Kassenbouw houdt Sir leefbaar Kerkwerve wil aandacht voor het buitengebied Duinbehoud wil eerste duinenrij verschuiven Opheffen veerdiensten kost duizend banen In elk geval bouw dertien woningen in Kerkwerve Provincie legt bestuursdwang op Ondernemer moet snoeiafval uit duingebied verwijderen Voor slufter en gekerfde zeereep Conclusie rapport Pleitnota gemeente voor uitbreiding naar veertig hectaren glastuinbouw Voorlichting, kabel en riolering Pogingen er meer uit te halen Vissersbelang AGENDA DONDERDAG 3 JULI 1997 NR 26206 3 BURGH-HAAMSTEDE - N. Dambruin, eigenaar van het recreatie- en fruitbedrijf In de Boögerd in Burgh-Haamstede, moet van de provincie het snoeiafval uit het aan zijn bedrijf grenzende duinge bied verwijderen. De provincie legt de onderne mer bestuursdwang op. Als hij geen stappen onder neemt, wordt het terrein op kosten van Dambruin schoongemaakt. De provincie wil dat Dam bruin het van zijn bedrijf af komstige snoeiafval voor taan op zijn eigen bedrijf verwerkt. Sinds jaren maakt de ondernemer gebruik van het aangrenzende duinge bied als afvoer-, opslag- en verbrandingsplaats. Deze grond maakt echter deel uit van het beschermde natuur monument Kop van Schou wen. Overheveling van het mate riaal schaadt, volgens de pro vincie, de natuurweten schappelijke waarden van dit gebied. Beschadiging en vernietiging van de oor spronkelijke vegetatie én verrijking van de bodem zijn het resultaat. Bovendien vreest de provincie het risico op brand in het resterende gebied. Argumentatie Dambruin vindt dat dit na tuurlijk materiaal niet tot vervuiling leidt. Machinale verwerking en het afvoeren leveren hoge kosten en aan zienlijk meer vervuiling op, luidt zijn argumentatie. De ondernemer heeft een uitge breid natuurontwikkelings plan opgesteld in het kader van het project herstructure ring verblijfsrecreatie. De provincie juicht dit initiatief toe, maar ziet het plan niet als een vrijbrief voor Dam- bruin's activiteiten. De eigenaar van In de Boö gerd wijst erop dat bij het on- staan van de Kop van Schou wen planschade niet aan de orde is geweest. Dit omdat de ondernemer er van uitging dat de gebruikelijke werk wijze doorgang kon vinden. ZIERIKZEE - De Stichting Duinbehoud pleit voor landinwaarts verschuiven van de buitenste duinenrij aan de Schouwse kust. Daardoor zou den slufters en een gekerfde zeereép kunnen ont staan. Volgens Duinbehoud houdt de provincie te veel vast aan de bestaande kustlijn. Duinbehoud heeft het pro vinciaal bestuur in een re actie op het Streekplan Zee land gevraagd om de kustlijn landinwaarts te verschuiven. Vooral Schou wen biedt daartoe moge lijkheden volgens deze or ganisatie. Verder heeft Duinbehoud aangedrongen op vastge legd beleid voor het kustge bied. Duinbehoud bena drukt, dat gemeenten verplicht zijn om het zeege bied tot één kilometer van af de laagwaterlijn op te ne men in hun bestemmingsplannen. „Doorgaans laten zij dat na, omdat ook het streek plan waarop zij hun ruimte lijk beleid moeten afstem men dit achterwege Iaat," aldus de reactie van Duin behoud. Men acht het van belang dat dit stuk zee tot recreatie- èn natuurgebied bestemd wordt, daar de on diepe kustzee ook van grote invloed is op de duinvor ming. Aanvullend beleid door op name in het streekplan wordt ook als een vereiste gezien voor duurzame be scherming van de onderwa terflora en -fauna. Meeuwenduinen In de antwoordnota van de provincie wordt naar aan leiding van de reactie van Duinbehoud verwezen naar het Beleidsplan voor de Zeeuwse kust en de Wester- schelde-oevers. Daarin staat,volgens de provincie, het beleid verwoord met betrekking tot het inte graal kustbeleid, inclusief dynamisch kustbeheer bij bredere duingebieden. In dit kader zijn in het be leidsplan, volgens het ant woord, ook acties geformu leerd. Dat geldt onder meer voor een 'gekerfde zeereep' bij de Meeuwenduinen op Schouwen. „Het wordt, vanwege de toch voornamelijk lokale betekenis, niet nodig ge acht deze of andere studiel ocaties op de streekplan- kaart op te nemen," meent de provincie. MIDDELBURG - Een verlies aan werkgelegenheid van achthonderd tot duizend volledige banen voor heel Zeeland. Dat blijkt uit het rapport over de eco nomische effecten na het wegvallen van de veer diensten Westerschelde. Het rapport is op verzoek van de provincie vastgesteld. De rapportage is woensdag vastgesteld door een stuur groep bestaande uit porte feuillehouders van zes Zeeuwse gemeenten en gede puteerde staten. Het verslag is opgesteld door het Nederlands Economisch Instituut (NEI) uit Rotter dam. De gemeenten die bij het onderzoek zijn betrok ken en lid van de stuurgroep zijn: Vlissingen (min 175), Reimerswaal (min 100), Oost burg (min 160 tot 250), Honte- nisse (min 150 tot 200), Hulst (min 10)en Sluis-Aardenburg (min 25 tot 35). Ongeveer de helft van het verlies is rechtstreeks toe te schrijven aan de Provinciale Stoombootdiensten. Omvang en dynamiek van de lokale economie en de mate waarin een gemeente afhan kelijk is van het gebruik van de huidige veerverbindingen zijn mede bepalend voor een goede beoordeling van het verlies aan werkgelegen heid, zo stellen de onderzoe kers. Compensatie van verlies is mogelijk door de komst van een voet-/fietsveer tussen Vlissingen en Breskens (80 tot 100 banen) en verplaat sing/verschuiving van be drijvigheid richting onder meer de Westerscheldetun- nel. Te verwachten groei van de werkgelegenheid als ge volg van aanleg en gebruik van de Westerscheldetunnel maakt geen deel uit van de beschouwingen van de on derzoekers. Rapportage De portefeuillehouders gaan de rapportage voorleggen aan hun dagelijkse besturen. Afgesproken is dat de ge meenten met plannen kun nen komen voor het opvan gen van negatieve effecten. De provincie denkt mee over het realiseren van die plan nen. INBRAAK RENESSE - Uit een caravan die gestald staat op een cam ping aan de Scholderlaan in Renesse zijn een fiets, geld en etenswaren ontvreemd. Aan gifte werd gedaan door een 49-jarige man uit het Duitse Bedburg-Hau. De diefstal is gepleegd tussen zondag 29 ju ni en dinsdag 2 juli. Veertig hectare geconcentreerde glastuinbouw in de polder van Sirjansland. (Tekening: Partitio Landschapsarchitecten) SIRJANSLAND - Voor de leefbaarheid van Sirjans land is het van belang dat de glastuinbouw in de pol der wordt uitgebreid naar veertig hectaren. De werkgelegenheid neemt toe. Problemen met land schap, milieu en infrastructuur kunnen worden op gelost. ten er veertig hectaren wor den gebouwd. De provincie wil het bij twintig laten en wijst Noord-Beveland aan als overloopgebied voor de tuiners uit het Westland. Tot die conclusie komt het gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland in de nota 'Scenario kassenlokatie Sir jansland'. De nota is ge maakt om de provincie ervan te overtuigen dat de op dit moment toegestane twintig hectaren glas in Sir niet ge noeg is. Volgens b en w moe- Glastuinbouw biedt werk aan gemiddeld vijf arbeids plaatsen per hectare. Vorige maand vertelde wethouder D. van der Wekken tegen óver de PvdA-statenfractie dat uitbreiding naar veertig hectaren voor Sirjansland er gens tussen de vijftig en hon derd banen gaat opleveren. Met die uitbreiding van werkgelegenheid zou Sir jansland opleven, vinden b en w. Het levert woning bouw op en maakt hét ge makkelijker om school, dorpshuis en winkels in stand te houden. Momenteel beschikt de ge meente over een lijst van acht bedrijven die zich in de polder bij Sirjansland willen vestigen. Bij uitbreiding naar veertig hectaren kun nen er daar nog vijf tot tien bij. „Dat is een zodanig ge ring aantal dat invulling van het totale gebied geen pro bleem op zal leveren," zo staat in de nota te lezen. De ontsluiting van het ge bied moet via de Bredeweg, de Noord Hogeweg en de Ringweg gebeuren. De laat ste twee wegen zijn te smal. Voor de Ringweg is dat geen probleem, aangezien die slechts het noordelijk deel van het bouwgebied ontsluit. Maar de Noord Hogeweg moet worden verbreed tot 4,5 meter. Volgens het water schap gaat dat vier ton kos ten. Compact B en w willen de veertig hec tare zo compact mogelijk volgebouwd zien. Zo ont staat een geconcentreerd ge bied dat door randbeplan- ting gemakkelijk aan het zicht te onttrekken is. De be planting moet passen bij die van de rest van het# land schap. Van visuele verontrei niging zal volgens b en w geen sprake zijn. Die wordt veroorzaakt door assimila tiebelichting en dat wordt in Sirjansland niet toegestaan. Overigens is assimilatiebe lichting een achterhaalde techniek in de glastuinbouw, zo vindt het gemeentebe stuur. Een concentratie van veertig hectaren is volgens het pro vinciebestuur niet voldoen de om economisch haalbaar te zijn. Vereist is minimaal honderd hectare. B en w zijn het hiermee niet eens. Veer tig hectaren kan wel, mits er voldoende overige bedrijfs voering aanwezig is. Daarbij wordt gedacht aan intensie ve grondteelt, bloementeelt en bomenkweek. Daarvan is in Sirjansland voldoende aanwezig om toch aan dat to taal van honderd te komen. 'Uitstekend geschikt' Deze argumenten, gevoegd bij het gegeven dat gas, wa ter en elektra volgens Delta Nuts in voldoende mate aan wezig zijn, geeft b en w vol doende argumenten om op het provinciehuis te gaan pleiten voor veertig hectaren glas. Zij achten de polder bij Sirjansland hiervoor „uit stekend geschikt" en de veertig hectaren „een vereis te om een blijvende ontwik keling van deze bedrijfstak te kunnen garanderen." KERKWERVE - Voorlichting van de gemeente, be kabeling en aansluiting op de riolering vormen de belangrijkste voorzieningen, die de bewoners van het buitengebied Kerkwerve graag gerealiseerd zien. Zij brachten dat woensdag avond naar voren tijdens het kennismakingsbezoek van het college van b en w aan de kern Kerkwerve. De bewoners hechten eraan door de gemeente volledig op de hoogte te worden gesteld en betreuren het dan ook dat ze de gemeenterubriek via het Extra Nieuwsblad geheel niet of - de abonnees van het regionale nieuwsblad - een dag later ontvangen. Burgemeester J. Asselbergs liet weten, dat de gemeente druk bezig is met het oplos sen van dit probleem en dat die oplossing, wellicht in overleg met de uitgever van het blad, best wat geld mag kosten. Hij wees ook op de verruiming van de communi catiemogelijkheden sinds de start woensdag van de kabel krant op Schouwen-Duive- land. Ook wat de aansluiting op de kabel betreft echter, loopt het buitengebied uiteraard niet voorop. „Maar aanleg van de kabel is een zaak van Delta Nuts," hield Assel bergs die boot af en hij wees op de 'onnoemelijk dure in vestering' die daarmee is ge moeid. Betaalbare bekabe ling blijkt alleen mogelijk bij een bepaalde clustering van woningen. „Kan de onroerendzaken-be- lasting (OZB) dan ter com pensatie niet een beetje la ger?", probeerde één van de aanwezigen. „Dat heeft niets met elkaar te maken," ant woordde de burgemeester. Riolering Enige zorgen leven er ook over de aansluitingen vanuit het buitengebied op de riole ring. Ook daar zullen extra kosten mee gemoeid zijn. De riolering in het buitengebied staat hoog op de prioriteiten lijst," zo liet wethouder G. van der Velde-de Wilde we ten. Om 2004 dienen alle per celen, die tegen een maxi mum tarief kunnen worden aangesloten, ook werkelijk aangesloten te zijn. De gemeente maakt ten be hoeve van een rioleringsplan nu een inventarisatie van voorzieningen en knelpun ten en stelt ook een vuilover- stort-productieplan op. Voor die vuiloverstort heeft het Waterschap Zeeuwse Eilan den de gemeente al een flinke claim in het vooruitzicht ge steld. Daar heeft de gemeen te op voorhand bezwaar te gen gemaakt, omdat het volgens wethouder Van de Velde hetzelfde water be treft waar al rioolrecht voor is betaald. Voor aansluiting op de riole ring in het buitengebied wordt voor een woonhuis een eigen bijdrage van tweedui zend gulden en voor een be drijf plus woonhuis vierdui zend gulden gevraagd. Geïnformeerd werd of men sen, die over een eigen geslo ten systeem van maximaal zes kub beschikken, straks weer op kosten worden ge jaagd om dat de norm naar zeven kub zou zijn opgetrok ken. De wethouder kon daar geen duidelijke uitspraak over doen, maar zegde toe -te trachten in dat geval toch ka pitaalvernietiging te voor komen. Voorafgaand aan de kennismaking met de bewoners van Kerkwerve bracht het college van b en w een bezoek aan de escargotskwekerij van de familie van Langeraad. (Foto Marijke Folkertsma) KERKWERVE - In Kerkwerve wordt het komend najaar begonnen met het bouwrijp maken van de grond voor de bquw van in elk geval dertien wonin gen. Het oorspronkelijke plan voorziet in 28 huizen, maar daar heeft de provincie (nog) geen toestem ming voor verleend. Wethouder C. Veerhoek deel de woensdagavond tijdens het kennismakingsbezoek van het college van b en w in Kerkwerve mede, dat hij volgende week met gedepu teerde J. van Zwieten gaat praten in een poging er meer uit te halen voor Kerkwerve. Veerhoek hoopt, dat de er zonder beroepsprocedure een oplossing gevonden kan wor den. De wethouder ging ook na der in op de pogingen van de gemeente om het provinciaal beleid ten aanzien van de volkshuisvesting bij te stu ren ten gunste van het bou wen in de kleinere kernen. De gemeente bereidt daartoe een eigen Volkshuisvestings plan voor. De nieuwe rege ling voor grafrechten brengt bij ouderen wat onrust te weeg, zo bleek ook tijdens de bijeenkomst in Kerkwerve. „Mijn vrouw is negen jaar geleden overleden; ik heb een eigen graf gekocht, wor den mijn kinderen straks met die kosten voor onder houd opgezadeld?," wilde een inwoner weten. Burge meester J. Asselbergs stelde hem gerust met de medede ling, dat de nieuwe regeling voor de grafrechten uitslui tend geldt voor nieuwe situ aties. Voor bestaande geval len blijven ook de bestaande voorwaarden van kracht. AUTOBRAND BRUINISSE - Op het in- dustrieterrein in Brui- nisse vloog maandag aan het begin van de avond de auto van een Ooster- lander inbrand. De brand ontstond door een kortsluiting in het motorcompartiment. De VW Transporter en de twee auto's waartussen de in brand vliegende au to stond geparkeerd, lie pen brandschade op. BRUINISSE - De Vereniging Algemeen Vissersbelang in Bruinisse houdt zaterdag 19 juli, tijdens de Visserijda- gen, haar jaarlijkse bijeen komst in 't Durps'uus in Bruinisse. Wethouder mevrouw G. van de Velde-de Wilde houdt om 10.00 uur een welkomst woord. Dr. A. Smaal, teamleider sehelpdierenonderzoek van het Rijks Instituut voor Vis serij Onderzoek, Vertelt over 'De rol van de mossel in de Oosterschelde'. Advertentie Donderdag 3 juli Renesse Zomeravondconcert door muziekvereniging Luctor et Emergo in de Jacobuskerk. 20.00 uur. Vrijdag 4 juli Kerkwerve Party Night. Eetcafé Kerk werve. 21.00 uur. Burgh-H aamstede Voorronde van de Karaoke Mega Tour in de Schouwse Tapperij. 21.00 uur. Zaterdag 5 juli Zierikzee Boekenmarkt, Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, Repetitiegebouw Kaersema- kerstraat, 9.00 -16.00 uur. Moriaanshoofd Show oude tractoren en stationaire motoren, Boots- weg 2,13.00 -17.00 uur. Scharendijke Pleinfeest bij de Helchersee- school aan de Klaproos- straat 8. 10.00 tot 14.00 uur. Bruinisse V ogeltentoonstelling De Nachtegaal in de Molenstraat 42a van 10.00 tot 14.00 uur. Zondag6ju!> Neeltje Jans Meeting VW Kevers. Par keerterrein bij Delta Expo. Vanaf ±10.00 uur. Maandag 7 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Herman en Henk-Jan Drost, trompetduo en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Dinsdag 8 juli Zonnemaire Nut en Uitspanning zamelt oud papier in. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 9 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Orgelconcert Bram Beekman. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwerve. 20.00 uur. Noordgouwe Collegebezoek in het dorps huis. 19.30 uur. Bruinisse Zangavond in de Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Donderdag 10 juli Zierikzee Big Foot stuntteam. Laan van St. Hilaire, 20.00 uur. Haamstede Fietsexcursie langs de zuidkust van Schouwen. Vertrek vanaf Slot Haamstede. 13.00 uur. Brouwershaven Gospelconcert Phil Mason's New Orleans All-Stars (Brouwse Dag). Sint Nico- laaskerk. 21.30 uur. Zonnemaire Natuurexcursie op Grevelin- genmeer. Vanaf haven Bom- menede. 9.30 en 13.00 uur. Vrijdag 11 juli Kerkwerve Karaoke video show. Eet café Kerkwerve. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke Mega Tour. Café restaurant De Burghse Bab belaars. 21.00 uur. Haamstede Zanguitvoering in de Neder lands Hervormde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Jazzfestival (Brouwse Dag). IJsbaan. 20.00-02.00 uur. Sirjansland Openbare hoorzitting in het dorpshuis over de verkeerssituatie in Sirjans land. 19.00 uur. Bruinisse Big Foot stuntteam. Aquadelta, 20.00 uur. Zaterdag 12 juli Haamstede Concert Stadsknapenkoor Elburg in Hervormde kerk. 15.30 uur. Hervormde Kerk, Concert Holland Boys Choir en Mar tin Mans, 16.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt op het school plein van obs 't Mêêtje in El lemeet. 16.00 uur. Brouwershaven Brouwse Dag. Markt. 10.00- 18.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3