Akkoord grotere Navo nabij v Buitenlanders weg uit roerig Cambodja ■v/r De Club Mediterranée bespioneerde klanten 'Straatvriendelijk' hondenvoer Maatregelen casino tegen machocultuur Waaronder tiental Nederlanders Info gebruikt bij echtscheiding Pas in de loop van dit jaar Nog geen voordeel voor milieubewuste lpg-rijder Alleen Polen, Tsjechië en Hongarije bij verdragsorganisatie Geen dwang van de overheid Scheepvaart wil zelf keuze voor loods Seksueel getinte opmerkingen Toch nog meer als vorig jaar Werkloosheid Duitsland is stabiel op 4,2 miljoen Middel op opiumlijst Gevaarlijk T-shirt brandweer 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE PHNOM PENH (ANP) - Een eerste groep buitenlan ders is dinsdagochtend met vliegtuigen van de Thai se luchtmacht uit Phnom Penh naar Bangkok geëva cueerd. Onder hen zijn enkele Nederlanders. Dat heeft woordvoerder B. Brusche van de Nederlandse ambassade in de Thaise hoofdstad meegedeeld. De Thaise vliegtuigen brachten 's ochtends zeshonderd Thai se burgers en een aantal bui tenlanders van het vliegveld Pochentong bij de Cambod jaanse hoofdstad naar Bang kok, zei Brusche. Dinsdagmiddag voert de Thaise luchtmacht nog een aantal vluchten uit op Ph nom Penh om Thaise onder danen en buitenlanders op te halen. Amerikanen, Fran sen, Nederlanders, Nieuw- Zeelanders en Pakistani heb ben van de Thaise regering toestemming naar Bangkok te komen. ,,In Phnom Penh zaten ver moedelijk tussen de tien en vijftien Nederlandse toeris ten, die zich maandag per fax bij ons hebben gemeld", al dus Brusche. De ambassade heeft maandag met een groot aantal Nederlanders die in Cambodja wonen of werken contact gezocht. Gevechten De buitenlanders willen Cambodja verlaten wegens gevechten tussen de troepen van de twee rivaliserende premiers in het land, Rana riddh en Hun Sen. Volgens de Nederlandse ambassade in Thailand is de situatie in Phnom Penh momenteel re latief rustig. LONDEN (ANP) - Club Mediterranée heeft bekend duizenden gasten in hun vakantieverblijven te heb ben bespioneerd. Dat meldde het Britse blad Daily Express dinsdag. Volgens het blad is dit aan het licht gekomen doordat geheime gegevens van het bedrijf zijn gebruikt in een echtscheidingszaak. Die was aangespannen door een echt genoot wiens vrouw een va kantie bij de vakantie-orga nisatie Club Med had doorgebracht met een vriend. De advocaat van de echtgenoot had de hand we ten te leggen op een compu- terverslag van Club Med over het tripje van de vrouw en gebruikte de informatie maandag bij de behandeling van de echtscheidingszaak in Parijs. Uit het verslag blijkt dat Club Med dossiers aanlegt over de financiële positie van zijn gasten, hun gedrag en zelfs hygiënegewoonten, en de gegevens opslaat in een computer in zijn hoofdkan toor in Parijs, aldus Daily Express. Woordvoerder Mark Siles van Club Med weigerde te zeggen hoelang zijn bedrijf al stiekem de activiteiten van zijn klanten vastlegt. Maar volgens een Franse organisa tie die waakt tegen misbruik van computergegevens is dat zeker vijfjaar. 'Geen namen' Volgens Siles ,,is de privacy van onze gasten gewaar borgd". „Daarom kan ik ook geen namen noemen van de mensen die bij deze echt scheidingszaak zijn betrok ken noch zeggen in welke van onze vestigingen zij hun vakantie doorbrachten." £OETERMEER (ANP) - Automobilisten met de meest milieuvriendelijke gasinstallatie in hun voer tuig moeten nog even wachten op belastingvoor deel. De Rijksdienst voor het Weg verkeer (RDW) weet nog niet precies welke installaties precies voor het voordeel in aanmerking komen. Eigenaren van auto's met een zogenoemde G3-installa- tiê hebben, mits ook hun au to aan bepaalde voorwaar den voldoet, recht op ver mindering van hun houder schapsbelasting. Zij krijgen een korting van 250 gulden bovenop de 200 gulden die geldt voor alle lpg-rijders als compensatie voor de accijns verhoging op brandstof per 1 juli. Omdat de RDW op die datum nog geen compleet overzicht had van de type lpg-installa- ties die voor het voordeel in aanmerking kwamen, kon ook de korting nog niet wor den doorberekend. De dienst denkt nu de G3-rij- ders per 1 augustus te kun nen informeren dat zij waar schijnlijk in aanmerking ko men. Daarmee is de kous nog niet af. De betrokkenen dienen fcich te vervoegen bij hun installa teur, die controleert of het in derdaad om een G3-installa- tie gaat. De installateur meldt dat aan de fabrikant, die op zijn beurt een melding verricht aan de RDW. De Rijksdienst voert ten slotte nog een laatste check uit. Aangepast Als alles in orde is, dan wordt het kentekenbewijs aangepast en de houder schapsbelasting met terug werkende kracht verlaagd. Een RDW-woordvoerder meldde dinsdag dat de hele operatie in de loop van dit jaar achter de rug is. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum ZIERIKZEE 9 juli 10 juli ROOMPOT BUITEN 9 juli lOjuli BRUINISSE 9 juli lOjuli EMELDINGE 9 juli lOjuli Hoogwater tijd stand 07.25 160 19.30 149 08.00 153 20.00 142 05.45 164 18.05 150 06.25 155 18.40 142 07.40 170 19.40 158 08.05 164 20.10 152 07.30 182 19.35 170 08.00 174 20.10 163 Laagwater tijd stand 01.15 13.15 01.45 13.50 12.05 00.25 12.45 01.10 13.20 01.45 13.55 01.15 13.15 01.45 13.55 -156 -120 -155 -120 -117 -149 -114 -165 -130 -163 -128 -169 -134 -167 -133 lij: 14 juli 4 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 MADRID (ANP) - De Europese Navo-landen lijken zich te hebben neergelegd bij de beperkte uitbrei ding van de Navo met drie landen, zoals de Verenig de Staten die willen. Met name Italië en Frankrijk eisen in ruil daarvoor dat de deur voor andere lan den openblijft. In intensief nachtelijk over leg dat voorafging aan de Na- vo-top in Madrid hielden de Verenigde Staten vast aan een uitbreiding van de NA VO met niet meer dan drie landen, Polen, Tsjechië en Hongarije. De toezegging dat ook ande re Oosteuropese landen zicht houden op het Navo-lidmaat- schap dient als doekje voor het bloeden voor Roemenië en Slovenië. Vooral Frank rijk en Italië, daarbij ger steund door de andere zuide lijke Navo- partners, pleit ten de afgelopen maanden er voor deze twee kandidaten toe te laten. Met deze „grote" uitbreiding wilden Parijs en Rome het zwaartepunt van de Navo-nieuwe-stijl niet te zeer in Centraal-Europa la ten komen. De nacht voor de Navo-top was er een van ambtelijk topberaad tussen de huidige zestien lidstaten. Heet hang ijzer was het door velen als „dictaat" ervaren Ameri kaanse standpunt. De Euro pese NAVO-landen brachten nog eens de voordelen van een uitbeiding met vijf naar voren, maar vonden weinig gehoor. Nederland heeft geen duide lijke voorkeur voor drie of vijf nieuwe leden. Premier Kok gaf vrijdag aan met elke uitkomst te kunnen leven, zolang die maar eensgezind gedragen wordt. De VS vrezen evenwel pro blemen bij een omvangrijke en daardoor kostbare, uit breiding. Met name de Se naat zou dan dwars kunnen gaan liggen. Omvangrijke steun van de Amerikaanse Eerste Kamer is echter van belang om de uitbreiding goedgekeurd te kr'ijgen. Voor ratificatie van het nieu we Navo-verdrag is een tweederde meerderheid in de Senaat nodig. 'Onmisbaar' Navo-voorman Solana schepte in zijn openings speech nog geen duidelijk heid. Wel beklemtoonde hij dat de Navo, ongeacht haar omvang, „belangrijk zal zijn voor de veiligheid van alle staten in het transatlantisch gebied". „De Navo zal in de toekomst net zo onmisbaar blijken als in het verleden." De Navo-leiders beten zich vanochtend vast in de discus sie. De bedoeling was dat rond het middaguur het be sluit op tafel ligt. De meeste tijd zal nog het,opstellen van een tekst kosten die de overi ge kandidaten niet al te zeer als een afwijzing zullen be schouwen, verklaarde een Navo-zegsman. Intensiever Roemenië en Slovenië, maar ook de Baltische staten, Slo wakije, Bulgarije en Albanië wordt in ieder geval een in tensiever contact met de Na vo aangeboden (militair en politiek), zogezegd als voor bereiding op een echt lid maatschap. Mogelijk dat zij op de volgende Navo-top (Washington 1999) wel tot de uitverkorenen behoren wan neer de alliantie waarschijn lijk de volgende groep toe treders zal aanwijzen. T"ti> IW K 1 De ruim vier miljoen honden in de Japanse hoofdstad Tokyo zullen binnenkort aanzien lijk minder poepen op straat. Tenmminste, als hun bazen hen een Nederlands product voorzet. Voordeel van dit vers vlees is volgens de fabrikant dat nog maar 10 procent van wat de hond verorbert, op straat terecht komt. DE rest wordt volledig verteerd. Het pro duct, Energique, is ontwikkeld door een klein bedrijf in het Friese Terband en is vanaf augustus ook in Tokyo verkrijgbaar. Gecompliceerde opruimmethodes als de honden poepzuiger op de foto zijn dan niet meer nodig. (Archieffoto) ROTTERDAM (ANP) - De scheepvaart wil zelf be sluiten of ze gebruik maakt van een loods. De over heid moet zich beperken tot het maken van regels voor de veiligheid in havengebieden. De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) stelt dat in een noti tie die ze dinsdag heeft aan geboden aan minister Jor- ritsma (Verkeer en Waterstaat). Het monopolie van het Loodswezen moet volgens de reders verdwijnen. Dat komt de verhouding prijs-kwali- teit ten goede. De dienstver lening van de loodsen is wel iswaar verbeterd, maar de kosten zijn naar verhouding sterker gestegen, oordelen de reders. De KNVR is er voor regiona le loodsdiensten omdat er tussen de diverse havenge bieden verschillen onstaan door nieuwe diensten en het doorbreken van het loodsen- monopolie. Elke regio krijgt een eigen vorm van samen werking tussen overheid, dienstverleners en scheep vaartsector. Op korte termijn moet het rijk de mogelijkheid voor kapiteins verruimnen om vrijstelling van de loods- plicht te krijgen. Voor kleine zeeschepen dient die plicht zonder meer te vervallen, meent de redersorganisatie. Uitbreiding van het loodsen op afstand is ook een aanbe veling van de KNVR. „Zodat de technische mogelijkheden die nu aanwezig zijn ook daadwerkelijk worden be nut. Voor die dienstverle ning moeten de loodsen de werkelijke kosten bereke nen, vinden de reders. Los van overheid Met de nota draagt de KVNR bij aan de evaluatie die mi nister Jorritsma heeft toeg- zegd om na te gaan hoe het Loodswezen opereert nu de dienst los van de overheid staat. De loodsen vinden dat de veilighéid van de scheep vaart gevaar loopt als er minder gebruik wordt ge maakt van hun diensten. Een commissie die Jorritsma heeft ingesteld, komt woen- dag met adviezen over het Loodswezen. AMSTERDAM (ANP) - De leiding van Amster dam Casino wil een eind maken aan de „macho cultuur" onder het personeel. Een aantal manne lijke chefs toont weinig respect voor vrou welijke collega's. De vrouwen worden nogal eens bestookt met seksueel getinte opmerkin gen. Uit onderzoek door een on afhankelijk bureau is ge bleken dat de omgangsvor men van het mannelijk personeel veel te wensen overlaten. „De mannen be handelen hun vrouwelijke collega's nogal traditio neel. Als- de vrouwen niet ingaan op opmerkingen van seksuele aard of afwij zend reageren, heeft dit ge volgen voor hun promo tie", vat een woordvoerder van Holland Casino's de uitkomsten van het onder zoek samen. De betrokkenen krijgen persoonlijke begeleiding. Als hun gedrag na een jaar niet is verbeterd, volgen er maatregelen. Eén lid van de bedrijfsleiding is inmid dels teruggezet in rang. Zijn plaats is ingenomen door een vrouw. Ontdaan Directeur Z. Steiner van het Amsterdamse casino is ontdaan over de uitkom sten van het onderzoek. Hij is met ziekteverlof en aan sluitend met vakantie om tot rust te komen. Volgens de woordvoerder gaat hij over enige tijd weer aan het werk. NEURENBERG (DPA) - De werkloosheid in Duits land is aan het stabiliseren. Het aantal werklozen nam in juni af met 33.200 tot 4,2 miljoen, ofwel van 11,1 naar 11 procent. Vergeleken met vorig jaar juni zijn er nog altijd 437.800 meer werklozen geregis treerd. Bernard Jagoda, president van het Duitse arbeidsbu reau, sprak dinsdag voor het eerst dit jaar van een signaal dat de arbeidsmarkt zich sta biliseert, met name in het westen. Het aantal werklo zen stijgt niet meer. Er kwam volgens hem enig schot in het conjuncturele herstel in de eerste helft van dit jaar. Maar van een ople ving over een breed front is nog geen sprake, aldus Jago da. In het westen daalde het aantal werklozen met 36.700 tot 2.923.600 of van 9,6 naar 9,5 procent. Maar vergeleken met vorig jaar juni, toen de werkloosheid op 8,7 procent lag, waren er nog altijd 257.700 werklozen meer. In de oostelijke deelstaten steeg het aantal daarentegen met 3400 tot 1.298.800, of van 17,2 naar 17,3 procent. In juni 1996 waren er nog 180.100 werklozen minder, ofwel een werkloosheid van 15 pro cent. RIJSWIJK (ANP) - Bezit van en handel in het aan XTC verwante middel 2-cb is met ingang van woensdag verbo den. Minister Borst van Volksgezondheid heeft be paald dat het middel onder de Opiumwet valt. Zij heeft het Trimbos-insti tuut verzocht in een campag ne te wijzen op de gevaren er van. Het middel wordt in tablet- vorm steeds vaker aange troffen in Nederland, zo is gebleken uit onderzoeken van het Gerechtelijk Labora torium in Rijswijk. Het heeft zowel een stimulerende als hallucinerende werking. Een lage dosis kan al een sterk ef fect hebben. In een aantal buurlanden was het middel al verboden. 15 JAAR CEL ARNHEM (ANP) - Een 36-ja- rige Arnhemmer die in sep tember 1995 een collega doodschoot tijdens een over val op Geldnet in Duiven, moet vijftien jaar de cel in. Dat heeft het gerechtshof in Arnhem dinsdagochtend be sloten» Suske en Wiske ''VOLLE MAAN" door Willy Vondersteen tl'jn sihuld!J Hit, Imbik. hths jouusihuld niet. Pm ju Hol wisj'j oj dit monthr Verwachting t/m zaterdag 12 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht n.oost 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht n.oost 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 juli Zon op 05.32, onder 21.57 - Maan op 10.31 .onder 23.59 10juli Zon op 05.33, onder 21.57 Maan op 11.34, onder - Eerste kwartier: 12 juli (23.45) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het rustige weer houdt zé ker tot het weekeinde aan. De mees- te wolken verdwijnen, waardoor het vanaf morgen niet alleen droog, maar ook tamelijk zonnig is. De tem- peratuur loopt nog wat op en komt dagelijks dicht in de buurt van de zo merse 25 graden. Een woJkenpak- ket, dat tijdens de afgelopen nacht vanaf de Noordzee ons land in bjn- nengeschoven, brokkelt langzaam maar zeker verder af. Het noordoos- ten heeft er waarschijnlijk ook van nacht nog last van. In de rest van het land daalt het kwik onder een helde re hemel naar 12 graden en ontstaat plaatselijk mist. Deze lost morgen ochtend weer snel op; hetzelfde-lot zijn de resterende wolkenvelden be schoren. Het resultaat is een vrij zon nige woensdag met een zwakke tot matige noordoostenwind en een middagtemperatuur van ongeveer 24 graden. Het rustige zomerweer hangt samen met een hogedrukge- bied. De kern ervan ligt op de zuide lijke Noordzee en trekt langzaam wat naar het noorden. Tot het weekeinde zijn de weersveranderingen klein. Daarna komt vanuit het zuidwesten een storing dichterbij en neemt.de kans op een regen- of onweersbui toe. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 700 Amster damse brandweerman nen hebben van hun baas een shirt kado gekregen met daarop het nieuwe logo van het korps. In een brief aan de man nen schrijft commandant ir. H. Ernst echter dat de shirts niet mogen wor den gedragen bij het be strijden van een brand: ze zijn namelijk niet ge heel veilig. De poloshirts bevatten een te hoog gehalte aan thermoplastische stof fen, wat bij verhitting kan leiden tot het in- schroeien van de stof in het lichaam. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4/egels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2