Paardendag biedt folklore Netwerken maken kleine vuurwapens betaalbaar Romantiek Elke tiende sigaret uit het illegale circuit Peper wijst alle kritiek in de raad van de hand Na privatisering van fonds Opbouw van pensioenen door de sociale partners Onderzoek branche-organisatie Over affaire Brinkman Nederlandse transporteur bracht de pest naar België Bond van Paardenfokkers bestaat tachtig jaar Speelplaats moet weg voor ruïne Voormalig klooster uitgebrand Prijs voor documentaire Minister wil stijUcturele verhoging Melkertbanen ook boven 120 procent minimumloon Wapens vooral uit ex-joegoslavië 136 miljoen voor gehandicapten 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE PEN HAAG (ANP) - De sociale partners worden ver antwoordelijk voor het garanderen van de pensioe nopbouw van oudere werkloze werknemers. Daartoe krijgen zij de zeg genschap over het huidige Fonds Voorheffing Pensioe nen (FVP), een spaarpot met een vermogen van 4 miljard gulden. •Het bestaande fonds wordt gezamenlijk beheerd door de overheid en de sociale part ners. Het kabinet wil dat de overheid een stapje terug doet, omdat de sociale part ners toch al het voortouw hebben bij het stelsel van aanvullende pensioenen (bo venop de AOW). Het geld van het FVP wordt overgedragen aan een nieuw op te richten stichting. Oorspronkelijk was het de bedoeling om het fonds te ge bruiken voor de invoering van een wettelijke pensioen plicht. Werkgevers die hier door te veel kosten ineens moesten maken, konden dan bij het FVP kunnen aanklop pen voor een subsidie. Van een wettelijke pensioen plicht is het echter nooit ge komen. Vermogen Het vermogen van het fonds komt voornamelijk ten goe de aan oudere werkloze werknemers. Het fonds be taalt een groot deel van de verschuldigde pensioenpre mies. De sociale partners hebben toegezegd deze taak te blijven uitvoeren. ZOETERMEER (ANP) - Ongeveer 10 procent van alle sigaretten die de consument bereiken, is af komstig uit het illegale circuit. De afgelopen twaalf maanden heeft 38 procent van de detail listen te maken gehad met aanbiedingen van ille gale rookwaar. Dat blijkt uit donderdag in de actualiteitenrubriek No va bekend gemaakte gege vens. Deze gegevens zijn het resultaat van een onder zoek dat de branche-organi satie voor de tabakshandel NSO heeft gehouden. Het aantal illegale sigeret- ten neemt de afgelopen ja ren sterk toe, veronderstel de NSO al. „Wat we nu gevonden hebben is in feite niet meer dan een bevesti- Gestolen tinginkomsten mis. De branche zelf scheelt het 100 miljoen gulden aan omzet. Gezien de omvang die het probleem van de illegale si garetten heeft gekregen, is De Graaf ervan overtuigd dat er goed georganiseerde bendes achter zitten. Hij vindt dan ook dat het hoog tijd wordt dat de politie er serieus naar gaat kijken. ging van onze vermoe dens", zegt directeur M. de Graaf van NSO in Nova. Als gevolg van de omvang van het illegale circuit loopt de Nederlandse schat kist jaarlijks ongeveer 300 miljoen gulden aan belas- Dè illegale rookwaar is vol gens De Graaf afkomstig uit een paar bronnen. Er is sprake van een toenemende illegale handel vanuit Oost-Europa. Bovendien komen er veel gestolen si garetten in de handel. ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Peper heeft donderdagavond forse kritiek van de Rotterdamse gemeenteraad over zijn rol in de affaire Brinkman voor een belangrijk deel naast zich neergelegd. Hij weigerde te erkennen dat hij onzorgvuldig is geweest, zoals een motie van de PvdA- fractie vaststelde. Peper sprak wel de bereidbaarheid uit te leren van het drama rond de ontslagen korpschef. De raad nam met die toezeg ging genoegen. ;De PvdA-motie kreeg de .steun van alle partijen, be halve de extreem-rechtse partijen en het CDA. Volgens de raad was het fout van Pe per om in april plaatsvervan gend korpsbeheerder en bur gemeester van Krimpen aan den IJssel R. Jansen naar vo ren te schuiven als bemidde laar tussen de korpschef en de ondernemingsraad. Jan sen was volgens de raad te veel partij in het conflict. Ook heeft Peper onzorgvul dig gehandeld als voorzitter van het regionaal college van burgemeesters door het ver trouwen in Brinkman op te zeggen toen deze niet binnen twee dagen akkoord ging met een voorstel om uit de impasse te komen. Tot slot verwijten de partijen Peper dat hij te veel in de media op trad en daarmee de positie van Brinkman onnodig ver der ondermijnde. Peper zei dat een zekere mate van uitleg geven voor de ca mera's onvermijdelijk is, wanneer „half Nederland wil weten wat er gebeurt". Ook gaf hij aan dat de psy chische ongeschiktheid van Brinkman voor een belang rijk deel kwam doordat de korpschef niet bestand bleek tegen het mediageweld. Pe per meende dat Jansen slechts optrad als „technisch voorzitter" van alle burge meesters. BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - Het inhuren van een Nederlandse transporteur heeft ervoor gezorgd dat in België nu ook varkenspest heerst. De Belgische minister van Landbouw Pinxten stelt dat de ziekte is uitgebroken doordat een varkensbedrijf in Bocholt gebruik heeft ge maakt van de diensten van de Nederlandse vervoerder. Bocholt kreeg dinsdag als 'eerste Belgische gemeente te maken met varkenspest. In middels is al op vijf bedrij ven in en rondom Bocholt en in de Voerstreek varkens pest vastgesteld. Het minis terie van Landbouw in Den Haag wil niet reageren op de uitlatingen van Pinxten. De Nederlandse transpor teur vervoerde zowel vee voer als varkens voor het be drijf in Bocholt. Tegelijkertijd werkte de on derneming ook in besmet ge bied in Noord-Brabant. De Belgische autoriteiten gaan binnenkort het transportbe drijf, de varkensfokker in Bocholt en diens dierenarts over de kwestie ondervra gen. Mogelijk dreigen straf maatregelen voor de verant woordelijken. De eigenaar van het bedrijf in Bocholt was al tien dagen op de hoogte van de uitbraak van varkenspest, maar ver zuimde dit te melden. Hij ging in die periode zelfs door met het vervoer van varkens naar andere bedrijven. ZWOLLE (ANP) - Een speel plaats in de wijk Westenhol te in Zwolle moet verdwij nen, omdat die op een archeologisch monument staat. Burgemeester en wethou ders van Zwolle moeten naar een andere plek zoeken, om dat het ministerie van OCW het niet goed vindt dat de grond wordt „geroerd". Op de plek van de speel plaats stond in de Middeleeu wen een kasteel, het voorma lige Stins te Voorst. In 1362 hadden de inwoners van Zwolle hun buik vol van de bewoner, een ridder. Samen met de Bisschop van Utrecht en de steden Kampen en Deventer werd het kasteel bestormd, verwoest en nooit meer opgebouwd. Sinds 1974 staat het terrein op de monumentenlijst. BUNDE* (ANP) - Brand heeft donderdag het grootste deel van de kerk in een voormalig klooster in Bunde (Zuid-Lim burg) verwoest. Jongeren en junks gebruikten het leeg staande complex als ontmoe tingsplaats. Het klooster, met in het mid den een kerk/staal al elf jaar leeg. Het geheel is gekocht door een projectontwikke laar, die er woningen in wil de maken. De brand brak rond vijf uur donderdagmiddag uit. Het vuur vrat zich met grote snel heid door het gewelfde dak van de kerk heen, waardoor het dak met daarop de toren instortte. De toren was het boegbeeld van Bunde. Het bluswerk duurde nog tot vanochtend, vrijdag, voort. MUENCHEN (ANP) - De do cumentaire Stalin had een burg beloofd, is donderdag op het filmfestival in Mün- chen bekroond met de Gol den Award. In de categorie documentai res werd het werk van Ge rard Jacobs en producer Ruud van Breugel tot beste gekozen uit meer dan drie honderd inzendingen. De jury koos voor de Neder landse documentaire „omdat zelden een zo indringend beeld is geschetst van het Russische totalitaire en moorddadige systeem". RENESSE - De Bond van Paardenfokkers houdt woensdag 1<J juli de Schouwen-Duivelandse Paar dendag op h<t terrein van manege Grol in Renesse. Van 's ochteiïjs half tien tot 's middags vier uur kdn men er terecht voor tal van programma-onderdelen. Paa De Bond van ft ardenfok kers werd in 19l7opgericht en de Schouwen-Duiveland se Paardendag stad, dit keer dan ook in het tekei van het tachtigjarig bestaan) Tijdens deze dag sta^n voor al de koudbloedrassch in de belangstelling, 's Ochtends vinden de keuringen plaats en 's middags wordt hu pu bliek onthaald op een jeva- rieerd showprogramma. Keuringen van de kampioenen. Sinds de Paardendag van vo rig jaar is er ook een plaats ingeruimd voor de pony's. Tussen ongeveer twee en drie uur vindt er dit keer ook een speciale shetlandshow plaats. Vervolgens staat het aange spannen rijden met enkel spannen grote en kleine ras sen op het programma. Daarna volgt een show van trekpaarden. Aan de keuringen nemen meer dan honderd paardei deel. Tijdens het middagpro gramma zullen er ook diver se andere rassen optreden. In totaal lopen er op deze dag ongeveer honderdvijftig paarden rond op de terreinen van Grol. De Paardendag gaat van start met met de keuringen van de trekpaarden, fjorden, haflingers en shetland- pony's. Gedurende de och tend zal er in drie ringen worden gekeurd. In het middagprogramma la ten de deelnemers het veel zijdig gebruik van hun paard zien. De presentatie gaat van start met een kampioenskeu ring trekpaarden, fjorden, haflingers en Shetlanders met aansluitend het défilé Rodeorijder Tijdens de show van de ro deorijder om 14.50 uur gaat het er ongetwijfeld sensatio neel aan toe. Nadat duidelijk is geworden of de ruiter zijn \paard al of niet de baas kan blijven, staat de fjorden- ihow op het programma. Verder worden de bezoekers oithaald op aangespannen rijden dubbelspan alle ras ser; een haflingershow en een» demonstratie vier- en achtspannen trekpaarden. Vooi> de Schouwen-Duive- lands* Paardendag blijkt elk jaar èrote publieke belang stelling te bestaan. Vorig jaar w\onden ongeveer vijf tienhonderd mensen het eve nement \Jaij. De belangstel ling kimt zowel van toeristen\ als van paarden- liefhebbers uit de regio en uit Brabant en Zuid-Holland. Het komt nog maar spora disch voor dat koudbloed- paarden bij de landbouw worden ingezet. De meeste paarden worden uit hobby gefokt. Vorig jaar bleek, ge zien het grote aantal veulens bij de keuring, dat er sprake is van een opleving bij het fokken van.koudbloedpaar- den. De toelating van pony's tot de Paardendag is vorig jaar goed bevallen. De pony's krijgen een beoordeling, maar geen officiële keuring, daar het bijhouden van een stamboek nog wat beter ont wikkeld moet worden. De keuringen bestaan uit meerdere onderdelen. Veel waarde wordt ook gehecht aan een fraai geheel in de presentatie van paard en be rijder samen. Het berijden van trekpaar den onder zadel vergt een ge degen techniek. Een techniek die vele liefhebbers overi gens goed beheersen, zo zal ongetwijfeld weer blijken tijdens de Schouwen-Duive landse Paardendag op woensdag 16 juli. De aangespannen enkelspannen zijn ook een onderdeel van de Schouwen-Duivelandse Paardendag. (Foto: Joop van Houdt) Den HAAG (ANP) - Werknemers met eei Melkert- baan mogen meer dan 120 procent van Vet mini mumloon verdienen. Bij de beoordeling var.de toon hoogte blijven toeslagen voor overwork en onregelmatig werk buiten beschouwing. Ingewijden in politiek Den Haag bevestigen dat het ka binet hierover overeenstem ming heeft bereikt. Enkele weken geleden bleek ook een meerderheid in de Tweede Kamer voorstander van een dergelijke versoepeling van de inkomensgrens voor Mel kertbanen. De maximale beloning voor gesubsidieerde banen ligt po litiek gevoelig. In het regeer akkoord is een grens van 120 procent van het minimum loon afgesproken. Als een ge meente of een zorginstelling meer wil betalen, dan komt de subsidie in zijn geheel te vervallen. Vooral in de zorgsector is het echter moeilijk om gèchikte mensen te vinden di\ voor maximaal 120 procert van het minimumloon aai de slag willen. Optrekken van de grens tot 130 procent zou lucht geven, omdat de lilo- ning dan aansluit op de gang bare CAO-schalen. Minister Melkert van Sociafe Zaken en Werkgelegenheid heeft hier wel oren naar) maar stuit op verzet van de WD. De liberalen zien niets in een structurele verhoging van de beloning voor gesub sidieerd werk, omdat dat de doorstroom naar regulier werk in de marktsector be moeilijkt. AMSTERDAM (ANP) - Er bestaan op dit moment uitgebreide criminele netwerken die zich bezighou den met de handel in kleine vuurwapens. De wapens zijn zeer betaalbaar en daardoor stijgt het vuurwa pengebruik onder jeugdigen. Relatief eenvoudige ruzies worden steeds vaker met zo'n wapen be slecht. de, maar de wapenproductie draait op volle toeren. Dat betekent dat er nu op de West-Europese markten een ruime keuze aan kwalitatief zeer hoogwaardige vuurwa pens voorhanden is. FOTO MARIEKE MANDEMAKER DEN HAAG (ANP) - Het ka binet heeft donderdag beslo ten jaarlijks 136 miljoen be schikbaar te stellen om meer mensen met een handicap aan werk te helpen. Het kabinet verwacht dat hierdoor 4000 tot 6000 gehan dicapten extra aan de slag komen. Warschaupactlanden werd gevreesd dat het wapenover schot Europa zou bereiken, maar dat gebeurde niet. Er bestonden namelijk toen nog geen internationaal georga niseerde netwerken die het transport en de verkoop van het wapentuig konden rege len. Inmiddels bestaan die wél en de wapens komen vooral uit het surplus van het voorma lig Joegoslavië. Weliswaar is daar de burgeroorlog ten ein- Dit zegt Henk Bindt, vuur wapenspecialist en coördina tor van het regionaal Vuur wapenteam Amsterdam in zijn korpsblad. Jaap de Bruin en Rob Kuiper van de CRI in Zoetermeer noemen de situatie angstwekkend. Zij brengen de handel mo menteel in kaart. Volgens Bindt moet er op zeer korte een Regionaal Bu- en Munitie ko- het totaaloverzicht en trends signaleert, het uiteenvallen van de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6