Natuurvriendelijke oevers Zeiltocht naar Le Havre eindigt op politiebureau Zomers sprookje op school Promotie paviljoen wordt ton duurder Zelfde rampenplan voor alle gemeenten ■T—STREEKNIEUWS* Watergang Schouwen Oost onderwerp afstudeerproject Mini-serie Wandelen in het bos Rotonde Initiatief van provinciaal bestuur Commissie maakt kennis met werk strandredders Subsidie slachtofferhulp DINSDAG 15 JULI 1997 NR 26213 5 ZIERIKZEE - De oevers van de hoofdwatergang van het gebied Schouwen Oost zouden tot een natuurlij ke en recreatief aantrekkelijke verbindingszone ge maakt kunnen worden. Tot die conclusie komen Ma rion den Hollander en Bastiaan Winde in hun afstudeerproject aan de HTS in Dordrecht. MIDDELBURG - Geen 800.000 gulden, zoals be groot, maar 100.000 gulden meer bedragen de kosten voor het Zeeland Promotie Paviljoen, dat in septem ber wordt geopend. Ing. W. de Ruijter uit Zierik- zee, begeleider namens de HTS Dordrecht bracht beide studenten op het idee van dit onderwerp. Titel van dit af studeerproject van de oplei ding Civiele Techniek werd: 'Natuurvriendelijke oevers op Schouwen Oost.' Samen verrichtten zij het vooron derzoek. %In deelstudies wer den vervolgens het ontwerp (door Den Hollander) en de effecten (door Winde) be schreven. Ten slotte kreeg het afstudeerproject nog een supplement van de hand van beide studenten in de vorm van het ontwerp* van een fietsbrug als belangrijk on derdeel van de voorgestelde fietsroute langs de oevers in Schouwen Oost. Motivatie Belangrijkste motivatie voor toepassing van natuur vriendelijke oevers op Schouwen Oost is de verle vendiging van het land schap. Bovendien bestaat hier de behoefte aan een nat te verbindingszone tussen het nieuwe natuurgebied aan de zuidkust van Schouwen en de Grevelingen aan de noordzijde. Zo'n natte ver bindingszone wordt dan bij voorbeeld gebruikt voor kik kers en vogels, die van het ene natuurgebied naar het andere trekken. Voorwaarde bij de aanleg van natuurvriendelijke oe vers is dat de primaire func tie van de watergang - de af voer van overtollig water - ongehinderd kan blijven ZIERIKZEE* - Vandaag gaat in deze krant een mini-serie van start waarin HTS-afstudeer- opdrachten die betrek king hebben op Schou- wen-Duiveland centraal staan. In deze eerste afle vering gaat het om na tuurvriendelijke oevers. HTS-studenten Marion den Hollander en Basti aan Winde bogen zich over dit onderwerp. Don derdag wordt aandacht besteed aan de visie van Arjan van den Doel over een duurzaam veilige N59 en in de vrijdag- krant een artikel over de inrichting van de Suzan- na Kisters inlaag, de af studeeropdracht van F. Gutteling en H. de Haan Alle genoemde studen ten worden begeleid door de uit Zierikzee afkom stige docent Wim de Rui ter. Hij geeft les aan de HTS in Dordrecht. WESTERSCHOUWEN - Wan delen in boswachterij Wes- terschouwen. Dat kan op de dinsdagen 5, 12, 19 en 26 au gustus. Onder leiding van een deskundige gids wordt een ruim twee uur durende wandeling gemaakt. De route loopt door het zuid westelijk deel van het bos en langs de zeereep. De gids ver telt meer over het ontstaan van het gebied en het beheer dat door Staatsbosbeheer wordt gevoerd. De excursie begint om 19.00 uur en ver trekt vanaf de excursie- schuur van Staatsbosbeheer, bij de hoofdingang van de boswachterij aan de Kraaij- ensteinweg 140 in Wester- schouwen. Aanmelden kan bij de WV Schouwse kust in Haamste de: 651513. POORTVLIET - Nog in juli wordt begonnen met de aan leg van een rotonde bij het plaatsje Poortvliet op Tho- len. De rondweg wordt ongeveer anderhalve kilometer lang. Naast de hoofdrijbaan komt gedeeltelijk een fietspad en gedeeltelijk een parallelweg. In het tracé zitten twee ro tondes, waarbij vijvers wor den gegraven. Langs de nieuwe weg wordt op enkele plaatsen een 'plas/dras'-talud gemaakt om het natuurlijke milieu in de berm meer kansen te ge ven dan bij stijle slootkan ten. plaatsvinden. Bij de con structie dient gebruik ge maakt te worden van natuur lijke materialen als onge- prepareerd hout, levende ve getatie en natuurlijk stort- steen. De kosten, die ge maakt moeten worden om de ontwerpen te realiseren zijn, volgens Den Hollander, on der te verdelen in een aantal hoofdkosten. Deze kosten worden apart per leidingvak berekend. De kosten bedra gen 13.400 gulden per meter oever en over de gehele wa tergang totaal twaalfenhalf miljoen gulden. Recreatie Van de vormen van recreatie die mogelijk zijn op of langs de watergang, vallen enkele af door de beperkte afmetin gen van de watergang. Hier onder vallen bijvoorbeeld zeilen en surfen. Andere vor men als wandelen of paard rijden komen, volgens Win de, niet in aanmerking omdat het gebied zich er niet voor leent. De hengelsport wordt als een minder ge wenste vorm beschouwd, omdat dit schade aan de ta luds kan opleveren. Boven dien wordt verwezen naar andere goede vismogelijkhe- den in de directe omgeving. Als twee zeer geschikte vor men van recreatie worden fietsen en kanoën genoemd. Voor een fietsroute dient een verharding te worden aange legd, bij voorkeur van asfalt, maar schelpen vormen een bruikbaar alternatief. Om prettig te kunnen kanoën zijn, volgens de deel studie effecten, in- en uitst- applaatsen nodig in de vorm van steigers of eenvoudige kades. „Bescherming van de natuur kan plaatsvinden door voorlichting, verboden of fysieke maatregelen als drijflijnen of hekwerken." aldus Winde. Om het gebied een toevoeging te geven voor de fauna moet gedacht wor den aan betere doorgangen onder bruggen. Dit kan gere aliseerd worden in de vorm van paden op de steenbestor- ting onder de. bruggen. De duiker in de Delingsdijk is, volgens de student, niet ge schikt te maken als eco-route door het afgesloten karak ter. „De natuurvriendelijk oevers kun nen wat betreft de capaciteit probleemloos worden toege past. Om het gebied geschikt te maken voor recreatie zijn enkele aanpassingen noodza- nog drie mannen, waaronder de hoofdverdachte. Om 2.00 uur worden de navigatielich- ten ontstoken op het jacht en de bemanning maakt het zeilklaar. -Een kwartier later verlaat de Fidji One de ha ven van Breskens. Dat is het moment waarop de P94 en een speedboot van de water- politie in actie komen. Het zeiljacht wordt in het zoek licht gezet en agenten sprin gen aan boord aan boord en overrompelen de opvaren den. Vervolgens wordt het jacht weer de haven binnen gevaren. Na verhoor van de verdachten, allen Belgen, blijkt dat het vijftal door de hoofdverdachte met smoes jes en valse beloften van een tocht met een zeiljacht naar Le Havre om de tuin zijn ge leid. Of zij worden vervolgd is nog niet zeker. Daarover' beslist de officier van justi tie. De dertigjarige Belg is uitgeleverd aan België in verband met de diefstal in Nieuwpoort. kelijk. Ook voor de fauna zijn aanpassingen wenselijk, zodat de watergang een dui delijke verbindingsfunctie kan krijgen tussen de noord en' de zuidkust," vat Winde zijn bevindingen samen. Fietsbrug In het supplement wordt een uitgebreide constructie be schreven voor een fietsbrug Dat maakt de rampenbestrij ding volgens de provincie meer inzichtelijk, zowel voor operationele diensten als po litie, brandweer en Rode Kruis, als voor bestuurders. De provincie heeft zich daar om intensief bemoeid met de samenstelling van een model voor zo'n gemeentelijk ram penplan. Het omvat een aan tal verschillende scenario's, waardoor het van toepassing is bij elk incident. Alle uit werkingen en details staan in bijlagen. In het plan zelf worden keu zemogelijkheden weergege ven voor de bestuurders. De uitwerking daarvan is weer gegeven in de operationele draaiboeken van de hulp diensten. Die treden in wer king op het moment dat de bestuurders een beslissing hebben genomen, bijvoor beeld voor evacuatie. Het model-rampenplan is vastgesteld door de Stuur- MIDDELBURG - De Stich ting Slachtofferhulp Zeeland krijgt dit jaar van de provin cie 65.000 gulden subsidie voor de werkzaamheden van het Anti-Discriminatie Bu reau Zeeland. Provinciale staten gingen vo rige maand met dit voorstel als onderdeel van de fiets route. Daarin wordt gekozen voor een gewone rechte brug in een combinatie van hout en staal. De brug is in princi pe niet geschikt voor het dra gen van een motorvoertuig zoals een onderhoudswagen van het Waterschap. Voor de opgang zouden derhalve paaltjes geplaatst moeten worden. Fietsers en voetgan gers kunnen daar tussen door. groep Openbare Veiligheid Zeeland. De gemeenteraad van elke Zeeuwse gemeente, kan het plan binnenkort vaststellen, waarna het for meel wordt getoetst door GS. De Stuurgroep is van mening, dat moet worden nagegaan of het verstandig is Zeeland bij de rijksoverheid aan te melden als proefregio voor het project Geneeskundige Hulpverlening bij Ongeval len en Rampen. Samenhang Daarbij wordt samen met mensen uit de gezondheids zorg, van de politie en be stuurders gewerkt aan ver sterking van de geneeskundige hulpverle ningsketen, zowel bij groot als kleinschalig optreden. Het gaat daarbij vooral om verbetering van de samen hang tussen de verschillende diensten. van GS akkoord. Het geld, waarvan 52.000 gulden als voorschot wordt betaald, moet ten gunste komen van de steunfunctietaken van het bureau. Onder meer de kosten van de projectcoördinator, die voor 24 uur in de week werkzaam is. DREISCHOR Openbare repetitie De laatste avond voor de va kantie van muziekvereni ging Crescendo uit Dreischor - donderdag 17 juli - wordt in de open lucht gerepeteerd. Als locatie is gekozen voor het pleintje bij servicewo- ningencomplex Stapelhof. De repetitie gaat om 19.30 uur van start en neemt naar verwachting ongeveer een uur in beslag. Bij slecht weer wordt alsnog binnen, in het dorpshuis, gerepeteerd. Het nieuwe muziekseizoen van Crescendo gaat om donder- Dat meldt de directeur van het Zeeuws Bureau voor Toe risme, waarvan het promo tiepaviljoen onderdeel uit maakt. Prijspeil 1994 Volgens Ruud ter Heide wordt de financiële over schrijding veroorzaakt door dat in de begroting werd uit gegaan van het prijspeil 1994 Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hoogersmilde: mevr. -M. Storm, kandidaat te Haarlem; door de Genera le Synode als predikant voor buitengewone werkzaamhe den en als zodanig belast met de arbeid van coördinator project begeleiding predi kanten en beroepingswerk: A. J. Bijl, predikant voor buitengewone werkzaamhe den PKV Zeeland (scriba PKV Zeeland, secretaris Commissie Beroepings werk). Aangenomen naar Weerselo (part-time): mevr. R. J. Stomphorst, kandidaat te Utrecht; naar Leerdam: H. Talsma te Putten; naar Lin- schoten: M. J. Tekelenburg, kandidaat te Delft, die be dankte voor Genderen; naar Voorschoten-Veur: G. A. V. Fröberg te Koog-Zaandijk; het beroep door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamhe den (ten behoeve van de pro testantse geestelijke verzor ging in de Inrichting van het Ministerie van Justitie) (part-time): S. J. Visser, eer vol ontheven, wonende te Nieuwegein; de benoeming door de Hervormde Bond voor Inwendige Zending (IZB) als hoofd afdeling vor ming en toerusting van de IZB te Amersfoort: W. Dek ker te Wezep. Bedankt voor Schoonhoven: G. C. de Jong te Sliedrecht; voor Ede (toez.): W. Dekker te Hattem. Beroepbaar: A. van Vuuren, Russchersland 27, 7951 HK Staphorst. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Veenendaal (Be- thelkerk): drs. W. C. Moer dijk te Nieuwegein; te Rid derkerk: J. van Dijken te Lisse. Aangenomen naar Kampen: dag 28 augustus weer vai. start. OOSTERLAND Verkoping Ten bate van de Stichting Adullam Gehandicaptenzorg wordt woensdag 16 juli in Oosterland een verkoping gehouden van lingerie, keu- kentextiel en nachtkleding. De verkoping wordt gehou den in de cpnsistorie van de oud gereformeerde gemeente en begint om 19.30 uur. De verkoping duurt tot 21.00 uur. en de verwachting dat in het paviljoen bestaand beeldma teriaal zou worden gebruikt. Dit materiaal bleek echter verouderd of ongeschikt. Via de overheid, fondsen en het bedrijfsleven heeft het projectenbureau van het Bu reau voor Toerisme inmid dels 810.000 gulden van het tekort gedekt.De rest van het geld hoopt men te vinden bij het toeristisch bedrijfsle ven. A. Brons te Wildervank- Veendam in combinatie'.met Zuidlaren. Bedankt voor Dronten: B. Oosterbroek te Apeldoorn- Zuid; voor Utrecht-West: H. H. Klomp te Nunspeet: voor Leeuwarden en voor Papend- recht: A. P. van Langevelde te Broek op Langedijk en Alkmaar. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Haarlem: G. J. van Aalst te Ridderkerk; te Nieuwerkerk (Zld.) en te Ka- pelle-Biezelinge: P. Mulder te Capelle aan den IJssel Middelwatering; te Sprang- Capelle: P. Blok te Kootwij kerbroek; te Westkapelle: J. Kareis te Oudemirdum; te Kruiningen: C. A. van Die ren te Stolwijk; te Sint An- naland: J. Kareis te Oude mirdum; te Aalburg: G. Mouw te De Valk-Wekerom; te Middelburg-Zuid: A. B. van der Heiden te Utrecht; te Goudswaard: C. Hogchem te Borssele; te Barneveld: M. Mondria te Waardenburg; te Vlaardingen: G. J. van Aalst te Ridderkerk, die bedankte voor Wolphaartsdijk. Bedankt voor Hilversum, voor Nieuwdorp en voor Klaaswaal: G. Mouw te De Valk-Wekerom; voor Uddel: C. Hogchem te Borssele; voor Poortugaal: J. Kareis te Ou demirdum; voor Boskoop: J. M. Kleppe te Rijssen; voor Rotterdam-Zuid: A. B. van der Heiden te Utrecht; voor Middelharnis: G. J. van Aalst te Ridderkerk; voor 's- Gravenzande: A. Bac te Bo degraven; voor Terneuzen: C. Harinck te Houten; voor Brakel en voor Katwijk aan Zee: J. Kareis te Oudemir dum. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland Beroepen te O verberg: H. Molendijk, kandidaat te Nieuw-Beijerland. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland wil dat alle Zeeuwse gemeenten hetzelfde rampen plan hebben. BRESKENS - Een zeiltocht van Breskens naar Le Havre met het zeiljacht Fidji One eindigde in de nacht van donderdag op vrijdag voor vijf personen onverwachts in een arrestatie door de politie. Zij waren door een dertigjarige man uit het Belgische Kasterlee gevraagd mee te varen. De man had de boot echter volgestouwd met gestolen elektronische navigatieapparatuur. De apparatuur was door de hoofdverdachte gestolen in Nieuwpoort. Gedurende en kele dagen had hij deze appa ratuur ingebouwd in de Fidji One. Dit zeiljacht is eigen dom van een kennis van de Belg. Het jacht 'overwinter de' in de haven van Bres kens. De hoofdverdachte had vijf kennissen gevraagd mee te varen naar Zuid-Frank rijk. De waterpolitie Terneu zen was donderdag getipt over de op handen zijnde diefstal van het jacht. Ze zet te daarop samen met de re giopolitie een actie op touw. Er werden observatieposten bezet van waaruit de politie het jacht en alle toeleidings- wegen van de haven in de ga ten hield. Vanuit deze posten zien de politiemensen om streeks half twaalf twee au to's het haventerrein oprij den. Er stappen zes personen uit. Zij lopen met allerlei goederen naar de Fidji One. Een klein uur later verlaten twee personen per auto het haventerrein. Zij worden di rect achter de dijk aangehou den en overgebracht naar het politiebureau in Oostburg. En vrouw die even later weg rijdt ondergaat hetzelfde lot. Op het jacht verblijven dan Het schoolplein van basisschool Binnen de Veste in Zierikzee was gisteren bevolkt met prachtige sprookjesfeeën en droomprinsen. Het traditionele afsluitende zomerfeest van de school stond dit jaar in het teken van sprookjes. Een thema dat veel creativiteit uitlokte. „Dat sprak wel aan, ja. Er waren prachtige creaties van bijvoorbeeld feeën te zien," vertelt de juf van groep 2 Petra de Vlie ger. De directeur van de school had zich voor de gelegenheid verkleed als tovenaar. Hij to verde alle leerlingen naar het sprookjesbos. Onder leiding van de leerlingen van groep acht brachten de kinderen daar een middag lang spelend door. Uiteraard geen standaard spelletjes, maar activiteiten als heksenbe- zemrace en kasteel bouwen. Voor de leerlin gen van groep acht zit het geregel er na gisteren nog niet op. Vanmiddag speelden zij voor hun medeleerlingen de musical Wind kracht 8, een muzikale terugblik op hun schoolloopbaan tot nu toe. Vanaf 19.30 uur vanavond kunnen vrienden, ouders en ande re familieleden genieten van de opvoering van dit stuk. (Foto: Marieke Matidemaker) Het gemaal Prommelsluis vormt een belangrijk onderdeel van de hoof dwatergang van Schouwen Oost. Het gemaal voert het teveel aan water in de polder af naar de Oosterschelde. (Foto: Marieke Mandemaker) WESTENSCHOUWEN - Leden van de raadscommis sie algemene en interne zaken breng-en vrijdag een bezoek aan de Strandreddingsbrigade op de post Westenschouwen. Doel van het bezoek is kennisma ken met het werk van de strandreddingsbrigade. In het gevolg van de heren en dames politici reizen ook ambtenaren openbare orde en veiligheid af naar het strand van Westenschouwen. Zij krijgen daar een aantal demonstraties te zien van de vrijwilligers van de strand reddingsbrigade. Deze wil len hiermee tonen waartoe ze in staat zijn. Het bezoek staat in het teken van een kennismaking. Niet alleen met het werk van de vrijwilligers, maar ook met de vrijwilligers zelf en het bestuur van de strandred dingsbrigade. Rond 14.00 uur wordt de groep verwacht aan het strand. De weersvooruit zichten zijn op dit moment nog niet echt gunstig. De kans op zonneschijn is slechts dertig procent. Die op neerslag komt daar tien pro cent boven. LU IJU CU I c/") Schouwen. Roetoeters Lieflijk Schouwen is opnieuw de bruid, nu ze weer vol te bloeien staat. Ze is zo mooi zo stralend lief, alsof ze trouwen gaat. Haar bruidegom, ze lonkt naar hem ze wil zich aan zijn kracht verwarmen. En hij, hij sluit zijn stralen om haar heen, hij wil haar graag omarmen. De ZON, de zon dat is haar bruidegom, hij kust iedere morgen teer zijn bruid Schouwen; zij is getooid, in het schitterend, maagdelijk, romig witte Fluitekruid. Janny E. Schilperoort-Matthijsse, Brouwershaven Deze rubriek verschijnt wekelijks In de dinsdag-uitgeven van de Zlerikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5