1/3 'Mensen die vol hoop zijn worden steeds 'kleiner' Duikcentrum 'Waterworld langs N59 bij Nieuwerkerk Oogstdemonstratie met 21 trekpaarden 55% deurloo Midzomer- nachtmarkt VLISSINGEN Asielzoekerscentrum Burgh blijft nog (minstens) vijf jaar bestaan Initiatief twee jeugdige duikinstructeurs o speelt u met licht! WOENSDAG 30 JULI 1997 NIEUWSBLAD IS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Woensdag 30 iuli Donderdag 31 juli 60% Vrijdag 1 en zaterdag 2 auoustus /O Laatste dag alles —mannen van de prijs Mol 7 - Zierikzee - 0111-414555 Nog 2 dagen! boulevard 1 augustus v.a. 21.00 uur CURSUS ZIERIKZEE - In de Drie hoek, aan het Kerkhof NZ in Zierikzee, wordt van 16 september tot en met 9 december een cur sus kunstgeschiedenis gehouden, die wordt geïl lustreerd met dia's. De cursus maakt deelne mers wegwijs in vele eeuwen kunstgeschiede nis en leert mensen op en andere manier kijken naar gebouwen schilde rijen en beeldhouwwer ken. Men leert stijlen herkennen en plaatsen in de tijd. De cursus omvat twaalf bijeenkomsten op dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur en wordt afge sloten met een excursie. Belangstellenden kun nen voor nadere informa tie of aanmelding contact opnemen met M. Leij- dekker telefoon 0111- 417839. ORGELCONCERT DREISCHOR - De organist Dirk Jansz Zwart uit Rotter dam presenteert donderdag 31 juli zijn derde orgelcon cert van dit seizoen in de Hervormde Kerk op de Ring in Dreischor. Het program ma omvat composities van orgelcomponisten uit alle tij den. Aanvang 20.00 uur. Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - Toen het, als hotel ontwor pen, gebouw aan de Hoge weg in Burgh in 1992 in ge bruik werd genomen als asielzoekerscentrum (AZC) verwachtte het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) dat het centrum ongeveer vijf jaar nodig zou zijn. Bij het eerste lustrum, dat over twee dagen wordt gevierd, is duidelijk dat het gebouw nog ze ker vijf jaar in gebruik zal blijven voor de huisves ting van buitenlanders, die wachten op de afwikke ling van hun asielprocedure. ,,De afgelopen anderhalf jaar werd duidelijk dat de opvang van asielzoekers geen tijdelijk, maar een per manent fenomeen is," aldus mr J, T. F Burger. Vanaf de oprichting is hij betrokken bij het AZC Burgh-Haamste- de; twee jaar als plaatsver vangend directeur en de af gelopen drie jaar als directeur. In die periode ver bleven in het centrum vele honderden mensen die in Ne derland een veilig heenko men zochten. Lang wachten In de eerste jaren wachtten zij in het AZC hooguit zes maanden op de afwikkeling van hun asielaanvraag. Te genwoordig bedraagt die pe riode gemiddeld anderhalf jaar. „Sommige mensen moeten wel drie jaar wach ten," aldus Philomene Op 't Hof uit Sirjansland. Zij is sinds 1994 in het AZC actief als coördinatrice van Vluch telingenwerk Burgh-Haam- stede. Een groep, van zestien vrijwilligers, die de belan gen van de asielzoekers be hartigt door hen juridisch advies te geven en wegwijs te maken in de doolhof van re gels en voorwaarden die vast zit aan een asielprocedure. Hoewel het aantal mensen dat in Nederland asiel aan vraagt is gedaald van 50.000 per jaar (in 1994 tot onge veer 20.000 (verwachting voor dit jaar) is de asielpro cedure volgens Op 't Hof niet gemakkelijker geworden. „Omdat de regering de Vreemdelingenwet heeft verscherpt zijn de gevolgen van de procedure voor de asielzoekers vaak dramati scher. „Mensen die het land binnen komen moeten bij een aanmeldcentrum aan de grens of op Schiphol binnen 24 uur met officiële papieren aantonen wie ze zijn, anders worden ze direct terug ge stuurd. Maar iemand, die op het nippertje het leven kon redden door te vluchten of die net is verkracht, heeft vaak niet aan officiële docu menten gedacht." 'Kleiner' Vluchtelingenwerk verzet zich tegen de aspecten van het Nederlandse vluchtelin genbeleid die weinig huma nitair zijn. „Wij vinden bij voorbeeld zes maanden de maximale periode voor af handeling van een asielpro cedure. Wanneer mensen lan ger moeten wachten wordt de spanning te groot. We zien asielzoekers die hier vol hoop en verhalen binnen ko men, dan steeds 'kleiner' worden. Ze worden stil en de pressief omdat ze bang zijn voor een negatieve beslissing op hun asielaanvraag." Asielzoekers, die na een ver blijf in het Opvang- en onder zoekcentrum (OC) waar hun procedure wordt opgestart, in het AZC Burgh-Haamste- de de afhandeling daarvan mogen afwachten, hebben geluk. „Omdat dit gebouw indertijd is gebouwd als ho tel beschikt elk appartement over een eigen douche, toilet en keukenblok. Een luxe die slechts in enkele AZC's kan worden geboden", aldus di recteur Burger. Het AZC Burgh-Haamstede heeft ver der het voordeel in een mooie, rustige omgeving te liggen „De mensen kunnen hier tot rust komen in de na tuur, terwijl er in de zomer ook veel recreatieve moge lijkheden zijn." Statussen Wanneer een asielzoeker als gevolg van zijn asielaan vraag een status krijgt, kan hij vanuit het AZC doorstro men naar een reguliere wo ning. Wanneer de beslissing op de asielaanvraag negatief uitvalt moet hij naar het ver trekcentrum in Ter Apel en vandaar terug naar het land van herkomst. Een status kan erkenning inhouden als politieke vluchteling (A-sta tus), maar ook meer vrijblij vend zijn. „Bij een VTV-sta- tus (vergunning tot verblijf) mag men één jaar in Neder land blijven. Die periode wordt meestal automatisch verlengd, maar het is wel moeilijker zelfstandige huis vesting te krijgen. Bij een voorwaardelijke VTV-status is de kans op jaarlijkse ver lenging van de status, huis vesting en werk nog meer be perkt." Tot voor kort waren, behal ve Vluchtelingenwerk, ook een maatschappelijk werk ster en het Bureau Rechts hulp in het AZC actief om asielzoekers emotioneel en juridisch bij te staan. Deze twee instanties werden door de Rijksoverheid echter 'weg bezuinigd'. Philomene op 't Hof is daar niet blij mee. „De druk op vrijwilligers wordt steeds groter. De uitdaging waarvoor wij staan is enorm en het werk zwaar." Deson danks kon Vluchtelingen werk tot nu toe steeds over voldoende mensen beschik ken. Opvattingen Ongeveer sinds een jaar le vert Vluchtelingenwerk ook een bijdrage aan de integra tie van asielzoekers in de maatschappij. „We hebben een alfabetiseringsproject, dat aansluit op de Neder landse taalles die het COA in het AZC verzorgt." Aan die Nederlandse taalles is weer voorlichting gekoppeld over de manier waarop Nederland in elkaar zit. Want daarover bestaan volgens directeur Burger vaak verkeerde op vattingenbij asielzoekers. Somalische vrouwen uit het Asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede pootje badend aan het strand bij Westenschouwen. „Mensen hebben vaak een overspannen verwachting van het begrip 'democratie'. Ze denken dat je hier niet al leen je mening mag uiten, maar dat je daarbij ook al tijd je zifi krijgt. Men kijkt vreemd op wanneer blijkt dat compromissen moeten worden gesloten. Ook het be grip 'gedogen' is veel asiel zoekers vreemd. Ze staan paf wanneer iemand, die wat uit een winkel heeft gestolen, na verhoor door de politie weer wordt vrijgelaten.' In het land waar ze vandaan komen wordt in zo'n geval een hand afgehakt of-krijgt de dief langdurige gevangenis straf." Overplaatsing1 Volgens Burger komen in het asielzoekerscentrum niet meer ongeregeldheden voor dan in èen 'gemiddelde straat waar 300 mensen wo nen'. „Statistisch zijn op zo'n groep altijd wel een paar mensen die stelen of amok maken." In het AZC wordt dat opgelost door dergelijke asielzoekers uit elkaar te ha len door ze over te plaatsen naar andere AZC's. In de eerste jaren werd in het AZC alles voor de asielzoe kers gedaan. Ze kregen eten uit de centrale keuken en schoon linnengoed uit de wasserij. Volgens Burger is een van de grootste verande ringen van de afgelopen vijf jaar dat de asielzoekers veel meer eigen verantwoorde lijkheid kregen. „Via een pinpas kunnen ze beschik ken over een klein bedrag, waarmee ze zelf inkopen doen en hun eigen potje ko ken." De was doen de asiel zoekers met de wasmachines die in het AZC staan. Een andere verandering is dat de inwoners van Schou- wen-Duiveland de asielzoe kers veel gemakkelijker ac cepteren dan in het begin. „Vooral het contact met de kerken in de Westhoek is goed. Zij geven veel steun door gastfamilies voor te stellen en geld beschikbaar te stellen," aldus Op 't Hof. Ook particulieren steunen het AZC steeds vaker door persoonlijke inzet of door geld over te maken. Afgezien van de mensen van Vluchte lingenwerk zijn ongeveer 35 vrijwilligers actief in het AZC. Burger vindt het een goede zaak om stil te staan bij het vijf-jarig bestaan van het centrum „Om ons te realise ren .wat de afgelopen jaren is veftüaderd en wat we daar- vap kunnen leren." Daarom tsbet aanstaande vrijdag een bijzondere dag in het asiel zoekerscentrum. Vanaf 13.30 uur wordt er een officiëlebij- eenkomst gehouden met toe spraken van onder anderen algemeen directeur COA T. Veenkamp en burgemeester J. Asselbergs. Ondertussen begint buiten voor het cen trum een feest waarbij iede re belangstellende welkom is. Tot 22.00 uur zijn er jubi leumactiviteiten als een bar becue, een muzikale avond met de Q-bop Salsa Big Band en attracties als een zweef molen, foto-expositie, pool- stokspringkussen en rodeo kameel. ker met het idee om dat te doen in Sirjansland in Dak- kies Bar." Omdat het horeca bedrijf werd verhuurd bleek dat niet mogelijk en de schuur achter de woning van Carina's ouders stuitte bij de gemeente op bezwaren. De Weel Daarom kochten de jeugdige duikinstructeurs een stukje grond op het nieuwe bedrij venterrein 'De Weel' en reali seerden daar, grotendeels met eigen krachten en hulp van vrienden, duikcentrum 'Waterworld'. Het bedrijf heeft een vloeroppervlakte van 300 vierkante meter. On geveer een/derde deel daar van is ingericht als winkel, een/derde deel als kantoor, toilet- en douchegroep en een/derde als instructielo kaal en onderhoudsruimte voor duikmateriaal. In het instructielokaal wor den de vijf lessen theorie ge geven, waarmee de duiken in open water begint. Daarna volgen vijf lessen in zwem bad Onderdak in Zierikzee en tenslotte vijf lessen bege leid duiken in de Grevelin- gen. Ronald van der Zwart en Carina Goudzwaard zijn zeer enthousiast over de Gre- velingen en de Oosterschelde als duikgebied. ,,Het zijn binnenmeren met de kwali teit van zeewater, maar niet de nadelen van onrustig be wegend water door eb en vloed. In zout water heb goed zicht en meer kleur." Het nieuwe duikcentrum is vanaf zaterdag zeven dagen per week geopend van 8.30 tot 22.00 uur en in de winter periode van 9.00 tot 17.00 uur. In een later stadium wil len Ronald Zwart en Carina Goudzwaard de opening van hun eigen bedrijf vieren met een receptie voor alle men sen, die betrokken waren bij de realisatie van hun droom. MIDDELBURG - Precies 21 Zeeuwse koudbloed trekpaarden werken mee aan een demonstratie, waarbij wordt geoogst zoals in de jaren voor de me chanisatie in de landbouw. De oogstdemonstratie is i2 augustus op een wintertar- weperceel aan de Prooyense- weg in Middelburg, vanaf 16.00 uur.Het gaat om een initiatief van de stichting 'Het Werkend Trekpaard Zeeland'. Tijdens de demon stratie wordt onder meer ge oogst met twee zelfbinders, die worden getrokken door drie trekpaarden. Een zelf- binder is een ouderwets landbouwwerktuig dat het graan maait en tot schoven bindt. Het voortrekken van een zelfbinder is een zwaar kar wei voor de paarden, dat komt omdat de zelfbinder uit veel draaiende delen bestaat. Bovendien moet het appa raat met een vrij hoge snel heid worden voortbewogen om een goed resultaat te krij gen. Een van de zelfbinders, die worden gebruikt is eigen dom van de stichting 'Het Werkend Trekpaard'. De an der is van de familie Visser uit Biggekerke. De schoven, die met behulp van de zelf binders van het land worden gehaald, worden afgevoerd met een gerestaureerde boe renwagen, die wordt getrok ken door twee trekpaarden. Tijdens de demonstratie wordt niet alleen graan ge maaid, maar ook gedorst. Dat gebeurt met behulp van een antieke dorsmachine. Een trekpaard wordt ingezet om met behulp van een ros een hekelmachine aan te drijven. Een ros is een groot horizontaal draaiend wiel, dat een stationair werktuig aandrijft. Het tandwiel wordt in beweging gebracht door een rondstappend paard. De hekelmachine werd in vroeger tijden ge bruikt om vlas te hekelen. Twee paarden worden inge zet voor het bewerken van de stoppels op het gemaaide graanveld. De dieren trek ken daarvoor een ploeg en een cultivator. De Zeeuwse Vlegel is tijdens het evene ment aanwezig met een in formatiestand waar foto's van trekpaarden in actie worden aangeboden. De Zeeuwse Vlegel promoot op die manier haar product, mi lieuvriendelijk geteeld graan. Het evenement duurt tot ongeveer 21.00 uur. Het graan wordt geoogst met Zeeuwse trekpaarden die een gerestaureerde boerenwagen trekken. Advertentie Of het nu gaat om een enkelvoudig raam of een glaswand van onmogelijk formaat, Paauwe heeft er de juiste oplossingen voor! Kom eens langs of bel voor vrijblijvende informatie! Z\uduvg 20a. Zonnemaire. Tel. 0111-401318. Volop parkeergelegenheid en goed bereikbaar per openbaar vervoer. NIEUWERKERK - ,,Als duiker kun je, rustig door het water zwevend, van een natuur genieten die niet voor iedereen toegankelijk is." De 33-jarige Ro nald van der Zwart en zijn 26-jarige partner Carina Goudzwaard zijn enthousiaste duikers én duikin structeurs. Na voorbereidingen, die ongeveer een jaar in beslag namen, maakten zij van hun hobby hun beroep. Op bedrijventerein 'De Weel' langs de N59 bij Nieuwer kerk openen zij zaterdag 2 augustus duikcentrum 'Wa terworld'. Een bedrijf dat al le faciliteiten biedt voor dui kers of toekomstige duikers. Zij kunnen er onder meer te recht voor huur, aanschaf of reparatie van duikmateriaal en duikpakken. Voor het vullen van persluchtflessen en voor de 'Padi Open Water Diver' cursus die opleidt voor het open water brevet, waarmee mensen overal ter wereld zelfstandig kunnen duiken. Zowel Ronald van der Zwart als Carina Goud zwaard zijn bevoegd duikin- structeur. Mariniers Carina Goudzwaard is af komstig uit Zierikzee. Haar ouders zijn eigenaar van Dakkies Bar in Sirjansland. Daar maakte Carina in 1985 kennis met een aantal mari niers die gingen duiken in het Grevelingenmeer. „Ze nodigden me uit om dat ook eens te proberen en dat heb ik gedaan. Ik vond het een fantastische ervaring." Toen zij in de jaren daarna in Am sterdam woonde en werkte ging Carina Goudzwaard af en toe naar een duikcentrum in Landsmeer. Daar ontmoette zij Ronald van der Zwart. Hij stimu leerde haar om, evenals hij, de opleiding duikinstructeur te gaan volgen in Egypte. Hoewel het duiken aanvan kelijk voor beiden een vrij etijdsbesteding bleef, groei de het idee om samen een duikcentrum te beginnen. „Ik werd op een nacht wak- Duikcentrum Waterworldop bedrijventerrein De Weel langs de N59 bij Nieuwerkerk met een van de eigenaren van het nieuwe bedrijf Carina Goudzwaard. (Foto:Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1