'Kunst is vooral kijken en voelen' Schimmelziekte steekt kop op in aardappelen GOED KOOP 2» Marine maakt kanon duikboot onschadelijk Politie ontkent controle op start mosselhandel •79 Organist Charles de Wolff concerteert in kerk Brouw In de haven van Vlissingen Weer toeristenmiddag in dorpshuis Ouwerkerk Belgische horeca wil primeur Bromfiets gestript René Bastiaans bij opening Zomertentoonstelling Burgerweeshuis Oorzaak regen en hoge temperaturen Winkeldief betrapt door personeel Aanhanger met fietsen weg ROODMERK KOFFIE I MAANDAG 7 JULI 1997 NR 26208 3 BROUWERSHAVEN - Het tweede concert in de se rie orgelconcerten in de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven komt woensdag 16 juli voor rekening van de organist Charles de Wolff. De Wolff heeft naam ge maakt met zijn jaarlijkse uitvoeringen van de Mat- theüspassion met het koor van de Nederlandse Bachver- eniging in Naarden en tegen woordig met het Bachkoor Holland in Leiden. Ook was hij jarenlang vaste dirigent van het Noordelijk Filhar monisch Orkest in Gronin gen en fungeerde hij regel matig als gastdirigent. Maar de meeste roem heeft De Wolff waarschijnlijk ver worven als organist. Vooral de uitvoeringen van grote or gelwerken vestigden zijn naam. In het bijzonder staat hij bekend als promotor van de nieuwe en experimentele muziek. Zij die wat huiverig tegen over deze muziek staan heb ben woensdag in Brouwers haven niets te vrezen. Op het programma staan werken van onder anderen Buxtehu- de, Mendelsohn en Bach. Het concert begint om 20.00 uur. VLISSINGEN (ANP) - Een duik- en demonteerploeg van de Koninklijke Marine heeft zaterdag in de ha ven van Vlissingen een scheepskanon uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt. De explosieve lading zit nog in de loop, maar de specialis ten van de marine zijn er in- geslaagd de mechanische slagpen te verwijderen. Het kanon heeft een lengte van ruim vier meter, weegt bijna 3000 kilo en heeft een kaliber van 10,5 centimeter doorsnee. De marine-specia listen slaagden er niet in de explosieve lading uit de vuurmond te halen, omdat het vijftig jaar oude projec tiel vast zit door roest. Zij hebben vervolgens krui polie in het kanon gegoten om de roest op te lossen. Daarna is het gevaarte naar een bunker in Vlissingen ge bracht. De specialisten kij ken de komende tijd hoe zij de klus kunnen afmaken. U-boot Volgens een woordvoerder van de marine is het nog in tacte kanon afkomstig van een Duitse U-Boot. De visser van Neeltje Jantje (IJmuiden 14) heeft het ding in de nacht van vrijdag op zaterdag op een zandplaat ongeveer 15 kilometer uit de kust van Vlissingen in zijn netten ge kregen. Teruggekomen in de haven waarschuwde hij de Kustwacht. De marine spreekt van een zeldzame vondst. OUWERKERK - Evenals voorgaande jaren wordt ook dit jaar weer een zogenoemde toeris tenmiddag gehouden in Ouwerkerk. Woensdag 16 juli kunnen mensen die iets willen weten over de geschiedenis van het dorp terecht in het dorpshuis aan de Ring. Met de toeristenmiddag speelt de Werkgroep Oud Ouwerkerk in Documenten in op de groeiende belang stelling van recreanten voor de omgeving waarin zij ontspanning zoeken. Maar ook andere belang stellenden zijn van harte welkom op de toeristen middag. de bijeenkomst be gint om 14.00 uur en duurt ongeveer twee uur. Met behulp van een ma quette, dia's en verhalen over de geschiedenis van Ouwerkerk, wordt een in druk gegeven van het verre en meer recente verleden. Hierbij wordt duidelijk hoeveel het dorp veranderd is in de loop der tijden. De ze eeuw waren daar de windhoos in 1933, de inun datie en de beschietingen uit de Tweede Wereldoor log en de Watersnoodramp in 1953 oorzaken van. YERSEKE - De Zeeuwse politie ontkent dat er af spraken zouden zijn met de Vereniging van Mossel handelaren over controles op de start van de mossel- handel. De vereniging wil voorkomen, dat mosselhandelaren uit Yerseke voor 16 juli 14.00 uur de schelpdieren naar hun afnemers vervoeren. Met name Belgische restau ranthouders scheppen er eer in de Zeeuwse schelpdieren als eersten te serveren, en daar hebben ze best wat ex tra geld voor over.Voor de mosselhandelaren is het daarom lucratief zich niet te houden aan het door de Ver eniging van Mosselhandela ren vastgestelde tijdstip waarna zij de mosselen mo gen afvoeren. Dit jaar heeft het gros van de Zeeuwse han delaren, goed voor 90 procent van de omzet, zich voor het eerst schriftelijk op straffe van een boete verbonden de datum te respecteren. De po litie in Yerseke heeft toege zegd een oogje in het zeil te houden.Volgens een latere verklaring van de politie, district Oosterscheldebek- ken echter betreft het hier onderlinge afspraken, die niet berusten op enig wette lijk voorschrift. ,,De politie heeft geen enke le mogelijkheid om dergelij ke controles uit te voeren, dar het niet om strafbare fei ten gaat. Ook kan de politie informatie uit controles nooit doorgeven aan ande ren. DEMONSTRATIE THOLEN - In galerie 't Huis Tijdverdrijf toont Riet Vroegrijk uit Ou denbosch zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur hoe zij eieren en andere voor werpen 'versiert' met door haar geboetseerde figuurtjes uit zelfharden- de klei, waaronder zon nebloemen, viooltjes, fruit, paddestoelen en buxus. Met de demonstraties probeert Vroegrijk men sen enthousiast te maken voor haar hobby. ZIERIKZEE - De Puch Maxi van een 16-jarige Zierikzeese is tussen zaterdagmiddag en zondagavond volledig ge stript. De brommer stond afgeslo ten aan het Sas. Daar restte alleen nog het achterwiel en het daaraan vastgemaakte slot. In de bosjes een eindje verderop werd later het res tant van de Puch ontdekt. Al les wat van een brommer af te schroeven valt, was ver wijderd. De politie vermoedt dat de dader dit ter plekke heeft gedaan. De sculpturen in de tuin van het Burgerweeshuis trokken zich van genodigden noch regen iets aan. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Bij kunst komt het eigenlijk vooral neer op kijken en voelen. Dat zei René Bastiaans vrijdagmiddag in de tuin van het Burgerweeshuis in Zierikzee. Bastiaans, directeur van Museum Het Markiezenhof in Bergen op Zoom had de eer de 32e Zomertentoonstelling van het Burgerweeshuis te mogen openen. In de tuin van het Burger weeshuis, waar de meeste sculpturen staan opgesteld, werd vrijdag echter niet veel gekeken. Want Bastiaans was nauwelijks uitgespro ken of de eerste regendrup pels, van wat later een enor me stortbui werd, daalden al op de genodigden neer. Slechts een enkeling trot seerde, voorzien van para plu, enige tijd de regen. Maar na enkele minuten lag de tuin er, behalve de kunst werken, verlaten bij Wat dat betreft mankeerde er niets aan de zintuigen van de aanwezigen. Want dat be nadrukte Bastiaans in zijn openingsrede. „We vertrou wen onze zintuiglijke waar neming niet meer," zei hij. En dat is verkeerd, want het komt bij kunst volgens Bas tiaans toch neer op het zicht en de tast. Kwaliteit Niets richtingenstrijd tussen liefhebbers van abstract en figuratief. „Die discussie is volkomen onzinnig en onno dig," aldus Bastiaans. „Het gaat om de kwaliteit van de kunst en die herkent u door te kijken naar een individu eel beeld en wanneer u het dan mooi blijft vinden dan kunt u er ook aan voelen," gaf hij zijn gehoor als advies mee. De tuin van het Burgerwees huis leent zich daar bij uit stek voor. „Je kunt hier kij ken zonder al te veel last te hebben van moraal," aldus Bastiaans. Dat komt in zijn ogen vooral door de ambian ce van het huis en de tuin en de inrichting van de tentoon stelling, waarbij alles door elkaar heep staat ongeacht het thema. Voor beiden is de familie Braat verantwoordelijk. Want Ad en Tessa Braat zijn al lang niet meer alleen ver antwoordelijk voor de zo mertentoonstelling. Ook hun zonen werken daaraan mee. Bastiaans omschreef de gast heren en gastvrouw als .mensen met liefde voor de kunst, zonder dat ze de be hoefte hebben anderen hun mening door de strot te du wen". Volgens de museumdi recteur is het zelfs zo, dat dit voorbeeld door de museum directeuren wat meer nage leefd dient te worden. Toegankelijk De zomertentoonstelling be staat uit zo'n 450 werken van 49 kunstenaars. Wat betreft de keuze is voor Ad Braat het voornaamste criterium dat het werk toegankelijk moet zijn voor 'gewone' mensen. „Veel mensen willen immers graag een leuk beeldje in de tuin. Niet iets waar ze hoofd pijn van krijgen," aldus Braat. En het moet iets zijn dat 'houdbaar' is. Want aan vergankelijke kunst heeft Braat een broertje dood. „We moeten de geschiedenis laten oordelen over de kunst. Maar dan moet het wel die geschie denis in kunnen," luidt zijn simpele redenering. Dit jaar kent de Zomerten toonstelling Nederlandse Plastiek, zoals de tentoon stelling voluit luidt, haar 32e uitvoering. Ze is daarmee een van de oudste beelden tuinexposities in Nederland. En hoewel de opzet in al die jaren niet is veranderd. De beelden in de tuin verrassen keer op keer. ook die al meer dere jaren deel uitmaken van de collectie in de tuin. Alleen al door ze een andere plaats te geven, krijgen ze een to taal andere uitstraling dan het jaar daarvoor. De familie Braat kan dus nog jaren vooruit. De prachtige tuin biedt nog volop onondekte en verrassende hoekjes. De Zomertentoonstelling in het Burgerweeshuis in Zie rikzee is te zién tot en met 23 augustus van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 3 augustus is het Burgerweeshuis ook geopend. ZIERIKZEE - Veelvuldige regenval in combinatie met hoge temperaturen is oorzaak van het feit, dat de schimmelziekte phytophthora de kop op steekt in verschillende aardappelrassen in Zeeland. „De situatie is thans nog aar dig onder controle, maar het wordt tijd dat het droog wordt," laat G. van der Schelde van de Gewestelijke Land- en Tuinbouw Organi satie (GLTO) desgevraagd weten. Er zijn, volgens Van der Schelde, extra spuitinspan- ningen nodig om de zaak on der controle te houden. De schimmelziekte manifes teert zich in geheel Zeeland en Schouwen-Duiveland maakt in dat opzicht geen uitzondering op de situatie. Van der Schelde laat desge vraagd weten, dat er geen sprake is van grote rasver- Schillen wat betreft de ge voeligheid voor phytophtho ra. Wel is het zo, dat de schimmelziekte zich over het algemeen iets eerder mani festeert in een ras als Agria dan in Bintjes. De aantasting begint in het loof en tast vervolgens in vrij snel tempo de knol aan. Als de phytopthora de knol een maal heeft bereikt, kan de aardappelplant in de meeste gevallen als verloren worden beschouwd. Als de schimmel zich nog beperkt tot het loof, kan de plant bij'snelle be- spuiting nog gered worden. Om de phytopthora voor te zijn, doet men er, volgens de GLTO-woordvoerder goed aan preventief te spuiten. Is er eenmaal sprake van aan tasting dan kan curatief spuiten binnen drie dagen ook nog het gewenste resul taat opleveren. De mogelijkheid om per heli copter of vliegtuig te bespui ten levert in de huidige om standigheden, volgens Van der Schelde, belangrijk voor deel op. Op veel plekken zijn de landerijen op het moment te drassig om er met spuit- voertuigen op te gaan. Ze waren er weer allemaal op het erf van C. bij de Vaate aan de Bootsweg in Kerkwerve. De John Deeres, Mc Cormicks, Landini's en Lanzs. En niet te vergeten de Listers. Op de boerderij van Bij de Vaate werd zaterdag de jaarlijkse show van oude tractors en statio naire motoren gehouden, 's Morgens viel het allemaal nog wel mee met de drukte. Daar was het slechte weer ongetwijfeld debet aan. Dat gold ook voor het aflassen van de tradi tionele rit met de tractoren over het eiland. De tractoren zouden daarvoor immers alle maal weer van het weiland af moeten rijden. „En dan wordt het hélemaal omgeploegd, zei Bij de Vaate met een knik in de richting van de al aanwezige modder. En zo bleven zater dag ook de tractors stationair. Net als de mo toren, waaronder zeer oude exemplaren. Die ook tegenwoordig nog steeds goed lopen. Maar hoe goed ze ook nog zijn. Gebruikt wor den ze niet meer. „Het is nu gewoon een kwestie van een knopje omdraaien of indruk ken. Dat was er vroeger, toen er nog geen elektriciteit op de boerderijen was, niet bij, aldus Bij de Vaate. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Een 47-jarige man uit Bruinisse is vrijdag avond door personeel van Al- bert Heijn in Zierikzee be trapt bij een poging goederen te stelen. De man rekende bij de kassa voor een gering bedrag af. Het personeel doorzag echter zijn bedoelingen. Onderzoek wees uit, dat de man nog voor zo'n 260 gulden aan goe deren bij zich, die hij niet af gerekend had. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. HARDRIJDERS ZIERIKZEE - Twee snel heidscontroles, in Burgh- Haamstede en Scharendijke, leverden zaterdag precies honderd overtreders op. In Burgh-Haamstede werd tus sen 10.20 en 12.30 uur gecon troleerd op de Serooskerkse- weg. Op deze weg is tachtig kilometer per uur de maxi mum snelheid. Van de 1.410 passerende voertuigen reden er 79 te hard, waarvan één erg hard; 150 kilometer per uur. In Scharendijke stond tussen 12.40 en 13.45 uur de radar opgesteld langs de N57. Van de 680 voertuigen die gecontroleerd werden re den er 21 harder dan is toege staan. De hoogste gemeten snelheid bedroeg hier 161 ki lometer per uur. Dat is 61 ki lometer te hard. AUTOKRAKEN ZIERIKZEE - In Zierikzee zijn in de nacht van donder dag op vrijdag vier auto's opengebroken. De buit be stond onder meer uit audio- apparatuur ter waarde van enkele honderden guldens. De auto's stonden in de Wie lingenstraat, Oesterstraat, Kreeftstraat en Regenboog straat. BRUINISSE - Op het par keerterrein van Aquadclta in Bruinisse is een aanhang wagen met daarin drie fiet sen gestolen. Een inwoner van Dinxperloo had de aanhanger vrijdag middag op het parkeerter rein gezet. Het gaat om een gehuurde aanhanger met huif en het opschrift 'Aalde- ring en Siemens'. Gistermid dag ontdekte de man dat het spul was ontvreemd. In de af gesloten aanhanger stonden twee damesfietsen en een kinderfiets. INBRAAKPOGINQ RENESSE - In een super markt op een camping aan de Hogezoom in Renesse is in de nacht van vrijdag op zater dag geprobeerd in te breken. Met behulp van een zwaar voorwerp werd een ruit van de winkel ingegooid. De poli tie vermoedt, dat de daders op de vlucht zijn geslagen door het geluid dat hierdoor ontstond. DIEFSTAL RENESSE - Op een camping aan de Zeedistel weg in Re- nesse is in de nacht van don derdag op vrijdag ingebro ken in de tent van een negentienjarige man uit Dor drecht. Er werden verschil lende goederen uit de tent ge stolen ter waarde van enkele honderden guldens. CONTROLE RENESSE - Een 24-jarige man uit Dordrecht is in de nacht van zaterdag op zon dag in Renesse aangehouden door de politie omdat hij on der invloed van alcohol een auto bestuurde. De man blies 470 ug/1. Dat is ruim twee keer zo veel dan maximaal is toegestaan. De man kreeg een rijverbod en een dag vaarding uitgereikt. Advertentie pak 250 gram van374- INDISCHE SCHOVEN 5 stuks NU I KARNEMELK grtlg var rra 7fA Vm w 9|ul 1997 AW Sr*» BV W 03^5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Maandag 7 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Herman en Henk-Jan Drost, trompetduo en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering Commissie Maatschappelijke Aangele genheden. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 8 juli Zonnemaire Nut en Uitspanning zamelt oud papier in. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 9 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Orgelconcert Bram Beekman. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwerve. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravöndconcert Nu met Hope. Gereformeerde kerk. 20.15 uur. Noordgouwe Collegebezoek in het dorps huis. 19.30 uur. Bruinisse Bolussen bakken in de Bruse musea. Vanaf 14.00 uur. Zangavond in de Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Donderdag 10 juli Zierikzee Big Foot stuntteam. Laan van St. Hilaire, 20.00 uur. Haamstede Fietsexcursie langs de zuidkust van Schouwen. Vertrek vanaf Slot Haamstede. 13.00 uur. Brouwershaven Gospelconcert Phil Mason's New Orleans All-Stars (Brouwse Dag). Sint Nico laaskerk. 21.30 uur. - - Zonnemaire Natuurexcursie op Grevelin- génmèèr. Vanaf haven Bom- menede. 9.30 en 13.00 uur. 4 Vrijdag 11 juli Kerkwerve Karaoke video show. Eet café Kerkwerve. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke Mega Tour. Café-- restaurant De Burghse Bab belaars. 21.00 uur. Haamstede Zanguitvoering in de Neder lands Hervormde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Jazzfestival (Brouwse Dag). Ijsbaan. 20.00-02.00 uur. Sirjansland Openbare hoorzitting in het dorpshuis over de verkeerssituatie in Sirjans land. 19.00 uur. Bruinisse Big Foot stuntteam. Aquadelta, 20.00 uur. Zaterdag 12 juli Zierikzee Rommelmarkt Woord en Daad. Beuze. 9.00-14.30 uur. Kerkwerve Sportvereniging WIK haalt oud papier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schudde- beurs. 9.30 uur. Haamstede Concert Stadsknapenkoor EIburg in Hervormde kerk. 15.30 uur. Hervormde Kerk, Concert Holland Boys Choir en Mar tin Mans, 16.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt op het school plein van obs 't Mêêtje in El lemeet. 16.00 uur. Brouwershaven Brouwse Dag. Markt. 10.00- 18.00 uur. Jazzfestival (Brouwse Dag). Ijsbaan. 18.00-02.00 uur. Concert Stadsknapenkoor EIburg in Hervormde kerk. 13.00 uur. Hervormde Kerk, Concert Holland Boys Choir en Martin Mans, 13.00 uur. Zondag 13 juli Brouwersdam Strandvolleybaltoernooi PJZ. Naast paviljoen Beach- club op Noordzeestrand. 13.30 uur. Zonnemaire Boerderijfestival Zonnemai re Buitengewoon. Schapen- weg 1.13.00-20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3