Bezoekers en de afvalberg Vaccin varkenspest is pas over half jaar beschikbaar Anne Grey Band in Veere Ruimen varkenshouderijen Gelderland ligt op schema Onderzoekers vinden enzym bij ME-patiënt Politie haalt illegale Polen uit tuinderskas Na uitspraak van rechter Vandaag openbaarheid lijst van Securitel-wetten Vanaf medio augustus Volgende bemanning repareert ruimtestation Mogelijk oorzaak van ziekte Na vermoeden van inbraak KERKBERICHTEN Kind centraal tijdens zomerevenementendag Wel op voorraadmaar nog niet geregistreerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE RIJSWIJK (ANP) - De regering maakt vandaag, maandag, de lijst met wetten openbaar waarvan de juridische werking ter discussie staat sinds het Se curitel-arrest. De rechtbank in Den Haag bepaalde vorige week dins dag dat minister Wijers (Eco nomische zaken) en Sorgdra- ger (Justitie) uiterlijk 21 juli de lijst moesten publiceren. De ministers verzetten zich tegen publicatie omdat zij vrezen dat deze verwarring en onrust zal veroorzaken omdat de lijst een voorlopig en ambtelijk karakter heeft. Bovendien zou openbaarma king de onderhandelingen met de Europese Commissie kunnen bemoeilijken. Op de voorlopige lijst staan ruim driehonderd wetten en regels die volgens ambtena ren niet op de juiste wijze in Brussel zijn aangemeld. In middels heeft de regering via een spoedprocedure de wet Wapens en munitie en het be sluit Alcoholonderzoeken bij de Europese Commissie ge meld. Daarmee zijn wet en besluit opnieuw van kracht. De spoedprocedure is de eer ste fase van de herstelopera tie die het kabinet in gang heeft gezet om voor 1 januari alle regels die niet voldoen aan de meldplicht alsnog in Brussel aan te melden. Vol gens Wijers is dat tijdschema echter bijzonder krap. Minister Sorgdrager schreef begin deze maand aan de Ka mer dat zij niet verwacht dat het zo'n vaart zal lopen met de toewijzing van schade claims als gevolg van het Se- curit el-arrest. Nagelaten Het Europese Hof bekrach tigde in dat arrest nog eens dat technische voorschriften van wetten en regels door de EU-lidstaten in Brussel moe ten worden voorgelegd om oneerlijke concurrentie te voorkomen. Enige weken te rug bleek echter dat Neder land dit op ruime schaal heeft nagelaten, waardoor de juridische werking van tal van wetten en regels in twij fel werd getrokken. MOSKOU (RTR) - De riskante reparaties aan het Russische ruimtestation Mir wordt uitgevoerd door de volgende bemanning, zo heeft de ver keersleiding maandag besloten. Dat gebeurt pas medio augustus. Dat ontstond op 25 juni door een botsing met een vrachtschip. De twee cosmonauten moe ten op 5 augustus naar het ruimtestation vertrekken. De reparaties vinden pas plaats na het vertrek van de huidige bemanning op 14 augustus. De twee nieuwkomers, Anatoli Solovjov èn Pavel Vinogradov, moeten de stroomvoorziening geheel herstellen en een gat in de Spektr-module dichten. Oververmoeid De huidige bemanning - de Russen Tsiblijev en Lazoet- kin en de Amerikaan Foale - is oververmoeid door stress en technische tegen slagen. RIJSWIJK (ANP) - Onderzoekers van de Temple Universiteit in Philadelphia hebben een afwijkend menselijk enzym ontdekt, dat verantwoordelijk lijkt voor het chronisch vermoeidheidssyndroom Het afwijkende enzym is uit sluitend aangetroffen bij ME-patiënten en is volgens de onderzoekers zeer waar schijnlijk de oorzaak van ch ronische vermoeidheid, neu rologische problemen, verhoogde vatbaarheid voor virussen, en traag lichame lijk herstel na inspanning. Dat meldt het Amerikaanse wetenschappelijke tijd schrift Journal of Interferon and Cytokine Research. Vol gens de onderzoekers, de Amerikaanse biochemicus R. Suhadolnik en de Belgi sche internist prof.dr. K. de Meirleir, is de genetische co de van het enzym bij ME-pa- tiënten veranderd. Daardoor kan het zijn opdracht", vi rusbestrijding en het aanma ken van nieuwe eiwitten in cellen, niet of niet goed meer uitvoeren. De oorzaak van ME, waar aan in Nederland tussen de 20- en 30.000 mensen lijden, is tot nu toe onbekend. Ook zijn er nog geen effectieve ge neesmiddelen gevonden, waardoor medicatie zich be perkt tot symptoombestrij ding. Maar volgens de Amerikaan se onderzoekers is het ge neesmiddel Ampligen, een aidsremmer, mogelijk i staat om het genetisch gede genereerde enzym bij ME-pa tiënten weer op het goede pad te brengen. Daar wordt inmiddels nader onderzoek naar uitgevoerd onder een groot aantal Amerikaanse ME-patiënten. Dat onderzoek moet ook lei den tot meer kennis over het afwijkende enzym en tot de ontwikkeling van een test, waarmee de aanwezigheid ervan kan worden aange toond. HELMOND (ANP) - De politie van Helmond heeft zaterdagavond 21 Polen uit een tuinderskas in Hel mond gehaald. Tenminste twaalf van hen zijn illegaal in Nederland en worden zo snel mogelijk het land uitgezet. Hoe het zit met de andere negen wordt nog onderzocht. Rond negen uur zagen sur veillerende agenten dat een man de deur van het tuin derscomplex dichtdeed en naar binnen rende. Omdat zij vermoedden dat het om een inbraak ging, namen ze een kijkje in de kas. Binnen troffen zij de 21 Pool se werknemers aan. De zol der van de kas, waarin hoofdzakelijk tomaten wor den verbouwd, was ingericht als slaapzaal voor de Polen. Aantekening Op het politiebureau in Eindhoven bleek dat bij twaalf Polen een aanteke ning in het paspoort stond dat ze eind vorige maand al het land uit hadden gemoe ten. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Dieren: C. Bochanen te Streekgemeente Midden-Limburg (SoW) (part-time); naar Hoogers- milde (part-time): mevr. M. Storm, kandidaat te Haar lem; naar Kantens-Stitswerd en Usquert-Rottum en Kan tens (Gereformeerd) (part time): A. F. Kristensen, kan didaat te Groningen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hilversum (bei den part-time): mevr. drs. J. Bolhuis en drs. W. Loosman te Oudewater; te Lutten- Slagharen: R. Poesiat te Nij Beest, die dit beroep hee/t aangenomen; te Gent-Cen trum (Verenigde Prot. Kerk in België): drs. F. J. Daane te Den Brugh (Texel), die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen naar Baarn: drs. C. Kruiswijk Jansen te Veenendaal; naar 's-Graven- hage-West: mevr. J. G. Groe- neveld-Bijl te Nieuwerbrug aan den Rijn (part-time). Nederlands Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Rijsber- gen (N.Br.) (part-time): P. G. Sinia, kandidaat te Zierik- zee. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Nieuw Lekker- land in combinatie met: Al- blasserden: R. A. Schipper, kandidaat te Weesp. Bedankt voor Culemborg: J. van Amstel te Ede. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Rotterdam- Zuidwijk: C. G. Vreugdenhil te Lelystad; voor Berken- woude en voor Groningen: J. S. van der Net te Apeldoorn; voor Hoofddorp en voor Aag- tekerke: W. Visschier te Amersfoort; voor Katwijk aan Zee: J. Kareis te Oude- mirdum. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woens dag 23 juli, 19.30 uur ds. H. Paul, Oostkapelle. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 24 juli, 19.30 uur ds. W. Vis- scher, Amersfoort. LELYSTAD (ANP) - Het duurt nog zeker een half jaar voordat Nederlandse veehouders kunnen be schikken over een geschikt vaccin tegen de varkens pest. Het Instituut voor Dierhouderij en Dierge zondheid van de Dienst Landbouwkundig Onderzoek (ID-DLO) in Lelystad heeft het zoge noemde markervaccin al wel in huis, maar moet het middel eerst nog testen. ,,Je moet eerst precies weten hoe lang het duurt voordat het middel werkt en hoe vaak je het moet toedienen. Dat neemt tenminste enkele maanden in beslag", zo ver klaarde ID-DLO-directeur prof. dr. C. Wensing in een toelichting op het jaarver slag van zijn dienst. Na de testfase moet het vac cin worden aangemeld voor registratie. Vervolgens kan de politiek zich buigen over de vraag of het vaccin ge- schikt'is. ,,Dat gaat al met al toch zeker een half jaar du ren", aldus Wensing. De poli tieke besluitvorming vormt volgens de directeur het be langrijkste obstakel. Het vaccin is voldoende voorra dig. Inenenting met bestaande vaccins is binnen de Europe se Unie sinds 1986 verboden, omdat de entstof niet te on derscheiden is van het „ech te" virus. Als het virus na derhand in het vlees op duikt, is het onmogelijk vast te stellen of het afkomstig is van een ziek of gezond dier. Veel landen, zoals Japan en Zuid-Korea, weigeren daar om vlees van gevaccineerde varkens af te nemen. Volgens Wensing ligt ID- DLO samen met het dierge neeskundig instituut in het Duitse Tubbingen wereld wijd redelijk voorop bij de ontwikkeling van het mar kervaccin. „Of we het verst zijn, kan ik zo niet zeggen, maar ik denk niet dat het el kaar veel ontloopt." ID-DLO werkt bij de ontwikkeling van het vaccin samen met het Duitse farmacieconcern Bay er. Voorzitter Doornbos van boerenorganisatie LTO-Ne- derland liet eind vorige week weten dat de discussie over inenting van varkens snel op gang moet komen. Desnoods met bestaande vac cins. Volgens de voorzitter zijn de huidige maatregelen „klaarblijkelijk niet vol doende" om de woekerende virusziekte uit te bannen. Wensing wilde zich niet in het openbaar in die discussie mengen. Puur veterinair ge zien is hij wel voorstander van conventionele vaccina tie, zo zei hij. „De laatste epi demie uit 1984 is ook door middel van vaccinatie bes treden." De directeur heeft dan ook grote twijfel over het Europese non- inentings- beleid. „Als je de ziekte hebt is het een zeer doeltreffend middel." Verklikker Landbouwcommissaris Fi- schler van de Europese Unie schreef vorige maand in een brief aan het Nederlandse kabinet inenting uit te slui ten zo lang er geen zogeheten vaccin-verklikker in de han del is. Minister van Aartsen (Landbouw) heeft zich eerder eveneens tegenstander van conventionele vaccinatie ge toond. De Anne Grey Band geeft za terdag 26 juli een concert in de Grote Kerk Veere. Dit op treden op initiatief van de Stichting Delta-Cultureel be gint om 20.00 uur. De Anne Grey Band begon eind 1995 als bluesproject. Snel daarna echter verliet de toen nog vierkoppige forma tie de back-to-the-roots-filo- sofie en werd er behalve met covers ook geëxperimen teerd met zelf geschreven nummers, die de grenzen van de klassieke blues overschre den. Het repertoire bestaat nu uit zowel bekende rhythm blues nummers als funk soul, pop en eigen composi ties. In alle nummers is ech ter de moeder van de rock and roll herkenbaar: still got the blues. De muzikanten hebben een afkeer van overladen arran gementen of overdreven pre sentatie. Zij richten hun aan dacht op wat zij werkelijk van belang achten: het pu bliek. De markante stem van de 22- jarige zangeres Silke Anneg- ret Mathei speelt een promi nente rol in het optreden. Zij steunt hierbij op de jarenlan ge live ervaringen van de an dere Anne Grey Band muzi kanten, die elkaar al lange tijd kennen uit verscheidene gezelschappen. Kaarten voor het concert zijn verkrijgbaar aan de balie van de Grote Kerk in Veere en kunnen telefonisch wor den besteld: 0118-501829. stemd ook zondag door te gaan met de werkzaamhe den. Het ministerie van Landbouw had zaterdag op een bijeenkomst in Steende ren gevraagd of zij er be zwaar tegen hadden in ver band met de zondagsrust. Het ruimen van de 35 bedrij ven zal tot halverwege deze week duren. De verdachte bedrijven be vinden zich onder meer in de gemeente Steenderen, waar toe Toldijk behoort (tien), Zutphen, Hengelo in Gelder land, Doesburg, Wehl, HumT melo-Keppel. Boekei en En schede. Landbouw kan nog niet zeggen om hoeveel die ren het in totaal gaat. niet om het sprookje Alad din, maar hij speelt wel de hoofdrol. Hij zingt samen met al z'n vrienden het ene na het andere lied en er wordt ook nog gegoocheld. Verder staat er een reusach tige, opblaasbare glijbaan opgesteld. Voor de aller kleinsten is er een zweefmo len en voor de oudere kinde ren belooft het optreden van een wilde rodeostier een hap pening te worden. Ook is er een ballonnenclown, die mooie ballonfiguren maakt, zoals: hondjes, zwanen, zee leeuwen en olifanten. Scène uit 'Minder verpakt, pakt beter uit' door het duo Rijn en Trijn. ZIERIKZEE - Bezoekers die dinsdag 22 juli naar Zierikzee komen, wórden geconfronteerd met het terugdringen van de afvalberg. Dat gebeurt met een theatershow door het duo Rijn en Trijn in opdracht van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en OLAZ (Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zee land). 'Minder verpakt, pakt beter uit,' luid de titel van de theatershow, die Rijn en Trijn dinsdag opvoeren als onderdeel van het program ma voor de tweede zomere venementendag in Zierikzee. De straatvoorstelling zal tus sen 13.00 en 16.00 uur een aantal malen te zien zijn. In deze show vormen Rijn en Trijn het presentatieteam Gerard van Heezik en zijn behulpzame assistente San dra. Het publiek krijgt enke le praktische vragen op het gebied van verpakkingen te beantwoorden. Vervolgens' wordt een 'deskundig hoofd persoon' uitgenodigd om eèn' test te ondergaan. Steun Vanzelfsprekend krijgt deze 'hoofdpersoon' alle steun van het presentatieteam. In drie ronden zijn 'prachtige prijzen' te winnen, aangebo den door de opdrachtgevers ZMF en OLAZ met als hoofd prijs 'voor ons allen een be ter milieu in het jaar 2000'. De 'Minder verpakt, pakt be ter uit' show wordt besloten met een lied van Sandra, be geleid op accordeon. Daarna pauzeert het presentatie team in het meegebrachte zitje en beantwoordt vragen van het publiek. Ook bestaat de mogelijkheid een kant-en klaar-foto te laten maken 'in het bos'. De show geeft met de voor stelling en bijbehorende workshop over afvalpreven tie inhoud aan de gelijkna mige campagne. Samen met (Foto: Pieter Honhoff) de dit jaar uitgevoerde scho lierencampagne 'Blik op Blik' maakt zij deel uit van het project 'Consument en Afval', dat de consument wil aanmoedigen tot een milieu bewust koopgedrag. ZMF en OLAZ hopen dat dit zal lei den tot een minder hoge af valberg. Kinderparadijs Het kind staat centraal in het programma voor deze twee de zomerevenementendag. Het Havenplein wordt, vol gens de organisatoren, omge toverd in een kinderpara dijs. Daar wordt kindervertier geboden in de vorm van een Aladdin en Pi- nokkio-spektakel. Het gaat Steltlopen Bij een van de twee steltloop- acts is het publiek er getuige van dat een volgevreten rups zijn laatste opdracht vervult: de ontpopping tot een me tershoge vlinder. Hoofdper soon in de andere act is Blurp, een vreemde verschij ning, reusachtig maar vrien delijk. Toeschouwers blijven zich wel afvragen wat het nou eigenlijk is: een moeras gedrocht, golgelbeest, ste- kelspin of een genetisch fout je van de natuur? Verder zal tijdens deze dag de paardentram weer door de binnenstad rijden en speelt het draaiorgel 'Alanti' tal van vrolijke deuntjes. Vanaf 't Luitje kan men om 13.30 uur een zeiltocht over de Oosterschelde maken met een van de schepen van de bruine vloot 'De Zeeuwse Stromen.' Daarvoor kan men zich tot 12.00 uur aanmelden bij het boekingskantoor in de Nieuwe Boogerdstraat en tussen 13.00 en 13.30 uur kun nen de late beslissers nog te recht bij de Parlevinker aan de Nieuwe Haven 7. Ook zijn er rondvaarten over de Oosterschelde met de 'Friesland' om 10.30 uur en om 14.00 uur vanaf 't Luitje. Het stadhuismuseum, het Gravensteen, de Dikke To ren, het Burgerweeshuis en de Museumhaven zijn open ter bezichtiging. Het markervaccin tegen varkenspest is al wel op voorraad, maar moet nog worden getest en geregistreerd. Daarna moet de politiek zich erover buigen, ivant er heerst onenigheid over het gebruik ervan. (Foto: Marieke Mandemaker) STEENDEREN (ANP) - Het ruimen van 35 varkens houderijen in het gebied rond het Gelderse Toldijk die mogelijk met varkenspest zijn besmet, ligt op schema. Zaterdag werden de varkens van dertien bedrijven gedood en afgevoerd. Zondag ging het om de dieren op elf varkenshouderijen. In Toldijk is zaterdag een tweede geval van varkens pest geconstateerd op een be drijf met 1200 bedrijven. Ook op een bedrijf in Boekei bleek de uiterst besmettelij ke virusziekte te hebben toe geslagen, het ging hier om 180 dieren. Daarmee is het aantal besmette varkenshou derijen opgelopen tot 342. Bij het tweede geval in Tol dijk betreft het volgens een woordvoerder van het minis terie van Landbouw „prak tisch de buurman" van boer Bulten, waar woensdag de ziekte werd geconstateerd. De twee nieuwe gevallen lig gen binnen het varkenspest- gebied, uitbreiding van het vervoersverbod is daarom niet nodig. De eigenaren van de Gelder se bedrijven die worden ont ruimd, hadden ermee inge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6