Recreaktief Westerschouwen Verrassende kunstroute in de polder is groeiende Vijf graancirkels in Zeeuws tarweveld VVD-Gemeente Game moet jeugd activeren Ontheffing Oliegeultje opnieuw onder de loep In het najaar van 1997 Ministerie teruggefloten Juli: van theater tot tik- en waterspelen Vijf jaar AZC Na Drenthe vorige week Geïnspireerd door de gewassen DINSDAG 15 JULI 1997 NR 26213 3 ZIEKIKZEE - Met de bedoeling jongeren actief te maken in de lokale politiek en in contact te brengen met afdelingsbestuurders en fractieleden houdt de VVD een VVD-Gemeente Game competitie. Het spel zal gespeeld worden in het najaar. De VVD-Gemeente Game is een simulatiespel waarbij per ronde vijfentwintig teams van vijf tot acht perso nen de opdracht krijgen met beperkte middelen een ge meente te besturen. Het spel is opgebouwd uit vier beleidsjaren die elk één ronde vormen. Aan het eind van elke ronde heeft elk team de gelegenheidzijn be slissingen door te geven aan de spelleider die de gegevens invoert in de computer. De uitkomsten van de geno men beslissingen worden aan het begin van elk nieuw beleidsjaar omgezet in maat schappelijke gevolgen, die op hun beurt weer de basis vormen voor nieuwe besliss ingen. Het beleid van elk team wordt beoordeeld via gefingeerde verkiezingen. Vertrouwd De VVD-Gemeente Game is bedoeld voor jongeren tussen 18 en 30 jaar met een liberale grondhouding - al dan niet actief in de politiek en/of maatschappelijke organisa tie de lokale WD-bestuur- ders, fractie- en gemeente raadsleden. Het spel is bij uitstek ge schikt om vertrouwd te ra ken met de lokale politiek. Lokale VVD-bestuurders ge ven hun medewerking aan deze Game, door met een aantal jongeren een team te vormen. Het team, dat be staat uit vijf tot acht perso nen, is bijvoorbeeld opge bouwd uit vier tot vijf jongeren, een afdelingsbe stuurslid en een fractielid. Informatie Het spel gaat gespeeld wor den op een zaterdag in sep tember of oktober van dit jaar. Voor aanmelding of meer informatie kan contact worden opgenomen met Paul Greefhorst: 647037. BURGHSLUIS - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en visserij (LNV) is terug-gefloten door Raad van State. Het verzoek van water sportvereniging Burghsluis tot het verlenen van een ontheffing voor het varen door het Oliegeul tje moet opnieuw bekeken worden. Het afsluiten van het Olie geultje voor het waterver keer - om de rust van de zeehonden op de zandpla ten niet te verstoren - is van meet af aan omstreden geweest. Zowel reder Den Breejen uit Zierikzee als WSV Burghsluis verzetten zich tegen de maatregel. Voor de leden van de WSV betekent het namelijk dat ze vanuit thuishaven Burghsluis een enorme omweg moeten ma ken om het niet verboden deel van de Oosterschelde te kunnen bereiken. De WSV vroeg het ministe rie om ontheffing voor haar leden en wel van drie uur voor tot drie uur na hoog water. De leden van de WSV zegden toe hun snel heid aan te zullen passen en niet in het oliegeultje voor anker te zullen gaan. Over treders van die regels zou- In Drenthe werden vorige week vijftien cirkels met een doorsnee van zeven tot acht meter ontdekt. Vorig jaar la gen in Zeeland op zeven plaatsen, waaronder Brui- nisse, één of meer graancir kels. Die in een graanakker in Graauw (in Zeeland) groei de uit tot een publiekstrek ker nadat het Centrum Aar- devernieuwing in Tilburg de cirkels genezende straling toedichtte. In 1994 was Schouwen-Dui- veland uitgebreid in het nieuws, toen onder meer aan de Platteweg in Zierikzee en bij Serooskerke van dergelij ke mysterieuze cirkels wer den aangtroffen. Ook in de Verenigde Staten, Canada, Australië en Japan zijn eer der graancirkels aangetrof fen. Vijf jaar geleden onthulden twee Britten dat ze al tien jaar lang cirkels in graanvel den in hun vaderland hadden getrokken. Twee jongeren in Drenthe bekenden eerder verantwoordelijk te zijn voor graancirkels in hun woonomgeving. Overtuigd Het Britse Centre for Crop Circle Studies (CCCS) is er desondanks van overtuigd den dan door het bestuur streng aangepakt worden. De minister weigerde ech ter ontheffing te verlenen. Daarop stapte de WSV naar Raad van State. Met als re sultaat de uitspraak dat het verzoek om ontheffing op nieuw bekeken moet wor den. Als argument voor het verlenen van ontheffing voeren de rechters aan dat de zandbanken bij hoog wa ter onder water lopen en dan ook geen rustplaats zijn voor zeehonden. Volgens T. Sluijter van Rijkswaterstaat klopt de theorie niet met de prak tijk. ,,Er blijven altijd stukken droog van de Rog- geplaat," aldus Sluijter. Hij noemt de uitspraak van Raad van State 'opmerke lijk'. Voorzitter T. Lande- gent van WSV Burghsluis was niet bereikbaar voor commentaar op de uit spraak. dat veel cirkels niet door mensenhanden zijn gemaakt en onderzoekt het fenomeen. De Nederlandse afdeling van het CCCS in Dronten onder zoekt cirkels in Nederland op hun „echtheid". Van het centrum was dinsdag nie mand bereikbaar. RONDLEIDINGEN OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle biedt zondag 20 juli de gelegenheid om te gaan strandjutten op het strand tussen Oostkapelle en Domburg. Onder leiding van eert van de gidsen van het museum maken de jutters kennis met alles wat in en aan zee heeft geleefd en wie er op of langs het strand iets heeft verloren of wegge gooid. Woensdag 23 juli houdt het museum de rondleiding 'Van zoet naar zout'. Tijdens deze rondleiding is er veel aan dacht voor de bijzondere om geving van het museum. De nadruk ligt op de overgangs gebieden in het gebied. Beide rondleidingen starten om 14.00 uur bij het museum en duren ongeveer anderhalf uur. Aanmelden is noodzake lijk en kan via telefoonnum mer 0228-582620. Het zomerprogramma van Westerschouwen Aktief be vat een aantal vaste onderde len. Op het evenemententer rein aan de Hogezoom wordt op elke doordeweekse dag om 19.00 uur Kindertheater verzorgd. Elke dinsdag avond wordt in Burgh- Haamstede een theaterrond leiding gegeven. Deze gaat om 19.00 uur van start bij de Burghse Schoole. Elke woensdagochtend staat om 08.00 uur op de Kerkring in Renesse de ochtendmarkt en de donderdag is traditie getrouw die van de Ring Pro- De kringloop der gewassen bleek een prima inspiratie bron voor de 23 kunstenaars, die werden uitgenodigd door initiatiefnemers Karen en Jaap Verseput. Gust Romijn, wiens grappige vogelhuisjes tijdens de kunstroute vorig jaar het meest gefotografeerd wer den, maakte dit keer weer een kunstwerk met een knip oog: 'The Chinese Dream Zijn Chinees groeimeubilair, zoals Romijn het zelf noemt, wiebelt op hoge poten ge moedelijk in de zomerwind. Veel kunstenaars zoeken het in de humor. Bep Westenberg bijvoorbeeld; zij nam de titel zeer letterlijk: drie wasma chines in de kleuren geel, shocking pink en hard blauw, waar een lading was motion en de trimloop voor kinderen (19.30 uur) en vol wassenen (20.00 uur) in Haamstede. De promo clowns zijn elk weekend in zowel Renesse als Burgh- Haamstede te vinden om het programma te promoten. Morgen, woensdag 16 juli, is er - naast de reeds opgesomde festiviteiten - van alles te doen in Renesse. Bij manege Grol worden koudbloed- paarden gekeurd. Rond het middaguur wordt bij ver schillende strandpaviljoens het startsein gegeven voor tik- en waterspelen, knutse- goed in dito tinten door drie paar handen wordt uitge duwd. Krijn Giezen noemt zijn kunstwerk veelbeteke nend 'Black Decker': twee schapen, een witte ooi en een zwarte ram, gemoedelijk grazend binnen een stalen af rastering. Ben Vautier liep vermoedelijk vooruit op mo gelijke reacties van diverse passanten in de polder: Stro ken met de opschriften 'Kunst is pretentie' en 'It 's only a joke' en een vlag met een jongetje dat zijn tong uit steekt en een lange neus trekt. Dit alles onder de ver zamelnaam 'Banderoles Hol landais'. Joline Jonker koos voor 'Rij zend Rubber' en laat negen rubber spiralen, acht zwarte en één turquoise uit de grond omhoog schieten. Ellen Dijk stra biedt een interactief kunstwerk onder de titel 'The nape of a neck II'. Be doeling is dat de passanten op een knop drukken, waar door een verdekt opgestelde sproeier zachtjes gaat spui ten. Het spuitertje zit ver zonken in een paarse vloer en wordt door groen gaas over kapt, waarin haarachtige slierten vastgebonden zitten. 'Help de natuur een handje' heet het kunstwerk van Lex Wechgelaar. Het verdient enige bestudering, maar daar moet wel een smal plankje over sloot voor ge trotseerd worden. Wechge laar maakte een installatie, die aangeeft hoe via verdam ping van de grote oceanen ook de woestijnen tot bloe menzeeën gemaakt kunnen worden. In het kunstwerk zitten ook regenmeters geïn stalleerd, want de kunste naar wil aan het einde van deze expositie bewijzen dat het boven een geel opper vlakte minder regent dan bo ven een groen. Met vijf grote oranje gedrochten hangend aan metalen hengels boven de sloot stelt Thijs Smoren- burg het 'Succes van de kwe ker' voor. Dominant tekent 'De tempel van Kiem' van Pierre Sch wartz zich in het landschap af en Jaap Reedijk maakte met skippyballen een soort DNA-spiraal, waarvan enke le onderdelen ver uitwaaie ren over het land. Tien Heestermans uit Noord- gouwe presenteert aan de ak kerrand haar 'La Fée Verte', het resultaat van haar studie naar de werking van artemi sia absinthium, de belang- i'ijkste grondstof voor de Franse likeur Absinth. Het voert te ver alle verras sende gewassen te noemen, maar niet onvermeld mag de inzending van Ellis Hubers uit Zierikzee blijven. Met 'Transgalactisch zweef- kruid' maakte zij een kunst werk dat aandacht afdwingt: doorschijnende zaadbollen in frêle tinten op lange wie belende stelen, zacht tinke lendegeluiden makend. De kunstroute kan nog tot met 17 augustus, dagelijks van zonsopgang tot zonson dergang bezichtigd worden. frisbee. Woensdag 23 juli is het de laatste dag van de ker mis. Verder is er trefbal, es tafette, volleybal, jeu des boules en voetbal en kunnen kinderen bij strandpaviljoen Kijkduin strandkastelen bouwen. Vanaf 17.00 uur staat op het evenemententer rein een skelterparcours op gesteld. Donderdag 24 juli staat in het centrum van Re nesse de Ballonnenkar. Ver der kunnen er weer zandkas telen gebouwd worden, is er een klauterbaan en voetbal. Vanaf 20.00 uur kan per paardentram een rondrit door Renesse gemaakt wor den. In Burgh-Haamstede wordt - na de bekende trim- lopen - de Bom-bokaalloop gehouden. Vrijdag 25 juli staat de Knut- seltafel bij het Renesser VVV-kantoor. De strandpa viljoens bieden: knutselen en schminken, touwtrekken, kleuterbaan en springkus sen. Zondag 27 juli verzorgt Circus Renz een voorstelling in Renesse en is Circus Bongo te vinden op camping Euroa- se in Burgh. Karikaturen Naast de gebruikelijke spor tieve evenementen bij de strandpaviljoens is maandag 28 juli de Popcornkar aanwe zig in Renesse en zit op het evenemententerrein aan de Hogezoom vanaf 16.00 uur een karikatuurtekenaar. Dinsdag 29 juli wordt voor de tweede keer een moun tainbike-tocht gehouden en staat vanaf 15.00 uur bij de kerk in Renesse het Laser doolhof opgesteld. Sportie ve evenementen zijn er bij de strandpaviljoens. Speciale attractie woensdag 30 juli in Renesse is Veroni ca's Zomertruck. Deze is van af 17.00 uur te vinden aan de Roelandsweg. Ook die dag weer evenementen als, voet bal, frisbee en zandkastelen bouwen. Donderdag 31 juli •in Renesse tik- en waterspe len, voetbal en strandkaste len bouwen en - vanaf 20.00 uur - Karaoke. Die dag gaan in Haamstede de Drie Dolle Dagen van start, met onder meer kermis. BURGH-HAAMSTEDE - Het Asielzoekerscentrum in Burgh bestaat dit jaar vijf jaar. Dat wordt op vrijdag 1 augustus gevierd met een feestprogramma voor bewo ners en genodigden. Het officiële gedeelte begint om 13.30 uur. Het omvat on der meer een speech door al gemeen directeur COA drs T. G. Veenkamp en burgemees ter J. Asselbergs. Ook wordt een AZC web-side geoperid. Ondertussen worden in cen trum jubileumactiviteiten gehouden als een foto-expo sitie van de AZC-fotoclub, een panel 'vijf jaar AZC Burgh-Haamstede", een zweefmolen, polstokspring kussen, rodeokameel en een bijzondere fotograaf. Het feest wordt afgesloten met een barbecue en een muzika le avond. FUCHSIATUIN WEMELDINGE - Wie van fuchsia's houdt kan zaterdag en zondag 26 en 27 juli zijn hart ophalen in Wemeldinge. Dan is de Fuchsiatuin Smits weer opengesteld voor het publiek. In de tuin staan en hangen ongeveer driehon derd fuchsia's die op dit mo ment in al hun pracht en praal staan te bloeien. Ook wordt er een videofilm ver toond over fuchsia's in het al gemeen en de tuin in het bij zonder en is er een mol- lenvanger aanwezig die tips geeft voor het weren van mollen uit de tuin. De ope ningstijden op beide dagen zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 15 juli Kerkwerve Klaverjassen. Eetcafé Kerk werve. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondlëiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Renesse Big Foot stuntteam. Rampweg, 20.00 uur Zonnemaire Hoorzitting achtste wijzi ging Bestemmingsplan Bui tengebied Brouwershaven, Dorpshuis, 19.30 uur. Woensdag 16 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh Lezing pedagoog Wim ter Horst over het thema 'kijken met de ogen van het hart' in de Hervormde kerk. 20.00 uur. Renesse Schouwen-Duivelahdse Paardendag, terreinen Ma nege Grol. 9.30-16.00 uur. Brouwershaven Bingo. Woonzorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Orgelconcert Charles de Wolff uit Vierhouten. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Ouwerkerk Toeristenmiddag over ge schiedenis van Ouwerkerk van 14.00 tot 16.00 uur in het dorpshuis. Donderdag 17 juli Burgh-Haamstede Concert Family Dee- Terras koffie-lunchcafé Branden- burgh. 16.00 en 20.30 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Hervormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Visserijdagen. Vanaf 14.00 uur. Vrijdag 18 juli Kerkwerve Crazy Night. Eetcafé Kerk werve. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke Mega Tour. Café restaurant De Burghse Bab- belaers. 21.00 uur. Renesse Vergadering Stichting Renesse, Kantoor Jan de Renesseweg 25, 08-00 uur. Zonnemaire Zomerconcert van harmonie- vereniging Nut Uitspan ning in de muziektent bij het dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Visserijdagen. Vanaf 10.30 uur Zaterdag 19 juli Burgh-Haamstede Rommelmarkt Hervormde kerk Haamstede. Vanaf 8.30 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. 9.00-12.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Algemeen Vissersbelang. Durps'Uus. 10.00 uur. Visserijdagen. Vanaf 10.30 uur. Maandag 21 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Karei Bogerd, bas-bariton en Bert Kruis, orgel. Gere formeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 22 juli Zierikzee Jaarvergadering VW Zie rikzee in het gebouw van de ING-bank. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Woensdag 23 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwetve. 20.00 uur Burgh-H aamstede Lachspektakelshow Bassie en Adriaan. Sporthal Wes terschouwen. 14.00 uur. 'Verrassend gewassen' heet het kunstwerk van Bep Westenberg. Zij nam de titel van de kunstroute zeer letterlijk. (Foto: Marijke Folkertsma) VLISSINGEN - Na Drenthe heeft ook Zeeland sinds dinsdag (weer) zijn zomerse graancirkels. In een tar weveld aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen ligt een cirkel van zo'n zes meter doorsnee omgeven door vier iets kleinere exemplaren. Kindertheater op het evenemententerrein aan de Hogezoom. RENESSE - De Stichting Recreatie Activiteiten Westerschouwen (SRAW) is weer in vol bedrijf. De eerste activiteitenweek is inmiddels achter de rug, maar de vrijwilligers hebben nog heel wat weken te gaan. Van theater tot tik- en waterspelen. 4 len en schminken en Crazy Games. Donderdag 17 juli zijn er we derom sportieve activitei ten. Op de Kerkring staat vanaf 16.00 uur een klim wand opgesteld. Inmiddels ook traditioneel onderdeel van de recreatieactiviteiten is het zandkastelen bouwen. Dat kan vrijdag 18 juli bij strandpaviljoen De Bran ding. Bij het VVV-kantoor staat vanaf 11.00 uur een knutseltafel. Mega Mep Tafel Bij strandpaviljoen De Schorpioen is de Mega Mep Tafel te vinden. Om 19.00 uur start op camping De Brem de voorstelling van Circus Bon go en een uurtje later kunnen liefhebbers van Karaoke (Foto: Marieke Mandemaker). zich uitleven op het evene mententerrein. Zaterdag 19 juli gaat op de Renesser Kerkring de kermis van start. Bij Resort Haamstede geeft zondag 20 juli Circus Bongo een voorstelling. Aan vang 20.00 uur. Op maandag 21 juli loopt een levende grabbelton - de Grabbeldame - rond in Re nesse en verder is de Mega Mep Mat weer present en kunnen sportievelingen on derling de krachten meten bij het touwtrekken of op de klauterbaan. Liefhebbers van mountain biking kunnen dinsdag 22 ju li hun hart ophalen tijdens een fietstocht naar de Bos- wachterij. Start om 11.00 uur. Bij de diverse strandpa viljoens is weer van alles te doen: volleybal, jeu des bou les, touwtrekken, voetbal en ZONNEMAIRE - Omlijst door de kleurrijke bloe men van De Zonnestraal kronkelt de kunstroute 'Verrassende gewassen' zich door de polder Nieuw- Bommenede als uitloop van het Festival Zonnemai re Buitengewoon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3