Geen peren maar goed voetbal In de schijnwerper Smeding en Honig uitblinkers tijdens dressuurwedstrijden Spannende dubbel op park Bruinisse Nieuwe mijlpaal loopbaan De Valk Stadions willen extra kosten niet vergoeden Voetbaldier Bert Pentury deze week aan de slag bij vierde klasser Zierikzee Veel blessures Gruttepikkers Il-toernooi Naar Olympische Spelen studenten Voor rechtstreekse tv-uitzendingen 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bert Pentury geeft op de eerste training van Zierikzee het goede voorbeeld. OOST-SOUBURG - Bert Pentury's huiskamer ver raadt al een heleboel. Videobanden van de Ajax-op- leiding, van Maradona en ga zo maar door. Direct bekruipt je het gevoel met een echte liefhebber te maken te hebben. Pentury, van 25 februari 1948, is naast dat vooral ook een kenner. Zijn jarenlange er varing als speler en trainer gaat hij binnenkort aan wenden als verantwoordelijke bij Zierikzee. Zijn credo? Doelpunten, goed voetbal en het collectief. Vrijdag 13 juni jongstleden maakten de selectie van Zie rikzee en de nieuwe trainer kennis met elkaar. „Niks bij zonders over te melden. Ik ben nieuw, maar voor mij de jongens ook." Nuchterheid troef dus bij de man die ook het Moluks elftal begeleidt. Naast die eigenschap is be scheidenheid een andere kant van zijn karakter. Op het eerste gezicht geen loze beloftes, geen geschreeuw. „Al die grote kreten en uit spraken. Daar pint iedereen je later aan vast." Bert Pentury werkte het af gelopen bij Vlissingen. Het was zijn derde keer bij die vereniging en de minst suc cesvolle. „Vlissingen viel me ontzettend tegen. Ze kwa men uit de vierde klasse met zeventig goals maar in de derde klas maakten we er nog geen dertig. Het liep ge woon niet." Toch was het niet Pentury die de knoop doorhakte om weg te gaan. „De werkgroep, die was op gericht binnen Vlissingen, had besloten een andere trai ner aan te trekken." Betaald voetbal Voor Vlissingen was Pentury als trainer actief bij Jong Ambon (twee keer), Yerseke, VCV Zeeland en Breskens. Als voetballer begon Pentu ry bij Zeelandia waarna hij vervolgens bij Middelburg, Jong Ambon en Vlissingen speelde. In 1977 haalde de Oost-Souburger zijn A-diplo ma, coach betaald voetbal. Een betaald voetbal organi satie klopte echter nooit aan. „Het gevoel om bij een prof- ploeg aan de slag te gaan is gewoon weggeëbd. Op dat moment zat ik in het cursus- ritme. Het ging vrij vlot. Zo van, waarom pak je de vol gende er niet bij? Mijn C,B en A heb ik in Zeist gehaald, met veel twee- en driedaagse bijeenkomsten." Waar Pen tury bleef steken gingen •sommige van zijn collega's wel het 'wereldje' in. „Ik zat op de cursus met Aad de Mos, Jan Reker en al die andere mannen." Vele jaren later gaat hij dus aan de slag bij Zierikzee. De eerste contacten werden via de telefoon gelegd. Peter Goedegebure belde. Goede- gebure en Pentury waren geen vreemden voor elkaar. Beiden werken met de Zeeuwse jeugd. Zo had Pen tury het afgelopen seizoen drie jeugdselecties onder zijn hoede. Zeeland onder de elf, onder de twaalf en Zee land/West Brabant onder de veertien jaar. In plaats van (Foto: Marieke Mandemaker) de laatste groep neemt Pen tury naast de eerste twee nu de Zeeuwse/West Brabantse talenten onder de dertien on der handen. Drukke avonden dus voor huisman Pentury. In de voorbereiding bij Zie rikzee wordt er drie keer ge traind, als éénmaal de com petitie begint twee keer, op de dinsdag- en donderdag avond. Verder is Pentury ook nog docent JVT (jeugd voetbaltrainer) en TC3 (trai ner/coach). „Dat zijn twintig bijeenkomsten van drie uur. Zoals het nu gaat, botst het geen van allen met elkaar." Bij Zierikzee volgt Pentury interim-trainer Toon van Tiggelhoven op. Voorganger Jan Englebert, die vooral moeite had met de instelling van sommige spelers, kent hij niet. Wat dat betreft be-' gint Bert Pentury straks met een schone lei bij Zierikzee. Bestuur en trainer kwamen 'slechts' een éénjarig con tract overeen. „We bekijken het wel aan het eind van het seizoen. Loopt het niet, kun je altijd weg," aldus Pentu ry. Waarom Zierikzee? „Voor het voetbal. Ik heb ze tegen Vlissingen bezig ge zien, waren ze niet vrij sterk, maar ontbraken er spelers. Toen ik voor Zierikzee koos waren er geruchten dat er spelers bijkwamen (Elen- baas en De Haan, red.). Be langrijker voor mij, ten eer ste moet je gaan kijken wat je voetballend kunt oplos sen. Als je alles op pure kracht moet doen, dan ben je na een half seizoen weg. Is de kracht op." Nadat hij tekende kwamen inderdaad de vooral aanval lend gewenste versterkin gen. Degradatie was toen al een feit. „Zierikzee maakte gewoon te weinig doelpun ten. Ze wonnen nog wel tegen Moerse Boys. Ik hoopte dat het tegen BSC een vervolg zou krijgen. Nee dus. De gele en rode kaarten gingen ook meewegen." Pentury roert zelf de wed strijd Bruse Boys-Zierikzee aan, met de rode kaarten voor Van Beveren en Jacco van der Schee. „Daar moeten we in de voorbereiding reke ning mee houden. Gelukkig is de beker nu in poulevorm in plaats van het knock-out systeem. Gunstig." Niks kwijt Over de mens Pentury wil hijzelf niks kwijt maar als trainer typeert hij zichzelf wel. „Ik wil graag zien dat er goed gevoetbald wordt. Geen lange peren, die komen di rect terug. Zolang de tegen stander de bal niet heeft, kunnen ze niet gevaarlijk worden ook. En op de helft van de tegenstander. Des te minder afstand naar de goal hoef je te overbruggen." Het speltype van Zierikzee, bal letje rond laten gaan, klinkt hem goed in de oren. En bal verliefde spelers zijn geen probleem. „Als ze altijd maar in het achterhoofd hou den dat wat ze doen goed moet zijn voor de ploeg. Kijk maar naar de ploegen die de afgelopen jaren de Cham pions League hebben gewon nen. Geen specifieke uit schieters maar uitgaan van het collectief. Tegenwoordig moet je het met zijn elven doen." Met zijn elven, maar met een bijzondere rol voor de aan voerder. „Hij moet zeker een voortrekkersrol hebben en tot het uiterste willen gaan om de ploeg op sleeptouw te nemen. Als hij na de minste of geringste tegenslag het hoofd al laat hangen is het INTRODUCTIE Dit is de tweede afleve ring in een drieluik over nieuwe voetbaltrainers op Schouwen-Duiveland. In dit verhaal stelt Bert Pentury zich nader voor. De eerste aflevering ging over WIK-cpach Peter Tierie. In de derde bij drage staat de nieuwe baas bij Ouwerkerk, Jakkoo Brouwer, cen traal. geen goeie." Communicatie en het wij-gevoel staan bij Pentury ook al hoog in het vaandel. „Je moet praten met de spelers. Ze het 'ook- iets-van-mij-gevoel' geven." Zierikzee komend seizoen in de vierde klas. „Ik heb Zie rikzee altijd gezien als de toonaangevende ploeg van Schouwen. Zierikzee moet hoger op. Maar er is geen ter mijn gesteld." Pentury start met achttien man. „Anders wordt het een te grote groep en heb je geen overzicht meer. De samenstelling daar van heb ik aan anderen over gelaten." In principe wil Pentury met die groep de competitie in. Zierikzee wordt als degradant geacht om bovenin mee te draaien. „Je moet voor iets gaan. Als je geen kampioen wordt heb je tegenwoordig nog drie her kansingen. Onze klasse is wel gunstig. Gewoon èen Zeeuwse klasse met geen uit schieters." Uiterste Duurlopen hoeven ze op de training bij Zierikzee niet te verwachten. „Veel met de bal, positiespel en partij spe len. Als je een partij of posi tiespel speelt en iedereen heeft de intentie om tot het uiterste te gaan is dat ge noeg. In de periode 1965-1970 speelde ik bij Middelburg en werden we drie keer kam pioen van Nederland. Als spelers pakten we dan bij het begin van de training de bal en gingen we een partijtje doen. Iedereen liep zich uit de naad; het was een stilzwij gende overeenkomst. Als ie mand balletjes ging afwach ten was het over." Pentury geeft de spelers van Zierikzee dus een voorzet op maat. Nu alleen het inkop pen nog. Was dat het afgelo pen seizoen niet hèt euvel bij Zierikzee? In de schijnwerper. Zo heet de rubriek die elke dinsdag op deze pagina verschijnt. Sporters die op een opvallen de manier in het nieuws ko men, worden uitgenodigd om op trefwoorden te reageren. Deze aflevering staat Corrie de Waal 'In de schijnwerper'. De Bruse tennisster won af gelopen weekeinde op het Westhoek-toernooi twee fi nales en moest in een derde eindstrijd als verliezer toe kijken. Eerder in het seizoen was De Waal de sterkste, in het gemengd dubbel net plaatsgenoot Rinus Geense, bij een finale in St. Philips- land. Naam: Corrie de Waal. Geboren: 21 mei 1950 in Bruinisse. Woonplaats: Bruinisse. Sport: Tennis en skieën. Partner: Ja. Club(s): LTC Bru-tèn Beroep: Huisvrouw. Hobby's: Tennis, skieën, winkelen en een beetje fietsen. Favoriete sporten: Tennis en skieën. Laatste boek: Streekroman. TV-programma's: Eurosport, RTL. Kranten/tijdschriften: ZN, Telegraaf, Libelle, Mar griet, Fiets. Muziek: Niet in geïnteresseerd. Eten: Van alles. Drinken: Spaatje en Appelsientje. Uitgaan: Nee, doe ik niet. Mooiste plekje op Schouwen- Duiveland: Bru, uiteraard hè. Favoriete stad in Nederland: Ik ga graag naar Den Haag en Rotterdam. Vakantie: Altijd wintersport, Zwitser land of Frankrijk. Geloof: Ja. Heeft hekel aan: Gemene mensen. Slechtste eigenschap: Misschien ben ik wel te drif tig- Beste eigenschap: Laat ik aan een ander over. Mooiste sportmoment: Weet ik niet. Vervelendste sportmoment: Dat ik met skieën een bles sure opgelopen heb. Blessures: Ja. Sportief doel: Ik zou nog wel een keer een mossel willen winnen. Ik heb er nog maar tien, maar ik ben er twee jaar uit geweest vanwege blessure. Sportvrouw/sportman uit de regio: Johnny Otte. Beste tennisser: Pete Sampras. Slechtste tennisser: Ben ik zelf. Zomer in Zeeland: Mooi weer en veel tennissen. Westhoek-toernooi: Hartstikke gezellig. De wedstrijdleiding zijn echt drie lieve jongens. Dikke Toren-toernooi: Daar zeg ik niets op. Winnen: Dan ben je blij. Waar blijf je voor thuis: Voor mijn gezin. Grootste angst: Dat ik weer een blessure krijg. Tennis op Schouwen- Duiveland: Hartstikke leuk. Natasja Smeding had bij dressuurwedstrijden in Renesse een pony Iwan drie winstpunten. RENESSE - Natasja Smeding en Vicky Honig profi leerden zich zaterdag bij NBVR-dressuurwedstrij- den op manege Grol in Renesse als beste eilandelij- ke amazones. Voor het concours meldden zich behoorlijk veel combinaties af. Smeding, lid van RV Renes se, behaalde met haar pony Iwan Chireen in twee Z-proe- ven drie winstpunten. Dit was goed voor. de hoogste dagscore. Vicky Honig van Westelijk Schouwen was zo als de laatste weken gebrui kelijk is eveneens op dreef. Zij dresseerde haar paard Chianty naar twee eerste plaatsen in de M-klasse. Een opvallende verschijning op het dressuurconcours was de achtjarige Stefanie de Frel. Als een geoefende ama zone draaide het kleine meis je van de Axelse vereniging Kleppertjes op de buitenbak van manege Grol keurig haar rondjes en won ze zelfs een proef. Opmerkelijk waren ook het aantal afmeldingen. De bees ten van Lotte de Jong, Ilona de Vrieze, Amanda Smeding en Nienke Beatty waren te ziek of te geblesseerd om aan de start te verschijnen. „Paarden hebben altijd wat," licht Liesbeth van Oosten toe. „Het zijn heel kwetsbare dieren." De ivedstrijd in Renesse werd gereden bij een niet al ledaagse achtergrond. Via het dakterras van de mane ge, waar de verbouwing in volle gang is, hadden toe schouwers een mooi over zicht over de verre omtrek. Links van het complex graasden kamelen en olifan ten - zij voorzagen de proef van Natasja Smeding met ge trompetter - van circus Renz goede dag. Ze haalde met haar (Foto: Marijke Folkertsma) in de weide, daarnaast be volkten weer vele auto's het Renesser transferium en rechts genoten toeristen op een camping van hun vakan tie. Uitslagen Pony's B7: T. Hart met Hillary (RV Renesse) 154 punten, 2. K. de Jong met Ganiet (Westelijk Schouwen) 149. B8: K. de Jong 162, T. Hart 157. L13: A. de Ruiter met Milton (RV Renesse) 148. L14: A. de Ruiter 153. Z51: N. Smeding met Iwan Chireen (RV Renesse) 172. Z52:N. Smeding 201. Paarden B7: M. Beye met Herodios (RV Renesse) 152. B8:M. Beye 158. L13: K. Boog met Dino (RV Renesse) 143. L14: K. Boog 151 M19: V. Honig met Chianty (Westelijk Schouwen) 167. M20: V. Honig 165. NIEUWERKERK - De spannendste partij van het Gruttepikkers Il-toernooi werd op de derde dag, niet in Nieuwerkerk maar in Bruinisse gespeeld. Door overschrijding van het maximumaantal wed strijden werd er naar het tennispark van LTC de Bru-tèn uitgeweken. Hierdoor moesten René van Dijke en Sander van Marion 'verhuizen' naar Bruinisse waar zij in R. Smits en Jan- Cees van de Stigchel een las tig en gelijkwaardig koppel troffen. Het evenwicht in de eerste twee bedrijven werd pas in de tie-break van de be slissende set teniet gedaan. Smits/Van de Stigchel leek bij een 6-3 voorsprong in de tie-break al door te zijn, maar Van Dijke/Van Marion vocht zich terug en kregen op 6-7 hun eerste matchpoint. Het duo verzilverde dat punt niet, waarna hun tegenstan ders drie punten op rij maak ten en met 9-7 naar de kwart finale van het herendubbel Cl gingen. De favoriet in het herenen kel B, Erik Anspach, had in een slechte pot een redelijke zware dobber aan André van Ek, 6-7 7-5 6-3. Anspach ont moet in de halve eindstrijd Jan-Willem de Coninck, die de laatste weken behoorlijk in vorm is. De Zierikzeese tennisser schakelde René van de Kooy uit. Het Gruttepikkers Il-toer nooi kent trouwens opval lend veel walk-overs. Na drie dagen zeiden elf mensen af vanwege een of andere blessure. Uitslagen HEB: E. Anspach-A. van Ek 6-7 7-5 6-3, J. W. de Coninck- R. van de Kooy 7-5 6-1. HDB: Schimmelpennink/De Vlieger-Dettingmeijer/Gele- ijnse 6-2 6-4. HEC1: M. Maris-P. Vreeke 6- 0 0-6 6-1. HDC1: Van de Stigchel/ Smits-Van Dijke/Van Ma rion 6-4 2-6 7-6. GDC1: Terwisscha Van Schaik-Verwijs/Van Dijke 6- 0 6-1. DDC2: Den Ouden/Den Ou- den-Kerkhove/De Vlieger 6- 2 4-6 6-3. HED1: D. Huizingh-G. Ahl- richs 6-4 7-5, J. van de Was- senberg-J. Lagendijk 6-3 3-6 6-3, R. van Eck-W. Aerts 6-0 6- 3, E. Eversdijk-H. van Urk 7- 6 7-5. HDD 1: Delfgaauw/Schenk- Dullemaond/Rombout 6-1 6- 2, Anker/Van de Klooster- Anspach/Van Ek 7-6 6-4, Visser/Roda-Buys/van de Wel 6-2 6-1, Passchier/Zui- derwijk-Goud/Dekker 6-0 6- 2. DDD1: Slootmaker Sloot- maker - Coppoolse Scheer- meyer 6-2 6-3. GDD1: Scheermeyer/Van de Vlist-Buckner/Sinke 7-5 6-2, Doeleman/Friesen - Van de Roest/Jeysman 6-2 6-4, Joos- se/Eversdijk-Boot/Vrij 6-1 6- 1. HED2: F. Booster-E. van Dij ke 7-6 4-6 6-4. HDD2: Hakkenbrak Mijn- ders-Jumelet/Verspoor 6-3 7- 5. DDD2: Ahlrichs Van der Weele-Van As/Boot 6-0 6-1, Ruitenbeek Witte - Citroen/ De Spirt 6-3 6-1. NIEUWERKERK - Wilco de Valk, de voetballer van SKNWK, gaat met het nationale studenten- elftal naar de Universiade. Dit zijn de Olympi sche Spelen voor studenten, die van 19 tot en met 30 augustus plaatshebben op het Italiaanse ei land Sicilië. De SKNWK'er dankt zijn selectie aan het goed door lopen van een trainings weekje in Sittard. In de Limburgse plaats moest de Nieuwerkerker met zeven tien andere voetballers, voornamelijk uitkomend in elftallen van hoofd- en eersteklassers in Neder land, éen behoorlijk zwaar programma afwerken. Twee personen vielen af, De Valk behoorde daar dus niet toe. De stage begon vorige week zondagavond met een wed strijd tegen het nationale studentenelftal van België. Deze partij eindigde in 1-1. Maandagochtend moesten de studerende voetballers een duurloopje afleggen, afgewisseld met positie spelletjes. Zo begonnen ook de dinsdag en woensdag. De rest van de dagen werd er vooral getraind en was er tijd voor verzorging en ont spanning. „Vooral de maandag was heel zwaar," vertelt De Valk. De hap- tonoom, die woensdag een praatje hield, was een wel kom geschenk voor de stu denten. „Het was leuk dat je niet hoefde te trainen." Van het weekje in Sittard heeft De Valk weer het een en het ander op kunnen ste ken. „Het gaat wat sneller en kostte wat gewenning. Maar met hier en daar een aanwijzing kun je zien dat je een heel eind kunt ko men." Dat einde ligt voor lopig in Italië. Door de Uni versiade mist De Valk een deel van de voorbereiding op het nieuwe seizoen van SKNWK. Daar zal de 22-ja- rige voetballer niet van wakker liggen. Hij blijft vooralsnog nuchter. „Ik wacht het af. Het is leuk om mee te maken." AMSTERDAM (ANP) - De grote stadions in Neder land voelen er steeds minder voor op te draaien voor extra kosten, bijvoorbeeld gemaakt om rechtstreek se televisie-uitzendingen van voetbalwedstrijden mogelijk te maken. De directie van de Amster dam AreriA heeft dit recente lijk aan de orde gesteld in een bijeenkomst met verge lijkbare accommodaties, zo als de Kuip en het (aanstaan de) Geldredome in Arnhem. Onder meer door het nieuwe contract van de Eredivisie NV en Canal Plus neemt het aantal 'livewedstrijden' dit seizoen toe. „Wij stellen daarvoor alle faciliteiten, zo als de bekabeling, beschik baar. Dat wordt op geen en kele wijze; doorberekend. Eigenlijk is dat raar," zegt Ronald van der Aart, woord voerder van de ArenA. Met klem benadrukt hij dat het niet de bedoeling is dat journalisten moeten betalen om binnen te komen. „Dat is absoluut nieit aan de orde. Maar als een schrijvende ver slaggever een telefoon be stelt, krijgt hij daarvoor een rekening van de PTT. Zo zou het ook moeten zijn bij be paalde middelen die wij le veren. Nu is het zo dat wij voor kilometers bekabeling zorgen en dat de mensen van de tv alleen maar inpluggen. Daarover zouden we eens willen praten." Het probleem is vrij nieuw, stelt Van der Aart. „In het verleden was het meestal zo dat de club bepaalde wat er met een stadion gebeurde. Nu komt het steeds vaker voor dat de stadions zelfstan dig zijn. Een internationale ontwikkeling. We vinden het daarom niet onredelijk eens zaken aan de orde te stellen die vroeger nooit speelden Het is niet zo dat we volgen de week al rekeningen gaan versturen, maar een discus sie lijkt ons op zijn plaats."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6