Laatste afscheidsavond VRIJDAG 18 JULI 1997 NR 26215 Al is het de laatste keer, blijf lachen,Stond er op de uitnodiging voor de afscheidsavond van obs 'De Schelphoek' woensdagavond in het plaatselij ke dorpshuis. Een moeilijke opgave zo bleek in de praktijk, want ook melancholie gaat soms waar ze niet gaan kan. De traditionele afscheids avond op de basisschool is vooral bedoeld om de leer lingen van groep acht op de drempel naar het voortgezet onderwijs hartelijk uit te wuiven. Dit reguliere af scheid betrof alleen Patrick van Zandwijk, de enige leer ling in groep acht dit school jaar op De Schelphoek. Net als alle andere dorpskinde ren die hem voorgingen, mocht ook hij het afscheids boek in ontvangst nemen. Een speciaal samengesteld boek met foto's, verhaaltjes en gedichtjes herinnerend aan zijn basisschooltijd. Voor alle andere leerlingen van De Schelphoek was het afscheid dit keer anders dan anders. Definitief en het be sef daarvan was met lachen niet weg te werken. Maar leerkrachten en leerlingen deden daar wel hun uiterste best voor: met liedjes door de kleinsten en met sketch- jes door de zes leerlingen van de bovenbouw. Opzegversjes De liedjes klonken lief, de opzegversjes kwamen min der goed uit de verf. Het valt blijkbaar niet mee je tekst paraat te hebben als al die mensen in de zaal zo naar je zitten te kijken. Lollige stukjes toneel bleken vooral het 'Tien-minuten-ouderge- sprek' en 'Is Jan thuis?' Na de pauze met koffie en cake was het tijd voor enke le officiële woorden en ge schenken. Voor de leerlin gen van de directeur, voor het onderwijsteam van de ouderraad en van de leerlin gen voor de leerkrachten. Wethouder van onderwijs D. van der Wekken erkende ook moeite te hebben met het motto van de avond 'blij ven lachen'. „Waarom is het nou nodig in zo'n kleine kern de school te sluiten?", stelde hij aan de orde. De keuze daarover is in eerder stadium en buiten de in vloed van het huidige ge meentebestuur gemaakt. De wethouder constateerde dat de klap daarvan al een beet je verwerkt is. Hij moest er kennen, dat als een school eenmaal sluit, niet zomaar terugkomt. De wethouder was ervan overtuigd dat er hier in Serooskerke voor al le leerlingen naar de beste oplossing is gezocht en be dankte daar alle betrokke nen voor. Ook A. Damman, directeur van 'De Kirreweie', gaf blijk van zijn spijt over het lot van De Schelphoek. Bij de start van de fusie had hij het zich allemaal zo anders voorgesteld. Het laatste woord was voor directeur H. Schreurs. Hij volstond met een korte te rugblik en met een oproep aan de ouders op het dorp om samen te werken, onder meer bij het vervoer van de leerlingen naar de naburige school. Onderlinge samen werking zal zich, volgens Schreurs. ook naar het dorp toe positief vertalen. En toenwaren er bitter ballen. Belangrijke voorziening in kleine kern gaat verloren School in Serooskerke is dicht stek. Anoushka van Krugten gaat met de kinderen mee naar de school in Ellemeet; Eric Holm gaat voor één dag in de week naar 'De Klimop' in Dreischor; Liesbeth Wak- kee, Karin den Haan en An- ne-Lies Canters kunnen allen terecht bij obs 't Staepel'of' in Renesse. Alleen Schreurs zelf weet nog niet hoe het nieuwe seizoen er voor hem gaat uitzien. Hij hoopt op een geheel nieuwe taak binnen het onderwijs om na dertien intensieve jaren in Seroos kerke nu toch maar helemaal opnieuw te kunnen begin nen. Ondanks zijn pogingen de za ken op De Schelphoek zo goed en rationeel mogelijk af te handelen, heeft de melan cholie de afgelopen twee maanden toch ook bij hem toegeslagen. Hij hoopt van harte dat de schade voor het dorp achteraf mee zal vallen. Hij hoopt dat er nieuwe ini tiatieven voortvloeien uit de contacten die ouders hope lijk krijgen door bijvoor beeld de vervoersregeling naar de naburige school. Hij hoopt dat de dorpskrant zal blijven voortbestaan als de schoolkrant daar straks niet meer de kern van vormt. Hij hoopt dat de dorpsgemeen schap op Koninginnedag een gedeelte van het feest blijft organiseren. Hij hoopt dat Serooskerke leefbaar blijft. Stopt het hart van het dorp met kloppen nu de school sluit? „Ach," grimast Schreurs: „ik moet beken nen, dat dat hart de laatste tijd toch al gereanimeerd/ moest worden. Het wordtj steeds moeilijker ouder^ daadwerkelijk bij activitei ten te betrekken. In de loop der jaren zijn het eigenlijk altijd dezelfden gebleven, die de kar trekken. Foto's: Marijke Folkertsma Tekst: Afi Pan kow SEROOSKERKE - Openbare basisschool (obs) De Schelphoek in Serooskerke is vandaag definitief dicht gegaan. Niet voor de vakantieperiode zoals al le overige basisscholen op Schouwen-Duiveland, maar voorgoed dicht. Het aantal van twintig leer lingen is niet genoeg om de school open te houden, vindt de minister van onderwijs en daarom moet Se rooskerke het vanaf vandaag zonder school doen. Belangrijkste voorzieningen om een kleine kern leefbaar te houden zijn: een school, een winkel en een busverbin ding. Tot die bevindingen kwam drs. Emeline Kleber in het kleine kernen project begin jaren tachtig. 'De vrouw van drie miljoen' werd Kleber vaak genoemd. Voor het kleine kernen, pro ject was immers drie miljoen gulden uitgetrokken. Onder zoek moest uitwijzen wat er nodig was om de kern leef baar te houden. De uitkom sten waren niet opzienba rend. Ook zonder drie miljoen was wel te bedenken dat een school, een winkel en openbaar vervoer belangrijk zijn voor een dorpje. Toch ging er veel stimulans van het kleine kernen pro ject uit. Betrokken bewoners voelden zich gesterkt in hun activiteiten ten behoeve van de leefbaarheid in de kleine kern. Er kwamen projecten tot stand en voor sommige daarvan werden potjes met geld beschikbaar gesteld. En de school op het dorp vormde het kloppend hart van waar uit veel initiatieven tot stand kwamen of werden on dersteund. Een ontmoetings plek ook, niet alleen voor ou ders en leerlingen, maar voor alle dorpsbewoners die zich er betrokken bij voelden. Maar het kleine kernen pro ject blijkt lang geleden. Het dringend verzoek van Kleber bij haar vertrek om het toe komstig beleid voor de klei ne kernen af te stemmen op de bevindingen van het pro ject vond nauwelijks gehoor. Strijd De school in Serooskerke heeft voortdurend strijd moeten leveren voor het voortbestaan. Een strijd, die tenslotte in haar nadeel is be slist. „Het is een drama. We zijn in de loop der jaren overal voor gebruikt. We hebben letter lijk alle karren getï-okken, maar door flutnota's is alles kapot gemaakt. Ik vind het verschrikkelijk voor Hans Schreurs. Zelf heb ik die vechtpartij ook al 21 jaar meegemaakt." Aan het woord Gerard Oele, direc teur van de openbare basis school in Sirjansland. Woensdagmiddag ging hij, met bezwaard gemoed, nog even kijken in 'De Schelp hoek' of er tussen de reste rende inboedel nog iets van zijn gading zat. Hij ging er met een volle auto met spul len èn geëmotioneerd weer weg. Schreurs, directeur van De Schelphoek. blijkt veel ge- latener. Hij had zich voorge nomen er deze laatste week voor de leerlingen en zijn on derwijsteam in elk geval een leuk afscheid van te maken met een nachtje kamperen op het sportveld achter de school, een afscheidsavond vol liedjes en sketchjes, een extra schoolreisje naar Dino- world in Middelharnis en een optreden van goochelaar Ma rio Magic. Dertien jaar geleden volgde Schreui's hier Henk Rösken op als directeur. Het was in de nadagen van het kleine kernen project. De Schelp hoek was inderdaad bij veel dorpsactiviteiten nauw be trokken: carnavalfeest, de viering van Koninginnedag, ffetsen versieren voor het Strao, om het jaar een grote rommelmarkt en een belang- ïijke bijdrage aan de dorps krant. De zorg om het voortbestaan was er eigenlijk altijd; het Bestuursleden Dorpsgemeenschap: 'Uiteindelijk word je murw' ene jaar vvat meer het andere jaar wat minder. Als er een gezin met twee of drie kinde ren ging verhuizen, raakte De Schelphoek alweer in de gevarenzone. De norm is in de loop der jaren alleen maar strenger geworden. De eis is nu: 23 leerlingen en daar mag je binnen drie jaar niet twee keer onder zitten. Teldatum is teldatum en toen De Schelphoek op 1 oktober vo rig jaar slechts twintig leer lingen telde, viel de defini tieve beslissing: sluiten. De fusie met obs De Kirreweie in Burgh-Haamstedé kan daar niets meer aan verhel pen. Goed regelen Schreurs en zijn team stelden zich ten doel ten behoeve van die twintig kinderen alles goed te regelen. Onder de ou ders werd een enquête ge houden om te inventariseren naar welke scholen de voor keur zou gaan na sluiting van De Schelphoek. Vertegen woordigers van de scholen waar de keuzes op vielen, werden uitgenodigd infor matie te komen verstrekken. Bij Schreurs kwam er pas Wat rust toen békend was waar elke leerling van zijn school met ingang van het nieuwe seizoen naar toe gaat. Eén jongen gaat naar het middelbaar onderwijs, hij is de enige leerling in groep acht dit jaar; één leerling gaat naar het speciaal onder wijs, eentje gaat naar een school in Zierikzee, maar blijft wel in Serooskerke wo nen; twee gezinnen, waaron der dat van Schreurs zelf, met in totaal acht kinderen, verhuizen ten gevolge van de sluiting van De Schelphoek naar Zierikzee en negen kin deren gaan naar obs 't Mêêtje in Ellemeet. Enkele jaren geleden werd de mogelijkheid bekeken sa men te gaan met de school in Noordwelle. Dat is toen niet gelukt. „Om de één of andere reden klikt het niet tussen Noordwelle en Seroosker ke," stelt Schreurs vast en dat blijkt uit de huidige schoolkeuze dus ook weer. Team De léden van zijn team krij gen in het nieuwe seizoen ook allemaal een nieuwe Ze hebben gezamenlijk actie gevoerd voor meer wo ningbouw in Serooskerke: de school en de Dorpsge meenschap. Ze hebben ooit bij de stoplichten pamf letten uitgedeeld tegen in hun ogen onjuiste plannen van toenmalig onderwijsminister Deetman. Ze zijn jarenlang bezig geweest voor het behoud van de school en uiteindelijk zijn ze murw geworden. 'In de maneschijn, in de maneschijn,'zingen de kleuters wat bedeesd. 'Al is het de laatste keer, blijf lachen,' luidde het motto van de definitieve afscheids avond. Een moeilijke opgave: ook melancholie kruipt soms waar'ze niet gaan kan. moeien zich verder helemaal niet met het dorp," zegt Bom. „Het zal ze een zorg zijn of er een school of een Dorpsgemeenschap is." Van de 278 inwoners in Se rooskerke zijn er 120 lid van de Dorpsgemeenschap. Deze groepering organiseert een feestprogramma op Koning innedag, het Strao, de toneel vereniging 'Lere, lere, lere' ressorteert er onder en de Dorpsgemeenschap fungeert ook als spreekbuis naar het gemeentebestuur. Respons Zolang er enige respons blijft komen zullen Bom en De Vries zich samen met de drie andere bestuursleden voor de Dorpsgemeenschap blij ven inzetten. De zorg dat het dorp steeds meer vergrijst, zeker nu de school sluit, is groot. Een activiteit, waar Bom zich graag voor inzet is de kreaclub, eenmaal in de maand op de woensdagrrfid- dag voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Ze heeft er alle vertrouwen in dat deze knutselclub in september weer gewoon van start gaat. Daar heeft de sluiting van de school, volgens haar geen in vloed op. De Vries hoopt dat het de ou ders lukt met de gemeente een financiële regeling te treffen voor het vervoer naar Ellemeet. Wethouder Van der Wekken zegt daarover niet pessimis tisch te zijn. De onlangs vast gestelde verordening Leer lingenvervoer voorziet daar niet in, maar artikel 23 van diezelfde verordening biedt een mogelijkheid tot afwij king op de vaste regels in bij zondere gevallen. Binnen het college moet er nog wel een definitief besluit over geno men worden. OBS 'De Schelphoekhart binnen het dorp, dat vanaf vandaag niet meer klopt. Eén van de hoogtepunten tijdens de afscheidsweek was het nachtje kamperen op het sportveld achter de school en 's ochtends natuurlijk met z'n allen ontbijten. De inboedel is verdeeld onder de scholen in Haamstede en Ellemeet. De aanblik werd erin de loop van de week niet vrolijker op. Aldus verwoorden Janny Bom en Kiki Visser, be stuursleden van de Dorpsge meenschap Serooskerke hun gevoelens over de sluiting van de school. Ze hebben moeten ervaren dat het vechten tegen de bier kaaien was. Enerzijds willen ze zich nog best inzetten voor de leefbaarheid in het dorp, anderzijds stellen ze laco niek vast, dat de betrokken heid van sommige dorpsbe woners volledig ontbreekt. „Sommige komen hier alleen om rustig te wonen en be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7