Reclamefolder? 'Je kunt merken dat de politie gewend is aan gedetacheerden' N*féf&DEEL Aö^NNEMENT SCHOUWEN-DUIVELAND Hl zjjg, LHO UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE 'Zeeland als watersportgebied nog te weinig bekend' Vernielde reliëfborden park naar maker voor reparatie 'Uitvalsbasis asociale jongeren' Natuurmonumenten sluit bunkers in Zeepeduinen Reddingen Grevelingen I PROFITEER NU VAN HET dé krant van schouwen - du weiand! ~~C~ ZIERIKZEESCHE DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111-453535 4 DINSDAG 22 JULI 1 997 1 52e JAARGANG NR 2621 7 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 Beter een half ei dan een lege dop. Spreekwoord. Dit blijkt uit de resultaten van de watersportenquête Deltagebied 1996. De terug val van de pleziervaart in het Deltagebied wordt vooral toegeschreven aan de aan zienlijk minder mooie zomer van vorig jaar. Het feit dat specifiek de cijfers bij de Grevelingensluis zo'n terug loop vertonen, wordt daar echter niet mee verklaard. Op de vraag of de neergang toegeschreven moet worden aan de vorig jaar ingestelde liggeldregeling op de Greve lingen, zegt G. van Keken, project-manager van het Bu reau voor Toerisme Zeeland (BTZ) niet volmondig 'ja'. Ongetwijfeld hebben de vaargelden, volgens hem, enige invloed, maar het gaat hem te ver om die volledig als oorzaak van de terugval aan te wijzen. binden. Hij wijst verder op de verrui ming van de taken van het BTZ, waartoe ook product ontwikkeling behoort. In het kader daarvan pleit hij voor het op gang brengen van een dialoog met de watersport verenigingen om de water sport in Zeeland meer be kendheid te geven. Het valt Van Keken op dat een evenement als de Delta- week landelijk gezien veel minder bekend is dan bij voorbeeld de Sneekweek in Friesland. Daar dient vol gens hem verbetering in te worden gebracht en zelf denkt hij in dit opzicht aan de ontwikkeling van activi teiten waardoor de plezier vaart in Zeeland wat minder weersafhankelijk wordt. Aanzwengelen 3 FIETSERS Herinrichters Schouwen-Oost kennen fietser veel waarde toe in plannen. 5 ZORGLOKET Eén zorgloket op Schouwen-Duiveland bijna een feit. 6 SPORTER-SCHRIJVER Oud-handballer Peter Bos schrijft over 'het mooiste spelletje dat er is'. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Terugval in pleziervaart BRTJINISSE - De pleziervaart in het Deltagebied maakte in 1996 een grote terugval in vergelijking met het topjaar 1995. Bij de sluizen van de Grevelin- gen in Bruinisse was de teruggang in het aantal sluispassages ruim vijftien procent. 2 DRAMA Steeds meer dijken in Duits-Pools grensgebied be zwijken onder druk wassend water. BURGH-HAAMSTEDE - Op dringend verzoek van de gemeente heeft Natuurmonumenten in de Zeepeduinen twee bunkers afgesloten. De bun kers waren volgens Natuurmonumenten „een uitvalsbasis voor minder sociale jongeren." Het gaat om twee grote bunkers langs de Moolweg, achter de infopanelen van Natuurmonumenten. Voor veel gezinnen waren de bunkers een spannend speelobject in de duinen. Maar helaas heeft de ene groep Naturmonumenten gedwongen de mogelijkhe den voor de andere groep te beperken, vindt de vereni ging* Sinds vorig jaar zijn de bunkers 's zomers in ge bruik door een groep gab bers. Zij zouden in de om liggende dorpen voor overlast hebben gezorgd. In de bunkers zelf troffen me dewerkers van Natuurmo numenten regelmatig de restanten van drank- en drugsgebruik aan. ,,We hebben ook dit seizoen al weer wat klachten ge had. Ouders belden met de boodschap dat ze hun kin deren daar niet meer langs durfden te sturen," zegt districtsbeheerder G. de Groot. Dichtgelast De klachten en het dringen de verzoek van de gemeente waren voor zijn organisatie reden om de zaak af te slui ten. Van de ene bunker is de toegang dichtgelast met stalen platen, van de ande re zijn alle acht ingangen dichtgemetseld en afge stort met zand. AANRIJDING BURGH-HAAMSTEDE - Op de kruising van de Roterij en de Dapperweg in Burgh- Haamstede verleende een 41- jarige mah uit Steenbergen in zijn auto geen voorang aan een 36-jarige man uit Burgh- Haamstede, die in een bestel busje reed. Een aanrijding met blikschade was het ge volg. DIEFSTAL GITAAR BURGH-HAAMSTEDE - Uit een tent op een camping aan de J. J. Boeijesweg in Burgh- Haamstede is gisteren om streeks 14.00 uur een gitaar met bijbehorende koffer ge stolen. Een 33-jarige man uit Bergschenhoek meldde dit bij de politie. OUDDORP - Reddingsboot De Griend van de kustwacht Ouddorp is het afgelopen weekend diverse malen in actie moeten komen. Zaterdagmiddag was in de omgeving van de Middel plaat een zeiljacht vastgelo pen op de Grevelingen. De schipper van het jacht deelde mede, dat hij een boei niet had gezien. Het jacht werd door de Griend weer in beba- kend vaarwater gebracht. Om omstreeks 22.45 uur za terdagavond werd de beman ning van De Griend opge piept, nadat diverse personen in de omgeving van het eiland Archipel op de Grevelingen rode lichtkogels hadden gezien. Weinig zon HET WEER Vannacht een enkele bui en plaatselijk mist. Minimumtemp. omstreeks 14 graden. Overdag wolkenvelden, soms ook zon, en opnieuw kans op enkele buien, mogelijk met onweer. Middag- temp. ongeveer 23 graden. Wind uit oostelijke richtingen, meest zwak tot matig, kracht 3 of minder. Voorstellen over het opzet ten van zo'n dialoog wil hij dit najaar aanzwengelen als het BTZ om de tafel gaat zit ten met het Brabants Bureau voor Toerisme en de Provin ciale VW Zuid-Holland. Laatstgenoemde instanties werken ook samen ten be hoeve van de huidige kwan titatieve watersportenquête. Onderverdeeld naar nationa liteit blijkt dat de meeste sluispassages gebeuren door Nederlanders (73%), gevolgd door Belgen (16%), Duitsers (7%) en Britten (3%). Het aantal aankomsten van gastschepen in het Deltage- Bij de sluizen bij de Grevelingen bedroeg de teruggang in het aantal sluispassages in 1996 ruim vijftien procent. (Foto: Marieke Mandemaker) bied is met drie procent ge daald, terwijl het aantal overnachtingen met drie pro cent is gestegen. „Omdat de teruggang in het aantal aan komsten veel minder groot was dan de teruggang in het aantal sluispassages, kan ge steld worden dat er meer in de eigen vaargebieden wordt gebivakkeerd," aldus het on derzoek. In 1996 vonden er in totaal 296.600 sluispassages plaats door pleziervaartuigen. Dit betreft het totaal van vijf tien sluizen. Vergeleken mej 1995 betekent dit een afname met 39.200, oftewel 11,7%. In 1995 steeg het aantal sluis passages nog met 4,4%. Drie sluizen telden meer dan veertigduizend sluispassa ges: de Grevelingensluis bij Bruinisse, de Krammersluis en de Volkeraksluizen. De Grevelingensluis is daarbij met 48.520 passages koplo per. Echter in 1995 telden de ze drie sluizen ieder nog meer dan vijftigduizend passages. Het blijkt dat in de periode 1988-1996 de seizoenrecre- atievaart zich nagenoeg even sterk heeft ontwikkeld als landelijk. Bij mooi weer scoort Zeeland relatief goed, bij slecht weer wordt het grote vaarwater minder opgezocht en blijft Zeeland qua groei achter. Bij de sluizen direct gelegen aan de Oosterschelde heeft zich trendmatig vanaf 1988 de grootste stijging voorgedaan van het aantal sluispassages. De stijging bij het Veerse Meer was aanzienlijk min der. De watersporters zoe ken vooral de Westerschelde op bij gunstige weersomstan digheden getuige de pieken in 1989,1992,1994 en 1995. ZIERIKZEE - De vijf reliëfborden die dit voorjaar in het park Kaaskenswater in Zierikzee zijn ge plaatst zijn terug naar de Blindenbibliotheek in Nij megen voor reparatie. De borden zijn, vermoedelijk door jongeren vernield. Binnenkort worden de ver beterde, nieuwe borden teruggeplaatst. Op de borden wordt in brail le tekst en uitleg gegeven over het park Kaaskenswa ter. Het is een van de speciale voorzieningen, die het park ook toegankelijk maken voor gehandicapten. Een me dewerkster van de gemeente noemt het 'zeer triest', dat de borden op zo korte termijn al zijn vernield. Binnen een week na plaat sing waren er immers al twee met een mes behandeld. In de De borden zijn inmiddels in Nijmegen. Daar worden ze gerepareerd. Volgens een medewerker van het bureau Culturtechniek van de ge meente gebeurt dit met ver nieuwde machines. Hiermee is het mogelijk de borden een hardere ondergrond te ge ven. „We hopen dat ze hier door inderdaad steviger wor den en dat de mensen er vervolgens afblijven," aldus de medewerker. De borden RENESSE - Sinds twee weken verleent Ton Grui- ters, van de regiopolitie Zuid-Holland-zuid bijstand op Schouwen-Duiveland. En dat bevalt hem prima. Al is er geen sprake van een 'echt vakantiegevoel', want daarbij denkt hij naar eigen zeggen aan iets heel anders. „Ik wilde zelf wel eens mee maken hoe het er hier aan toeging," antwoord hij op de vraag waarom hij gedurende vier weken op Schouwen- Duiveland vertoeft in plaats van in Dordrecht en omge ving. Maar.behalve dat gaat het hem in eerste instantie gewoon om het geld. De men sen die bijstand verlenen krijgen immers bovenop hun salaris nog een zogenoemde detacherings-vergoeding. „Want laten we duidelijk zijn. Je werkt toch gewoon tijdens je vakantie en een echt vakantiegevoel heb je daardoor niet. Bovendien ligt iedereen tijdens zijn va kantie toch liever in Zuid- Frankrijk," aldus Gruiters. Samen met zijn vrouw en twee kinderen streek de veertigjarige Gruiters twee weken geleden neer op een camping in Renesse. Tot voor de reorganisatie van de Ne derlandse politie werden po litiemensen in den lande met zachte drang gesommeerd enkele weken in Zeeland dienst te draaien. Nu wordt er gratis huisvesting aange boden. Dit kan, samen met de toeslag die de politiemen sen krijgen, betaald worden met de zeven ton die het rijk bijdraagt aan de zomerbij- stand. Aantrekkelijker Dat de huisvesting vergoed wordt, maakt het volgens Gruiters aantrekkelijker op de vraag tot bijstand van de Zeeuwse politie in te gaan. Bovendien is alles dit jaar wat beter geregeld, dan vo rig jaar. „Toen konden we overnachten in een kazerne in Vlissingen. Dat maakt het lastig om met je gezin hier naar toe te komen," aldus Gruiters. Hij kende Renesse nog van vroeger, uit de tijd, dat hij zijn vakanties hier door bracht. Een soort nieuwsgie righeid over hoe het er nu aan toegaat in de badplaats, speelde dus ook een rol bij zijn besluit. Wat zijn werk betreft is vooral de snelle af wikkeling van overtredin gen en kleine misdrijven nieuw. De politie heeft hier toe een mandaat van het Openbaar Ministerie. „En ik heb de indruk, dat de jeugd dat heel goed weet,"'aldus Gruiters. Het feit, dat er in de zomer maanden, op een heel. klein stuk Schouwen-Duiveland een enorme piek is wat be treft de verstoring van de openbare orde, vereist vol gens hem tactisch optreden van de politie. „Je moet met populair aangeschoten jon geren om kunnen gaan. Je zult iedereen op de juiste waarde in moeten schatten en mee moeten gaan met de sfeer waarin Renesse op dat moment verkeert. Als je dat niet kunt, hoor je hier niet thuis." Problemen Volgens M. Verkerke, chef van de werkeenheid Schou wen-Duiveland, leverde het krijgen van voldoende bij stand vooral in de eerste we ken van juli problemen op. Het gevolg was, dat een aan tal nachten niet gezorgd kon worden voor voldoende toe zicht. Op dit moment zijn er vijftien gedetacheerden werkzaam op het eiland. „Maar we hebben stad en land af moeten bellen om de gaten te dichten. Dat is rede lijk gelukt. Wat dat betreft ben ik niet ontevreden. Maar volgend jaar moet het beter geregeld worden." Deze kri tiek betreft met name het mi nisterie in Den Haag. Dat zegde pas in april de benodig de zeven ton voor de bijstand toe. Maar ook al zouden er gedu rende de zomer voldoende zijn, dan nog zitten zijn Zeeuwse collega's met een verzwaring van het werk volgens Gruiters. „De admi nistratieve afwerking blijft toch op hun schouders rus ten. Om daarin verlichting te brengen zou de periode van detachering verlengd moe ten worden. Dan kunnen wij dit zelf afhandelen." daaropvolgende weken vie len ook de andere borden ten prooi aan vandalisme. kosten zo'n drieduizend gul den per stuk. De reparatie in totaal ongeveer 2.500 gulden. ZOEMER (zie adverfenlie elders in deze kranfl Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland. met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnementmefaufomatiscbeafschrj/ving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement mef automatische afschrijving f184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratisl! Naam Dhr7mevr. Adres Postcode Telefoon Handtek. ..Plaats: Geb.datum:. Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummer vermelden: Het echte vakantiegevoel ontbreekt, zijn zin in Renesse. maar desondanks heeft Ton Gruiters het prima naar (Foto: Marijke Folkertsma) Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. Vraaggesprekken „Het is zuiver een kwantita tieve enquête, die al dertig jaar achtereen wordt gehou den. Voor verdere conclusies is een kwalitatief onderzoek nodig en zou je bijvoorbeeld met water- moeten gaan hou- kost behoorlijk wat aldus Van Këken. wil hij niet bewe- de kwantitatieve en- per se moet worden voortgezet. Om allerlei ver onderstellingen te voorko men, zou het volgens Van Ke ken wellicht aanbeveling verdienen er inderdaad een breder onderzoek aan te ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1