VVD wil betere communicatie Vragen na zelfmoord van Andrew Cunanan J eltsin verdedigt legerhervormingen Kinderen Sarajevo op vakantie in Nederland Al half miljoen binnen voor hulp watersnood Toerist massaal naar Ringpromotie Met hulp van de luchtmacht Mogelijk hondsdolheid in grot Vier bezoekers Blijdorp gebeten door vleermuis In Midden- en Oost-Europa Ontslag half miljoen militairen 'Iedereen moet in staat zijn om informatierubriek te raadplegen' Rolstoel op de A4 Over motieven van beruchte seriemoordenaar België voldoet aan EMU-norm 2000 claims stroomstoring EXPOSITIES t r i VRIJDAG 25 JULI 1997 NR 26219 7 DE>t HAAG (ANP) - luchtmacht haalt volgende week woensdag op verzoek van de organisatie Euro pa Kinderhulp een groep kinderen uit het voorma lig Joegoslavië op voor een vakantie in Nederland. Het 334-squadron haalt de ze ventig kinderen en vier bege leiders op in Sarajevo en vliegt hen naar de vliegbasis Eindhoven. Europa Kinderhulp heeft op verzoek van de Nederlandse ambassadeur in Sarajevo, B. Glaubitz, contact gelegd met Nasa Djeca; Die organisatie zet sinds het beëindigen van de burgeroorlog in Bosnië behandelingsprojecten op voor kinderen met trauma's, gedragsstoornissen en ande re aandoeningen. Europa Kinderhulp heeft de luchtmacht gevraagd èen aantal van deze kinderen voor een vakantie naar Ne derland te brengen. Zij loge ren bij gastgezinnen in Lim burg en Zuid-Holland. De groep gaat op 21 augustus met vliegtuigen van de Luchtmacht terug naar Sara jevo. ROTTERDAM (ANP) - Bij de GGD in Rotterdam hebben zich tot dusver vier mensen gemeld die de afgelopen weken in diergaarde Blijdorp door een vleermuis zijn gebeten. Dat heeft een woord voerder van de gezondheidsdienst vrijdagoch tend gemeld. Donderdag maakten Blij dorp en de GGD bekend dat er onder de populatie Ro zet-vleermuizen in de die rentuin mogelijk hondsdol heid voorkomt. De vruchtetende dieren, die van nature in het Midden- Oosten voorkomen, vliegen vrij tussen bezoekers door. De mogelijke besmetting met hondsdolheid kwam aan het licht toen twee vleermuizen die naar een dierentuin in Denemarken zijn gestuurd, plotseling stierven. Een steekproef onder honderd vleermuizen in Rotterdam gaf donder dag aan dat bij de helft van de dieren de hersens zijn verkleurd, wat een indica tie voor rabiës kan zijn. De dierentuin heeft de vleermuizengrot afgesloten voor publiek. Een woord voerder van de GGD ver wacht dat het aantal mel dingen van vleer- muizenbeten in de loop van de dag verder toeneemt. De dienst zal alle meldingen uitgebreid onderzoeken. Overbrengen Hondsdolheid is een infec tieziekte die voorkomt zoogdieren als honden, wol ven, katten en vleermui zen. Besmette dieren kun nen de ziekte overbrengen op mensen. Indien de be smetting niet tijdig wordt ontdekt, kunnen mensen sterven. DEN HAAG (ANP) - De inzamelingsactie onder de Nederlandse bevolking voor slachtoffers van de wa tersnood in Midden- en Oost-Europa heeft sinds maandag ongeveer een half miljoen gulden opge bracht. Het geld kwam binnen via het gironummer 555 van de Samenwerkende Hulporga nisaties (SHO). Dat meldt woordvoerster Debbie de Wagenaar van het Rode Kruis vrijdag vanuit de getroffen stad Wroclaw in Polen. Volgens De Wagenaar is er nog veel geld nodig. „Om een voorbeeld te geven: per dag wordt voor deze stad 120.000 liter water door het Rode Kruis uit de rivier gepompt en gezuiverd. De autoriteiten hebben inmiddels laten we ten dat het nog minstens een maand duurt voordat de nor male waterleiding is her steld. Zo lang moeten wij dus met zuiveren doorgaan en dat kost een hoop geld", al dus de zegsvrouw van de hulporganisatie. MOSKOU (DPA/AFP) - De Russische president Jeltsin heeft vrijdag zijn plannen voor hervormin gen in het leger verdedigd tegen kritiek van gene raals en politici. De hervormingen zijn feite lijk begonnen en zullen niet worden gestaakt, zei Jeltsin in een radiotoespraak. ,,Ik heb de toestand in het le ger onder mijn persoonlijke controle genomen", aldus Jeltsin. Op 1 januari 1999 moet het leger zijn terugge bracht van 1,7 naar 1,2 mil joen militairen. De half mil joen mensen die het leger moeten verlaten, voorname lijk officieren, zullen „socia le garanties" krijgen. De president wil zo het over wicht aan generaals in de le- gerstructuur wegwerken en de duizenden winkels, sport complexen en restaurants van het leger privatiseren. „We moeten een compacte en effectieve strijdmacht creë ren die de veiligheid van het land kunnen waarborgen." Omstreden Jeltsin erkent dat zijn plan nen omstreden zijn. Velen in het parlement en binnen de strijdkrachten vrezen dat Rusland geen geld heeft voor deze plannen, en dat het de slagkracht van het leger zal ondermijnen. „Natuurlijk zou het beter zijn als de financiële situatie gezonder was, maar we kun nen niet langer wachten", al dus de president. „Het be langrijkste is dat we het tempo niet verliezen." SMOKKELLIJN ROTTERDAM (ANP) - De po litie heeft negen mensen aan gehouden in verband met een grootschalige smokkel van XTC-tabletten naar Malei- Bij invallen in Rotterdam en Den Haag zijn grote hoeveel heden XTC-pillen in beslag genomen. Aanleiding voor de invallen was de aanhou ding op Schiphol begin juli van een 41-jarige man uit Ma leisië. De man, die via Hong Kong naar zijn geboorteland zou vliegen, had in de dubbele bodem van een sporttas ruim 30.000 XTC-pillen verstopt. ZIERIKZEE - De VVD-fractie Schouwen-Duiveland vindt dat de communicatie tussen de gemeente en de inwoners van Schouwen-Duiveland te wensen over laat. De liberalen zien bezorging van huis-aan-huis- bladen in het buitengebied als een stap in de goede richting. De gemeente verzorgt weke lijks een informatierubriek in Het Extra Nieuwsblad. Die krant wordt nu nog niet in het buitengebied bezorgd, en dat zit de WD niet lek ker. „Alle inwoners van Schouwen-Duiveland moe ten in staat zijn de informa tierubriek van de gemeente te raadplegen. Hierbij is het bereiken van de inwoners in de buitengebieden waar geen huis-aan-huis-bladen wor den bezorgd het grootste pro bleem." „Veelvuldig is tijdens kern- bezoeken van het college ge bleken dat inwoners van vooral de buitengebieden klagen over de slechte infor matievoorziening," aldus een persbericht van de WD. De fractie vindt dat iedere inwóner van Schouwen-Dui veland de huis-aan-huis-bla- den in de brievenbus moet krijgen, maar niet zelf voor de kosten daarvan op moet draaien. Plicht Zij beschouwt het als een plicht van de gemeente de burger te informeren over de door de gemeente te nemen of genomen besluiten. „Dit uitgangspunt slaat ook op de eis dat de burger niet zelf in formatie hoeft te vragen aan de gemeente, maar dat de ge meente zelf het initiatief neemt om de burger te bena deren.," aldus de WD. „Zeker nu na de herindeling het risico bestaat dat burgers zich minder betrokken voe len bij het gemeentebestuur moet de gemeente alles in het werk stellen inwoners te be trekken bij de gemeentelijke besluitvorming." Tegen strijdig lijkt hiermee de wens de kosten voor de ge meente zo laag mogelijk te houden. Toch is dit een be langrijk uitgangspunt van de VVD-fractie. „Omdat alle kosten uiteindelijk toch weer bij de inwoners ver haald moeten worden." Intentieverklaring Hoewel het WD-voorstel nog in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland behan deld moet worden is de frac tie zo vrij geweest om tafel te gaan zitten met drukkerij/uitgeverij LnO, de uitgever van onder meer Het Extra Nieuwsblad. Dit overleg heeft geresul teerd in een intentieverkla ring van LnO om voor de ver spreiding van Het Extra Nieuwsblad een 100-pro- cents-dekking te realiseren. Dat sluit perfect aan bij wat de VVD voor ogen staat, zo stelt de fractie in het persbe richt vast. Het WD-voorstel komt op de eerstvolgende vergade ring - in september - van de commissie algemene interne zaken van de gemeente Schouwen-Duiveland aan de orde. Drukkerij/uitgeverij LnO wil, mits gesteund door de gemeente, werken aan een 100-procent verspreiding van Het Extra Nieuwsblad. Ook in het buitengebied wordt de krant dan be zorgd. (Foto: Joop van Houdt). RIJSWIJK (ANP) - De poli tie in Rijswijk heeft donder dagavond een 56-jarige vrouw in een rolstoel van de A4 gehaald. De vrouw uit Delft was op weg naar haar huis. Ze begon haar reis in Rijswijk, maar toen het fietspad van de plaatselijke Beatrixlaan op hield, besloot zij haar weg te vervolgen via de snelweg. De levensgevaarlijke situ atie werd nog eens versterkt, doordat de vrouw niet op de vluchtstrook ging rijden, maar „netjes" rechts hield op de rechterrijstrook. Automobilisten wisten haar voortijdig te ontwijken. Door snel ingrijpen van de politie gebeurde er verder niets. Met een politiebusje kwam ze uiteindelijk thuis. De vrouw maakte volgens de agenten een verwarde in druk. OVER DE ROOOIE AMSTERDAM (ANP) - Over de Roooie, één van de meest omstreden Nederlandse tele visieprogramma's, stopt op het hoogtepunt. Op 25 augus tus zendt SBS6 de laatste af levering uit. Volgens een woordvoerster is de omroep geenszins gewe ken voor alle kritiek, maar waren de' ideeën na ander half jaar eenvoudigweg uit geput. Het programma, dat elke werkdag te zien was, werd op straat gefilmd. Toevallige passanten konden een briefje van duizend verdienen door zelf allerlei bizarre opdrach ten uit te voeren, danwel an dere voorbijgangers daar voor te porren. MIAMI/HAMBURG (RTR/EFE/ANP) - Na de zelf moord van Andrew Cunanan, de vermoedelijke moordenaar van modekoning Gianni Versace, breekt de politie zich het hoofd over de vraag waar om Cunanan tot zijn daden kwam. „De grote vraag is: waar om?", aldus politiechef Ri chard Barreto. „Waarom se lecteerde Cunanan zijn slachtoffers, waarom richtte hij deze slachting aan, waar om is het zo geëindigd? Ik weet niet of we het ooit zul len weten." Na een van de grootste klop jachten in de Amerikaanse geschiedenis vond de politie Cunanans lijk woensdag in een woonboot in de haven van Miami Beach, op vijf ki lometer van Versace's huis. Hij had zich door het hoofd geschoten. Cunanan zou op 15 juli Versace voor diens huis in Miami hebben dood geschoten. Seropositief Het forensisch onderzoek heeft nog niet vastgesteld of Cunanan seropositief was. Volgens mediaberichten zou zijn besmetting hem tot moorden hebben gedreven. In de laatste 48 uur voor zijn dood heeft Cunanan nog een' contactpersoon gebeld om een vals paspoort en identi- teitsbeweijs te krijgen. „Hij klonk opgewonden en ner veus", aldus een FBI-agent. In het telefoongesprek zei Geholpen Cunanan niet of hij Versace had vermoord. liep naar buiten en belde de politie. De Portugees eist de belo ning van 45.000 dollar voor de gouden tip die geleid heeft tot Cunanans opsporing. „Zonder mij hadden ze hem nooit gevonden. Bovendien heb ik de regering de kosten van een proces bespaard om dat hij nu dood is." Maar volgens de politie was het telefoontje van de huis meester „niet specifiek" ge- >iioeg om in aanmerking te >komen voor de beloning. Deur open Volgens de huismeester van de woonboot, de Portugees Fernando Carreira, bevond Cunanan zich pas drie of vier dagen in de woning op het moment dat hij er werd ge signaleerd. Zaterdag was de woning nog verlaten, maar woensdag merkte Carreira dat de deur open stond. Eenmaal op de boot hoorde hij een schot, De politie heeft de eigenaar van de woonboot, de Duitser Torsten Reineck, opge spoord. Reineck, die een ho mo-club in Las Vegas drijft, toonde zich bereid met de on derzoekers samen te werken. Zij willen weten of hij Cuna nan heeft geholpen door hem te laten schuilen in de woon boot. Reineck wordt in Europa ge zocht wegens oplichting en belastingfraude.,Hij is de fis cus een miljoen mark ver schuldigd, aldus het-Duitse dagblad Bild. De kinderen op de kinderrommelmarkt in Haamstede deden gisteren goede zaken tij dens de tweede RingpcQmotie van het sei zoen. Door het slechte weer zochten de toeris ten massaal hun heil in het centrum van Haamstede. Daar konden ze een traditionele gang langs de vele kramen maken, van zowel plaatselijke als 'vreemde' handelaren. Maar het was niet allemaal 'leve de lol' in Haam- BRUSSEL (ANP) - België heeft dit jaar een begrotings tekort van maximaal 2,8 pro cent van het bruto binnen lands product. Daarmee voldoet het land ruimschoots aan de belangrijke 3-procent- snorm voor deelname aan de Europese muntunie, die in 1999 van start gaat. Dit heeft de Belgische begro tingsminister Herman van Rompuy vrijdag bekend ge- maak. Volgens Van Rompuy vormt de deelname van Bel gië aan de Economische en Monetaire Unie (EMU) geen enkel probleem meer. „Wie had een half jaar geleden kunnen denken dat België beter zou presteren dan lan den als Frankrijk en zelfs Duisland?", zei de bewinds man met gepaste trots voor de Vlaamse radio. De minister benadrukt dat er voor de rest van dit jaar geen extra bezuinigingen nodig zijn om de norm te halen. Het kabinet-Dehaene had zich vorig jaar speciale bevoegd heden toegeëigend om snel de noodzakelijke besparin gen door te voeren. Het zette het parlement daarmee tijde lijk - en met eigen goedvin den - buitenspel. Volgens Van Rompuy zijn ook de uitgaven voor 1998 on der controle. In bijna geen enkele overheidssector stij gen de uitgaven. Alleen de Belgische justitie kan, als ge volg van de zaak-Dutroux, volgend jaar op meer geld re kenen. Staatsschuld Overigens voldoet België niet aan een andere belang rijke EMU-norm betreffende de staatsschuld. Die komt uit op circa.130 procent, terwijl slechts 60 procent is toege staan. Maar volgens het Bel gische begrotingsministerie is de staatsschuld dalende. Twee jaar geleden bedroeg de staatsschuld nog 160 pro cent van het bruto binnen lands product. stede. Ook aan serieuze zaken werd aandacht besteed. Deze keer was dat in de vorm van een demonstratie van de brandweer, waarbij de nadruk lag op brandpreventie. Na giste ren is het nog vier keer Ringpromotie. Vol gende week donderdag valt deze middenin de J Drie Dolle Dagen van Burgh Haamstede. In j het dorp is het dan ook kermis. (Foto: Marieke Mandemaker) I UTRECHT (ANP) - De Regio nale Energie Maatschappij Utrecht (REMU) heeft 2000 schadeclaims binnengekre gen na de grote stroomsto ring op 23 juni. Tot de eisers hoort de eige naar van een terrarium die geld claimt omdat de eieren van een python en een man- grovevaraan door de storing niet meer zullen uitkomen. Een aquariumhouder vraagt een schadevergoeding voor het overlijden van zijn been- tong- en discusvissen. Brouwershaven Burgh Brouwershaven Renesse Hele maand juli Burgh-Haamstede Schilderijen Frans Bleiji in Galerie Bors- boom. Openingstijden donderdag, vrij dag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 26 juli Burgh-Haamstede Expositie olieverfschilderijen Arjen de Jonge. Bewaerschole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Toten met vrijdag 1 augustus Kleipoppen Elsje van Eisen. De Pupelae, Baanstraat 7. Dagelijks van 15.00 tot 20.00 uur. Tot en met zaterdag 2 augustus Zomertentoonstelling Wim Hofman; illu straties, omslagontwerpen en vrij werk. In Nederlandse Hervormde kerk. Dage lijks, met uitzondering van zondagen, van 11.00 tot 16.00 uur. Tot en met woensdag 6 augustus Schilderijen en tekeningen van Bas Say- ers en Ines Sayers-Wiechmann. Stadhuis. Maandag tot en met zaterdag 09.00-12.00 en 13.15-17.00 uur. Van vrijdag 1 tot en met donderdag 7 augustus Tekeningen en schilderijen Jos Guiljam. Brasserie Orisant. Dagelijks vanaf 10.00 uur. Tot en met vrijdag 8 augustus Burgh-Haamstede Tentoonstelling Voelvormen in steen van Herman Put in Galerie 't Zuuddek. Don derdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 15 augustus Zierikzee Expositie schilderijen Remke van de Er- ve-Oudman uit Bruinisse. Verpleeghuis Corneliastichting. Dagelijks van 08.00- 20,00 uur. Tot en met zondag 17 augustus Zonnemaire Beeldende kunstroute; 25 'verrassende gewassen' en de bloeiende akkerranden. Schapenweg en Langeweg. Tot donderdag 21 augustus Haamstede Expositie schilderijen Kees de Kort. Her vormde kerk. Elke donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 23 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling: 350 sculpturen van vijftig beeldhouwers. Burgerwees huis. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 3 augustus. Van vrijdag 18 juli tot en met vrijdag 29 augustus Renesse Nostalgisch speelgoed. Blikmuseum. Op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zondag 3, 17 en 24 augustus geopend van 12.00 tot 16.00 uur. Van vrijdag 1 augustus tot en met zaterdag 30 augustus Burgh Werk Rein van den Berg, Ger Supheert en Gerda Elfrink. Galerie Borsboom. Don derdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 12 september Zierikzee Schilderijen Ria van Meijeren. Atelier 4B aan de Verrenieuwstraat 32. Maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7