If 'Ik verkoop 't meest die kleine spulletjes' Z&MER SCHOUWEN-DUIVELAND VLIEGER UW KRANT VAN r Eindelijk strandweer Man uit Scherpenisse overlij dt in ziekenhuis abonnement ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE f «i v Restauratie neemt meer tijd in beslag dan verwacht Extra wasbeurt mosselen vanaf morgen niet nodig Scooter ontvreemd Rijden onder invloed Schade bij aanrijding Bruinisse Drukbezochte kinderrommelmarkt op de Balie Ernstige brandwonden fataal PROFITEER NU VAN HET dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE «EUWSBODE DINSDAG 29 JULI 1997 152e JAARGANG NR 26221 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 5SVERVOER 'ERSONENBUS Plompe Toren later open BURGHSLUIS - De restauratie van de Plompe To ren vergt meer tijd dan aanvankelijk verwacht. Bij de start van de werkzaamheden eind december werd optimistisch de datum van 7 juli genoemd, waarop het werk zou worden opgeleverd. Die ople vering is inmiddels verschoven naar 1 oktober. Volgens G. de Groot, dis trictsbeheerder van de Ver eniging Natuurmonumen ten, wordt de vertraging veroorzaakt door de eiken houten trap in de toren. Bij de start van de restauratie in december werd gedacht dat de spil van de trap nog vol deed en dat kon worden vol staan met het vervangen van de vermolmde delen. ,,Maar in de loop van de restauratie bleek, dat de twee bovenste delen helemaal vervangen moesten worden," zegt De Groot. „Nou is een ijzeren trap maken niet zo moeilijk, maar een eikenhouten vergt specialisme." Volgens de districtsbeheer der is inmiddels een Belgisch bedrijf benaderd voor het maken van de trapdelen. Dat gaat eind augustus gebeuren. De oplevering dient dan ui terlijk 1 oktober plaats te vinden en daarna kan de Ver eniging Natuurmonumenten met de inrichting beginnen. Stucwerk Het stucwerk is bijna gereed. Alle slechte stukken in de buitenwand werden uitge hakt en opnieuw gestuct. Slechte stenen werden ver vangen door authentieke tuf stenen. Voor de vermolmde trap werden tijdelijk provisori sche voorzieningen getrof fen, zodat de bovenste ver diepingen van de toren wel bereikbaar bleven. Uit de toelichting van De Groot blijkt, dat de opleve ringsdatum van 1 oktober cruciaal is. „Daarna kunnen wij dus pas met de inrichting beginnen en afhankelijk van hoelang dat gaat duren, be sluiten we wanneer we de Plompe Toren voor het pu bliek openstellen." Hij sluit niet geheel uit, dat die open stelling wordt verschoven naar volgend voorjaar. De toren vormt een beeldbe palend object op een opmer kelijke plek met enerzijds de kustlijn en binnendijks het specieke landschap van de Koudekerkse inlaag. Arjan Boon, sinds kort opzichter Schouwen van de Vereniging Natuurmonumenten, voelde zich direct bij zijn kennisma king met Schouwen-Duive- land tot deze plek aangetrok ken. Hij ziet goede mogelijk heden tot een functioneel ge bruik van de Plompe Toren als informatiecentrum. Sensor De Groot laat weten, dat het informatiecentrum in de to ren niet doorlopend bemand zal zijn. Bezoekers, die de to ren betreden worden bij het openen van de deur door een sensor geregistreerd. Daarop gaat het licht aan en begint een zelf-bladerend boek zijn verhaal over de historie van het verdronk.en land- van Koudekerke. Op de begane grond komt verder een lichtprojectie. De trap, waaraan lantaarns worden opgehangen, leidt naar de eerste en tweede eta ge. Daar staan vitrines opge steld, waar de bezoeker in teractief bezig kan zijn en informatie krijgt over getij denwerking en de vorming van schorren en slikken. Nog hoger op de toren krijgt het publiek informatie over flora en fauna aan de kust lijn en in het inlagengebied. „Op de toren is een andere, zelfsluitende koepel ge plaatst," vertelt De Groot. Die koepel biedt, volgens hem, ook een goede voorzie ning om kinderen van het uitzicht te laten genieten. Op de vraag of het onbeheerd toegankelijk zijn van de Plompe Toren geen groot ri sico met zich meebrengt, voert De Groot aan, dat alle informatiepanelen en vitri nes van behoorlijk 'vanda- lisme-bèstendig' materiaal worden gemaakt. Maar als in het naseizoen één enkele be zoeker daar nou bijvoor beeld eens een uitglijder op de trap zou maken? De dis trictsbeheerder acht dat risi co niet zo groot: „Alles wordt uitgevoerd volgens strenge veiligheidsvoorschriften. Sleutelbewaarder Hoe de openingstijden van de Plompe Toren eruit gaan zien, moet nog nader worden bepaald. Buiten het hoogsei zoen zal het informatiecen trum vermoedelijk niet elke dag geopend zijn. Verder wordt een sleutelbewaarder aangesteld. Deze opent 's ochtends en sluit 's avonds de toren en houdt zonodig tus sentijds enig toezicht. De Vereniging Natuurmonu menten is als gebruiker van het gebouw verantwoorde lijk voor de inrichting straks, terwijl de huidige restauratie wordt gecoördi neerd door de gemeente Schouwen-Duiveland, de ei genaar van het ob j eet Het overgrote deel van de kosten voor de restauratie, ruim 4,5 ton, wordt betaald door de rijksoverheid. De Ju niorkamer Schouwen-Duive land verleent er een bijdrage van 32.500 gulden aan. De Plompe Toren houdt ten gevolge van de langer durende restauratie nog even zijn merkwaardig omhulsel. Opzichter Schouwen van de Vereniging Natuurmonumenten Arjan Boon zegt desondanks zeer te genieten van deze mooie plek aan de Torenweg. (Foto: Marieke Mandemaker) Na dagen van wind, regen en zo nu en dan een beetje zon, brak gisteren dan toch echt de zon door. En dan is het meteen lekker aan het strand. In je nieuwe Billies en met je zojuist in Renesse gekochte bootje in de hand. Als dan je vader op de achtergrond ook nog vóór een vers maaltje garnalen zorgt, kan je dag toch niet meer stuk? Vandaag en morgen is het ook. nog strandweer. (Foto: Marieke Mandemaker) Voorzitter mosselhandel positief gestemd YERSEKE - S. Zoeteweij, voorzitter van de mossel handel in Yerseke verwacht dat morgenochtend, woensdag, de voorzorgsmaatregelen tegen de sal monella bacterie op de Yerseke Bank worden opge heven. Aanvankelijk zouden de maatregelen tot donderdag van kracht blijven. Op dit moment wordt in een laboratorium onderzoek ver richt naar de besmetting van de mosselen. Door de wijze van onderzoek, zijn volgens Zoeteweij de uitslagen een dag eerder bekend dan ver wacht. Hij gaat ervan uit, dat morgenochtend de maat regel wordt opgeheven. Tot die tijd moeten .de mosselen tijdens de verwerking met gedesinfecteerd water wor den gezuiverd. Hierdoor wordt de salmonella gedood. Over de schade die de berich ten over de bacterie de han del hebben berokkend, wil Zoeteweij nog geen uitspra ken doen. „de een heeft het over tien tot dertig procent minder verkoop. Een ander zegt weer, dat dit helemaal niet aantoonbaar is. Om hierover uitspraken te doen is prematuur en niet verstan dig. laten we eerst maar eens afwachten," aldus Zoete weij. Zelf schat hij de situatie posi tief is. „Ik kan me tenminste niet indenken, dat mensen stoppen met het eten van mosselen na zulke berichten. Net zo min, als dat ze ze weer gaan eten als bekend wordt dat er geen extra maatrege len meer van kracht zijn." Valkenier Inmiddels is gisteren een tweede valkenier aan de slag gegaan in Yerseke. De roof vogel moet de meeuwen van de Yerseke bank verjagen. De poep van de meeuwen is waarschijnlijk de veroorza ker van de besmetting. INBRAAK OUWERKERK - Een 54-jari- ge man uit Ouwerkerk deed bij de politie aangifte van in braak in zijn woning. De die ven kwamen binnen door de achterdeur te forceren. Vol gens de Ouwerkerker heb ben de dieven echter niets van hun gading kunnen vin den. WESTENSCHOUWEN - Een 18-jarige man uit Burgh- Haamstede kwam maandag avond laat tot de ontdekking dat zijn scooter gestolen was. Het gaat om een zwarte scooter van het merk Peu geot. De man had de scooter geparkeerd aan de Steenweg in Westenschouwen en op het stuurslot gezet. Dat weer hield de dieven er niet van er met het vervoermiddel van door te gaan RENESSE - Twee jeugdige Schiedammers werden in de nacht van maandag op dins dag door de politie betrapt op rijden onder invloed. Een achttienjarige Schie dammer reed met zijn scoot er over de Stoofweg bij Re- nesse, iets over de klok van drieën. Hij blies 245 micro gram per liter terwijl 220 mi crogram per liter het toege stane maximum is. Een 17-jarige plaatsgenoot, eveneens scooter-rijder, kwam met 260 microgram per liter nog iets hoger uit. De boete voor beiden was hetzelfde: 180 gulden. BRUINISSE - Twee auto's raakten maandagmiddag be schadigd bij een aanrijding op de kruising N59-Rijks- straatweg bij Bruinisse. Het ongeluk gebeurde toen een 50-jarige Rotterdammer met zijn auto over de Rijks straatweg reed, komende uit de richting Bruinisse. Op het kruispunt met de N59 verzuimde de man uit Rot terdam voorrang te verlenen aan een auto, bestuurd door een 23-jarige inwoner van Rotterdam. Bij de botsing die volgde raakten beide au to's beschadigd. De 76-jarige passagiere van de 23-jarige Rotterdammer werd ter observatie in het ziekenhuis in Zierikzee opge nomen, maar mocht al snel weer naar huis. ZIERIKZEE - Van rubberboten tot Flippo-verzame- lingen, keurig gesorteerde elpees tot video's en ge- zichtsbruiners. Het aanbod tijdens de kinderrom melmarkt vanmorgen op de Balie was overweldigend. Net als de belangstelling van de kant van het publiek. „Ik had niet verwacht dat het zo druk zou zijn," aldus één van de omstanders. „Met dat warme weer verwacht je dat toeristen naar het strand gaan." ,Zelf was de man in kwestie er vroeg bij. „Dan kun je nog leuke spullen ko pen. Ik heb zelf een encyclo pedie over de tweede wereld oorlog gekocht. Die kon ik even later voor het dubbele alweer verkopen." Niet alleen veel kinderen maar ook veel ouders en grootouders waren present om de kinderen bij te staan in de onderhandelingen. De zevenjarige Michael van Westenbrugge („Ik wordt op 21 september acht jaar") was ei4 samen met zijn buur vrouw, de 68-jarige C. Scher- penisse. „Ach, je moet ze een beetje helpen. Hij kan nog niet zo goed rekenen en voor hem is het de eerste keer. Ik vind het gewoon leuk om hier te zitten. Gezellig," al dus mevrouw Scherpenisse. De eerste stappen op het on dernemerspad zijn Michael goed bevallen. „Ik vind het wel leuk," zegt hij wat timi de. „Ik verkoop het meest van die kleine spulletjes, zo als die autootjes daar," wijst hij. „Het moet niet te duur zijn want anders kopen ze het niet." Afdingen Tot de typisch Hollandse handelsgeest behoort het af dingen. Een fenomeen waar Michael en zijn buurvrouw vanmorgen ook al mee te ma ken kregen. „Soms gaan we er wel op in, maar niet al tijd," aldus een diplomatie ke mevrouw Scherpenisse. Vorige week begeleidde zij ook een jeugdige onderne mer en die verkocht toen voor veertig gulden. „Maar ik denk dat Michael vandaag wel meer verkoopt. Het is heel druk." Op de vraag wat het meest bijzonder in zijn assortiment is antwoordt Michael reso luut: „Een gezichtsbruiner. Die ligt daar helemaal voor aan." Hij verleende zijn klanten goede service. Bij zijn kraam lag een stapel plastic tasjes zodat de klant zijn of haar aankoop verpakt mee kan krijgen. Vorige week meldden zich 94 kinderen aan voor de kinder rommelmarkt. Vanmorgen richtten 85 kinderen hun kraam aan.de Balie in. ,,'t Is iets minder dan vorige week," erkent John Pante- koek van Zierikzee Aktief. „Maar dat heeft gewoon te malden met de vakanties. En het is wel heel druk hier." De Balie voldoet volgens Pante- koek uitstekend. „Een stuk beter dan het Havenplein, wat we in het verleden wei eens gedaan hebben. Volgen de week wordt de derde een laatste kinderrommelmarkt op de Balie gehouden. Van het begin af aan was het heel druk op de kinderrommelmarkt. Er werden goede zaken ge daan. (Foto: Marijke Folkertsma) De tijd is de bouwmeester, het volk de metselaar. Victor Hugo Enkele buien HET WEER Vrij heldere nacht, weinig wind en een enkele mistbank. Min. temp. ±13 graden. Overdag half tot zwaar bewolkt en in de middag en avond kans op een regen of onweersbui, mogelijk met windstoten. Middag- temp. 25 graden. Wind draaiend van zuid naar west, rond kracht 3. 2 VERSTERVING Sterfgevallen in verpleeghuis wekken onterecht indruk dat versterving een dubieuze doodsoorzaak is. 3 ZIEKENHUIS Toeristenseizoen bezorgt Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis nauwelijks extra drukte. 5 KARTEN Delta Racing indoor-kartbaan in Zierikzee opent de deuren na acht maanden voorbereiding. 6 VOETBAL Bert Pentury, de nieuwe trainer van Zierikzee, wil graag goed voetbal zien. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ROTTERDAM - In het Zuiderziekenhuis in Rotter dam is gisteren de 64-jarige J. F. Vroegop overleden, die in de nacht van vrijdag op zaterdag ernstig ge wond raakte bij een brand in zijn woning in Scher penisse. 7%et slachtoffer wist aanvan kelijk de woning vrijwel on gedeerd te verlaten. Hij liep ernstige brandwonden op, toen hij zijn twee honden uit het brandende huis probeer de te halen. Hij slaagde niet in deze opzet. Op het moment, dat de brand uitbrak waren er acht perso nen in de woning. Behalve het slachtoffer en zijn vrouw, waren dat de zoon en schoondochter met hun drie kinderen en een vriendinne tje. Zij werden allemaal ge red, maar liepen wel verwon dingen op. De drie volwassenen worden nog verpleegd in ziekenhuis De Lievensberg in Bergen op Zoom. De vier kinderen zijn gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De techni sche recherche heeft de zaak in onderzoek. (zie advertentie elders in deze krant) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnementzonderautomatischeafschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! n Naam Dhr./mevr.... Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I I I I l I I f- bank-/gironummervermelden; I II I1 —I l. i ..Plaats: ..Geb.datum:. SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. a inn v 71apII,-.a#, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1