Bloemen omlij sten Vlasdag Recordopbrengst voor rommelmarkt in Burgh Tentoonstelling over Licht Adem Zwaarder materiaal voor herstel dijken Orgelconcert Zeeland Nazomer festival Dodelijk ongeval Verbod op reclame Deltan KERKBERICHTEN OPPERHOOFD MAANDAG 28 JULI 1997 NR 26220 5 MIDDELBURG - 'Licht Adem, spiritualiteit in beeld'. Dat is de titel van een expositie.waarmee de Provinciale Raad van Kerken in Zeeland haar 25-ja- rig bestaan viert. De expositie is van vrijdag 8 augustus tot en met zondag 14 i^ptember te zien in de drie Abdijkerken in Middel burg. Ze omvat zowel kunst werken uit de middeleeuwen en de negentiende eeuw als werk van hedendaagse kun stenaars. Zoals het schilderij 'Madonna' van Jan Toorop, een zestiende eeuws eiken houten beeldengroep die 'Jo hannes de evangelist' voor stelt en moderne werken van Zeeuwse kunstenaars als Bert Begijn, Leendert Buth en Sophia van den Heuvel. Spiritualiteit is een kernbe grip voor het religieus den ken; het doelt op de neiging het aardse en materiële te willen overstijgen en roept op tot stilte en reflectie. Dat is, volgens de Raad van Ker ken verwant met de beelden de kunst, waar eveneens po gingen worden gedaan om de grenzen van de gewone wer kelijkheid te overstijgen en ervaringen van een verstild moment op te roepen. De expositie is vrij toeganke lijk op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zon dag van 12.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG (ANP) - In Zeeland is voor een deel van de dijken die worden versterkt zwaarder mate riaal nodig dan de blokken die momenteel worden geplaatst. Een recent onderzoek naar de golfslagsterkte heeft dat uitgewezen. Rijkswaterstaat zal daarom het inmiddels aangebrachte materiaal weg halen. Eerder dit jaar werd duide lijk dat een groot deel van de Nederlandse kust wering niet voldoet aan de eisen. Mi nister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) stelde voorlopig 40 miljoen gulden beschik baar om nog in 1997 vier Zeeuwse dijkvakken aan te passen. Jorritsma schat de totale kosten van verbeteringen van de zeeweringen voorlo pig op zo'n 1,2 miljard gul den. De inmiddels aangeleg de 250 vierkante meter moet worden weggehaald en voor beide werken moet een nieuw bestek gemaakt wor den. Gezien de stroomrich ting, de diepte van de vooroe vers en de helling van de dijk is aanpassing van de overige twee dijkvakken, waaraan al geruime tijd wordt ge werkt, niet nodig. De meerkosten en eerder tijdsverlies door langdurige prijsonderhandelingen met een aannemer voor één van de projecten, leidden ertoe dat een deel van het werk moet worden doorgeschoven naar volgend jaar. Volgens woordvoerder J. Ge luk van Rijkswaterstaat Zee land is nog niet aan te geven wat het onderzoek naar de golfsterkte voor gevolgen heeft voor de totale kosten van de aanpak van onveilige zeeweringen in Nederland. Muziek, folklore, demonstraties en vlegelkloppers DREISCHOR - De Vlasdag in Dreischor op zaterdag 16 augustus krijgt dit jaar een extra kleurrijke om lijsting in het kader van de manifestatie Dreischor Bloemendorp, die nog in volle glorie te bewonderen is. Het programma is opgebouwd uit vele vaste ele menten. Zo geven de 'Lichtaertse Vle gelkloppers' uit België weel een aantal demonstraties. De vlegelkloppers demonstre ren hoe vroeger het graan met de vlegel werd gedorst. Zij geven zelf tekst en uitleg bij hun optreden en zingen oude oogstliedjes. Folklore viert verder hoogtij met demonstraties boterbab- belaars bakken, strovlech- ten en hooibergen maken. Ook de hoefsmid geeft een demonstratie. Centraal staat natuurlijk zo als altijd tijdens dit evene ment het vlas, dat op Drei schor altijd van groot belang is geweest. Het telen, bewer ken en verwerken ervan be tekende voor de inwoners van Dreischor lange tijd een belangrijke inkomstenbron. De zwartgeteerde schuren in het dorp herinneren nog steeds aan de vlasteelt. de vlasbewerking. Het hele proces begon met het repe len: het vlas werd door een vlaskam gehaald, zodat de zaadbolletjes van de stengels gescheiden werden. De bolle tjes gingen dan door de bol- lenbreker, die het lijnzaad eruit haalde. Dit zaad werd gebruikt bij de bereiding van lijnolie, een grondstof voor verf en lino leum. De resten van de bolle tjes werden gebruikt als iso latiemateriaal. De stengels ondergingen in tussen een rottingsproces, het zogenaamde roten. Dit kon op twee manieren gebeu ren: op het land onder in vloed van het weer (dau- wroot) of in de sloten. Het laatste was de gewoonte in Dreischor. Het brakke water gaf het 'Reiserse' vlas en uit eindelijke linnen een heel ei gen karakter. Eindprodukten Het vlas bloeide in juni/juli in witte en frisblauwe kleu ren. Het vlas werd in de schu ren gedroogd en tot verschil lende eindproducten verwerkt, waarvan linnen het meest bekende voorbeeld is. Bij de watersnoodramp in 1953 gingen veel werktuigen verloren. Een groepje 'Reise- naers', onder wie enkele oud vlassers nam in de jaren tachtig het initiatief de over gebleven werktuigen bijeen te brengen, en een stukje his torie in ere te herstellen door middel van de jaarlijkse Vlasdag. Wie op 16 augustus over de dorpsring van Dreischor wandelt, maakt kennis met verschillende aspecten van Later vond het roten plaats in rote2'ijen, waar het vlas in warm water werd gedom peld.. Na dit roten werd het vlas weer van het land of uit de sloten gehaald en uitge spreid over een weiland om te ontzilten en te bleken. Breken Dan volgde het breken van het vlas in de 'braeke'. De houtdele werden door grote walsen gebroken en meteen daarna van tussen de vezels geslagen. Door dit 'zwinge len' werd het vlas tot lint ge maakt. De overgebleven ve zels, het lint, ondergingen hierna nog het 'hekelen,' waarbij de vezelbundels door fijne kammen steeds zachter gemaakt werden. De fijne vezels konden daarna Het repelenvormt het begin van het bewerkingsproces van het vlas. Het vlas wordt door een vlaskam gehaald, zodat de zaadbolletjes van de stengels gescheiden worden. Archieffoto tot draad worden gesponnen. De stap naar het linnen was vanaf hier niet groot meer. De liemen, het restproduct van het vlas, werden ver werkt tot de in de bouw ge bruikte vezelplaten. Vlas kent dus geen afval. Wie goed was in kantklossen wist van het linnen prachtig kant te maken. Enkele da mes in Dreisterse kleder dracht tonen diverse linnen producten en garens tijdens de Vlasdag. De dag gaat van start met een optreden van de Muziek vereniging in Dreischor 'Crescendo' om 10.00 uur. Rondom de Ring wordt een kinderrommelmarkt gehou den en er staat dit jaar ook een groot springkussen bij opgesteld. In het dorpshuis wordt een grote hobbybeurs gehouden met onder meer: poppen, houtwerk, aquarel, kaarten, droogbloemengebak en be ren. De volksmuziekgroep 'De Zeeuwse Rei' vertolkt oude vlas- en oogst- en zeemans liedjes en begeleidt zichzelf op oude instrumenten als: draailier, rommelpot, klompviool en tuba. Er kunnen rondritten wor den gemaakt met een origi nele Zeeuwse boerenwagen, bespannen met Zeeuwse trekpaarden. Rondom de Ring staan er tal van kraam pjes van veelal plaatselijke bedrijven en verenigingen. De Vlasdag wordt besloten met een concert in de Her vormde kerk door leden van eilandelijke muziekkorpsen. DREISCHOR - De orga nist Dirk Jansz Zwart uit Rotterdam presenteert donderdag 31 juli zijn derde orgelconcert van dit seizoen in de Her vormde Kerk op de Ring in Dreischor. Het programma omvat composities van orgel componisten uit alle tij den. Het concert begint met een compositie van Zwart over het gezang 'Wij knielen voor uw ze tel neer'. Daarna speelt de organist werken van Johan Sebastiaan Bach en zijn leerling J. L. Krebs. Het concert om vat verder werk uit de negentiende eeuw van Charles Rink en de twee de sonate van' F. Men delssohn stukken van componisten uit de twin tigste eeuw als H. F. Mi- cheelsen, Albert de Klerk en Jan Zwart. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE - Bovenop de Dikke Toren in Zierikzee wordt dinsdag 5 augustus de programmakrant gepresen teerd van de Zeeland Nazo mer Festivals. De voorzitter van de stich ting drs H. van Gelder-Wig- gers overhandigt op deze ho ge positie het eerste exemplaar van de program makrant aan gedeputeerde G. de Kok. Tevens wordt een kunstfoto gepresenteerd, die Corné Bastiaansen speciaal maakte voor de Zeeland Na zomer Festivals. De presen tatie begint om 10.00 uur. BRESKENS - Een ongeval op rijksweg N58 tussen Schoon- dijke en Breskens heeft za terdagmiddag het leven ge kost aan de 43-jarige E. Misaine uit Vlissingen. De man reed door onduidelij ke oorzaak in een flauwe bocht van de weg, waarna hij via een greppel tegen een boom botste.Het slachtoffer raakte bekneld. Het voertuig raakte in brand. Voorbijgan gers probeerden tevergeefs het vuur te doven. De brand weer heeft de uitgebrande auto met het slachtoffer naar de brandweerkazerne in Oostburg vervoerd. 'Net toen alles weer ingepakt was ging het regenen' BURGH - Mooi weer, een goed van de tongriem ge sneden Rad van Avontuur-presentator en veel, heel veel, tweedehands spulletjes. Dat waren de belang rijkste elementen van de rommelmarkt die de Ne derlands hervormde gemeente Burgh zaterdag hield op de Bürghse ring. Het evenement leverde 12.740 gulden netto op. Een recordopbrengst. In de 24 jaar dat de jaarlijkse rommelmarkt op de Burghse Ring gehouden wordt is het nog maar een enkele keer voorgekomen dat het weer niet best was. „Toen zijn we uitgeweken naar de ZWN- busremise hier op het dorp," herinnert rommelmarkt- coördinator P. Verstraeten zich. Hij tekent al tien jaar lang samen met Piet van Oosten voor de organisatie van het evenement. Ook za terdag boften ze in Burgh met het weer. „Pas aan het eind van de dag, toen we net alles opgeruimd en weer in gepakt hadden begon het te regenen," aldus een tevreden Verstraeten. Vooral in de ochtenduren was het een drukte van be lang op de Burghse Ring en hadden de lotenverkopers van het Rad van Avontuur weinig moeite de lootjes kwijt te raken. Speaker D. Dool zorgde voor wervende teksten en barstte nu en dan in zingen uit. „Ik heb een goeie stem, het komt er -al leen een beetje slecht uit," constateerde hij zelf. De lo- tenverkoop leed er niet on der. Ook dit jaar weer had het Rad van Avontuur een belangrijk aandeel in de op brengst. Curiosa In Burgh werden de tevoren zorgvuldig uitgezochte spul letjes 's ochtends in alle vroegte traditiegetrouw met boerenkarren naar de plaats van handeling vervoerd. „Het is nog steeds goede han del. Wat de kwaliteit van de spulletjes betreft hebben we niets te klagen," stelt Ver straeten. Naast 'rommel' werd op- de Burghse markt ook antiek curiosa ver kocht. „Dat liep heel goed," meldt Verstraeten. „Die kraam alleen al bracht 3.600 gulden op." Alles bij elkaar zetten zo'n vijftig vrijwilligers zaterdag in Burgh hun beste beentje voor om van het evenement een succes te maken. Zij be manden de kramen met tweedehands spullen, antiek curiosa, boeken, kleine huishoudelijke apparatuur, bloemen en planten en kle ding. Te gast waren Amnesty International en de Wereld winkel. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor het onderhoud van de kerk. Tien procent van de op brengst gaat naar een goed doel, in dit geval het vakan tiehuis voor kankerpatiën tjes aan de Rampweg in Re- Volgend jaar komt er een ju bileum-uitvoering van de rommelmarkt aan de Burgh se Ring. „Dan doen we het voor de 25e keer, dus dat wordt wel iets speciaals," al dus Verstraeten. Gelukkig voorde vrijwilligers was er voldoende zitmeubilair onder de rommel (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG (ANP) - Del ta Nutsbedrijven in Middel burg mag geen reclame ma ken voor de duurdere milieuvriendelijke stroom via borden langs de wegen buiten de bebouwde kom. De provincie Zeeland vindt dat deze vorm van reclame het landschap vervuilt. Vóór 1 oktober moeten de borden van Delta weg zijn. Het nutsbedrijf riskeert an ders een dwangsom of moet de verwij deringskosten zelf betalen, aldus dp provincie. WD-VERGADERING GOES - 'Interne/externe communicatie audit' is de ti tel van een rapport van J. Ne ve dat maandag 25 augustus wordt uitgereikt in Goes. Dat gebeurt tijdens een open bare vergadering van het al gemeen bestuur van de Ka mercentrale Zeeland van de VVD. De bijeenkomst wordt gehouden in de Prins van Oranje in Goes. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nijmegen (part time): E. S. Burger te Doetin- chem en tevens predikant voor buitengewone werk zaamheden en als zodanig geestelijk verzorger van de inrichtingen van het Ministe rie van Justitie. Aangenomen naar Dordrecht (wijk 7): P. Molenaar te Wou denberg. Bedankt voor Krimpen aan den IJssel (wijk 1): E. J. Bos te Vlagtwedde, (nadere be slissing); voor Maassluis (wijkgemeente Koningshof): A. P. J. van Ligten te Sneek. Gereformeerde Kerken Beroepen te Nijmegen als ziekenhuispredikant ten be hoeve van het Radboudzie- kenhuis: mevr. drs. S. Ree- ders te Almere (geestelijk verzorger ziekenhuis), die dit beroep heeft aangenomen. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Ridder kerk: J. van Dijken te Lisse. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Meeuwen en voor Rhenen: C. Hogchem te Borssele. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Dinsdag 29 ju li, 19.30 uur ds. D. Monster Schooldeur op slot. Caravan voor de deur. Alle directeuren van de Schouwse basis scholen gaan er vandoor. Dag school! De hoofden nemen de benen. Uitgerekend op de eerste dag van de zomervakantie vertelt de Nieuwsbode dat per 1 oktober elk hoofd van een openbare basisschool een kopje kleiner gemaakt wordt, want dan worden de tien openbare Schouwse basisscholen be stuurd door een super-hoofd: het nieuwe Schouwse Opper-hoofd. Een 'meester'-zet van wethouder Van der Wekken. Voortaan heeft hij niet meer te maken met loslopende directeuren van ba sisscholen die in het algemeen de neiging hebben nog eigenwijzer te zijn dan de mo derne ouders. Laat staan als je tien van die directeuren tegelijk op je koffie krijgt. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Straks hoeft hij al leen maar met het Groot Opperhoofd en zijn knecht Klein Onderkop de vredespijp aan te steken. Ik weet niet of de hoofden hun hoof den koel konden houden toen ze van het aanvalsplan hoorden. Maar ze zullen het wellicht in de warme schoot van de wethou der geworpen hebben na het horen van ont roerende argumenten. Minder werk, meer tijd voor de kinderen en misschien wel als beloning een nog mooiere titel. Zoiets als 'education-manager'. Oh!! Zo gaat het toch meestal met fusies. Je functie wordt uitge kleed maar als pleister krijg je er een indruk wekkende naam voor terug. Schouwen-Duiveland loopt weer eens voor op. Eén gemeente, één wethouder van on derwijs, één zorgloket en nu ook al één on- derwijs-opperhoofd. Dat bespaart heel wat gewauwel op vergaderingen. Kijk eens naar de Randstad. Heb je weieens gezien hoe schitterend daar de scholenfusies zijn gelo pen? Vier, vijf middelbare scholen worden bij elkaar geveegd, een mega-school met duizenden leerlingen, sub-directies, sub sub midden managers en boven alles in een wolkenkrabber de goden van de centrale di rectie. Heerlijk! Zoiets krijgen we op Schou wen ook: de baas-boven-baas-van-de- basis-scholen. Leuk voor de wethouder, maar wat heeft Jantje in groep vier nu aan Machtig Opper hoofd. Het antwoord van de som luidt: nul komma nul nul nul, zo niet minder. Want wat zal de praktijk straks zijn? Ver van het ge woel van de kinderen, ver van de bloedende knieën, de loopneuzen en de breuken zete len de Opperste Hoofden in aanwezigheid van kind nog kraai. Zij zitten de hele dag te management-eren. Dat betekent constant telefoneren, congresjes bezoeken en papie ren formaliteiten bedenken dié tegenwoor dig het onderwijs zo aantrekkelijk maken. In Zoetermeer zijn kamers vol van zulke man netjes met plannetjes. Want die twee zullen gaan bewijzen dat hun functie wel degelijk wat voorstelt. Dus nemen ze de strijdbijl op om alle verworvenheden van jaren weg te gaan hakken. De huidige hoofden moeten zich dan weer de kop over de nieuwe plan nen breken. En het eerste zal zijn: alle veel kleurigheid grijs verven. Eén directie bete kent straks ook één beleid, één leerplan, één leesmethode, één toetsmodel en ga maar door. Het is een natuurwet als er weer een laagje op de piramide bij komt. Er word\ officieel werk uit handen genomen maar per kerende post komt er ander werk voor terug. De ont-hoofden mogen vergaderen, enquêtes invullen, onderzoekjes doen en rapportjes uitbrengen die de opperhoofden dan weer keurig in hun la leggen. Verder mogen ze uit de klas lopen om Winnetou en Kluk-kluk te ontvangen als ze op school hun opper-hoofd om de hoek komen steken en een kop koffie meedrinken. Gebruikt u melk en suiker? Waar komen die uren voor twee nieuwe banen vandaan? Uit de huidige formatie, vertelt van der Wekken. Een kind uit groep zeven kan uitrekenen wat dat betekent: minder uren op glke school voor het werken met kinderen. Minder toneel spelen en lied jes zingen ten bate van Groot Opperhoofd in zijn verre wigwam. Hoho! Maar de direc teur van nu komt toch meer voor de klas te staan, zegt de wethouder van onderwijs. Moge dat waar worden. Zelfs deze week zag ik nog een hoofd zich op een fiets rich ting verlaten school bewegen. De praktijk is dat ook na 1 oktober de directeuren van ba sisscholen meer aan het hoofd hebben dan in een volledige baan past. Einde rooksignaal. De lezer kan nu de wenkbrauwen fronsen, de schouders opha len, het hoofd schudden en naar de volgen de bladzijde gaan, toepend 'Indianenverha len!' U heeft gelijk. Het zal spannend worden in oktober. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5