Herinrichting Suzanna Kisters inlaag Frankrijkreis door RSG-ers ZOEKPLAATJE Ook stadsgewest op de bres voor kerncentrale s Mini-serie Oversteek Noordzee vergeten Dodelijk ongeval Orgelconcert in Dreischor STREEKNIEUWS EXPOSITIES VRIJDAG 18 JULI 1997 ■NR26215 Streefbeeld als natuurgebied vereist maatregelen ZIERIKZEE - In de Suzanna en Stoffel Kisters in laag bij Zierikzee moeten twee kwelbuizen worden aangebracht. Ook moet de sliblaag uit de inlaag worden verwijderd en voorkomen worden, dat deze zich weer herstelt, 's Winters moet het waterpeil in de inlaag worden verhoogd. Dat is het voorstel van de HTS-studenten Frits Gutte ling en Hermen de Haan voor de herinrichting van de in laag Doel van de maatrege len is het verbeteren van de waterkwaliteit en -kwanti teit. Deze verbetering is noodzakelijk, omdat de inla gen aan de zuidkust van Schouwen Oost in het toe komstig streefbeeld gaan fungeren als foerageergebied voor verschillende soorten flora en fauna. ZIERIKZEE - Dit is de derde aflevering van een mini-serie waarin HTS- afstudeeropdrachten die betrekking hebben op Schouwen-Duiveland centraal staan. In deze aflevering staat de herin richting van de Suzanna en Stoffel Kisters inlaag bij Zierikzee centraal. De herinrichting is een afstudeerproject van Frits Gutteling en Her men de Haan. Zij doen een aantal voorstellen voor het verbeteren van de waterkwaliteit en - kwantiteit van de inlaag. Dinsdag werd in de eer ste aflevering aandacht besteed aan het project van Marion den Hollan der en Bastiaan Winde over natuurvriendelijke oevers in Schouwen- Oost. Gisteren stond een duurzaam veilige N59, een afstudeerproject van Arjan van den Doel cen traal. Alle genoemde studen ten worden begeleid door de uit Zierikzee afkom stige docent Wim de Ruy- ter. Hij geeft les aan de HTS in Dordrecht. De inlaag tussen Borrendam- me en Pikgat iseen water plas, die wordt ingesloten door de Oosterscheldedijk en een binnendijk. Door deze hydrologisch geïsoleerde lig ging is de waterkwaliteit en - kwantiteit slecht. Zo is de zoutconcentratie opmerke lijk hoog. Hetzelfde geldt voor de stikstofgehalten in de in laag. Bovendien kampt de inlaag met afslag van de oe vers. Hierdoor neemt de dik te van de slappe, zanderige sliblaag nog altijd toe. Met als gevolg een afname van het watervolume. Streefbeeld Het streefbeeld van de in laag is het bereiken van een goed ontwikkeld brakwater systeem met bijbehorende verscheidenheid aan flora en fauna. Met als bijzondere functies een goede broed plaats voor pioniervógels van de kustzone, voedselge- bied en hoogwatervlucht- plaats. Hiervoor is volgens Gutteling en De Haan in de eerste plaats een grotere wa terdiepte nodig. Verder is er een aantal vrije kale eiland jes nodig, die niet door rat ten, wezels en andere jagen de dieren vanaf het land bereikbaar zijn. 's Winters moeten deze eilandjes (gedu rende enkele weken) onder water worden gezet om ver ruiging tegen te gaan. Voldoende diepgang van het water en regulering daarvan, kan verkregen worden door het aanbrengen van een stuw in een dammetje voor de hui dige duiker. Met deze stuw kan het winterpeil verhoogd worden en in het voorjaar zo danig worden verlaagd, dat de eilandjes net droog val len. De kwaliteit van het wa ter in de inlaag kan verbe- :tV*; m De Suzanna en Stoffel Kisters inlaag moet in de toekomst gaan fungeren als foerageergebied voor verschillende soorten flora en fauna. Marieke Mandemaker) terd worden, door het door spoelen met schoner water. Hierdoor ontstaat een voed- selarmere situatie. Door een kortere verblijfstijd van het water krijgt algengroei bo vendien minder kans. Kwelbuizen Gutteling en De Haan stellen voor om voor het doorspoe len kwelbuizen te gebruiken. Deze buizen zijn ook al aan gebracht in de Wevers, Flaauwers en Cauwers in laag. Voor de Suzanna Kis ters inlaag zijn twee kwel buizen afdoende volgens het tweetal. Het kwelwater wordt door de kwelbuizen op een diepte van twintig tot dertig meter gewonnen. Via filters wordt het door de bui zen omhoog geperst. Dit ge beurt door een natuurlijk drukverschil tussen de ver schillende lagen van de bo dem van de inlaag. In de kwelbuis zijn twee ope ningen aangebracht. De on derste staat constant open. De bovenste wordt alleen 's winters geopend. De onder ste is dan dicht om terugstro men van zuurstofrijk water te voorkomen. Door de gerin ge diepte van de inlaag en de veelal sterke wind zal volle dige vermenging van het zou te kwelwater met het aanwe zige zoete water optreden. Maar om aan alle eisen te voldoen, moet eerst de sli blaag, die zich heeft afgezet op de bodem van de inlaag worden verwijderd. Deze laag is gemiddeld 45 centime ter dik. De waterdiepte is ge middeld vijftien centimeter. Deze wordt na verwijdering van het slib dus zestig centi meter. De baggerspecie kan, na onderzoek op verontreini ging, worden hergebruikt bij het opbouwen van de eiland jes in dè inlaag. Tenslotte moet de inlaagdijk worden voorzien van een steenbe- storting. Verdere dijkafslag, en daarmee dichtslibbing van de inlaag, wordt hiermee voorkomen. Door de over heersende westenwind is het storten van steen alleen no dig op de inlaagdijk. Uitkijktoren Om alle mensen de gelegen heid te bieden het resultaat van d.e herinrichting van de Suzanna Kisters inlaag te aanschouwen, stellen Gutte ling en De Haan voor een uit kijktoren te plaatsen ter hoogte van Borrendamme. Vanaf deze toren kunnen dan zowel de vogelsoorten be wonderd worden in de Su zanna Kisters inlaag en de Cauwers inlaag, als de ge beurtenissen op de Ooster- schelde. Volgens beide stu denten draagt dit in ieder geval bij tot de cultuurwaar den in het gebied. Inclusief de toren \vorden de totale kosten van de herin richting van de Suzanna Kis ters inlaag geschat op ruim 3,3 ton. Na Borsele en provinciebestuur MIDDELBURG (ANP) - De roep uit Zeeland om maatregelen om de gevolgen van de sluiting van de kerncentrale in Borssele te beperken, wordt steeds luider. Na de gemeente Borsele en Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft nu ook het stadsgewest Middelburg/ Vlissingen een beroep ge daan op minister Wijers van Economische Zaken. Het stadsgewest wil dat de minister zich inspant voor vervanging van de zevenhon derd directe en indirecte ar beidsplaatsen die verloren gaan door de voorgenomen sluiting eind 2003 van de cen trale. De burgemeesters van Vlissingen en Middelburg wijzen er in een brief aan We- ijers op dat Zeeland toch al te kampen heeft met teruglo pende werkgelegenheid. Ook vraagt het stadsgewest Economische Zaken toe te zien op onverkorte waarbor ging van de veiligheid van de centrale de komende jaren. Elders Gevreesd wordt dat veel hooggekwalificeerd perso neel voortijdig elders een baan met meer perspectief aanvaardt. Werkgelegenheid en veilig heid waren ook de aspecten die eerder door Gedeputeer de Staten en Borsele bij Wij ers zijn aangekaart. OUDDORP (ANP) - Een Britse zeezeiler is deze week de Noordzee over gestoken maar kan zich daar niets van herinne- De man is donderdag morgen vroeg door de reddingsbrigade van Ouddorp naar de haven van Stellendam ge bracht. De Brit verklaarde dat hij zaterdag met zijn zeil jacht voor de Engelse kust voer en onderweg was naar Huil. Onder weg werd hij onwel en raakte buiten bewust zijn. Toen hij bijkwam, wist hij niet waar hij was. De kustwacht signaleer de de zeilboot van de man bij de Ooster, een zandbak voor de Brou- wersdam. Nadat hij naar de wal was begeleid, is hij voor onderzoek naar een dokter gebracht. Niet uitgesloten is vol gens een woordvoerder van de reddingsbrigade dat er drank in het spel is geweest. STELLENDAM (ANP) - Een 28-jarige inwoner van Goede reede is donderdagavond om het leven gekomen door een verkeersongeval nabij Stel lendam op Goeree Overflak- kee. De man belandde met zijn be drijfswagen na een aanrij ding met een personenauto tegen een verkeersmast. De man bleek na aankomst in het ziekenhuis te zijn overle den aan zijn verwondingen. DREISCHOR Organist Dirk Jansz. Zwart geeft don derdag 24 juli een tweede or gelconcert in de oude Her vormde kerk van Dreischor. Zijn optreden begint om 20.00 uur. Zwart brengt copiposities van Pachelbel, Bach en Men delssohn ten gehore. Van componist Hollins speelt Zwart een Trumpet tune. Bo vendien vertolkt hij enkele delen van de vierde Sympho- nie van de Fransman Widor. Ook enkele koraalbewerkin gen van Micheelsen, van de Berg en Zwart. Na dit eerste concert van Zwart volgen nog meer concerten: op 31 jü- li en op 7 en 14 augustus, ZIERIKZEE - Dertig leerlingen van de bovenbouw klassen Havo en Atheneum van de Regionale Scho lengemeenschap Professor Zeeman maakten vorige week de traditionele natuur- en cultuurreis naar de Provence in Frankrijk. Zij werden begeleid door vijf leraren. De kampweek kenmerkt zich door een dagprogramma met veel variatie. Dankzij ja renlange ervaring met deze buitenlandse reis is een pro gramma samengesteld, waarin zowel het landschap als de cultuurgeschiedenis afwisselend aandacht krij gen. Via de dalen van de Saone en Rhone voert de tocht naar de brede delta van de laatstge noemde rivier met als moe rasgebied de Camargue en als droge steenvlakte de Crau. Het ontstaan van deze gebieden, de planten en vo gels komen aan de orde in de bus als "rijdend leslokaal". Op cultureel gebied bezocht de groep Romeinse bouw werken zoals de Pont du Gard en de mysterieuze bouwsels bij les Antiques in de onmiddellijke nabijheid van de opgravingen van de Romeinse stad Glanum. Ver der zag de groep Middel eeuwse kerken, abdijen, kas telen en paleizen en ook het merkwaardige "Palais Idéal" van postbode Ferdi nand Cheval. In zijn eigen achtertuin bouwde deze Che val in de vorige eeuw zijn ei gen paleis.Het programma boekje, dat de leerlingen voor aanvang ontvangen, wordt tijdens de reis uitge breid met informatieve tek sten en blijkt aan het einde van de kampweek uitge groeid tot een unieke reis gids, waar tijdens latere rei zen vaak nog dankbaar gebruik van wordt gemaakt. De groep maakte tochten met zeer uiteenlopende be stemmingen: een terrein voor zoutwinning, een oker groeve, een televisietoren, de Cisterciënzer abdij bij Sé- nanque en het riviertje de Groseau. Een ludieke actie dit keer be trof een 'land-art' achtige performance. Leerlingen en begeleiders stapelden in de steenwoestijn van de Crau- vlakte grote stenen op elkaar tot een bergje. Er werd een tekst achtergelaten met de namen van de deelnemers en de vermelding dat symbo lisch werd geprotesteerd te gen verdere aantasting van het landschap van de Crau. Naast het informatieve deel van de reis is er het sociale aspect: Samen kamperen, sa men koken, samen sporten en samen muziek maken. FOTO JOOP VAN HOUDT Of het was een moeilijke, of veel mensen zijn met vakantie. In ieder geval leverde het zoekplaatje in de krant van vorige week vrijdag slechts zeven inzendingen op. Allemaal herken den zij op de foto van Joop van Houdt De SchouwSedijk op de plaats waar deze met de Weeldijk samenkomt. ,.De bomen die midden-rechts op de foto te zien zijn, staan aan de Zonne- mairse dijk, de oude binnendijk tussen Zonnemaire en Noordgouwe. schrijft één van de inzenders. Uit de stapel goede inzendingen werd die van A. A. Vis, Don- kereweg 4, 4317 AN Noordgouwe getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief of brief kaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1,4301 AA Zierikzee. Inzendingen kun nen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedeponeerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 23 juli 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermel den. SCHOUWEN-DUIVELAND BRUINISSE Petitielijsten Bij verschillende kerken op Schouwen-Duiveland kun nen deze maand petitielijs ten worden ondertekend of brieven worden verzonden aan de Pakistaanse premier. Op deze wijze kunnen men sen hun protest kenbaar ma ken tegen de wijze waarop christenen in Pakistan slachtoffer zijn van de Wet op de Godslastering en de Blasfemiewetten. Jubilee Campaign is aandrijver van een kaartenactie, die te ver krijgen zijn via: 030 - 6342403. Ook via een aantal kerken kan actie worden .onderno men. Collecte De opbrengst van de collecte van Woord en Daad op Schouwen-Duiveland be droeg 11.964 gulden 85. Bin nen Kerkwerve werd 366 gul den opgehaald. In Ellemeet en Looperska- pelle bedroeg het collecte geld 255 gulden 20 en op Scharendijke was de op brengst 501 gulden 60. BROUWERSHAVEN Zomerzangavond In de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven vindt woensdag 23 juli een Zomer zangavond plaats. De avond, georganiseerd door de werk groep Samen op Weg, begint om 19.30 uur. Ballonwedstrijd De uitslag van de ballonwed strijd, die op Koninginnedag is gehouden in Bruinisse, is bekend. De prijswinnaars zijn Marije van Kooten, Sven Arens- man, Adriaan Jansen en Ste fan Demper. De ballonnen kwamen allemaal terecht in Frankrijk, enkele ervan zelfs ver onder Parijs. De winnaars hebben hun prijzen inmiddels ontvangen. De organisatie van de ballon- nenwestrijd was in handen van de Stichting Bruus Oran je Comité. Aquadelta In het vakantiepark Aqua delta vinden in de maanden •juli en augustus verschillen de activiteiten plaats. Elke zaterdag kunnen kinderen terecht op het kinderdisco bal van 19.00 tot 21.00 uur. Zondag is er 's ochtends früs- hoppen tussen 11.00 en 13.00 uur en 's avonds een grote bingo-avond vanaf 20.00 uur. Maandag is er in het vakan tiepark in de. middaguren een braderie van 12.00 tot 17.30 uur en 's avonds vanaf 20.00 uur karaoke. Dinsdag vindt vanaf 19.00 uur kinder bingo plaats. Op woensdag is het muziekavond tussen 20.00 en 23.00 uur. Donderdag vanaf 20.00 uur is er een playbackshow. Gedu rende het hoogseizoen wordt dit vakantieprogramma we kelijks herhaald. Brouwershaven Brouwershaven Burgh Brouwershaven Hele maand juli Burgh-Haamstede Schilderijen Frans Bleiji in Galerie Bors- boom. Openingstijden donderdag, vrij dag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Toten met zaterdag 19 juli Quilttentoonstelling vier Schouwen-Dui- velandse quiltgroepen. Sint Nicolaas kerk. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zaterdag 26 juli Burgh-Haamstede Expositie olieverfschilderijen Arjen de Jonge. Bewaerschole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Toten met vrijdag 1 augustus Kleipoppen Elsje van Eisen. De Pupelae, Baanstraat 7. Dagelijks van 15.00 tot 20.00 uur. Tot en met zaterdag 2 augustus Zomertentoonstelling Wim Hofman; illu straties, omslagontwerpen en vrij werk. In Nederlandse Hervormde kerk. Dage lijks, met uitzondering van zondagen, van 11.00 tot 16.00 uur. Tot en met woensdag 6 augustus Schilderijen en tekeningen van Bas Say- ers en Ines Sayers-Wiechmann. Stadhuis. Maandag tot en met zaterdag 09.00-12.00 én 13.15-17.00 uur. Van vrijdag 1 tot en met donderdag 7 augustus Renesse Tekeningen en schilderijen Jos Guiljam. Brasserie Orisant. Dagelijks vanaf 10.00 uur. Tot en met vrijdag 8 augustus Burgh-Haamstede Tentoonstelling Voelvormen in steen van Herman Put in Galerie 't Zuuddek. Don derdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Toten met vrijdag 15 augustus Zierikzee Expositie schilderijen Remke van de Er- ve-Oudman uit Bruinisse. Verpleeghuis Corneliastichting. Dagelijks van 08.00- 20.00 uur. Tot en met zondag 17 augustus Zonnemaire Bepldende kunstroute; 25 'verrassende gewassen' en de bloeiende akkerranden. Schapenweg en Langeweg. Tot donderdag 21 augustus Haamstede Expositie schilderijen Kees de Kort. Her vormde kerk. Elke donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 23 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling: 350 sculpturen van vijftig beeldhouwers. Burgerwees huis. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 3 augustus. Van vrijdag 18 juli tot en met vrijdag 29 augustus Renesse Nostalgisch speelgoed. Blikmuseum. Op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zondag 3, 17 en 24 augustus geopend van 12.00 tot 16.00 uur. Tot en met vriidag 12 september Zierikzee Schilderijen Ria van Meijeren. Atelier 4B aan de Verrenieuwstraat 32. Maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met dinsdag 30 september Zierikzee Kleuretsen Anneke Visser. Kapper/gale rie Rik en Riek, Melkmarkt 11. Vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. Donderdag van 08.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 08.00 tot 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5