Betrokkenheid bindt Bos Favoriet damesdubbel naar halve eindstrijd Maar drie teams in Tour compleet In de schijnwerper VC LOB organiseert zesde beachtoernooi Golfen voor goed doel Tyson mogelijk aan slag als commentator Romario moet terug Oud-handballer. 'Als je beter speelt, staan er ook positieve stukken' Sporters als verslaggever SPORTIEVE Inschrijving sluit 1 augustus Kritiek op selectie terecht 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (Door Peter Godrie) ZIERIKZEE - In zijn hart keert Peter Bos het liefst terug naar het handbalveld. Om zelf die ballen er in te knallen. „Ik ben bang dat het op dit moment te veel gevraagd is." Om toch betrokken te blijven bij de handbalsport, bericht Bos erover voor de Zierik- zeesche Nieuwsbode. ,,Het is heerlijk, schrijven over je eigen sport." Bos (28) rolde eigenlijk van de ene op de andere dag in de regionale sportjournalistiek. De voorlaatste sportredac teur van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Peter van den Belt, belde Bos op en er was snel een akkoord. Als pro beerseltje schreef Bos over een oefenwedstrijd tussen Were Di en Delta Sport. Hij mocht blijven. Maar hij wilde helemaal niet schrijven, hij wilde en wil nog steeds handballen. De handballoopbaan van Bos begon als zevenjarig ventje. De familie Leegemate vroeg of hij en zijn jongere broer ZIERIKZEE - De Zierik zeesche Nieuwsbode be steedt in een zomerserie aandacht aan (oud-)spor- ters die werkzaam zijn in de regionale sportjour nalistiek. Hoe zijn ze aan het bij baantje gekomen? Hoe gaan ze om met sporters en hoe kijken ze aan te gen de sportverslagge ving op Schouwen-Dui- veland? In de tweede aflevering staat Peter Bos centraal. De oud- handballer schrijft regel matig over handbalver eniging Delta Sport, de club waar hij zelf ook heeft gespeeld. Wim Evertse, de ex-wielren- ner, opende dinsdag 15 juli de zomerserie. Erwin een keer meegingen. Via de jeugdteams rolde Bos in het derde, waarna hij snel promotie naar het tweede team van de Zierikzeese club maakte. Ongemakken Voorzichtig klopte hij aan bij het eerste van Delta Sport. Een glorieuze hanbal- carrière lag helaas voor hem niet in het verschiet. Ver schillende reden lagen hier aan ten grondslag. Lichame lijke ongemakken zaten hem het meest in de weg. Twee keer moest hij plat op zijn buik vanwege een hernia operatie, een andere keer begaf zijn enkel het. ,,Ik dacht dat ik nooit meer zou kunnen lopen," herinnert Bos zich toen hij zijn ge wricht tot twee keer toe in sporthal Onderdak hoorde kraken. Van handballen kwam dus weinig terecht, op een jaar onder trainer Johnny Jansen in de eerste divisie na. Met Rob de Vos, de huidige trai ner van aartsrivaal EMM uit Middelburg, wilde het niet vlotten. Ze lagen elkaar niet zo. „Dan moet je hem bel len," schudt Bos zijn hoofd als hem over het waarom wordt gevraagd. „Ik weet het niet." De Vos verdween niet helemaal uit het leven van Bos. Toen de oud-hand baller voor deze krant ging werken, kwam hij De Vos weer tegen. Een transfer naar het Zevenbergse Groene Ster, waar Bos een paar keer had meegetraind, ketste ook al af. „Dat is door allerlei omstandigheden niet doorge gaan," houdt Bos zich op de vlakte. „Ik ben door pech achtervolgd." Omdat de Zierikzeeënaar op het handbalveld niet uit groeide tot waarop hij hoop te, wist hij ook zijn plaats waar het de omgang met de media betrof. „In het eerste moet je je plek weten. Er wa ren andere jongens die veel beter waren dan ik. Ze waren niet in mij geïnteresseerd, ze moesten mij niet hebben. Klaar!" Wat kan de wereld dan in eens honderdtachtig graden gedraaid zijn toen Bos over Zes jaar geleden behoorde Peter Bos (met bal) tot de Zeeuwse jeugdselectie. Door blessureproblemen heeft hij nooit een basis plaats in het eerste van handbalvereniging Delta Sport kunnen afdwingen. Om betrokken te blijven bij 'het mooiste spelletje dat er is' schrijft Bos er sinds twee seizoenen over. zijn favoriete sport, volgens hem het mooiste spelletje dat er is, kon schrijven. Waar hij als actief handballer met een plaats op de achtergrond moest nemen, trad hij als freelance-medewerker op de voorgrond. Wijsheid „Ik vind het heerlijk, schrij ven over je eigen sport. Zo blijf je erbij betrokken. Ik zeg niet dat ik de wijsheid in pacht heb, maar ik heb er wel verstand. Ik zie, hoor en weet bepaalde dingen die je niet in de krant kunt verwoorden omdat de mensen dat niet snappen. Ik moet beknopt en informatief zijn," aldus de zoon van Piet Bos, één van de keepers van Delta Sport. Op de trainingen hoort Bos vaak de mooiste anekdotes. Daar maakt hij geen mis bruik van. Spelers en trai ners laten echter wel blijken wat ze van zijn stukken vin den. „Hoe kun je dat nou schrijven," krijgt Bos bij de dinsdagtraining vaak naar zijn hoofd geslingerd als ze maandag de. krant hebben gelezen. „Als je beter speelt, staan er ook positieve stuk ken," dient Bos ze dan van In de schijnwerper. Zo heet de rubriek die elke dinsdag op deze pagina verschijnt. Sporters die op een opvallen de manier in het nieuws ko men, worden uitgenodigd om op trefwoorden te reageren. Deze aflevering staat Detmar de Jong 'In de schijnwerper'. De ruiter uit Ellemeeet maakte afgelopen weekeinde een sterke come-back na twee jaar afwezigheid in de dressuursport. Op zijn paard Ciamor behaalde De Jong in de Ml-proeven twee winst punten bij wedstrijden in Ba- rendrecht. Naam: Detmar de Jong. Geboren: 18 april 1975 in Vlaardingen. Woonplaats: Ellemeet. Sport: Paardensport. Partner: Nee. Club(s): Westelijk Schouwen. Beroep: Zelfstandig beroepsbeoefe naar. Hobby's: Paardrijden, duiken en auto racen. Favoriete sporten: Dezelfde drie, meer tijd heb ik niet. Laatste boek: De beproeving van Stephen King. TV-programma's: One foot in the grave (niet meer uitgezonden) Kr anten/tijdschriften: Paard en Sport, Autotuning. Muziek: Hardcore. Eten: Als het maar veel en lekker Drinken: Yogi-yogi. Uitgaan: Goes, Renesse, Rotterdam en Antwerpen. Mooiste plekje op Schouwen- Duiveland: Ellemeet. Favoriete stad in Nederland: Apeldoorri. Vakantie: Duiken in de Antillen. Geloof: Heb ik niet. Heeft hekel aan: Niets eigenlijk. repliek. „Ik vergeet wel eens waar ik mee bezig ben," vervolgt Bos zijn belevenissen op de pers tribune. „Daarom ga ik ex pres tussen de vijandelijke supporters zitten. Dan houd ik mezelf rustig." Afgelopen seizoen deed Bos dat ook in de uitwedstrijd tegen West- landia. Kennelijk voelde nattigheid en is hij in de tweede helft ergens anders gaan zitten om niet al te pro vocerend te worden. „Als ik een scheidsrechter een blun der zie maken, doe ik als achtste man mee. Ik leef me zo in het spelletje in." Bos heeft niet veel moeite te schrijven over zijn oud ploeggenoten. Hoewel hij de jongens van haver tot gort kent, weet hij zich goed te splitsen. Naar een uitwed strijd gedraagt Bos zich in de bus als supporter, tijdens de wedstrijd speelt hij journa list en na de partij drinkt hij gezellig een biertje met ze. Maar o, wat zou Bos graag zelf binnen de lijnen staan. In het afgelopen jaar pikte hij een paar trainingen als doelman mee. „Het ging wel lekker, maar ik denk dat het op dit moment teveel ge vraagd is. Ik kan het bijna niet missen." Fitness moet zijn rug sterker en soepel ma ken. „Never say never again," refereert Bos aan een film van James Bond, „maar het moet wel- verantwoord Weinig spanning in gemengd dubbel Dl Westhoek-toernooi Slechtste eigenschap: Eigenwijs. Beste eigenschap: Dat ik iedereen wel te vriend wil houden. Mooiste sportmoment: Rally. Vervelendste sportmoment: Voetbal. Blessures: Bijna alles in mijn lichaam wel gebroken. Sportief doel: Toch wel hoger komen dan dat ik voor mezelf had inge steld met dressuursport. Ik wii het liefst nationaal gaan rijden. Sportvrouw/sportman uit Zeeland: Geen benul van. Beste ruiter: Sven Rothenberger. Slechtste ruiter: Die bestaan niet. Tour de France: Ik wens ze veel succes. Zomerin Zeeland: Altijd voortreffelijk met die meiden. Waar blijf je voor thuis: Als ik ziek ben. Grootste angst: Zodanig geblesseerd raak dat ik geen sport meer kan beoe fenen. Paardensport op Scliouwen- Duiveland: Vooral door blijven gaan. Ik hoop dat paardensport in Zeeland beter gaat presteren en voorop moet gaan lopen. Verbeten en fanatieke gezichten van Bert de Vos (links) en Léo Nouwen op het Westhoek-toer nooi. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Corrie de Waal en Corrie Roda, favorieten voor het damesdubbel C op het Westhoek-toernooi, hebben zich maandagavond eenvoudig geplaatst voor de halve finales. Na 6-4 6-2 tegen 't Mannetje/Terwisscha was kwalificatie een feit. Op de hardcourtbanen van TC Westerschouwen, waar aan het einde van het tennis- seizoen een nieuw clubge bouw verrijst, werd er giste ren druk gespeeld in het gemengd dubbel Dl. Hoewel er zéven wedstrijden op het schema stonden, was er van spanning slechts in één partij sprake. De koppels Van Urk/Van Rooy en Rijn berg/Kik betwistten elkaar in een driesetter, 6-7 6-1 6-4. Voor de duo's Wessels/Wes- sels, Woudenberg/Wouden berg, Willems/Willemse, Schipper/Schipper, Nagel hout/Nagelhout en Van de Heyden/Van Dijke was plaatsing voor de tweede ronde al na twee bedrijven een feit. De Nieuwerkerkse broers Ri chard en Jacco Folmer sloe gen zich maandag over de ruggen van Smits en Van de Stichgel naar de laatste acht. 6-2 7-5. Hierbij wacht ze een zware dobber; het als tweede geplaatste koppel Marcel van de Berge en Jacco Gele- ijnse. In het schema van de heren- dubbel voor veteranen zijn alle overgebleven tweetallen tot de kwartfinales gevor derd.. Het meest spannend was de partij tussen Kort/Huyser-Van Dijke/Van de Jagt. Het eerstgenoemde koppel trok pas bij 6-2 in de beslissende set aan het lang ste eind. Hun volgende wed strijd gaat tegen Maris/Bij de Vaate, een ervaren duo. Uitslagen HDC1: Folmer/Folmer- Smits/Van de Stichgel 6-2 7- 5. DDC1: De Waal/Roda-'t Man netje/Terwisscha 6-4 6-0. HDC2: Vos/Nouwen-De Ron de/Van de Werf 6-3 6-1. GDC2: Verspeek/Verspeek- Den Ouden/Den Ouden 6-7 6- 4 6-4, De Ronde/Render- Schenk/Den Ouden 6-3 4-6 6-1. Kort/Kort-Mijnders/De Vlieger 6-1 6-1. HDD1: Wessels/Wessels- Goud/Schenk 6-3 6-2, Ver- spoor/Jumelet-Bil/Blonk 6-3 6-2. DDD1: Veltman/Hofstede- Goud/Kik 6-1 7-5. GDD1: Wessels/Wessels- Goud/Goud 6-0 6-2, Wouden berg/Woudenberg-Peters/ Hellemons 6-1 6-4, Wil- lems/Willems-Veltman/Hof- stede 6-3 6-2, Schipper/Schip- per-Kamphuis/Veltman 7-5 7-6, Van Urk/Van Rooy-Rijn- berg/Kik 6-7 6-1 6-4, Nagel hout/N agelhout-Meele/Mee- le 6-1 6-4, Van de Heyden/Van Dijke-Peters/ Hellemons 6-3 6-0. HD veteranen: Van Cras/Aerts-Dool/Bil 6-3 6-3, Huyser/Kort-Van Dijke/Van de Jagt 3-6 6-1 6-2, Verlin de/B rou wer-Verheul/Kar- stens 7-5 6-0. GD veteranen: Verheul/Na gelhout-Van Rooy/Citroen 6- 1 3-6 6-0, Deering/Klaver- Van de Werken/Platschoore 6-7 6-3 6-2. Brouwer/Brou- wer-Anspach/'t Hart 6-4 7-5. FE YENOORD SLIEDRECHT (ANP) - Opel Nederland heeft gebroken met PSV, maar het contract met Feyenoord met twee jaar verlengd. De autofabrikant zet de overeenkomst met de Eind- hovense landskampioen niet voort omdat die na het beha len van de titel voor een an der sponsorbeleid koos. Met Feyenoord heeft het bedrijf een relatie van vijftien jaar. ZIERIKZEE - Wie nog mee wil doen aan het jaarlijk se beachvolleybaltoernooi van VC LOB, heeft tot 1 augustus de tijd. De zesde uitvoering van het evene ment heeft pas 30 augustus plaats. Het volleybalfestijn wordt net als vorig jaar gehouden bij Beachclub Duin Strand aan de Brouwersdam. Af gaande op de inschrijvingen die de organisatie al heeft ontvangen, ziet het er naar uit dat er weer meer ploegen naar het Noordzeestrand ko- Het toernooi staat open voor vijf categorieën: NeVoBo-he- ren hoog (tweede klasse en hoger), NeVoBo-heren laag (derde klasse en lager), recre atie heren/gemengd, NeVo- Bo-dames en recratie-dames. Elk van deze teams bestaat uit drie personen die sets tot en met twaalf punten spelen. Inschrijven vobr het toernooi van VC LOB is mogelijk bij Victor van Oosterom (0111- 422127) of André Wansink (020-6163517). Het is mogelijk te overnachten op een nabij gelegen camping. MORZINE (ANP) - Slechts drie ploegen van de 22 die aan de Ronde van Frankrijk deelnemen zijn nog compleet: Telekom van gele truidrager Ul lrich, Festina van bergkoning en nummer twee Virenque en US Postal met Ekimov. Na de vijftiende etappe maandag van Courchevel naar Morzine telt de start- lijst nog slechts 148 namen. In de laatste Alpentocht stapten vijf renners af. De Fransman Morin liet maan dag verstek gaan bij de start. De Rus Alexandre Gontsjenkov werd door de jury uit koers genomen we gens het overtreden van de reglementen. Het Franse La Mutuelle heeft nog maar drie van de negen renners in koers. Op de selectie van de ploeg was vooraf veel kritiek gele verd, niet ten onrechte zo als na vijftien dagen Tour blijkt. Van de twaalf Nederlan ders die ruim veertien da gen geleden in Rouen aan de 84e Ronde van Frankrijk begonnen, zijn er nog tien in de wedstrijd. Leon van Bon verliet de Tour na de zesde etappe in Marennes wegens een gebroken mid- denhandsbeentje, Danny Nelissen staakte op de rust dag in Saint Etienne de strijd wegens een infectie in de linkerknie. BRUINISSE - Golfclub Grevelingenhout hield afge- lopen zondag in Bruinisse het Handicart-toernooi gehouden. Hiervoor hadden 96 leden zich ingeschre- De inschrijfgelden van het evenement zijn bestemd voor de stichting Handicart. Deze landelijke organisatie koopt, verdeelt en onder houdt golf wagentjes (bug gy's) voor lichamelijk gehan dicapte golfspelers, die lid zijn van de Nederlandse ver enigingen. Voor dit goede doel werd dit jaar 2.255 gul den ingezameld. Golfclub Grevelingenhout beschikt reeds over twee buggy's van deze stichting. Op de Bruse banen stonden drie Stableford-wedstrijden centraal. De winnaar en de runner-up vertegenwoordi gen de club op de regionale Handicart-wedstrijd op GC Westerpark in Zoetermeer. De landelijke finale is in ok tober op GC Princenbosch in Gilze. Uitslag: 1. J. de Jonge 45 pun ten, 2. M. Tarmond 39, 3. H Kelbch 39, 4. D. Wilms 39, 5 A. Dingemans 39, 6. E. Mas tenbroek-Dijksman 39. NEW YORK (EFE) - Voor de WW hoeft Mike Tyson niet bang te zijn. De bokser, die voorlopig is ge schorst omdat hij in het wereldtitelgevecht tegen stander Evander Holyfield tot twee keer toe in het oor beet, kan rekenen op steun van Jay Larkin. Hij is onder-directeur van Showtime, de Amerikaanse betaaltelevisiemaatschappij die boksgevechten uitzendt. Mocht de voormalige wereld kampioen nooit meer in de ring verschijnen, dan kan hij zo aan de slag als bpkscom- mentator. Het hoge stemgeluid en het lispelende geluid dat door gaans Tysons mond verlaat, is geen probleem voor Lar kin. „We beslissen binnen enkele weken of we met hem in zee gaan," aldus de televi sieproducent. „We wachten niet de definitieve straf af die hij krijgt opgelegd." Larkin ziet de rol als com mentator als een ideale mo gelijkheid voor Tyson zijn imago op te krikken. „Bo vendien kan hij op die ma nier een aardig zakcentje bij verdienen." De bokser sloeg na zijn vrijlating uit de ge vangenis, ruim twee jaar ge leden, ongeveer driehonder miljoen gulden bij elkaar. VALENCIA (ANP/SID) - Romario moet terug naar Valencia. De voorzitter van de Spaanse club, Paco Roig, en zijn collega van Flamengo, Kleber Leite, hebben hier maandag overeenstemming over be reikt. De Braziliaanse club heeft wel het eerste recht bedon gen de aanvaller over te ne men als zijn contract aan het einde van het seizoen af loopt. Romario speelt op dit mo ment op huurbasis voor Fla mengo. Hij wilde daar graag blijven, maar Flamengo kan de transfersom van 35 miljoen gulden niet opbrengen. De oud-PSV'er tekende aan het begin van het afgelopen sei zoen een contract bij Valen cia. Hij kon echter niet over weg met de trainer en werd al na enkele weken uitge leend. Of en wanneer Romario naar Valencia terugkeert, is nog onduidelijk. Zijn vrouw moet een dezer dagen beval len. De Braziliaan wil daar bij aanwezig zijn. De Spaan se club bereidt zich in Nederland voor op het nieu we seizoen. De kans is echter klein dat Romario zich bij de club zal voegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6