Jacolien steelt show plei: met opvoering klassieke Jacolien steelt show pleinfeest met opvoering klassieke dans Redders van toekomst leren eerste beginselen met spel Tentoonstelling over vlinders Verplaatsing percelen Vrees voor veiligheid kerncentrale Borssele Internationale actie tegen verzanding Zwin Markt in Haamstede STREEKNIEUWS Nieuwe Stork voor GO 30 DE DOKTER MAANDAG 7 JULI 1997 NR 26208 5 Jaarlijkse happening voor spekken kas Ouderraad SCHARENDIJKE - Als witte schicht danst ze over het podium, de twaalfjarige Jacolien Kieselberg. Gehuld in een kraakhelder witte tutu gaf ze een uit voering klassiek ballet. Het was één van de vele uit voeringen van leerlingen van de Heleherseeschool in Scharendijke. Zij vierden zaterdag het jaarlijkse pleinfeest. Jacolien Kiesenberg tijdens de o-pvoering van een, Russische dans. (Foto: Marieke Mandemaker) Kokkelvissers luiden noodklok DEN HAAG - De produ- centenorganisatie voor de Nederlandse kokkel- visserij wil dit najaar toegang tot de gebieden waarin kokkels in dicht heden van minder dan vijftig per vierkante me ter voorkomen. Daarmee pleit men voor een ontheffing op eerde re afspraken waarbij minstens vijftig kokkels per vierkante meter als richtlijn gelden. In geval niet aan het verzoek wordt voldaan zal deze noodlijdende bedrijfstak volgens secretaris J. Hol- stein nog meer klappen moeten incasseren. In de diepe delen van de Waddenzee en de Wester- schelde zijn dit jaar hooguit 1.500 ton kok kels beschikbaar voor de vissers. De Oosterschel- de blijft volledig afge grendeld omdat de kok kels die er liggen voor de vogels zijn gereserveerd. De producentenorgani satie heeft minimaal 3.000 ton kokkels nodig om het hoofd boven wa ter te houden. In normale jaren visten de zesender tig vergunninghouders gemiddeld zo'n 8.000 ton kokkels boven water. De laatste jaren staan de in komsten van de mecha nische kokkelvissers enorm onder druk. Hol- stein schat de schade ruwweg op 45 miljoen gulden. ZIERIKZEE Geslaagd Tineke van Hoewijk uit Zie- rikzee is in Goes geslaagd voor de opleiding kaderin structeur Rode Kruis en voor assistent reanimatie. Zij is lid van de Rode Kruis colon ne afdeling Zierikzee/Kerk- werve. Borstvoeding Borstvoedingsorganisatie la Leche League geeft woens dagavond een informatie avond met als thema 'De eer ste weken van je baby'. Tijdens deze avond komen verschillende zaken aan bod, die van belang zijn voor het geven van borstvoeding, de bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden bij Lydia de Raad, Mastgat straat 90 in Zierikzee. Infor matie is verkrijgbaar bij Sophie Bin (telefoon: 415588) Rommelmarkt De afdeling Schouwen-Dui- veland van de Stichting Woord en Daad houdt zater dag 12 juli een rommelmarkt in de Beuze in Zierikzee. Er is een grote collectie boeken verkrijgbaar. De opbrengst is bestemd voor de actie 'Zee land bouwt huizen in India'. De markt is van 9.00 tot 14.30 uur. Jaarvergadering De jaarvergadering van de VW Zierikzee vindt plaats op dinsdag 22 juli om 20.00 uur. Aan de orde komen on der meer de op hande zijnde Het tijdegebied met schorren en slikken ten zuiden van Cadzand dreigt door verzan ding te verworden tot een ge wone duinvallei. De uitloper van de Noordzee was ooit een belangrijke vaargeul naar het Belgische Damme en Brugge. Verzan ding van die geul vormde de doodsteek voor het econo misch belang van 't Zwin. Wat overbleef was een ge bied met uitzonderlijke na tuurwaarde. Ook dat dreigt echter door verdere verzan ding en ontzilting te verdwij nen. Tot nu toe werd de geul van tijd tot tijd met bulldo zers uitgegraven. De Internationale Zwincom- fusie, de begroting over het jaar 1997 en de jaarrreke- ning. De vergadering wordt gehouden in het kantoor van de ING-bank aan de Lange Nobelstraat 6-12 in Zierikzee en begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Zomeravondconcert Het gemengd koor Nu met Hope geeft woensdag 9 juli een zomeravondconcert in de Gereformeerde kerk in Haamstede. Ook het Sou- burgs Koper Quintet ver leent zijn medewerking. W. Boer begeleidt het koor op de piano. Hij speelt enkele mu zikale intermezzo's. De alge hele leiding is in handen van mevrouw E. Vos-Simons. Het concert begint om 20.15 uur. Rommelmarkt De Nederlandse Hervormde Gemeente houdt zaterdag 26 juli een rommelmarkt aan de Burghse Ring. Er worden di verse artikelen verkocht, zo als boeken en handwerken. De inwendige mens kan ver sterkt worden met oliebol len, koffie en frisdranken. De markt begint om 8.30 en duurt tot 16.00 uur. KERKWERVE Oud papier Sportvereniging WIK haalt zaterdag 12 juli vanaf 9.30 uur oud papier op in Kerk- werve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. missie, onder voorzitter schap van de commissaris der koningin in Zeeland en de provincie-gouverneur van West-Vlaanderen, wil echter een structurele oplossing waarbij zoveel mogelijk ruimte gelaten wordt aan na tuurlijke processen. Over wogen wordt om water uit de nabijgelegen polders langs 't Zwin naar zee af te wateren waardoor het zand uit de geul wordt meegenomen. Daarvoor zijn verschillende infrastructurele werken no dig. Een onderzoek naar de financiële, technische, juri dische en planologische haal baarheid moet medio 1998 zijn afgerond. Jacolien zit al zes jaar op bal letles in Zierikzee. Op heer vijfde jaar werd ze door haar moeder meegenomen naar de dansschool. Voor haar was dat een complete verrassing. En het pakte goed uit, want nog steeds heeft ze ontzet tend veel plezier in de weke lijkse lessen. Ze vond het dan ook maar wat leuk, toen ze na een onderbreking van een jaar, de balletlessen weer kon hervatten. Maar het was een gedwongen onderbre king, vertelt ze. Ze had geen vervoer naar Zierikzee. Voor Jacolien is het Plein feest mede een afscheid van de Heleherseeschool. Na de vakantie gaat ze naar de mid delbare school. Ze hoopt dat het ook dan nog steeds moge lijk is balletles te volgen. „Maar mijn balletlerares, mevrouw Kramer, wil de les tijden wel aanpassen voor me. Dat doet ze voor alle kin deren. Dus ik denk wel dat ik door kan gaan," aldus Jaco lien. Hoe lang het ballet nog voor haar duurt weet ze niet. „Ik ga in ieder geval zo lang mogelijk door. Het lijkt me heel mooi om in een grote schouwburg te dansen," zegt Voor de kinderen zijn het al lemaal slechts spelletjes. Maar volgens reddingsbri gadevoorzitter Dik Meeles zit er meer achter. Meeles: „De spelletjes zijn veelal ook gericht op het redden van mensen. Zo leren we zo spe lenderwijs omgaan met een brancard en ook het verbin den van slachtoffers komt aan de orde. Op deze manier kunnen we ze kennis laten maken met hetgeen we hier doen. Want trainen doen ze tenslotte alleen in het zwem bad." Daarnaast krijgen de kinde ren tijdens een speurtocht door de bossen aan de andere kant van de dijk vragen, die ook te maken hebben met het redden van mensen. Vlet Na de speurtocht kan ieder een een tochtje maken over de Oosterschelde. Voor de OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is tot en met 31 augustus de tentoonstel ling 'Vlinders in de duinen' te bezichtigen. De tentoonstelling geeft een overzicht van de soorten ze. De wil is in ieder geval aanwezig om dit ook te berei ken. Thema Zaterdag liet ze zien waar ze op dit moment toe in staat is. Ze gaf twee uitvoeringen: één met klassieke dans en één met Russische dans. Het waren twee van de vele op tredens van de leerlingen van de Heleherseeschool. Het thema van het Pleinfeest dit jaar was dans. En er werd behalve op klassieke muziek ook gedanst op volksmuziek en Top 40 -muziek. Volgens schooljuf Jikke Troost vin den de kinderen het ook ont zettend leuk om met dansen en muziek bezig te zijn. Bo vendien heeft het volgens haar een vormende werking. „De kinderen maken op deze manier kennis met verschil lende soorten muziek uit ver schillende landen. Ze komen te weten hoe de volksdansen zijn ontstaan en leren ver schillende soorten instru menten kennen door te luis teren," aldus Troost. Maar het Pleinfeest is bovenal ge zellig. Ieder jaar wordt het eerste keer wordt daarbij ook gebruik gemaakt van de nieuwe vlet; een cadeau van het rijk naar aanleiding van de watersnood in het rivie rengebied twee jaar geleden. De reddingsbrigade Zierik- zee-Duiveland bood toen hulp bij Hardinxveld-Gies- sendam, maar kon met de rubber boot niets uitrichten. De boot zou immers binnen de kortste keren lekstoten tegen het prikkeldraad op de weilanden. Meeles heeft toen namens de brigade een verzoek inge diend voor een vlet. Deze heeft ook het voordeel, dat daarop gevaren mag worden door leden die jonger zijn dan achttien jaar. De rubber boot behoort tot de snelle motorboten. Daarvoor moet de bestuurder in het bezit zijn van een vaarbewijs en minimaal achttien jaar zijn. Volgens Meeles is het heel be langrijk, dat er op het strandje nu twee boten be- vlinders die in de Nederland se duinen voorkomen. Daar naast wordt getoond hoe vlinders leven en welke ei sen ze stellen aan hun omge ving. De informatie wordt geïllus treerd met tekeningen, foto's en objecten. Om de tentoon- Ver vanging Helemaal tevreden is hij ech ter nog niet. Want de red- dingspost is aan vervanging toe. Voor de boten wordt daar volgende week in voor zien. Dan wordt een nieuwe container geplaatst, waarin beide boten gestald kunnen worden. De reddingspost zelf is echter ook aan vervanging toe. Door roestvorming aan de onderkant zakt de post steeds verder in het zand. Er zijn volgens Meeles al ge sprekken gevoerd met de ge meente. Maar voorlopig moeten de redders het nog met hun oude onderkomen doen. En on danks de erbarmelijke staat doen ze dat graag. Bovendien is het nodig, blijkt uit de sta tistieken. Want jaarlijks moeten de mensen van de reddingspost tientallen ke ren uitrukken. stelling ook voor kinderen aantrekkelijk te maken zijn verschillende spelmomenten opgenomen. Het museum is dagelijks geo pend van 10.00 tot 18.00 uur. Op zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De Hervormde Gemeente Haamstede houdt zaterdag 19 juli de jaarlijkse rommel markt aan de zuidzijde van de kerk. De markt gaat om 8.30 uur door de Ouderraad (OR) van de school georganiseerd. Doel ervan is de kas van de OR te spekken. Dat gebeurt met de verkoop van allerlei etens- en drinkenswaren en spelletjes, waaraan kinderen en vol wassenen voor een ge ring bedrag aan deel kunnen nemen. 'Gekke fiets' De 'gekke fiets' mocht zich hierbij verheugen in een gro te belangstelling. Wie een rondje op deze fiets wilde doen, moest over een prima stuurkunst beschikken. Het stuur had immers een aver echtse werking. Bij het stu ren naar rechts ging de fiets naar links en omgekeerd. Ook veel lol viel er te bele ven bij het gewichtheffen. Al was er van heffen eigenlijk geen sprake. Door middel van een tuig moesten de deel nemers al lopend zoveel mo gelijk jerrycans met water omhoog zien te tillen. En dat viel niet mee. Ook niet voor Wendy. Tot 25 kilo slaagde zij er in de ene voet nog voor de andere te krijgen. Daarna stokte het en moest ze toch Serena en Inge voor zich la ten. Zij stonden in de tussen stand met 27,5 kilo bovenaan de lijst van de meisjes. Bij de jongens was dat Chris met 25 kilo. Henk was tot 13.00 uur de sterkste volwassene. Hij slaagde erin veertig kilo wa ter naar boven te trekken. open. Behalve veel rommel is er een Rad van Avontuur aanwezig. De hongerige be zoekers kunnen hun honger stillen met pannenkoeken. De opbrengst van de markt is bestemd voor de restauratie van het dak van de kerk. BRUINISSE - Bij Maaskant Shipyards in Bruinisse ver trok vorige .week de bommk- orkotter GO 30 'Dageraad' van rederij Tanis uit Goede reede met een nieuwe Stork- hoofdmotor. Tijdens de hermotorisering, die acht weken in beslag nam, werden ook de lier en de keerkoppeling overhaald. De technische proefvaart werd in combinatie met de thuisstoom op het Zoommeer en het Haringvliet gehouden. De Goereese bokker werd in 1980 bij Maaskant gebouwd als GO 42. BRUINISSE - De nieuwe mosselpercelen in het Vo- gelzand op de Waddenzee voldoen niet aan de ver wachtingen. Acht kweekbedrijven hebben hierover bij het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en visserij geklaagd. Bovendien hebben de bedrij ven om compensatie ge vraagd in het Scheurrak. De directie Visserijen staat niet onwelwillend tegenover dit verzoek. Conform de ruimte binnen de Structuur nota Zee- en Kustvisserij is er volgens een zegsman van het ministerie een procedure gestart om verplaatsing van het blok van vijtien percelen mogelijk te maken. Andere belanghebbenden zoals de Waddenadviesraad en de garnalenvissers zijn inmid dels geïnformeerd. De percelen in het Vogelzand zijn in april 1995 uitgegeven in het kader van de zogehe ten finaleronde, waarin de Deltaschade definitief werd afgewikkeld. Van de vijftien percelen in het genoemde blok (alleen verplaatsing van blokken is bespreek baar) kon toen voor zeven percelen geen huurder wor den gevonden. Personeel zoekt ander werk BORSSELE (ANP) - De gemeente Borsele vreest voor de veiligheid van de kerncentrale. Burge meester en wethouders denken dat die in geding komt omdat veel gekwalificeerde personeelsle den met het oog op de sluiting in 2003 voortijdig elders een baan met meer perspectief zoeken. Het college van B en W vraagt minister Wijers van Economische Zaken in een brief hoe hij de veiligheid de komende jaren denkt te waarborgen. Zij beschouwen de voorge nomen sluiting inmiddels als een politiek gegeven, maar wijzen erop dat aan het besluit afdoende voor zieningen moeten worden verbonden om de continui- teit van veiligheid en werk gelegenheid zeker te stel- len.Verder beklaagt het college zich erover dat Wij ers nog steeds geen initia tieven heeft genomen voor overleg met de lokale be stuurders. De bereidheid van de ge meente om constructief mee te blijven werken aan het rijksbeleid met betrek king tot kernenergie en kernafval (de landelijke opslagplaats, Covra, be vindt zich ook in Borssele), komt hierdoor zwaar onder druk te staan, schrijft het college. MIDDELBURG (ANP) - Vlaamse en Nederlandse deskundigen, verenigd in de Internationale Zwin commissie, hebben gekozen voor structurele maat regelen om de teloorgang van natuurgebied 't Zwin te voorkomen. Speeldag Reddingsbrigade serieuze tintje OUWERKERK - De jonge leden kennis laten maken met het reddingswerk op het strandje van Ouwer- kerk. Dat is het doel achter de jaarlijkse feestdag van Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland. Zater dag hadden zich voor dit feest 71 kinderen verza meld. schikbaar zijn. Want zeker op warme dagen kan het be hoorlijk druk zijn op het strand. „En dan kunnen we permanent een boot op het water houden. Daar gaat een zeer preventieve werking van uit," aldus Meeles. De jonge redders wachten geduldig op het moment waarop zij in de rubberboot van de red dingsbrigade kunnen stappen. (Foto: Marieke Mandemaker) Van Hervormde Gemeente Over twee dingen heeft elke Schouwen-Dui- velander een mening: over het weer en over de dokter. Over beide kun je heerlijk klagen en ongetwijfeld hebben ze allebei wel eens een rotbui. De eilandelijke tam-tam zorgt verder voor de verspreiding van de verha len. Als we het over het weer eens zijn kun nen we overgaan naar de dokters op de manier van: Ik ben bij dokter Schippers en jij? Dokter Ezechiels? Hoe is-ie? En heb je al gehoord van Het feit dat de eilandelijke doktoren alsme de hun familieleden zo uitgebreid in de ge sproken afleveringen van de Schouwse Story verschijnen bewijst dat we dokters nog steeds belangrijk vinden. Toch is gezag dat ze vroeger hadden verdwenen. De beste dokters zijn meestal de mensen zelf. Persoonlijk herinner ik me de dokter als een machtige geest die ergens boven ons ster- vèlingen zweefde. Als je als kind naar hem toe moest dan was dat ongelooflijk indruk wekkend. Neem de wachtkamer. Hij zat al tijd vol met mensen die zonder te lezen bla derden in hele oude tijdschriften. Er werd nog niet afgesproken, maar ook niet ge sproken. Er heerste een eerbiedige stilte. Geen enkele vreugde in de zin van 'morgen ben ik weer beter' was te proeven, ledereen leek binnen de kortste keren dood te gaan Het enige wat je hoorde was de zachte stem van iemand die er bij kwam 'Wie was er het laatst?' Van achter de deur van de spreekkamer klonk een onverstaanbaar ge mompel tot onverwacht ergens een deur openging en iemand met haastige tred ver trok. Als je dan eindelijk de spreekkamer in ging zag je tegen de muren hoge kasten. Op bruine flessen stonden onbegrijpelijke woorden. Achter een groot houten bureau zat de geest. Hij was gekleed in een witte jas. Op zijn neus een half brilletje dat hij naar beneden richtte. Over het brilletje keek hij je met z'n grote ogen aan en vroeg dan: Van wie ben jij er een? De dokter kon alles. Hij wist gelijk wat er aan de hand was, hij kon beter dan elke opticien je een bril aanmeten en en passant kneep hij ook nog even een meeëter uit die hij ontdekte. Als je weg ging kreeg je nog een handgeschreven recept mee waarvan het handschrift altijd volstrekt onleesbaar was. Maar hoe anders gaat het vandaag. De wachtkamers zijn licht en nagenoeg leeg. In de spreekkamer zijn de bruine potten weg gehaald. De witte reus is gekrompen tot een man in een confectiepak achter een compu ter, zo gewoon dat je niet weet of je bij de dokter, de ambtenaar of notaris bent be land. De arts zit schuin achter zijn bureau, één oog kijkt naar u en het andere oog staart naar een computer. U geeft een hand en daarna draait de arts zich geheel naar de computer en gaat aan het apparaat vragen stellen waarvan geacht wordt dat u ze be antwoordt. 'Wat was uw naam ook alweer?' 'Marzas, dokter'. Rikketikketikketikketik stop rikketikketikke- tik tik. 'Uw geboortedatum? '28 -10 - 51, dokter'. Rikketik tik tik tikke tik stop. 'Dus u woont Vlegelbierlaan 12?' Ja dokter'. Rikketikketik. 'Wat zijn uw klachten?' 'Pijn in m'n grote teen, dokter'. 'Rikketikketikke grote teen tikketik au tik tik stop. 'Goed dan zullen we even kijken.' Vervol gens komt de arts achter zijn computer van daan. Doet dit pijn? Au! Nee, dokter. En dit? Au! Nee, dokter. Goed, dan mag u uw sok weer aantrekken. Rikketikke ouwe zeur tikketik tik tik. 'Heeft u er vaker last van gehad?' vraagt hij aan zijn beeldscherm. 'Nee' klinkt er achter zijn rug. Rikketiktiktik. 'Dan zal ik u een zalfje geven dat u vanmid dag bij de apotheek kunt afhalen. Rikketikkegeef-die-vent-maarwattikketikket tik tik. 'Dank u dokter, tot ziens'. De man draait zich half om en steekt een hand in uw richting. Als u wegloopt hoort u nog. Rikke- tikkeketik stop. Volgende patiënt!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5