Licht uit in Mir In Achterhoek varkenspest Te weinig politie bij Elfstedentocht Ruim 16 miljard voor riolering Niet-rokers trekken oproep boycot in Belg eet meer mosselen Nederlanders gehecht aan 'hun' kabelkrant Serie-tasjesrover actief LTO wil snel overleg over vaccinatie Gümüs moet in principe in augustus het land uit Fokker 27 neergestort Brommen op de snelweg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Dit valt, volgens Snoeren, op te maken uit de verdeling van onder meer de sociale klasse van de Belgische mos selkoper. Er zijn geen grote verschillen in de sociale klas se te constateren, zoals in Ne derland wel duidelijk het ge val is. De zware gebruikers in België zitten zelf wat meer in de middengroep. Uitschie ters zijn hier ook minder te verwachten gezien de brede re acceptatie ten opzichte van Nederland. „Ik ben blij dat het tenmin ste met de visserij nog goed gaat in Nederland," schert ste de Belgische minister van Landbouw K. Pinxten woensdag tijdens de mossel- lunch. Inspelend op de gege vens van het onderzoeksbu reau stelde hij vast, dat Nederland meer het land van de productie van mosselen is en België van de consumptie. „Nederlanders zijn meer het handelsvolk en wij Vlamin gen zijn meer van het Bourg ondische type," aldus Pinx ten. Hij zag daar toch een goede basis in voor samen werking op politiek en be stuurlijk vlak. MOSKOU (AFP/RTR) - De bemanning van het Rus sische ruimtestation Mir zit in het donker. De vluchtleiding heeft de bemanning donderdag bevo len alle overbodige systemen uit te schakelen, nadat de stroomvoorziening plotseling was gedaald. De stroomvoorziening is tot het minimumniveau gezakt dat vereist is om de Mir te be sturen. Hierdoor is ook de temperatuur aan boord ge daald. Volgens de vluchtlei ding is er geen gevaar voor de drie bemanningsleden. Volgens de zegsman zijn er moeilijkheden ontstaan in het systeem dat de zonnebat- terijen van het ruimtestation op de zon gericht houdt. De drie bemanningsleden - twee Russen en een Amerikaan - proberen de Mir weer op de zon te richten om de batterij en te laden en de stroomvoor ziening te herstellen. „We hebben al eerder zulke problemen gehad", aldus een medewerker van de vlucht leiding. „Het is niet serieus, maar wel onaangenaam." Een andere functionaris zei te verwachten dat het nog een of twee dagen zal duren voordat het probleem is op gelost. De Mir verloor op 25 juni al de helft van zijn stroomvoor ziening na een botsing met een vrachtruimtevaartuig. Hierdoor moest de beman ning een van de modules van de Mir afsluiten, waaronder vier zonnebatterijen. Daar naast heeft het ruimtetoestel ook problemen ondervonden met het gyroscoopsysteem, dat ervoor zorgt dat de zon nepanelen op de zon gericht blijven. De reparaties na de botsing van drie weken geleden moe ten in de nacht van 24 op 25 juli plaatsvinden. Comman dant Tsiblijev kan die echter niet uitvoeren, omdat hij last heeft van hartklachten. AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders blijken ge hecht aan hun lokale kabelkrant. Twee op de drie te levisiekijkers zou dit medium niet willen missen, leert een onderzoek van bureau Inter/View in op dracht van de Nederlandse Kabelkrant Pers (NKP). De uitkomst staat deze week in Adformatie, een blad voor reclamemakers en marketeers. De kabelkrantmakers lieten het onderzoek uitvoeren om dat zij erg aanhikken tegen de in hun ogen hoge en uit eenlopende tarieven die ka belexploitanten vragen voor doorgifte. „Waarom ontvangt Disco very Channel 1,50 gulden, terwijl SBS6 vijfenzestig cent moet betalen en sommi ge kabelkranten zelfs twee gulden of meer?", vraagt vi- ce-voorzitter Ad Timmering van de NKP zich af. Volgens hem zijn prijsverschillen al leen te rechtvaardigen als ze gebaseerd zijn op waarde ringscijfers. In dat geval zouden de kabel kranten goed zitten. Van de 804 ondervraagde kijkers in Groningen, Den Bosch, Voor- ne/Putten en Purmerend stemt 74 procent er een enke le keer of vaak op af. Zo'n 44 procent waardeert hef gebo- dene met rapportcijfer 7 of hoger. Nog eens 21 procent heeft geringe interesse voor de kabelkrant. Slechts 35 procent zou er niet om rouwen als het beeld krant je verdwijnt. Met dit bereik scoren de ka belkranten minder goed dan de grote commerciële zen ders RTL4, Veronica en SBS, maar beter dan RTL5. DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is al vanaf april een tas jesrover actief die woensdag zijn 67e slachtoffer maakte. De man gaat steeds op dezelf de wijze te werk, wordt door zijn slachtoffers op dezelfde manier beschreven en kiest steeds Den Haag (met de wijk Escamp als hoofddoel) als werkgebied. Ook de 84-jarige vrouw die woensdag het slachtoffer werd van de tasjesdief, wan delde binnen dat gebied. Zo als gebruikelijk benaderde de man haar van achteren rij dend op een oude, rammelen de om&-fiets. Vervolgens griste hij de tas uit haar han den om daarna hard over de stoep weg te fietsen. De angst zit er goed in. Vol gens een woordvoerster van de politie bereiken haar ge luiden van directeuren van bejaardenhuizen waarvan de inwoners de straat niet op durven. „De tasjesrover slaat dan ook gemiddeld één tot twee keer per week toe. Lichamelijk geweld schuwt hij daarbij niet. Een aantal slachtoffers heeft heupletsel opgelopen. Eén oudere vrouw is zelfs blind ge raakt." Over de gezamelijke buit die de 25-jarige tasjesrover op deze manier bijeengebracht moet hebben, heeft de politie geen idee. „De ene keer, zo als dinsdagmiddag, scoort hij 25 gulden. De andere keer honderd." De rover kiest meestal slachtoffers uit die oud of slecht ter been zijn. Een uit zending verleden week in het tv-programma Opsporing Verzocht leverde veertig tips op. „Daaronder zijn een aan tal bruikbare. We werken met acht rechercheurs aan de zaak", aldus de woordvoer ster. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-meteocentnjm Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 18 juli 02.35 145 08.40 -137 15.05 156 21.10 -141 ROOMPOT BUITEN 18 juli 01.10 149 07.25 -134 13.35 16) 19.50 -140 BRUINISSE 18 juli 02.30 157 08.40 -145 14.50 166 21.10 -150 WEMEUDINGE 18 juli 02.40 167 08.45 -151 15.10 178 21.15 -156 Spangtij: 22 juli i Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Ook in de Achterhoek heeft de varkenspest de kop opgestoken. De zeer besmette lijke ziekte is aangetroffen op'een bedrijf met 560 varkens in Toldijk (gemeente Steenderen). In een straal van 20 kilometer rond de plaats geldt een ver- voersverbod. Het ministerie van Land bouw heeft nog geen idee hoe de varkenspest is overge bracht naar het bedrijf in het Gelderse plaatsje. Een woordvoerder van het minis terie noemde het schokkend dat de ziekte zich nu ook zo ver buiten het oorspronke lijk besmettingsgebied voor doet. Een dierenarts kwam de ziekte op het spoor tijdens een routinecontrole. Het ministerie van Land bouw heeft in Deventer een voorlopig crisiscentrum in gericht. Ook in Diessen (ge meente Hilvarenbeek) is op een bedrijf varkenspest ge constateerd. Het gaat hierbij om een bedrijf met 1800 die ren. Rondom de Brabantse plaats gaat een vervoersver- bod gelden binnen een straal van 10 kilometer. De varkens in Toldijk en Die- sen worden op korte termijn geruimd. Met deze twee be drijven is het aantal var kenshouderijen waar de pest is geconstateerd gekomen op 339. Voorzitter Doornbos van boerenorganisatie LTO-Ne- derland vindt dat de discus sie over inenting van var kens tegen de pest snel op gang moet komen. Hij zei dat donderdag voor Radio 1. Vol gens de voorzitter zijn de hui dige maatregelen „klaarblij kelijk niet voldoende" om de woekerende virusziekte uit té bannen. Europese regels verbieden vaccinatie op grote schaal van de dieren. Alleen onder strenge voorwaarden is noodinenting mogelijk. Landbouwcommissaris Fi- schler schreef vorige maand in een brief aan het Neder landse kabinet inenting uit te sluiten zo lang er geen zo geheten vaccin-verklikker is. Daarmee kan wordsen voorkomen dat vlees van in gespoten varkens in de han del komt. Minister Van Aart- sen (Landbouw) heeft zich eerder al pertinent tegen stander van vaccinatie ge toond. Verder bestaat het gevaar dat andere landen hun gren zen sluiten voor varkens vlees uit Nederland. „Dat mag natuurlijk nooit gebeu ren want dat zou rampzalig zijn", meent Doornbos. Bij calamiteiten tijdens de 15e Elfsteden tocht van begin dit jaar zouden er te weinig politiemensen zijn geweest. Dat blijkt,uit intern onderzoek door de politie Friesland, waaraan ruim achthonderd politiemensen meewerkten. Korpschef P. Van Brakel ont kent het tekort aan agenten. „We beschikten over genoeg bijstands teams en over helikopters om onze mensen ter plaatse te brengen als het mis zou gaan." Over het algemeen waren de politiemensen positief over het evenement, maar er was ook kritiek. Zo blijkt de kleding van de po litie niet te voldoen bij „Elfstedentempe- raturen". Maar dat is een landelijk pro bleem. Er zal snel warmere kleding moeten komen, meent Van Brakel. DEN HAAG (ANP) - Tussen 1996 en 2005 zullen de gemeenten geen 10 maar 16,5 miljard gulden inves teren in het uitbreiden en verbeteren van riolerings systemen. Het hogere investeringsbedrag komt niet door scherpere milieu-eisen, maar door de uitvoe ring van gemeentelijke rioleringsplannen. Gemeenten zijn volgens de Wet milieubeheer sinds 1 ja nuari 1994 verplicht een ge meentelijk rioleringsplan (GRP) op te stellen. Daarin moeten zij bijvoorbeeld aan geven wat er nog aan achters tallig onderhoud ligt en wel ke buitengebieden nog een aansluiting moeten krijgen. Ook zaken als tijdige inspec ties, financiële reserverin gen en overleg met water schappen en milieudiensten moeten in een GRP worden geregeld. Volgens minister De Boer van Milieubeheer hebben de gemeenten sinds 1994 goede resultaten ge boekt met het opstellen en uitvoeren van genoemde rio leringsplannen. Meer dan de helft van de gemeenten be schikt over zo'n plan. In een kwart van de gevallen ligt er een uitgewerkt concept op tafel. De overige gemeenten zijn betrokken bij gemeente lijke herindeling. Minister De Boer vindt het hoge investeringsbedrag van 16,5 miljard gulden „alles zins verklaarbaar". Zij wijst erop dat er voor 60 ca 70 mil jard guldeii in de grond ligt. De bewindsvrouwe geeft echter toe dat de hoogte van het investeringsbedrag mede bepaald wordt door de eisen die provincies stellen aan de aansluiting van buitengebie den. Dit speelt met name. voor ge meenten met veel afgelegen boerderijen. Om deze ge meenten niet teveel op kos ten te jagen, worden de crite ria die de provincies stellen op dit moment geëvalueerd. De Boer zal de resultaten hiervan op korte termijn naar de Tweede Kamer stu ren. AMSTERDAM (ANP) - Het Turkse gezin Gümüs moet in principe Nederland uiterlijk op 10 au gustus hebben verlaten, afhankelijk van de uit komst van juridische procedures die vrijdag bij de rechtbank in Amsterdam dienen. Dat heeft de vreemdelingenpolitie in Amsterdam woensdag middag aan Gümüs laten weten. Gümüs kan niet aantonen dat hij de vereiste zes jaar in Nederland heeft ge werkt. Het gezin woont al sinds 1989 in Nederland. De vader drijft een kledingre- paratiebedrijf in de wijk De Pijp. Vrijdag dienen er bij de rechtbank in Amsterdam twee kort gedingen. Daarin vraagt Gümüs aan de rech ter een verbod op uitzetting en of het gezin de beslissin gen op bezwaarschriften in Nederland mag afwachten. Daardoor zou de datum van uitzetting kunnen worden uitgesteld. De kans op suc ces is gezien eerdere proce dures echter klein. Bewoners van de wijk, de school waar de twee zonen van het gezin onderwijs volgen en de Amsterdamse gemeenteraad protesteren al enige tijd tegen het ge dwongen vertrek. Volgens staatssecretaris Schmitz van Justitie is het echter niet mogelijk om het gezin een verblijfsvergunning te geven. A. Versnel van actie comité dat zich inzet voor het gezin, doet een beroep op leden van de Tweede Ka mer om de uitzetting te voorkomen. Op 27 juli is er een demonstratieve tocht door De Pijp. Het actieco mité opent dan het Gümüs- plein. Politiewoordvoerder K. Wilting is blij met het voor nemen van Gümüs om zelf het land te verlaten. De kleermaker wil een uitzet ting door de politie voorko men. De politie overlegt met Gümüs over de gang van zaken bij vertrek. Begin deze week reisde het gezin en medestanders naar het Paleis Noordeinde in Den Haag om een brief aan de koningin te overhandi gen. Omdat die in het bui tenland op vakantie is, plakte Gümüs het schrijven aan het hek. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst ligt het epistel inmiddels bij het kabinet van de ko ningin. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Niet-rokers ver eniging CAN heeft haar oproep aan gemeenten het reclamecebedrijf Publex te boycotten, ingetrokken. In plaats daarvan doet zij nu een beroep op gemeen ten hun contracten met reclame-exploitanten te her zien, zodat „op lokaal niveau tabaksreclame kan worden geweerd". CAN deed haar oproep vori ge week omdat volgens haar Publex weigerde anti-rook- posters op te hangen in Nij megen. Zij erkent nu dat het bedrijf „geen zedenmeester wil zijn, maar van mening is dat partijen zich moeten hou den aan contractbepalin gen". Publex beheert in Nij megen ruim honderd reclamezuilen. De „achter kant" daarvan is voor ideële doelen. Vorige week weiger de het reclamebedrijf de pos ter met de leus Nijmegen Rookt Niet. Het beriep zich op het contract met de ge meente, waarin staat dat de affiches aan weerszijden van de zuilen niet tegenstrijdig mogen zijn. Aan de „voor kant" was toen reclame van een sigarettenfabriek te zien. Zoals algemeen directeur J. Brouwer van Publex vorige week al aankondigde, han gen de posters met de leus Nijmegen Rookt Niet deze week wel aan de zuilen. JAKARTA (RTR) - Een Indo nesisch vliegtuig met 51 in zittenden is donderdag kort na de start neergestort bij Bandung op West-Java. Het Fokker 27-toestel was op weg naar Jakarta, meldde het officiële persbureau An- tara. Het toestel had in tegenstel ling tot eerdere berichten 46 passagiers en vijf beman ningsleden aan boord. Func tionarissen op het vliegveld van Bandung zeiden dat het vliegtuig neerkwam op onge veer 13 kilometer van de luchthaven. Het vliegtuig kwam neer in de buitenwijk Margahavu Permai van Bandung. „Wij sturen bergingsploegen naar de plaats, maar het verkeer is erg druk", zei een functio naris. Het is donderdag een nationale feestdag in Indone sië. URN GEVONDEN ZWOLLE (ANP) - Een ama- teur archeoloog heeft bij een nieuwbouwwijk in Zwolle een urn gevonden met de stoffelijke resten van een Germaan. De urn stamt uit 250 toUjJOO jaar na Christus. 'VOLLE MAAN'' Suske en Wiske door Willy Vandersteen Je zullen at hit mogthjke doen m èt hand er uter aan tr zetten, maar zoiets is onvoorspelbaar l Moeilijke maf! De uetensibap mag zelke [abels.zoals die orerweeruitm.met aan nemen. Maar de ervaring heelt mi geleerd dat er inderdaad vreemde verschijnselen bestaan uaar de urlensihap mets telen kan inbreken Ills het uerkebjk zo /s, zullen ue naar psyihialrisihe behande/inf is niehitge- stoten. Henk zal lanf in afzondereng moe. ten bl'Jren. Dan mogen ue hem niet] m er pij In die moet ook in behandeling1 Veen hee[t ten vreseljke shoik gehad d n Hcroisem nn oe aonm onretoeren onze rn/tnutn itun 0r Ut bhno. Hom. Sidoma. laai tem maarerentjes alleen d) gaan naarjiuis Z5V Verlies de moed niet heken. 1 [kites zat uil joed komenJ Verwachting 1/ffl maandag 21 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht n.oost 5 Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 4 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 juli Zon op 05.42, onder 21.49 Maan op 20.05, onder 04.05 Volle maan: 20 juli (20.29) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De barometers gaan stij gen. In het weekeinde krijgt een ho- gedrukgebied greep op ons weer. Dit leidt niet tot hoogzomere tafere len. We gullen het moeten doen met temperaturen van iets boven de 20 graden. Aan de andere kant, de zon schijnt van tijd tot tijd en met een beetje geluk blijft het droog. Droog blijft het morgen niet. Het hele land maakt kans op wat buiige regen, en dus uiteraard ook op bewolking. Me de door het schamele aandeel van de zon komt de temperatuur op veel plaatsen net niet boven de 20 gra den. Ook de wind is hier debet aan. Die waait namelijk behoorlijk stevig uit het noordwesten, later uit het noordoosten. Boven land bereikt de wind kracht 4, in het noordelijk kust gebied later kracht 6, wellicht kracht 7. Het weinig zomerse weer van morgen hangt samen met een sto ring. Die trekt over ons land in de richting van Midden- en Oost-Euro pa en brengt daar flink wat regen. Zodra de storing bij ons voorbij is - en dat is zaterdag het geval - komen we in rustiger vaarwater. Zoals ge zegd, de barometers gaan stijgen en we krijgen 'normaal' Hollands zo merweer. DEVENTER (ANP) - Op de Al bij Deventer is een Engelsman van de weg geplukt die op zijn brom mer en met een gangetje van 60 tot 70 kilometer per uur vanuit Polen over de snelweg naar Ne derland was gereden. Hij verklaarde tegen over de politie dat hij de wegen in Duitsland en Nederland „wel erg druk" vond. De man maakte tijdens zijn wereldreis, die an derhalf jaar geleden in Argentinië was begon nen en Afrika als doel heeft, gebruik van een kaart met alleen de grote wegen erop. De politie gaf hem geen bekeuring. Van het uit gespaarde geld mag hij een goede landkaart ko pen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 14300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograal (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vhjdafl tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/j% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2