Bedrijfsbrochure? Duitsers voelen vijandigheid Zö^MER Brand in nieuwe hal Manege Grol Psychiatrische kliniek Goes Eerbetoon Nieuwe Haven n*30o3U>eel Afl^NEMENT SCHOUWEN-DUIVELAND LwO Politie bekeurt 36 wildkampeerders De Waal beste op Westhoek-toernooi UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE 1Ï NIEUWSBODE li Eén op de tien krijgt te maken met 'Deutschfeindlich' gedrag Auto gestolen Vrouw neergestoken Spoiler gestolen Zevende toernooizege Quaak PROFITEER NU VAN HET L dé bant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE IEUWSBODE DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111-453535 MAANDAG 28 JULI 1997 152e JAARGANG NR 26220 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Eén op de tien Duitsers die Walcheren of Zuidwest-Friesland bezoekt krijgt te maken met vijandigheid van niet name de kant van jongeren. Die 'Deutschfeindlichkeit' varieert van het hinder lijk midden op de straat rijden of lopen tot het naar Duitse recreanten opsteken van de middelvinger. Dat blijkt uit een onderzoek tijdens welk Duitse on derzoekers Duitse toeristen interviewden. Uit het onderzoek komt over het algemeen een positief beeld naar voren. De relatie tussen Duitse gasten en de Nederlandse bevolking is over het algemeen goed. Ne derlanders worden door Duitse toeristen ervaren als vriendelijk en behulpzaam. Desalniettemin maakt tien procent van de ondervraag den melding van Deutschf eindlichkeit. „Den Krieg is 50 Jahre her und ich bin 35," klaagt een van hen. Anderen klagen vooral over jeugd die zodra zij een auto met een Duits nummerbord ontwaart zich provocerend gaat gedragen. De jongeren blijven midden op straat lo pen om de Duitse toerist de doorgang te versperren en wie tegen die behandeling protesteert wordt getrak teerd op een opgestoken mid delvinger. Hoewel het gaat om een klei ne minderheid van de onder vraagden - tien procent - til len de onderzoekers zwaar aan de geconstateerde Deut schfeindlichkeit. „Wij me nen dat het een ernstig te ne men signaal is dat ons inziens door autoriteiten, werkenden in de toeristische bedrijven en de bevolking se rieus moet worden geno men," aldus de onderzoekers in het vaktijdschrijft Recre atie Toerisme waarin een artikel is gewijd aan het on derzoek en ook een weer woord is gevraagd aan R. ter Heiden, directeur van het bu reau voor Toerisme Zeeland. Hij roept daarin inwoners en recreatieondernemers op zui nig te zijn op de Duitse gas ten. Duitsers, zo houdt Ter Heide de Zeeuwen voor, die nen vriendschappelijk tege moet getreden te worden. „Hoe het ook wordt gewend of gekeerd: nog te vaak is er iets aan de hand tussen Duit sers en Nederlanders. Dit dient plaats te maken voor een groter inlevingsvermo gen in wat de Duitse gast an no 1997 nu echt wil," aldus Ter Heide. Hij voegt daar wel aan toe dat de studie zijns inziens 'gelukkig meer sterktes dan zwaktes heeft opgeleverd'. Gezond klimaat Het onderzoek werd in de zo mer onder 308 Duitse toeris ten in Zuidwest-Friesland en 376 op Walcheren. Sterkste punt van beide regio's is het 'gezond klimaat'. Ook hoog scoort de kwaliteit van de vakantie-accommodaties. Tachtig procent van de on dervraagde Duitsers noemt het dijkenlandschap van Walcheren als motief om dat gebied te bezoeken en voor zesentachtig procent van hen is de (geringe) afstand tot Duitse toeristen vinden dat vooral vaak jongeren zich 'Deutschfeindlich' gedragen. Duitsland een belangrijke drijfveer om voor Walcheren danwel Zuidwest-Friesland als vakantiebestemming te kiezen. Voor wat Walcheren betreft zegt 27 procent van de Duitse bezoekers zich daar thuis te voelen en er zeker nog eens naar toe te gaan. Zuidwest- Friesland scoort op dat punt precies even hoog. Veertien procent noemt rust en ont spanning als reden voor een herhalingsbezoek en voor 12 procent van de ondervraag den zijn het strand en het landschap een reden om nog een keer naar Walcheren te komen. De toeristische druk op hët gebied wordt door de bezoekers van Walcheren ho ger ervaren dan door de Duit se toeristen in Zuidwest- Friesland. Niettemin geeft driekwart van de onder vraagden aan volgend jaar weer naar hetzelfde gebied te zullen komen. Ter Heide heeft uit het on derzoek onder meer gedistil leerd dat de fietsinfrastruc- tuur niet slecht is, maar wel beter kan. „Zeeland doet er goed aan op dit punt in de voetsporen van Drenthe te treden. Pe markt is er en de potentie is er eveneens." Op steker voor Ter Heide is de waardering van de Duitse re creant voor het VW-perso- FotoMarijke Folkertsma neel: Ze zijn vriendelijk en spreken over het algemeen goed Duits. Voor Ter Heide overigens geen reden om te vreden achterover te leunen. „Een aspect waar meer ge bruik van zou kunnen wor den gemaakt zijn de Duitse ingezetenen van onze regio. Meer dan wie ook kennen zij de knelpunten en kunnen zij wellicht een rol spelen in het constant 'meten van de tem peratuur'. Verboden wapen aangetroffen bij Fin ZIERIKZEE - Bij een gerichte controle heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag 36 wildkampeerders op Schouwen-Duiveland aan getroffen. Alle overtreders kregen een boete van 170 gulden. De controle werd uitge voerd in samenwerking met de vrijwillige politie en medewerkers van Staatsbosbeheer. Alle 36 overtreders hadden buiten een kampeerplaats een standplaats ingenomen om de nacht door te brengen. Het waren achttien Duit sers, vijftien Nederlanders, twee Belgen, een Italiaan en een Fin. Bij de Finse overnachter, een veertigjarige man uit Kalmarintie, werd in zijn camper een gasdrukrevol ver aangetroffen. Dit wa pen werd door de politie in beslag genomen, omdat het bezit ervan verboden is vol gens de wet Wapens en mu nitie. De Fin kreeg behalve een boete van 170 gulden voor het illegaal kamperen ook nog eens een boete van vijfhonderd gulden voor het wapenbezit. Deze moest hij direct betalen. Ook op Walcheren en Noord-Beveland werden in de nacht van zaterdag op zondag illegale kampeer ders van hun bed gelicht. Van de in totaal dertig overtreders, die hier wer den aangetroffen, waren net als op Schouwen-Duive land de meeste van Duitse nationaliteit. RENESSE - Een brand in de nieuwe dressuurhal van Manege Grol aan de Stoofweg in Renesse richtte zondagavond voor tussen de vijftig- en zeventigdui zend gulden schade aan. Door toedoen van kinde ren, die met vuur speelden, vatte hooi dat in de hal lag opgeslagen vlam. Voorbijgangers ontdekten de brand in de, deels nog in aanbouw zijnde nieuwe dres suurhal, omstreeks 18.00 uur. De paarden die in de stallen stonden werden on middellijk in veiligheid ge steld, evenals de mensen die op dat moment in de kantine van de manege waren. Afzetting De brandweer was snel ter plekke en kon uitbreiding van de brand voorkomen. In verband met de watertoe voer werd de Stoofweg afge zet. Het verkeer van en naar Renesse werd omgeleid. Volgens eigenaar Kees Beije, bestaat de schade voorname lijk uit hooi dat verloren is gegaan. De schade aan de hal is volgens hem minimaal en betreft eigenlijk alleen het dak. Het hooi dat in de schuur lag werd met behulp van een kraan uit de hal ver wijderd. Uitbouw van ziekenhuis kost ten minste 7,5 miljoen gulden GOES - Het Oosterschelde ziekenhuis in Goes gaat volgend jaar uitbreiden met een Multi Functionele Eenheid die fungeert als psychiatrische kliniek. De uitbreiding gaat tenminste 7,5 miljoen gulden kos ten. Met de bouw van de Multi Functionele Eenheid komt het ziekenhuis tegemoet aan de nieuwe regels. Die schrij ven voor dat het ziekenhuis een dergelijke voorziening in samenwerking met een orga nisatie voor geestelijke ge zondheidszorg moet bouwen. In het Goese geval betekent dat samenwerken met Emer- gis, de organisatie waarin RIAGG en de Zeeuwse In stellingen voor Beschermde Woonvormen in op gingen. De Multi Functionele Een heid (MFE) komt inde plaats van het Psychiatrisch Zie kenhuis Zeeland en krijgt 24 bedden en zestien dagbehan- delplaatsen, zogenaamde 'stoelen'. De MFE krijgt als functie kortdurende behandeling van volwassenen en dan be treft het voornamelijk voor bijgaande (passagiere) pro blematiek. De MFE vervult tevens een voordeurfunctie, hetgeen inhoudt dat de een heid geschikt moet zijn voor aanmelding, screening en consultatie. Kosten De aanbouw aan het Ooster- scheldeziekenhuis staat in de boeken voor 7,5 miljoen gul den. Dit bedrag is echter ge baseerd op het prijspeil 1994, dus zullen de werkelijke bouwkosten wat hoger zijn. De bouwplannen zijn klaar en kunnen worden inge diend. De Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen ver wacht dat volgend jaar kan worden begonnen met de bouw. Aan de Nieuwe Haven in Zierikzee is zater dag met bloemen een eerbetoon gebracht aan de 63-jarige mevrouw W. Bouwman die don derdagavond op deze plek overleed. Na het boodschappen doen had mevrouw Bouwman haar kleindochter en een vriendin voor haar huis afgezet. Haar auto wilde ze achteruit parkeren in een vak aan de haven. Volgens de politie moet zij daarbij per abuis op het gas- i pedaal in plaats van het rempedaal hebben getrapt. De Fiat Panda kwam tussen wal en steiger terecht en zonk. Na een mislukte po ging van twee omstanders, slaagde een sport- duiker er in de vrouw boven water te krijgen. Ze was toen reeds overleden. Mevrouw Bouwman wordt woensdagmiddag begraven na een dienst om 13.00 uur in de Gasthuis- kerk. (Foto: Marijke Folkertsma) i BRUINISSE - Aan de Phi- lipsdam in Bruinisse is zon dagmiddag de auto van een 26-jarige man uit Oss gesto len. de man was omstreeks 16.00 uur aan het zwemmen, toen hij twee personen in de leef tijd van ongeveer twintig jaar bij zijn auto zag. Terug aan de kant waren de twee personen en zijn auto ver dwenen. De gestolen auto is een zwarte Toyota Celica met het kenteken YR-55-FB. In Scharendijke bleef het in de nacht van vrijdag op za terdag bij een poging tot au todiefstal. Een 68-jarige man uit Berlijn deed hiervan aan gifte. Hij had zijn auto vrij dagavond in de Grevelingen- laan geparkeerd. Toen hij zaterdagmorgen bij zijn auto kwam, bleekt deze te zijn opengebroken. Er was gepro beerd de bedrading van de auto door te verbinden, ken nelijk zijn de daders hierbij gestoord. RENESSE - De eigenaresse van een sportzaak in Renesse is zondagmiddag met steek wonden overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. De vrouw betrapte een klant op diefstal. Deze bracht haar met een scherp voorwerp verwondingen toe. Zij raakte hierbij zodanig gewond, dat ze moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Volgens de politie is haar toestand rede lijk. De politie was vanmor gen nog op zoek naar de da der en wilde hangende het onderzoek geen nadere me dedelingen doen. BRUINISSE - Van de auto van een dertigjarige man uit Duren is vrijdagmorgen in Bruinisse een driedelige kof ferbakspoiler gestolen ter waarde van tweeduizend gulden. De auto, een Mercedes, stond geparkeerd op het terrein van Aquadelta. De wijze trekt meer voordelen van zijn vijanden dan de dwaas van zijn vrienden. Gracian Rustig HET WEER Vannacht opklaringen, weinig wind en kans op een enkele mistbank. Min. temp. van 15 graden vlak aan zee tot plaatselijk 9 meer landinwaarts. Overdag pehoden met zon en droog. Middagtemp. ongeveer 23 graden. Wind uit westelijke richtingen, zwak tot matig, kracht 3 of minder. 3 PITPOP Vooral tatouages en piercing trokken veel belangstelling bij eerste PitPop-festival in Zierikzee. 4 KARAOKE Het Nederlandstalig repertoire blijkt zeer gewild tijdens de Karaoke Megatour in de regio. 5 ROMMELMARKT De rommelmarkt in de Burghse Ring leverde een recordopbrengst van ruim twaalfduizend gulden op. 7 TENNISTOERNOOI Michel de Vlieger plaatste zich voor de kwartfinales in het B-schema op het Gruttepikkers U-toernooi. 1 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Corrie de Waal heeft op het Westhoek- toernooi de meeste prijzen in de wacht gesleept. De Bruse tennisster won zaterdag twee finales en ver loor een eindstrijd. dere finales met spelers van de club uit Burgh-Haamste- de gingen verloren. Meer succes had Johnny Quaak uit dezelfde plaats. Hij gaf maar weer eens het goede voorbeeld. Afgelopen weekeinde was de jeugdspe ler in Eindhoven de concur rentie te slim af. Quaak boekte hiermee zijn zevende toernooizege in deze zomer en is nu 29 partijen ongesla gen. Sport op pagina 7. D verliespartij moest ze met Rinus Geense in het gemengd dubbel voor veteranen delen. Winst was er in het dames- dubbel C (met Corrie Roda) en de damesdubbel voor veteranen (met Jopie van Dijke). Voor leden van het organiserende TC Wester- schouwen was er gisteren niet zo veel reden tot juichen. Naast de winst van Roda met De Waal wonnen Marcel van de Berge en Jacco Geleijnse het herendubbel Cl. Vier an- Izie advertentie elders in deze krant) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving d 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum: Handtek. i Bij automatische afschrijving uw f~ bank-/gironummer vermelden: II IILI II II II II II SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. |>q Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. ~l "I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1