Klokfontein Herman Bin geopend Apotheek van alles in huis voor zorgenloze vakantie dier in het vizier Baasje op verlanglijst Expositie 'Coole Park' van Rita Wobbe in Röderhaus Nieuw Mondragon voert actie met Museumhaven Weer toeristenmiddag in dorpshuis Ouwerkerk Vernuftig systeem geeft tijd aan met waterstralen Kleine vakantieongemakken vaak te voorkomen GENOTEN VAN HET HOLLAND-KOOR „HET BOEKWINKELTJE" WOENSDAG 9 JULI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD AMERSFOORT - De burgemeester van Amersfoort, A. Brouwer-Korf heeft vorige week de Sourcy-fon- tein in het centrum van Amersfoort geopend. Het waterobject is de eerste fontein in Nederland die te vens dienst doet als klok. Het.is een ontwerp van de Zierikzeeënaar Herman Bin. De fontein is het resultaat van de Sourcy Fontein Ont werpwedstrijd, die in april 1996 werd uitgeschreven. Bin zag de door hem bedachte fontein voor het eerst in wer kelijkheid en in werking ge steld. Zijn ontwerp moest niet alleen een mooi water beeld geven, maar ook func tioneel zijn. Juryvoorzitter Paul Huf lichtte tijdens de openingsce remonie toe waarom de in- middels gerealiseerde fon tein als winnend ontwerp werd gekozen: „Deze fontein vormt een aantrekkelijk 'moment' op het plein. Het object vangt de aandacht zonder het plein te overheer sen en de vondst om de spui ters te laten fungeren als de wijzers van een klok getuigt van vernuft en originali teit." Straatfestival De openingsceremonie werd omlijst door een straatfesti val in de sfeer van de Parade. Clowns, steltenlopers, jong leurs en muzikanten gaven de opening van de fontein een vrolijk, informeel karak ter. De burgemeester van Amersfoort benadrukte in haar toespraak de belangrij ke rol die water in de ge schiedenis van Amersfoort heeft gespeeld. „Amersfoort heeft iets met water. Al heel vroeg bleek 'ons' water van een bijzonder zuivere kwali teit te zijn. Wij vinden het daarom erg leuk dat Sourcy koos voor Amersfoort als de plaats waar de fontein moest komen te staan," aldus Brou- Namens Vru'mona, fabrikant van het mineraalwater Sour cy, lichtte directielid H. Phi- lippa toe waarom destijds is gekozen voor een fonteinen ontwerpwedstrijd. „Een fon tein sprankelt, is een sym bool van zuiverheid en is plezierig om naar te kijken. Het plein aan de Amersfoort- se Hellestraat wordt in de nabije toekomst opnieuw in gericht als verblijfsplein. We zijn best een beetje trots op onze bijdrage aan het nieuwe plein dat de entree gaat vor men tot een nieuw winkelge bied." Draaitechniek Het bekken van de Sourcy- fontein in Amersfoort heeft een doorsnede van vier me ter. Het is direct boven de on-' dergrondse installatiekamer geplaatst. In de installatie kamer is in het middelpunt van-het fonteinbekken een Onder grote belangstelling en met omlijsting van straattheater werd de klokfontein van Herman Bin in de Amersfoortse bin nenstad in gebruik genomen. draaitechniek geplaatst die wordt aangedreven door een electromotor. Hiermee wordt het middelpunt van de fontein, met twee onafhan kelijk draaiende delen, aan gedreven als de wijzers van een klok. De toegepaste draaitechniek is vergelijkbaar met de ma nier waarop de wijzers van, een kerkklok worden aange dreven. De secondenaandui- ding geschiedt met behulp van twaalf spuiters die van uit de buitenrand van het bekken naar het midden spuiten. Met behulp van pneumatische ventielen spuit iedere spuiter vijf se conden in een rondgaande beweging. Op de hele uren spuiten alle twaalf spuiters. De gehele installatie wordt geprogrammeerd aange stuurd. De tijdsaanduiding wordt twee maal per dag vol automatisch gecontroleerd en eventueel gecorrigeerd met behulp van een radiosig naal. De cijfers 6 en 12 maken de klok leesbaar. TRUCKSHOW MIDDELHARNIS - Bijna ze ventig vrachtwagen chauffeurs deden dit jaar mee aan de truckshow, die werd georganiseerd door de Middenstands Vereniging Middelharnis en de Chauffeursvereniging Flak- kee. Het evenement werd dit jaar op zaterdagmiddag gehou den in plaats van op vrijdag avond. De organisatoren na men dit initiatief ómdat de deelname aan de truckshow de afgelopen jaren terugliep vanwege de files, waardoor chauffeurs op vrijdagavond steeds later thuis waren. Het aantal deelnemers was nu twee keer zo groot als in de afgelopen jaren. Tijdens de truckshow toonden de be drijven uit de regio de para- depaardjes van hun voertui genpark die voor de gelegenheid extra werden ge wassen en geboend. Een jury bepaalde welke trucks win naar werden in de zes catego rieën. Burgemeester J. Sleurink- Rabbinge reikte de prijzen uit. De eerste prijzen werden gewonnen door D. van Snek van de firma Van Snek Transport (categorie buiten Flakkee), W. Mijnders van de firma M. Mijnders en Zn (ca- tegrorie trucks vijf jaar en ouder), firma Meijer (catego rie trucks 4 en 5 jaar). N. Mijnders Bakker (categorie trucks 2 en 3 jaar). G. Euser van Euser Transport (catego rie trucks 6 tot 12 maanden) en Nagtegaal (categorie trucks nul tot 6 maanden). SPEURTOCHT OUDDORP - Kinderen die de omgeving van Ouddorp willen ontdekken kunnen dat op een verrassende, leer zame, maar ook speelse ma nier doen met de speurtocht van de VVV-Ouddorp. De route is inclusief een ijsje en toegang tot de speeltuin. In het routeboekje zit even eens een kleurplaat. Met de ze kleurplaat kan mee wor den gedaan aan een kleurwedstrijd. Inzendingen moeten voor 23 augustus bin nen zijn bij de VVV. AVONDEXCURSIES MELISSANT - Bij wijze van proef hebben de organisato ren van de excursies over de Slikken van Flakkee beslo ten twee avondexcursies te houden. Deze tochten zijn speciaal be doeld om naar reeën te kij ken. De extra excursies wor den gehouden op donderdagavond 10 juli en 21 augustus. Het vertrek is om 19.45 uur vanaf de Staatsbos- beheerboerderij in Melis sant. De tocht duurt ongeveer twee uur. Reserveren kan bij de WV-kantoren in Oud dorp en Middelharnis en bij Theetuin de Bongerd in Her- kingen. ZIERIKZEE - Reisziekte, verbranding door teveel zon, diarree, insectenbeten. Het zijn van die onge makken die een zorgenloze vakantie in de weg kun nen staan. Vaak zijn ze echter eenvoudig te vermij den of te verhelpen met eenvoudige middelen en enkele handige tips van de apotheek. Reisziekte komt het meeste voor bij kinderen, met name in de leeftijd tussen twee en tien jaar. Sommigen blijven er echter hun hele leven lang last van houden. Oorzaak is dat mensen zich niet meer*) met de ogen kunt oriënteren als ze op een deinende boot zitten of niet op de weg kun nen kijken. Het evenwichts orgaan geeft dan impulsen aan het braakcentrum in de hersenen. Gevolg is misse lijkheid en soms braken, bleek zien en zweten. Reis ziekte is te voorkomen met een paar eenvoudige voor zorgsmaatregelen. Eet een lichte maaltijd voor vertrek, rijd niet achteruit in bus of trein en laat kinderen tijdens een autorit uit het raam kij ken. De apotheek heeft enke le middelen in huis die reis ziekte kunnen Voorkomen. In de bijsluiter of op de ver pakking staat hoelang voor vertrek ze moeten worden in genomen. En natuurlijk kan de apotheker zelf daar van alles over vertellen. Diarree De apotheek heeft ook diver se middelen in huis tegen diarree en uitdroging. Door het andere klimaat en andere eet- en drinkgewoonten krij gen mensen nogal eens diar ree als ze op vakantie zijn. Deze 'reizigersdiarree' is meestal te voorkomen door goed te letten op wat men eet en drinkt. Aan de kleur of smaak van het water valt doorgaans niet vast te stellen of het besmet is. Bij twijfel is het het beste om mineraal water uit een fles te drinken. Het eten van ongekookt voedsel, schepijs, ongeschild rauw fruit en onvoldoende doorbakken vlees is af te ra den. Het grootste probleem bij diarree is uitdroging - vooral bij baby's en bij men sen ouder dan zeventig jaar. Veel drinken is daarom be langrijk. Voorkomen Voor beten van insecten of kwallen geldt het motto: 'Voorkomen is beter dan ge nezen'. Dat kan door het ge bruik van insectenwerende middelen op een zomeravond buiten en door niet te gaan zwemmen als er veel kwal len in de zee zijn. Mocht een wesp toch gestoken of gebe ten hebben, dan is het het beste om de angel op te zoe ken en deze er voorzichtig uit te trekken. De zogenoemde reizigersdiarreeis meestal te voorkomen door goed te letten op wat men eet en drinkt. Bij muggenbeten kunnen jeukwerende middelen ver lichting geven (of huismid deltjes als ammonia of azijn). Voor grotere oppervlakten, zoals bij een kwallenbeet, is lidocaïnezalf of menthols- trooipoeder geschikt. (Ge bruik menthol echter niet bij jonge kinderen). Deze midde len kunnen ook worden ge bruikt bij brandnetelprik- ken en (zonne-)allergie. Ongevaarlijk De meeste insectensteken zijn gelukkig ongevaarlijk, behalve voor mensen met een ernstige allergie voor in sectengif of bij een beet of steek in de tong of keel. Wat voor beten van insecten en kwallen geldt, gaat ook op voor zonnebrand. Ook hier geldt dat voorkomen de be langrijkste remedie is. Als de huid het niet gewend is is het beter om niet direct lang in de zon te gaan zitten. Een half uur is het maximum. Bij een gevoelige huid is dat zelfs al te lang. Daarnaast kan in het begin het beste een zonnebrandmiddel worden gebruikt met een hoge be schermingsfactor. Voor iemand die toch ver band is, kan een koude dou che helpen om het ergste leed te verzachten. Belangrijk is het om de huid vet te houden. Eventueel kan een pijnstiller ook uitkomst bieden. TRAININGEN MIDDELHARNIS - De Pro- vinciale VrouwenRaad Zuid- Holland start in september in het Diekhuus in Middel harnis met twee trainingen voor kader van vrouwenor ganisaties en voor vrouwen, die willen gaan besturen of zich meer willen bekwamen in een bestuursfunctie. De trainingen in Middelhar nis zijn speciaal voor voorzit ters en voor mensen die vaak moeten spreken in het open baar en presentaties moeten geven. Middelharnis is een van de tien plaatsen in Zuid- Holland waar de Vrouwen- Raad cursussen geeft. De functietraining voor (nieu we) voorzitters, vice-voorzit- ters en bestuursleden start maandagmorgen 1 septem ber. De training algemene presentaties en spreken in het openbaar gaat diezelfde maandag 's middags van start. Beide cursussen be staan uit vier wekelijkse bij eenkomsten. Meer informa tie is verkrijgbaar bij de VrouwenRaad Zuid-Holland (telefoon: 015-2140536). GOEDEREEDE - In Het Röderhaus in Goedereede zijn van 12 juli tot en met 27 september schilderijen te zien van Rita Wobbe. Ze exposeert voor de tweede keer in Het Röderhaus. Het thema voor haar nieuwe schilderijen is 'Coole Park', de naam van een unieke landschap in het westen van Ierland. Rita Wobbe is geboren en ge togen in Steinfurt in het Münsterland in Duitsland. Sinds 1988 woont en werkt zij in Kinvara, een klein vis sersdorpje in de buurt van Galway aan de Ierse West kust. De unieke omgeving in dit deel van Ierland is door slaggevend voor haar ont wikkeling als kunstenaar. Haar schilderijen zijn talrij ke malen te zien geweest in Ierland, Nederland en Duits land. Haar nieuwe schilderij en worden nu voor de eerste keer geëxposeerd in Het Rö derhaus in Goedereede. De opening heeft op zaterdag 12 juli om 16.00 uur plaats. Het werk van Wobbe is het resultaat van haar observa tie van kleuren en structuren van een nog betrekkelijk on aangetast oerlandschap. Sinds 1988 woont ze in The Burren. Deze heel unieke oorspronkelijke landschap is de bron van inspiratie voor haar werk. „In het begin was ik bezig met licht en kleur en keek een beetje naar William Turner. Langzaam maar ze ker begreep ik de structuren en de bijzonderheid van het landschap om me heen," zegt ze zelf over haar werk. Galerie Het Röderhaus in Goedereede is gevestigd aan de Noordzijde Haven 13. De galerie is geopend op woens dag, donderdag en zaterdag van 11.00-13.00 uur en van 16.00-18.00 uur. En op af spraak (telefoon: 493077). ZIERIKZEE - Het voormalige restaurant Mondra gon wordt op dit moment verbouwd tot theatercafé Mondragon. Woensdag 16 juli heropent Mondragon om 10.00 uur de deuren. Gasten die tussen 16 juli en 30 augustus het theatercafé bezoeken en daar een driegangen-keuze-menu bestellen worden aan het einde aangenaam verrast met een gratis toegangsbe wijs voor de tegenovergelegen Museumhaven. Behalve van de boten in deze haven kunnen bezoekers met het voucher ook genieten van de expositie in het ruim van de klipper Mijn Genoegen met het thema 'Zierikzeese scheepswerven in vroeger tijden'. Deze expositie werd vorige week geopend. De ha ven en tentoonstelling zijn tot 30 augustus op dinsdag, woensdag, donderdag en za terdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Iedere voucher is geldig voor één persoon, maar drie gasten in het res taurant betekent ook drie vouchers. Het nieuwe Theatercafé Mondragon hoopt hiermee te bereiken dat de 'overburen' deze zomer een record-aantal bezoekers krijgen. Nog te veel toeristen bekijken tot nu toe de haven alleen van de buitenkant. Theatercafé Mondragon re kent aan het eind van het sei zoen de vouchers netjes af bij de Museumhaven zodat deze dan ook misschien nog wat meer inkomsten heeft. De Museumhaven op zijn beurt geeft de bezoekers bij het entreebewijs een speciale Mondragon-voucher waar mee de bezoekers korting krijgen bij Theatercafé Mon dragon. Zo wordt het extra aantrekkelijk voor de bezoe kers om nog op het terras voor de Museumhaven even te blijven zitten en in het zon netje na te genieten van het fantastisch beeld van de ze mooie haven. Advertentie of heeft ti het concert gemist? Koop ccn CD of MC van dit unieke koor bij: Meelstraat 1 - Zierikzcc Onder de naam Polltiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waaru als burgeren wij als politie bij betrokken kunnen raken. OVER INBRAAK IN WONINGEN EN WAT U ER TEGEN KUNT DOEN VI HANG EN SLUITWERK OP RAMEN. Openslaande ramen Breng aan de sluitzijde een afsluitbare grendel aan, naast het bestaande sluitwerk. Aan de scharnierzijde horen in braakwerende scharnieren of paumellen, of scharnierbe- veiligers. Uitzetraam (bovenlicht) De wegdraaibare raamuitzetter die meestal wordt toege past, is absoluut onvoldoende bestand tegen inbraakge- weld: aan de sluitzijde moet ook een afsluitbare grendel aanwezig zijn. Aan de scharnierzijde komen weer dieven klauwen of inbraakwerende scharnieren. Een metalen spijl aan de binnenzijde van het raam is natuurlijk ook goed. Overigens: als u het bovenlicht kunt laten vervan gen door een aluminium schuif-/ventilatierooster, ver dient dat zeker de aandacht. Dubbel openslaande ramen Deze ramen hebben bijna altijd een meerpunts-of espag- noletvergrendeling. De espagnolet kunt u nog eens extra afsluitbaar maken met een speciaal daarvoor bestemd slot. Aan de scharnierzijde monteert u weer inbraakwe rende scharnieren, paumellen of scharnierbeveiligers. (Vergelijk de dubbel openslaande deuren) Schuifraam Deze ramen komen vaak voor bij aluminium gevels en kunnen aan de sluitzijde worden voorzien van een slot met haak- of harpoenschoot of afsluitbare grendels. Een goed alternatief is een "afsluitbare" balk in het gelei dingsprofiel, als het raam aan de binnenzijde van de pui schuift. Draai of tuimelraam Het bestaande raamboompje vult u aan met 1 of 2 afsluit bare grendels. Valraam Aan de sluitzijde bevestigt u een afsluitbare grendel. Als u valbeugels gebruikt, neem dan doorlopende exempla ren; die kunnen niet worden weggebogen. U kunt er ook eën kierstandhouder op monteren. Opschuifraam Vaak zijn alleen twee pennen door het kozijn van dit (meestal in ouder huizen voorkomende) raam gestoken om het opschuiven te belemmeren. Monteer daarom twee afsluitbare grendels. Ventilatierooster Ventilatieopeningen die groot genoeg zijn om doorheen te kruipen, kunt u afschermen met strekmetalen roosters. Vooreen optimale bevestiging hiervan kunt u de bouten en moeren het beste vastlassen. Lichtkoepel Deze kunststof lichtvensters zijn meestal met gewone schroeven vastgezet en kunnen dus makkelijk door inbre kers gedemonteerd worden. Om het op die manier bin nendringen te voorkomen,kan het beste siersmeed- of tra liewerk aan de binnenzijde aangebracht worden. OUWERKERK - Evenals voorgaande jaren wordt ook dit jaar weer een zogenoemde toeristenmiddag gehouden in Ouwerkerk. Woensdag 16 juli kunnen mensen die iets willen weten over de geschiedenis van het dorp terecht in het dorpshuis aan de Ring. Met de toeristenmiddag speelt de Werkgroep Oud Ou werkerk in Documenten in op de groeiende belangstel ling van recreanten voor de omgeving waarin zij ont spanning zoeken. Maar ook andere belangstellenden zijn van harte welkom op de toe ristenmiddag. De bijeen komst begint om 14.00 uur en duurt ongeveer twee uur. Met behulp van een maquet te, dia's en verhalen over de geschiedenis van Ouwer kerk, wordt een indruk gege ven van het verre en meer re cente verleden. De Duitse herder Django uit het dierenasiel in Zierikzee is vorige week woensdag zes jaar geworden. De hond heeft een leuk verjaardagscadeau in gedachten: een aardige, nieuwe baas, die hem een leuke toekomst wil geven. De trouwe, waakse viervoeter kan met de meeste honden prima opschie ten. Ook met katten is Django beste maatjes. Hele kleine, drukke kinderen daarentegen vindt hij nogal eng. Django is een lieve, vriendelijke hond, die heel goed luistert. Ook is hij heel speels. Ravotten met de andere honden in het asiel is voor hem een aangename bezigheid. Verder vindt Django het prettig om een dagje met het baasje naar het strand te gaan. Hij is dol op zwemmen en rent graag achter balletjes aan. Be langstellenden die Django zijn geliefde cadeau willen geven, kunnen contact opnemen met het asiel aan de Zandweg, tele foon 417013. Er zitten 25 katten en vijf honden. Poes Janneke. die vorige week in de krant stond, is geplaatst. (Foto: Marie ke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 12