'Vroeger een topper, nu een extra druk weekeinde' Fanatisme en gezelligheid Activiteiten tijdens de 27e Deltaweek Deltaweek start met Zeelandwedstrijden Programma zeilevenement Deltaweek 25 jaar geleden Deltaweek volwaardiger door een aantal doorgevoerde veranderingen Horeca kijkt tegenwoordig anders tegen Deltaweek aan VRIJDAG 4 JUL11997 NR 26207 11 ZIERIKZEE - Een grote vloot schepen vaart deze week richting de haven van Zierikzee om zater dag te beginnen met de 27e Deltaweek. Dit zeil- festijn is een achtdaags evenement voor kajuit- boten die korte en lange afstanden afleggen. In het eerste weekeinde worden twee wedstrijden vanuit Zierikzee gevaren. Op maandag vertrekt de vloot naar Sint Annaland, op dinsdag is er een wed strijd van Sint Annaland naar Yerseke en op woens dag van Yerseke naar Wolphaartsdijk. Voorbereiding De donderdag staat in het teken van de voorbereiding op de zeewedstrijden. Op vrijdag varen IMS- en grote NKK-boten een wedstrijd op de Noordzee, de andere klassen een wedstrijd van uit Colijnsplaat. Op zaterdag komen de deel nemers van de zeewedstrij- en binnen en is er nog een wedstrijd vanuit Colijns plaat voor de andere boten. Op zondag staat er een wed strijd van Colijnsplaat naar Zierikzee op het pro gramma. In deze haven wordt de Deltaweek afge sloten met de uitreiking van de hoofdprijzen. (soort wedstrijd, organise rende vereniging) 5 juli: 6 juli: 7 juli: 8 juli: 9 juli: 10 juli 11 juli 12 juli 13 juli Zeelandwedstrijd I, De Maas Zeelandwedstrijd II, De Maas Zierikzee - St. Anna land, St. Annaland St. Annaland - Yer seke, Yerseke Yerseke- Wolphaartsdijk, Wolphaartsdijk Rustdag Veronicarace (IMS 1-5), Roompotrace (NKK 1-4), Vuil baard (NKK 6-10, R&P), Zeelandbrug- races (IMS 6), Noord-Beveland en Wolphaartsdijk Zaterdagwedstrij den Deltaweekfinale, Zierikzee en Wil lemstad Andere wedstrijden Oos- terschelde 9 augustus: Mosselrace 6 september: 8 uren Ooster- schelde 27/28 september: septem- berwedstrijden T»k«t Petw Godrie Foto's Marijke Folkertsma Vormgeving Kees van de Wetering ZIERIKZEE, 13-9. Nu nog slechts enkele dagen resten voor de aanvang van de slui tingswedstrijden op de Oos- terschelde, kan reeds wor den vastgesteld, dat, wat de inschrijvingen betreft, deze zeilraces beslist een succes zullen worden. Deelnemers komen vanuit Wolphaartsdijk, Kortgene, Yerseke, Rotterdam en van het Haringvliet, terwijl ook van de in Zierikzee liggende Maasleden het overgrote deel tot de deelnemers zal be horen. De leden 'schippers' van de watersportvereniging Zie rikzee hebben zich ook niet onbetuigd gelaten en zullen zeker met 12 a 15 schepen in de slag gaan, waaronder een catamaran. De starts zullen plaats heb ben in vier verschillende klassen, A en B voor scherpe (al dan niet gemeten) jach ten, ronde en platbodems en catamarans. De wedstrijdommissie, be staande uit leden van de bei de organiserende verenigin1- gen Zierikzee en De Maas zullen de vloot 'wegschieten' vanaf het westelijk haven hoofd. Zaterdagsmorgens zal dit gebeuren vanaf 11.00 uur en zondag vanaf 10.30 uur. Voor het vaststellen van de te varen baan zal een keus ge maakt worden uit tien ver schillende mogelijkheden, al naar gelang de windrichting en sterkte. Voor deze wedstrijde'h zijn leuke prijzen beschikbaar, welke zondag, na afloop van de wedstrijden zullen worg den uitgereikt in de Auberge Maritieme door wedstrijd commissaris burgemeester Th. de Meester. Voor wedstrijdzeilers en toervaarders, die hun krach ten nog eens met elkaar wil len meten, vor het doek valt over het seizoen 1972 is dit een laatste mogelijkheid. Men kan inschrijving tot vrijdagavond 15 september. Bron: Zierikzeesche Nieuws bode 1972. ZIERIKZEE - De samenwerkende horeca aan de Nieuwe Haven van Zierikzee verzorgt net als ande re jaren het 'sociale' gebeuren van de Deltaweek. Het Chinees-Indisch restau rant Lotus, Auberge Mariti me, stadscafé de Banjaard en café de Gekroonde Suiker biet hebben zoals altijd een tent bij 't Luitje neergezet waar iedereen 's avonds te recht kan. Van 20.00 tot 24.00 uur is er live muziek. Vrij dagavond speelt Patrick's Music Clan, zaterdag treedt Rubber Soul op en zondag laat Jazzebel horen wat het muzikaal in zijn mars heeft. Zaterdagavond wordt het verkeer omgeleid zodat het rustig toeven is op de haven. Parkeren rondom 't Luitje is dan niet mogelijk. Belang stellenden voor de Delta week worden doorverwezen naar de grotere parkeerter reinen aan de rand van de stad. De vier horecabedrijven schrijven in een persbericht te rekenen op een zonnige start van de Deltaweek. Niet onterecht en onlogisch, want in 1996 viel er nogal eens wat regen. Drukte in de feesttent van de Deltaweek. Vanaf vanavond kan er drie dagen gehost en ge danst op de tonen van Patrick's Music Clan, Rubber Soul en Jazzebel. ZIERIKZEE - De horeca aan de Nieuwe Haven in Zierikzee ligt er niet echt wakker van dat het ver blijf van de deelnemers aan de Deltaweek in de ha venplaats korter is. Er was de laatste jaren al een dalende trend van het cafébezoek tijdens het zeilfes- tival merkbaar. Een uitspraak van Ria Geluk, eige naar van de Gekroonde Suikerbiet, zegt genoeg over de neergang. Vroeger was de Deltaweek een top per, nu is het een extra druk weekeinde." De haven van Zierikzee. Op een mooie zomeravond plan ten de bewoners aan het wa ter zich op de - meestal - tweezitsbankjes voor hun huis. Toeristen wandelen voorbij, de kades staan vol met auto's en de haven ligt vol met boten in allerlei soor ten en maten. Het is er heer lijk en rustig verblijven. Het water is als een strak laken, alsof je zo in een gespreid bedje stapt. Verder kijkend, de haven uit, is een smalle opening tussen twee sluizen. De zon verdwijnt in de zee, de avond is daar en het feest kan beginnen. Uit de feest tent op 't Luitje klinkt mu ziek. Zo kan het in het eerste weekeinde van de 27e Delta week weer verlopen. De vier horecabedrijven aan de Nieuwe Haven, Auberge Ma ritime, Chinees-Indisch res taurant Lotus, de Gekroonde Suikerbiet en De Banjaard, hebben er in ieder geval ge noeg aan gedaan om het een succes te laten worden. En als het weer nu meewerkt, kan het helemaal niet meer stuk. Toch? Vroeger Geluiden dat het vroeger al lemaal veel beter, leuker en gezelliger was, deden vorig jaar al de ronde. Na de 26e Deltaweek zei Geluk: ,,De aantallen mensen zijn er wel, maar ze zijn rustiger, beza digder dan vroeger. Vroeger was de sfeer heftiger, was er veel meer lawaai." Carlos de Mendonga, eige naar van De Banjaard, sluit zich aan bij zijn collega van een paar honderd meter ver derop. ,,We moeten met z'n allen opletten. Het wordt ie der jaar iets minder." Oorza ken liggen volgens hem aan de concurrentie links en rechts. ,,0f misschien doen wij het wel verkeerd? We doen in ieder geval ons best dat een feestje is." De Men donga denkt dat het steeds moeilijker wordt van het to taalgebeuren een succes te maken. ,,Veel mensen heb ben 's avonds een sappie ge dronken en moeten 's mor gens weer fris aan de slag." Steeds meer zeilers gaan de Deltaweek als een echte wed strijd zien. In eerdere tijden had bijvoorbeeld de Ge kroonde Suikerbiet veel aan loop van ronde platbodems. Vijftig van dat soort boten was toen meer regel dan uit zondering. Als er nu dertig in de Zierikzeese haven aanme ren, is het veel. Verder neemt het aantal families, die de Deltaweek zagen als een wedstrijdje met een toer boot, af. Wedstrijdzeilers ne men hun plek in en de Delta week is één van de vele wedstrijden. Geluk: ,,Dan wordt men geacht iets fitter te zijn en zijn er dus minder mensen die in de horeca ver blijven. Bovendien is het iets goedkoper om aan boord een biertje drinken." Bang om klanten kwijt te raken, is Ge luk geenzins. „Tachtig pro cent komt al jaren hier." De 'Mendonga, inmiddels 33 jaar en geboren in Gronin gen, kent het gevoel van te rugkerende clubjes. „Dan komen mensen een tijdje van tevoren langs en roepen: 'Over een paar weken zijn we er weer'. Daar krijg je een be paalde band mee. Dat geeft iets extra's aan zo'n week einde." Vroeger zag De Men donga op tegen de Delta week, nu niet meer. „Ik kijk er naar uit. Negen van de tien keer als je hier binnenkomt, wordt gehost of is er een po lonaise aan de gang. Wij heb ben er altijd zin." Pelpinda's Zijn café is een bruin café met wisselend publiek van jong tot zeer oud. „Zo moet het ook blijven. Het is een cafeetje waar je pelpinda's op de grond kunt vinden. Dat geeft aan wat voor soort café het is." Dat hij en zijn perso neel tijdens het eerste week einde van de Deltaweek lan ge dagen maakt, is het horecavak eigen. „Als het ge zellig is, maakt dat niet uit. Dan gaat het vanzelf," zegt De Mendonga die ervaring opdeed in De Zeeuwse Stro men en Auberge Maritime. Geluk kan er niet om malen dat ze het relatief wat min der druk achter de bar heeft. Dan kan ze beter overzicht houden. En die hoogspan ning van vroeger achter de bar hoeft voor haar niet zo nodig meer. Geluk: „Eerst was de Deltaweek een top per, nu een extra druk week einde. Vroeger was het meer studentikoos. Er werden din gen voor de gein wegge haald, maar 's ochtends weer teruggebracht. Dan moesten we bij de deur staan om ze in de gaten te houden. Over de sfeer in de Gekroon de Suikerbiet heeft Geluk geen klagen. „Die is altijd leuk. Geluk tapt nu een bier tje voor gedegen vaders die jaren terug nog maar een ventje waren. „Het is een beetje een reünie. Ze treffen elkaar na een jaar hier in Zie rikzee." Twijfels Omdat de Deltaweek voor de horeca in Zierikzee korter duurt, heeft Geluk zo haar twijfels. Zij en de andere drie horeca-ondernemingen heb ben met De Maas, de organi serende vereniging van de twee zeilraces in het eerste weekeinde, goede financiel-g afspraken gemaakt. „Het is afwachten wat de vrijdag wordt. Ik verwacht dat al leen zaterdag een topavond wordt." ORGANISATIE ZIERIKZEE - De zeilwed strijden op de Oosterschelde en de Noordzee worden geor ganiseerd door de water sportverenigingen van Sint Annaland. Noord-Beveland. Willemstad, Wolphaartsdijk, Yerseke, Zierikzee en de Ko ninklijke Roei- en Zeilver eniging De Maas. WV ZIERIKZEE ZIERIKZEE - De wedstrijd- commissie van watersport vereniging Zierikzee wordt gevormd door wedstrijdcom missaris Adri Flikweert en de drie leden Ben Botterweg, Doris van Leeuwen en Cees van Marle. Bij onregelmatig heden tijdens de wedstrijden doet de commissie een be roep op de protestcommisse. Deze bestaat uit P. Copper en H. Botterweg. Dit zijn per manente leden. zoen plaats. Dit is vanwege de late vakantie in Zuid- West-Nederland. De organi satie wil zodoende studenten en scholieren de mogelijk heid geven mee te kunnen doen. Bovendien is voor een aantal deelnemers de Delta week het begin van de zomer vakantie. Eerst even een wedstrijdje varen en dan het rustige sop verkiezen. Voor Flikweert is de Delta week niet de drukste negen dagen van het jaar. Naast de vergaderingen met andere Zeeuwse verenigingen gaat de Nieuwerkerker zich pas een maand van tevoren echt met het zeilfestijn bezig hou den. Het regelen van prijzen, het plaatsen van de boeien en het uitzetten van de banen behoren tot zijn werkzaam heden. Vrienden Flikweert, die al meer dan 25 jaar zeilt en sinds zeven jaar lid van de watersportvereni ging Zierikzee, heeft het zelfs zo 'rustig' dat hij het zich kan permitteren in het eerste weekeinde mee te va ren. Met vrienden uit Zierik zee stapt hij aan boord van de Havfrue. De naam is ont leend aan een stenen zee meermin die voor de kust bij Kopenhagen, de hoofdstad van Denemarken, ligt. Het betere zeilwerk bracht Cees Nelisse, de havenmeester van de Zierikzeese haven hem bij. „Met hem heb ik ja ren gezeild. Ik heb er veel van geleerd." Flikweert spreekt verder zijn waardering uit voor de bemanning van de Anna Ma zurka. De manier waarop die scheepslui met de Deltaweek omgaan, bevalt Flikweert wel. „Ze zijn fanatiek en gaan voor de prijzen, maar relativeren heel duidelijk en verliezen de gezelligheid niet uit het oog." „Op de open zee, dat heeft wel wat. Mensen van het eer ste weekeinde komen voor de Veronica-race terug. Het is een uitdaging natuurlijk." De race heeft de naam Vero nica meegekregen omdat vroeger als keerpunt op de Noordzee het schip Veronica, de zendpiraat, moest worden 'genomen'. Waar de Veronica-race wordt opgewaardeerd, daar is de aanbrengwedstrijd komen te vervallen. Deze stelde de laatste jaren door de komst van het Volkerak en de Phi- wedstrijdcommissaris van watersportsportvereniging Zierikzee komt 's winters met afgevaardigden van an dere Zeeuwse zeilclubs bij een om de afgelopen Delta week te evalueren en de komende Deltaweek op touw te zetten en te bekijken of er zaken anders moe(s)ten. De bijeenkomsten waren geen gezellige theekransjes waar ruige zeelieden stoere praat verkochten. Er werd constructief overlegd. De rustdag is slechts één van de dingen die zijn veranderd. Flikweert, 48 jaar en een ge boren Zierikzeeënaar, neemt op een zondagochtend voor de start van de Deltaweek in de serre van zijn huis in Nieuwerkerk rustig de tijd alle wijzigingen toe te lich ten. NIEUWERKERK - De Deltaweek, die van 5 tot en met 13 juli voor de 27e keer wordt gevaren, heeft en kele veranderingen ondergaan. Wijzigingen die het jaarlijkse zeilevenement een volwassener karakter moeten geven, maar die niet ten koste mogen gaan van het sociale gebeuren en het vrijwilligerswerk. Om iedereen tussentijds te laten bijkomen van de wilde avonturen op de woeste Zeeuwse wateren, heeft het Deltaweek-comité onder meer besloten tot het invoeren van een rustdag, de eerste officiële vrije dag in de geschiedenis van de Deltaweek. Voor Adri Flikweert is dat al nica-race hoort bij de Delta- lang geen nieuws meer. De week," oordeelt Flikweert. lipsdam weinig meer voor. Inclusief de aanbrengwed strijd waren de zeilers van vrijdag tot en met dinsdag ochtend in Zierikzee. Dat vonden ze te lang. Flikweert beaamt dat. „Maandag ging het als een kaarsje uit." Toch wil de wedstrijdcommissaris het sooiale gebeuren niet ba gatelliseren. „Op alle havens wordt iets voor de deelne mers geddan." Meer inhoud Het tweede weekeinde van de Deltaweek krijgt in ver gelijking met 1996 meer in houd. Was het vorig jaar na de Zaterdagwedstrijden ge beurd, nu wordt er op zondag ook gezeild. Beide races tel len mee voor het klassement. Op de slotdag neemt water sportvereniging Zierikzee de organisatie van de Onrust race voor zijn rekening. Zo wel de start als de finish van de Deltaweek zijn in Zierik zee. Flikweert: „Zeilers kun nen hun auto een week lang in Zierikzee laten staan. Verder heeft de Deltaweek een week later dan vorig sei Optimaal Het invoeren van de rustdag is vooral ingegeven door het feit dat de deelnemers zich optimaal willen voorberei den op de Veronica-race, de enige wedstrijd op de open zee. Deze zeilrace telt hon derd mijlen en kost al gauw meer dan een dag en, niet te verwaarlozen, een nacht. Een betere preparatie op de Veronica-race geeft de wed strijd meer cachet. „De Vero- Adri Flikweertwedstrijdcommissaris van en deelnemer aan de Deltaweek. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11