Veel volk bij Visserij dagen Bruse mosselkwekers wars van haven met Franse snit Vaarwel Willem Tros Middelburg krijgt de eerste MD W-advocaat Oogst van appels en peren valt zwaar tegen INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS MAANDAG 21 JUL11997 NR 26216 5 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsinc betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezondei stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekeninc van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Beste Willem. We hebben je advertentie ge lezen en er met weemoed kennis van genomen dat de tros van Radio Schouwen- Duiveland iets te zwaar werd voor je collega's. Wil lem, hoe fantastisch geef je het afscheid weer. Zonder met modder te gooien, alleen met weemoed. Jammer dat wij als geregelde luisteraars van RSD je stem en bovenal je programma moeten mis sen. Jammer is het bovenal dat er niemand is die zegt: ,,Maar ja, dat kan je toch niet maken?" Wat er daar ge beurd is, weet ik niet. Maar het is bijzonder triest dat zoiets gebeurt. Persoonlijk hoop ik dat men alsnog inziet dat het Willem Tros-pro- gcamma terug moet komen en dat kan alleen maar als ee nieder beseft dat ruzies ge slecht kunnen worden. In ie der geval: bedankt Willem voor je praatjes met je mu ziek en dan altijd te horen aan het eind van je program ma: ,,Dag mam, de groetjes van je zoon." Willem, je bent voor mij een echte marinier in de topklasse. Nogmaals bedankt.Jongens van Radio SD, neem mij niet kwalijk dat ik in de toekomst iets minder op jullie af zal stem men en probeer Willem weer terug te krijgen. Zo'n gouwe vent krijg je niet snel weer terug! KEES PILAAR Zierikzee ZIERIKZEE Fietstocht Het Comité Fietsen voor Se nioren houdt morgen, dins dag 22 juli, weer een fiets tocht. Gereden wordt de Grevelingenroute met een lengte van ongeveer 46 kilo meter. Er wordt om 10.00 uur gestart vanaf sportpark Den Hogen Blok. HAAMSTEDE Zomerzangavonden Onder het motto 'Kom een uurtje zingen' worden er op de woensdagavonden 23 en 30 juli en op 13 augustus in het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente aan de Ankerweg 10 zomerzang avonden gehouden. Aanvang 20.00 uur. Gastorganist Pie- ter Heykoop begeleidt de sa menzang OOSTERLAND Loterij Vanwege het eeuwfeest van de Oosterlands Fanfare wordt een grote loterij geor ganiseerd. Hieruit moeten de activiteiten worden beko stigd. In de etalage van Se- bastiaan Clerx aan de St. Joostdijk is een expositie in gericht over de fanfare. In formatie over festiviteiten en loterij bij M. A. Steen- poorte, telefoonnummer: 641379. Rommelmarkt De Hervormde Gemeente van Oosterland houdt woensdag 30 juli haar jaar lijkse midzomeravondrom- melmarkt rondom kerk en toren. Behalve een enorme hoeveelheid tweedehands goederen vindt de bezoeker op de markt een boeken stand, een kraam van de handwerkclub, een vis kraam en een standje met zelfgebakken cake.Sjoelbak en schiettent ontbreken evenmin en verder zijn ook de NCRV en het Nederlands Bijbelgenootschap aanwe zig.De midzomeravondrom- melmarkt begint om 16.00 uur. Omlijst door mooist denkbaar maritiem decor BRUINISSE - „Er is veel volk op de been," consta teert een Bruenaar tijdens de Visserijdagen zater dagmiddag als de gepavoiseerde mosselschepen na de vlootschouw weer één voor één de haven binnen varen. Veel volk: twintigduizend, dertigduizend mensen? Schatten blijkt moeilijk, want ook al die mosselschepen zitten tjokvol bezoekers. In elk geval Bruinisse blijkt dichtgeslibt met belangstel lenden, van wie velen hun auto's hebben achtergelaten op het parkeerterrein bij Aquadelta. Vele anderen echter proberen toch zo dicht mogelijk bij het vissersdorp zelf te parkeren, maar ko men niet verder dan de ber men van de toevoerwegen. De Bruse gastvrouwen in hun oranje hessen zijn vrien delijk, maar onverbiddelijk. Bru zit vol met auto's voorlo pig- Nadat de officiële opening van de Visserijdagen donder dag wat nat verliep en vrij dagochtend de regen ook weer met bakken uit de lucht kwam, biedt de zaterdag het mooist denkbare maritieme decor: prachtige wolkenpar tijen, felle zon en een verfris sende bries, Bruser kan het niet. zeer gewild. Veel belangstel ling trekt het demonstratie bassin van de Modelbouw- vereniging Flakkee. Bestuurslid C. Appelman vertelt, dat er bij deze pre sentatie wordt samenge werkt met de Modelbouw- vereniging Helle voetsluis. Dit maakt een brede uitstal ling van heel veel scheeps modellen mogelijk. Van elk schip op de wereld is, vol gens hem, wel een model ge maakt en vol enthousiasme vertelt hij over de verschil lende aspecten van de model bouw. De vergrijzing binnen de vereniging baart hem zor gen. „Jongeren willen tegen woordig alles maar kant-en klaar, Duitsers ook trouwens. Ouderen hebben meer de rust om zelf dingen temaken." Muziek Havenplateau In de Oudestraat is er zater dagmiddag geen doorkomen aan. De talrijke gevarieerde standjes weten veel publiek te lokken, waardoor de door stroom voortdurend stremt. Clown en goochelaar Ritsie en Rommelaer raken wat geïrriteerd door de massa kinderen om hun speelplek en vermanen nadrukkelijk toch eens voorzichtig te zijn met de geluidsboxen. Op het ruime havenplateau heerst, ondanks de drukte, een gemoedelijker sfeer. De maritieme bedrijvenpresen- tatie biedt een mengeling aan geuren: gerookte paling, zoete boterbabbelaars en ge grild vlees. De verkooppun ten voor mosselen doen goe de zaken, maar ook nieuwe haring, gebakken kibbelin gen en broodjes garnalen zijn Niet alleen de geuren ook de muziek op het Havenplateau blijkt divers: leden van een dweilband geven een opmer kelijk vrolijke interpretatie van de smartlap 'Manuela'. Ze staan in een cirkel gegroe peerd en middenin de kring prijkt een blad bomvol met glazen bier. Even verderop maakt Harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zon- nemaire zich gereed voor een stijlvolle ontvangst van de mosselvloot en via de luid sprekers van Radio Schou- wen-Duiveland maken the Beatles bekend, dat ze acht dagen per week nodig heb ben om uiting te geven aan hun liefde. Enige structuur biedt vervol gens weer het optreden van het Bruinisser Visserskoor onder leiding van dirigent J. Knuist. Bij het vertrek van de vlootschouw zong het De vlootschouw in Bruinisse trok weer talrijke belangstellenden, zowel op het water als aan de wal. (Foto: Marieke Mandemaker) koor: 'De sluizen van IJmui- den' en 'Anchors Away'. Bij terugkomst in de haven kie zen ze voor onder meer: 'Rol ling Home' en 'Ketelbinkie.' De dames van klederdrach tenvereniging 'Arke' zorgen naast de robuuste zangers van het Visserskoor voor een mooie combinatie op de Bru 26. Trots Dat de Bruse bevolking trots is op haar verworvenheden blijkt ook weer eens uit de voortvarende wijze waarop de aandacht van de passan ten wordt gevestigd op het bestaan van de Oudheidska mer en het Visserijmuseum. De in klederdracht gestoken vertegenwoordigers van bei de musea delen folders uit en vertellen hoe mooi de collec ties zijn. Overal sjouwen mensen met emmertjes mos selen. Wie niet kan wachten verorbert ter plekke een por tie. In de zon in het gras te gen de dijk met zicht op het water is het immers goed toe ven. Ook in de avonduren blijft het druk in Bruinisse. De straten en de terrassen zijn uiteraard nog bomvol als omstreeks tien uur de auto van de gemeentereiniging zich al een weg wil banen door de massa. Beetje vroeg, Bruinisse blijkt nog niet toe aan schoonmaken. Rond half elf ziet het weer 'zwart van de mensen' op de dijk en het Havenplateau. Iedereen komt voor het vuurwerk en toch schrikken velen nog als de eerste vuurpijlen de lucht in gaan. Vanaf twee locaties wordt het vuurwerk ontstoken: kleurrijke guirlanders, die gillend en knetterend de strakke avondlucht door klieven. Ze vormen een op merkelijk contrast met de mooie volle maan, die stil en bedachtzaam lijkt toé te kij ken. Europese subsidie voor verplaatsing mosselkotters BRUINISSE - De Bruse mosselkwekers zijn bezorgd over de toekomst van de huidige vissershaven. De grote vraag is wat er met de vrijkomende ruimte ge beurt die zal ontstaan als tien eenheden van de plaatselijke vloot eventueel naar de Vluchthaven verhuizen. Voor de verhuizing wordt gerekend op Europese subsidie. De appelproductie wordt ge schat op 405.000 ton, dat is een terugval van 17 procent vergeleken met vorig jaar. De perenoogst komt naar verwachting uit op 130.000 ton, iets minder dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit zaterdag gepre senteerde cijfers van de oogs- tramingscommissie van het Productschap Landbouw. Vooral in Zeeland en West- Brabant heeft de nachtvorst hard toegeslagen. Daarnaast is bij de Elstar en Jonagold ook de rui sterk geweest. De verschillen tussen de belang rijke fruitgebieden zijn vol gens het productschap „enorm groot", De voor het tweede achter eenvolgende jaar achterblij vende oogst houdt overigens niet in dat er een tekort aan appels komt. Het product schap stelt dat de binnen landse markt goed kan wor den bediend. De totale oogst aan appels bedroeg in 1994 nog 600.000, zakte een jaar daarna iets te rug naar 595.000, om in 1996 te kelderen tot 490 ton. Aan peren is in 1994 140 ton bin nen gehaald, waarop in 1995 een stijging volgde naar 165 ton. Ten opzichte van de oogst van 135.000 in 1996 ver wacht het productschap nu een daling met vier procent. Dat bleek afgelopen zater dag tijdens de traditionele reünie ter gelegenheid van de Visserijdagen. Steeds meer vissers raken ervan overtuigd dat aan de voorge stelde splitsing van de Bruse vloot haken en ogen kleven. „Mosselbootje, hengelboot- je, zeilbootje, rotzooitje, kortom een havenbeleid met de Franse slag," reageerde voorzitter W. van den Berg van Algemeen Vissersbelang op de bijeenkomst in het Durps'Uus. Van den Berg re ageerde daarmee op een sug gestie van wethouder C. Veerhoek die eerder het idee heeft gelanceerd om in Bru een haven naar Frans model aan te leggen. Volgens de vis sers echter gaan recreatie- en beroepsvaart niet met elkaar samen, iets wat Veerhoek zich nauwelijks kan voor stellen. „Kijk maar in Frankrijk en Spanje, je ziet het overal. Waarom zou dat dan in Bru niet kunnen?", verklaarde de wethouder desgevraagd. Veerhoek heeft via de Stuur groep Oosterschelde voor Schouwen-Duiveland een claim voor 180 ligplaatsen op zak die 'ergens' aan de boor den van de Oosterschelde mogen worden aangelegd. Om de middenstand te laten profiteren komt een groot deel daarvan wat Veerhoek betreft in Bruinisse terecht. Subsidie Voor het verplaatsen van de grote eenheden naar de Vluchthaven mikt het ge meentebestuur op Europese subsidie. Visserijwethouder G. van de Velde gaf in een toespraak aan vaart te wil len zetten achter het door het gemeentebestuur van Brui nisse ingezette beleid. Uit breiding van de ligplaatsen capaciteit naar de voorhaven van de Grevelingensluis wees zij van de hand. „We zitten in een moeilijk parket. Er is een tekort aan ligplaat sen en dit op een simpele ma nier oplossen gaat niet. Het wordt een te gevaarlijke si tuatie als we dat bij de in gang van het sluizencomplex zouden doen", verklaarde mevrouw Van de Velde, toe voegend dat ondertussen ook de BRU 6 zoekende is naar een grotere plek. Winnaar Miss Visserij 1997 Andrea Deurloo maakte tijdens de bijeenkomst de winnaar van het mooist versierde vaar tuig bekend. De BRU 26 Jan Dingeman van D. de Ronde werd door een onafhankelij ke jury als de mooist ge pavoiseerde boot van de Bru se vloot uitverkoren. Daarmee heeft «de Stichting Festiviteiten Bruinisse een oude traditie (onaangekon digd) in ere hersteld. Van een bedrijf of organisatie DEN HAAG (ANP) - Het arrondissement Middel burg krijgt de eerste advocaat in „dienstbetrek king nieuwe stijl". Dat zijn juristen in dienst van bedrijven of organisaties. De beëdiging maakt het eerste effect zichtbaar van de aanbevelingen die de co- missie-Cohen heeft gedaan in het kader van de Opera tie Marktwerking Deregu lering en Wetgevingskwali teit (MDW) ten aanzien van de beroepsgroep van de ad vocatuur. De commissie onderzocht de mogelijkheden om de mededinging tussen aan bieders van rechtsbijstand te bevorderen. De comissie stelde voor de balie open te stellen voor een bredere groep juristen. Nadat de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) eind vorig jaar een nieuwe „Verordening op de prak tijkuitoefening in dienstbe trekking" had vastgesteld, konden met ingang van 1 mei van dit jaar juristen in dienst van bedrijven, over heid, bureaus voor rechts hulp en ideële organisaties zich als advocaat laten in schrijven. Tot dan toe was dit voorbehouden aan ad vocaten die verbonden wa ren aan een advocatenkan toor. Dow Chemicals Mr. M. Sloot (34) bijt als „MDW-advocaat" het spits af. Zijn beëdiging is woens dag 23 juli. Hij zal als advo caat gaan optreden voor zijn werkgever, het chemie concern Dow Chemicals in Terneuzen. Voordat hij in dienst trad bij Dow was Sloot advocaat in Breda en Rotterdam. De NOvA spreekt van een „histori sche beëdiging". In Zeeland en West-Brabant DEN HAAG (ANP) - De zware nachtvorst van april eist zijn tol in de fruitsector. De oogst van appels en peren valt dit jaar fiks lager uit dan in 1996. De Bruse mosselkwekers willen geen Franse toestanden in hun hoven, waar afgelopen week einde de Visserijdagen plaatsvonden. (Foto: Marieke Mandemaker Het grafschrift van een generaal: de vlag is gestreken! Het grafschrift van een coureur: de remmen zijn vastgelopen! Het grafschrift van een paus:B!ijf geloven in geloof, hoop en liefde. Maar het is geen paus, coureur of generaal die deze woorden spreekt: het is Willem Tros, ex-presentator van Radio Schouwen-Duiveland. Het grafschift was een advertentie in de Nieuwsbode van vrij dag. De krant was nat van de krokodillentra nen. Willem pakt de zaken graag groots aan. 'Omdat ik niet meer in het Zierikzeese omroepbestel pas Nooit geweten dat Zierikzee ook al een omroepbestel had. Het woord doet me eerder denken aan kolossa le gebouwencomplexen in Aalsmeer en Hil versum dan aan een stukje opgeknapte schuur in Zierikzee.kwam ik voor dichte studiodeuren te staan.' Wat zou er gebeurd zijn, vroeg ik me af. Was Radio Schouwen- Duiveland een soort RTL-4 geworden waar de ouder wordende sterren bang zijn dat hun lolbroekerij spoedig voorbij is Was Willem Tros met een stevige zwaai uit de studio in het water gemieterd? Of stond voorzitter Lammert Blikman echt met zijn volle gewicht tegen de achterkant van de deur te duwen zodat die Willem Tros er nooit meer in kon? De eerste vraag die ik alom stelde was: Wie Weet Waar Willem Woont? Geen mens kon me op weg helpen. De bijnaam was blijk baar zo algemeen geworden dat niemand de echte naam meer kon bedenken. Dan maar eens bellen naar Radio Schouwen- puiveland. - Hallo, met Radio Schouwen-Duiveland. - Dag, u spreekt met Marzas. Ik heb een vraag. Weet u de eigenlijke naam van Wil lem Tros? - Met Marzas Eh die mag ik u niet geven. Wij verstrekken geen gegevens over onze medewerkers. - Medewerkers? Hij is er toch bij jullie uitge gooid. Dat stond gisteren in de krant! - Ik weet echt van niks, meneer. Ik kom net uit m'n bed. Ik kan u niet helpen. Tot ziens. Deze bijzondere openheid maakte het Story-Privé-jachtgevoel in me wakker. Was de deur voor radioster WILLEM TROS echt dichtgespijkerd? - Dag voorzitter Lammert Blikman - Dag Marzas - Was die studiodeur echt dicht? - Ja, die was echt dicht. Maar wat ik erger vind: het verstand van Willem Tros zat ook op slot. - Wanneer was dat? - Zondagavond. Kijk, je moet als medewer ker van een vrijwilligersorganisatie wel zelf standig blijven nadenken. Ook als er iets mis gegaan is. - Hij kwam voor een dichte deur? - Ja, in de zomer is de studio wel eens ge sloten. We hebben op dat moment echt alles in het werk gesteld om die studio op tijd voor hem open te krijgen. Maar Willem belde me kwaad op: Ik stop ermee, ik doe het niet meer. - Dus hij is niet weggestuurd? - Welnee. Hij is zelf weggereden. De man met de sleutel kwam er net aan. Hij moet hem nog gezien hebben. Maar Willem ging er vandoor. En dat kan dus niet. Ik vind dat je het nooit kunt maken om je programma in de steek te laten. Verontschuldig je dan voor de luisteraar dat het programma wat later begon. Tenslotte dames en heren. Hier is dan voor de allerlaatste keer het bekende HUSSEL- PUSSEL-spel. Zoals de trouwe luisteraars weten geven wij altijd een aantal letters en dte vormen samen de naam van een vogel. U kunt bellen en aan het einde van de uit zending trekken wij uit de goede inzenders de winnaar. Hier komen dan de letters: 1 keer een W, 1 keer een I, twee keer een L, 1 keer een E, 1 keer een M, 1 keer een T, 1 keer een R, 1 keer een O en 1 keer een S. Het is een hele bijzondere vogel, luisteraars. Het is namenlijk een vogeldie gevlogen is. En dan nu muziek! U hoort het enige echte Zierikzeese Cornelia Bewonerskoor met het lied: In naam van oranje, doe open de deur!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5