nda Ziekte hoort niet bij zorgenloze vakantie 'Verre reizen van dichtbij' Midzomeravond rommelmarkt Zendamateurs actiefin Melissant IEUWSBLAD Gehandicapten kunnen met 'jutter' strand op Rondom toren in Oosterland WOENSDAG 23 JULI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. Hele maand juli Burgh-Haamstede Schilderijen Frans Bleiji in Galerie Borsboom. Openingstijden donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Toten met zaterdag 26 juli Ouddorp Kunstwerken over zee en strand van Inger Rees. Blaeuwe Huus. Maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 08.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 26 juli Burgh-Haamstede Expositie olieverfschilderij en Arjen de Jonge. Bewaer- schole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met woensdag 30 juli Herkingen Foto-tentoonstelling Groei en Bloei, afdeling Goeree- Overflakkee in Theetuin de Bongerd in Herkingen Da gelijks geopend van 10.30 tot 22.30 uur. Donderdag geslo ten. Tot en met donderdag 31 juli Oude-Tonge Schilderijen Dinah Wonder- gem. 't Vosje. Dagelijks van af 11.00 uur. Tot en met vrijdag 1 augustus Brouwershaven Kleipoppen Elsje van Eisen. De Pupelae. Baanstraat 7. Dagelijks van 15.00 tot 20.00 uur. Toten met zaterdag 2 augustus Burgh Zomertentoonstelling Wim Hofman; illustraties, om slagontwerpen en vrij werk. Nederlandse Hervormde kerk. Dagelijks, met uitzon dering van zondagen, van 11.00 tot 16.00 uur. Toten met donderdag 7 augustus Sommelsdijk Schilderijen en objecten van Jaap Reedijk in Galerie De Parterre aan de Westdijk. Openingstijden donderdag 14.00 tot 17.00, vrijdag van 14.00 tot 21.00 en zaterdag van 10.00 tot 17.00 en op af spraak. Van vrijdag 1 tot en met donderdag 7 augustus Renesse Tekeningen en schilderijen Jos Guiljam. Brasserie Orisant. Dagelijks. Vanaf 10.00 uur. Tot en met vrijdag 8 augustus B urgh-Haams tede Voel vormen in steen van Herman Put in Galerie 't Zuuddek in Burgh-Haamste de. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 15 augustus Zierikzee Expositie schilderijen Rem- ke van de Erve-Oudman uit Bruinisse. Verpleeghuis Cor- neliastichting. Dagelijks van 08.00-20.00 uur. Tot en met 17 augustus Zonnemaire Beeldende kunstroute; 25 'verrassende gewassen' en de bloeiende akkerranden. Schapenweg en Langeweg. Tot en met 18 augustus Sommelsdijk Dino speelwereld met zwem paradijs. De Staver. Dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Tot donderdag 21 augustus Haamstede Expositie schilderijen Kees de Kort. Hervormde kerk. Elke donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Toten met zaterdag 23 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling: 350 sculpturen van vijftig beeld houwers. Burgerweeshuis. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 3 augustus. GOEREE-OVERFLAKKEE Woensdag 23 juli Ouddorp Familie-doe-dag. Camping De Klepperstee. Van 15.00- 23.00 uur. Donderdag 24 juli Ouddorp Disco-spektakel. Camping De Klepperstee. 20.00 uur. Dirksland Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.00 uur. Vrijdag 25 juli Ouddorp Feestavond met artiesten. Camping De Klepperstee. 20.00 uur. Dirksland Kenteken graveren. Par keerterrein De Kattewacht. 10.00 tot 17.30 uur. Middelharnis Braderie in winkelcentrum d'n Diek. Van 13.00 tot 21.00 uur. Concert d'Wijs. Diekhuus- plein. 20.30 uur. Openluchtconcert op het Diekhuusplein. 21.00 uur. Zaterdag 26 juli Ouddorp Natuurwandeling door Punt van Goeree. Vanaf Bezoe kerscentrum De Punt. 14.00 uur. Goedereede Zomerconcert. Toren. Vanaf 16.00 uur. Dirksland Openluchtbazar. Het achter- dorp. Van 09.00 tot 16.00 uur. Middelharnis Kenteken graveren. Bij re creatiecentrum De Staver. 10.00 tot 16.00 uur. Waterskikampioenschap pen. Havenhoofd. Vanaf 12.00 uur. Stad aan 't Haringvliet Georganiseerde buitenrit vanaf manege Oestmoer. Vertrek 18.00 uur. Dinsdag 29 juli Ouddorp Schurvelingentocht. Vanaf Gereformeerde kerk. 19.00 uur. Concert met Cees Veerman dwarsfluit en Piet Westhoe ve piano. Doopsgezinde kerk. 20.00 uur. Donderdag 31 juli Goedereede Snuffel- en curiosamarkt. Partycentrum Oostdam. Van 09.00 tot 15.00 uur. Vrijdag 1 augustus Middelharnis Braderie in winkelcentrum d'n Diek. Van 13.00 tot 21.00 uur. Willy B Blue Sparrow. Diekhuusplein. 20.30 uur. Openluchtconcert op het Diekhuusplein. 21.00 uur. Zaterdag 2 augustus Goedereede Zomerconcert. Toren. Vanaf 16.00 uur. Woensdag 6 augustus Ouddorp Kindervrijmarkt. Centrum. 09.00 tot 18.00 uur. SCHOUWEN-DUIVEL AND Woensdag 23 juli Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwerve. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lachspektakelshow Bassie en Adriaan. Sporthal Wes- terschouwen. 14.00 uur. Brouwershaven Zomerzangavond in de Grote kerk. 19.30 uur. Donderdag 24 juli Burgh-Haamstede Concert El Capsonez. Terras koffie-lunchcafé Branden- burgh. 16.00 en 20.30 uur. Haamstede Dauwtrappen met Natuur monumenten. De start van de duinwandeling is om 6.00 uur tegenover hotel Bom. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 25 juli Kerkwerve Country weekend. Eetcafé Kerkwerve. Burgh-Haamstede Voorronde van de Karaoke Mega Tour in de Schouwse Tapperij. 21.00 uur. Zaterdag 26 juli Zierikzee PitPop-festival. Grasveld naast MFC. Vanaf 11.00 uur. Kerkwerve Country weekend. Eetcafé Kerkwerve. Burgh Rommelmarkt Nederlandse Hervormde Kerk. Burghse Ring. 8.30-16.00 uur. Renesse Voorstelling circus Renz. Stoofweg. 19.30 uur. Oosterland Rommelmarkt Oosterlands Fanfare, Markt. 9.00-16.00 uuur. Zondag 27 juli Kerkwerve Country weekend. Eetcafé Kerkwerve. Burgh-Haamstede Vlooienmarkt in recreatie centrum Westerschouwen. Van 10.00 tot 16.00 uur. Renesse Voorstelling circus Renz. Stoofweg. 19.30 uur. Maandag 28 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Yvonne Jonker, hobo en Frans van Tilburg, orgel. Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Renesse Voorstelling circus Renz. Stoofweg. 16.00 uur. Dinsdag 29 juli Kerkwerve Klaverjassen. Eetcafé Kerk werve. 20.00 uur. MUZIEKEXAMEN MIDDELHARNIS - Tijdens de examens van de Stichting Muziekschool Goeree-Over- flakkee werd de praktische en theoretische muzikale vaardigheid van ongeveer 65 leerlingen getoetst. Velen slaagden voor hun exa men. Het sopraanblokfluit A-examen werd behaald door Sifra van Asperen, Mar lies Baan, Barendien Bak ker, Lenny van Buuren, Kar in Maan, Nienke Maliepaard, Willeke Ruygrok, Marianne van Seeters, Annemiek Velt- man, Marieke Verwers, Mar leen Voogt en Mi'rthe Wage naar. i Voor het altblokfluit A-exa men slaagde Anneke van Al phen, voor het 'altblokfluit B-examen Andrea de Bak ker, Liesbeth Hameetman, Leanne Kamp, Annelies Kie vit, Jacoline Paul, Jannet Ruygrok, Nadine Stolk en Annemarie Verhage. Het sopraan- en altblokfluit C- examen werd behaald door Elke van Alphen. Het dwarsfluit A-examen werd met goed gevolg afge legd door Jeanne-Mary Arensman, Carolinme Bom, Liesbeth Gebuys, Mirjam van Keulen, Miranda Koppe laar, Willeke Troost en Erica Verhage. Voor dwarsfluit B slaagden Marije Blok, Ma- riet Edewaard, Janneke Hoekman, Lianne Lodder, Arlene van der Weel en Ma rijke de Wit. Voor het gitaar A-examen slaagden Martha van den Boogert, Ingrid van den Bos, Justine Groenendijk, Eliza beth Huizer, Louise van Loon, Evelipe Schagen, Eli sa Schone, Marvin Siepman, Lian den Toom, Loic van Vliet en Marielle Vroege. Gi taar B werd behaald door Els Keijzer en Marjolien Kie viet. Voor keyboard-A slaagden Danielle Hokke en Yvonne Theis. Het viool A-examen werd be haald door Qiuntus Blok, Diana van Dijk, Jetske Her- es en Nynke Willers. Voor het viool B-examen slaagde Marije Takens. Het piano-A examen werd met goed ge volg afgelegd door Maaike Brinkman en Manon Trom mel en het piana B-examen door Jacquelien Struik. Het piano C-examen werd be haald door Björn van Nim- wegen en Marine Westdorp. DUIM KLEM MIDDELHARNIS - Een 51- jarige vrouw uit Wijchen kwam zaterdagmiddag met haar duim klem te zitten tu- sen een boot en de wal. Het ongeluk gebeurde aan de Oosthavendijk. De vrouw wilde de boot iets van de kant houden, toen die moest worden verlegd. Haar duim werd daarbij beklemd en barstte open. Zij werd per ambulance naar het zieken huis in Dirksland gebracht. Een reisapotheek is onmisbaar om kleine ongemakken en ongelukjes te verhelpen. Reisdocument van apotheek kan problemen voorkomen ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Ziek worden hoort niet bij een zorgenloze vakantie. Om kleine ongemakken en ongelukjes te verhelpen, is een reis apotheek onmisbaar. Wanneer de vakantiebestem ming een ver land is, is het helemaal belangrijk om de gezondheid van tevoren de nodige aandacht te ge ven. Een vakantieganger kan zijn reisapotheek zo uitgebreid maken als hij wil. Dat hangt samen met de bestemming: een reisje langs de Rijn zal minder risico's met zich mee brengen dan een trektocht door India of Mexico. In ie der geval horen in een reis apotheek de medicijnen thuis (in voldoende voor raad) die op doktersvoor schrift worden gebruikt. Aan de apotheker kan wor den gevraagd of deze genees middelen ook in het land van bestemming verkrijgbaar zijn en, zo ja, onder welke Goed om te weten is dat de douane bij controle vragen kan stellen over geneesmid delen die reizigers bij zich hebben. Denk bijvoorbeeld aan injectiespuiten die dia betespatiënten gebruiken. Sommige sterke pijnstillers vallen onder de Opiumwet. Dat betekent dat men, bij het vervoeren ervan over de grens, in principe wettelijk strafbaar is wegens smokkel van verdovende middelen. Om problemen bij de douane te voorkomen is het beste om de geneesmiddelen in de ori ginele verpakking te laten. Verder is het raadzaam een document bij de hand te heb ben waarin staat dat het 'eer lijke' geneesmiddelen be treft, die een arts heeft voorgeschreven. In de mees te apotheken is hiervoor gra tis een reisdocument ver krijgbaar. Dat is een soort meertalig geneesmiddelen- paspoort, dat de apotheker kan invullen. Hierin staat aangegeven welke medicij nen een patiënt gebruikt, de naam van de werkzame stof, de samenstelling en de dose ring. Dit document is ook goed bruikbaar voor het ge val men in het buitenland on verhoopt geneesmiddelen nodig heeft. Een arts of apo theker ter plekke kan op grond van het reisdocument de juiste medicijnen ver strekken. Is het reisdoel een ver. (sub)tropisch land, dan is het goed om bijtijds, minimaal zes weken voor vertrek, ad vies te vragen aan apotheker of GGD. Zij kunnen vertel- t len welke inentingen en ge neesmiddelen men in een be paald land nodig heeft. De meest toegediende inentin gen zijn ter voorkoming van difterie, kinkhoest, tetanus en polio (DKTP) en hepatitis A. Voor bepaalde bestem mingen is daarnaast bescher ming tegen buiktyfus, tuber culose en gele koorts noodzakelijk. Ook malaria tabletten horen in dit rijtje thuis. Handbagage Een nuttige tip is om genees middelen altijd in de hand bagage mee te nemen wan neer men met het vliegtuig reist. Preparaten waarin vluchtige oplosmiddelen zijn verwerkt (zoals acetori, chlo roform en hoge percentages alcohol) kunnen namelijk gaan overkoken in het baga geruim. Meenemen van me dicijnen in de handbagage voorkomt bovendien proble men bij wijzigingen in het reisschema of bij zoekraken van bagage. In een reisapo theek horen altijd pijnstil lers, pleisters en steriele gaasjes, een middel tegen acute diarree en tegen vocht verlies bij diarree (ORS), een laxeermiddel, een ontsmet tingsmiddel, een middel te gen reisziekte, zonnebrand- creme, een insectenwerend middel, een thermometer en een schaar en pincet. Expositie reisverslagen uit eigen bezit ROTTERDAM - In het maritiem museum 'Prins Hendrik' in Rotterdam is tot en met 5 oktober 1997 de tentoonstelling 'Verre reizen van dichtbij - reis verslagen uit eigen bezit' te zien. De zomerse exposi tie omvat een selectie interessante en kostbare reis beschrijvingen uit eigen bezit, die een periode van ruim vier eeuwen omvat. Rusteloze avonturiers, rade loze schipbreukelingen, ma trozen, muiters en zeeofficie ren: ze komen allemaal aan het woord in de Zwammer- damzaal van het museum. Want wie verre reizen maakt, die kan veel verha len. Aan de hand van ver schillende thema's kan de be zoeker zich een beeld vormen van de reisteksten die vanaf de 17 de eeuw op de markt verschenen. Allereerst het typisch Neder landse thema 'Om aldaer coophandel te dryven: varen voor het gewin', waarin Jan Huygen van Linschoten een belangrijke rol speelt. Na een verblijf in de Oost begint hij in 1592 aan een reisge- schrift dat veel belangrijke infommatie bevat over de vaarVoute om Kaap de Goede Hoop. In dit thema komt ook de overwintering op Nova Zembla, of wel het zoeken naar een noordelijke route naar de Oost, aan de orde. 'Ik meende dat het menschen eeters waren: verre vreemde sf reken' luidt de titel van het volgende onderdeel in de ten toonstelling. Totdat de eer ste reisverhalen verschijnen wordt het wereldbeeld van de Nederlanders vooral be paald door de bijbel en klas sieke verhalen die eeuwen lang mondeling en schriftelijk werden overgele verd. Er is grote behoefte aan realistische beschrijvingen van andere landen en vol ken. In de 17de eeuw zijn dit soort reisverslagen nog sterk be schrijvend, vanaf de 18de eeuw worden het persoonlij ke verhalen van de schrijver. Ondanks de verzekering van menige uitgever dat alles wat beschreven wordt ook echt gebeurd is, moeten het geschrevene en vooral de af beeldingen met een korrel zout gelezen en bekeken wor den. Behalve de prachtige beschrijvingen van exotische oorden, trekken ook rampen een groot lezerspubliek. In 'Wat ongeluk dat hun over- quam; gevaren onderweg' duiken onder andere mui ters, kapers en piraten op. 'Kloeckmoedicheyt ende vrome verhalen: zeeoffeieren vertellen' biedt bezoekers zeer persoonlijke verslagen waarin grote namen zoals Cornelis Matelief de Jonge en Michiel Adriaensz. de Ruyter voorkomen. Aan het begin van de vorige eeuw doet de wetenschappelijke expeditie haar intrede: een nieuwe vorm van reizen die centraal staat in 'Vertrouw niet op de rust des kraters: in opdracht van de weten schap'. Hier wordt Nieuw- Guinea onderzocht en kun nen de bijna romantische verslagen van de natuurkun dige Fransz Junghuhn be wonderd worden. Ondanks alle nieuwe media blijven reisverslagen ook in onze tijd interessant voor uitgevers. Het scala aan tek sten is groter geworden. Toe risten, journalisten, globe trotters, bedevaartgangers en vele anderen reizen en schrijven over hun ervarin gen. Sommige reizigers heb ben er zelfs hun beroep van gemaakt. In 'Koopt, siet en leest dit boeck: reisverslagen vreger en nu' wordt deze di versiteit van een nog steeds bloeiend genre in kaart ge bracht. Openingstijden museum: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zon en feestdagen 11.00 tot 17.00 CURSUS EHBO KERKWERVE - De EHBO Middenschouwen begint eind september een cursus EHBO in dorpshuis 't Zuudende. Deze nieuwe cursus leidt in veertien1 bijeenkomsten op voor het eenheidsdiploma EHBO. Mensen die deel wil len nemen aan de cursus moe ten zich voor 25 augustus op geven bij H. Markenstein (telefoon: 692017). OOSTERLAND - Midzomeravondrommelmarkt. Het evenement heeft een hele lange naam en omvat ook heel veel tweedehands artikelen die te koop worden aangeboden. Op woensdag 30 juli wordt rondom de toren in Ooster land een rommelmarkt ge houden, die om 16.00 uur be gint en doorloopt tot in de avonduren. Het betreft een initiatief van de Hervormde Gemeente Oosterland. De organisatoren waren vele maanden in de weer om een grote hoeveelheid tweede hands spullen in te zamelen. Die worden onder meer aan geboden via een grote boe kenstand en veel kramen met huishoudelijke artike len. Ook is er een kraam waar werkstukken te koop wor den aangeboden, die werden gemaakt door de Handwerk- club. En een kraam met le vensmiddelen en eigenge bakken cakes. In het viskraam wordt versgebak ken vis aangeboden. Op het grasveld naast de to ren wordt een terras inge richt waar onder meer pan nenkoeken worden geserveerd. Bezoekers kun nen zich ook vermaken met een sjoelbak en in de schiet tent. De NCRV en het Nederlands Bijbelgenootschap zijn ver tegenwoordigd tijdens het evenement. In de Hervormde kerk kunnen bezoekers schil derijen bekijken en wordt het orgel bespeeld. Internationale wedstrijd zendamateurs MELISSANT - In landen óver de hele wereld zoeken zendamateurs zaterdag 26 en zondag 27 juli contact met elkaar. Ook op camping Elizabethhoeve in Me lissant is een groep actief. Het gaat om acht tien Bel gische zendamateurs, die naar Melissant komen om vandaar uit deel te nemen aan een internationale wed strijd voor zendamateurs. Behalve hun tenten en de no dige zendapparatuur instal leren de Belgen bij de cam ping een hoge zendmast. Daarmee zoeken ze contact met lokaties over de hele we reld. De verbindingen die tot stand komen worden over geseind naar Londen. Daar zit een jury die ze onder meer beoordeeld op kwaliteit en de afstand die werd over brugd. De wedstrijd begint vrijdag 26 juli om 12.00 uur en duurt precies 24 uur. Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid ZIERIKZEE - De Zeeuwse Stichting voor Gehandi captenbeleid (ZSG) stelt deze zomer op verschillen de locaties aan de kust, waaronder Renesse, een strandrolstoel op luchtbanden, de 'Jutter' beschik baar. Deze Jutter is een nieuwe kunstof vrijetijdsrolstoel, die mensen die niet of moei lijk kunnen lopen probleem loos door strand en bos leidt. Het unieke van de Jutter zit in de speciaal door het ruim tevaartcentrum NASA ont wikkelde gele luchtbanden en in de lichte maar uiterma te sterke constructie. De Jut ter is dan ook met gemak voort te duwen, zelfs op onef fen terrein. Problemen als vast komen te zitten in het mulle zand worden hiermee opgeheven. Zelfs een duik nemen in het zeewater is mo gelijk vanuit de Jutter, om dat er met de rolstoel in het zeewater gereden kan wor den. In nauwe samenwerking met de Zeeuwse Sportraad is een rooster opgesteld waar deze rolstoel gedemonstreerd wordt en uitgeleend kan worden aan geïnteresseer den. Bij de VW in Renesse is een lijst op te vragen waar de rolstoel gestationeerd staat. De ZSG ontving in het kader van het jubileum van Dow Benelux een bedrag waar een strandrolstoel van werd aan geschaft. Deze is in bruik leen gegeven aan de werk groep Gehandicaptenbeleid West Zeeuws Vlaanderen en zal daar op drie locaties te vinden zijn. Van het Bestuur der Gods huizen kreeg de ZSG al eer der een rolstoel en deze is te vinden langs de stranden van Walcheren en Schouwen- Duiveland. De rolstoel kan zowel door de plaatselijke bevolking als door toeristen geleend wor den. Hèt gratis nieuwsblad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Verschijnt wekelijks op woensdag. Oplage 31.065. Uitgave en druk Kantoor Hoofdredacteur Advertentie-verkoop LnO drukkerij/uitgeverij bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon 0111 -453535 Telefax 0111 -453546 Directie W. O. Deddens Redactie Tijdens kantooruren 0111 - 453549 Marijke Vael Na 18.00 uur 0111 -412449 A.H.M. van den Nouweland Voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 - 691941 Voor Goeree-Overflakkee Ruud Kraay na 18.00 uur 0181 - 323814 Verkoopleider Sluitingstijd advertentie Bezorging/Lezersservice A.J. van Eendenburg Dinsdag 11.30 uur IMAfP adv. maandag 17.00 uur Voor Schouwen-Duiveland 0111 - 453538 tijdens kantooruren van 8.30 - 17.00 uur Voor Goeree-Overflakkee Reklameverspreiding Bouwman, 0181-315950 van 9.00-17.00 uur Het Extra Nieuwsblad maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 175.220.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9