Onluierp? Eén directie vijftien scholen Z-&MER Leden gemeenteraad ondervinden strandreddingswerk aan den lijve SCHOUWEN-DUIVELAND N*?S<?3U>eel AB^NEMént UW KRANT VAN Kunstwerk verbrand Ronde van Zierikzee kan gewoon doorgaan r L ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE JjnO Gewonden bij aanrijding Parasailer gewond PROFITEER NU VAN HET dé krant van schouwen - duivelatid! i ZIERIKZEESCHE ^OELBUW MAANDAG 21 JULI 1997 DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0)1-453535 152e JAARGANG NR 2621 6 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 Onderzoek ten behoeve van kwaliteitszorg basisonderivijs ZIERIKZEE - Er komt één bovenschoolse directie voor alle vijftien openbare basisscholen op Schou- wen-Duiveland. Het is de bedoeling dat dit boven schools management, bestaande uit een directeur en een adjunct-directeur per 1 oktober dit jaar van start gaat. Deze twee volledige arbeids plaatsen zullen vanuit de be- staande formatie worden in gevuld. De huidige directeuren van de basis scholen zullen iets meer tijd krijgen voor onderwijsin houdelijke zaken, een wens die al vaak is geuit. Gebrek aan tijd om alle ta ken voldoende aandacht te geven met name op het ge bied van zorgverbreding, is ook één van de klachten in een recent onderzoek van het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland (RPCZ). Wethouder van onderwijs D. van der Wekken en RPCZ-on- derzoeker J. van der Velde presenteerden vrijdagmid dag de resultaten van dit on derzoek. De gemeente Schomven-Dui- veland gaf het RPCZ op dracht tot dit onderzoek om gereedschap in handen te krijgen ten behoeve van een eenduidig bestuur èn als aan zet voor een hechtere samen werking tussen de vijftien openbare basisscholen op Schouwen-Duiveland. Ten gevolge van de gemeen telijke herindeling vallen al le openbare basisscholen nu onder het rechtstreeks be stuur van de gemeenteraad cq het college van b en w. Specifieke managementta ken zullen worden overge dragen aan de in te stellen bovenschoolse directie. Uitgangspunt voor .het on derzoek betreft kwaliteits zorg op het gebied van sa menwerking en organisatie binnen de school, de zorgver breding in relatie met de nieuwe wetgeving voor het speciale onderwijs en de leer lingenprestaties op het ge bied van technisch lezen, spelling en rekenen. Onderzoeker Van der Velde geeft aan, dat het om een be perkt onderzoek gaat. Het heeft niet de pretentie dat nu de totale kwaliteit van het openbaar onderwijs op Schouwen-Duiveland in kaart is gebracht. Er zijn meer aspecten dan de thans onderzochte, die uitmaken of het onderwijs op een school kwalitatief goed in elkaar steekt. Buiten beschouwing bleven bijvoorbeeld: de rol, die de school speelt bij de so ciaal-emotionele ontwikke ling van kinderen, de aan dacht die besteed wordt aan de creatieve ontwikkeling en de plaats die techniek en in formatie en communicatie technologie binnen het on derwijs gaat innemen. Goed beeld De terreinen, die wel door het RPCZ zijn onderzocht, geven volgens Van der Velde een ruim voldoende tot goed beeld te zien over het basis onderwijs op Schouwen-Dui veland. Vooral over het re kenonderwijs in deze regio valt volgens hem 'geen fout woord te zeggen'. Opvallend in dit velband was, dat bij twee scholen, die gebruik maken van een bepaalde re kenmethode de resultaten in de groepen zeven en acht een neergaande tendens laten zien. Vooral het rekenonderwijs scoort goed binnen het basisonderwijs op Schouwen-Duiveland, volgens het onderzoek van het RPCZ. (Foto: Joop van Houdt) De leerlingenprestaties bij spelling tonen in groep drie gemiddeld een hoge score. In de groepen vier, vijf, zeven en acht wordt de gemiddelde verwachting over het alge meen net niet gehaald. In de ze groepen komen ook grote verschillen voor tussen de hoogste en laagste score. In groep zes blijken minder ver schillen te bestaan. Ver klaarbaar, volgens Van der Velde, omdat in groep zes de afronding van fundamentele spellingsvaardigheden plaatsvindt en de meeste kinderen die dan ook beheer sen. De prestaties bij het tech nisch lezen liggen over het al gemeen boven de gemiddelde verwachting. Ook hier is sprake van grote verschillen in laagste en hoogste score in de groepen drie tot en met vijf. Hoewel er geen verschil len zijn in de gebruikte me thoden zijn er tussen de scho len wel verschillen in tempo waarmee de kinderen lezen. Wat betreft de zorgverbre ding tonen de leerkrachten zich ^tevreden over het ge bruik van de aanwezige toet sen, de organisatie van de be sprekingen en over de inhoudelijke kennis binnen de school. Bepleit wordt wel dat er meer materialen ko men ten behoeve van de toet sing, evenals handige over zichten van groeps- en schoolgegevens en men wil vooral ook meer tijd voor ta ken in het kader van de zorg verbreding. Over de samenwerking en de organisatie binnen de eigen school blijken de leerkrach ten op Schouwen-Duiveland zeer tevreden. De met dit onderzoek inge zette ontwikkeling sluit, vol gens wethouder Van der Wekken, goed aan bij het lan delijk beleid met betrekking tot lokaal onderwijsbeleid en achterstandsbeleid. Het kunstwerk 'Zonder Titel' van kunstenaar Pieter Diele- man uit Middelburg is zaterdagmiddag omstreeks 13.30 uur in de polder van Nieuwe Bommenede achter Zonnemaire vol ledig in vlammen opgegaan. Het kunstwerk maakte deel uit van de kunstroute 'Verras sende Gewassen' als onderdeel van het Festival Zonnemaire Buitengewoon. De route is nog tot en met 17 augustus in de polder te zien. Brandweer en politie gaan ervan uit dat het vuur is aangesto ken. Getuigen hebben een man, wiens naam bekend is, bij het kunstwerk van Dieleman zien rondscharrelen en vervolgens op de brommer zien wegrijden. De politie stelt een nader on derzoek in. Het vuur werd geblust door leden van de brandweerkorpsen Brouwershaven en Dreischor. Zij konden niet voorkomen dat het kunstwerk, een uit stropakken opgebouwde cirkel in de vorm van een soort amfitheater, geheel in vlammen opging. Wel kon worden voorkomen dat het volledige tarweveld van de familie Verseput door het vuur werd aangetast. (Foto: Marieke Mandemaker) SCHARENDIJKE - In de nacht van vrijdag op zater dag vond op de Langendijk in Scharendijke om 2.27 uur een ongeval plaats waarbij drie personen gewond raak ten. De bestuurder van een perso nenauto, een 22-jarige inwo ner van Zierikzee. reed over de Langendijk in de richting van Den Osse. Hij kwam met zijn voertuig in de berm en vervolgens via het talud van de dijk vijf meter lager in het weiland op zijn kop tot stilstand. De bestuurder is met ernstig letsel in het zie kenhuis opgenomen; de twee andere inzittenden met lich te verwondingen. ZOUTELANDE - Op het strand tussen Zoutelande en Westkapelle er hoogte van de strandtent Neptunes vond zaterdagavond een ongeval plaats met een parasailer. De man had zich met een au to omhoog laten trekken via een aan de trekhaak beves tigd touw. Op een hoogte van circa zeven meter brak het touw, waarna de parasailer een vrije val maakte. Het slachtoffer, een 27-jarige man uit Eindhoven, werd met een traumahelicopter overgebracht naar het zie kenhuis in Goes, waar hij met inwendig letsel is opge nomen op de intensive care afdeling. Kennismakingsbijeenkomst bij post Westenschouwen WESTENSCHOUWEN - Wie geld geeft voor de aan schaf van portofoons wil ook wel weten waar dat precies toe dient. Dat geldt ook voor gemeente raadsleden van Schouwen-Duiveland,. vrijdagmid dag namen zij dan ook een kijkje bij de Strandred dingsbrigade Westenschouwen. Vooral de vrouwelijke raadsleden lieten zich hierbij niet on betuigd. Binnen no time na het offi ciële gedeelte stonden wet houder G. van der Velde-de Wilde en de raadsleden G. de Oude-Zwart en E. O ver bosch-de Reijger in badkle ding klaar voor een proef vaart met de reddingboot van de strandreddingsbri- gade. Daarvoor moesten ze echter ook nog worden ge huld in een speciaal pak. Maar daarna stond niets het spelevaren in de branding meer in de weg. J. Geleijnse sloeg het alle maal vanaf de vloedlijn gade. Op zoveel daadkracht van de dames raadsleden had hij niet gerekend. En hij kon dit toch eigenlijk niet op zich laten zitten. Een sportbroek van een van de vrijwilligers van de strandreddingsbri- gade bracht uitkomst. Portofoons De proefvaart met een van de boten van de strandreddings- brigade gold ter afsluiting van een kennismakingsbe zoek, dat een aantal raadsle den vrijdagmiddag bracht aan Strandreddingsbrigade Westerschouwen. Aanlei ding was de aanschaf van nieuwe portofoons. Het geld hiervoor komt uit de ge meentekas en voor enkele raadsleden was dit reden na vraag te doen naar de activi teiten van deze vereniging. Dat gold ook voor wethouder Van der Velde. „Soms hoor je van mensen verhalen met een negatieve bijkjank. Die hebben het dan over lekker spelevaren. Maar vandaag kunnen wij in ieder geval met onze eigen ogen zien wat er hier gebeurt. Alleen de raadsleden uit Westerschou wen wisten dat eigenlijk. Ik niet. Daar ben ik heel eerlijk in," zei ze nadat verenigings voorzitter Roselle Schollen tekst en uitleg had gegeven over het werk van de strand reddingsbrigade. Vergoeding Zo'n 85 leden telt de club en gedurende de zomer zijn de meeste van deze leden actief op een van de drie posten op het strand. Ze doen dat tegen een onkostenvergoeding van 25 gulden per dag. Dat bleek na een vraag van Geleijnse op welke basis de leden het werk verrichten. Deze gerin ge vergoeding is er ook de re den van, dat sommigen over nachten in de post. De meeste leden komen immers uit Noord-Brabant en een re tourtje met de trein is duur der dan de vergoeding. De kleine vergoeding is er volgens Schollen oorzaak van, dat aanwas vanuit jon geren van Schouwen-Duive land het laat afweten. „Die werken in de vakantie liever in de horeca. Dat verdient veel beter." Een samenwer king met de Reddingsbri gade Zierikzee-Duiveland, die actief is op het strandje van Ouwerkerk, zou uit komst kunnen bieden. Vol gens Schollen is dit onlangs nog aangekaart. „Maar er wordt terughoudend op gere ageerd. „Vanuit het verleden is er altijd afstand geweest. En we moeten elkaar natuur lijk niet voor het hoofd sto ten door mensen weg te ha len." Spannend Met de nieuwe portofoons is Schollen zeer gelukkig. Maar als het even kan moet het daar niet bij blijven. Op dit moment wordt er overleg ge voerd met de gemeente over een vervangingsprogramma. „Nu moeten we steeds bij de raadsleden aankloppen als er iets nieuws aangeschaft moet worden. Meestal komt het er dan ook wel. Maar het is toch altijd weer even span nend," aldus Schollen Terwijl G. van der Velde-de Wilde (op de rug gezien) in de boot den-Zwart nog na van het rondje in de branding. klaar zit geniet G. van den Ou- (Foto: Marieke Mandemaker) Laat alleen hen anderen onderwijzen, die zelf uitmunten. Pope Bewolkt HET WEER Overwegend bewolkt en vooral in de nachten ochtend af en toe regen. Mi nimumtemperatuuromstreeks 15, mtddagtemperatuur ongeveer 20 graden. Wind uH noord tot noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3. 3 REDDINGSBRIGADE De Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland is zwaar gedupeerd door de diefstal van een nieuwe Squad. 5 VISSERIJDAGEN De Visserijdagen in Bruinisse trekken duizenden be zoekers naar het vissersdorp aan de Grevelingen. 6 ZOMEREVENEMTENDAG Het kind staat centraal in het programma voor de tweede zomerevenementendag in Zierikzee. 7 TENNIS Meuldijk en Dettingmeijer ontsnappen in de eerste partij van de B-klasse. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zesde toernooizege Quaak ZIERIKZEE - De wielerronde van Zierikzee, die op vrijdag 15 augutus plaatsheeft, kan gewoon door gaan. Dit is zaterdagmiddag gebleken na keuring van het parcours door KNWU-consul van Zeeland Henk Remeijnsen. Het wielercomité liet de con sul op bezoek komen omdat er een aantal slechte plekken in het parcours zitten. Met name op de Appelmarkt en in veel mindere mate in de Poststraat dient de gemeente wat glad te strijken. Na doe toezegging dat dit binnenkort zal gebeuren, kon Remeijnsen het ja woord over het doorgaan van de wielerkoers uitspreken. Johnny Quaak weet al 24 wedstrijden niet meer hoe het is om te verliezen. In Zoetermeer won de jeugd- tennisser uit Burgh-Haam- stede vijf partijen op rij, goed voor de eindoverwin ning op het K4-ranglijsttoer- nooi in de genoemde gemeen te. In de finale versloeg Quaak de nummer twintig van India tot en met veertien jaar. Sport op pagina 7. (zie advertentie elders in deze krantl Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats:..... Telefoon Geb.datum Bij automatische afschrijving uw I 1 I I I I I I I 1 I I bank-/gironummervermelden: II II IIL_J LI I1 II SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. QQj Antwoordnummer 124300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1