De veiligheid van badgasten Veel vrouwen naar bevolkingsonderzoek Expositie werk drie kunstenaars UW KRANT VAN Middeleeuwen herleven op terrein manege Grol Programma Radio Schouwen-Duiveland Creatieve cursussen SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODElü i De Strand Reddings Brigade bewaakt de stranden In galerie Borsboom Brouwershaven blijft achter bij gunstige cijfers .Bij galerie josefine dé krant van schouwen - duivcland! I WOENSDAG 23 JULI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ;WESTERSCHOUWEN - Het geven van hulp aan .'drenkelingen en het voorkomen van ongevallen op !zee. Dat is in het kort het doel van de Strand Red dings Brigade (SRB) Westerschouwen. Sinds 1990 houden vrijwilligers in de zomermaanden een oogje in het zeil op de zeventien kilometer strand die bij ;Schouwen-Duiveland hoort. Volgens voorzitter Ro- iselle Schollen ligt de nadruk daarbij op preventie. •Strandpost Westerschouwen lis'één van de drie strandpos- ten aan de Schouwse kust. iHet ligt naast paviljoen De IZandsnor vlakbij duinover- •gang De Rotonde in Westen- Ischouwen. Bij een bezoek ;aan de post valt in de eerste •plaats de gezellige sfeer op. Bereidwillig en bijna vrolijk 'geeft Roselle Schollen uitleg over alles wat met het red dingswerk te maken heeft. Op de achtergrond vaart, 'dansend op de branding, één ,van de twee rubber boten •waarover de post Wester schouwen beschikt. Het is mooi weer, maar de wind loopt op tot windkracht zes. Volgens Roselle Schollen is ■windkracht zes de maximum windsnelheid, waarbij de vrijwilligers van de Strand Reddings Brigade met de rubberboot de zee opgaan. „Waait het harder, dan wordt bij noodgevallen de reddingsboot uit Ouddorp ingeseind. Maar in normale 'omstandigheden varen we minimaal een keer per uur met een rubberboot patrouil lerend langs het strand." Aan de Schouwse kust zijn drie strandposten. Behalve bij de Zandsnor bevindt zich een post bij Wilhelminahoe- vê en wat noordelijker bij de Jan van Renesseweg. ,,Via e.èn mobilofoonnetwerk zijn al onze medewerkers, zowel op het water, op het strand als op de andere posten "voortdurend bereikbaar. Dat kan belangrijk zijn, .want het bewakingsgebied, begint bij de Oosterschelde- kering en eindigt bij de door- la.atsluis op de Brouwers- dam, een afstand van zeventien kilometer." „Qm in noodgevallen snel ter plaatste te kunnen zijn kan via de mobilofoon de boot van een andere post, die dichterbij is, direct worden ingeschakeld. Verder is een goede communicatie noodza kelijk voor de coördinatie tussen de mensen op het wa ter en de vrijwilligers bij de post of in één van de twee terreinwagens." Slechts één van die wagens is ingericht voor het liggend vervoer van drenkelingen. Wanneer assistentie nodig is van een arts, politie of brandweer, wordt meestal via de meldkamer van het CPA in Vlissingen, gebruik gemaakt van de telefoon, die eveneens aanwezig is in de reddingsposten. De Strand Reddings Brigade Westerschouwen werd in 1990 opgericht en is een orga nisatie die draait op vrijwil ligers. Gedurende de hele zo mer zijn dit jaar op het strand 85 vrijwilligers actief, waarvan ongeveer één derde vrouwen. Ruim de helft van de vrijwilligers is tussen de 21 en 25 jaar. Ongeveer twin tig van hen zijn jonger. Daarom zijn we pp zoek naar nieuwe vrijwilligers, die in elk geval dertien jaar of ouder moeten zijn." De meeste vrijwilligers zijn afkomstig zijn uit Brabant (62 procent) en Zuid-Holland (13 procent). Slechts negen procent komt uit Zeeland. Dat komt volgens Roselle Schollen omdat veel Zeeuw se jongeren in de zomer maanden een vakantiebaan tje in hun eigen woonomgeving nemen om wat bij te verdienen. Behal ve leuk en leerzaam werk en een gezellige sfeer kan de Strand Reddings Brigade niet meer bieden dan een drankje en een maximum on kostenvergoeding van vijf entwintig gulden per dag. Vrijwilligers van de Strand Reddings Brigade nabij de post Westenschouwen. ,,Het zou desondanks leuk zijn wanneer zich wat meer vrijwilligers uit Zeeland zou den aanmelden", aldus Ro selle Schollen. De vrijwilligers geven voor aanvang van het seizoen aan op welke dagen en tijden zij op de post willen werken. Op die manier wordt een schema voor het hele seizoen ge maakt, meestal in overleg en in samenwerking met de an dere posten.,,Sommige vrij willigers blijven gedurende een periode op de post over nachten. Hiervoor zijn slaap plaatsen ingericht. Dat is praktisch, want veel vrijwil ligers komen immers van buiten de provincie. Een aan tal vrijwilligers beschouwt de werkzaamheden op de post als een deel van hun va kantie." De een komt enkele dagen, de ander enkele weken. De dagelijkse verantwoording voor het werk van de Strand Reddings Brigade is in han den van de aanwezige post- commandant. Behalve over een slaapruimte en een com- municatiehoek beschikken alle posten over een EHBO- ruimte, een uitkijkpost, een leefruimte, een doucheruim te en een botenhuis. Daar- looppatrouilles op' de zee en het strand en staan wij voortdurend op de uitkijk." De leden van de Strand Red dings Brigade geven ook voorlichting en adyiezen aan de badgasten. Daarnaast ver leent de SRB zo nodig directe en daadwerkelijke hulp, zo naast hebben zij een snelleJ als'EHBO en zwemmend en boot, een patrouilleboot, varend redden. De reddings- vier redddingsvesten en brigade blijkt niet overbodig overlevingspakken. Q ite'-Jzijn, want iedere week moet'drie a vijf keer daad- De dagelijkse activiteiterfc-,- merkelijk worden ingegre- van de vrijwilligers op hefpep.' strand vallen uiteen in drie^ Be hulp blijft niet beperkt onderdelen. ,,In de eerste tot drenkelingen, want op plaats is er de preventieve10 ffët strand gebeurën ook on- strandbewaking. Wij hebben een waarschuwingssysteem, waarbij met behulp van vlaggen wordt aangegeven of het veilig is om te zwem men. De kleuren van het stoplicht worden daarbij ge bruikt als indicatie voor de zwemveiligheid. Verder hou den we regelmatig vaar- en gelukken of worden ménsen ohwel. "De derde taak van de red dingsbrigade is het opsporen van vermiste kinderen. „Bij de strandpost Westenschou wen wordt daarbij gebruik gemaakt van een speciale vlag, die aangeeft wanneer een kind gevonden is en van., fi-j-YU. —Ov iBIC). de speciale palen met Dick Bruna plaatjes, die in samen werking met een commer cieel bedrijf op het strand ge plaatst zijn," aldus Roselle Schollen. Al is de SRB een vrijwilli gersorganisatie, men gaat niet over één nacht ijs wat betreft vakkennis en oplei ding. „Wij hebben een aantal interne opleidingen, waaron der die tot chauffeur van een terreinwagen of tot motor- driver van de kleine en snelle boot (varend redden). Het be halen van het EHBO-diplo- ma is bijna een verplichting voor de leden van de Strand- reddingsbrigade. „Van Pinksteren tot begin september is er van alles te doen," legt Roselle Schollen uit. Mensen die meer infor matie willen of zich willen aanmelden als vrijwilliger kunnen contact opnemen via 013-5421833. om no r.v'.i,,- WANDELEN WESTERSCHOUWEN Wandelen in boswachterij Westerschouwen. Dat kan op de dinsdagen 5, 12, 19 en 26 augustus. Onder leiding van een deskundige gids wordt een ruim twee uur durende wandeling gemaakt. De route loopt door het zuid westelijk deel van het bos en langs de zeereep. De gids ver telt meer over het ontstaan van het gebied en het beheer dat door Staatsbosbeheer wordt gevoerd. De excursie begint om 19.00 uur en vertrekt vanaf de ex- cursieschuur van Staatsbos beheer, bij de hoofdingang van de boswachterij aan de Kraaijensteinweg 140 in Westerschouwen. Aanmel den kan bij de VW Schouw se kust in Haamstede: 651513. SNUFFELMARKT OUWERKERK - De jaarlijk- se snuffelmarkt in Ouwer- kerk - uitgaande van de Her vormde Gemeente - vindt plaats op zaterdag 9 augus tus. Met opzet is gekozen voor de benaming snuffel markt. De term rommel markt voldoet niet omdat er veel bruikbare spulletjes te verkrijgen zijn. Naast het snuffelen en het doen van in kopen kunnen mensen genie ten van diverse etenswaren. Bovendien kunnen jongens en meisjes tot twaalf jaar deelnemen aan de vrijmarkt. Rondom de kerk kunnen zij hun spulletjes uitstallen en proberen te verkopen. De snuffelmarkt in Ouwerkerk loopt van 10.00 tot 15.00 uur. AQUADELTA BRUINISSE - In het vakan- tiepark Aquadelta vinden in de maanden juli en augustus verschillende activiteiten plaats. Elke zaterdag kunnen kinde ren terecht op het kinderdis cobal van 19.00 tot 21.00 uur. Zondag is er 's ochtends früs- hoppen tussen 11.00 en 13.00 uur en 's avonds een grote bingo-avond vanaf 20.00 uur. Maandag is er in het vakan tiepark in de middaguren een braderie van 12.00 tot 17.30 uur en 's avonds vanaf 20.00 uur karaoke. Dinsdag vindt vanaf 19.00 uur kinder bingo plaats. Op woensdag is het muziekavond tussen 20.00 en 23.00 uur. Donder dag vanaf 20.00 uur is er een playbackshow. Gedurende het hoogseizoen wordt dit vakantieprogramma weke lijks herhaald. BURGH - Rein van den Berg, Ger Supheert en Gerda Elfrink zijn de kunstenaars wiens werk gedurende de maand augustus wordt geëxposeerd in Galerie Borsboom aan de Achterweg in Burgh. Rein van den Berg wordt geïnspireerd tijdens dagen lange wandelingen in na tuurgebieden. Door middel van aquarellen, gouaches en colleage brengt de autodi dacte haar ideeën over op de buitenwereld. Haar partner Ger Supheert put eveneens inspiratie uit de natuur. Hij brengt in zijn werk vooral de samenhang der dingen tot uitdrukking en schuwt hierbij geen enke le techniek. Zo maakt de kunstenaar gebruik van zand en vloeipapier in com binatie met olie- en acryl verf. Na een opleiding aan de Rietveld Academie vestigde Supheert zich in 1980 als zelf standig kunstenaar. De derde exposante Gerda Elfrink werkte ook mee aan de Kunstschouw, die in juni in de Westhoek werd gehou den. Zij werkt het liefst op groot formaat linnen met fel le, uitbundige kleuren. Op het eerste gezicht lijkt haar werk abstract, maar bij nadere beschouwing zijn on der meer schapen in een wei Schilderij 'Godess of love'-vdnde ky.nstenad'r'Ger Supheert. en wilgen langs de slootkant te zien. Galerie Borsboom is gedurende de maand augus tus ..geopfënü op. 'donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - Ruim 57 procent van de uitgenodigde vrouwen in Zeeland hebben deelgenomen aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker 1996. De landelijke opkomst in 1996 bedraagt vijftig procent. De hoogste opkomst was in de toenmalige gemeente West-Kapelle, 72,6 procent van de opgejoepen vrouwen hebben een uitstrijkje laten maken bij de huisarts. In de toenmalige gemeente Brou wershaven daarentegen is een opkomst genoteerd van 44,2 procent. Jaarverslag Deze resultaten zijn beschre ven in het jaarverslag bevol kingsonderzoek baarmoe derhalskanker 1996 van de Stichting Preventie Zeeland, de screeningsorganisatie waarin de District Huisart senvereniging, het Streekla- boratorium, gynaecologen en de GGD Zeeland zijn ver tegenwoordigd. Sinds mei vorig jaar worden vrouwen van 30 tot en met 60 jaar eens in de vijf jaar uitge nodigd deel te nemen aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Het onderzoek, dat bestaat uit het laten maken van een uit strijkje, heeft tot doel deze vorm van kanker in een vroeg stadium te ontdekken, wat genezing in bijna alle ge vallen mogelijk maakt. Nader onderzoek In 1996 werd bij circa 106 van de in totaal 11.802 gescreende vrouwen nader onderzoek geadviseerd, bij het overgro te deel daarvan had dit be trekking op een vroeg voor stadium van baarmoeder halskanker. Terwijl nu de oproepen wor den verzonden door de ge meenten zal in de toekomst de GGD Zeeland in nauwe sa menwerking met de huisart sen de vrouwen gaan uitno digen. Deze wijze van oproepen biedt voordelen. Zo worden vrouwen niet meer geconfronteerd met een oproep waar zij naar aanlei ding van het medisch verle den niet voor in aanmerking zouden komen. Zeventig procent Het verzenden van de uitno digingen door de huisartsen kan een positieve invloed hebben op het opkomstper centage. Het streven is in heel Zee land een opkomst van 70 pro cent te behalen. RENESSE - In Renesse op het terrein van manege Grol gaan van 5 tot en met 7 augustus de Middeleeu wen herleven. Met levensechte riddertoernooien wordt de tijd even negenhonderd jaar teruggezet. De uitvoering van de ridder- toernooien is in handen van het professionele stuntteam Vive La Vie uit Breda. De le den beloven adembenemend stuntwerk/special effect-s en prachtige kostuums. Het toernooiveld, omgeven dool" ^tribunes,- is- de plaats waar geharnaste ridders, rui ge Schotten, woeste Vikin gen en meedogenloze Ma giërs elkaar te paard en te voet zullen bestrijden met al lerhande wapentuig zoals lansen, slagzwaarden, strijd- knotsen en hakbijl.en. De inzet van het toernooi is een magisch zwaard, dat de meest eervolle en moedige strijder onoverwinnelijk maakt. Wanneer de winnaar eenmaal bekend is en deze de trofee in ontvangst wil ne men, verschijnt een nieuwe uitdager in de arena. Het is de gevreesde Prins der duis ternis. Deze daagt de kam pioen Uit tot een gevecht op leven en dood. met allerlei gemene trucs probeert deze magiër zijn tegenstander uit te schakelen. Zijn magische krachten laten een cirkel van vuur uit de grond spuwen en zijn slachtoffer lijkt kans loos tegen zoveel geweld. Hoe dit spektakel afloopt kan men zien tijdens het toernooi in Renesse of in Domburg waar het spekta kel van 31 juli tot en met 2 augustus wordt gehouden aan de Roosjesweg op hon derd meter afstand van het VVV-kantoor. Op beide locaties is de Mid deleeuwse horeca aanwezig in Bourgondische stijl met muzikale omlijsting en ani matie. Er zijn dagelijks twee voor stellingen om 18.00 en 21.00 uur.. Kaarten zijn verkrijg baar aan dè kassa tijdens het evenement en in voorver koop bij de VVV-kantoren in Renesse. Domburg en Oost- kapelle. Afhankelijk van de weer somstandigheden zal ter plaatse worden bepaald of er ook in de middaguren voor stellingen worden gegeven. 107.1 FM/88.KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). BURGH-HAAMSTEDE - Kinderen en volwassenen kunnen de komende weken terecht bij galerie Jose fine in Haamstede. Daar wordt in de periode tot en met 28 augustus een aantal creatieve cursussen ge houden. Kinderen van vijf tot vijf tien jaar kunnen van 23 juli tot en met 27 augustus iedere woensdag van 10.00 tot 12.00 uur of 14.00 tot 16.00 uur te recht bij de galerie om te boetseren of schilderen. Om dat met kleine groepen wordt gewerkt is reserveren nodig. Volwassenen kunnen tot en met 28 augustus bij galerie Josefine deelnemen aan een cursus verftechnieken op or namenten van gips of kera miek beschilderen. De bij eenkomsten zijn van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur op dinsdag en don derdag. In één ochtend of middag wordt geleerd hoe een een voudig voorwerp van gips er gaat uitzien als een kostbaar werkstuk of als antiek. Ate lier Josefine is geopend op dinsdag, woensdag en don derdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Be langstellenden kunnen dan vrijblijvend een kijkje ne men. Nadere informatie over de cursussen via telefoon nummer 0111-652791. VLOOIENMARKT BURGH-HAAMSTEDE - In Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen in Burgh- Haamstede vindt zondag 27 juli een vlooienmarkt plaats. Dit snuffelfestijn vindt plaats van 10.00 tot 16.00 uur. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wii een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALF JAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving f194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!) Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.datum: Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar 4"*% Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, UQ Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3