Open Kerkdagen in GasthuiskerkZierikzee Toename vraag noopt Bema Kunststoffen tot uitbreiden Via Zekaïel goedkoper bellen naar buitenland Expositie Frans Bleiji in Galerie Borsboom r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE^ 1 i NIEUWSBODE Éi i Country weekend, bingo, karaoke en soundmix Programma Radio Schouwen-Duiveland dé krant van schouwen - duivelatul! WOENSDAG 9 JULI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Met expositie van Foke Stribos en wekelijkse Sing-in ZIERIKZEE - Ook dit jaar zijn er weer zogenoemde Open Kerkdagen in de Gasthuiskerk in Zierikzee. Tot en met vrijdag 29 augustus is het voor iedereen weer mog elijk om op maandag, woensdag of vrijdag een bezoek te brengen aan deze kerk. Er is een boe kentafel aanwezig en er is werk en een videofilm te zien van de Dirkslandse kunstschilder Foke Stri bos. Iedere vrijdag wordt rond 16.00 de week afge sloten met een 'Sing-in'. De officiële opening van de Open Kerkdagen vond vrij dagmiddag plaats in de kerk. Nadat de bezoekers welkom waren geheten door de Zie- rikzeesche evangelist D. Vos klonken al snel de klanken van het eveneens aan de ope ning medewerkende kinder koor Jom Jom door de kerk. Ook in de rest van de ope ningsplechtigheid zong dit kinderkoor van de J.W. van den Doelschool meerdere malen, al of niet bijgestaan door de zang van de aanwezi gen. Zeer fraai waren ook die stukken, waarbij de samen zang naast de begeleiding op piano aangevuld werden door de klanken van het or gel van de kerk. Temidden van het openings programma vertelde de kunstschilder Foke Stribos over het thema van zijn schil derijen, waarvan er geduren de de Open Kerkdagen een jaantal in en rond de kerk wordt geëxposeerd. Volgens mevrouw C. Konij nenburg, die namens de orga niserende commissie het woord doet, is er zeer bewust voor gekozen om gedurende de open dagen de evangelisa tie er niet de dik bovenop te leggen. ,,Nee, met onze open dagen richten wij ons naast de bestaande bevolking ook op de toeristen. Iedereen is van harte welkom om even de sfeer te proeven. Sommi gen blijven slechts even, weer anderen blijven wat langer hangen. De deuren staan op maandag, woensdag en vrijdag gastvrij open en de bezoeker moet zelf weten wat die daarmee doet", al dus Konijnenburg. Overigens is er op de open dagen best wel het nodige te doen. Want naast de exposi tie van de Dirkslandse kunstschilder Foke Stribos wordt ook een videoband vertoond waarop te zien is hoe zijn werk tot stand komt. Deze band is een kopie van de televisieopnamen, die kort geleden werden uitge zonden. Voor kinderen is er een klei ne quiz in elkaar gezet met wat tel- en weetvragen. Zij worden dus uitgenodigd om al wandelend in de kerk naar allerlei dingen op zoek te gaan. Sing-in Nieuw ten opzichte van an dere jaren in de 'Sing-in' waarmee de week op vrij dagmiddag rond vier uur wordt afgesloten. „Dit idee is eigenlijk geboren omdat verleden jaar bleek, dat de bezoekers soms aan het eind van deze dag spontaan be gonnen te zingen. Vandaar dat we dit nu op vrijdagmid dag een wat duidelijker ka rakter hebben gegeven en ook de koorleden van de ver schillende kerkkoren ge vraagd hebben om op de vrij dagen zoveel mogelijk aanwezig te zijn," legt Konij nenburg uit. Met de verschillende kerkko ren doelt zij dan op de kerk koren van de Hervormde en Gereformeerde kerk in Zie rikzee, want eigenlijk zorgde de samenwerking hiertussen voor het ontstaan van de open dagen. „Een aantal ja Behalve met een boekentafel wordt er tijdens de Open Kerkdagen weinig aan evangelisatie gedaan. (Foto: Marijke Mandemaker. ren geleden kwam op de ge zamenlijke kerkenraads ver gaderingen de vraag naar vo ren wat en of men iets gezamenlijk kon organise ren. Hoewel er op de open kerkdagen eigenlijk niet al te veel van te merken is, zijn deze open dagen toch het re sultaat van een gezamenlijk evangelisatieproject," aldus Konijnenburg. Inmiddels vormen de Open Kerkdagen min of meer een ieder jaar te rugkomende traditie. Foke Stribos Een bezoek aan de tentoon stelling van de Dirkslandse kunstenaar Foke Stribos maakt een bezoek aan de open kerkdagen meer dan waard. Zoals uit zijn woor den tijdens de openings plechtigheid bleek, heeft de ze in Weert geboren kunstenaar zich laten inspi reren door de aantasting van het landschap door de olie vervuiling in 1989. Anderzijds bestaat het the ma van zijn werk uit de vruchteloosheid van de schepping op zichzelf. In de verschillende schilderijen is dan ook te zien hoe in eerste instantie het landschap zelf centraal staat. Zo maakt een vergroting van een olievlek een vrijere benadering van het landschap mogelijk. Een volgend schilderij toont, hoe diezelfde olievlekken kun nen worden opgevat als (een deel" van) een mensfiguur. Onder het motto 'Hoe kleeft mijn ziel aan mijn stof', slaagt Stribos er zeer wel in om aldus 'de mens die lijdt' uit te beelden. Het mooie aan het werk van Foke Stribos is dan ook de samenhang tussen de ver schillende werken, en de wij ze waarop de kunstenaar zich van het ene naar het an dere schilderij ontwikkeld. Zonder daarbij de eigenlijke thematiek uit het oog te ver liezen. Zoals de losse schilde rijen van bijvoorbeeld een drieluik bij elkaar horen, zo blijven ook bepaalde werken van deze schilder het mooiste als ze naast elkaar hangen in volgorde van vervaardiging en in volgorde van de rijping van de totale gedachte, die uiteindelijk met het werk wordt uitgebeeld. Tot en met vrijdag 29 augus tus is iedereen van harte wel kom in de Gasthuiskerk aan het Havenplein om op maan dag, woensdag of vrijdag eens een kijkje te komen ne men. Op de meeste van deze dagen zal ook de Stribos zelf aanwezig zijn om uitleg te ge ven bij zijn werk. Directeur J. de Rompf van Bema Kunststoffen sloeg zelf de eerste paal de grond in voor de uitbreiding van het bedrijf. (Foto: Marieke Mandemaker) 'Over een jaar herken je het hier niet meer' ZIERIKZEE - „Het gaat jaar op jaar door en op een gegeven moment kom je tegen je grenzen aan te zit ten. Vervolgens is er een moment waarop je zegt: „Hadden we maar meer ruimte'." Aan het woord is Bart Gravendeel, sales manager van Bema Kunst stoffen in Zierikzee. Vorige week ging bij het be drijf de eerste paal de grond in voor een forse uit breiding. KERKWERVE - Eetcafé Kerkwerve heeft haar zo- merprogramma gepresenteerd. Tot en met dinsdag 15 augustus zijn er allerlei activiteiten, waaronder een country weekend, bingo, karaoke en soundmix. Op de dinsdagen 15, 29 juli en 12 augustus is er om 20.00 uur klaverjassen. Liefhebbers van bingo kunnen op de woensdagen 9, 23 juli en 6 au gustus in het café terecht. De aanvang is om 20.00 uur. Vrijdag 11 juli staat om 21.00 uur een karaoke videoshow op het programma. Mensen die een te gekke avond wil len meemaken kunnen op de vrijdagen 18 juli en 8 augus tus een crazy night beleven. Vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 juli is het eetcafé omgetoverd tot een saloon. Die dagen is er een country weekend. Vrijdag 1 augustus staat het café vanaf 21.00 uur in het teken van een karaoke soundmixshow. Vrijdag 15 augustus is er een soundmix show. Liefhebbers die hun zangkunsten voor publiek willen vertonen, kunnen vanaf 21.00 uur in het eetcafé terecht. ZIERIKZEE - ZekaTel biedt sinds juli telecomdien- sten aan aan consumenten en bedrijfsleven in Zee land. Het goedkoop bellen naar het buitenland via 1600 Internationaal is het eerste product dat op de markt wordt gebracht. RONDLEIDINGEN BURGH-HAAMSTEDE - In de maand augustus vinden drie theaterrondleidinger plaats langs de Karolingi sche burcht, de Burghse Schoole en de Nederlands Hervormde kerk. Deze rondleidingen zijn ge pland op dinsdag 5, 12 en 19 augustus. De geschiedenis wordt op ludieke wijze tot le ven gebracht door een combi natie met verschillende theaterstukjes. Een gids van de Gidsendienst Zeeland ver telt meer over de historie van bepaalde onderwerpen." De rondleidingen beginnen om 19.00 uur en duren ongeveer anderhalf uur. Deelnamebe wijzen zijn verkrijgbaar bij museum Burghse schoole: 651529. De rondleidingen worden ook vanaf dit punt gestart. De theaterrondleidingen zijn een initiatief van de werk groep van museum de Burgh se Schoole in samenwerking met de Stichting Recreatie Aktiviteiten Westerschou- wen. VLINDERS BURGH-HAAMSTEDE - In aanvulling op de Vlinderex positie toont Museum de Burghse schoole levend ma teriaal in de vorm van eitjes, rupsen en poppen van het Groot koolwitje. De Vlinder expositie (foto's en video) is deze zomer in het natuurkun- delokaal van het museum te zien. Door te volgen hoe uit de ei tjes rupsen kruipen, hoe deze zich verpoppen en vervol gens tot vlinder verworden, kunnen bezoekers van dicht bij de levenscyclus van eitje tot vlinder meemaken. Deze cyclus duurt ongeveer vier weken en is vanaf heden te zien tot ongeveer 23 juli. Het museum is geopend tot en met 25 oktober, dagelijks van 11.00 tot 16.00 uur. Met ingang van september van 13.30 tot 16.00 uur. Het muse um is gesloten op zondag en maandag en op feestdagen. ROMMELMARKT BURGH-HAAMSTEDE - De Hervormde Gemeente Haamstede houdt zaterdag 19 juli de jaarlijkse rommel markt aan de zuidzijde van de kerk. De markt gaat om 8.30 uur open. Behalve veel rommel is er een Rad van Avontuur aanwezig. De hon gerige bezoekers kunnen hun honger stillen met pannen koeken. De opbrengst van de markt is bestemd voor de restauratie van het dak van de kerk. Al jaren huurt Bema opslag ruimte bij de buren op het in dustrieterrein in Zierikzee. „Maar je wilt toch eigenlijk graag een eigen ruimte. Dat levert betere beheersmoge- lijkheden op en dat is weer beter voor de klant," aldus Gravendeel.Bema Kunst stoffen is gespecialiseerd in het verwerken van nagenoeg alle bekende kunststoffen. Naast series van enkele mil joenen stuks, levert het be drijf ook kleine series specia listische producten. Dat het hierbij gaat om hooggekwa lificeerde producten blijkt wel uit het feit, dat tot de klanten van Bema, onder meer defensie gerekend mag worden. Dat de uitbreiding noodzake lijk werd heeft alles te ma ken met de toename van de toepassing van kunststoffen. Iets dat volgens Gravendeel veel te maken heeft met het feit dat het negatieve imago rond kunststof producten langzamerhand aan het ver dwijnen is. Gravendeel: „Ook kunsstof kan tegen woordig steeds vakere gere cycled worden. Daardoor is het geen milieu-onvriende lijk product meer. In ieder geval niet meer of minder dan andere producten." De nieuwbouw sluit aan op het bestaande pand. Door de uitbreiding neemt de vloer oppervlakte van het bedrijf met ruim 1.700 vierkante me ter toe. De nieuwe hal wordt zeven meter hoog. Op de eer ste verdieping is onder meer een kantine en sanitaire voorzieningen. Bij het ont werp is rekening gehouden met eventuele verdere uit breidingsmogelijkheden in de toekomst. In de hal wordt ook een ma- trijzenbunker geplaatst. In deze bunker kunnen de ma trijzen veilig worden opge slagen. Gedurende vier uur zijn ze dan veilig voor brand. Voor Bema, maar nog meer voor de afnemers, is dat van groot belang. De matrijzen vormen de basis van ieder product, dat bij het bedrijf gemaakt wordt. „Door de brandwerende bunker kan de matrijzen eigenlijk niets overkomen. Na de brand kan er dan weer snel worden ge produceerd. Voor onze afne mers is dat een geruststellen de gedachte," aldus Gravendeel. In de hal is plaats voor zeven nieuwe spuitgietmachines. Op termijn zijn er negen nieuw arbeidsplaatsen met de uitbreiding gemoeid. Spuitgieten is een van de hoofdactiviteiten van Bema. Hierbij worden kunststof korrels verwarmd en in vloeibare toestand in een matrijs geperst. Een andere productiewijze is het va- cuümvormen. Bij deze tech niek wordt een kunststof plaat verwarmd en over een matrijs heengezogen. Behalve dat een nieuwe hal gebouwd wordt, krijgt het bestaande gebouw een gron dige opknapbeurt. Dat is vol gens Gravendeel hard nodig, want de uitstraling van het gebouw is zeer verouderd. Zowel van binnen als van buiten. Gravendeel: „We werkep ook voor de verpak kingsindustrie, voedings middelenbranche en far maceutische industrie. Daar hecht men aan een modern uitziend bedrijf. Daar gaan we aan werken. Als je over een jaar terugkomt herken je het niet meer." De basis van het netwerk is het regionale glasvezel- en kabelnetwerk van de Neder landse energie- en kabelbe drijven. Op dit moment be reikt dit netwerk driekwart van alle Nederlanders. In Zeeland wordt, door het nieuwe glasvezelnet, in het voorjaar van 1998 ruim 95 procent van alle percelen be reikt. Delta Nutsbedrijven verhuurt dit net aan Zekatel. Vanaf volgende week dins dag kunnen particuliere con sumenten en bedrijven die voor tenminste honderd gul den per maand naar het bui tenland bellen, gebruik gaan maken van 1600 Internatio naal. Vanaf 1 augustus wordt nog een tweede product aan het pakket toegevoegd, na melijk ISDN-lijnen voor de zakelijke markt. Eerder dit jaar, in april, is ZekaTel be gonnen met het aanbieden van huurlijnen aan de zake lijke markt. Van de dienst 1600 Internationaal kan ie dereen gebruik maken die een telefoonaansluiting heeft. Er is geen apparatuur voor nodig en de gebruiker betaalt geen aansluit- of abonnementskosten. De aan sluiting kan binnen een dag worden geregeld en is ook te gebruiken voor data- en fax- verkeer. De beller kiest voor 1600 in plaats van de gebrui kelijke toegangscode 00. ZekaTel introduceert twee paketten van deze dienst: het EnerTel 3 Landenpakket en het EnerTel Wereldpakket. Voor beide paketten is het basistarief 5 tot 10 procent lager dan de tarieven van PTT-Telecom. Afhankelijk van het gebruik geeft Zeka Tel nog extra korting. Voor het eerste pakket is dit 20 procent, wanneer maande lijks voor minimaal honderd gulden internationaal wordt gebeld. Voor het Wereldpak ket is deze korting minimaal 15 procent voor diegenen die maandelijks meer dan vijf honderd gulden naar het bui tenland verbellen. De kor ting kan oplopen tot 25 procent. Naast telecomdien- sten stapt ZekaTel ook de te levisiewereld in, door het aanbieden van betaaltelevi sie. Voor het aanbieden van films en andere themapaket- ten, maakt ZekaTel deel uit van het landelijk georiën teerde Mediakabel. Met in ternet providers in de pro vincie is ZekaTel in onderhandeling over moge lijke samenwerking in de toekomst. Speciaal voor Internet servi ce providers introduceert EnerTel, de nieuwe telecom- groep van samenwerkende energie- en kabelbedrijven, waartoe naast ZekaTel onder anderen ook Eneco behoort. Lokaal Centraal. Met deze nieuwe dienst handelt Ener Tel het landelijk verkeer te gen lage kosten af naar de lo catie van de service provider. Medio oktober komt Lokaal Centraal be schikbaar. 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). In de kleine galerie van Galerie Borsboom aan de Achterweg in Burgh-Haamstede is in de maand juli een expositie te zien van Frans Bleiji uit Schiedam. Bleiji volgde lessen aan de Koninklijke Academie in Den Haag. Naast model- en por- trettekenen heeft hij zich toegelegd op het fijnschilderen van stillevens. Deze zijn in de expositie ook ruim vertegenwoor digd. Daarnaast is een collectie realistische doeken te zien. Bleiji schildert met olieverf op linnen. Galerie Borsboom is geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. A dvertentie I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: I MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 i KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184.00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw 1 bank-/gironummör vermelden: II II L_J II II lI II II 11 I Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar j ZferikzeescheNieuwsbodeabonnementenadm/nistratfe. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2