Recreatietransferium open SOS Peuters 't Kraaiennest eindelijk in eigen zaal Drukwerk? Z~9cMER Bolle SCHOUWEN-DUIVELAND Twee auto's gestolen LiïfO Ruzie op hét sirand beslecht met pikhaak N^S^kPEEL AB^NEMENT UW KRANT VAN r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i Zierikzeeënaar krijgt straf voor opzetheling Ervaringen tot nu toe erg goed: 'Het dreigt te gaan lukken' mpét? Afronding werkzaamheden in zomervakantie PROFITEER NU VAN HET dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE VRIJDAG 18 JULI 1997 152e JAARGANG NR 26215 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 RENESSE - Het eerste recreatie-transferium in Ne derland is een feit. Donderdag' 17 juli 1997 kan voor wat betreft wethouder C. Veerhoek - de geestelijk vader van het project - in de annalen van Schouwen- Duiveland worden bijgeschreven als een historische dag. P. Nouwen, hoofddirecteur ANWB, gaf samen met P. Boot, directeur Mobiliteitsmarkt van het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, met het oplaten van een, de 'bevrijde' automobilist symboliserende, wittè kunststof vogel het officiële startsein. ,,Ik heb wel wat opgezien te gen deze dag. Als het goed gaat word je geroemd, maar iedereen springt op je nek als het verkeerd gaat." bekende Veerhoek gisteren. Nadat hij de cijfers van de eerste offici euze weken transferium had gehoord kon hij opgelucht ademhalen. In de eerste week maakten 1946 mensen gebruik van het transferium. In de tweede week waren het er al ruim 2200, in de derde week steeg het aantal gebrui kers naar meer dan 2500. Twee weken geleden was het aantal gebruikers al geste gen naar bijna 8000 en vorige week naar 19.976. ,,Het dreigt te gaan lukken," al dus Veerhoek. Hij besloot zijn toespraak met wat inmiddels dé slogan van het transferium is ge worden: ,,De bevrijding van de automobilist begint in Re- nesse." De wethouder om schreef het transferium als 'een ongekend nieuwe servi ce' en 'complet# verwennerij van onze toeristen en badgas ten'. Ondanks het feit dat de eerste autodiefstallen vanaf het transferium al gepleegd zijn is er volgens Veerhoek 'Geen veiliger plek om de au to te parkeren' dan op het mega-parkeerterrein aan de rand van Renesse. ,,De auto dieven zijn inmiddels ge pakt," voegde hij daar nog aan toe. Over de weigering van de provincie om toestem ming te verlenen tot het plaatsen van mottoborden repte Veerhoek, althans tij dens het officiële gedeelte, met geen woord. Vreemde eend Directeur Mobiliteitsmarkt van het Ministerie van Ver keer en waterstaat P. Boot stelde in zijn toespraak ter gelegenheid van de opening dat het transferium in Renes se anders is dan andere trans feria. Bij andere transferia, zo betoogde Boot, ligt de na druk op het terugdringen van auto-gebruik in de woon- werksfeer. In Renesse wil de gemeente de recreant ertoe bewegen de auto te laten staan. „Wat dit betreft is Re nesse een vreemde eend in de bijt. Dit bekent niet dat de proef in Renesse van minder belang is dan die van de an dere transferia." „Een groot deel van de gere aliseerde autokilometers komt immers voort uit soci aal-recreatieve verplaatsin gen. In de provincie Zeeland leidt de recreatiemobiliteit tot vergelijkbare problemen ten aanzien van de bereik baarheid en de leefbaarheid Wethouder C. Veerhoek (midden) in één van de vele vervoersmiddelen van het transferium, met voor hem gedeputeerde J. van Zwieten en ANWB-directeur P. Nouwen. (Foto: Marieke Mandemaker) als in stedelijke situaties," aldus Boot. Hij meldde ver der dat het de bedoeling is dat landelijk de komende ja ren - verspreid over heel Ne derland - tien _proef-transfe- ria worden gerealiseerd. Gedeputeerde J. van Zwie ten noemde de realisering van het transferium 'een be langrijke stap op weg naar een nog mooier en gezonder Schouwen-West'. Hij haastte zich te zeggen dat er nog ge noeg werk ligt te wachten. Er moeten meer en betere toe ristische fietsroutes komen, een rereatieverdeelweg aan gelegd, campings verplaatst en natuurgebieden ontsnip- perd en ontwikkeld. Van Zwieten zei tot nu toe bijzonder content te zijn met de medewerking van het mi nisterie. „Ik ga er vanuit dat de samenwerking met het ministerie van verkeer en waterstaat ook bij vervolg projecten als de recreatiever- deelweg wordt voortgezet." ANWB-directeur P. Nouwen toonde zich in zijn nopjes met de nieuwe aanwinst en voor al het feit dat in de eerste we ken al goed gebruik gemaakt is van het transferium ter wijl het met andere transfe ria in den lande maar niet wil lukken. De schuld daar van ligt volgens Nouwen deels bij 'de calculerende burger' en deels bij het on voldoende aantrekkelijk maken van een dergelijke voorziening. Hij heeft alle vertrouwen in het eerste re creatietransferium in Neder land. „Ik denk dat het een succes wordt." RENESSE/NOORDWELLE - Zowel in Noordwelle als Renesse is gisteren een personenauto gestolen. In Renesse werd omstreeks 17.30 uur op het transferium de auto gestolen van een 52- jarige man uit Hoogeveen. Het betreft hier een witte Advertentie poeslieve prijsjes op pag. 10 DIER&TUIN Opel Kadett met het kente ken RR-57-JZ. In Noordwelle werd aan Dorpsring de rode VW Golf cabriolet gestolen van een 37-jarige man uit het Duitse Meschede. De diefstal is gepleegd tussen woensdag 21.30 uur en donderdag 17.00 uur. Aanrijding In Burgh-Haamstede op de kruising van de Kraaijen- steinweg en de Roterij ver leende gistermorgen een 47- jarige automobilist uit Renesse geen voorrang aan een 69-jarige automobilist uit Breda. Een aanrijding met alleen blikschade was het gevolg. MIDDELBURG - Tegen een 23-jarige Zierikzeeë naar is donderdag in de rechtbank van Middel burg 210 uur dienstverlening geëist omdat hij zich volgens officier van justitie C. Fetter schul dig heeft gemaakt aan opzetheling. Het begon allemaal op 11 januari van dit jaar, toen de woning van zijn buurman moest worden ontruimd omdat hij voor enige tijd achter de tralies zou ver dwijnen. De beschuldigde, die een sleutel van de wo ning had, dacht er goed aan te doen enige spullen 'veilig te stellen' en verhuisde dus een bankstel, een fauteuil en een ventilator naar zijn eigen woning. De moeder van zijn buur man pikte dat niet en dien de een aanklacht in. Haar zoon op zijn beurt verklaar de vervolgens nog enkele andere delicten en de poli tie nam een kijkje in de schuur van de hulpvaardi ge Zierikzeeënaar, waar al les stond. Een stereoinstal latie, een magnetron en in de woonkamer een televi sie. Alles bleek te zijn ge stolen en daar stond de Zierikzeeënaar gisteren voor terecht. De buurman zou ook ver klaard hebben dat de ver dachte betrokken was ge weest bij een snelkraak in Zierikzee in juli 1996, waar bij diverse buksen waren gestolen. Fetter liet, mede door een vrij onduidelijk dossier, de inbraken voor wat zij wa ren. Wat wel overeind bleef in haar optiek was dat hij zich schuldig had gemaakt aan opzetheling omdat hij had kunnen weten dat hij gestolen spul in zijn woning had staan. En daarvoor eis te zij 210 uur dienstverle ning als vervanging voor vijf maanden cel. Het laat ste woord was voor de ver dachte. „Ik ben hier niet blij mee." Over twee we ken volgt de uitspraak. OOSTERLAND - Na vele jaren lobbyen en na een enorme investering van de betrokkenen zelf is de ei gen ruimte voor de Oosterlandse peuters van 't Kraaiennest nu eindelijk een feit. Donderdagmor gen werd het gebouwtje officieel geopend door wet houder P. Berrevoets-Ringelberg. Met een poppen kastvoorstelling en roze gebakjes werden de peuters in de watten gelegd. Voor 72.000 gulden werd het gebouwtje, grenzend aan het dorpshuis de Oosferhof, cas co door de aannemer neerge zet. Aan het bestuur, de leid sters en de ouders van de peuterspeelzaal de taak de ruimte leefbaar te maken voor de Oosterlandse peu ters. „Dat was de limiet voor de voormalige gemeente Dui- veland. Als bestuur waren we bereid de rest van het be nodigde geld en onze tijd be schikbaar te stellen. Maar dat hebben we onderschat. Als we het over moesten doen, denk ik niet dat we dat opnieuw zo zouden kunnen," verzucht algemeen bestuurs lid Trudy Greefhorst. Een snelle schatting maakt duidelijk dat zo'n dertig tot veertig vrijwilligers zich bij de bouw hebben ingezet. Ge zamenlijk goed voor zeker driehonderd mensuren werk. Het resultaat mag er zijn, hoewel de werkzaamheden nog steeds niet volledig zijn afgerond. Onder meer het schilderwerk op het toilet en het leggen van tegels op de buitenspeelplaats zijn enke le van de klussen die deze zo mer nog moeten worden ge daan. „Het is een hele opluchting zo ver te zijn, maar we moeten toch nog even de moed opbrengen die laatste klussen te klaren. Per 1 september als de kinderen er in komen, moet het hele maal af zijn," licht voorzit ter Wim Kuyper toe. Op II september wordt open huis gehouden. Belangstel lenden kunnen dan een kijk je komen nemen in 't Kraai ennest. Om de kinderen echter alvast even te laten wennen aan de ruimte waar zij na de zomervakantie in gaan vertoeven, besloot het bestuur de officiële opening te vervroegen. Dat gebeurde gisteren door een tocht op een versierde kar van het tijdelijk onder komen in de sportkantine naar het nieuwe onderkomen toe. Wethouder Berrevoets betrok - daar aangekomen - de peuters spontaan in de door haar te verrichten ope ningshandeling. Met twee kinderen in haar armen trok ze een wc-tje door, waarmee een bord met de naam van de speelzaal werd onthuld en Wethouder P. Berrevoets en de twee helpende peuters wer den verrast door en wolk confetti bij de opening. (Foto: Marieke Mandemaker een heleboel confetti neer daalde. De wc stond symbool voor het moeizame proces dat aan de totstandkoming van dit eigen onderkomen vooraf ging. Zo werd pas enkele we ken geleden binnen de ge meenteraad groen licht gege ven voor de bouw van een volwassenentoilet Voordelen „Maar het staat nu eindelijk en het heeft geen zin om ach teraf nog te gaan zeuren," vindt Greefhorst. Want ie- dereèn is nu eigenlijk vooral blij met het resultaat. De ei gen ruimte heeft vele voorde len. Voorheen moest, bij een begrafenis of andere speciale gelegenheden, de zaal wor den ontruimd. „Dus het scheelt veel werk en ook slij tage van het materiaal, dat anders steeds weer moest worden opgestapeld." Omdat de peuterspeelzaal nu alleen nog maar voor de peu ters is bestemd, kan de zaal ook voor hen worden aange kleed. Werkstukken die moe ten drogen kunnen voortaan zonder bedenkingen tegen muur, raam of plafond. Bo vendien is het grasvlak op de buitenspeelplaats veel gro ter geworden. „En we heb ben nu ook een keukenblok voor onszelf. Dus hoeven we niet steeds van de groep weg als we in de keuken moeten zijn," zegt leidster Netty Stouten. Samen met haar collega's Bea Stouten, Karin Bal en Rita Weeda kan Stouten te rugkijken op een hectisch half jaar. „Het was enorm veel werk, we krijgen het nu heerlijk rustig. Maar het is mooi geworden en dat we niet meer steeds alles moeten gaan opruimen is een groot pluspunt." Men moet rijden en omzien. DRUKKERIJ UITGEVERIJ'' 0111-453535 Spreekwoord Perioden met zon HET WEER Vannacht enkele opklaringen, overdag perioden met zon. Een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 13, middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Wind uit noordelijke richtingen, matig rond kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeeraftn toe krachtig, 6. 3 VISSERIJDAGEN Bij de opening donderdag van de Bruse Visserijdagen werd een megamossel onthuld. 5 INLAAG Twee HTS-studenten doen een voorstel tot herinrich ting van de Suzanna Kisters Inlaag bij Zierikzee. 7 SCHOOL DICHT Het doek valt definitief voor openbare basisschool De Schelphoek in Serooskerke. 9 WIELRENNEN Onbekende wielrenner Ben van Egmond wint 31 e wielerronde van Bruinisse. uit 10 pagina's HAAMSTEDE - De politie heeft vanochtend, vrij dag, een 64-jarige man uit 's-Gravendeel gearres teerd die wordt verdacht van mishandeling op het strand. Naar verluidt is daarbij een 48-jarige inwo ner van Schuddebeurs gewond geraakt door enkele klappen met een pikhaak. Volgens de voorlopige lezing van de politie ontstond don derdagochtend op het strand bij de duinovergang Verklik kerpad in Haamstede ruzie tussen de verdachte en twee inwoners van Schouwen- Duiveland. De twee waren aan het joggen. De verdachte daarbij yerwoningen op aan hoofd en buik. Die zijn door een arts gehecht. Het zou gaan om een 48-jarige inwo ner van Schuddebeurs. Na het incident ontstond een worsteling, waarbij de trim mers erin slaagden de ver dachte het wapen af te ne- werd boos omdat de trim- men. Zij troffen verder nog mers een loslopende hond bij zich hadden. De ergernis liep kennelijk zo hoog op dat de verdachte één van de trimmers sloeg met een pikhaak. De man liep twee messen aan. De trim mers gooiden alles in de zee. De duikploeg van de brand weer heeft de bewijsstukken 'savonds weer boven water gehaald. /zie adverfenfie elders in deze kranfl Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neerrfeen abonnement. JA, ik wil een: ■Wséi MAAND abonnement met autortftitiafcheafscfIHjvtOg 19,00 KWARTAAL abonnement mét autdmistische afschrijving éf 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Pla^t#:, Telefoon Geb.datiim Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300 V6 fterikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1