Eén zorgloket bijna een feit Muziek en nostalgie op Burghse Dag editie '97 Vaarwel Willem Tros (2) Vrouwen willen meer respect gyneacoloog N STUKKEN >EEKNIEUWS KERKBERICHTEN DICHTERS \z uu OO Festival van bloembinders De Gier bespeelt orgel in Grote Kerk Brouwershaven Bandje branden DINSDAG 22 JULI 1997 NR 26217 5 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsinc betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonde stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekenirn van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Zondagavond om zes uur luistert iedereen in Borren- damme naar Willem Tros met alle remmen los. Zoals wij allemaal ook luisteren op donderdagmiddag naar zijn programma Met vlag en wimpel. Het is jammer dat wij deze fijne Hollandse muziek moe ten missen op Radio Scjiou- wen-Duiveland. Wij hier in het bejaardenhuis missen die leuke muziek die hij voor ons draaide! Wij hopen dat de baas van de radio achter zijn oren krabt en deze leuke uitzendigen te rug brengt op ons eigen ra diostation. Namens de bewoners van Borrendamme, MEVR. LINDENBERG Zierikzee HAAMSTEDE Maandagavondzang In het kader van het vijfen twintigste seizoen Maandag avondzang in de Gerefor meerde kerk in Haamstede staat het programma van maandag 4 augustus onder leiding van Jan van den Driest. Medewerking aan dit optre den wordt verleend door Hendrie Westra (marimba) en door Harry Hamer (orgel). Het programma begint om 20.00 uur. DREISCHOR Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart geeft don derdag 24 juli zijn tweede or gelconcert in de historische kerk. Hij speelt werken van Van Noordt, Krebs, J.S. Bach, Reger en Widor.Het programma wordt omlijst met koraalbewerkingen van Jan Zwart en van de concert- gever zelf. Het concert begint om 20.00 uur. OOSTERLAND Rommelmarkt Muziekvereniging Ooster- lands Fanfare houdt zater dag 26 juli op de Markt een grote rommelmarkt van 9.00 tot 16.00 uur. De opbrengst van deze rom melmarkt wordt gestort in het uniformfonds en het ins trumentenfonds, zodat Oos- terlands Fanfare ook in de nabije toekomst uniformen en instrumenten kan blijven aanschaffen. Direct naast de rommel markt staan er op de Sint Joostdijk ook kraampjes op gesteld, waar allerlei artike len te koop worden aangebo den. Jaarverslag Verpleeghuis Corneliastichting Zierikzee ZIERIKZEE - „Verwacht mag worden dat het pro ject Eén Zorgloket in 1997 operationeel wordt." Dat vermeldt het jaarverslag 1996 van verpleeghuis Cor neliastichting in Zierikzee. Eén loketorganisatie dient de hele regio Rondom de Oosterschelde te om vatten. Op Schouwen-Duiveland werden de werkzaamheden om te komen tot één zorglo ket tijdelijk afgesloten. Voor nieuwe ontwikkelingen op dit gebied dient er, volgens het jaarverslag, bestuurlijk draagvlak te komen voor al le betrokken organisaties in de regio Rondom de Ooster schelde. Voor de inhoud van de loketwerkzaamheden kon Schouwen-Duiveland een rapport afleveren aan de re gionale werkgroep. Eén zorgloket past ook in de ontwikkelingen, zoals het rijk deze aangeeft in de nota 'Modernisering Ouderen zorg'. Verpleeghuizen krij gen daarin een exclusieve taak toebedeeld ten behoeve van patiënten, die complexe en intensieve zorg nodig heb ben. Verzorgingstehuizen moeten zich gaan richten op verpleeghuisachtige zorg aan patiënten met een chro nische stabiele, maar niet complexe zorgvraag en de thuiszorg tenslotte moet al les op alles zetten om de toe stroom naar verzorgings- en verpleeghuizen in te dam men. Speerpunt Op deze manier probeert de overheid de toenemende zorgvraag van het groeiend aantal ouderen in de samen leving te beantwoorden met •een beperkte toename van beschikbare middelen. Tege lijkertijd streeft de over heid, hierbij sterk onder steund door de zorgaanbie ders, naar kwaliteitsverbetering van het zorgaanbod. De verbete ring van de privacy vormt daarbij een speerpunt van beleid. ,,Meer zorg van een betere kwaliteit voor minder geld," aldus zou het rijksbeleid te typeren zijn, volgens het jaarverslag van de Cornelia stichting. Dit nieuwe beleid stoelt op nauwe samenwer king van de betrokken zor gaanbieders. De Cornelia stichting geeft aan daar in het verslag een belangrijk steentje aan te hebben bijge dragen. Extern werd vanuit deze in stelling ook een bijdrage ge leverd aan de nieuwe nota Ouderenbeleid 1997-2000 van de provincie Zeeland en aan de invulling van het onder deel voor de subregio Rond om de Oosterschelde. Samen met de collega-instellingen op Schouwen-Duiveland werden de uitgangspunten voor de regiovisie vastge steld. ,,De feitelijke invul ling kreeg door bijzondere omstandigheden bij enkele instellingen geen voltooi ing," laat het jaarverslag we ten. Het verslag verwijst ook naar het stuklopen van de fu siebesprekingen tussen de Corneliastichting en verzor gingstehuis Duinoord in Haamstede. In plaats van Verpleeghuizen krijgen een exclusieve taak voor de patiënten, die complexe en intensieve zorg nodig hebben. (Archieffoto) een fusie tussen de twee in- stellngen wordt nu gestreefd naar een breed samenwer kingsverband tussen alle zorginstellingen op Schou wen-Duiveland. Opleidingen In het kader van het nieuwe opleidingsstelsel voor ver plegende en verzorgende be roepen vonden ook diverse ontwikkelingen plaats. Aan het einde van het verslagjaar sloot de opleidingsschool ZIZ een overeenkomst met het ROC Zeeland om een vloei ende.overgang van het zoge naamde inservice onderwijs naar het nieuwe stelsel per augustus 1997 mogelijk te maken. In 1996 werd er ook ruime aandacht besteed aan bij- en nascholing. In verband met de organisatie-aanpassing lag het accent op het cursus traject multidisciplinaire sa menwerking en zorgcoördi- natie. Een ander groot traject was de applicatiecursus voor zie kenverzorgenden met een verouderd diploma. Dit trajact, dat ook open stond voor externe deelne mers, telde 44 deelnemers, van wie iets minder dan de helft afkomstig was van de verzorgingshuizen en de thuiszorg. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Maasland: B. F. van Verschuer, wonende te Sternberg (Duitsland), die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen het" beroep door de Generale Synode als predikant voor buitengewo ne werkzaamheden en als zo danig belast met de arbeid van coördinator project be geleiding predikanten en be- roepingswerk: A. J. Bijl, pre dikant voor buitengewone werkzaamheden PKV Zee land (scriba PKV Zeeland, secretaris Commissie Beroe- pingswerk); naar Wester- Koggenland (Berkhout, Avenhorn en Ursem) (part time): K. D. Goverts, kandi daat te Zwaag; naar Oude- Tonge: A. van Lingen, kandi daat te Krimpen aan den IJssel; naar Bleiswijk (bui tengewone wijkgemeente): D. Verkuil, kandidaat te Waddinxveen; naar Woerden (West): G. van Velzen te Wa teringen. Bedankt voor Gameren: Tj. de Jong te Staphorst. Gereformeerde Kerken Beroepen te Ommen (wijk 2): drs. J. Schipper te Harden- berg, die dit beroep heeft aangenomen; te Ommen (4e predikantsplaats): drs. E. van Beesten te Nieuwlande, die dit beroep heeft aangeno men. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Zwijndrecht: C. A. den Hertog te Apel- doorn-Centrum. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Oosterland en voor Rotterdam-Centrum: C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Rotterdam-Alexander- polder: A. B. van der Heiden te Utrecht; voor Rijssen (Zui- derkerk): W. Visscher te Amersfoort; voor Rilland- Bath: R. Boogaard te Leider dorp. Ds. C. A. van Dieren bedankt voor beroep OOSTERLAND - Ds. C. A. van Dieren te Stolwijk heeft bedankt voor het beroep dat door de Gereformeerde Ge meente te Oosterland op hem was uitgebracht. Ds. Van Dieren werd gebo ren op 30 juni 1953 en is sinds 1988 predikant van Stolwijk. Vrijwilligers LU Achter de schermen Daar wordt hard gewerkt CyC Aan vele activiteiten 1— Zonder dat je het merkt. Jongens en meisjes Mannen en vrouwen Dragen hun steentje bij steken de handen, uit de mouwen. Goed organiseren Daar komt het op aan Maar zonder deze mensen zou daar niet gaan. Ze doen alles samen zonder morren of klagen Met maar een ding voor ogen Dat de Burghse dag zal slagen. Dus komt u ons bezoeken Dan zult u zelf zeggen Dat zijn vrijwilligers Om eer mee in te leggen. t Corry Kloef-Slager, Burgh Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche^Jieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. SURRENDER GRIJPSKERKE - De Zeeuw- se dialectformatie Surrender geeft op dinsdag 5 augustus een concert in Grijpskerke. Van dit optreden maakt Ve ronica televisieopnames. Voor dit optreden is een be perkt aantal gratis toegangs kaarten verkrijgbaar. Belangstellenden van Schou wen-Duiveland kunnen die ophalen bij café 't Oekje in Bruinisse. Meer informatie over dit optreden wordt tele fonisch - in dialect - verstrekt via telefoonnummer 0113- 352676 of op Internet: ht- tp://www.i-middelburg.nl/ borsele/surrender. OOSTKAPELLE - Het eerste Zeeuwse bloembindersfesti- val vindt van 20 tot en met 28 september plaats in en rond het Zeeuws Biologisch Muse um in Oostkapelle. Jaarlijks zullen de Zeeuwse meester-bloembinders hun creaties tonen in de exposi tiezalen en de heemtuin van het museum. Martine Berg hout uit Middelburg heeft dit jaar de coördinatie van het festival op zich genomen. Berghout is een van de weini ge gediplomeerde bloemkun- stenaressen in Nederland. Op de nationale kampioen schappen van Fleurop ein digt ze regelmatig in de fina les. Aan het festival wordt verder medewerking ver leend door leerlingen van de agrarische opleidingscentra van Goes en Breda. Zij ver zorgen ook een aantal de monstraties. Het Zeeuws Biologisch Museum is in de week van 20 tot en met 28 september alle dagen geo pend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag tot 18.00 uur. Het museum is op maandagochtend gesloten, Ook zaterdagmiddag orgelbespeling BROUWERSHAVEN - Organist Gerrit Christi- aan de Gier uit I Jsselstein geeft woensdag 30 juli een orgelconcert in de Grote Kerk van Brouwers haven. Het is het derde concert in een serie van vijf. Het optreden begint om 20.00 uur. Op het programma van het concert in Brouwershaven staan werken van onder meer Sweelinck, Bruhns en koralen van Bach en Brahms. Als bijzondere werken speelt De Gier een Portrait alia Brahms van Karg-Elert, een Toccata Hommage a la Lé.on Boel- lman van Kuntz en tenslot te variaties op 'Merck toch hoe stèrck' van de onlangs overleden .componist Cor Kee. De Gier studeerde aan het Utrechts conservatorium bij Nico van den Hooven en Jan Welmers. Na het beha len van onder meer het di ploma Uitvoerend Musicus met onderscheiding stu deerde hij af aan het Neder lands Instituut voor Kerk muziek. Bij Jan Welmers en Jan Raas bekwaamde hij zich verder in de improvisa tiekunst. Hij nam deel aan verschei dene internationale inter pretatiecursussen en con coursen. Hij won prijzen bij het Internationale Albert Schweitzer Orgelfestival in Deventer en in 1990 behaal de hij de eerste prijs van de Internationale Orgeldagen Rijnstreek in Nijmegen. Projecten Inmiddels heeft hij zich ontwikkeld^ als een orga nist met een breed repertoi re, is hij een drukbezet do cent en werkt hij mee aan veel radiouitzendingen en speciale projecten. Het orgel in de Grote Kerk van Brouwershaven wordt in de zomerperiode ook el ke zaterdagmiddag be speelt om 14.30 en om 15.30 uur. Op zaterdag 2 augustus kan men luisteren naar de Engelse organist Malcolm Russell. Conclusie uit telefonisch onderzoek MIDDELBURG - Vrouwen willen dat gyneacologen hen met meer respect bejegenen. Dat is één van de conclusies uit liet telefonisch onderzoek, waarbij vrouwen hun ervaringen en/of wensen over de beje gening door gynaecologische- en verloskundige hulpverleners kwijt konden. Het onderzoek werd uitge voerd op initiatief van het VMC-Integratieproject seks especifieke hulpverlening en het Patiënten/Consumenten platform Zeeland. Doel was het inventariseren van zowel positieve, als ne gatieve ervaringen en van wensen en suggesties. Deze inventarisatie was geen we tenschappelijk onderzoek, maar geeft slechts een indi catie van wat er leeft onder vrouwen en is, volgens de op stellers, niet representatief. Uitkomsten In het verslag dat VMC Zee land heeft opgesteld, staan uitkomsten, conclusies en aanbevelingen. Het verslag is gestuurd naar onder meer gyneacologen en verloskun digen in Zeeland Het Integratieproject stelt vast dat de wens leeft de gy- neacologische- en verloskun dige zorg in Zeeland te verbe teren. Vrouwen willen overleggen over de te volgen weg en de bedoeling van de behandeling moet duidelijk zijn.Er is behoefte aan een meer persoonnlijke, mense lijker benadering. Er moet goed geluisterd worden naar wat vrouwen zelf aangeven. Ook het vermijden van onno dige medicalisering en het beschikbaar komen van vol doende voorlichtingsmateri aal worden genoemd. Vrouwen willen niet betut teld worden, de eigen verant woordelijkheid speelt een grote rol. En bovenal dus wordt gepleit voor een re spectvolle bejegening en een houding waarbij men zich in leeft in de gevoelens van de patiënt. Dag waar je in je vakantie nog vrij voor neemt' BURGH - „Een dag waar je in je vakantie nog vrij voor neemt, zo omschrijft het organiserend comité de editie 1997 van de Burghse Dag. Zaterdag 9 au gustus staat het Schouwse ringdorpje weer in het te ken van nostalgie, markten en vooral veel muziek. Thema van het evenement is evenals vorig jaar de tijd van Ot en Sien. Veel inwoners hullen zich voor de gelegen heid in kleding uit de jaren twintig en verder worden de attracties er zoveel mogelijk op afgestemd. De Weeldeweg is in zijn geheel ingericht als straatje van Ot en Sien. Een programma-onderdeel vol charme en nostalgie is het ringrijden. Op een smal spoor van zand, op straat ge stort, zullen ongeveer acht tien Walcherse ruiters in ga lop op ongezadelde Zeeuwse trekpaarden strijden om de dagprijs. Ook de sjezen zijn weer aanwezig. Deze combi naties zullen, zoals het hoort, rond de kerk de ringen ste ken en dat gaat tot het for maat van een trouwring. Boerenmarkt Ook mooi aansluitend bij het dagthema is de boeren markt, waar de Zeeuwse landbouwsector zich op bij zondere wijze presenteert. In tal van stands is een breed scala aan boerenproducten te bewon4eren, te ruiken en te proeven. Te zien zijn oude en nieuwe landbouwmachines en tal van demonstraties - waaronder een aardappel- rooidemonstratie. 'Verder zijn er rondleidingen en speelt de blaaskapel 'Zwei Dörfer Musikanten'. Met de kunstmarkt zijn vo rig jaar de eerste ervaringen opgedaan. Die hebben geleid tot uitbreiding van de markt aan de wat rustiger Achter weg. In zo'n twintigtal kra men tonen kunstenaars van naam hun werk. Een geva rieerd aanbod, voorzien van passende muziek. Zeer belangrijk onderdeel van de Burghse Dag is de mu ziek. Kreeg de dag vorig jaar bezoek van Schotse doedel zakspelers; dit jaar is de be kende jazzformatie The Salt Lake Jazzband een belangrij ke publiekstrekker in de buurt van de terrassen. Voor gezellig volksvermaak zorgt De Zeeuwsche Rei. In het nieuwe theatercafé De Burghse Beuze brengt trou badour Engel Reinhoudt on der meer het Burghse Lied ten gehore. Traditie in Burgh is de verkiezing van de man of vrouw die het best voor het publierk kan spreken. Kandidaten voor het kam pioenschap Burghse Babbe- laer kunnen zich nog opge ven via het telefoonnummer 652415. Kermis Om het pakket compleet te maken is er aan de Burghse- weg een expositie van oude auto's, staat er een oud-Hol landse kermis met een ouder wetse draaimolen en een Kop van Jut. En verder een braderie, een ambachten markt en een aantal rondrit ten. Streekdrachtvereniging De Arke toont haar moois en er zijn optredens van volks dansvereniging Scaldis uit Hansweert en het Ot en Sien- theater. Op het pleintje van de Burghse Schole worden oud-Hollandse kinderspelen gehouden. Uitbouwen De Burghse Dag trok vorig jaar 25.000 bezoekers. Reden voor het Comité Burghse dag om het evenement verder uit te bouwen. Voor d'e organisa tie van dit grote evenement in een klein dorpje zijn 150 vrijwilligers al maanden in de weer. De dag begint om 9.40 uur met muzikale para de van kinderen, ouders, gas ten en vertegenwoordigers van de attracties vanaf de dienst gemeentewerken aan de Burghseweg naar de Burghse Ring. Daar wordt de Burghse vlag gehesen. De Schotjes, vorig jaar te gast op de Burghse (Foto: Cantecleer) GOES - De Grote Markt van Goes was zaterdag ochtend geheel in neve len gehuld. Omstreeks 2.00 uur liet een 27-jarige inwoner van 's Heer Abtskerke zich door een aantal ter rasbezoekers opjutten tot 'bandje branden'. De man liet zijn motorfiets met spinnend achterwiel op vol vermogen draai en, zoals dat wel gebeurt bij dragraces. Als gevolg hiervan kwam de gehele Markt onder rook te staan. Dat bleef niet on gemerkt bij de lokale Hermandad, die onmid dellijk het bonboekje trok. Schade: een nieuwe achterband en een boete van 170 gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5