'Kapperswedstrijden zijn zenuwslopend' Feest in Samuëlschool Van mecanodoos tot oude toverlantaarn 4?5 Midzomer- nachtmarkt gugpgjujjjfi Nog één week AKTIE BIJ DEURLOO met HOGE kortingen DEURLOO Hobby Martin van Aken: kapperswedstrijden op hoog niveau LAATSTE NIEUWS NU KOPEN NU GENIETEN Deurloo VLISSINGEN Jean nette Bos 25 jaar in onderwijs Nostalgisch speelgoed in Blikmuseum v,l'n»ers Op donderdag 24 juli Orgelconcert D. J. Zwart in hervormde kerk Dreischor I o, kant ook! ZÏÏXA NIEUWSBLAD WOENSDAG 23 JULI 1997 HÉT GRATIS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND W INTER'MEUBEL ONTELBARE WOONOPLOSSINCEN Haringvlietplein 4 Zierikzee Tel 0111-456I6I 's Maandags gesloten Donderdag koopavond ZIERIKZEE - Nederlands kampioen herenvak wor den en deelnemen aan de wereldkampioenschap pen, die volgend jaar worden gehouden in Seoel. Dat zijn de ambities van de dertig-jarige Martin van Aken uit Renesse. De jeugdige kapper is al een eind op weg om zijn doel te bereiken. In drie jaar tijd slaagde hij erin zich op te werken tot de top van de Nederlandse haarstylisten. Het afgelopen voorjaar werd hij derde bij de Nationale Kampioenschappen herenvak en hij maakt onderdeel uit van de nationa le selectie; de tien beste kappers van Nederland. Dat houdt onder meer in dat hij actief is als jurylid in wedstrijdklasses, waarin hij vroeger zelf uitkwam. „Dat vind ik wel leuk. Je loopt rond in een apenpakje en je mag aan een ander vertellen hoe het wel moet." Martin van Aken doet dat heel sub tiel, want hij weet alles van de stress die is gekoppeld aan kampioenschappen. In augustus beginnen ook voor hem weer de voorronden, die kunnen leiden naar de zo fel begeerde landstitel en het recht op deelname aan het wereldkampioenschap. Oude film Het begon allemaal met een oude film, 'Shampoo', die Van Aken als 15-jarige bij zijn ouders in Zierikzee op te levisie zag. ,,Ik zag hoe de hoofdrolspeler op een cre atieve manier met kapsels speelde voor de spiegel en dacht: Dat wil ik ook." De leerling LTS motorvoertui gentechniek stapte naar kap per Govert van Dam in Zie rikzee om te vragen of hij daar na schooltijd, onbezol digd, mocht komen werken. „Hij bracht me de basistech niek bij van het haar knip pen en zei na een tijdje dat hij me wel als medewerker in de kapsalon wilde hebben." Martin van Aken verliet de LTS ten gunste van een avondopleiding Kappersvak in Goes en ging overdag bij Van Dam werken. Daarna volgden de opleiding Vakbe kwaamheid Kappers en de Technische Club in Rotter dam, een training voor kap perswedstrijden. „Govert van Dam stimuleerde mij om deel te nemen aan wedstrij den. Ik vond dat verschrik kelijk eng. Maar ik dacht: Ik moet het doen, want ik heb het in mijn vingers zitten." Steeds hoger Van Aken nam met succes deel aan wedstrijden voor leerlingkappers en klom zo op naar steeds hogere klas- ses. Hij onderbrak zijn wed- strijdactiviteiten zes jaar ge leden om een eigen zaak te beginnen in de Korte Sint Janstraat in Zierikzee. „Dat was belangrijker dan deelne men aan wedstrijden." Maar drie jaar geleden toen 'Mar tin Hair' goed liep pakte hij zijn 'hobby' weer op. „Dat zit in je lijf, kriebelt onder je vel. Je hebt het gevoel dat je het moet kunnen halen." Martin van Aken wordt be geleid door trainer Ben Bos man en traint, na zijn dage lijkse werkzaamheden in de kapsalon, zes avonden per week. Drie avonden is hij in de eigen kapsalon in de weer met de kapsels van model len, de andere dagen rijdt hij daarvoor naar Den Haag, Utrecht en Amstelveen. „I^ee, ik ben niet vaak een avond thuis. Mijn vrouw Christel, die zelf kapster is, heeft daar gelukkig begrip voor." Zenuwslopend De wedstrijden, waarop al deze voorbereidingen zijn ge richt, zijn zenuwslopend, zo blijkt uit het relaas van Mar tin van Aken. „Je hebt maar weinig tijd om je kapsel te realiseren. Tien minuten om te knippen en 15 minuten om alle volumes op de juiste plaats te föhnen en het haar op te maken. Men loopt met de stopwatch rond, terwijl steeds wordt omge roepen: 'U heeft nog tien mi nuten, u heeft nog vijf minu ten." De grootste angst van de haarstilist is dat op zo'n moment zijn föhn ermee stopt, de bus haarlak het be geeft of zijn tondeuse begint te ratelen. „Daarom heb ik al die mate rialen in drievoud bij me. Overal heb ik tassen liggen, zodat ik alleen maar een schreeuw hoef te geven wan neer er iets mis gaat. Een van de mensen, die met me mee gaan naar een wedstrijd, brengt dan direct nieuw ma teriaal."^ Afhankelijk van de aard van een wedstrijd maakt Martin van Aken tij dens zo'n evenement drie tot vijf verschillende kapsels. Dit op basis van strikte re gels en opdrachten. Extreme voorbeelden Voor de categorie 'modern salonwerk' creëert hij op Martin van Aken: „Het is heel lekker om tussen de wedstrijden door het oude, normale werk in de zaak te doen. (Foto: Marijke Folkertsma) grond van de nieuwe interna tionale haarmodelijn een kapsel, dat op daarop is ge baseerd. „Het is vergelijk baar met de Haute Couture. In Parijs worden extreme voorbeelden van een nieuwe modelijn gepresenteerd, ter wijl in de winkels afgezwak te, draagbare modellen daar van hangen. Wij bedenken tijdens de wedstrijden draagbare kapsels, die zijn gebaseerd op de nieuwe mo delijn." Vanwege de creativiteit vindt Martin van Aken dit het leukste onderdeel van een wedstrijd. De andere ca tegorieën kapsels die hij moet maken zijn vooral ge richt op het testen van de kapperstechnieken. In het kader van 'gestructureerde haarmode' wordt een kapsel geföhnd met slagen die in het hele haar moeten doorlopen èn het kapsel een 'vierkant' uiterlijk geven. Piekenkapsel De categorie 'klassiek gesne den hardy' houdt in dat met mes, schaar en kam een heel strak glad kapsel wordt ge creëerd waarbij ieder haartje de juiste lengte moet hebben. „Dat vind ik de moeilijkste techniek." Dan'is er nog de categorie 'progressief werk' dat volgens Martin van Aken het meeste lijkt op het werk dat hij in zijn kapsalon doet. De kapper werd dit voorjaar derde bij de Nederlandse kampioenschappen met een 'piekenkapsel' geïnspireerd op de skatesrage. „Die trend spreekt me aan vanwege de lef die er vanaf straalt. Het is eigenlijk een moderne va riant van de vroegere punk mode. Alles komt weer te rug." Ondanks de inzet waarmee hij bezig is met wedstrijden en het succes dat hij daarmee heeft, creëert Martin van Aken ook met plezier 'gewo ne' kapsels, die de klanten in zijn kapsalon willen. „Het is heel lekker om tussen de 'wedstrijden door het oude, normale werk in de zaak te doen. De wedstrijden blijven een hobby." Een hobby, die Martin van Aken veel vol doening en een groot zelfver trouwen geeft. „Ik weet dat ik het in mijn vingers heb, dat er geen kapsel bestaat dat ik niet kan maken. Daar om ga ik door." Advertentie speciale snelservice alles op maat gemaakt keuze uit 100 kleuren NU BINNEN 8 DAGEN LEVERBAAR Alleen bij uw zonweringspecialist WOONTËXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE Advertentie nog 9 dagen! boulevard op 2 augustus v.a. 21.00 uur KERKWERVE - Jean nette Bos was het middelpunt van een aantal festiviteiten, die in de christelijke basisschool Samuël in Kerkwerve werden gehouden naar aanleiding van haar 25-jarig onderwijs jubi leum. Zelfs de weersomstandighe den werkten mee aan de feestdag. De zon scheen stra lend toen Jeannette Bos 's morgens bij haar woning werd opgehaald door een taxibus, waarin een aantal kleuters uit haar klas zat. Het gezelschap werd naar boerderij 'Roosjeshof' ge bracht, waar de hele kleuter klas de jubilerende onder wijzeres opwachtte. Zij stapten in een versierde boe renkar, die werd getrokken door een Belgisch trekpaard. Via een drie kilometer lange tocht reed het gezelschap naar de basisschool in het centrum van het dorp, waar Jeannette Bos feestelijk werd onthaald door leerlin gen en leerkrachten. School directeur C. J. van Sluys me moreerde in een korte toespraak dat 'juf Jeannette' erg opzag tegen de verande ringen in het onderwijs, die in 1985 werden doorgevoerd met het invoeren van de ba sisschool. Zij zag haar kleuterklas én haar baan als hoofdleidster van de kleuterschool opgaan inde basisschool. Door haar liefde voor het vak en haar goede samenwerking met collega's viel de verandering achteraf erg mee. Van Sluys sprak zijn waardering uit voor haar persoonlijkheid, waarmee ze een belangrijke inbreng had in het school team. „Juf Jeannette staat bekend om haar consequente aan pak. Zij kan de aandacht van kinderen vasthouden zonder daarbij haar stem te verhef fen. Hieruit spreekt een ja renlange eitvaring, die een groot goed is voor de Samuël school, aldus de schooldirec- teur. Namens ouders, kinde ren en schoolcommissie kreeg de jubilerende onder wijzeres een fiets. Zij werd ook met andere ca deaus overladen. Jeannette Bos bedankte de aanwezi gen. Ze vertelde dat haar va der het indertijd maar niets vond dat zij verder ging stu deren voor kleuterjuf. Hij was van mening dat zo'n du re opleiding weinig vruchten zou afwerpen. Daarom is haar voldoening over haar onderwijs jubileum extra groot. Voor Kerkwerve was Jeannette Bos actief op scho len in Utrecht en Zierikzee. Zij werkt inmiddels zestien jaar als onderwijzeres in Kerkwerve. De waardering voor haar werk werd onder meer geuit door middel van voordrachten, die voor 'de juf' werden uitgevoerd en een feest met kinderspelen en pannenkoeken, 's Mid dags kwam een nostalgische ijscokar uit Renesse het schoolplein oprijden, waar uit de juf het eerste ijsje mocht scheppen. Daarna werden alle kinde ren getrakteerd op ambach telijk ijs. Om 16.00 uur werd in het schoolgebouw een re ceptie gehouden, waarvan collega's en oud-collega's, oud-leerlingen, genodigden, ouders en belangstellenden gebruik maakten om de jubi lerende juf te feliciteren. De feestdag kwam tot stand dank zij de inzet van vele ou ders van leerlingen, de fami lie Van der Wekken die een Belgisch trekpaard inzetten voor de rijtoer, een ambach telijk molenaar die meel le verde voor de pannenkoe ken, taxibedrijf Lemsom, ijssalon Geleijnse en de ou dercommissie van de school. Jeanette Bos (midden) was de eerste die ambachtelijk ijs mocht scheppen uit de nostalgische ijscokar. Een toverlantaarn is een van de nostalgische speelgoedarti kelen die te zien zijn in het Blikmuseum. RENESSE - Mecanodozen, het padvinderskwartet spel, een toverlantaarn en Marklin-treinen van voor de Tweede Wereldoorlog. Het is slechts een deel van het nostalgische speelgoed dat tot en met vrijdag 29 augustus is te zien in het Blikmuseum in Renesse. Een deel van het tegenwoor dige speelgoed, als tollen, jo jo's, knikkers en kegels, is ondanks haar geschiedenis van honderden jaren nog steeds modern. Ander speel goed als de ijzeren hoepel en het stokpaardje verdween. Dat 'verdwenen' speelgoed staat centraal tijdens de ten toonstelling 'Nostalgisch Speelgoed'. De eerste speelgoedfabri kanten begonnen hun activi teiten na de uitvinding van de stoommachine. Daardoor werd het mogelijk op een re latief goedkope wijze speel goed te produceren, zodat het ook voor armere kinderen tot de mogelijkheden ging behoren. Ongeveer in 1870 kwamen in speelgoedwin kels kleine stoommachines die bestemd waren om blik ken figuren in beweging te brengen. Niet lang daarna volgde de eerste speelgoed-stoomtrein- tjes. Omdat tijdens het rij den altijd kleine plhsjes wa ter achterbleven werden ze ook wel 'plassertjes' ge noemd. In het Blikmuseum worden in het kader van de expositie treinen van voor de oorlog geëxposeerd. Evenals optisch speelgoed, als de to verlantaarn en de stereokij ker, dat rond 1900 zeer ge liefd was. Behalve de bekende mecano dozen, zijn ook ankerdozen en mocabodozen te zien. Op een kwartetspel dat werd uitgegeven door de Neder landse Spoorwegen staan ou de locomotieven, terwijl de gemeente Amsterdam inder tijd een kwartetspel liet ma ken waarop elektrische arti kelen stonden die toen nog heel bijzonder waren. De ex positie omvat ook antieke poppen van hout, biscuite en celluloid en serviesjes. Advertentie Deze vlinderstruik met zijn prachtige pluimen is een waar paradijs voor vlinders en bloeit de hele zomer lang. Van 8.95 voor DC7C aantreding geldig van ?3 juU/m 29 1997. HÉT TUINCENTRUM VOOR OROENlKTHEBfiERC RENESSE LAÖNE 20, 0111-461031 OPENINGSTIJDEN MA I'M VRIJ V 00 I» 00 UUR DREISCHOR - Organist Dirk Jansz. Zwart geeft donderdag 24 juli een tweede orgelconcert in de ou de Hervormde kerk van Dreischor. Zijn optreden begint om 20.00 uur. Zwart brengt composities van Pachelbel, Bach en Men delssohn ten gehore. Van componist Hollins speelt Zwart een Trumpet tu- Bovendien vertolkt hij enke le delen van de vierde Symp- honie van de Fransman Wid- Ook enkele koraalbewerkin gen van Micheelsen, van de Berg en Zwart. Meer concerten Na dit eerste concert van Zwart volgen nog meer con certen: op 31 juli en op 7 en 14 augustus. Advertentie Vergeten details, als raamdecoratic s cn gordijnstoffen, verdienen onze «•olie aandacht. De resultaten zijn verbluffend, zoals te zien in onze nieuwe showroom. U bent van harte welkom! Zuidweg 20a, 7^mncmairc Tel. 0111 -401318 Volof) parkeergelegenheid en gncd bereikbaar per openhaar vervoer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1