Dubbelslag tennisser Quaak Post geniet van het leven zonder cyclisme Cipollini tart jury van Tour de France Rentree Maradona steeds dichterbij Winstpunten voor Schouwse combinaties in B-categorie Hoogste score heren Bontebal/Van Krimpen Argentinië verrast Paraguay Woods heeft weer beet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Winnaar eerste etappe FORGES-LES-EAUX (ANP) - Mario Cipollini schudde heftig nee, trok zijn eerlijkste gezicht op en zei: ,,Nee, mij zien jullie maandag in Saint-Va-; lery-en-Ceaux niet in een gele trui én broek. Dat: kun je in de Tour niet maken. Misschien wel met een gele fiets. In Italië heb ik met een rose rijwiel gereden." Zondag trok de Italiaan na zijn sprintzege in Forges- les-Eaux de 'Maillot Jaune' om zijn schouders. De vraag of hij zich maandag in een compleet geel tenue zou hullen was logisch. Want 'Mooie Mario' ver scheen ook anderhalve maand geleden in de Giro d'Italia in de rose huiskleur van de ronde toen hij de ro se trui had en een paarse fiets toen hij de paarse trui van het puntenklassement verdedigde. Het leverde hem een fikse boete op, maar dat deerde de Toscaanse krachtpatser niet. De sponsors betaalden graag. De publicitaire waarde was onevenredig. Zondag spekte Cipollini weer eens de boetepot van de UCI (internationale wielrenu- nie) door een koersbroek van de fietssponsor in dé^ kleuren van de Amerikaan se vlag aan te trekken in plaats van het voorgeschre ven tenue. Het kostte nog geen driehonderd gulden. Een schijntje. „Die reglementen moeten veranderen," betoogde de Nederlandse wedstrijd- commissaris Martin Bruin. „Geldstraffen hebben geen enkel effect, zelfs als je tienduizend gulden boete oplegt. Tijdstraffen zijn ef fectiever. Dan raakt hij zijn trui kwijt en veel publici-; - teit." BUENOS AIRES (DPA) - De rentree van Diego Ar mando Maradona (36) op de Argentijnse velden komt steeds dichterbij. De voormalige beste voet4- bailer van de wereld liep zaterdag in Buenos Aires tijdens een lasershow twintig minuten op een loop band. De aanwezige journalisten keken sceptisch naar de draf van 'Pluisje', die daarop zijn t-shirt omhoog rolde en trots de spieren toonde. „Ik heb me nog nooit zo goed ge voeld," glunderde hij. De Ar gentijn gaf de eer aan zijn persoonlijke trainer Ben Johnson. De Canadese sprin ter heeft hem de afgelopen weken, tegen een vergoeding van 2.000 gulden per dag, on der handen genomen. Het resultaat: de vetrollen zijn verdwenen, de buik heeft weer normale propor ties aangenomen en de been tjes lijken niet langer op worstjes. Elf kilo is hij kwijt. Schoon aan de haak weegt Maradona 77 kilo gram. „Ben heeft me door zettingsvermogen geleerd." Op 13 juli wil de Argentijn met Boca Juniors meespelen tegen concurrent Racing Club. „Ik kom terug, omdat ik met Boca kampioen wil worden." Het is alleen af wachten of trainer Hector Veira de eigenzinnige vedet te wel wil opstellen. De twee hebben nog niet met elkaar gesproken. Verder is ondui delijk of voorzitter Mauricio Macri zijn toestemming geeft. Nog maar een paar da gen geleden stoorde de pre ses zich mateloos aan een op merking van Maradona. Die zei alleen te willen spe len als zijn vriend Bias Ar mando Giunta bij Boca blijft. De verdedigende mid denvelder staat op de transf erlij st. Tot ongenoegen va'ii 'Dieguito', die prompt drei gende taal sprak. Macri re ageerde ondubbelzinnig: „Bij Boca heeft ieder zijn ei gen taak. Maradona moet zorgen dat hij weer fit wordt en doelpunten maakt. Of een speler de club verlaat, daar over beslist alleen het be stuur." ASUNCION (RTR) - Paragu ay heeft zondagavond voor eigen publiek de eerste ne derlaag in vier jaar geïncas seerd. Argentinië was in Asuncion met 2-1 te sterk voor de kop loper in de Zuid-Amerikaan se kwalificatiestrijd voor het eindtoernooi om de wereldti tel in Frankrijk, volgend jaar zomer. Argentinië, de nummer twee van de voor ronde, was in 1993 ook de laatste winnaar in en tegen Paraguay. De Argentijnen profiteerden van de persone le problemen bij de thuis ploeg. Doelman en aanvoer der Chilavert (geschorst), de verdedigers Arce en Rivaro- la en de aanvaller Benitez (allen geblesseerd) ontbra ken bij Paraguay, dat deson danks goed partij bood. Zomercompetitie bridge BURGH-HAAMSTEDE - De heren Bontebal/Van Krimpen haalden op de tweede zomeravonddrive brigde de hoogste score. Ze gingen met een percenta ge van 65.42 procent naar huis. De tweede, avond van de bridgecompetitie werd be zocht door 53 paren. Aanstaande donderdag staat in dorpshuis de Schutse in Burgh-Haamstede de derde sessie op het programma. Uitslagen Gele groep: 1. ep. Van de Werf 64.24, 2. ep. Danker 59.38, 3. mv. De Laat/hr De Ree 55.21, 4. ep. Van Alphen 54.86, 5. mv. Henderson/hr Coppoolse 54.51, 6. hrn Van Eek/Van Wezel 49.65, 6. ep. Argelo 49.65, 8. hrn Kleijn Hesselink/mv. Reydon 48.26, 9. ep. Van Drie 46.53, 10. ep. Van de Wetering 45.83, 11. mv. Brouwer/hr Hogerheyde 45.14, 12. ds Admiraal/Veer beek 44.10, 13. ep. Van Lint 43.40, 14. mv. Heybroek/hr Van Veen 39.24. Groene groep: 1. mv. Van Reisen/hr De Jong 64.17, 2. ds Van de Wekken/Hoger- heyde 57.92, 3. hr Reydon/Schubert 57.08, 4. ep. Groenenboom 52.08, 5. ep. Versteeg 50.42, 6. ds Wolf/Buys 48.33, 7. ep. Moer man 47.92, 8. ep. Bekkens 47.08. 9. ep. Visser 45.83, 10. ep. Van Wanrooy 44.58, 11. ds Luyk/Hartskeel 43.75, 12. ds Arkenbout/Van Duin, 40.83. Blauwe groep: 1. hr Bonte bal/Van Krimpen 65.42, 2. hrn Gedrojc/Karstens 63.00, 3. hr Blonk/mv. Van Winger den (A) 58.50, 4. ep. Van de Sluis 55.00, 5. mv. Hofste- de/hr Verheul 52.00, 5. ep. Hoogeveen 52.00, 7. hrn Lansdorp/Lassacquere 48.75, 8. ep. Stokla 46.67, 9. ep. Laf- eber 44.58, 10. ep. Veenema 44.17, 11. hrn Lansdorp/Loois 41.50, 12. ep. Nieboer 40.42, 13. ep. Killan 39.00. Rode groep: 1. ds* Boom/Goedbloed 55.21, 2. ds Kort/Jongmans 54.85, 3. mv. Oostwoud Wijdenes/hr Oost woud 53.82, 3. ep. Ponsie 53.82, 3. ep. T Hart 53.82, 6. ep. Kuipers 52.43. 7. ds. Vcr- kaart/Delst 49.65, 8. ds. Vier gever/Van de Duijn 48.96, 8 hr. du Buf/mv. De Feyfer 48.96, 10. ep. Willebrands Bakker 48.61, 11. ep. Maas kant 47.22, 12. ep. Oostwou- der 45.14, 13. ep. Timmer mans, ds Van Assendelft/Van Geesbergen 43.75. Het zeventiende Mosseltoernooi: tegenslag tot op de laatste dag Oud-ploegleider ontdekt 'aards' verblijf (Door John van Dinther, ANP) AMSTELVEEN (ANP) - Dagelijks bijna zestig kilo meter pedaleren, als het even kan. Beleggen in aan delen, ooit bijzaak, nu hoofdzaak. Gewoon doen waar je zin in hebt. Het relatief rustige leventje be valt Peter Post wel. De lange Amstelvener heeft de andere kant van het aardse verblijf ontdekt. Het le ven zonder cyclisme. Geen stress, rompslomp, hei bel en gedoe aan zijn markante hoofd. Het is geen gekkenhuis meer in huize Post te Amstelveen. De telefoon rinkelt die mid dag slechts één keer. De gast heer zit ontspannen in zijn hagelwitte, lederen bank. De wielermanager/ploegleider- in ruste spreekt zonder een moment zijn stem te verhef fen of driftig met zijn armen te zwaaien om zijn woorden kracht bij te zetten. Ooit was het anders, in de roerige laatste periode als hoofdver antwoordelijke voor een wielerploeg. Meer dan twee jaar volgt de 63-jarige Am sterdammer het cyclisme op afstand. De drang terug te keren in de jungle waarvan hij meer dan vier decennia als actief sporter, organisa tor en directeur sportief na drukkelijk deel uitmaakte is minimaal. Eind vorig jaar dook zijn naam weer op. In verband gebracht met enkele multinationals die hem, de 'Godfather' van het Neder lands wielrennen, benader den de mogelijkheden voor een nieuwe profploeg te on derzoeken. Hij gaf gehoor aan het ver zoek, heeft nog steeds ge sprekken met die mensen. Maar de kans dat Post terug keert in het metier schat hij zelf niet hoger in dan tien procent. „Ik verveel me be paald niet. Het is bovendien moeilijk voor me opnieuw te beginnen. In die twee jaar is een hoop veranderd," zegt hij. „Ik zit er niet meer midden in. Daardoor staat de moti vatie en de geestdrift op een laag pitje. Ik heb geen men sen meer om me heen die me stimuleren. Ik ben er niet of nauwelijks meer direct bij betrokken. Ik heb nu boven dien een prachtig leven. Ben een bevoorrecht mens. Geen gedoe aan mijn kop, betrek kelijk rustig. Als ik terug kom wil ik ook het aller hoogste. De top. Ik houd die kandidaat-sponsors ook voor dat het kapitalen kost. Mapei, de ploeg van Patrick Lefevere, heb ik als voor beeld genoemd. Daar moet je bovenuit stijgen. Maar dan heb je miljoenen nodig. En met alleen Nederlandse ren ners kom je niet ver." Kritisch wil hij het niet noe men. Realistisch. Nederland speelt als wielerland op weg naar de eeuwwisseling nog steeds een bescheiden rol. Hij verwijt het de renners niet. Nederland ontbeert volgens Post simpelweg ta lent. Kent geen specialisten meer, uitgezonderd Jeroen Blijlevens. De sprinter. Post hekelt wel de huidige trend te pieken. „Rije, rije," is nog steeds zijn parool. Vanaf de eerste dag. Daarom bewondert hij ook Johan Museeuw. Een waardig we reldkampioen. „Wereldkampioen worden is niet zo'n kunst. Maar wereld kampioen zijn* wel. Van ren ners als Museeuw heb ik al tijd gehouden. Van het prille begin tot het bittere einde er in vliegen. Zoals hij in de Ruta del Sol heeft gedaan. Pakken wat je pakken kunt. Dat is mijn standpunt. Zo ben ik nu eenmaal. Ik kon er niet tegen en zou er niet te gen kunnen als ze koersen be schouwen als voorbereiden. Misschien ben ik wel ouder wets. Nederland dacht verle den jaar na de incidentele dagsuccessen in de Ronde van Frankrijk op de weg te rug te zijn. Maar dat bleek, en ik wist het al, een misvat ting te zijn. Want daarna ble ken we toch weer kwaliteit te kort te komen. Het WK in Zwitserland heeft dat duide lijk aangetoond. We kunnen niet beter. Het duurt zeker vier, tot vijf jaar voordat we weer meetellen. Maar dat heb ik altijd al gezegd." Volgens Post doet de huidige generatie zeker zijn best. Dat is al een pluspunt. Grote wedstrijden winnen mag nie mand verwachten. Wel mee doen. Hij heeft niks tegen po sitief ingestelde mensen, zoals bondscoach Gerrie Knetemann die zelfs na de opeenvolgende echecs tij dens de WK's alleen de spaar zame goede dingen belichtte. „Je belazert jezelf. We heb ben op dit moment geen goe de renners. Daar kan Knete mann ook niets aan doen. Maar hij hoeft de werkelijk heid ook niet te camoufleren. Maar ik wil en mag niet ver gelijken met tien, vijftien jaar geleden. Het metier is veel harder geworden, snel ler. De ontwikkelingen zijn nauwelijks bij te benen. Ik denk ook dat de huidige ge neratie te vroeg een be schermde rol krijgt. Ze slaat het vak van knecht over. Je moet eerst voor een ander hebben gereden. Dat sterkt je. Krijg je veel voor terug." De media houden Post dage lijks op de hoogte van de ont wikkelingen in de wieler sport. Hij volgt het wielrennen op de voet. Leest ook de verhalen over EPO, het produkt dat de aanmaak van rode bloedlichaampjes stimuleert. Heeft over de he le en halve waarheden, de ge ruchten en roddels een me ning. „Waar rook is, is vuur," zegt hij lachend. „De verhalen over doping zijn al zo oud als de wielersport zelf. Het is net als Peyton Place. Wat moet ik zeggen over die bloedcontroles. Het verbaast me niet dat ieder een er achter staat. Je kunt moeilijk als ploegleider zeg gen tegen te zijn. Dan beken je kleur. Kijk, rond de tijd dat EPO opgespoord kan worden, hebben ze waar schijnlijk alweer een nieuw middel. De UCI (internatio nale wielrenunie) loopt al tijd achter defeiten aan. En dat is over vijf, tien jaar nog het weg, min of meer ge dwongen door vadertje tijd. Een lange reis naar Limburg wachtte. „Ik weet het, het is een zwak excuus," wist hij zelf heel goed. „Als ik de eer ste set gewonnen had ik me zelf een goede kans gegeven. Echt er voor knokken heb ik niet gedaan." Verbraak was sportief genoeg om zijn meerdere te erkennen in Quaak. „Hij speelde vast en maakte weinig onnodige fou ten. 'Hij heeft verdedigend heel goed gespeeld." De toernooicommissie van het door de Bru-Tén georga niseerde evenement heeft zich er in het slotweekend toch nog doorheen geslagen. Alle wedstrijden gespeeld, geen regen op zaterdag, wel mossels én, finales op zon dag. Bru ongewoon maar on overkomelijk. „Het is de eer ste keer maar het komt puur door de regen," redeneert Ti neke Deering. De wedstrijd leiding nam het besluit om de zondag in te plannen niet zelfstandig. „In overleg met het bestuur," aldus Lianne de Looff Snel vergeten Het zeventiende Mosseltoer nooi was er voor de organisa toren één om maar snel te vergeten. Regen in over vloed, vapaf donderdag tot en met zondag een telefoon storing en een vrijdag die ge kenmerkt werd door, tot overmaat van ramp, een stroomstoring. Deering: „Het was een toernooi met randverschijnselen. Maar ge lukkig was er van de deelne mers enorm veel begrip." De test op stressbestendigheid werd door Deering glansrijk doorbracht. „Als het gaat re genen wil iedereen alles tege lijk weten. Het duurt even maar er komt altijd een op lossing." Zelfs op de slotdag bleek Pluvius nog wat in pet to te hebben, al werd de slot middag een droge. In de B-klasse won 'toerist' Kim van Rutten. De 19-jarige Limburgse student, op va kantie in Renesse, versloeg Christiaan Huizer met 7-5 67: 2. Beide heren komen elkaar woensdag in het Dikke To ren-toernooi weer tegen. In de herendubbel BI was Hui zer wel succesvol. Samen met Bruenaar Johnny Otte wees hij de gebroeders André en Hans-Jan Goedege- bure terug (6-2 6-4). „Het zijn altijd lastige tegenstanders in het dubbelspel. Ik heb er altijd veel problemen mee. In de games was het span nend," aldus Otte. In de laat ste finale van het toernooi, de heren dubbel Cl, versloe gen Jacco Geleijnse en Mar cel van de Berg het duo Kort/De Koning. Daarna was het, een dag later dan ge pland, tijd voor de prijsuit reiking. Uitslagen HEB1: K. van Rutten-C. Hui zer 7-5 6-2, HDB1: Otte/Hui- zer - Goedegebure/Goedege- bure 6-2 6-4. HEC1: J. Quaak-E. Ver braak 7-5 6-4, HDC1: Geleijn- se/Van de Berg-Kort/De Ko ning 7-6 0-6 7-5, DEC1 (poule): 1. L. de Looff, 2. M. Ver- schoore, GDC1 (poule): 1. Van de Stighel/De Looff, 2. Geense/De Waal, 3. Van Dij- ke/Verwijs. HEC2: J. Quaak-R. Kort 6-4 6-2, HDC2: Geense/Van Gel der-Groenendijk/Van Schel ven 6-4 6-3, DDC2: Slootma- ker/'t Mannetje-Van Dijke/ Slootmaker 6-3 6-3, GDC2: Salomons/Van der Cingel- Risseeuw/De Looze 6-3 7-6. HED1: D. Stevense-C. Groot- enboer 6-2 6-4, HDD1: De Looff/Stevense-Van Urk/ Dekker 6-4 6-4, DED1: M. Speelman-M. Reijngoudt 6-4 6-3, DDD1: Van Wijngaar den/Van de Reepe-Schot/ Deurloo 6-0 6-7 7-6, GDD1: Slootmaker Flikweert-Van Alphen/Van Alphen 6-1 5-7 7- HED2: M. Passchier-S. de Waal 6-0 6-2, HDD2: Ver spoor Jumelet-Koster De Vos 6-4 7-6, DED2: L. Polak- E. Roth 6-3 7-5, DDD2: Polak Maaskant - De Waal Schot 6-3 6-1, GDD2: Kerkho- ve/Mol-Schaalje/Schaalje 7- 6 6-2. Dressuurconcours manege Aqua Delta Janneke de Hoop behaalde met haar paard Sayonara in de L-klasse winstpunten op het dres suurconcours in Bruinisse. (Foto: Marieke Mandemaker) BRUINISSE - Schouwse combinaties behaalden op het dressuurconcours van manege Aquadelta in Bruinisse winstpunten in de B-klasse voor paarden. Sonja de Feiter, Jeremy Lievense en Maruja Speel man waren daarvoor verantwoordelijk. Lievense verdiende aan de dressuurproef met Bastiaan in de B7-klasse 166 punten. In de B8-proef bleef het lid van Schouwse Ruiters ste ken op 156. Clubgenoot De Feiter dresseerde met Kings- ley in de B7 onder de maat. De amazone uit Burgh- Haamstede herstelde zich in de B8 met 168 punten. De Zie- rikzeese Maruja Speelman scoorde in deze proef op de rug van Henry van Rusten burg 164 punten en kreeg van de jury in de B7 slechts 151 punten toebedeeld. Enthousiaster waren de jury leden bij de L-klasse voor paarden. Winnares Petra Honselaar, lid van Reigers hof, kreeg maar liefst 177 voor haarproef. Semra Ko- nings van Wouwse Plantage werd met 174 punten goede tweede. Janneke de Hoop, woonachtig te Herkingen en lid van PPCSD (Pony- en Paardenclub Schouwen-Dui- veland), was in de L13-proef fraai derde met 167 punten. Bij de L14-proef deed amazo ne De Hoop het met haar paard Sayonara een plaatsje beter, tweede met 163 pun ten. Uitslagen Paarden B7: J. Lievense met Bastiaan (Schouwse Ruiters) 166 pun ten, S. de Feiter met Kingsly (Schouwse Ruiters) 153, M. Speelman met Henry van Rustenburg (Schouwse Rui ters) 151. B8: S. de Feiter 168, M. Speel man 164, J. Lievense 156. L13: J. de Hoop met Sayona ra (PPCSD) 167. L14: J. de Hoop 163. M19: S. de Feiter 147 M25: J. van Ast met Jé Tida (PPCSD) 150. M26: J. van Ast 135, S. de Fei ter 135. Pony's L13: M. Sloven met Carolien (PPCSD) 150. L14: M. Sloven 149. M25: D. van de Zande met Boudewijn (Schouwse Rui ters) 151. M26: D. van de Zande 135. LEMONT (RTR/ANP) - Na een weekje vissen lijkt golf- vedette Tiger Woods weer he lemaal de oude. De 21-jarige Amerikaan hen gelde zondag bij het Western Open in Lemont (Illinois) met succes naar zijn vierde zege van het jaar. De Mas- ters-kampioen eindigde op een totaal van 275 slagen, dertien onder par. Frank No- bilo uit Nieuw-Zeeland moest als nummer twee drie slagen op de jonge sterspeler toegeven. Woods leidde met zijn landgenoten Leonard en Roberts na drie ronden in het met vier miljoen gulden ge doteerde toernooi. (Foto: Marieke Mandemaker) partij vorderde steeds meer risico nemen. In plaats van alles werd het niks voor hem. Quaak benutte het eerste van drie matchpoints en werd binnen het uur, 59 mi nuten, winnaar. „Het is het eerste seniorentoernooi wat ik speel. En dan win je nog ook." Quaak wist waar Ver- braaks zwakke punt lag. Weinig kracht „Zijn backhand. Als je daar op speelde, was het vaak uit." Quaak is er zichzelf van bewust dat deze zege nog maar het begin is. „Mijn zwakke punten? Ik heb nog te weinig kracht en mijn tweede service. Die is flut." Niet sterk, zo was het spel van Verbraak in de laatste games ook te typeren. Hij gaf BRUINISSE - Stel, je bent veertien jaar, kan aardig tennissen en omdat er geen jeugdtoernooien in de buurt voorradig zijn besluit je om je maar in te schrijven bij de senioren. Johnny Quaak uit Burgh- Haamstede overkwam het in het herenenkel Cl en C2 van het zeventiende Mosseltoernooi. Sterker nog, hij sloeg de halve TV Duiveland van de baan, klopte in de C2 finale Robert Kort en bleek in de Cl finale met 7-5 6-4 te sterk voor Nieuwerkerker Er- win Verbraak. Quaak, de revelatie van het toernooi, won op weg naar de Cl-eindstrijd van Jaap Dek ker, Hans-Jan Goedegebure en Piet Vreeke. Tegen Vree- ke overleefde de jonge ten nisser, die bondstrainingen volgt, zelfs een matchpoint. Tegenstander Erwin Ver braak won in de halve finale van Werner de Witte (7-5 6-2) en kwam in de eindstrijd goed uit de startblokken. Twee keer op rij werd de ser vicebeurt van Quaak gebro ken en vliegensvlug stond Verbraak op een 4-0 voor sprong in de eerste set. „Yes, ik heb een game," reageerde Quaak na game vijf. „En dat zal niet de laatste zijn ook," voorspelde zijn tegenstan der. Verbraak speelde een al- les-of-niks-spelletje. De om vier uur geplande finale be gon pas tegen vijf uur en dat kwam Verbraak niet goed uit. „Ik zit in tijdnood en zal niet achterin blijven staan," gaf hij al voor aanvang aan. Quaak brak in de zevende ga me terug en kwam vervol gens tot 4-4. Uiteindelijk werd de elfde game Ver braak noodlottig. Verlies van eigen service op 5-5 bleek dodelijk. „Wat mis je veel aan het net. Echt hele belang rijke ballen," pepte de oud ste van de twee zich op. Het hielp niet meer. Quaak be wees wederom mentaal al veel verder te zijn dan dat zijn leeftijd doet vermoeden. Met 7-5 won hij de eerste set in 37 minuten. De tweede set ging tot 4-4 ge lijk op, al braken de finalis ten één keer eikaars service. Verbraak ging naarmate de Johnny Quaak was met twee hoofdprijzen de man van het Mosseltoernooi in Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6