jUjjjmiJHSL Toestand bij Oder dramatisch 'Sorgdrager en Wijers moeten zich beraden' Mir-ploeg oefent voor terugkeer naar aarde Ernstige mishandeling meisje in Zoetermeer Klok van Laurenstoren stopt niet met beieren Mengsel in vat was oorzaak van explosie Reparatie medio agustus Ook beroofd en verkracht Computer met spookneigingen Missen mogen in bikini Steeds meer dijken in Duits-Pools grensgebied bezwijken Hoogleraar over Securitel-affaire: ■In een reddingshuisje Afgelegen trouwen op het strand van Vlieland Bij eierbedrijf Ochten Haai verscheurt surfer Storing elekticiteit in Utrecht 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MOSKOU (AFP/RTR) - De twee Russische beman ningsleden van het ruimtestation Mir zijn dinsdag begonnen met oefeningen voor de terugkeer naar de aarde. Maandag was besloten dat niet zij maar twee nieuwe ruimtevaarders Mir zullen repareren. De Russen Tsiblij- ev en Lazoetkin en de Ameri kaan Foale, zijn overver moeid door stress en technische tegenslagen. De twee Russen zullen wor den afgelost door twee land genoten, die de Mir tussen 18 en 20 augustus zullen repare ren. Aanvankelijk zou ook de Franse astronaut Eyharts meegaan, maar die blijft thuis. In plaats daarvan kan nu extra apparatuur mee. Eerder De twee nieuwe Russen, So- lovjov en Vinogradov, arri veren op 7 augustus. Tsiblij- ev en Lazoetkin keren op 14 augustus terug naar de aar de, bijna twee weken eerder dan de bedoeling was. RIJSWIJK (ANP) - Twee meisjes en een jongen uit Zoetermeer hebben schuld bekend aan de mishande ling, beroving en verkrachting van een 14-jarige plaatsgenote. De meisjes, 14 en 17 jaar oud, hadden hun slachtoffer op 13 juli meegenomen uit een zwembad in Zoetermeer. Eén van de meisjes had al weken ruzie met het kind. De twee schopten en sloegen het meisje, en< beroofden haar vervolgens van haar sieraden. Daarna verkracht ten zij haar, aldus de politie. Ook een 17-jarige jongen, die zich inmiddels .bij .bet groep je had gevoegd, vergreep zich vervolgens aan het slacht offer. De beide meisjes ke ken hierbij toe en moedigden hem aan. De drie gooiden het slachtoffer daarna in een sloot. Het meisje kreeg vervolgens haar fiets terug en mocht ver trekken, onder voorwaarde dat ze de volgende dag met veertig gulden naar een sta tion in Zoetermeer zou ko men. Voorgeleid De politie rekende de meis jes in toen die de volgende dag inderdaad verschenen om het geld te innen. Ze zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. De betrokken jongen is afge lopen vrijdag in zijn woning aangehouden. Hij werd maandag voorgeleid. 1 y. ROTTERDAM (ANP) - Het lijkt wel of het spookt in de Rotterdamse Laurenstoren. Maandagavond hield de klok om negen uur niet meer op met luiden. Dat was al voor de tweede keer binnen een week, vo rige week vrijdag om tien uur 's avonds hield het ge beier ook veel te lang aan. ,,Ik heb er vandaag een mon teur bij gehad, maar die kon niets vinden. Toen hebben we de computer, maar weer aangezet." Dat zegt Frans van Engelenburg die maan dagavond na door de politie gewaarschuwd te zijn, de klok even voor tienen uit kwam zetten. Dat lukte ove rigens ook niet in een keer. De aan/uitknop van de com puter die de klok aanstuurt weigerde dienst. Daarop draaide Van Engelenburg de stop voor de klokketoren er maar helemaal uit. Bij de renovatie twee jaar ge leden van de toren, die na het bombardement op Rotter dam in 1940 zo'n beetje als enige tussen de puinhopen bleef staan, is de klok op een computer aangesloten. Die is weer verbonden met een atoomklok in Duitsland, „dus de tijd geeft hij tegen woordig als hij het goed doet, feilloos aan" Klachten Klachten waren er maandag nog niet over het enthousias te slaan van de klok, maar die waren er na het invallen van de duisternis waar schijnlijk wel gekomen. „Maar het had dan nooit lang meer geduurd. Na twee uur is de motor doorgebrand, dus dan was het wel weer rustig geworden." ATLANTIC CITY/PAS- ADENA (RTR/DPA) - Voor het eerst in de 77-ja- rige geschiedenis van de Missverkiezingen mogen de schoonheden een biki ni dragen. De kandidaten voor Miss Amerika mogen voor taan zelf kiezen of ze een badpak of een tweedeli ge versie dragen. Maar Amerika zou Ame rika niet zijn, als niet te vens zou zijn bepaald dat het geheel geen „te snel le"' aanblik biedt: „sek sueel of sexy mag het niet worden, de onderlijn is slechts een paar centi meter onder de navel". Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentnim Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 juli 06.55 182 00.30 -163 19.15 162 12.45 -124 24 juli 07.40 179 01.20 -167 19.55 159 13.40 -124 ROOMPOT BUITEN 23 juli 04.45 204 11.10 -129 17.10 181 23.35 -171 24 juli 05.30 198 11.55 -124 17.55 174 BRUINISSE 23 juli 07.25 197 00.25 -171 19.50 177 12.45 -131 24 juli 08.10 195 01.JO -175 20.30 173 13.35 -131 WEMELDINGE 23 juli 06.45 206 00.30 -178 19.05 189 12.45 -139 24 juli 07.30 203 01.20 -181 19.50 186 13.35 -138 Doodtij: 28 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 FRANKFURT AN DER ODER (DPA) - Steeds meer dijken in het Duits-Poolse grensgebied rond de ri vier de Oder bezwijken onder de aanhoudende druk. De autoriteiten spreken van een dramati sche toestand". Dinsdagochtend is het water op nieuw gestegen. In de Duitse deelstaat Bran denburg, dat de langste grens heeft met Polen, zijn inmiddels al 200.000 mensen het slachtoffer van de water snood. Bondskanselier Kohl gaat dinsdag persoonlijke poolshoogte nemen in het rampgebied. De dijk bij de Duitse stad Ei- senhüttenstadt is dinsdag ochtend Vroeg gedeeltelijk overspoeld door het wassen de water. Met zandzakken voorkwamen reddingswer kers vooralsnog een volledi ge doorbraak. Het water be dreigt een nabijgelegen transformatorstation dat de 50.000 inwoners van Ei- senhüttenstadt van stroom voorziet. Het water staat hier 6,97 meter boven nor maal peil. Ook ter hoogte van Ratzdorf waar de Oder overgaat in de Neisse, zijn stukken dijk in gestort. In Ratzdorf zelf leve ren reddingswerkers strijd met de klok. Ze proberen de dijk sneller te verhogen dan het water stijgt. Om twee uur maandagnacht bereikte water een hoogte van 6,79 meter. De autoriteiten deel den aan de plaatselijke be volking pamfletten uit met daarin aanbevelingen wat te doen als de dijken doorbre ken. In Frankfurt stond het water dinsdagochtend nog slechts negen centimeter onder het record van 1930. Toen stond de peilschaal op 6,35 meter. Voor donderdag verwachten de Duitse autoriteiten nog eens een stijging van een hal ve meter. De gevolgen van de aanhoudende buien die de af gelopen dagen het stroomge bied van de Oder teisterden, zullen pas in de komende da gen elders merkbaar zijn. Pompen Inmiddels komen uit alle hoeken reddingswerkers en materieel toestromen. Vrij willigers en brandweerlie den uit Berlijn zijn dinsdag in het getroffen gebied aan gekomen. Een Nederlands militair konvooi vertrok dinsdagoch tend met vijftien pompin- stallaties naar Polen. Het door Rijkswaterstaat uitge leende materiaal gaat naar het overstroomde gebied rondom de stad Wroclaw. Als het waterpeil daar zakt zijn de pompen nodig om het ach terblijvende water weg te pompen. Nunspeet Zeventig militairen van de 230 middelzware-transport- compagnie uit Nunspeet rij den met 23 zware vrachtwa gens (10-tonners) en tien ondersteuningsvoertuigen richting Wroclaw. De ver wachting is dat ze daar don derdag aankomen. De klus zal ongeveer zes weken du ren. Het besluit Alcoholonderzoeken, waarbij de alcoholcontroles geregeld zijn, is in spoed procedure aangemeld bij de Europese Commissie. (Foto: Marijke Folkertsma) HILVERSUM (ANP) - Volgens professor L. Gorm- ly, hoogleraar Europees Recht aan de Rijksuni versiteit Groningen moeten de minsiters Wijers en Sorgdrager zich alsnog beraden op hun posities. „Er schuilt systematiek in de houding van de Neder landse overheid in het niet- aanmelden van wetten en regels in Brussel. Het is schokkend te moeten vast stellen dat minister Sorg drager (Justitie) en minister Wijers (Economische Zaken) alles hebben gedaan om de openbaarmaking van regels en wetten die het Securitel- arrest raken, tegen te wer ken. Zij moeten zich alsnog óp hun positie beraden," al dus Gormly. Gormly wees dinsdag in het Radio 1 Journaal erop dat de invloed van de Tweede Ka mer op de handelwijze van de betrokken bewindslie den in feite tekort schiet. Gormly waarschuwt voor een te groot optimisme aan de kant van de Nederlandse overheid bij het aanmelden van alle wetten en regels vóór 1 augustus. „Daarvoor lijkt de tijd te kort en boven dien zijn veel Europese amb tenaren met vakantie." Volgende week vrijdag is duidelijk welke wetten op grond van het Securitel-ar- rest nog bij de Europese Commissie moeten worden aangemeld. Volgens minis ter Sorgdrager (Justitie) stelt deze commissie zich zeer coöperatief op en zij denkt de gesprekken al op 1 augustus af te ronden. Openbaar De regering maakte maan dag de lijst met wetten open baar die niet op de juiste wijze in Brussel zijn aange meld. Verkeer en Water staat steekt met kop en schouders uit boven de an dere ministeries op de Secu- ritel-lijst van (technische) regelingen, besluiten en voorschriften die (nog) niet zijn aangemeld. Van de 400 regelingen zijn 208 afkom stig van dit departement. Justitie komt op de tweede plaats met 55 regelingen, Landbouw is derde met 47. Spoedprocedure Met de Europese Commissie zijn inmiddels 112 wetten en regelingen behandeld. In 25 gevallen is er geen mel dingsplicht voor de andere 87 wetten en regelingen wel. Tien wetten zijn al via een spoedprocedure aangemeld en in werking getreden. Het gaat daarbij onder meer om de Wet wapens en munitie en het besluit Alcoholondér- zoeken (waarin alcoholcon troles geregeld zijn). VLIELAND (ANP) - De gemeente Vlieland heeft het reddingshuisje op de Vliehors aangewezen als officiële trouwplek. Het paalhuisje midden op het uitgestrekte strand aan de westkant van het Wad deneiland is waarschijnlijk de meest afgelegen trouw plek van Nederland. Het.ja- woord uitwisselen op deze ultieme plek kost 500 gul den, op zaterdag komt daar nog eens 350 gulden bij. Huwen op de Waddeneilan den is de laatste tijd popu lairder geworden. Op Vlie land trouwden in 1985 slechts veertien paren, in middels ligt dat rond de veertig per jaar. Veel paren knapten tot nu toe nog af op de moderne trouwzaal in het gemeente huis. De nieuwe trouw- plaatsen, behalve het red dingshuisje op de Vliehors zijn dat de tegelkamer in het zestiende eeuwse Tromp's Huys en de regen tenkamer in het Armhuys, moeten aan de romantische wensen van de aspirant echtlieden tegemoet ko men. TIEL (ANP) - Het vat 'dat maandagochtend bij een eierverwerkingsbedrijf in Ochten ontplofte, bevat te waterstofperoxide waar een aantal nog onbeken de stoffen aan was toegevoegd. Dat zei burgemeester J. Zo merdijk van Echteld, de ge meente waar Ochten bij hoort. „Maar verder staan we nog voor een raadsel." Door de ontploffing raakten vier mensen gewond. De schade was groot. Het onder zoek naar de explosie spitst zich toe op de samenstelling van de drie- a vierhonderd li ter schoonmaakmiddel dat in het duizend-litervat zat. lijke luchtverontreiniging. Die leverden niets op. De ge wonde werknemers waren maandagavond allemaal weer thuis. Stoom Werknemers van de fabriek merkten maandagochtend dat er stoom uit het vat kwam. Daarom zetten zij het van de bovenverdieping op het laadperron. Kort daarna, de werknemers waren net weer naar binnen, ontplofte het vat. Er waren op dat mo ment 29 werknemers in het bedrijf aanwezig. Direct na de ontploffing zijn metingen gedaan naar moge- OOS LONDEN (AFP) - Een haai heeft maandag voor de kust van de Oost-Kaap in Zuid-Afrika een surfer uit Autralië gedood. Dat deelde de politie dinsdag mee. Mark Penches (25) was met twee vrienden toen hij werd aangevallen en meege sleurd. Zijn lichaam en de resten van zijn rechterbeen spoelden na korte tijd aan. Het betrokken gebied we melt van de haaien. UTRECHT (ANP) - Dinsdag ochtend is in een deel van de Utrechtse binnenstad een uur de stroom uitgevallen. De storing werd veroorzaakt doordat een spanningskabel kapot was getrokken, tij dens werkzaamheden bij een schakelstation aan het Leid- sche Veer. Een woordvoerder van de Regionale Energie Maat schappij Utrecht (REMU) zegt dat het euvel zich rond kwart voor tien voordeed en een uur later was verholpen. Door de stroomuitval kwam een aantal winkels in de Utrechtse binnenstad zonder spanning te zitten, waaron der de drukbezochte winkel promenade aan de Steen- straat. Het treinverkeer rond Utrecht kwam als gevolg van de stroomstoring enige tijd stil te liggen. „Doordat de spanning wegviel, werk ten de computers niet waar mee de seinen en wissels rond Utrecht CS worden be diend. Het verkeer lag daar door ongeveer tien minuten stil", aldus een woordvoer der van de NS-verkeers- dienst. Suske en Wiske "volle maan1 door Willy Vandersteen Verwachting t/m zaterdag 26 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp.14 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht n.oost 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht noord 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juli Zon op 05.49, onder 21.43 Maan op 23.23, onder 10.10 24 juli Zon op 05.51, onder 21.41 Maan op 23.51onder 11.29 Laatste kwartier 26 juli (20.29) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Aan de temperatuur ligt het niet, die houdt zich aan de kalender en wijst 's middags ruim 20 graden aan. Maar de zon, daar ontbreekt het ons deze dagen nogal eens aan. Ko mende dagen komt ze er af en toe bij, maar echt overtuigend wordt het niet. Ook vannacht overheersen de wolken en hier en daar valt een bui. Verder zit er weinig beweging in de atmosfeer en dat resulteert in voch tig, nevelig en klam weer. Op een en kele plaats ontstaat vannacht mist. Morgen heeft wel wat weg van van daag. veel bewolking waar in de loop van de dag de zon doorheen prikt, maar vooral in de middag opnieuw een enkele bui, soms met onweer. De zon komt er morgen naar alle waarschijnlijk iets vaker bij en daar door wordt het een fractie warmer, ongeveer 23 graden. Warm en zon nig, standvastig zomerweer zit er voorlopig niet in. Want de wisselval lige lagedrukgebieden liggen tot het weekeinde veel dichter bij ons in de buurt de zomerse hogedrukgebie- den. PYROMAAN HENGELO (ANP) - In het centrum van Hengelo is in de nacht van maandag op dins dag opnieuw een auto in brand gestoken. Volgens de politie was dit het werk van de Hengelose autopyrom aan, die sinds januari in de staÜ actief is. De auto liep slechts geringe schade op om dat een fikse regenbui het vuur snel bluste. De dader heeft 49 brandstichtingen op zijn geweten. Daarbij raak ten 65 auto's geheel of gedeel telijk beschadigd. De politie heeft twintig agenten op het onderzoek ge zet, maar heeft nog geen spoor dat leidt naar de iden titeit van de dader. VARKENS RIJSWIJK - Inkrimping van de varkensstapel met 25 pro cent leidt tot een kapitaals vernietiging van zeker 2,5 miljard gulden. Veel boeren bedrijven zullen vervolgens zonder succes aankloppen bij de banken, omdat ze niet meer .financierbaar" zijn. Dat stelt directeur kredietri- sicomanagement van de Ra bobank. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever InO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur AH.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zlerikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma dl do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. InlevertJJden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons peen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj%B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2