Rotondes maken N59 veilig Gezellige drukte op eerste evenementendag Zierikzee Terras Kraanplein Zeeland in literatuur Kans op ongevallen kerncentrale kleiner Mini-serie INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA DONDERDAG 17 JULI 1997 NR 26214 HTS-student borduurt voort op plannen Rijkswaterstaat ZIERIKZEE - Alle kruisingen op de N59 tussen Zie- rikzee en Serooskerke komen te vervallen met uit zondering van de kruising met de Zwaardweg. Naast deze weg wordt aan beide zijden een parallel weg aangelegd. Bij Zierikzee wordt een rondweg aangelegd ten noorden van het huidige tracé. Deze sluit aan op het nieuwe (noordelijke) tracé van de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse. Dat zijn de meest opmerke lijke punten uit het duur zaam veilige ontwerp voor de N59 van HTS-student Ar jan van den Doel uit Rockan- je. Volgens hem is het grote probleem van deze weg, de vele kruisingen met relatief kleine zijwegen. Het verkeer op de N59 houdt hiermee te weihig of helemaal geen re- keping. Hierdoor ontstaan vaak aanrijdingen. Bij het ontwerpen van een ZIERIKZEE - Dit is de tweede aflevering van een mini-serie waarin HTS- afstudeeropdrach ten die betrekking heb ben op Schouwen-Duive- land centraal staan. In deze aflevering staat een duurzaam veilige N59 centraal. Een duurzaam veilige N59 is een afstudeerpro ject van HTS-student Ar jan van den Doel. Dins dag werd in de eerste aflevering aandacht be steed aan het project van Marion den Hollander en Bastiaan Winde over na tuurvriendelijke oevers in Schouwen-Oost. Mor gen wordt de inrichting van de Suzanna Kisters inlaag onder de loep ge nomen. Dit is een afstu deerproject van F. Gutte ling en H. de Haan. Alle genoemde studen ten worden begeleid door de uit Zierikzee afkom stige docent Wim de Rui ter. Hij geeft les aan de HTS in Dordrecht. veiliger N59 maakte Van den Doel .gebruikt van de plan nen die Rijkswaterstaat al met dit doel voor ogen .ge maakt heeft. Van den Doel kiest voor een drastische be perking van het aantal kruis ingen en het veiliger maken van de resterende kruisin gen. Op het tracé tussen Zie rikzee en Serooskerke wil hij alleen het kruispunt met de Zwaardweg handhaven. Om dit mogelijk te maken moet er parallelweg aangelegd worden. Deze moet het langzaam ver keer van de hoofdweg afhou den en ook nog de zijwegen ontsluiten. Deze staan niet meer in verbinding met de hoofdrijbaan. De parallel weg doet in Van den Doel's visie tevens dienst als erfont- sluitingsweg. Het kruispunt met de Zwaardweg wordt uitge voerd als een rotonde. Het voordeel hiervan-is, dat er geen dure verkeerslichtenin stallatie nodig is. Bovendien wordt de verkeersveiligheid met een rotonde verhoogd. Enerzijds doordat wegge bruikers een goed overzicht hebben. Anderzijds omdat de snelheid op een rotonde laag Tunnel Voor fietsers en voetgangers wordt onder deze kruising een tunnel aangelegd om over te steken. Fietsers moe ten de N59 oversteken naar de zuidelijke parallelweg, omdat de noordelijke paral lelweg, niet doorlopend is vanaf de rotonde. Voor voet gangers is de oversteek nood zakelijk, om vanaf de bus halte naar de fietsenstalling Zierikzee krijgt in de visie van Arjan van den Doel een nieuwe stuk N59 ten noorden van de stad. De huidige N59 (Nieuwe Kooiweg) wordt dan gewoon een binnenweg. (Foto: Joop van Houdt) te lopen, of omgekeerd. De bushalte bij deze kruising vervang de haltes bij de Ver- seputseweg en Moriaans- hoofd. De nadelen van deze bushaltes zijn de onveilig heid, omdat de N59 overge stoken moet worden en om dat de bus ter plekke moet invoegen op een recht stuk weg, waarop de snelheden van het verkeer hoog zijn. Door de tunnel en de rotonde worden deze twee problemen opgelost. Van den Doel zich ervan be wust, dat ZWN niet blij is met zijn plan. De vervoers maatschappij vreest een nog grotere impopulariteit van het openbaar vervoer bij het publiek. Deze vrees vindt Van den Doel terecht, omdat de afstand voor de busge bruikers naar de bushalte groter wordt. Gezien de risi co's van ongevallen geeft hij toch de voorkeur aan zijn op lossing. Maar verdere studie is op zijn plaats, meldt hij. De huidige kruising van de N59 met de N57 bij Seroos kerke komt in de optie van Van den Doel te vervallen. De N57 (Dammenroute) loopt vanaf de Brouwersdam rechtdoor richting de storm vloedkering. Deze weg wordt bij de krui sing met de Stoofweg ver diept aangelegd. De N59 wordt verlegd en sluit direct aan op de Stoofweg. Voor de aansluiting op de N57 wordt gebruik gemaakt van specia le rotondes met op- en afrit ten naar deN57. Rondweg Noordelijk van Zierikzee (en het huidige tracé van de N59) wil Van den Doel een nieuwe rondweg aanleggen. Het hui dige tracé van de weg bij Zie rikzee wordt en soort bin nenweg. Bij de Zandweg sluit deze rondweg aan op het huidige tracé van de N59. Op dit punt moet een rotonde komen. Dat is ook het geval bij de kruising van de rond weg met dé lange Blokweg. Ook het Tracé van de Lange. Blokweg wordt verlegd. En er komt bij de afslag met de Heuvelsweg een rotonde. De nieuwe weg sluit direct aan op de N256 richting Zeeland- brug. Over het traject van de N59 tussen Zierikzee en Bruinis se heeft hij zich niet gebogen. Dit voerde te ver. Omdat er op dit moment door Rijkswa terstaat onderzoek wordt verricht naar een wijziging van dit tracé bestaat er im mers te veel onduidelijkheid over dit deel van de weg. Van den Doel voorspelt, dat het aantal ongelukken op de N59 drastisch zal verminde ren, als deze weg volgens zijn principes aangelegd wordt. Ongelukken voorkomen is hiermee echter niet moge lijk. Duurzaam Veilig weggedrag. Veilig kan volgens hem al leen bereikt worden, als be stuurders doordrongen wor den van veilig weggedrag. Met andere woorden: Door duurzame gedragsbeïnvloe ding moet de bestuurder duurzaam een veiliger ge drag ontwikkelen. Dit moet volgens hem met goede edu catie en voorlichting. Workshop woensdag 30 juli HEINKENSZAND - In Zeeland worden meer boeken over Zeeland uitgegeven dan ooit. Naast uitgaven in een kleine oplage kwam ook een aan tal landelijke bestsellers van de pers. De Zeeuw se Volksuniversiteit houdt woensdag 30 juli in Heinkenszand een lezing gewijd aan de Zeeuwse literatuur. Verschillende aspecten ko men aan bod. Uitgever Jan Bruins gaat in op de ont wikkeling van het schrift en de techniek van het drukken en de toekomstige communicatietechnieken. Hij vertelt hoe een boek tot stand komt, van het eerste idee tot het product dat op de schappen ligt. Aan de hand van diverse Zeeland uitgaven wordt dit belicht. Onderscheid wordt ge maakt tussen onder meer historische onderzoeken en ego-documenten, tussen scripten die niet bedoeld waren voor publicatie en teksten die zijn gericht op een bepaalde doelgroep. Bruins laat verschillende boeken zien, veptelt over het onderwerp en leest zo nu en dan een paar alinea's voor. Gemeenten, bedrijven en instellingen laten ook steeds vaker boeken in op dracht vervaardigen. Zee land-boeken bevorderen de belangstelling voor het ver leden en de eigen omge ving. Wie daar meer over weet, gaat zorgvuldiger om met het Zeeuwse erfgoed," aldus uitgever Bruins. Informatiecentrum De lezing van Bruins vindt plaats in het Informatie centrum van de Schaaps kooi in Heinkenszand. De lezing duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Opgeven kan bij het ZVU-bureau in Middel burg: 0118-634800. Na reeks aanpassingen BORSSELE - De kans op ernstige ongevallen met de kerncentrale in Borssele is ruwweg twaalf keer ver kleind nu een omvangrijke aanpassingsoperatie is afgerond. Die aanpassing nam ruim vier maanden in beslag. Ge durende die tijd was de cen trale buiten werking. De kerncentrale in Borssele voldoet na het „project mo dificaties" aan de eisen die gelden voor nieuw te bouwen nucleaire eenheden. Door de uitgevoerde aanpassingen is de centrale minder afhanke lijk van menselijk handelen en bestand tegen invloeden van buitenaf zoals gaswolk explosies, aardbevingen en neerstortende vliegtuigen. In totaal werden zestien aan passingen uitgevoerd. Het aanpassingsproject is uitge voerd binnen het budget van 467 miljoen gulden en binnen de daarvoor gestelde termij- Splijtstof Tegelijk met het project zijn ook de jaarlijkse splijtstof wisseling en onderhouds- en revisiewerkzaamheden uit gevoerd. Sinds dinsdag le vert de centrale weer stroom aan het elektriciteitsnet, al dus de EPZ. exploitant van de kerncentrale. Havenplein in teken van Wilde Westen ZIERIKZEE - De start van de zomerevenementen van Zierikzee Aktief mocht zich dinsdag verheugen in prachtig zomerweer. Vooral 's ochtends was het druk in het centrum van Zierikzee. 's Middags nam de drukte iets af, maar het bleef 'lekker gezellig'zo als een van de mensen achter de kramen het noem de. ,,Ik heb van ondernemers be grepen, dat het gezellig druk is vandaag, maar het is wel eens drukker geweest," al dus John Pantekoek, coördi nator van Zierikzee Aktief. Desondanks is hij zeer tevre den over het verloop van de dag. En dezelfde geluiden zijn er ook te horen bij de on dernemers. Zo is het volgens winkelier Dries Schiettekatte op de eerste dag van de reeks eve- nementendagen nooit zo druk. Zeker niet als de zon zich van zijn beste kant laat zien, zoals dinsdag het geval was. Mensen zoeken dan toch snel verkoeling op het strand. Dat was bijvoorbeeld goed te zien op het terras op het Kerkplein. Aan het einde van de ochtend zijn alle stoe len bezet en laven de mensen zich in de schaduw van de pa rasols. Anderen doen dit on der de reusachtige kastanje boom. Die geeft immers minstens net zo veel scha duw. 's Middags is het op dit terras een stuk rustiger. De mensen die er toen nog waren kregen, net als overi gens de vroege vogels, een palet aangeboden, dat be stond uit creativiteit, ver nuftigheid, behendigheid, cultuur en commercie. Kerkplein Creativiteit en vernuftig heid waren vooral te vinden op het Kerkplein. Daar werd weer, zoals vanouds een hob by- en creatiefmarkt gehou den. Het ging hierbij vooral om kunst met een kleine k. En de kleinste was ongetwij feld weggelegd voor de vrouw die tegen betaling een naam op een rijstkorrel schreef. Dat is zelfs mogelijk met de naam Anne-Malou, zo bleek. Met in de ene hand, tussen duim en wijsvinger, de rijst korrel en in de andere hand een speciale pen, werd deze naam op het kleine witte staafje geschreven. Het re sultaat was bevredigend. Al twijfelde de moeder van het meisje daar nog even aan. Zij had echter haar leesbril niet op en kon daardoor niet goed oordelen. Wilde Westen Ook cultuur was er te vinden op het Kerkplein, 's Middags gaf de organist Rinus Verha- ge een concert op het orgel van de Nieuwe Kerk. Hij speelde werken van F. Men- Sheriff Dries Schiettekatte en medewerkster in vol Wild-Westornaat achter het kraam aan de Mol. (Foto: Marijke Folkertsma) i f delsohn, G. F. Handel, S. de Lange sr. en C. Franck. Be hendig moesten de bezoekers zijn op het Havenplein. Op deze locatie stond alles in het teken van het Wilde Westen. Vooral de mechanische ro deostier was zeer in trek. De man achter de knoppen legde iedereen, die probeerde zo lang mogelijk op de stier te zitten, volledig zijn wil op. Wie vooraf de grootste praat jes had, vloog zodoende het snelste van de stier en maak te een zachte landing op een luchtkussen. Minder hard handig ging het eraan toe bij de schiettent en het lasso- werpen. Commercie was er in heel het centrum van Zierikzee te vinden. In tegenstelling tot de laatste jaren kregen de winkeliers, die dat wilden, een kraam toegewezen om hun handelswaar op straat aan de man te brengen. Een bewuste keuze, volgens Pan tekoek. „We wilden de eigen ondernemers deze kans bie den. Maar alleen deze eerste dag. Ook al zijn er die iedere week een braderie willen. Voor anderen hoeft het daar entegen helemaal niet. Dat is ook eéb beetje afhankelijk van de handel." 'Je moet wat' Veel winkeliers die dinsdag de rol van marktkoopman op zich namen, deden dat geheel in Wild-Weststijl. Getooid met cowboyhoeden, leren rij broeken en dito jasjes en laarzen bemanden ze hun kraam. Schiettekatte spande hierbij ongetwijfeld de kroon. Hij zag er uit als she riff en om dat te onderstre pen had hij ook de alombe- kende ster maar op zijn vestje gespeld. „Je moet toch wat, hè," luidde zijn reactie op de opmerkingen die hij over zijn outfit kreeg. Wild-West was deze eerste dag van het de reeks evene- mentendagen van het seizoen het thema. Volgende week dinsdag staan alle activitei ten in het teken van 'het kind'. 1 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsmc betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Jngezondt stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Met verbazing heb ik in de Nieuwsbode van dinsdag j.l. gelezen dat onze burgemees ter breeduit op de voorpagi na van onze krant laat weten dat aan horeca-ondernemer R. Berrevoets van "Eet'us Kiek in de Pot" geen vergun ning zal worden verleend voor het exploiteren van een terras rond de brulboei op het Kraanplein. Hoe is het in vredesnaam mo gelijk denk je dan bij jezelf dat een wijze burgervader zijn woorden kracht bijzet door als argument aan te voe ren dat een terras op deze plaats niet voldoet aan de re delijke eisen van welstand, en dat de verkeersveiligheid in het geding zou zijn. Ik wil de burgemeester in dit verband graag even wijzen op de terrassen op het Ha venplein (midden tussen uit laatgassen van vertrekkende en parkerende auto's) en op de Mol (waar je notabene je koffie zit te drinken aan een tafelt je dat op het fietspad en soms zelfs op de rijweg staat). Het is toch niet te ge loven dat men hier wel zou voldoen aan de redelijke ei sen van welstand, en dat hier de verkeersveiligheid niet in het geding is. Eindelijk lanceert een eerlij ke en hardwerkende horeca ondernemer in Zierikzee weer eens een prima idee, im mers rond de brulboei is het nou juist een fantastische lo catie om een fijn terras te maken, of onze burgemeester moet weer roet in het eten gooien. Laat er nu eens ie mand binnen het college op staan die het opneemt voor mensen met vernieuwings drang zoals R. Berrevoets, ie mand die tegen de burge meester zegt dat goed verzorgde terassen op goede locaties het imago van Zie rikzee alleen maar goed zul len doen. Bovendien als er meer goede terrassen komen dan kan de inwoner van Zierikzee in de zomer misschien ook ergens gaan zitten voor een drankje en een hapje. A. VERBRAAK Zierikzee BURGH - HAAMSTEDE Vlooienmarkt In Sport- en Recreatiecen trum Westerschouwen in Burgh-Haamstede vindt zon dag 27 juli een vlooienmarkt plaats. Hier kan naar harte lust worden gevlooid, geneu zeld, gerommeld en gesnuf feld naar allerlei voor werpen. Altena Organisatie Promotie heeft de organi satie van de vlooienmarkt in handen. Dit snuf f elf estijn vindt plaats van 10.00 tot 16.00 uur. KERKWERVE Cursus EHBO De EHBO Middenschouwen start eind september een cur sus EHBO in dorpshuis 't Zuudende. Deze nieuwe cur sus leidt in veertien bijeen komsten op voor het een heidsdiploma EHBO. Men sen die deel willen nemen aan de cursus moeten zich voor 25 augustus opgeven bij H. Markenstein (telefoon: 692017). OUWERKERK Snuffelmarkt De jaarlijkse snuffelmarkt in Ouwerkerk - uitgaande van de Hervormde Gemeente - vindt plaats op zaterdag 9 augustus. Met opzet is geko zen voor de benaming snuf felmarkt. De term rommel markt voldoet niet omdat er veel bruikbare spulletjes te verkrijgen zijn. Naast het snuffelen en het doen van in kopen kunnen mensen genie ten van diverse etenswaren. Bovendien kunnen jongens en «meisjes tot twaalf jaar deelnemen aan de vrijmarkt. Rondom de kerk kunnen zij hun spulletjes uitstallen en proberen te verkopen. De snuffelmarkt in Ouwer kerk loopt van 10.00 tot 15.00 uur. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 23 juli: 24 juli: 29 juli: 30 juli: 6 augustus: 12 augustus: 13 augustus: 22 augustus: 27 augustus: 3 september: 6 september: 11,12 en 13 september: 13 september: 20 september: 24 september: 11 oktober: 17 oktober: 31 oktober: 31 oktober: 19, 20, 21 en 22 november: 22 november: 29 november: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Herman van Vliet (Amersfoort). Ned. Herv. kerk, Haamstede. Musical Jizrahja - Het licht van God. (19.30) Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Mar van der Veer (Zierikzee). (15.00). Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwershaven. Orgelconcert Gerrit Christiaan de Gier, IJssel- stein. Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Rinus Verhage. Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Wim Boer (Zierikzee). (15.00). Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwershaven. Orgelconcert Frantisek Vanicek (Tsjechië). Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwershaven. Noortje van Middelkoop m.m.v. Martin Mans, orgel. Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwershaven. Orgelconcert Sietse van Wijgerden. Dirksland Nieuwe Kerk, Zierikzee Orgelconcert Henk G. van Putten (Kapelle). Markt, Brouwershaven. Concert Brassband Apollo en drumband (19.30). Diverse plaatsen in Zierikzee. Festival Muziek Monumentaal. Ring, Haamstede. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands. (14.30). Chr. Ger. kerk, Zierikzee. Schubert-koormanifestatie Eilandelijke ko ren. (14.00). Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Jan Hage (Den Haag). Dorpshuis Oosterhof, Oosterland. Concert VZOS Oosterland en Soli Deo Gloria Cs-Gravendeel) thema 'Tom Parker'. Bethlehemkerk, Scharendijke. Zangavond Sursum Corda m.m.v. zangvereni ging VZOS (St. Annaland). muziekgroep Zeeuwse Muziekschool en Kees Groenleer, or gel en piano. (19.45). Voormalig Stadhuis, Brouwershaven. Tadeu Duerte Lanna, piano. Willibrorduskerk, Zierikzee. Korenavond m.m.v. Rooms-Katholieke koren uit Middelburg, Vlissingen, Heinkenszand, Oost-Souburg en Zierikzee. Concertzaal, Zierikzee. Musical 'Circus Cornelia*. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Presentatieconcert cd - koor Adonai. Voormalig Stadhuis, Brouwershaven. Rosetti Ensemble (fluit, hobo, klarinet, hoorn, fagot) Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven dan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5