Thuiszorg gaat op de schop Theo Thijssenschool aan slag bij scouting COMMENTAAR JVL krijgt opdracht nachtwacht strand Nehalennia in beeld bij tentoonstelling Historische Citroëns trekken door Zierikzee Bruse musea geopend Zaterdag 2 augustus Van regio-indeling naar managementsdivisies School groeit uit z'n jasje 'Binnen de Veste' krijgt viernieuwe noodlokalen Zomerfeest slaat aan AGENDA Met ingang van vannacht In Zeeuws Museum Woensdagmiddag 9,16 en 23 juli VRIJDAG 4 JULI 1997 NR 26207 3 ZIERIKZEE - Tweeëndertig historische Citroëns trekken zaterdag 2 augustus tussen 10.00 en 11.00 uur door Zierikzee. De Citroëns, alle gebouwd tus sen 1919 en 1934, maken deel uit van een door de ver eniging Patan georganiseerde tour. Het is prettig werken in het nieuwe gebouw van Oosterschelde Thuiszorg, volgens de directeur Noord-Zeeland J. van der Veer. (Foto: Marijke Folkertsma) lichting daarover aan ouders of verzorgers:De Stichting Oosterschelde Thuiszorg kwam eind 1995 tot stand door de fusie van de Federa tie Maatschappelijke Dienst verlening en de Kruisvereni ging. Bij de start werd gekozen voor een geografi sche indeling in Noord-Zee land en De Bevelanden. Op basis van inmiddels opge dane praktijkervaring is het besluit genomen tot een inde ling in drie divisies. Topstructuur Van der Veer verwacht, dat de topstructuur voor deze nieuwe opzet per 1 januari gereed zal zijn. De verdere opzet per divisie moet dan nog nader worden uitge- Druk De nieuw te creëren divisies vereisen, volgens Van der Veer vrij zware manage mentfuncties met vakinhou delijke kennis en inzicht. Zijn collega regiodirecteur in De Bevelanden is I. Dekker en algemeen directeur van Oosterschelde Thuiszorg is D. van Zwoll. Op de vraag waarom Van der Veer heeft besloten niet meer mee te doen binnen de nieu we structuur, antwoordt hij fijntjes: ,,Het zou wel een beetje druk worden aan die top en bovendien als je al re giodirecteur bent, dan heeft #het toch iets van gemeentese cretaris terug naar sector- hoof d," trekt hij de vergelij king. ZIERIKZEE - Openbare basisschool Binnen de Ves te in de Raamstraat in Zierikzee krijgt, als de ge meenteraad met het voorstel akkoord gaat, binnen kort vier nieuwe noodlokalen ter vervanging van de huidige semi-permanente groepsruimten. ZIERIKZEE - Oosterschelde Thuiszorg gaat op de schop. De geografische indeling van Noord-Zeeland en De Bevelanden verandert in drie managements divisies: verpleging/verzorging, huishoudelijke verzorging en ouder- en kindzorg. Doel is te komen tot een bete- loop van het volgend jaar re dienstverlening, efficiën- voor gezien. „Bij de opzet ter gebruik van deskundig- van zo'n nieuwe organisatie heden en wellicht in de structuur wil ik graag plaat toekomst tot besparing op smaken voor jongere men- overhead. sen. Ik word binnenkort 55 „Het besluit daarover is nog en wil na dertig jaar in deze maar net genomen en de na- sector nog wel wat andere dere uitwerking zal pas in de dingen doen," zegt Van der loop van volgend jaar volle- Veer. Zo geeft hij nog les aan dig gerealiseerd zijn," aldus een HBO-opleiding, schrijft J. van der Veer, regiodirec- artikelen voor een vaktijd- teur Noord-Zeeland van Oos- schrift en denkt wellicht nog terschelde Thuiszorg. wat interimmanagement te Voor hem persoonlijk heeft gaan verrichten, de verandering vergaande Van der Veer ziet zelf veel gevolgep. Hij houdt het in de voordelen in een nieuwe or- ZIERIKZEE - Een spontaan onderonsje tussen schooldirecteur en scoutinghopman bleek gisteren, donderdag, te zijn uitgemond in een succesvol zo merfeest voor de leerlingen van de Theo Thijssen school in Zierikzee. Ruim 120 leerlingen leefden zich een dag lang uit op en rondom het scoutingterrein aan de Van Veenlaan. Op de Kop van Schouwen, waarschijnlijk in Renesse, wordt een elkweerpark ge sticht. Bedoeling is dat alle recreatie-ondernemers er aan meebetalen in de vorm van aandelen. De gedachte hierachter is goed. Iedereen heeft baat bij een vorziening waar de toenst terecht kan als het eens een keertje geen mooi weer is in Zeeland. De ondernemers krijgen ook wat terug voor hun deelna me. Ze kunnen hun gasten door middel van een pasje gratis toegang geven tot het mini-pretpark. Maar in het geniale van deze gedachte schuilt tevens de zwakte. Want de onderne mer die niet meefinanciert, profiteert toch. Weliswaar mogen zijn gasten niet gratis naar binnen, maar het mag Van maandag 21 juli tot en met zondag 3 augustus ma ken de eigenaren met hun krasse voertuigen een reis van Dordrecht naar het zui den van Engeland en weer te rug. Op de terugreis trekt de stoet auto's van Oostende naar Dordrecht. Onderweg doet de Citroënclub, via de route Zeelandbrug, onder an dere Zierikzee aan. Patan, de Pioneer André ci- Troën Automobiles Nether lands, is de vereniging van eigenaren van historische Ci troëns. Onder de titel Patan goes left maken de eigenaren van de zeldzame voertuigen deze lange afstandsrit. Na vertrek gaat de reis richting Oostende, waar na de over tocht een rondreis in Enge land wordt gemaakt. Op het programma staan onder meer een ronde op het circuit Goodwood en een bezoek aan Evenals het onderwerp is het getoonde materiaal tamelijk bijzonder. Recente vondsten uit de collectie van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen en uit een particuliere collectie worden voor het eerst ge toond. Bovendien zijn er vele originele stenen uit de collec tie van het Leidse Rijksmu seum van Oudheden te zien. De tentoonstelling in het Zeeuws Museum omvat vele aspecten. Uiteraard wordt aandacht besteed aan de ooit gedane vondsten bij Dom burg en Colijnsplaat. In de Romeinse tijd hebben in ie der geval op deze plaatsen Nehalennia-tempels gestaan. In het museum zien we dat terug. Onder meer in de vorm van een reconstructie van een Nehalennia-tempel en de bijbehorende offer plaats. Aandacht gaat ook uit naar de weg die de stenen aflegden voorafgaand aan het gebruik voor de tempel en na de vondsten die in Zee- toch worden aangenomen dat die toegangsprijs geen onoverkoombare drempel oplevert voor een toerist die met drie jengelende kinde ren door een kletsnat Renes se dwaalt. In de horeca wordt deze af keurenswaardige stunt va ker vertoond. Vier caféhou ders laten voor een paar duizend gulden een band spe len. De vijfde poetst zijn ter rasstoelen op en pikt een gra tis graantje mee. Gevolg is dat de vier voorlopig niets leuks meer ondernemen. Het is te hopen dat de Schouwse recreatieonderne mers inzien dat zij alleen door collectief handelen ook collectief profijt kunnen heb ben van deze toch niet gerin ge investering. het motormuseum Beaulieu. Op de terugweg logeren de oldtimerbezitters nog een nacht in Motel Goes. Het eindpunt is Dordrecht. Klapper Eerder maakte de club al drie Europese reizen. In 1987 trok de Citroënstoet van Am sterdam naar Parijs. De af stand van 1500 kilometer werd in zeven dagen afge legd. In 1994 vond er een Be- neluxreis plaats. Voor de 1200 toen uitgezette kilome ters werden eveneens zeven dagen uitgetrokken. De klapper tot dusverre is de reis die in 1991 werd ge maakt. Patanleden maakten in dat jaar een uitstapje van Amsterdam naar Istanbul. In tweeëntwintig dagen tijd werd een afstand van 3600 ki lometer verreden. land werden gedaan. Het museum aan de Abdij in Mid delburg is geopend van maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Opschriften Driehonderdvijftig jaar gele den zijn de eerste Nehalen- nia-stenen of -altaren ont dekt op het strand bij Domburg. Na een hevige storm werden resten van een tempel en altaarstenen ge vonden, die door de opschrif ten duidelijk maken dat ze geschonken zijn aan de in heemse godin Nehalennia. Ruim drie eeuwen later wer den opnieuw dergelijke ste nen ontdekt. Ditmaal op de bodem van de Oosterschelde bij Colijnsplaat. Honderden stenen zijn inmiddels opge vist en nog steeds worden er nieuwe exemplaren naar bo ven gehaald. Om 10.00 uur 's ochtends werd de dag officieel inge luid met een gezamenlijk in gezette 'yell'. Daarna gingen de leerlingen van de onder bouw - tussen vier en acht jaar - en de leerlingen van de bovenbouw - van 9 tot 12 jaar - elk hun eigen weg. De onderbouw begon de actiT viteitendag met een spoor- tocht. In acht groepjes van acht trokken de kinderen, onder begeleiding van een aantal ouders, over het ter rein rondom Kaaskenswater op zoek naar uitgezette spo ren. Onderweg moesten ze diverse opdrachten uitvoe ren, zoals het zingen van een liedje en het vullen van een emmer water uit de plas. De bovenbouw was op dat zelfde moment in vijf groe pen van twaalf bezig met een aantal verschillende activi teiten. Er werd driftig ge bouwd aan vlotten, een ka belbaan, een touwbrug en een hindernisbaan. „De min der heldhaftigen konden zeefdrukken maken op t- shirts. En het moet gezegd, daar kwamen hele mooie dingen uit," vertelt Petra Kotvis - leerkracht van de groepen drie en vier. Na het bouwen werden de ei gen creaties daadwerkelijk uitgeprobeerd. In de middag uren konden de bovenbouw- groepen bovendien aan de slag met de probeersels van andere groepen. De onder bouw speelde in de middag uren het hoofddekselspel. Ouders trokken met een ge varieerd pettenassortiment over hét terrein, waarha de leerlingen er op uit trokken om hen te zoeken. Tijdens de gezamenlijke maaltijd stond het zelf bakken van brood centraal. „Ze waren dolen thousiast, want dat zijn toch dingen die je normaal niet ganisatie op basis van drie managementsdivisies. „Het zal bijdragen aan een daad werkelijke integratie tussen gezinszorg en het kruis werk." Hij licht toe, dat er nu weieens overlappingen zijn: een gezinsverzorgster die ook een oog kan bedrup pelen bijvoorbeeld, maar waar dan toch een wijkver pleegster voor komt. Niet on denkbaar, dat iemand met een MBO opleiding in som mige gevallen in meer divi sies inzetbaar is. De divisie ouder- en kind zorg waarborgt, volgens Van der Veer, een eigen plek aan deze specifieke werksoort binnen de organisatie. Ou der- en kindzorg omvat de ta ken van het consultatiebu reau voor kinderen van nul tot vier jaar, evenals de voor doet. Daarnaast kunnen de leerlingen eens zien hoe de scouting werkt," aldus leer kracht Kotvis. Het zomerfeest geldt als een nieuw initiatief. „Nprmaal houden we altijd een ver kleedfeest in februari, maar dat carnaval dat leeft hier in Zeeland to^h niet echt. Het idee ontstond om in juni of juli dan maar een zomerfeest te organiseren. Directeur Joop Goedhart en hopman Huub van de Zande kennen elkaar en zo kwam de samen werking tot stand," licht Kotvis toe. De scouting stelde een lijst van activiteiten op, waaruit de leerkrachten van de Zie- rikzeese basisschool een keu ze konden maken. Met mede werking van zo'n twaalf ouders, acht Explorers van de scouting en zeven leer krachten werd de dag uitein delijk gerealiseerd. „Voor ons is zo'n dag toch een moge lijkheid om heel veel kinde ren kennis te laten maken met de scouting. We hebben aardig kunnen laten zien wat het inhoudt en het was een leuke dag, waar je zelf ook veel van leert," aldus Van de Zande. Het voorstel vier nieuwe se mi-permanente ruimten aan te schaffen wordt maandag avond 7 juli behandeld bin nen de. commissie maat schappelijke aangelegenheden. Met de aanschaf van vier nieuwe noodlokalen krijgt Binnen de Veste er twee groepsruimten bij Naar aanleiding van het ver zoek de huidige twee noodlo kalen te vervangen bekeek het college drie varianten. Gekozen is voor de vervan ging met vier lokalen. Deze oplossing acht het college verantwoord binnen het voor onderwijs beschikbare huisvestingsbudget. Niet haalbaar De vier noodlokalen integi'e- ren met de bestaande gang van het permanente school- werkt. Hij verwacht in de loop van 1998. De onderne mingsraad moet zich er nu nog over uitspreken en het personeel moet nog uitvoerig worden ingelicht. Bij Oosterschelde Thuiszorg zijn circa negentienhonderd medewerkers betrokken, verdeeld over de regio's: De Bevelanden, Schouwen-Dui- veland enTholen. Het nieuwe gebouw van de Thuiszorg in Zierikzee is in middels vijf weken in ge bruik. „Het bevalt uitste kend," zegt Van der Veer. Het gebouw blijkt bijzonder functioneel, ruim van opzet door de open constructie van uit de hal naar de tweede ver dieping en met behoorlijk wat vergaderruimte en spreekkamers. Dienstverle ning en privacy vormden be langrijke voorwaarden bij de indeling en inrichting van het gebouw. In dit gebouw hebben meer dere organisaties onderdak: de maatschappelijke dienst verlening bijvoorbeeld, die in het verleden nauw verbon den was met de thuiszorg, maar nu een eigen organisa tie heeft. Verder heeft ook de coördinatrice voor de vrij willige hulpverlening hier haar kantoor, evenals de drie medewerkers voor vluchte lingen-hulpverlening. gebouw zou tweemaal zo duur worden. „Dat is op dit moment financieel niet haal baar," zo laat wethouder D. van der Wekken desge vraagd weten. Uit onder wijskundig oogpunt zou hij daar wel de voorkeur aan ge ven. „Maar je moet tenslotte ook realist blijven," aldus de wethouder. Door de vier noodlokalen door middel van een door braak met de gang te integre ren, zou die ruimte ook ver breed kunnen worden. De verbrede gang zöu dan ook voor onderwijsdoeleinden gebruikt kunnen worden. Een volledig permanente voorziening voor uitbreiding van Binnen de Veste komt volgens Van der Wekken he lemaal niet in aanmerking. „Dat zou vierhonderd pro cent duurder uitpakken dan de oplossing die nu wordt voorgesteld." Vrijdag 4 juli Kerkwerve Party Night. Eetcafé Kerk werve. 21.00 uur. Burgh-JI aamstede Voorronde van de Karaoke Mega Tour in de Schouwse Tapperij. 21.00 uur. Zaterdag 5 juli Zierikzee Boekenmarkt, Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, Repetitiegebouw Kaersema- kerstraat, 9.00 -16.00 uur. Moriaanshoofd Show oude tractoren en stationaire motoren, Boots- weg 2, 13.00 -17.00 uur. Scharendijke Pleinfeest bij de Helchersee- school aan de Klaproos straat 8. 10.00 tot 14.00 uur. Brouwershaven ASV Brouwershaven haalt oud papier op in de kern. Vanaf 9.00 uur. Bruinisse Vogeltentoonstelling De Nachtegaal ïn de Molenstraat 42a van 10.00 tot 14.00 uur. Zondag 6 juli Neeltje Jans Meeting VW Kevers. Par keerterrein bij Delta Expo. Vanaf ±10.00 uur. Wandelexcursie vanaf de parkeerplaats Neeltje Jans. 14.00 uur. Maandag 7 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Herman en Henk-Jan Drost, trompetduo en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering Commissie Maatschappelijke Aangele genheden. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 8 juli Zonnemaire Nut en Uitspanning zamelt oud papier in. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 9 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot - 16.00 uur. Orgelconcert Bram Beekman. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwerve. 20.00 uur. Noordgouwe Collegebezoek in het dorps huis. 19.30 uur. Bruinisse Bolussen bakken in de Bruse musea. Vanaf 14.00 uur. Zangavond in de Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Donderdag 10 juli Zierikzee Big Foot stuntteam. Laan van St. Hilaire, 20*00 uur. Haamstede Fietsexcursie langs de zuidkust van Schouwen. Vertrek vanaf Slot Haamstede. 13.00 uur. Brouwershaven Gospelconcert Phil Mason's New Orleans All-Stars (Brouwse Dag). Sint Nico- laaskerk. 21.30 uur. Zonnemaire Natuurexcursie op Grevelin- genmeer. Vanaf haven Bom- menede. 9.30 en 13.00 uur. ZIERIKZEE - JLV Beveiligingsdienst gaat van af vandaag tot en met 17 augustus tussen één en vijf uur 's nachts controlerondes uitvoeren op de stranden van Schouwen-Duiveland. De gemeente heeft het ini tiatief daartoe genomen voor dit project, dat past binnen het Integraal Veilig heidsbeleid, waarbij pre ventie een grote rol speelt. Aanleiding tot het project is dat er de afgelopen jaren sprake is van vandalisme op het strand in het zomer seizoen, met name aan strandpaviljoens en de pos ten van de reddingsbri- De controle wordt geza menlijk bekostigd door Rijkswaterstaat, het wa terschap, de gemeente en bijna alle strandpaviljoen houders. Het beveiligings bedrijf rijdt over de stran den om objecten als strandpaviljoens en de pos ten van de strandreddings- brigade te bewaken. Het toezicht op het strand op zich blijft een taak van de politie. Daar heeft de JLV Beveiligingsdienst geen be voegdheden. MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum in Middel burg gaat vrijdag 11 juli een tentoonstelling over Nehalennia van start. Deze expositie die loopt tot maart 1998 is gewijd aan de godin, waarvoor in vroeger Zeeland twee tempels zijn gebouwd. 3 7 Vlottenbouwen is een onderdeel van de scoutingdag van de Theo Thijssen uit Zierikzee. Marijke Folkertsma BRUINISSE - De oudheidskamer en het visserijmu- seum in Bruinisse stellen deze zomer een aantal ke ren extra de deuren open voor publiek. Woensdag 9, 16 en 23 juli zijn de musea ook 's ochtends geopend. Op deze dagen vinden boven dien een aantal speciale acti viteiten plaats. Woensdag 9 juli worden 's middags bo lussen gebakken, een week later staat het bakken van pannenkoeken op het pro gram. Woensdag 23 juli wor den er mossels gekookt. Vrij willigers showen de Bruinisser klederdracht. Dit jaar vallen de musea voor het eerst onder beheer van de Stichting musea Bruinisse. Normaal gesproken zijn de oudheidkamer en het visse- rijmuseum op werkdagen uitsluitend geopend van 14.00 tot 16.30 uur. Beide musea zijn gehuisvest in aan elkaar grenzende pan den aan de Oudestraat, teza men met de VVV. De oud heidskamer is gehuisvest in een woonhuis dat uit 1700 stamt en dat in de oorspron kelijke staat bewaard is ge bleven. De inrichting geeft een getrouw beeld van alles wat men toentertijd in een vissersdorp aantrof. Accen ten zijn de plaatselijke kle derdracht. een unieke mee krapverzameling en een verstilde kruidentuin, Het visserijmuseum laat in hoofdzaak de mossel- en oes tercultures in verleden en he den zien. De opzet van dit museum is sterk educatief. Zo is er bijvoorbeeld een doorlopende videovoorstel ling over mossel- en oester cultures in Zeeland en Brui- Vrijdag 11 juli Kerkwerve Karaoke video show. Eet café Kerkwerve. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke Mega Tour. Café restaurant De Burghse Bab belaars. 21.00 uur. Haamstede Zanguitvoering in de Neder lands Hervormde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Jazzfestival (Brouwse Dag). Ijsbaan. 20.00-02.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3