverheen vaak een lïa- kama (een soort broekpak) dragen, zoals ook in de Ja panse schermsport wordt ge stuikt. Het gebruik van hou- ,ten zwaarden en dit soort kleding is eyident, wapneer je bedenkt dirt Veel Japansë^ vechtsporten van -het— ztvaardvechten zijn afge leid'", aldus Jan de Bakker. (Marijke Folkertsma) Aikido is volgens hem een sport 'die je moet dragen'. „,Je ziet vaak dat mensen, die verder zijn, anderen hel pen om elders een Aikido- school op te starten. Zo is een van onze leerlingen uit Goés, met hulp van medetrainer Leo Legen en mij, ook daar een Aikidovereniging aan het opzetten." De kosten voor aikido-lessen bedragen ongeveer dertig 'gulden per maand voor vol- '"■Cvassenenen en de helft daar van voor jongeren tot 16 jaar. ■Hiervoor heeft men twee keer per week twee uur trai ning. Een eerste proefles is altijd gratis. Belangstellen den altijd vrijblijvend ko men kijken, hoewel echt meedoen volgens De Bakker beter is om een goede indruk •te krijgen. Nadere informa tie'via telefoonumpner 0111- -69213-9. De-eerstelessen gaan -op -15 augustus weer van start. ZOMERCURSUS BABYMASSAGE ZONNEMAIRE - In het dorpshuis in Zonnemaire wordt vanaf vrijdag 8 augus tus een cursus babymassagé gehouden. De lessen worden gepresen teerd door fysiotherapeute Monique van Keuk. Zij leert moeders hoe ze de huid van hun baby kunnen masseren met natuurlijke goudsbloe molie, die de huid van het kindje onder meer beschermt tegen de zon. De massage werkt ontspannend, zowel voor moeder als kind. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie of aanmelding telefonisch con tact opnemen via 011-402285. ORGELCONCERT KAPELLE - Organist en diri gent Charles de Wolff presen teert zaterdag 9 augustus een orgelconcert in de Neder landse Hervormde kerk in Kapelle. Op het programma staan werken van Reubke, Brahms. Liszt en Duruflé. De Wolff studeerde aan de con servatoria in Utrecht en Am sterdam. Hij kreeg de Prix d'Excellence voor orgel, gaf vele concerten en werkte mee aan CD-opnamen. Hij dirigeerde Mozarts Krö- ningsmesse bij de kroning van prinses Beatrix tot ko ningin in 1980. Het concert in Kapelle be- girtt om 20.00 uur. MODELWONING KAMPERLAND - Op het bungalowpark ^Noordzee Résidence De Banjaard, dat momenteel wordt gereali seerd in Kamperland, is een modelwoning gereed. Het betreft een vakantiewo ning van het type 'Huys ter Duyne'., een familiehuis met een royale leefruimte. Mo menteel worden in het park wegen aangelegd. Ook zijn de funderingen van een groot aantal villa's gelegd. Belangstellenden kunnen een kijkje nemen in de mo delwoning of voor nadere in formatie telefonisch contact opnemen via 0118-641500. Lets Folklore Ensemble Liesma RENESSE/HAAMSTEDE - Een karakteristieke stijl en uitvoering en origineje volkdansinterpreta- ties, die zijn gebaseerd op de nationale folklore. Dat zijn kenmerken van het folklore dansensemble Liesma, dat maandag 18 augustus optreedt in Renes se en donderdag 21 augustus in Haamstede. Het folklore dansensemble is actief sinds de oprichting in 1946. De afgelopen zestien jaar wordt het geleid door choreograaf Imants Magone. Het ensemble omvat momen teel ruim vijftig dansers, een vocale groep, een muziek en semble en het kindervolks- dans ensemble 'Dzirksteli- te'. Goud Sinds 1974 bezet 'Liesma' de eerste plaats onder de Letse ensembles. De groep won gouden medailles op wereld festivals voor jongeren en studenten in Berlijn en Mos kou en nam deel aan de inter nationale expositie 'Porta- pia-81' in Japan. 'Liesma' werd daar erkend als een van de beste ensembles uit de 58 landen, die tijdens het evene ment voorstellingen verzorg den. Tijdens internationale volksdans concoursen in Hongarije, Spanje en Enge land werd het ensemble be loond met de hoogste titels voor volkskunst groepen.. Er werden televisie opnamen gemaakt door Letse en bui tenlandse maatschappijen. De meest populaire program ma's van het ensemble zijn: 'The Axiom of Dance''The Joy of Dance', 'The Ancient Dance', 'Come, Little Sister' en 'Have a Dance'. Naast Letse volksdansen, zang en muziek omvat het programma ook dansen uit andere naties en moderne choreografie. De artistiek leider van het ensemble werkte voor dansgroepen uit Polen, Rusland, Frankrijk en Engeland. De dansen, zang en muziek van 'Liesma' beogen meer bekendheid te geven aan het Letse karak ter. De voorstelling wordt uitgevoerd in karakteristie ke klederdrachten en bege leid door authentieke instru menten. De voorstelling in Renesse wordt gehouden van 20.00 - 22.00 uur op de Kerkring. De artiesten dragen daar kleder drachten uit de streken: Kur zeme. Latgales, Zemgale en Vidzeme en worden begeleid met de instrumenten kokle, trejdeksnis, duivel trommel, viool, fluit en accordeon. Donderdag 21 augustus is dat alles te zien in het centrum van Burgh-Haamstede, waar het gezelschap om 12.00 uur, 13.30 uur en 15.00 uur steeds twintig minuten optreedt. tlGH-HAAMSTEDE - De Consumentenbond «Hfeëd onderzoek naar de kwaliteit van rundergehakt Nederland. Keurslagers kwamen daarbij goed uit -de-bus,-dankzij het HACCP-systeem "HACCP (Hazard Analysis ^Critical Control Points) is lle'en bewaiangssysteem dat is gericht op de veiligheid van het product. HACCP is ver plicht gesteld door het minis terie van VWS. Alle levens- middelënbedri'jveh die in direct contact staan met etenswaren moeten sinds ja nuari 1996 met dit systeem werken. De Vereniging van keurslagers gebruikt het systeem al sinds 1994. Dat is volgens de .vereniging de .-rc [den da£ dé kwaliteit van liet rundergehakt -in deze slage-- rijen aantoonbaar beter is. De vereniging maakte een ei gen HACCP-code omdat ze naast kwaliteit ook veilig heid en hygiëne als uitgangs- .punt heeft. De leden van de Vereniging worden door een extern controle-orgaan ge keurd op deze HACCP-code. Daarnaast wordt gekeken of wordt voldaan aan de be- drijfshygiëne zoals die in de code wordt aangegeven. Een van de keurslagers is Slagerij De Jonge aan de Noordstraat in Haamstede. feEN^SSE - in het bijzijn van familie, collega's, le den van dé beheerscolleges en directie kreeg Rabo- bank-medewerkstér Joke van den Houten de zilve ren draaginsigne van de Rabobankorganisatie. Het insigne werd haar uitge reikt dopr.de voorzitter van het bestuür- fvan. de Rabo bank Schouwen-Zierikzeë L. A.. G. Soeters tijderis peil druk:' bezochte receptiën in Slót Mpêrjïipöd:- Joke.van den Houtên kwam 25 jaét ge leden in dienst vhn de. Rabo bank als administratief me dewerkster. Na enkele jaren volgde een benoeming tot cliëntadviseur. Door de jaren .fieeh yfas zij een vraagbaak. Soeters vertelde dat de jubi- laresse bij klanten en colle ga's uitstekend staat aange schreven. De afgelopen jaren trad zij regelmatig op als mentor van nieuwe collega's. Joke van den Houten en A. C. Soeters. i 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag: 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). WESTENSCHOUWEN - 'De Vluchtheuvel' is de titel van het natuureducatief informatiepunt, waar be langstellenden tot en met zondag 31 augustus weer terecht kunnen met vragen over de natuur in de 'Kop van Schouwen'. 'De Vluchtheuvel' is geves tigd aan de Steenweg vlakbij de rotonde onder aan de dui nen bij Westenschouwen. Het informatiepunt is dage lijks geopend van 10.15 tot 21.15 uur. Het natuureduca tief informatiepunt omvat onder meer een tentoonstel ling die de titel heeft 'Mama hoe heet die schelp'. Aan de hand van wandplaten van het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie, het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie en Werk groep Schoolbiologie Schou wen-Duiveland kunnen schelpen en andere vondsten op het strand worden opge zocht en benoemd. De tentoonstelling geeft door middel van sporenzoekpla- ten ook uitsluitsel over spo ren die mensen kunnen aan treffen tijdens een wandeling door het nabij ge legen duingebied. Bezoekers kunnen zien welke bessen eetbaar en welke giftig zijn. Hoe planten overleven in de droge duinen en waar ze on gestoord zeehonden kunnen bekijken. Bezoekers kunnen ook persoonlijk antwoord krijgen op hun vragen van de IVN-gidsen Jan en Ellen Mid- avaine, die het natuureduca tief informatiepunt beheren. De Vluchtheuvel is gratis toegankelijk. Vanaf deze voorziening zijn wandelrou tes uitgezet die variëren van een tot vier uur gaans. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. -■JA, ik wi) een: Q M AAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 -I KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 -J HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 -J HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 J JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JJAAR abonnement zonder automatische afschrijving /194,00 ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!) Naam Dhr7mevr Adres Postcode Telefoon Handtek. ..Plaats: Geb.datum:. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. -i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3