Versterving als doodsoorzaak Van Aartsen wil gebruik gif landbouw tegengaan Crimineel netwerk pedofielen Spanje Russische zakenman vermoord in Oirschot Militairen beveiligen dijk bij Hohenwutzen Hoeveelheid fosfaat in mest gedaald Kopieerapparaten in beslag na vervalsing Informant in IRT-onderzoek Verdacht van kinderprostitutie Watersnood Oost-Duitsland Affaire Blauwbörgje wekt ontrecht indruk dubieuze sterfgevallen Omslag maken naar duurzame bewerking Van paspoorten en bankbiljetten TU van Delft is tweede Universiteit Wageningen het best in onderzoeken Kunstsmokkel België en Italië WINKELDIEFJE Lantaarns met de hand uit en aan 2 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE OIRSCHOT/HELMOND (ANP) - De 34-jarige man die maandag dood werd aangetroffen in zijn >voning aan de Bestseweg in Oirschot is de Russische zaken man Vadim Rozenbaoum, zo heeft een politiewoord voerder in Helmond dinsdag bevestigd. De man heeft bij de politie eerder aangifte gedaan van bedreiging. De woordvoer der wil vooralsnog niets kwijt over de doodsoorzaak. De politie heeft een speciaal rechercheteam op de zaak ge zet. Een man die bij het slachtoffer logeerde trof het slachtoffer maandagochtend levenloos aan in bed. Rozenbaoum vocht al jaren tevergeefs voor een verblijfs vergunning, maar dat werd hem geweigerd. In het dag blad Trouw, waarmee hij veel contact had, zei hij het spijtig te vinden als hij en zijn gezin (vrouw en twee kinderen) Nederland moes ten verlaten. De krant wees er in dat artikel op dat hij in Nederland nog steeds werd achtervolgd door zijn vroege re Russische vijanden. Hij en de politie hebben vol gens de krant een bandopna me waaruit blijkt dat de Rus sische communistische partij een belangrijke rol heeft ge speeld bij het Nederlands be sluit hem geen permanente verblijfsvergunning te verle nen. Hij liet weten te worden afgeperst door de Russische maffia. IRT-onderzoek Rozenbaoum, Moskoviet van joodse afkomst, was direc teur en aandeelhouder van Lorit Trade BV in Venlo. Volgens advocaat mr. F. Tri pels in Maastricht was Ro zenbaoum de belangrijkste informant voor de commis sie-Van Traa wat betreft het fenomeenonderzoek over de Oost-Europese criminaliteit in hetIRT-onderzoek. BARCELONA (AFP) - Tien personen, onder wie een gemeenteraadslid, zijn de afgelopen twee weken ge arresteerd tijdens een politieoperatie tegen een net werk van kinderprostitutie in de Spaanse stad Bar celona. Dit heeft de politie dinsdag meegedeeld. De slachtoffers zijn volgens de krant La Vanguardia bij na allen jongens, in de leef tijd van 5 tot 14 jaar, en van dezelfde school in de arme wijk Raval in Barcelona. De ouders van de ongeveer twin tig betrokken kinderen wis ten van de praktijken maar zwegen om het geld, aldus het blad. ij Tegen een van de schoolbe stuurders stelde de politie in het verleden al een onder zoek in wegens het onttrek ken van kinderen aan de ou derlijke macht. Onder de gearresteerden is een socialistisch gemeente raadslid van een district van Barcelona. Hij werd dins dagochtend meteen op non- actief gesteld op verzoek van de Socialistische partij. De andere arrestanten zijn art sen, onderwijzers en ver huurders van appartemen ten waar de seksuele praktijken plaatsvonden. Acht van de tien aangehou den personen zitten in voor arrest. Het is vermoedelijk de omvangrijkste pedofilie zaak in Spanje die ooit is ont dekt, aldus de politie. HOHENWUTZEN/POTSDAM (DPA) - In het noor delijke gedeelte van de laagvlakte Oderbruch, tus sen Hohenwutzen en Neurüdnitz, hebben honderden militairen kunnen voorkomen dat een dijk door wa terdruk bezwijkt. De militairen slaagden er bij Hohenwutzen in de gaten in de dijk, die onderin dreigde te breken, te dichten met zandzakken, die door heli kopters werden aangevoerd. Het ministerie van Binnen landse Zaken van de Duitse deelstaat Brandenburg wil koste wat kost een dijkdoor braak voorkomen. Met be hulp van 200.000 zandzakken moet de kwetsbare waterke ring in de bocht van de Oder bij Hohenwutzen worden versterkt. De crisisstaf ver wacht dinsdagavond een nieuwe vloedgolf, waardoor de waterstand naar verwach ting met zo'n tien centimeter zal stijgen. Kohl Bondskanselier Kohl heeft dinsdag zijn vakantie onder broken en zich in Bad Freien- walde in het noorden van het gebied, waar inmiddels 5000 mensen hun woningen heb ben verlaten, op de hoogte gesteld van de situatie. Kohl bezocht eerder al Frankfurt an der Oder. Minister Bor- chert van landbouw zegde maandag in het rampgebied de boeren „snelle en onbu reaucratische hulp" toe. BEROOFD AMSTERDAM - Een onge veer 15-jarige jongen en een 14-jarig meisje hebben maan dagavond in Amsterdam- West een taxichauffeur neer gestoken en beroofd. Ze gingen er vandoor met drie honderd gulden. Het meisje is gearresteerd, haar vriend is nog voortvluchtig. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 juli 00.30 136 06.55 -140 13.20 139 19.25 -128 31 juli 01.50 143 08.05 -136 14.30 146 20.35 -135 ROOMPOT BUITEN 30 juli 12.05 135 05.50 -132 18.30 -121 31 juli 00.25 141 06.55 -130 13.05 144 19.25 -131 BRUINISSE 30 juli 00.35 149 06.55 -145 13.20 151 19.35 -135 31 juli 01.45 153 08.05 -143 14.35 154 20.40 -144 WEMELDFNGE 30 juli 00.35 154 06.55 -152 13.25 157 19.35 -141 31 juli 01.55 162 08.05 -149 14.35 166 20.35 -149 Springtij: 5 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - In een Noord-Hollandè ver pleeghuis is de afgelopen drie jaar de helft van de demente patiënten overleden als gevolg van verster ving, het verschijnsel waarbij iemand niet meer eet en drinkt en daardoor uitdroogt. De Amsterdamse arts E. Fi scher (Vrije Universiteit) on derzocht 276 sterfgevallen in het Noord-Hollandse ver pleeghuis waar zij werkt, en waarvan zij de naam liever niet openbaar wil maken. In 46 procent van de gevallen gaven artsen op dat verster ving de eerste of tweede doodsoorzaak was bij de mente patiënten. Van de pa tiënten die niet dement wa ren overleed 22 procent door versterving. Naar een verklaring voor dit verschil heeft Fischer geen onderzoek gedaan. „Het zou speculatie zijn om daar nu iets over te zeggen", aldus Fischer in een toelichting. Zij heeft haar onderzoek vo rige maand gepubliceerd. De sterfgevallen in het Gro ningse psychogeriatrisch verpleeghuis 't Blauwbörgje hebben volgens Fischer onte recht de indruk gewekt dat versterving een dubieuze doodsoorzaak is. „Als artsen goed overleggen met de fami lie, en die stemt daar in toe, dan levert versterving in de praktijk geen problemen op." Van belang is daarbij vooral dat de patiënt niet hoeft te lijden. Van lijden hoeft geen sprake te zijn, aldus Fischer. Als een patiënt zo ziek is dat hij zelf niet meer kan eten of drin ken, en er wordt niet ingegre pen, raakt de patiënt in een coma en kan hij heel rustig overlijden. Fischer noemt versterving iets heel natuur lijks. De verpleeghuisarts weet niet of de cijfers in haar on derzoek representatief zijn voor Nederland. Voor zover haar bekend is zij de eerste die onderzoek heeft gedaan naar de mate waarin verster ving voorkomt. Zeven families De politie in Groningen over legt de komende dagen met zeven families over de vraag of bij het openbaar ministe rie aangifte moet worden ge daan van de manier waarop het Groninger verpleeghuis 't Blauwbörgje hun familie den heeft behandeld. Na de eerste aangifte, vorige week namens de 62-jarige Alzheimer-patiënt R. Mul der, zijn tot dusverre bij de politie in Groningen nog eens zeven meldingen bin nengekomen over dubieuze behandelingen in 't Blauwbörgje. Het gaat om sterfgevallen en bij na-sterf gevallen. 'Aangifte' „In de loop van de week moet duidelijk worden of ook deze families aangifte doen", zo kondigde politie woordvoerder P. Boomsma aan. „Aan de hand van de ge sprekken zullen we beslissen over aangifte. Het kan ook zijn dat het beter is daarvan af te zien. Het laatste woord is aan de familie." Als enige heeft de familie Mulder uit Groningen aan gifte van poging tot moord gedaan op grond van de be handeling van vader Mulder. Minister Van Aartsen wil het gebruik van gif in de landbouw verder beperken. (Foto: Joop van Houdt) DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Van Aartsen wil het gebruik van gif in de landbouw verder verminderen. In een open brief aan Milieu defensie en de stichting Na tuur en Milieu stelt hij dat er de komende jaren „een ver dere trendbreuk" nodig is naar een duurzamere land bouw. Van Aartsen reageert in zijn schrijven op de actie De Buik vol van Gif van de mi lieubeweging. Hij kreeg eer der dit jaar 25.000 handteke ningen van mensen die opriepen het gebruik van landbouwgif fors te vermin deren gezien de risico's voor mensen en milieu. De minister benadrukt dat er de afgelopen jaren al veel is gebeurd. Sinds 1990 is het totale gebruik van gewasbe schermers ongeveer gehal veerd. Bovendien is er een begin gemaakt met het op nieuw beoordelen van mid delen aan de hand van nieu we, strengere eisen. ,„Heel wat boeren en tuinders heb ben laten zien dat er veel mogelijk is. Sommigen zijn daarin zo ver gegaan dat ze het gebruik van chemische middelen helemaal hebben beëindigd door biologisch te gaan telen", weet de minis ter. Van Aartsen vindt echter dat verdere stappen noodza kelijk zijn. Hij denkt onder meer aan het alleen „op re cept" verstrekken van be paalde bestrijdingsmidde len en aan keuringen van spuitmachines. Begin juni stelde de bewindsman in de Tweede Kamer dat in de ak kerbouw volgend jaar al flink minder gif gebruikt zou moeten worden. Hij kondigde daarvoor overleg aan met de landbouwsector. VOORBURG (ANP) - De hoe veelheid fosfaat in mest is het afgelopen jaar opnieuw gedaald, tot 192 miljoen kilo. De fosfaatuitstoot ligt daar mee voor het eerst sinds 1975 onder de grens van tweehon derd miljoen ki}o. De hoe veelheid stikstof is ook licht gedaald. Sinds 1984 is de hoeveelheid fosfaat in mest met een kwart afgenomen, ondanks een toename van het aantal varkens met 30 procent. Dit resultaat is bereikt door de dieren andere voeding te ge ven. De hoeveelheid stikstof in mest 'bedroeg vorig jaar 641 miljoen kilo, tegen 652 miljoen kilo in 1995. Vergele ken met 1984 is er echter sprake van een stijging. De stikstofuitstoot ligt al jaren rond de 650 miljoen kilo. DEN HAAG (ANP) - De Divisie Centrale Recher che Informatie (CRI) heeft kleurenkopieerma chines in beslag laten nemen die gebruikt zijn voor het namaken van paspoorten en bankbiljet ten. De machines zijn opge spoord aan de hand van on zichtbaar meegekopieerde codes. Deze identiteitst- raceringscode* is voor elke kopieermachine verschil lend. Uit het vakblad Modus voor technisch recher cheurs blijkt dat het wer ken met deze ID-tracerings- code goede resultaten oplevert. Fabrikanten van kleurenkopieerapparaten voegen op verzoek van de overheid deze codes toe juist om het opsporen van misbruik mogelijk te ma ken. De codes worden bij De Nederlandsche Bank ontcijferd en doorgespeeld aan de CRI. Volgens een woordvoerder van de CRI ligt het opera tionele deel van de zaak volledig in handen van de regionale politiekorpsen. Deze melden de vervalsin gen aan en nemen uiteinde lijk ook de gebruikte ko pieermachines in beslag. Het CRI levert uitsluitend de technische ondersteu ning. Nader onzer zoek „In principe kan elke ma chine waarop vervalsingen zijn gepleegd voor nader onderzoek in beslag geno men worden. Dat is in enke le gevallen gebeurd. Als dat echter niet tot het opsporen van een verdachte leidt, bij voorbeeld omdat het appa raat door heel veel mensen wordt gebruikt, dan heeft het niet altijd zin de machi ne langer vast te houden, aldus de woordvoerder van het CRI. WAGENINGEN (ANP) - De Landbouwuniversiteit Wag-ening-en scoort van alle Nederlandse universi teiten het beste als het gaat om deelname aan onder zoek binnen het kaderprogramma van de Europese Unie. Dat blijkt volgens de univer siteit uit een onderzoek van het ministerie van Economi sche Zaken. De Landbouwuniversiteit is goed voor 245 van de 1779 deelnames van de gezamen lijke Nederlandse universi teiten. Tweede op de lijst is de Technische Universiteit Delft (230), voor Utrecht met 198 deelnames. De Wageningse universiteit doet vooral mee in program ma's op de terreinen biotech nologie, levensmiddelen technologie en milieutechno logie. Buiten de universitaire we reld halen drie Nederlandse onderzoeksinstituten een ho gere score dan de universi teit in Wageningen. Dat zijn TNO met 539 deelnames, de Dienst Landbouwkundig Onderzoek (DLO) met 336 en Philips met 254. ROME (AFP) - De Italiaanse politie heeft een internatio nale kunstsmokkel tussen Italië en België ontdekt. De recherche nam kunst voorwerpen met een waarde van acht miljoen gulden in beslag, aldus de brigade voor de bescherming van natio naal erfgoed dinsdag. De kunstwerken waren de afgelopen twintig jaar gesto len uit kerken, woningen of musea. Er is een bronzen beeld in Romeinse stijl bij, dat in het Stibbert-museum in Florence was ontvreemd en werd teruggevonden in Antwerpen. AMSTERDAM (ANP) - De politie van Amsterdam heeft maandagmiddag een 9-jarige winkeldief gearresteerd, die zelf slachtoffer was van een fietsendiefstal. De jongen had voor 75 gulden aan speel goed gestolen in een winkel in Amsterdam Zuid. Toen hij er snel met zijn buit vandoor wilde gaan, kwam er een kink in de kabel: zijn moun tainbike bleek verdwenen. Suske en Wiske 'VOLLE MAAN" door Willy Vandersteen m>k Verwachting t/m zaterdag 2 augustus WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerlag 60% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juli Zon op 05.59, onder 21.32 f Maan op 02.39, onder 18.27 31 juli Zon op 06.01onder 21.31 Maan op 03.26, onder 19.18 Laatste kwartier: 3 augustus (10.15) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Na een mooie, op de mees te plaatsen droge dag, krijgen we morgen ander weer. De kans op een bui groeit in de loop van de dag, 's ochtends is het op de meeste plaat sen nog droog en schijnt de zon. De ochtend begint hier en daar met mist maar op de meeste plaatsen staat de zon bij het ochtendgloren al te stralen. De ochtend start wel fris, want de minima liggen rond de 12 graden. Maar met flink wat zon loopt het kwik snel op tot ruim 20 graden. Halverwege de ochtend komen sta pelwolken tot ontwikkeling en deze groeien gestaag door. In combinatie met een vanuit het westen naderen de storing, neemt ook op hogere ni veaus de bewolking toe. 's Middags is er nog weinig ruimte voor de zon en vallen er van tijd tot tijd fikse bui en, soms met onweer en windstoten. In het binnenland wordt het voor de buien uit, zomers warm, 25 graden. Daarbij staat een matige zuidelijke wind. De dagen na morgen krijgen we van alles wat: wat zon, maar ook een bui is mogelijk. Met een veelal westelijke wind wordt het niet veel warmer dan een graad of 20. ZWOLLE (ANP) - In een deel van de Noordoostpolder, de kop van Overijssel, Kampen, Zwolle, Raalte, Deventer en Bathmen hebben vijftien me dewerkers van het Energie bedrijf EDON maandag avond en dinsdagochtend de straatverlichting met de hand aan en uit gedaan. Door een storing in een hoofdvoedingskabel in Zwolle moesten handmatig de schakelaars in een deel van de ruim vijfhonderd transformatorhuisjes wor den overgezet. Het automati sche systeem werkte niet' meer. Volgens een woord voerder van het energiebe drijf heeft de telefoon rood gloeiend gestaan omdat inwoners wilden weten wat er aan de hand was. Ook de politie had de handen vol aan telefoontjes van verontruste inwoners. Het uitvallen van de straatverlichting leidde overigens niet tot verdere problemen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zlerikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren madidovrvan 18.00 tot20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schrfftelijk bij de Zlerikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17i/?% B T W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2