Herinrichters van Schouwen-Oost kennen fietsers veel waarde toe Alcoholcampagne jeugd in Renesse Kermistijd is aangebroken Domburg hult zich in Caraïbische sferen Dauwtrappen met N atuurmonumenten 10.000 gulden voor de coördinatie kustaanpak Provincie ten strijde tegen verdroging land Baldadigheid brengt ook een diefstal aan het licht Niet lek op transferium DINSDAG 22 JULI 1997 NR 26217 3 In de zomer lenen de duinen zich vooral voor een bezoek in de vroege ochtend of in de avond. Overdag is het er vaak veel te warm. De dieren lijken het daarmee eens te zijn. Ze zijn 's ochtends en 's avonds veel actiever. De dauw geeft de ochtend ex tra charme. De spinneweb- ben lijken van zilver. De kans bestaat dat er nog een late ree nietsvermoedend s'taat te eten als de wande laar over de duintop klimt. In de Zeepeduinen woont permanent een kudde zwarte Shetlandpony's. Dauwtrappen Zij zorgen ervoor dat er ge noeg openheid blijft voor de Het gaat om een eenmalige bijdrage, die overigens in 1996 ook werd gedaan. De coördinator .l^ustaanpak heeft vorig jaar 'èen aantal projecten mee begeleid, die afgemaakt moeten worden. Voor Zeeland zijn dat onder meer de uitwerking van de Strandnota Schouwen-Dui veland en een aantal projec ten in Zeeuws-Vlaanderen, waaronder de Stichting Fris se Neuzen en de eigen munt Eurocad in Cadzand. De provincie verwacht dat de coördinator verder éen rol, kan spelen in deuitWerkirig' van ideeën zoals die onlangs z'ijn verwoord in'de nota' 'Een zee van cultuur.' De politie trof de jongens, al lemaal zeventien jaar oud en afkomstig uit Oosterhout, omstreeks half vijf aan bij de rotonde in de Hogezoom. Ze gooiden een fiets in het mid den van de rotonde en de be planting op de weg. Na aan houding van het viertal bleek de fiets eerder deze week gestolen te zijn. Drie jongens wordt balda digheid ten laste gelegd. De duinkruiden. Ze lopen in groepjes door het terrein en het is iedere keer weer een verrassing waar ze worden aangetroffen. Het dauwtrappen met de Vereniging Natuuurmonu- menten begint donderdag ochtend om 6.00 uur bij het toegangshek van kasteel Haamstede, tegenover hotel Bom. Avond Voor wie meer van de avond houdt, zijn er elke woensdag avond excusries onder lei ding van een gids van de vo gelwacht. Kaartjes voor deelname aan ochtend- en avondwandelin gen zijn te koop bij de VW in Haamstede. De stichting De Nederlandse Kust, waar de coördinator deel van uit maakt, werkt dit jaar met een begroting van 137.500 gulden. Ongeveer 40.000 gulden hiervan be taalt het ministerie van Eco nomische Zaken. Kustprovincies De rest wordt gefinancierd door de kustprovincies Noord- en Zuid-Holland, Friesland en Zeeland en hun vier provinciale VW's. Het Bureau Toerisme Zeeland draagt 12.500 gulden bij. De tien mille .van de provin cie^ komen ten laste vdn de post Economisch Toeristisch Ontwikkelings Fonds. vierde werd aangehouden in verband met de diefstal van de fiets. De zaak is doorver wezen naar het Halt-bureau. Gestolen Behalve dat er een fiets is te ruggevonden werden er gis teren ook weer fietsen gesto len. Het betrof in totaal zes fiétsen, die op verschillende plaatsen werden ontvreemd. ondersteund door de gemeen te Schouwen-Duiveland. Een speciaal aangeklede bus met een promotieteam van jongeren bezoekt in de week van 28 juli tot en met 9 augus tus een aantal campings in Renesse. Jongeren kunnen in de bus hun alcoholpromilla ge laten bepalen. „Hieruit zal blijken dat je na een nacht flink doorzakken de der invloed kunt zijn," aldus het Zeeuws Consultatie Bu reau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Verder wordt er in de bus een drankproef ge houden: enkele jongeren proeven een aantal alcopops en shooters en moeten het al coholpercentage schatten. Dit zijn nieuwe alcoholische mixdrankjes, die momenteel razend populair zijn onder jongeren. Deze blijken, vol gens het ZCAD, onvoldoende op de hoogte te zijn van de al coholpercentages die deze drankjès bevatten. De bezoekers van discothe ken van Renesse kunnen in de nachtelijke uurtjes voor. en na het uitgaan gratis op de foto. Het landelijk ontwik kelde voorlichtingsmateri aal van de campagne 'Drank maakt meer kapot dan je lief is' wordt hierbij gebruikt. Er zijn vier posters ontwikkeld: drie waarop mooie jonge meiden dronken jongens af wijzen en één waarop een jongen zegt dat hij niet ge diend is van een dronken griet. Jongeren kunnen hun eigen hoofd door een bord steken waarop deze poster is bevestigd. De jongeren krij gen hun foto meteen mee. De afbeeldingen van de pos ters zijn ook verkrijgbaar op t-shirts en ansichtkaarten. Het materiaal wordt ver spreid over campings, disco theken, horecagelegenheden, politie, recreatiewerk Zuid West Nederland en VVV-kan- toren. Risico's Doel van de campagne is dat jongeren objectieve informa tie krijgen over de voor- en nadelen en risico's van alco- Op het programma staan on der meer een fire- en limbo show, een streetparade, een modeshow, diverse dansop- tredens en een exotische markt met kinderattracties. De opening van de markt is om 16.00 uur en wordt muzi kaal omlijst door een Caraï- bische brassband. De markt bestaat uit kramen met kunstnijverheidsartikelen zoals kleding en sieraden en uit standjes met etenswaren uit verschillende landen. Tij dens deze markt, die tot 22.00 uur duurt, treedt ook een steelspeler op. Parade Om 19.30 uur start er een pa rade van dansers en muzi kanten bij Strandpaviljoen 'De Stenen Tokio' aan het einde van de Badstraat. De optocht duurt ongeveer een uur. Om 20.30 uur begint in de Stationsstraat op een bui tenpodium een optreden van de band 'le Freak'. In de pau ze van dit optreden wordt een fire- en limboshow gege ven. Tijdens deze avond is er schap is er alle aandacht voor de tweewieler. Het de bedoe ling dat er tussen Den Osse en Serooskerke, parallel aan de waterlopen, een fietspad wordt aangelegd in combina tie met natuurvriendelijke oevers. Ook is een fietspad voorgesteld tussen Kerkwer- ve en de Prommelsluis, langs de watergang tussen de Tel- lersweg en Verseputseweg. Deze fietspaden worden zo gemaakt, dat ze, buiten het zomerseizoen, ook gebruikt kunnen worden als extra landbouwweg. Bovendien moet het buitendijkse fiets pad langs de Oosterschelde worden doorgetrokken naar Zierikzee. Verkaveling In het gebied is ongeveer driekwart van de grond in gebruik voor de akkerbouw. De verkaveling per bedrijf is erg verschillend. In sommige gevallen is sprake van een ongunstige verkaveling. Om hierin verbetering aan te brengen staan er volgens de commissie twee opties open: een vrijwillige of een ver plichte verkaveling. Over deze twee mogelijkheden wil de landinrichtingscommissie eerst nog een discussieavond houden met de landbouwers in het gebied. Zoals bekend wordt langs de Oosterscheldekust een 657 hectare groot natuurgebied ontwikkeld aansluitend op de al bestaande karrevelden en inlagen. Samen met Schouwen-West is het een van de achttien Strategische Groenprojecten in Neder land, die de minister van Landbouw, natuurbeheer en visserij heeft aangewezen. Hij heeft daartoe voor Schouwen-Oost een budget van ongeveer twaalf miljoen gulden beschikbaar gesteld. Het voorontwerp is een af stemming van het provinci aal ruimtelijk beleid en de ideeën en wensen van de streekbewoners zelf. Met al le betrokkenen heeft de com missi:^ voorafgaand aan het - plan "overlegd. Het plan komt 24 juli aan de orde in de vergadering van de landin richtingscommissie in Kerk- werve. holgebruik. Met de poster campagne en het promotie team wordt gebruik ge maakt van het feit, dat leeftijdgenoten veel invloed op elkaar hebben. Zoals jon geren elkaar beïnvloeden in het drinken van alcohol kun nen'ze elkaar ook beïnvloe den in het 'bewust drinken,' meent het ZCAD. Uit recent onderzoek blijkt dat een aantal jongeren ex cessief drinkt, met name in de weekenden. Dit geldt in het bijzonder voor jongens. ,,De vakantie kan gezien worden als een verlengd weekend, vandaar deze ac tie," aldus het ZCAD. ook een modeshow met zelf gemaakte kleding te zien. Verder worden er diverse dansoptredens gegeven zoals de Braziliaanse samba en ie dereen kan zij aansluiten bij de cursus buikdansen. In en kele café's spelen livebands tot 01.00 uur. De Caraïbische Dag is een initiatief van de evementen- commissie 'Domburg Aktief' in samenwerking -met de Domburse horeca en midden stand. RENESSE - In tegenstelling tot een eerder bericht over het lek steken van banden bij auto's op het transferium, is gebleken, dat de betreffende voertuigen niet op het trans ferium geparkeerd stonden maar in het Bomenlaantje bij boerderij De Dreef. Op deze locatie is het overigens niet toegestaan auto's te par keren. Dinsdag 22 juli Zierikzee Jaarvergadering VW Zie rikzee in het gebouw van de ING-bank. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Woensdag 23 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwerve. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lachspektakelshow Bassie en Adriaan. Sporthal Wes- terschouwen. 14.00 uur. Brouwershaven Zomerzangavond in de Grote kerk. 19.30 uur. Donderdag 24 juli Burgh-Haamstede Concert El Capsonez. Terras koffie-lunchcafé Branden- burgh. 16.00 en 20.30 uur. Haamstede Dauwtrappen met Natuur monumenten. De start van de duinwandeling is om 6.00 uur tegenover hotel Bom. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 25 juli Kerkwerve Country weekend. Eetcafé Kerkwerve. Burgh-Haamstede Voorronde van de Karaoke Mega Tour in de Schouwse Tapperij. 21.00 uur. Zaterdag 26 juli Zierikzee PitPop-festival. Grasveld naast MFC. Vanaf 11.00 uur. Kerkwerve Country weekend. Eetcafé Kerkwerve. Burgh Rommelmarkt Nederlandse Hervormde Kerk. Burghse Ring. 8.30-16.00 uur. Renesse Voorstelling circus Renz. Stoofweg. 19.30 uur. Oosterland Rommelmarkt Oosterlands Fanfare, Markt. 9.00-16.00 uuur. Zondag 27 juli Kerkwerve Country weekend. Eetcafé Kerkwerve. Burgh-Haamstede Vlooienmarkt in recreatie centrum Westerschouwen. Van 10.00 tot 16.00 uur. Renesse Voorstelling circus Renz. Stoofweg. 19.30 uur. Maandag 28 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Yvonne Jonker, hobo en Frans van Tilburg, orgel. Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Renesse Voorstelling circus Renz. Stoofweg. 16.00 uur. Dinsdag 29 juli Kerkwerve Klaverjassen. Eetcafé Kerk werve. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Woensdag 30 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Gerrit Chr. de Gier uit IJsselstein. Sint Ni- colaaskerk. 20.00 uur. Oosterland Midzomeravondrommel- markt. Rondom Hervormde kerk entoren. Vanaf 16.00 uur. Bruinisse Zangavond in de Gerefor meerde Kerk. 20.00 uur. Donderdag 31 juli Burgh-Haamstede Concert Family Öee. Terras koffie-lunchcafé Branden- burgh. 16.00 en 20.30 uur. Met het toeristenseizoen is op Schouwen-Dui veland ook de kermistijd aangebroken. Re nesse (zie foto) is de eerste in de rij. Na Renes se is het de komende weken nog op drie andere plaatsen kermis op Schouwen-Duive land. Van 26 juli tot en met 29 juli is dat het geval in Brouwershaven. In deze plaats is, zo als gewoonlijk, de kermis ook op zondag geo pend. Nog niet bekend is, hoe het toekomsti ge kennisbeleid eruitziet van de gemeente. Hiervoor ligt een intergrale kermisnota in het verschiet. Maar wat wethouder C. Veer- hoek (economische zaken) betreft kunnen de openingstijden, die de voormalige gemeenten hanteerden, gehandhaafd blijven.. Net zoals bij de winkelsluitingswet is het wat hem be treft "s lands wijs, 's lands eer'. ,,Ik zie geen aanleiding daarin verandering te brengen," aldus Veerhoek. In Burgh-Haamstede is het kermis van 31 juli tot en met 2 augustus. In Zierikzee van 2 tot en met 7 augustus, met uit zondering van de zondag. (Foto: Marijke Folkertsma) DOMBURG - Domburg hult zich woensdag 6 augus tus in Caraïbische sferen niet tal van exotische at tracties voor jong en oud. De Caraïbische dag duurt van 16.00 tot 01.00 uur. In Zeepeduinen Haamstede BURGH-HAAMSTEDE- Voor de vroege wande laars heeft Natuurmonumenten op Schouwen voor donderdag een excursie naar de Zeepeduinen geor ganiseerd. Bijdrage van de provincie MIDDELBURG - De provincie draagt ook dit jaar 10.000 gulden bij aan de coördinatie van de nationa le kustaanpak van de VW's. Gebrek aan zoet water in Zeeland MIDDELBURG - Het provinciebestuur trekt ten strijde tegen de verdroging van het land. Bruik baar water voor de landbouw, drinkwater en wa ter in natuurgebieden zijn schaars goed gewor den. Naar schatting 9000 hectare Zeeuws land moet als ver droogd worden aange merkt. Over drie jaar.'moet deze oppervlakte met een kwart zijn verminderd. In dat jaar 2016 wil de provincie het probleem volledig uit de Stuwen wereld hebben. beurs en de oost/westelijke arm van de Ouwerkerkse kreek. In de duinen van de heeft zich de laatste jaren een daling van de grondwa terspiegel voorgedaan. Op Schouwen-Duiveland is een groot deel van het bos gebied in het noordweste lijk deel van Schouwen sterk verdroogd. Dat geldt ook voor het Prunjegebied, de kreekrest Nataarspolder en de inlaag Bruinissepol- der. Kop van Schouwen Matig verdroogd zijn de Vroongronden en het Zoomgebied, de karrevel den Langendijk, het gebied ten zuiden van Schudde- Het Waterschap moet bij verbeteringswerken aan dacht hebben voor een zo hoog mogelijk peil en de conservering van zoet wa ter. Door het plaatsen van regelbare stuwen of stu wende duikers moet aan waterconservering worden gedaan. De provincie kan door re gelgeving het onttrekken van grondwater beperken. In plannen voor de ruimte lijke ordening moet ook re kening worden gehouden met de effecten ervan op het grondwater. Vier Oosterhoutse jongeren aangehouden RENESSE - Aan de Hogezoom in Renesse zijn van morgen in alle vroegte vier jongeren aangehouden in verband met baldadigheid en de diefstal van een fiets. m Vooral 's zomers onveilige situaties door sluipverkeer De Elkerzeeseweg krijgt wellicht een vrijliggend fietspad. De Groeneweg (links) wordt voor fietsers doorgetrokken en sluit verder westwaarts aan op de Schendersweg. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De herinrichtingscommissie Schou wen-Oost geeft fietsers alle ruimte. Er komen nieu we fietspaden parallel aan de Delingsdijk, drukke re polderwegen krijgen een vrijliggend fietspad, kruisingen in de polder worden veiliger gemaakt en langs de N59 komen parallelwegen. Dat blijkt uit het eerste concept voorontwerpplan Schouwen- Oost. Volgens de Landinrichtings commissie Schouwen-Oost zorgt sluipverkeer, dat de overvolle N59 mijdt, 's zo mers voor onveilige situaties in de polders. Wat er in de toekomst met de N59 ge beurt, staat los van de land inrichtingscommissie. Rijks waterstaat denkt onder meer aan de aanleg van een rond weg rond Zierikzee, de aan leg van parallelwegen en het aanbrengen van rotondes voor veilige kruisingen en aansluitingen met andere wegen. De drukkere polder wegen, zoals de Elkerzeese weg, Zwaardweg en Langen dijk krijgen een vrijliggend fietspad. Daarnaast denkt de commissie eraan kruisingen veiliger te maken door het aanbrengen van plateaus. Dit zou moeten gebeuren met onder meer kruisingen van de Elkerzeeseweg, Zwaard- weg, Zandweg, Lokkersweg en Kakkersweelweg. Daar naast wordt een specifiek aantal kruisingen en over steekplaatsen voor fietsers en wandelaars veiliger ge maakt. Dit geldt onder meer voor de kruising van de Schouwsedijk met de Kak kersweelweg. Op de Schouw sedijk bij Den Osse voorziet het plan in het aanbrengen van twee middengeleiders voor fietsers en wandelaars. Ook liggen er specifieke maatregelen in het verschiet om plaatselijk onveilige si tuaties op te lossen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Kloosterweg en Kapelleweg, waar veel sluipverkeer over heen gaat. Hetzelfde geldt voor de Lokkersweg. Voor de schoolgaande jeugd uit Brouwershaven wordt er gé- keken naar mogelijkhèden sluipverkeer over deze weg' te voorkomen. De kruisingen van de grotere polderwegen, worden veiliger gemaakt door ze te voorzien van ro tondes. Dit geldt in ieder ge val voor de kruisingen van de Heuvelsweg met de De lingsdijk en de Heuvelsweg met de Kakkersweelweg. Voor de overige kruisingen denkt de commissie aan het aanbrengen van zestig-kilo meterplateaus. Fietsroute Voor de Delingsdijk stelt de landinrichtingscommissie een veilige fietsroute aan zo wel de noord- en zuidkant voor, die via de al bestaande polderwegen loopt. Deze zou den parallel aan de Delings dijk met elkaar verbondèn moeten worden door'het aan leggen van tussenliggende fietspaden. Ook bij het recreatief mede gebruik van het van het land- De campagne wordt volledig volgende dag nog steeds on- RENESSE- 'Lazer op met je zatte kop', is één van de vier slogans op de posters van de campagne alcohol voorlichting aan jongeren. De campagne richt zich op Renesse, Sneek en Valkenburg, plaatsen waar grote aantallen jongeren vakantie vieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3