Een te gekke vakantiebaan OuiIt tentoonstelling Goerees Torenmuseum Mechanische wijze onkruidbestrijding Wachtgeldregeling roept oude zeer op Onderzoek naar winkelbestand dier in het vizier Ondeugende huskies Evenementen in Ouddorp Langere mast Radio Goeree WOENSDAG 23 JULI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Jongeren geneigd tot nemen van risico's ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Kees had vorig jaar voor het eerst een vakantiebaantje. Toffe baan, vond hij. Een beetje sjouwen, een beetje scheuren met de heftruck. Tot hij uit de bocht vloog, een stel ling ramde en twee maanden het bed moest houden. Niet echt de vakantie die hij zich had voorgesteld. Jaarlijks verdienen tienduizenden jongeren wat bij door vakantiewerk. Sommige baantjes zijn echter niet zonder risico's, zo blijkt uit de vele klachten en ongevalmeldingen die de Arbeidsinspectie jaarlijks binnenkrijgt. Steeds meer jongeren gaan bij het naderen van de zomer op zoek naar een vakantie baantje. Voor velen is dat dé oplossing om het eigen va kantiegeld bij elkaar te spa ren of een grote aankoop te doen. Op zich is daar ook niets op tegen. Uit diverse onderzoeken blijkt dat va kantiewerk heel gezond kan zijn. Het geeft jongeren de mogelijkheid ervaring op te doen met het arbeidzame le ven en maakt hen minder we reldvreemd. Bovendien is het een goed gevoel je eigen geld te verdienen. Bekneld Helaas blijkt ook ieder jaar weer dat vakantiewerk niet uitsluitend positief uitpakt. De gezondheid, veiligheid of phtwikkeling van jongeren loopt regelmatig schade op lijdens zo'n 'onschuldig' va kantiebaantje. Jongeren die bekneld raken in machines, bedwelmd worden door gifti ge stoffen of ernstige rug klachten krijgen omdat het werk simpelweg te zwaar is. Veel incidenten ontstaan om dat ouders en werkgevers zich niet realiseren dat jonge mensen nu eenmaal avon tuurlijker zijn dan volwasse nen. Daarom gelden voor hen andere en extra regels. Onder toezicht Jongens en meisjes vanaf 13 jaar mogen in Nederland licht vakantiewerk doen. Maar er zijn wel duidelijke voorwaarden waaronder dat moet gebeuren. Jongeren on der de 16 jaar mogen eigen lijk alleen maar hand- en spandiensten verrichten of klusjes rond het huis doen. Het werk mag in ieder geval niet gevaarlijk of ongezond zijn. Productiewerk in een fabriek is voor hen absoluut Niet alle vakantiebaantjes zijn vrij van risico's verboden. Vakken vullen, groenten en fruit plukken, helpen in de horeca of recre atie; dat soort werk mag wel. Voor 16 en 17-jarigen gelden minder beperkingen. Zij mo gen in ieder geval niet met giftige en kankerverwek kende stoffen werken. Ver der geldt voor deze categorie jongeren dat zij werkzaam heden, waaraan speciale ,'gevaren kleven, uitsluitend onder toezicht mogen ver richten. Ook de werktijden tijdens vakantiewerk zijn aan dui delijke regels gebonden. 15- jarigen die om 6 uur 's och tends aan het werk gaan of op koopavonden doorwer ken, overtreden de wet. Jongeren onder de 16 mogen namelijk niet werken tussen 19.00 en 07.00 uur. Ze mogen ook niet langer dan zeven of acht uur per dag werken (af hankelijk van de leeftijd) en moeten na het werk min stens twaalf uur rust krij gen. Nachtarbeid en werken op zondagen is ook voor 16 en 17-jarigen nog verboden. Verborgen gevaren De veiligheid en gezondheid van de jongeren staat voor op. Dat een jongere niet mag werken met gevaarlijke stof fen, machines en gereed schap, is voor velen wel dui delijk. Maar andere gevaren lopen minder snel in het oog. Zoals giftige stoffen in de tuinderij, werk in een onge makkelijke houding, een la waaierige omgeving, zwaar tilwerk, eentonig werk of echt vies werk. De belang rijkste tip voor ouders en jongeren is dan ook om voor af goed na te gaan wat de risi co's zijn van het vakantie baantje. Bij een klacht over vakantie werk kan worden gebeld met het dichtstbijzijnde regio kantoor van de Arbeidsin spectie. Het bedrijf zal overi gens nooit te weten komen dat er iemand geklaagd heeft. Constateren de inspec teurs bij de controle dat de werkgever zich niet aan de regels houdt, dan worden di rect afspraken gemaakt over oplossingen. Vakantiewerk moet immers wel leuk blij ven. Vragen of klagen De Arbeidsinspectie ziet er via inspecties in bedrijven en instellingen op toe dat werk gevers en werknemers zich houden aan de Nederlandse wetten en regels over arbeid. De controle op vakantiewerk valt hier ook onder. Voor informatie over vakan tiewerk kan de folder 'va kantiewerk, wie, wat, wan neer' worden besteld via de postbus 51 infolijn: telefoon 0800-8051. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Mechanische on- jiruidbestrijding is een van de onderwerpen waar- liaar onderzoek wordt gedaan op initiatief van Jlumptstad Industries BV in Stad aan 't Haring vliet. Dat gebeurt in het kader van het IMAG-DLO onderzoek naar de perspectieven van de negentig centimeterteelt voor aardappelen, dat mede op door de inzet van Rumpt- stad van de grond kwam. Het bedrijf ontwikkelde een 4x90 centimeter hoekschoffel- aanaarder (de R SH4x90) voor mechanische onkruid bestrijding. De schoffelmes sen van het apparaat, waar mee de flanken van de ruggen worden bewerkt, zijn pendelend opgehangen en voorzien van een steunwiel voor een nauwkeurige diep teregeling. Door middel van aanaarders wordt de losge- schoffelde grond op de rug gebracht om de onkruiden te bedekken die zich tussen de aardappelplanten in de rij bevinden. De proeven met het apparaat worden uitge voerd op een proefbedrijf in Slootdorp. Daarbij wTordt ge werkt met een rijsnelheid van elf kilometer per uur en een bewerkingscapaciteit van twee hectare per uur. In het onderzoeksplan is de ef fectiviteit van mechanische onkruidbestrijding opgeno men en de praktische en be drijfseconomische conse quenties daarvan. KINDERVRIJMARKT OUDDORP - Op initiatief van de Ondernemers Vereni ging Ouddorp (OVO) wordt woensdag 6 en 20 augustus een kindervrijmarkt gehou den in het centrum van Oud dorp. Alle kinderen kunnen ir, wordt "afgesloten. Vorig jaar gratis een plaatsje krijgen waar ze hun eigen handel te^&lei omstandigheden, zodat koop kunnen aanbieden. De kindervrijmarkt is van 9.00 tot 18.00 uur. Belangstellen- den kunnen een plaatsje re serveren bij Cees van Kop pen via 0187-689917. WINKELDIEVEN MIDDELHARNIS - Door kordaat optreden slaagde het winkelpersoneel van een opticien in Middelharnis erin een brilmontuur terug te pakken dat werd gestolen door twee mannen uit Rot terdam. De winkeldieven gingen er vandoor met een aantal an dere kostbare monturen, achtervolgt door de politie die door het winkelpersoneel was gewaarschuwd. De Rot terdammers werden nabij de Schaapsweg in Den Bommel aangehouden. Zij bleken ook te beschikken over vals geld. De 27-jarige en 28-jarige Rot terdammer werden voor na der onderzoek ingesloten in het politiebureau in Helle- voetsluis. ZANGAVONDEN HAAMSTEDE - Onder het motto 'Kom een uurtje zin gen' worden er op de woens dagavonden 23 en 30 juli en op 13 augustus in het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Ankerweg 10 zomerzanga vonden gehou- den. Aanvang 20.00 uur. Gastorganist Pieter Hey- koop begeleidt de samenzang en geeft een enkele orgelim provisatie. PETITIELIJSTEN SCHOUWEN-DUIVELAND - Bij verschillende kerken op Schouwen-Duiveland kun nen deze maand petitielijs- ten worden ondertekend of breven worden verzonden aan de Pakistaanse premier. Op deze wijze kunnen men sen hun protest kenbaar ma ken tegen de wijze waarop christenen in Pakistan slachtoffer zijn van de Wet op de Godslastering en de Blasfemiewetten. Jubilee Campaign is aandrijver van een kaartenactie, die te ver krijgen zijn via: 030 - 6342403. Ook via een aantal kerken kan actie worden onderno- Werkstukken Quiltkring Goeree-Overflakkee werd besloten deze zomer een nieuwe poging te wagen P.T. Grinwis (VGB) vond het ■-.uniek dat de ondernemers, 'die in feite geen voorstander *zijn van de afsluiting, toch -bereidwillig meewerken aan iJ'het evénementenplan en daaruit zoveel mogelijk ren dement proberen te halen. -Een gemëéntèlijke bijdrage GOEDEREEDE - 'Kerkramen' is het thema van een expositie van quiltwerkstukken, die tot en met za terdag 13 september is te zien in het Torenmuseum in Goedereede. De werkstukken werden ge maakt door leden van Quilt kring Goeree-Overflakkee. Een groep vrouwen, die zich onder leiding van Kok de Ja ger een jaar lang inzetten om quilts te maken, die speciaal werden ontworpen voor de toren van Goedereede. Elk lid van de Quiltkring gaf naar eigen inzicht vorm aan haar eigen 'kerkraamquilt'. Dat leverde verrassende en uiteenlopende patronen op. Op de benedenverdieping van de toren van Goedereede hangen nu vijftien quilts. In dit deel van de toren is le vens een museum gevestigd. Naast het individuele werk maakten de leden van de Quiltkring ook een groeps- quilt, die eveneens is te zien in het Torenmuseum. Dit werkstuk wordt aan het eind van de expositie verloot. Mensen belangstelling men. hebben voor de quilt kunnen in het Torenmuseum loten kopen, waarvan de op brengst is bestemd voor SOS-Kinderdorpen, een or ganisatie die zich inzet voor weeskinderenen verlaten, kinderen. De quiltexpositie is te zién tot en met zaterdag 13 sep^- tember. Het Torenmuseum is geopend op maandag, dins dag, woensdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en op donderdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Ook be staat tijdens deze uren de mogelijkheid om de Toren van Goedereede te beklim- De opening van flakfcee, die de i bijgewoond door de leden van de Quiltkring Goeree-Over- ïstu,kken maakten. (Foto Marijke Folkertsma) SGP niet blij met dweilband GOEDEREEDE - Behalve de SGP gingen alle raads fracties van de gemeente Goedereede akkoord met het beschikbaar stellen van een bedrag van f 6000 ten behoeve van zomeractiviteiten in de kern van Ouddorp. In y.ërband me$'.afsluiting van de ring in.Quddorp tij dens de zomervakantie wor den door de Ondernemers vereniging allerlei evenementen georganiseerd, zoals kinderspelen en mu- ziekbandjes. Het is de twee de keer dat de ring bij wijze van proef voor verkeer mislukte de proef door aller- vond hij dan ook volkomen op zijn plaats. De SGP bleek bang te zijn voor 'Renesse-achtige toe standen', iets waar wethou der L. Visser het volstrekt niet mee eens was. „Het wordt beslist geen rotzooitje, want het zijn alleen maar leuke dingen die op het pro gramma staan," probeerde hij B. L. Noorthoek gerust te stellen. De SGP bleek enigszins ver stoord door een dweilbandje, dat het dorp onlangs met mu ziek opfleurde. Niet iedereen bleek hiervan even gechar meerd. „Aangezien de ge meentelijke bijdrage is te ruggebracht van f 7500 naar f 6000, subsidiëren we alleen die dingen die ons passen," stelde M. Koese tenslotte la coniek vast. GÖEDEREEDE - Met acht tegen vijf stemmen werd het voorstel van de wachtgeldregeling voor ex-wet- 'houtiër J. Klepper aangenomen in de raad van Goe dereede. Er zat duidelijk nog wat oud zeer bij de fracties van VVD, PvdA, VGB en RPF. PvdA-er T.A. Bakelaar bij het agendapunt 'uitkerings verordening voor wethou ders' een wijziging van dit punt voor. Op die manier ?ouden in de toekomst, bij niet goed functioneren van een wethouder, juridische sancties kunnen worden toe gepast, zoals het niet uitke ren van wachtgeld. Graag zag Bakelaar een voorstel van het college hierover tege moet. ter behandeling in de commissie ABZ. Raadsvoorzitter C. Sinke ging hierin niet mee, maar zegde toe ee"n en ander te be spreken in' de betreffende commissie. CDA en SGP reageerden nog al laconiek. „Dat zijn de con sequenties wanneer je als raad een besluit neemt," vond B.L. Noorthoek (SGP), een mening die ook M. Koese (CDA) deelde. „We zijn te menselijk geweest, waar door de burgers nu voor de kosten opdraaien," vond WD-er H. van der Meer. Klepper, vond het niet juist dat werd gedaan of de rege ling ten onrechte wordt toe gepast. Hij hoefde niet meer te krijgen dan hem toek wam, maar vond ook niet dat hij afstand moest doen van iets waarop hij recht heeft. Het genoemde bedrag van de uitkering was trouwens te hoog, stelde Klepper, iets waarvan hij het college in middels op de hoogte had ge bracht. Bovendien komen al le meerinkomst<|n in mindering op de uitkering. Wat betreft de kritiek over tijdsinvulling meende Klep per dat hij aanwezig was wanneer het voor een goede bestuurlijke voortgang noodzakelijk was. Wethou der L. Visser beaamde dit laatste. „Klepper bi'acht soms 's avonds om twaalf uur de stukken nog bij mij thuis en besprak veel op za terdag. Je kunt het met ie mand niet eens zijn, maar je moet niet iemand, die ergens recht op heeft, nog een trap na geven." Namens het college vond Vis ser dat dit boek nu gesloten moest worden. Geen verdere procedure dus om deze rege ling verder aan te vechten, want juridisch ligt de zaak duidelijk, besloot Sinke. BROMFIETSCONTROLE MIDDELHARNIS - 25 Pro cessen-verbaal schreef de po litie uit naar aanleiding van een bromfietscontrole, die werd gehouden in Middel harnis en Nieuwe-Tonge. De eilandelijke politie werd bij de controle geassisteerd door de motoragenten van de regionale verkeerspolitie. Ongeveer dertig bromfietsen werden onderzocht. Drie daarvan werden in beslag ge nomen voor nader technisch onderzoek. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. OVER INBRAAK IN WONINGEN EN WAT U ER TEGEN KUNT DOEN VII ELEKTRONISCHE INSTALLATIES Wanneer heeft zo'n systeem zin? In veel gevallen kunt u volstaan met de in voorgaande ar tikelen omschreven maatregelen. Is uw inboedel echter van hoge waarde en vindt u het inbraakrisico toch nog hoog, dan heeft het zin om - als aanvulling - een alarmsys teem te laten aanbrengen. Ook de verzekeringsmaat schappij kan misschien eisen stellen om het risico te dek ken. De laatste stap Bij een verhoogd inbraakrisico kan een alarmsysteem dus een goede aanvulling zijn op de door u genomen orga nisatorische maatregelen en bouwkundige voorzienin gen. Een alarmsysteem is bedoeld om een inbraak of een poging daartoe waar te nemen (te signaleren). Maar u kunt met zo'n installatie een inbraak meestal niet voor komen. Het toepassen van een alarmsysteem is pas de laatste stap die u neemt. Bovendien brengt de aanschaf van een alarmsysteem consequenties met zich mee. Zo zult u bijvoorbeeld rekening moeten houden met huisdie ren. ,Ook mensen die laat thuis komen,veroorzaken nog wel eens onnodig alarm. Welk systeem? Er zijn verschillende mogelijkheden. Het meest bekend is het luid alarm. Doel hiervan is om de omgeving te waar schuwen. Het systeem stelt de sirene inwerking, vaak ge combineerd met een flits- of zwaailamp. De praktijk leert echter dat het effect hiervan vaak teleurstellend is. Door het aantal "valse" alarmeringen is het in veel gemeenten niet meer toegestaan zonder vergunning van B en W een luid alarm aan te brengen. Overigens kunt u natuurlijk wel binnen luid alarm aan brengen, om de inbrekers af te schrikken. Een andere mo gelijkheid is het stil alarm. De alarmmelding wordt dan automatisch via de telefoonlijn doorgegeven naar een particuliere alarmcentrale die op zijn beurt de politie waarschuwt. Voor deze service brengt zo'n alarmcentrale u wel kosten in rekening. OUDDORP - De g-emeenteraad van Goedereede stel de een krediet van f 9.000 beschikbaar voor naar het verloop van het winkelbestand in Ouddorp. Eveneens wordt onderzocht hoe de marktpositie is van het hele winkelapparaat en welke maatregelen genomen kunnen worden om de aan trekkelijkheid van het koop centrum Ouddorp te verbete ren. Ook zal aandacht worden besteed aan de hore- cavoorzieningen in het dorp. Volgens het Goereese college van B&W sluit dit laatste aan op de toezegging aan de raad, om een nieuw horecabeleid te ontwikkelen. De kamer van Koophandel, de Onder nemersvereniging Ouddorp en de gemeente betalen ieder voor een gelijk deel van de kosten voor het onderzoek. GOEDERREEDE - Wethouder A. C. Lokker moest aan het eind van de Goedreese raadsvergadering met de billen bloot. In een gesprek met Libertel en Radio Goeree had hij de toezegging gedaan, dat de zendmast verhoogd mocht worden tot 37,5 meter In het gemeentebestuur was echter afgesproken dat de mast niet hoger dan dertig meter mocht zijn. Dit bleek te laag voor Libertel, die een standaardmast van 37,5 me ter gebruikt. Radio Goeree mag voor haar uitzendingen van deze mast gebruik ma ken. „De meters komen er gelukkig aan de onderkant aan" grapte Lokker. De Pv dA kon er niet om lachen. De wethouder is inderdaad te ver gegaan. Hij komt maar met een nieuw voorstel, stel de T. A. Bakelaar. De andere fracties steunden hem echter niet. Het college werd ge machtigd om het voorberei- dingsbesluit uit te voeren zo als besproken. Angel en Akoesta is de naam van de twee Huskieteefjes die sinds kort in het dierenasiel in Zierikzee verblijven. Hoewel de naam Angel engel betekent moet daar volgens de beheer ster van het dierenasiel eigenlijk een B voor worden gezet. De poolhonden zijn heel ondeugend en luisteren niet, maar dat is tevens hun charme. De acht maanden oude huskies zijn echt bestemd voor liefhebbers van dit ras. Het zijn twee prachtige dieren die aan elkaar zijn gehecht en dus bij voor keur bij één baas terecht moeten komen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de beheerster van het Dieren asiel aan de Zandweg in Zierikzee via telefoonnummer 417013. In het asiel zitten momenteel zes honden en dertig katten. Poes Conny, die vorige week in de krant stond, is ge plaatst. (FotoMarjeke Mandemakerj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11