Massastart mosselseizoen Belg eet meer mosselen Aliens in de polder [\ilONDRAGO\l SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN 3"2bB Mondragons mosseldag Helikopter inzetbaar voor hulp op strand Politie neemt valse merkkleding in beslag AB^NEMENT r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vandaag reisverzekering! H NSE H NSE 0111 456789 PROFITEER NU VAN HET dé krant van schouwen - duiveland! dtypD E IKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 1? JULI 1997 1 52e JAARGANG NR 2621' WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 Onbeperkt mosselen eten met gratis een mosselbier 27,50 p/p THEATERCAFÉ Oude Haven 13, Zierikzee, tel. 0111-412670 In aanivezigheid van Nederlandse en Belgische ministers YERSEKE - De massastart van het mosselseizoen woensdag in Yerseke kreeg ruime aandacht van de media. Om exact twee uur 's middags zette de mos selkaravaan met tientallen vrachtwagens en bestel busjes zich in beweging. „De start van een goede tra ditie," vond minister J. van Aartsen van Landbouw, Natuur en Visserij. Samen met de directeur Vis serijen P. Kleemans en zijn Belgische collega minister K. Pinxten woonde Van Aart sen de groots opgezette mani festatie in Yerseke bij. ,,Ik zeg vandaag niks over de varkens, maar de vis loopt goed," stelde de minister tij dens de mossellunch vast. „Ik ben gewoon ontroerd," erkent S. Zoeteweij, voorzit ter van de Vereniging van Mosselhandelaren desge vraagd bij het vertrek van de lange mosselkaravaan. Nooit eerder lukte het met zoveel eensgezindheid bin nen de sector een dergelijke traditie in gang te zetten. Eensgezindheid ten aanzien van het moment van afvoer, terwijl zich anderzijds bin nen de sector van handelaren een scheuring aftekent door verschillende opvattingen over de kredietverstrek king? „Die kredietverstrekking moet zo snel mogelijk gere geld worden," reageert Zoe teweij. Hij benadrukt het be lang van een waterdichte registratie van wanbetalers. „Dat zal niet binnen één maand geregeld zijn en ook niet binnen twee maanden, maar die registratie komt er in elk geval wel en dat is hard nodig, want kopers die niet betalen zijn geen kopers maar oplichters." Mosselman Voorafgaand aan de start van de karavaan kwam de geest van het beeld van de Mosselman op de kop van de Koningin Julianahaven tot leven. Drie leden van Theater Compact uit Amster dam - André Besseling, Mar tin de Ruiter en Henk van der Steeg - zorgden voor een act, die visueel beter voldeed dan verbaal. Het tafereel verplaatste zich daarna naar de 'mosselpoort' aan de rand van het dorp waar de vele vrachtauto's stonden opge steld. 'Juli is de maand van de mosselman', werd er ge zongen totdat de mosselpan met een bescheiden knal ont plofte: het officiële startsein voor de mosselkaravan om zich in beweging te zetten. Twee miljoen kilo mosselen worden er de komende dagen vanuit Yerseke verhandeld. Het overgrote deel daarvan wordt in België afgeleverd, het mosselconsumptieland bij uitstek. Vooruitlopend op de officiële start gingen alleen de twee honderd kilo mosselen rich ting St. Etienne voor de deel nemers aan de Tour de France. De pers, met vooral veel Belgische afgevaardigden, toonde ook al grote belang stelling voor de eerste ^mos selveiling in de ochtenduren. Loting wees uit dat de lading van de Bru 9 van De Waal- Stouten als eerste werd ge veild. Koper werd Prins Dingemanse voor f 177,89 per honderd kilo. Hoogste prijs tijdens deze veiling noteerde C. Schot met de lading van de ZZ7 met f 242,29 voor hon derd kilo. Nadat de Bru 8 - de 'Marinus Minister J. van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (l) begroet samen met zijn Belgische collega minister K. Pinxten de tot leven gewekte mosselman in Yerseke. (Foto: Jacob de Ronde) 1990' van de neven Rien en Marinus Padmos hun lading voor f 176,- per honderd kilo aan Delta Mossel had ver kocht, zette het schip koers naar de verwaterpercelen. Aan boord bevonden zich ook de koper en vele belang stellende genodigden. Kwaliteit „Niet de kweker, maar de kwaliteit van de mossel staat voorop," laat M. Pad mos desgevraagd weten. „Wij hebben inmiddels zes ladingen aangevoerd en alle aan verschillende handela ren verkócht." De Bru 8 is woensdagochtend om drie Uur uitgevaren om de lading mosselen uit de Oosterschelde aan boord te halen. „Mosselen uit de Oos terschelde zijn wat zilter dan uit de Waddenzee, maar ja in de Waddenzee groeien ze sneller," aldus Padmos. Zijn mening over de kwaliteit van de mossel aan het begin van het seizoen 1997 wordt later bevestigd door L. Lu cas, directeur van het Mos selkantoor: klein, maar fijn. Overigens zijn er goede ver wachtingen dat het visge- wicht snel zal toenemen. De consument hecht waarde aan grote mosselen, de ware ken ner weet dat de smaak van kleinere mosselen vaak be ter is. Uitstekend smaakten de mosselen ook in diverse va riaties tijdens de lunch: verwerkt in lauwwarme aardappelflensjes, in een weckpotje a la bouillabaisse' en op traditionele wijze ge kookt. Onder de prominente gasten bevonden zich onder meer George Leekens, de bonds coach van het Belgische voet balelftal, Olympisch zwem- kampioen Stefan Maene en 'Mosselman van het Jaar', chefkok Ben van Beurten van het Pulitzer Hotel in Amsterdam. Hij dankt zijn titel aan een bijzondere mos selcreatie: verwerkt tot poffertjes omlijst met een ui enchutney. Advertentie 'Uitkomst voor Schouwen-Duiveland' MIDDELBURG - De Medische Urgentie Heli kopter van de ANWB Medical Air Assistance is ook inzetbaar voor hulpverlening op het strand. ,,De helikopter kan een uitkomst voor Schou wen-Duiveland zijn," vindt anesthesioloog F. Rutten, medisch coördinator van de helikopter- dienst. Dat werd gistermiddag dui delijk op een door de politie georganiseerde voorlich tingsbijeenkomst in Mid delburg. Zoals inmiddels bekend, is Strand de Rotterdamse urgentie- helikopter vanaf 1 augus tus inzetbaar in Noord- en Midden Zeeland bij onge vallen óf ander spoedei send patiëntenvervoer. Rutten: „Je kunt de heli ook inzetten als er simpel weg geen ambulances meer zijn." Acuut Rutten ziet een rol wegge legd voor de heli in het toe ristenseizoen: „We willen veel recreanten. Dan moe ten we er ook wat voor doen. De acute hulpverle ning is gebaseerd op het ei gen inwonertal en niet op verdrievoudiging daarvan. Huisartsen zijn er vaak niet op berekend die taak waar te nemen." Directeur W. Botman van Medical Air Assistance on derschrijft de woorden van De heli leent zich uitste kend voor moeilijk bereik bare plaatsen als stranden. De dienst heeft er een apart protocol voor opgesteld. Daarin wordt onder meer samenwerking met de strandreddingbrigade aan bevolen. Verder staat daar in dat de heli altijd vanaf de zeezijde zal aanvliegen. De voorlichtingsbijeen komst in Middelburg werd bezocht door een groot aan tal leidinggevenden van politie, brandweer, ambu lancediensten, GGD en red dingsbrigades. De bijeenkomst werd on derbroken door een blik- sembezoekje van de knal gele PH-KHE, bemand door piloot, arts en ver pleegkundige. Stijging consumptie binnen huishoudens YERSEKE - De Belg eet veel meer en veel vaker mosselen dan de Hollander. In België worden dertig miljoen kilo mosselen per seizoen geconsumeerd, in Nederland elf miljoen. Die gegevens verstrekte L. De mosselen zijn wel wat Lucas, directeur van het goedkoper geworden (f 5,69 Mosselkantoor Yerseke per kilo in 96/97 ten opzichte woensdag bij de officiële van f 6,30 in 95/96). De omzet start van het mosselseizoen. in geld steeg daardoor wat K. Snoeren van het onder zoeksbureau GfK Foodscan gaf vervolgens een gedetail leerde profielschets van de Belgische en Nederlandse mosseleter. Snoeren gaf aan de mosselman èn mossel vrouw behoorlijk goed te kennen. De mosselkoper is van een gemiddelde leeftijd. De leef tijd van 35 tot 64 jaar is het best vertegenwoordigd. De groep van 51 procent van alle Nederlandse huishoudens, is goed voor 62% van het volu me. Zowel de jongste als oud ste huishoudens kopen min der mosselen. Dat laatste acht Snoeren opvallend, daar de ouderen huishoudens relatief meer vis in het alge meen kopen. Het onderzoek toont aan, dat sociale klasse en inkomen belangrijke factoren zijn voor het aankoopgedrag van mosselen. Huishoudens in de hoogste sociale klasse en huishoudens met een relatief hoog inkomen kopen veel mosselen. Stijging De huishoudelijke markt on derging in korte tijd een aan zienlijke stijging. De nieuwe verpakkingssoorten voor mosselen in de supermarkt hebben daar veel aan bijge dragen. In de periode vanaf de start van het mosselsei zoen 1996 tot en met het eer ste kwartaal van 1997 is er 54 procent meer mosselen ge kocht door de Nederlandse huishoudens dan in dezelfde periode van het jaar daar voor minder hard maar toch altijd nog circa 39 procent tot bijna twintig miljoen gulden. De situatie van aankoop plaatsen in België is anders dan in Nederland. Opvallend zijn vooral de veel stabielere marktverhoudingen. De markt is weliswaar ge groeid, maar bijna alle ver kooppunten hebben daar in dezelfde mate van geprofi teerd. Het aandeel van de super markt in België is veel groter dan in Nederland. Meer dan zestig procent van alle verse mosselen wordt via de super markt verkocht. Het aandeel van de vishandel is circa ne gentien procent en van de markt en ambulante handel tezamen ongeveer veertien procent. Mosselen eten is in België een minder 'elitair' gebeuren dan in Nederland. Vervolg pagina 2 Woensdagmorgen werd het ontdekt. Een graancirkelformatie in de polder bij Drei- schor. De creatie, bestaande uit eenentwintig cirkels, schijnt in Nederland een bijzondere te zijn - zowel wat betreft complexiteit als ook in omvang. De totale breedte bedraagt zo'n honderd meter. Een prachtig gezicht, dat is zeker. Maar perceeleigenaren Hanne en Janneke Doeleman blijven nuchter over het kunstwerk op hun terrein. „Het is wel intri gerend. maar wij denken dat het mensen werk is. We geloven absoluut niet in aliens. Ik dacht ook: zo, die hebben wel werk ge had," luidt het nuchtere commentaar van Janneke. De tarwe is omgebogen en er zijn - voor zover bekeken - geen voetafdrukken ge vonden. Ufologen en andere belangstellen den hebben zich echter nog niet gemeld, dus het ware onderzoek moet nog beginnen. Ook daarin blijft de eigenaresse nuchter. „Die tarwe is verloren. Dus dat kost geld. Maar als ze nu massaal het veld opkomen dan ga ik ge woon entree heffen. Anders lopen ze je veld plat en je moet je kosten toch terugverdie nen." (Foto: Joop van Houdt) Zeg mij wat gij eet en ik zal u zeggen wie gij zijt. Brillat-Savarin Veel bewolking HET WEER Veel bewolking en van tijd tot tijd een bui, eerst mogelijk met onweer. Min. temp. omstreeks 13, middag- temp. ongeveer 19 graden. Wind noordwest, matig, kracht 3 tot 4, aan zee vrij krachtig, 5, in de middag draaiend naar noordoost en in het kustgebied toenemend tot krachtig. 2 VARKENSPEST Varkenspest nu ook geconstateerd bij bedrijf in de Achterhoek. 3 PROMOTIEPRIJS Eerste promotieprijs Zierikzee Aktief voor boerin/onderneemster Ria Geluk. 5 N59 HTS-student borduurt voort op plannen rijkswaterstaat voor N59. 7 TRI-ATLEET Tri-atleet Leo Rijnbergen na hernia-operatie op de weg terug. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zierikzeese ondernemer gehoord ZIERIKZEE - De politie heeft dinsdagmiddag een partij valse merkkleding in beslag genomen bij een kledingzaak in de passage in Zierikzee. De onderne mer van deze zaak is gehoord. Volgens een woordvoerder van de Stichting Namaakbe- strijding in Amsterdam,.ging het om een kleine partij kle ding, van onder meer het merk Oxbow Australian. „Dit is dagelijkse kost voor ons. Het gaat waarschijnlijk om een handelaar, die een partijtje kleding heeft opge kocht in Antwerpen, via het 06-circuit of op een parkeer terrein langs de snelweg," verklaart hij. M. Verkerke van de politie Oosterscheldebekken in Zie rikzee wil alleen verklaren dat de ondernemer verhoord is. Of dit tot verdere straf rechtelijke stappen leidt, is niet bekend. De woordvoer der van de Stichting Na- maakbestrijding verwacht dit niet. „Dat is gezien de ge ringe omvang van de partij volgens mij niet aan de orde. In deze gevallen blijft het meestal bij een boete en volgt er geen claim op scha devergoeding," zegt hij. Z^MER (zie advertentie elders in deze krantl i~ Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! n Dhr./mevr Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden. ...Plaats: ....Geb.datum.. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. -#1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1