Inhaalsprint woningbouw Drie festivals op een kluitje in één weekend Uitbreiding diensten CNV Streng beleid tweede woningen is noodzaak Jazzfestival Sjee Bee twee dagen op straat Gehandicapten willen aanpassing automaten Ook permanente bouw bij Binnen de Veste bezien Uitreiking Zeeuwse prijs integratie gehandicapten Expositie Kunstzinnige vorming DINSDAG 8 JULI 1997 NR 26209 3 Financiële gevolgen nader bekijken BROUWERSHAVEN - Het wordt hoog tijd, dat er een streng beleid komt ten aanzien van tweede wo ningen. Die unanieme mening gold maandagavond binnen de commissie Maatschappelijke Aangele genheden. Aan de vooravond van zijn betoog, dat wethouder C. Veerhoek over deze materie vandaag (dinsdag) houdt tij dens een symposium in Dom burg ging hij al uitgebreid op deze problematiek in. De commissie onderschreef het beleid, zoals verwoord in de provinciale en gemeente lijke nota's over het tweede woningbezit. Essentie van beide nota's is: tweede woningbezit binnen de kernen zoveel mogelijk te rugdringen en permanente bewoning van tweede huizen op vakantieparken tegen gaan. Een dergelijk beleid vergt echter ook een scherpe controle en om die te kunnen uitvoeren, zijn menskracht en geld nodig. „Eén a ander half persoon voor tussen de 75.000 en 150.000 gulden per jaar voor de eerste periode van drie jaar," veronderstelt wethouder Veerhoek. Bekendheid De commissie toonde zich voorstander van zowel een streng beleid als een ade quate controle daarop. Ver der werd gepleit voor het ge ven van ruime bekendheid aan dat te volgen beleid en voor het onderzoeken van mogelijkheden om aan dat beleid ook gestalte te geven. In dit verband werd een zoge naamde 'uitsterfclausule' ge opperd. Dit komt erop neer, dat bezitters van tweede wo ningen in een kern deze niet meer als recreatiewoning kunnen doorverkopen. Volgens Veerhoek zijn er ook talrijke mogelijkheden om aan te tonen, dat woningen ten onrechte permanent wor den bewoond. Dat gaat veel verder dan fysieke beoorde ling. Jurisprudentie wijst uit dat het zin heeft bewijsmate riaal te verzamelen bijvoor beeld op basis van leerplicht registratie, PTT- en kentekenregisti-atie en der gelijke. De wethouder sloot een geza menlijke aanpak tussen meerdere gemeenten niet uit. Ook meende hij dat de pro vincie in dezen het voortouw zou kunnen nemen, hoewel anderzijds de autonomie van de gemeente hem toch ook zeer lief is. Hij zegde de commissie toe in september met een nadere uitwerking en financiële on derbouwing van de nota tweede woningen te komen. Angst voor kapitaalvernietiging BROUWERSHAVEN - De commissie Maat schappelijke Aangelegenheden wil ook de moge lijkheden van permanente bouw bij openbare ba sisschool Binnen de Veste in Zierikzee onderzocht zien. De commissie adviseerde maandagavond unaniem het huidige voorstel tot ver vanging van twee noodlo- kalen door vier semi-per- manente groepsruimten terug te nemen en met een uitgebreider voorstel te ko men, waarin ook de conse quenties van permanente bouw van vier lokalen na der worden uitgewerkt. Onderwijswethouder D. van der Wekken, die welis waar het collegevoorstel verdedigde, toonde zich te vreden met dit advies. Dislocatie Het voorstel tot plaatsing van vier semi-permanente lokalen bij Binnen de Veste had een langdurige discus sie tot gevolg. WD-woord- voerster J. Bos wil voor zij überhaupt over vervanging wil praten, eerst de moge lijkheden onderzocht zien om de kleuters van Binnen de Veste tijdelijk onder te brengen in leegstaande lo kalen bij Chr. basisschool J. L. de Jonge of in een nog niet ingevuld lokaaltje in de verbouwde school in het Jannewekken. Ook CDA- woordvoerder R. van der Wekken wil een dergelijke dislocatie nader onderzocht zien. Bos miste nogal wat details in het collegevoorstel. „Zonwering bijvoorbeeld; ik hoop niet dat we daar weer de mist mee ingaan," aldus de WD-fractie. C. Flikweert (SGP/GPV) had grote moeite met de spoedeisende procedure die het college in dezen wil vol gen. Vervanging van de noodlokalen dient volgens hem via de normale inven tarisatie huisvesting schoolgebouwen te gebeu ren. Een spoedeisende pro cedure is er voor calamitei ten, die je niet lange tijd van te voren ziet aanko men. J. van de Berge (RPF) en R. van der Wekken (CDA) waren het met hem eens. E. Overbosch-De Reijger (PvdA) en H. de Vries (Gr.Links) waarschuwden voor kapitaalsvernietiging door semi-permanente bouw. R. Geluk (D66) had zo haar twijfels bij de prog noses over het teruglopen de leerlingenaantal in de komende jaren en wilde zich daar dan ook niet op blindstaren. Alle commissieleden waren het erover eens, dat voor een goed overwogen beslis sing de (financiële) gevol gen van alle mogelijkheden bekeken moeten worden. Door burgemeester Van der Doef GOES - Burgemeester J. van der Doef van Vlissin- gen reikt vrijdag 17 oktober de Zeeuwse prijs ter be vordering van de Integratie van Gehandicapten 1996 uit. De prijs wordt voor de vierde keer toege kend aan in het afgelopen jaar gehouden of gestarte projecten of activiteiten. Het doel is de integratie van mensen met een handicap in de Zeeuwse samenleving te bevorderen. Dit kan bijvoorbeeld door bij de toegankelijkheid, bruikbaarheid en bereik baarheid van gebouwen re kening te houden met de be nodigde voorzieningen, door het stimuleren van deelname aan het arbeidsproces en door het bieden van geschik te sport- en recreatiemoge lijkheden. De Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid heeft tot bet instellen van deze prijs besloten om organisa ties en personen die zich in 1996 op bijzondere wijze ver dienstelijk hebben gemaakt voor het gehandicaptenbe leid in Zeeland, in de schijn werpers te zetten. In 1993 werd de prijs toegekend aan de Stichting Keuzebegelei ding Onderwijs Arbeid, in 1994 aan de Speeltuinvereni ging Meiveld en in 1995 werd hij in de wacht gesleept door de Stichting Dagcentra Oos- terschelde en de Stichting Arduin. Inzendingen Zowel individuele personen als instanties en organisaties kunnen voor een prijs wor den voorgedragen. De inzen dingen moeten voor 15 sep tember bij de stichting binnen zijn. Wethouder Veerhoek lanceertpragmatisch voorstel' BROUWERSHAVEN - Wethouder C. Veerhoek wil een inhaalsprint trekken ten behoeve van de wo ningbouw op Schouwen-Duiveland. Nog voor het zomerreces wil hij gedeputeerde J. van Zwieten overtuigen van de noodzaak toestemming te verle nen voor alle vastgestelde woningbouwplannen op Schouwen-Duiveland. geschetste aantallen stond hem daarbij ten dienste: „Als we niks doen, bouwen we dit jaar 137 woningen te weinig," luidde het begin van zijn waarschuwing. In 1998 zouden er 106 woningen niet in te vullen zijn. Zelfs in 1999 als bestemmingsplan nen De Zelke, Poortambacht 10 en Zierikzee Noord al ge deeltelijk gerealiseerd wor den, komt hij nog op een defi- ciet van 78 woningen. Veerhoek luidde dan ook de noodklok tijdens de commis sievergadering. „Als er op het ogenblik één nood is in de gemeente Schouwen-Duive land dan is het woning nood." Spanning- Tegenover de 321 zojuist ge schetste 'gaten', stelde hij vervolgens de 249 woningen, die gebouwd zouden kunnen worden binnen de bestem mingsplannen, die al door de voormalige gemeenten zijn vastgesteld. Veerhoek wil gedeputeerde Van Zwieten overtuigen van de noodzaak Wethouder C. Veerhoek (VVD): ,,Ik moet pragma tisch zijn." In ijltempo toverde Veer hoek maandagavond de com missi e Maatschappelijke Aangelegenheden cijferma teriaal voor om het belang van zijn 'missie' naar Mid delburg te onderbouwen. Een flipover met handmatig die 249 woningen met voor rang te realiseren, om veel te hoge spanning op de woning markt tegen te gaan. Hij vroeg de commissie toe stemming om daar - vooruit lopend op volkshuisves tingsplan en structuurvisie - volgende week voor te mo gen gaan pleiten bij de gede puteerde. Het enige tegengas daarop kwam van D66. Woordvoer ster R. Geluk vond dat de wethouder wel weer erg snel ging. Zij hecht veel waarde aan de structuurvisie en wil Veerhoeks pleidooi in Mid delburg dan ook beperkt zien tot de bestemmingsplannen waar de planologische proce dure voor is afgerond. Op dit punt rees er enige twijfel over het bestem mingsplan Zonnemaire, tweede herziening kom, dat voorziet in 26 woningen. Vol gens voormalig raadslid van Brouwershaven R. van der Wekken (CDA) is dit plan nooit verder geweest dan de commissie ruimtelijke orde ning. Veerhoek verbaasde zich daarover: „Je stuurt een bestemmingsplan toch niet in naar het vooroverleg in de PPC (Provinciale Planologi sche Commissie) als je daar geen meerderheid in'je raad voor hebt?" E. Overbosch-de Reijger OPv- dA) en H. de Vries (Gr.Links) pleitten voor ruime aandacht voor sociale woningbouw en koopwoningen in de goed kopere sector bij de nadere invulling van de plannen. Veerhoek gaf aan dat die in vulling pas in september aan de orde komt, als de provin cie inderdaad akkoord gaat met alle voorliggende plan nen. „Het gaat nu om het bin nenhalen van de contingen ten." J. Bos (WD), J. van de Ber- ge(RPF) en C. Flikweert(SGP/GPV) toon den zich zonder meer voor stander van Veerhoeks be zoek aan Van Zwieten. Collegeprogramma Geluk sputterde iets langer tegen en bleef hameren op het belang van de structuur visie juist als onderbouwing van bestaande bestemmings plannen. „Je denkt toch niet, dat de structuurvisie be staande woningbouwplan nen omver gaat kegelen?", reageerde de wethouder. Hij was het ook niet eens met de D66-woordvoerster dat de bottle neck in de bouw- stroom de schuld van de voormalige gemeente Zierik zee is. Bovendien wees hij op het collegeprogramma dat kiest voor gespreide woning bouw in alle kernen. Geluk gaf aan het op dat punt ook niet eens te zijn met het colle ge. Wachten totdat er op basis van de structuurvisie plan- R. Geluk(D66): Plannen moeten beleidsmatig onder bouwd zijn. nen gerealiseerd kunnen worden, duurt volgens de wethouder tot begin 2000. Ter onderbouwing van die veronderstelling schetste hij een gedetailleerd tijdspad. Ook dat was volgens Geluk een onjuiste voorstelling van zaken. „Dat hoeft niet zo lang te duren, de plannen lig gen er dan immers al." Uiteindelijk ging toch ook D66 mee met het voorstel. „Omdat de huidige plannen als overbrugging kunnen dienen totdat de bouw- stroom in Zierikzee op gang komt," aldus Geluk. Coördinatie blijkt niet zo eenvoudig ZIERIKZEE - Beach Pop, Brouwse Dag annex Jazz festival en Zonnemaire Buitengewoon zijn drie fes tivals op Schouwen-Duiveland die op een kluitje het komend weekend plaatsvinden. Coördinatie' van deze relatief grotere evenementen blijkt nog niet zó eenvoudig. „Alle evenementen moeten binnen dat toeristenseizoen plaats vinden en dat is nou eenmaal niet langer dan zes a acht we ken," aldus een woordvoer der van de afdeling toerisme van de gemeente Schouwen- Duiveland. Karen Verseput, samen met haar echtgenoot' Jaap Verse put 'de organisatorische spil van Zonnemaire Buitenge woon, vindt het jammer dat deze- festivals allemaal sa menvallen. Volgens haar ligt hier vooral een taak bij de gemeente, waar al in een vroeg stadium de subsidie aanvragen bin nen moeten zijn. „Als wij dit vroegtijdig had den geweten, hadden wij best nog wel willen schui ven," aldus Verseput. Zonnemaire Buitengewoon, dat het komend weekend voor de derde keer plaats vindt, ging twee jaar geleden van start op de tweede zon dag in juli. Tot nu toe is die datum gehandhaafd en ook nu valt de dag, volgens Ver seput, met het oog op de va kanties ook weer gunstig. Maar dat samenvallen, vindt ze dus wel jammer. „Het straatfestival in Vlissingen vindt nu ook vroeger plaats en mensen kunnen hun geld toch maar één keer uitgege ven." Praten over een betere coördinatie in de toekomst wil Verseput dus wel. Bekend „Wij vinden het ook wel jam mer," zegt de medewerker toerisme van de gemeente Schouwen-Duiveland. Per 1 januari was volgens hem al bekend dat deze festivals in één weekend zouden gaan sa menvallen, maar het blijkt in de praktijk niet zo eenvou dig om op korte termijn tot een betere spreiding te ko men. Hij licht toe, dat de Brouwse Dag al jarenlang op de tweede zaterdag van juli wordt gehouden. Ook nu dit evenement is uitgebreid met het driedaagse jazzfestival wil de organisatie die datum graag handhaven. „Beach Pop vond aanvanke lijk half juni plaats, maar is in de loop der jaren wat gaan opschuiven, "aldus de ge meentewoordvoerder. Vorig jaar werd dit popfestival op de derde zaterdag van juli ge houden. Dat viel samen met de kermis in Renesse. Hij wijst erop dat Beach Pop en kermis Renesse gelijktijdig uit het oogpunt van openba re orde absoluut geen voor keur verdient. „Bovendien schrijven de kermisregelementen voor, dat er niet te veel concurre rende evenementen in de naaste omgeving mogen plaatsvinden." Niet lukraak Verder heeft de organisatie van Beach Pop, volgens hem, ook nog eens te maken met popfestivals elders in het land. Die kunnen hun datum ook niet lukraak vaststellen. Voor volgend jaar dient er, wat de medewerker toerisme betreft, in elk geval een bete re afstemming plaats te vin den. Bij de boerderij van het echtpaar Verseput aan de Schapenweg in Zonnemaire zijn de voorbe reidingen voor Zonnemaire Buitengewoon al in volle gang. (Foto: Marijke Folkertsma) GOES - De Hout- en Bouwbond CNV heeft zijn dienstverlening aan werknemers in de bouw- en houtnijverheid uitgebreid. Sinds 1 juli is J. Adri- aanse in Middelburg en Goes actief. Werknemers in de bouw- en houtnijverheid kunnen bij hem terecht voor informatie en advies over allerlei be- drijf^akregclingen. Hij ver zorgt ook de verzilvering van vakantierechten. Adriaanse houdt maandag van 9.00 tot 10.00. en donderdag van 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 20.00 uur spreekuur aan de Vlasmarkt 53 in Middelburg. Dinsdag van 14.00 tot 17.30 en 18.30 lot 20.00 en donderdag van 9.00 tot 12.00 uur is hij actief aan de Albert Joachimkade 3a in Goes De bond heeft momenteel 45 kantoren met regiomedewer kers. t Overeenstemming in conflict BROUWERSHAVEN - Het buitenoptreden van het Brouwse Sjee Bee's Own Jazz Festival op vrijdag 11 juli gaat door. De organisator van het festival, E. Douma, en het comité Brouwse Dag bereikten eind vorige week overeenstemming in hun conflict. „Het bleek eigenlijk een mis verstand te zijn. Zij dachten dat het publiek op straat zou staan en zo overlast zou ver oorzaken. Maar het optreden gebeurt op de Markt zelf," licht Douma toe. Bovendien zegde de eigenaar van Sjee Bee toe de opbouw van de drie kramen voor zijn deur - bedoeld voor de Brouwse Dag - in de nachte lijke uren voor zijn rekening te nemen. Zo voorkomt hij overlast van het festival voor de opbouwploeg van de Brouwse Dag. De gemeente Schouwen-Dui veland weigerde eerder een vergunning te geven voor de buitenoptredens van vrij dagavond, tenzij de geschil len uit de weg zouden wor den geruimd. Douma verplaatste de twee geplande optredens noodgedwongen naar binnen, omdat afzeg ging of verplaatsing op korte termijn geen alternatief was. Het overleg vrijdagavond tussen beide partijen ruimde de misverstanden uit de weg. „Vandaag is Obbink van de Brouwse Dag naar het gemeentehuis geweest en de vergunning voor vrijdag avond is al toegezegd. Dus we gaan gewoon naar bui ten," concludeert de onder nemer. Vrijdagavond gebeurt dat met een optreden van het duo The Evergreens en het Boogie Woogie Trio Martijn Schok. Zaterdagavond spe len drie verschillende bands op Sjee Bee's Own Jazz Festi val. Na The Key Stork Jazz men wordt het podium ge vuld met de David Livingstone Jazz Messen gers. Met The Swingcats wordt het programma afge sloten. Op NS-stations GOES - De Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid (ZSG) wil dat de Nederlandse Spoorwegen de kaartautomaten op stations aanpassen. Gehandi capten ondervinden problemen met de bediening er van. Dat schrijft de ZSG in een brief aan de NS. Zij geeft daarin aan welke problemen rolstoelgebrui kers, maar ook slechtzienden en blinden daarbij tegenko men. Het gaat om de hoogte van de knoppen het niet af te lezen leesschermpje en de te hoge slurf voor het betalen met geld of geldpas. Het is de stichting opgevallen dat dit probleem bij de Provinciale Stoombootdiensten is onder vangen, waar het bétaalap- paraat geschikt is voor ge bruik door personen vanuit personenauto's en, hoger zit tende, vrachtwagen chauffeurs. Het Klaverblad Zeeland, waarin zes provinciale ge bruikersorganisaties voor zorg- en dienstverlening sa menwerken, hoopt dat NS- reizigers naast het bieden van een gebruikerscursus voor ouderen - dat de NS heeft toegezegd - ook aanpas singen voor mensen met een functiebeperking door wil voeren. Overigens vreest zij dat met het inkrimpen van de loketten een stukje dienstverlening wegvalt dat met name voor ouderen en mensen met een handicap waardevol is. ZIERIKZEE - Remke van de Erve-Oudnian uit Bruinisse exposeert tot en met vrijdag 15 augustus liaar schilderijen in verpleeghuis Cornelia- stichting. Zij gebruikt de technieken aquarel, acryl, wasco met gesso en olieverf. Enkele ti tels van haar werkstukken zijn: Seringen, Vrolijke stad. Wuivend koren en Vrolijke boel. De expositie is dage lijks te bezichtigen van 8.00 tot 20.00 uur. GOES - De nieuwe brochure van de afdeling Kunstzinni ge vorming van het Ooster- schelde College is uit. In de brochure staan alle cre atieve activiteiten en cursus sen voor het komende jaar. Voor ballet en dans is een aparte folder gemaakt. Het grootste pakket is en blijft tekenen en schilderen. 1 Dinsdag 8 juli Zonnemaire Nut en Uitspanning zamelt oud papier in. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 9 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Orgelconcert Bram Beekman. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwerve. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondconcert Nu met Hope. Gereformeerdekerk. 20.15 uur. Noordgouwe Collegebezoek in het dorps huis. 19.30 uur. Bruinisse Bolussen bakken in de Bruse musea. Vanaf 14.00 uur. Zangavond in de Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Donderdag 10 juli Zierikzee Big Foot stuntteam. Laan van St. Hilaire, 20.00 uur; Haamstede Fietsexcursie langs de zuidkust van Schouwen. Vertrek vanaf Slot Haamstede. 13.00 uur. Brouwershaven Gospelconcert Phil Mason's New Orleans All-Stars (Brouwse Dag). Sint Nico- laaskerk. 21.30 uur. Zonnemaire Natuurexcursie op Grevelin- genmeer. Vanaf haven Bom- menede. 9.30 en 13.00 uur. Vrijdag 11 juli Kerkwerve Karaoke video show. Eet café Kerkwerve. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke Mega Tour. Café restaurant De Burghse Bab belaars. 21.00 uur. Haamstede Zanguitvoering in de Neder lands Hervormde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Jazzfestival (Brouwse Dag). Ijsbaan. 20.00-02.00 uur. Sirjansland Openbare hoorzitting in het dorpshuis over de verkeerssituatie in Sirjans land. 19.00 uur. Bruinisse Big Foot stuntteam. Aquadelta, 20.00 uur. Zaterdag 12 juli Zierikzee Rommelmarkt Woord en Daad. Beuze. 9.00-14.30 uur. Kerkwerve Sportvereniging WIK haalt oud papier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schudde- beurs. 9.30 uur. Burgh-Haamstede Vlooienmarkt. Sport- en re creatiecentrum Westerschou- wen. 17.00-23.00 uur. Haamstede Rommelmarkt Chr. Geref. kerk. Bij Nederlandse Her vormde kerk. 8.45 uur. Concert Stadsknapenkoor Elburg in Hervormde kerk. 15.30 uur. Hervormde Kerk, Concert Holland Boys Choir en Mar tin Mans, 16.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt op het school plein van obs 't Mêêtje in El lemeet. 16.00 uur. Brouwershaven Brouwse Dag. Markt. 10.00- 18.00 uur. Jazzfestival (Brouwse Dag). Ijsbaan. 18.00-02.00 uur. Concert Stadsknapenkoor Elburg in Hervormde kerk. 13.00 uur. Hervormde Kerk, Concert Holland Boys Choir en Martin Mans, 13.00 uur. Zondag 13 juli Brouwersdatn Strandvolleybaltoemooi PJZ. Naast paviljoen Beach- club op Noordzeestrand. 13.30 uur. Zonnemaire Boerderijfestival Zonnemai re Buitengewoon. Schapen- weg 1.13.00-20.00 uur Maandag 14 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v Fred Mann, panfluit en Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk. 20.0fi uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3