Vuile wind in kermiskoers Folmer en Schimmelpenninck houden Schouwse eer in stand Sterk optreden Zeeuwse teams 'Woodies' verstoren Nederlandse droom Holyf ield wil alleen in VS tegen Tyson Eerste nederlaag Popov in zes jaar AA Gent naar Brouwershaven Verhoek clubkampioen vanHSV Oosterschelde MAANDAG 7 JULI 1997 NR 26208 7 Eerste weekeinde Deltaweek van start onder behoorlijke zeilomstandigheden Hans de Waal (rechts), schipper van Kopje Kleiner, treft samen met vrouw Cora middende laatste voorbereidingen voorde eerste wedstrijd van de 27e Deltaweek. (Foto: Marieke Mandemaker (Door Peter Godrie) ZIERIKZEE - De eerste zaterdag van de 27e Delta week is onder prima zeilomstandigheden gestart. „Dit is ideaal. Mooier kun je het niet hebben," sprak Hans de Waal, schipper van Kopje Kleiner, na de Zeelandwedstrijden op zaterdag. De Zierikzee- sche Nieuwsbode waagde de gok en stapte aan boord van de Bruse boot. Met kleiduivenschutters Van Damme BIDDINGHUIZEN - Piet-Jan van Damme is met het Zeeuwse team nationaal kampioen jachtschie- ten in de A-klasse geworden. De kleiduivenschutter uit Burgh-Haamstede presteerde dit afgelopen za terdag in Biddinghuizen. De Zeeland wedstrijden op zondag waren qua omstan digheden stukken minder. Het regende langer en meer en de schepen mochten pas bij de derde start vertrek ken. Het wisselende klimaat had zijn weerslag op het re sultaat van Kopje Kleiner. Zaterdag was er een keurige tweede plaats, zondag zesde. Hans de Waal (54) doet al sinds 1980 mee aan de Delta week. De eerste uitvoering van Kopje Kleiner deed dienst tot 1989. Toen kocht De Waal, mosselvisser van beroep, een nieuw exem- KARATE HEENVLIET - Calogero Torretta, de man die ka- ratelessen geeft in het MFC in Zierikzee, is zon dag in Heenvliet Euro pees kampioen kata ge worden. De leraar uit Geersdijk deed dit in de stijlvorm traditioneel ongewapend. In de cate gorie kata met wapens werd Torretta tweede. JOHANNESBURG (AFP) - Bokser Evander Holyfleld wil alleen in de Verenigde Staten nog eens tegen Mike Tyson uit komen voor een gevecht om de wereldtitel. De Amerikaanse wereldkam pioen zei dat zondag in Johan nesburg waar hij was voor za ken. Een gevecht buiten Amerika zou een oplossing zijn als de sportcommissie van Ne vada Tyson schorst wegens diens oorbijten. De uitdager beet in het gevecht om de WBA-wereldtitel in Las Vegas Holyfield twee keer in diens oor. De titelverdediger zei dat hij het incident zeker niet vergeten is maar er nu wel om kan lachen. ,,Het is eigelijk wel komisch." Tyson moet woensdag voor de sportcommissie verschijnen. Die zal zich na diens verkla ring buigen over eventuele strafmaatregelen. Waarschijn lijk wacht hem een maanden lange schorsing. RIO DE JANEIRO (EFE) - Alexander Popov heeft zon dag bij internationale wed strijden in Rio de Janeiro zijn eerste nederlaag in zes jaar geleden op de 100 meter vrij. De Rus maakte vorige maand zijn rentree nadat hij in Moskou was neergestoken door een meloenenverkoper. Popov legde de race af in een tijd van 50.00. De overwin ning ging met 49.02 naar de Braziliaan Gustavo Borges. plaar en gaf het dezelfde naam. Waarom die zo heet, weten ze alleen in Bruinisse. De Waal onderneemt geen enkele poging dat uit te leg gen. Hoe dan ook, varen is zijn lust en zijn leven. En dat geldt voor het hele gezin. Co- ra de Waal (53) verklaart de gekte. „Elke vrijdagmidd- dag gaan we weg en komen we zondagmiddag terug." Of De Waal cs het tweede week einde van de Deltaweek mee pakken, hangt af van of hij over genoeg en vooral dezelf de bemanning kan beschik ken. Het Zierikzeese tennistoer nooi kende in de eerste twee dagen wat kleine problemen die indirect.een gevolg wa ren van het Mosseltoernooi in Bruinisse. De wedstrijd leiding van het Dikke Toren- toernooi moest enkele partij en schrappen omdat een aantal personen in Bruinisse aan de bak moest. Verder werd het toernooi zondag ochtend geplaagd door re genval, waar absoluut geen rekening mee was gehouden. Hierdoor zijn de partijen van negen uur komen te verval len en startte het Dikke To ren-toernooi gisteren pas om elf uur. In totaal zijn er ruim zeventig wedstrijden ge speeld. De organisatie had er negentig willen spelen. Veel partijen eindigden in een driesetter, ook niet bepaald bevorderlijk voor het ver loop van een toernooi. Bekwaam Folmer werkte zijn potje in de B-klasse keurig en be kwaam in twee bedrijven af, tweemaal 6-4 tegen M. Ver- meeren. Cornells Kleinjan uit Middelharnis, die Fabian Probert in drie sets de weg versperde, is de eerstvolgen de opponent van de tennisser uit Dreischor. Schimmelpen- ninck maakte de broer van Fabian, A. Probert, het leven zuur, 6-2 0-6 6-3. De Zierik- zeeënaar ontmoet in de twee de ronde Johnny Otte uit Bruinisse. De Cl-categorie was de Schouwse afvaardiging min der succesvol. Sven Vermeu len zette Patrick Meuldijk van TC Westerschouwen de voet dwars, 6-2 6-2. Arno de Koning, teamgenoot van Terug naar zaterdagochtend. Het is net negen uur geweest. Een bezorgde blik van De Waal op zijn horloge. „Er moeten nog drie mensen ko men," roept hij tegen de an dere bemanningsleden. De tijd dringt. Het trio laat eige naar Hans de Waal niet in de steek. Zodoende complete ren Harold Paagman, Karen van de Pols en Jaap de Waal de crew. Eerder waren Cora en Marianne de Waal, Dick Deurloo, Joost Nijpels en Gert-Jan de Werd al aan boord van Kopje Kleiner ge stapt. Zaterdagmorgen, half tien. De motor van de boot wordt gestart. De regenpakken gaan aan want het is weer eens typisch Hollands weer: wind, regen en in de verste verte geen zonnestraal te be kennen.. De Waal pakt het roer en stuurt zijn derde 'kind', na zoon Jaap en doch ter Marianne, de haven uit. Meuldijk, kon na dezelfde setstand tegen de als tweede geplaatste Ivo Spinnewijn zijn koffers pakken. De favo riet voor de eindzege, Rinke Koppert uit Goes, maakte zijn favorietenrol voorlopig waar door Klinkenberg met 6-3 6-0 naar huis te sturen. Uitslagen HEB: R. Schimmelpenninck- A. Probert 6-2 0-6 6-3, R. Ma- essen-J. Moerland 6-3 7-5, A. Rooze-P. Godrie 2-6 6-3 7-6, C. Folmer-M. Vermeeren 6-4 6- 4, C. Kleinjan-F. Probert 6-4 5-7 6-3. HDB: Goedegebure/Maris- De Coninck/Van Cleeff 6-4 4- 6 6-3. HEC1: R. Koppert-J. Klin kenberg 6-3 6-0, S. Vermeu- len-P. Meuldijk 6-2. 6-2, I. Spinnewijn-A. de Koning. HDC1: Rozendaal/Schulten- Smits/Van de Stigchel 6-7 7-6 GDC1: Van der Horst/Kou- wenburg-Brugts/Bakker (walk-over). HEC2 35 W. Mulders-J. Kievit 6-3 6-2. HEC2: M. Klinkenberg-M. Lodewijk 6-1 6-4, W. den En- gelsman-J. Stouten 6-0 6-0, R. Hillebrand-P. van Gelder 6-2 6-3, R. Haze-J. Kievit 6-4 6-2, J. Joziasse-P. de Vrieze 6-2 6- 1, T. Jongen-M. Vreeke 6-1 6- 1, B. van Cleeff-F. Verspeek 6-4 6-2, F. Ton-J. Macbirth 7-6 6-4. HDC2: Ton/Hillebrand-Min- naar/Korenhof 6-0 6-1, Jon- gejan/Kleinjan-Van Gel der /Van de Vliet 6-2 6-7 6-4. DDC2: Verwijs/Van Dijke- Jol/Krabbendam 4-6 6-4 6-1, Plaat Maris - Liplijn Van Zweeden 7-5 6-4. De Waal maakt zich zorgen om de start, die is namelijk ergens anders dan bij vorige edities van de Deltaweek. De start wordt ruimschoots ge haald, laat zoon Jaap de Waal weten. Zijn vader staat als een echte kapitein op zijn schip. Gehuld in een knal rood regenpak, gele capu chon over zijn hoofd, kauwg om knèuwend, druppels op zijn bril. In de kajuit staat De Werd. Hij kijkt vanuit de kleine raampjes de Oosterschelde in. De Werd (18) is zijn regen pak vergeten en wacht tot de regen overdrijft. Hij vraagt zich af hoeveel het schip (Kopje Kleiner, red.) kost. „Mijn ouders hebben ook zo'n boot. Dan weet ik waar het geld heengaat." Onderge tekende moet het antwoord schuldig blijven. Hij heeft het wel gevraagd aan Cora de Waal, maar ze gaf het niet prijs. „Dan krijgen we van die zure gezichten. Dat zoe-> ken ze maar in de adverten ties op." Gezellige avond Het schuilen voor de regen geeft De Werd eveneens de kans bij te komen van een ge zellige avond in stadscafé De Banjaard met vriend Nij pels. De vader van Nijpels had het tochtje met Kopje Kleiner geregeld. Leuk en leerzaam voor het tweetal. Het tijdstip beviel ze iets minder. Bij terugkeer in de haven van Zierikzee is het duo snel weg, waarschijnlijk om even bij te slapen of mis schien zich nu al achter het bier te zetten. Zaterdag avond stond het tweetal in derdaad weer in De Ban jaard. Weer op het dek komend ziet De Werd dat Kopje Kleiner goed in koers ligt. Vader en dochter De Waal steken te vreden een sigaret op als te ken dat het begin van de Zeelandwedstrijd gopd door staan is. Zoon Jaap schudt zo een aantal nummers en ba nen voor de te varen race uit zijn mouw. Een leek snapt er niets van. Wat wel te begrijpen is, is het begrip 'vuile' wind. Hiervan is sprake als het ene schip het andere uit de wind houdt. Fietsers hebben niets liever, zeilers verafschuwen het ver schijnsel omdat ze dan onvol doende wind vangen om vol doende vaart te kunnen maken. En als Jaap de Waal het dan ook nog over een ker miskoers heeft, zou je je bij na in de Tour de France wa nen. Met kermiskoers bedoelt de 31-jarige zoon het van boven naar beneden varen, oftewel van de Zeelandbrug naar de Stormvloedkering. Halverwege de wedstrijd vaart Kopje Kleiner met de kopgroep van het IMS 2 mee. De bemanning is ervaren en kundig genoeg om deze goe de positie niet meer uit han den te geven. Bliksem De routine komt rond het middaguur goed van pas als Kopje Kleiner, Anne Mazur ka en Pepaju alledrie als de bliksem overstag moeten om niet met elkaar te botsen. Wat verderop in de race laat Pepaju zijn gezicht weer zien. Deze keer zitten beide schepen elkaar niet dwars. „Ruimte genoeg," schreeuwt de stuurman van Pepaju naar de bemanning uit Brui nisse. Als de wedstrijd zo goed als zeker is gelopen en Kopje Kleiner een hoge klassering (tweede, red.) niet meer kan ontgaan, hangt Jaap de Waal tevreden over de railing. Het zonnetje schijnt, de wind waait door zijn krullend en een beetje grijzende haar. „Nu is het echt perfect zeil- weer." Uitslagen Zeelandwedstrijd 1 IMS 1: 1. Checkmate III, 2. Bacardy and C., 3. Grote Wa- ert, IMS 2: 1. Kind of Magic, 2. Kopje Kleiner, 3. Pepaju, IMS 3: 1. Soeticheyt, 2. Den Druizigen, 3. Commer Kwel, IMS 4: 1. Jan Rap, 2. Wildebeest, 3. Stortemeld, IMS 5: 1. Matchless, 2. Chou- ette, 3. Zilte Swing, IMS 6: 1. Balans, 2. Logstorror, 3. De Freddy II. NKK 1: 1. Tabou, 2. Brothers in arm, 3. Inovation, NKK 2: 1. Finally First, 2. Siren Song, 3. Wasa, NKK 4: 1. Ti tan, 2. Pelicaen, 3. Cadans, NKK 6: 1. Jeanine, 2. Tarka, 3. Taling. RPL-A: 1. Boreas, 2. De Wa- tergraaf, 3. Danielle, RPL-B: 1. Bolle Boos, 2. Seeburgh, 3. Bu 17, RPL-C: 1. Klieuw, 2. Do'ejong, 3. Snoeshaen. Zeelandwedstrijd II IMS 1: 1. Checkmate III, 2. Grote Waert, 3. Brightling, IMS 2: 1. Kind of Magic, Xquis, 3. Pepaju, IMS 3: 1. Den Druizigen, 2. Soeticheyt, 3. Commer Kwel, IMS 4:1. Wildebeest, 2. Jan Rap, 3. Stortemelk, IMS 5:1. Sunshi ne 2, 2. Chouette, 3. Easy Li ving, IMS 6: 1. Stormfox, 2. Balans, 3. De Freddy II. NKK1: 1. Tabou, 2. Killer Bee, 3. Brothers in arm, NKK 2: 1. Finally First, 2. Smile, 3. Siren Song, NKK 4: 1. Titan, 2. Cadans, 3. Pelica en, NKK 6: 1. Tarka, 2. Taling, 3. Noisy Girls. RPL-A: 1. Grote Beer, 2. De Watergraaf, 3. Danielle, RPL-B: 1. Waterdwinger, 2. Watergraaf, 3. Nieuwe Maen, RPL-C: 1. Schuimer, 2. Bolle Boos, 3. Doejong. Van Damme maakte deel uit van Zeeland II. Deze ploeg werd verder gevormd door Martien de Visser (Middel burg), Wim de Zwart (Schoondijke), Piet van Wij- ck (Hoek), Ko de Koeijer ('s- Gravenpolder) en Cees Schippers (Hoek). De totaals core van Zeeland II bleek aan het einde van de Nederland se titelstrijd twee punten ho ger uit te vallen dan het eer ste Zeeuwse team. Adriaan van Damme, ook uit Burgh- Haamstede, zat in dit team. In de individuele A-klasse werd hij vierde. Het nationaal kampioen schap jachtschieten wordt al jaren beheerst door Zeeland. De titelhouder hoefde in de eerste ronde slechts toe te kijken en zag dat de concur rentie niet had stil gezeten. Die wilde proberen te voor komen de A-beker uit de Zeeuwse provincie te hou den. Er werd met grote inzet en resultaat geschoten, ter wijl de Zeeuwse teams niet Eltingh en Haarhuis haalden op Wimbledon voor de eerste keer de finale. De vreugde daarover kreeg zondag geen vervolg. Mark Woodforde en Todd Woodbridge trokken de titel via 7-6 7-6 5-7 6-3 naar zich toe. De winst in Londen betekende hun negende Grand Slam-titel. De Neder landse combinatie bleef op drie steken. Eltingh en Haarhuis hadden in de eerste twee sets de bes te kansen. In de eerste reeks gaven ze een vroege break voordeel uit handen. In de tweede tiebreak verknoei den ze vier setpunten. Na de vroege break in de derde leek het Nederlandse verzet ge broken. Na twee uur kregen de Austr aliërs op de service van Woodbridge bij 5-3 vier wed- strijdpunten. Vooral door het goede spel van Paul Haarhuis werd het optreden op centre court gerekt. In de vierde set sloegen de Woodies echter alsnog toe. Troostprijs Manon Bollegraf veroverde in mei in Edinburgh met haar vaste partner Nicole Arendt de wereldtitel in het vrouwendubbel. Maar dat is in tegenstelling tot het wel topzwaae WK bij de mannen slechtS"een troostprijs. Echte roem valt bij de vrouwen- dubbels nog steeds alleen op de Grand Slams te verdie nen. De 33-jarige Bollegraf dub belt al zo'n tien jaar op het hoogste niveau mee. Het le verde haar 1.5 miljoen dollar f met veel plezier op hun eer ste serie konden terugkij ken. Na een regenbui en de lunch traden de Zeeuwen voor de tweede serie aan. Dav deden ze met meer succes dan de rest waardoor de beker in de A-klasse voor het vierde achtereenvolgende jaar naar Zeeland ging. Adriaan van Damme. aan prijzengeld op, maar nog geen echte hoofdprijzen. In de Grand Slams lukte het wel in de gemengddubbels; maar het overgrote deel van het profcontignent ziet dat- als een circusnummer. Zondag was Bollegraf dicht bij haar eerste Grand Slam in het vrouwendubbel. In de finale waren de titelverdedi gers Gigi Fernandez en Na tasha Zvereva echter met 7-6 6-4 te sterk. Voor de Ameri kaan-Russische combinatie was het de vierde Wimble- don-zege en de veertiende Grand Slam-titel in totaal. BROUWERSHAVEN - Na Lokeren, aanstaande woens dag, komt volgende week dinsdag AA Gent naar Brou wershaven toe. De Belgische eersteklasser, getraind door de Nederlan der Jan Boskamp, speelt op 15 juli op sportpark Onder de Molen tegen de ploeg van trainer Pim Potappel. De contacten met AA Gent zijn gelegd via een bestuurs lid van Brouwershaven, die familie is van Boskamp. De twee zagen elkaar op de trouwdag van een zoon van Boskamp. Toen was de wed strijd snel geregeld omdat dc Belgen volgende week In Zeeland een trainingskamp hebben opgeslagen Dikke Toren-toernooi 'geplaagd' door regen en driesetters ZIERIKZEE - Camiel Folmer en René Schimmel penninck, twee leden van het herenteam dat op zon dag kampioen in de vierde klasse van de landelijke competitie werd, hebben het eerste weekeinde van het Dikke Toren-toernooi overleefd. De ferme uithaal van Jan-Willem de Coninck ten spijt, hij en partner Bart van Cleeff legden het af tegen het ervaren koppel Hans-Jan Goedegebure/Meindert Maris tijdens een B-partij op het Dikke Toren-toernooi. (Foto: Marieke Mandemaker) GDC2: Collignon/Verkaart- De Coninck/Maris 6-4 4-6 7-5, Jol/Lems-Van Sabben/Lip- lijn 6-0 6-1. HED1: J. Lems-J. Monkou 6- 3 6-4, D. Verschuure-Y. Vol- keri 7-6 2-6 6-4, A. van Wil- genburg-M. Zuiderwijk 6-2 HDD1: Schenk/Delfgauw-De Jonge/De Ceuster 6-1 6-3, Haore/Kramer-Slootmaker/ Moerman 6-2 5-7 6-4, Pas- schier Zuiderwijk - Lems Jansen 6-4 6-0, Jongsma/ Joosse-Boot/Janse 6-4 5-7 6-1. DDD1: Stuut/De Coninck- Burgs/Van Garsel 3-6 6-4 6-4. Schot Schot - Krips Van Schelven 6-2 6-2, Vleeshou- wer/Kooman-Moerman/Post 6-4 6-0. GDD1: Harting/Kooman- Ruitenbeek/Ruitenbeek 6-1 3-6 6-3, Van Kluyven/Schön- berger-Moerman/Post 6-4 6- 2, Steenis/Vleeshouwer-Ver- kaart/Verkaart 6-4 6-2. HED 35 C. Schoneman-J. Everwijn 6-0 2-6 6-1, H. van Urk-J. Lagendijk 4-6 7-5 6-4, W. Weggeman-J. de Jonge 3-6 7-6 6-4, D. Bezuijen-B. Pie- ters 6-3 6-3. HED2: K. de Vos-J. Fleur- baay 7-6 6-2, L. Rotteveel-S. Kodde 6-3 6-2. DED2: E. van Urk-B. Koop- mans 6-0 6-3. HDD2: Scheele/Overbeeke- Verton/Ravia 7-6 4-6 7-6. DDD2: De Bruijn/Lodder- Wolters/Koopman 6-2 2-6 6-3. GDD2: Van der Sneppen/ Weggeman-Nijhoff/Joppe 6-2 7-5, Lems/Lems-Brusket/Ba- rends 6-2 6-1, Praet/Praet- Oomens/Bouwman 6-1 6-3, Schaalje/Schaalje-Hop/Hop 7-6 6-4, Ravia/Schimmelpen- ninck-Van der Sneppen/Weg- geman (walk-over). HONKBAL MIAMI (EFE) - De Cubaanse tophonkballer Francisco Santiesteban heeft in Co lombia de wijk genomen. Na een serie demonstratiewed strijden met het nationale team is de 21-jarige catcher ondergedoken in een onbe kende stad. De verwachting is dat hij op korte termijn po litiek asiel in Colombia aan vraagt. Daarna verhuist hij waarschijnlijk naar een Amerikaans profteam uit de Major League. In de afgelopen jaren zijn meer dan tien internationals van Cuba gevlucht. 1 Stoutjesdijk wint laatste wedstrijd OUWERKERK - Gerald Verhoek is clubkam pioen van HSV Oosterschelde geworden. Hij pakte de titel vrijdagavond. Voor de 57 hengelaars, die bij de laatste en zevende wedstrijd aanwezig waren, was er weinig plezier te be leven. Leo Stoutjesdijk wist met drie palingen de wedstrijd aan de Kreek in Ouwerkerk te winnen. Door de slechte vangst ver anderde er niets aan de kop van het klassement en werd Verhoek de nieuwe kam pioen binnenwater. Sjaak Visser, kampioen in 1996, werd tweede. Mark van Hekke pakte de titel bij de jeugd. Uitslag wedstrijd: 1. L. Stoutjesdijk 330 gram, 2. J. Botbijl 305, 3. D. Vercruys- se 240, 4. I. Vercruysse 235, 5, I. Verwest 185, 6. R. Ver cruysse 110, 7. R. Timmer-' man 80, 8. G. Verhoek. P. Bierings 70,10. A. Baart, A. de Vlieger 65. Eindstand: 1. G. Verhoek 1470, 2. I. de Visser 1361, 3. A. Fierens 1325, 4. C. Ros sen 1285, 5. J. Meerdink 1205, 6. R. Timmerman 1180, 7. I. Verwest 1056, 8. M. van Hekke 1017, 9. W. Meerdink 940, 10. I. Ver- cruysse 940. Haarhuis en Eltingh verliezen finale LONDEN (ANP) - Winnen op Wimbledon. Iets mooi ers kunnen Jacco Eltingh en Paul Haarhuis zich niet voorstellen. Voor hun aartsvijanden de Woodies is het onderhand de gewoonste zaak van de wereld. De Australiërs wonnen het mannendubbel op het Londense gras zondag voor de vijfde keer op rij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7