Piek in ziekenhuis blijft uit Bij dragen Fonds van Kazernering W. Krabbe-Van der Giessen morgen honderden vier jaar Heli kost 2,5 miljoen Eenmansguerilla tegen het betaald parkeren I Vrouw naar ziekenhuis na mislukte tasjesroof 'Vrij van natuur kunnen genieten' Enquête van politie Diefstal auto Tochten op Oosterschelde door Gidsendienst Zeeland Politie houdt dader alsnog aan Met helikopter naar Brugge Meisje gered van verdrinking Toeristenstroom in seizoen eist geen voorzorgsmaatregelen 'Zij woont hier al vanaf het begin iDINSDAG 29 JUL11997 NR 26221 ZONNEMAIRE/MIDDELBURG - A. Winckers uit Zonnemaire is vastbesloten de gemeente Schouwen- Duiveland aan de schandpaal te nagelen vanwege haar beleid met betrekking tot betaald parkeren. Vanmorgen moest Winckers voor de politierechter in Middelburg verschijnen wegens het aanrichten van vernielingen aan negen betaalautomaten Winckers' woede richt zich vooral op het betaald parke ren in de Schouwse West hoek. Uit protest tegen het in zijn ogen onzinnige beleid van de gemeente Schouwen- Duiveland (Winckers: ,,Daar praat ik niet eens mee.") nam de Zonnemairder op 24 mei een spuitbus ter hand waar mee hij de betaalautomaten langs de Strandweg tussen het Verklikkerpad en het Vuurtorenpad te lijf. Niet in een opwelling, maar wel overwogen. Ter plaatse kreeg hij woor den met drie Rotterdam mers. Zij gaven te kennen ook niet blij te zijn met het feit dat ook op die plaatsen voortaan betaald moet wor den voor het parkeren, maar keurden desalniettemin Winckers' aktie af. ,,Zelf hadden ze er geen last van omdat ze daar alleen 's nachts kwamen om te vis sen," vertelt Winckers. De •woordenwisseling tussen hem en de Rotterdammers resulteei-de in het aangeven door de Rotterdammers van Winckers' daad bij de politie. Opgewacht ,,Ze stonden me op te wach ten," aldus Winckers. Ont kennen kwam niet in hem op. Integendeel. Hij koos er THOLEN - Als een vervolg op die van 1996 houdt de poli tie in Tholen momenteel een enquête naar de tevreden heid van de inwoners met de politie. Eind deze week verwacht de politie de eerste resultaten van het onderzoek. Het eind rapport wordt dinsdag 26 au gustus op het Thoolse politie bureau aangeboden aan korpschef A. Smeels. De politie ondervroeg ieder een die met de werkeenheid in aanraking kwam. bewust voor de zaak op de spits te drijven. De rekening die de gemeente hem stuurde voor het schoonmaken - een dikke tweeduizend gulden - betaalde hij niet. ,,Ik wil dis cussie losmaken over het be taald parkeren. Ik weet dat ik niet alleen sta in mijn kri tiek," aldus Winckers. Volgens hem wordt er in de Schouwse Westhoek flink ge mopperd op ten eerste het feit dat er langs het strand voor het parkeren betaald dient te worden en ten twee de het feit dat een gulden per uur gerekend wordt. Winc kers schat de inkomsten uit het parkeergeld voor de ge meente Schouwen-Duive- land op ongeveer een ton per weekend. De tegenwerping dat de re creant zijn auto gratis op het transferium kan parkeren en dan met het openbaar ver voer naar het strand kan gaan verwerpt Winckers. Hij gelooft niet in het transferi um. Het transferium bij Am sterdam Arena is vooralsnog een flop en Winckers is er vast van overtuigd dat het transferium bij Renesse een zelfde lot beschoren is. Binnenkort doet de politie rechter uitspraak. Ongeacht die uitspraak gaat Winckers door met zijn akties tegen het betaald parkeren. SCHARENDIJKE - Een 28-jarige inwoner van liet Duitse Aken deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn auto. Het betreft een zwarte Volkswagen Golf TDI met het kenteken AC- DC-70. De auto vertegen woordigt een waarde van 25.000 d.mark en werd maandagmiddag gesto len nabij de Beach Club aan de Brouwersdam bij Scharendijke. BURGHSLUIS - De Gidsendienst Zeeland houdt dit jaar voor het eerst zogenoemde natuurvaartochten over de Oosterschelde met het schip Breeveertien. Donderdag wordt voor het eerst ingescheept in de haven van Burghsluis. Vogels, zeehonden, ribkwal letjes, mosselpercelen, mam- moetkiezen en Nealenniaste- nen. Tal van onderwerpen komen aan de orde tijdens de vaartocht over de Ooster schelde. Vanaf Burghsluis wordt koers gezet naar de Schelphoek. Vervolgens wordt een stuk langs de Rog- geplaat gevaren. Aan dek beleven de passa giers de Oosterschelde aan de hand van verhalen en de toelichting die de gids geeft bij alles wat er op en in het .water is te zien. Aanbevolen wordt hiervoor een verrekij ker mee te nemen. Dan kun nen vogels geobserveerd worden en met een beetje ge luk ook zeehonden op een zeebank. Wat er niet te zien is in het water wordt met een kruisnet boven water ge haald om in glazen bakken nader te bestuderen. Aan de hand van kaarten en teke ningen worden zaken toege licht over de prehistorie, ver dwenen dorpen en Deltawerken. De tocht wordt drie keer ge houden; steeds op donder dagavond met laag water: 31 juli en 14 en 28 augustus. De Breeveertien vertrekt om 18.30 uur vanaf de grote stei ger in Burghsluis en is daar omstreeks 21.00 uur weer te rug. Een plaats reserveren kan via het telefoonnummer 06-53535297. Dit is niet nood zakelijk, maar wel gewenst. GOES - Een 39-jarige vrouw uit 's-Heer Hendriks- -kinderen werd gisteren met enkele botbreuken naar het ziekenhuis in Goes o vergebracht, nadat zij in het centrum van deze plaats bijna was beroofd van haar handtas. De vrouw werd op haar fiets van de personenauto ging er- -in de Zusterstraat vanuit een vandoor, stilstaande auto omver ge- duwd door de passagier van Een aantal getuigen kon het deze auto. Zij kwam ten v.al, kenteken van de auto opne- maar in verband met de men. Aan de hand hiervan drukte op straat heeft de da- kon de politie de dader later der afgezien van de diefstal. aanhouden. Ze is nog op zoek In plaats daarvan rende hij naar getuigen. Deze kunnen weg in de richting van de zich melden bij het bureau in Westwal. Ook de bestuurder Goes. traumahelikopter van de ANWB die officieel vanaf over morgen, maar in de praktijk al enkele weken boven Noord- ,en Midden-Zeeland vliegt, kost 2,5 miljoen gulden. Het over grote deel hiervan wordt opgebracht door een bijdrage uit de kas Ruimtelijke Ordening en Milieu van de Regio Rijnmond. Maar ook de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Brabant betalen mee. Zeeland gaat, als provinciale staten het goed vinden, een ton bijdragen. Het gaat om een experiment van een jaar en voor het geld kunnen 750 vluchten worden ge- 'maakt. (Foto: Jan van Mourick) ZIERIKZEE - Het Fonds van Kazernering stelt in totaal 1850 gulden beschikbaar voor vier instellin gen die sociaal-culturele activiteiten verzorgen. De Borrendamme krijgt 150 gulden als bijdrage aan de kosten van vervoer naar wedstrijden. Verpleeghuis :Corneliastichting ontvangt van het fonds 1000 gulden. !Geld dat is bestemd voor de aankoop van een aangepast toetsenbord bij een computer voor de bewoners. Ook zorgcentrum De Wieken krijgt een bijdrage van het fonds. Het betreft 600 gulden voor de aanschaf van ge luidsapparatuur en boeken over de geschiedenis van Zeeland. Tenslotte gaat 100 gulden naar La Leche League Nederland, de internationale organisatie die zich ook op Schouwen-Duiveland inzet voor het ondersteunen en in formeren van vrouwen die borstvoeding willen gaan ge ven. Het geld gaat naar de groep Zierikzee. Het Fonds van Kazernering werd in Zierikzee opgericht in de Franse tijd, toen Franse soldaten bij mensen thuis werden onder gebracht. Aan de huishoudens in Zierikzee werd een bijdrage gevraagd om de soldateri op te vangen in kazernes. De rente van dit kapitaal wordt jaarlijks gebruikt voor bijdragen aan sociaal- culturele activiteiten inde re gio. Er waren dit jaar vijf aanvragen, waarvan er vier werden gehonoreerd. CADZAND BAD - Een achtjarig Duits meisje is gis teren in Cadzand Bad op het nippertje gered van de verdrinkingsdoood. meisje was met een vriendin netje aan het zwemmen. Op een gegeven moment kwam ze niet meer boven water, waarop het vriendinnetje de ouders van het meisje waar schuwde. Er werd geprobeerd door re animatie de hartslag en ademhaling weer op gang te krijgen. In eerste instantie lukte dit niet. Het slachtoffertje werd met een helikopter overgebracht naar het ziekenhuis in Brug ge. Hier bleek, dat de hart slag weer op gang was geko men. De toestand van het meisje was echter nog zeer kritiek. Dinsdag 29 juli Kerkwerve Klaverjassen. Eetcafé Kerk werve. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole er^ NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Woensdag 30 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Gerrit Chr. de Gier uit IJsselstein. Sint Ni- colaaskerk. 20.00 uur. Oosterland Midzomeravondrommel- markt. Rondom Hervormde kerk en toren. Vanaf 16.00 uur. Bruinisse Zangavond in de Gerefor meerde Kerk. 20.00 uur. Donderdag 31 juli Burgh-Haamstede Concert Family Dee. Terras koffie-lunchcafé Branden- burgh. 16.00 en 20.30 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 1 augustus Kerkwerve Karaoke soundmix show. Eetcafé Kerkwerve. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke Mega Tour. Café restaurant De Burghse Bab- belaers. 21.00 uur. Zaterdag 2 augustus Bruinisse Visverkoop voor restauratie Hervormde kerk bij Kijk- en Koophal aan de Industrie weg van 9.00 tot 12.00 uur. Zondag 3 augustus Neeltje Jans Wandelexcursie vanaf de parkeerplaats Neeltje Jans. 14.00 uur. Maandag 4 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Hendrie Westra, marimba en Harry Hamer, orgel. Gére- formeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 5 augustus Westerschouwen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Wester schouwen, vanaf de excur- sieschuur. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Renesse Middeleeuws riddertoer- nooi, terrein Manege Grol, 18.00 en 21.00 uur. Woensdag 6 augustus Zierikzee Spreekuur FNV, MFC-ge- bouw, 10.00-11.30 uur. Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwerve. 20.00 uur. Renesse Middeleeuws riddertoer- nooi, terrein Manege Grol, 18.00 en 21.00 uur. Donderdag 7 augustus Burgh-Haamstede Country en bluesconcert. Terras koffie-lunchcafé Brandenburgh. 16.00 en 20.30 uur. Renesse Middeleeuws riddertoer- nooi, terrein Manege Grol, 18.00 en 21.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 8 augustus Kerkwerve Crazy Night. Eetcafé Kerk werve. 21.00 uur. Zaterdag 9 augustus Burgh Burghse dag, folkloristisch dorpsfeest in de stijl van Ot en Sien. 10.00 uur. Ouwerkerk Snuffelmarkt bij de Hervormde Gemeente. Van 10.00 tot 15.00 uur. Het ambulancepersoneel is paraat, maar hoeft niet vaker in actie te komen dan buiten het ZIERIKZEE - De bevolking van Schouwen-Duive land neemt, zoals bekend, iedere zomer toe met zo'n 150.000 zielen. Deze brengen extra werk met zich mee. Maar, in tegenstelling tot wat velen verwach ten, geldt dat niet voor het ziekenhuis in Zierikzee. Daar draait alles door; met dezelfde bezetting als buiten het seizoen. In tegenstelling tot de onder nemers in de Westhoek, zul je de medewerkers van het zie kenhuis niet horen klagen over het uitblijven van de grote drukte. Of het moet zijn, dat het mooie weer ook op zich laat wachten. Want toeristen en mooi weer zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden op Schouwen- Duiveland. De ondernemers stellen zich hierop ook in. Voor het zie kenhuis in Zierikzee is dat niet nodig. „In tegenstelling tot de gedachte hebben we in het ziekenhuis 's zomers geen 'klappers'. De feiten wijzen uit dat dit niet waar is," al dus mevrouw L. Verrijzer, sectorhoofd ambulante zorg van het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee. haar is slechts op twee pun ten ingespeeld op extra werkzaamheden. „Er is een (Foto: Marieke Mandemaker) extra ambulance inzetbaar op het eiland en de wachtas- sistent, die de EHBO op vangt, is de hele dag door aanwezig. Dat is anders niet het geval Rustig Volgens haar is. het 's zomers juist rustig, omdat de plaat selijke bevolking afspraken en opnames uitstelt tot na de zomer. „Maar van een dip zo als in het ziekenhuis in Goes is in Zierikzee geen sprake. Daaraan kun je wel merken, dat er toch veel vakantiegan gers zijn," aldus Verrijzer. Dezelfde ervaring heeft Ver- rijzers collega Ad de Vlie. „Door de vakantie van de plaatselijke bevolking dalen de werkzaamheden in het ziekenhuis echter niet. Maar we hoeven ook geen extra menskracht paraat te hebben in het ziekenhuis voor de toe risten. Dat is zonde van de vrije tijd van de medewer kers," aldus De Vlie. V akantieplanning Behalve dat er geen sprake is van bijzondere drukte is er volgens hem ook geen sprake van bijzondere calamiteiten. „Gelukkig niet," zegt hij. Maar er wordt altijd wel voor gezorgd dat er voldoen de deskundigheid achter de hand is. Dat gebeurt onder meer met een strakke vakan tieplanning. Want het mag niet zo zijn dat er op een bepaald gebied geen specialist beschikbaar is. De Vlie: „Als er zich een calamiteit voordoet, zijn er voldoende mensen oproep baar. Deze moeten volgens de richtlijn binnen een aan tal minuten in het ziekenhuis zijn." Huisarts J. Flach, die samen met S. Simons een praktijk, in Renesse heeft, bevestigt het rustige seizoen. „Het is stiller dan andere jaren. Maar dat zegt eigenlijk hele maal niets. Een dag mooi weer en we hebben het direct druk. Maar op dit moment is de- bezetting naar mijn in schatting een stuk minder. En dus hebben ook wij het minder druk." Maar ook al wordt het met het oplopen van de temperaturen druk. Het werk verandert daar volgens hem niet door. „In plaats van één kind met koorts hebben we er dan tien," aldus Flach. ZIERIKZEE - Ze maakte twee wereldoorlogen mee en overleefde de Watersnoodramp van 1953 en woont al sinds de oprichting in Zorgcentrum Bor rendamme in Zierikzee. Morgen wordt mevrouw W. Krabbe-van der Giessen 104 jaar oud, waarmee ze om elf uur door burgemeester J. Asselbergs in de bloemetjes wordt gezet. Zij werd geboren in Hendrik. Ido Ambacht. Na haar huwe lijk met de heer Krabbe ging het echtpaar in Noordgouwe wonen waar zij een boeren bedrijf begonnen. Later ver huisden ze naar een boerderij bij het Steenzwaan in Nieu- werkerk. „Tijdens de tweede wereldoorlog waren ze bij ons geëvacueerd," vertelt neef L. Pons uit Ridderkerk, zelf ook boer. Hij komt nog elke veertien dagen naar zijn hoogbejaarde tante in Zie rikzee. Het echtpaar Krabbe werd net als veel andere Nieuwer kerkers in februari 1953 com pleet verrast door het water. Het grootste deel van de boerderij bezweek onder het geweld van het water, maar wonder boven wonder weer stond het woonhuis het na tuurgeweld. „Het water stond tot op de zolder," weet Pons. „Gelukkig lagen er een heleboel zakken tarwe op die zolder. Daar zijn ze op- gaan zitten en dat heeft hen ge red." Na de ramp werd de boerde rij herbouwd. Het is nog steeds familiebezit. Nu woont het gezin Op 't Hof er. Nadat de Krabbe's hun boer derij verkocht hadden gin gen ze weer in Noordgouwe wonen. Vijfentwintig jaar geleden verruilden ze hun woning daar voor een aan leunwoning bij Borrendam me. In december 1973 over leed de heer Krabbe. Niet lang daarna ging de weduwe Krabbe van de aanleunwo ning naar het. hoofdgebouw. Oudste Mevrouw Krabbe heeft op Schouwen-Duiveland nog drie leeftijdsgenoten. In Bor rendamme is zij niet alleen in leeftijd de oudste bewoner. „Zij woont hier al vanaf de oprichting van Borrendam me," weet afdelingshoofd W. Deurloo. „Ik ken haar al 21 jaar." Tot haar honderdste levensjaar is mevrouw Krab be volgens Deurloo heel zelf standig geweest. „De laatste jaren gaat haar gezondheid wat achteruit." Na twee keer een longontsteking te heb ben gehad kwam daar ook nog een gebroken heup bij. Sindsdien is mevrouw Krab be aan een rolstoel gekluis terd. Mevrouw W. Krabbe-van der Giessen wordt morgen, woensdag 30 juli, 104. (Foto: Marieke Manddmaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3