'Conflict uitermate schadelijk' Controles vakantieverkeer Weinig last van slecht weer Woon/werk autisten Botsing tussen twee treinen bij Warmond Minder olie uit tanker weggelekt dan gedacht Vijf gulden tol in de spits van Randstad Steeds meer mensen vast in hulpverlening Beide op één spoor gezet Supertanker Diamond Grace Dijkstal over Rotterdamse affaire Brinkman Aantal binnenlandse vakanties vrijwel gelijk Kastje achter de voorruit Sociaal plan bij Renault Pik ml duirrl I InLlW? ■'l-, Aantal startende ondernemingen loopt terug WA {ffiljar Uil een mwl hielt dit tl Ptdrnht AAAHflI f I M.j'j unII ijlen Har nvj niet, hè1 Door, ut je mmlencihfi Men masr in mijn ijl! Daar is ij neer! Da! ondier weet niet van ophouden 1 Leegloop kerken gestopt 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UTRECHT (ANP) - Ter hoogte van Warmond bij Lei den is donderdagochtend om 06,40 uur door nog on bekende oorzaak een passagierstrein ingereden op een goederentrein. TOKYO (RTR) - De Japanse autoriteiten hebben donderdag de schatting over de hoeveelheid olie die is weggelekt uit de supertanker Diamond Grace aanzienlijk naar beneden bijgesteld. DEN HAAG (ANP) - Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken heeft het conflict rond de Rotterdamse korpschef Brinkman als uitermate schadelijk" voor de beeldvorming van het openbaar bestuur er varen. Een definitief oordeel over - het opereren van de Rotter damse korpsbeheerder Pe per en het regionaal college van 21 burgemeesters wil hij echter nog niet geven. Dijkstal beroept zich op de in zijn ogen wonderlijke con structie in de Politiewet dat alleen het regionaal college een oordeel mag vellen over de korpsbeheerder. Wat zijn privé-opvattingen zijn doet niet ter zake, stelde Dijkstal in een toelichting op de don derdag openbaar gemaakte vertrouwelijke stukken die tot het ontslag van Brink man hebben geleid. De minister zal nu op korte termijn een gesprek aangaan met het regionaal college en Peper. Centraal staat het on derzoek dat procureur-gene raal Docters van Leeuwen en de Zuid-Hollandse commis saris van d$ Koningin Leem huis hebben uitgevoerd naar de achtergronden van de ru zie. In het rapport krijgen de bestuurders uit de regio Rot terdam-Rijnmond een flinke veeg uit de pan. Dijkstal neemt het rapport „zeer seri eus", maar wil ook de andere kant horen. Hij sluit een diepgaander onderzoek naar het conflict rond Brinkman niet uit. Waar de minister zwaar over is gevallen is de mate waarin verantwoordelijke bestuur ders de openbaarheid hebben gezocht. Daarnaast vindt hij het onbegrijpelijk dat ver trouwelijke stukken al de volgende dag op straat lagen. Een aantal conclusies kan Dijstal al wel trekken. De ge brekkige verantwoordings plicht van de korpsbeheer der moet op de helling. Hij wil nog deze kabinetsperiode voorstellen doen om de ver antwoordelijkheden in de Politiewet tussen regionaal college, de korpsbeheerder en de politieministers scher per neer te zetten. Ruimte Voorts wil hij dat de aanbe velingen van de regioburge meesters Jansen en Broek huis over de aanpak van de problemen binnen het korps worden opgevolgd. Het is voor hem van groot belang dat de opvolger van Brink man de ruimte krijgt die pro blemen op te lossen. Het gaat daarbij vooral om vragen rond de medezeggenschap, de bedrijfsvoering en de inte griteit van het korps. Dijk stal liet doorschemeren dat het kabinet daarbij nadruk kelijk een vinger aan de pols wil houden. Opvolger De minister verwacht op korte termijn de opvolger van Brinkman bekend te kunnen maken. Hoewel Dijkstal zijn naam nog niet wilde noemen, lijkt de Til- burgse korpschef Lutken ho ge ogen te gooien. Dijkstal zegt zich voorts nog steeds in te willen spannen om voor Brinkman een nieu we baan te vinden. Hij voegt daar echter aan toe dat het recente optreden van de ge wezen politiechef zijn kan sen op een nieuwe baan „niet hebben bevorderd". Het Nederlands vakantieverkeer naar de zonnige oorden in Zuid-Europa zal in Lim burg op 4 en 11 juli worden onderworpen aan zogenoemde recreatie-verkeerscontro les. Nog steeds gaan vakantiegangers met hun campers, caravans en vouwwagens te zwaar beladen op weg. Daarom heeft de po litie in overleg met het openbaar ministe rie, Veilig Veijkeer Nederland en de ANWB besloten de controles op de A2 tussen Maas tricht en de grensovergang naar België uit te voeren. Er zijn Wegenwachters aanwezig die eventueel kleine mankementen ter plaatse kunnen verhelpen. (Foto: Marijke Folkertsma) VOORSCHOTEN (ANP) - Het matige weer blijkt het aantal binnenlandse vakanties in de zomer maanden nauwelijks te beïnvloeden. De hotels en bungalowparken zijn redelijk goed gevuld en het zelfde geldt voor de campings. DEN HAAG (ANP) - Automobilisten die in de ochtendspits naar Amsterdam, Den Haag, Utrecht of Rotterdam rijden, moeten daar in de toekomst per keer vijf gulden tol voor betalen. Dat staat in een wetsvoor stel van minister Jorritsma (Verkeer) dat vandaag, donderdag, wordt bespro ken in het kabinet, zo be vestigen betrouwbare bronnen in Den Haag. Automobilisten passeren elektronische tolpoorten, die contact leggen met de elektronische portemonnee van de automobilist, een klein kastje met een smart card achter dé vooruit. Daardoor wordt het bedrag automatisch afgeboekt. Jorritsma studeert reeds geruime tijd op mogelijk heden voor tolheffing. Die moet ertoe leiden dat het aantal files in de spits af neemt. Verkeer en Water staat schat dat de verkeers intensiteit met 10 tot 15 procent zal dalen. De ver wachting is dat het ministe rie de tolheffing in 2001 kan invoeren. Extra inkomsten voor de overheid zijn geen doel van de tolheffing. De opbrengst gaat terug naar de automo bilisten doordat de varia bele autokosten omlaag gaan. Denkbaar is een ver laging van de provinciale opcenten in de motorrijtui genbelasting in de gebieden waar Verkeer en Water staat de tol gaat heffen. Carpoolen Jorritsma denkt dat tol heffing automoblisten zal stimuleren om minder vaak, of op andere tijden in de auto te stappen. Zij zul len de spitsuren mijden, va ker carpoolen en meer het openbaar vervoer gebrui ken. Zo heeft ook het mi lieu baat bij de tolheffing. Ook neemt Jorritsma aan dat meer mensen thuis gaan werken (telewerken). Vervolg van pagina 1 Zo'n voorziening biedt onder meer plaats aan autisten zon der verstandelijke handicap. Zij vallen anders tussen wal en schip. Ruim driekwart van de groep autisten heeft tevens een verstandelijke handicap. Een tweede aanbeveling van de werkgroep is dat er speci fieke zorg moet worden geboden aan autisten die bin nen de verstandelijk gehan dicaptenzorg verblijven. Zorg die specifiek gericht is op de autistische stoornis, ontbreekt hier veelal. Uitgangspunt bij die zorg is dat mensen met autisme voortdurend duidelijkheid, structuur en zekerheid moet worden geboden. In de om gang met andere mensen, bij de inrichting van de dage- In de intercity Amsterdam- Den Haag zaten 22 passa giers, onder wie twee kinde ren. Niemand raakte gewond. Ook het NS-perso- neel bleef ongedeerd. De goederentrein is volgens een woordvoerder van NS- Cargo geladen met staal en is afkomstig van Hoogovens in Beverwijk. Ter hoogte van de fly-over tussen Warmond en station-Leiden, waar de sporen uit de richting Schip hol en Haarlem samenko men, reden beide treinen langzaam richting Leiden. Door nog onbekende oorzaak kwamen beide treinen op één Minister van Transport Koga zei dat nu geschat wordt dat er in totaal 1.315 ton olie (9.800 vaten) in Tokyo Bay te recht is gekomen. Dat is on geveer een tiende van de eer dere schatting. Woensdag werd nog gesproken over 13.400 ton (100.000 vaten) dat in het water was terechtge komen, nadat de tanker vast liep op een rif voor de haven. Het zou de grootste olieramp ooit in Japan zijn. Een zegs man van de maritieme vei ligheidsdienst zei niet te we ten waaraan het grote verschil is te wijten. „Het is VOORBURG (ANP) - De leegloop van de kerken stokt. Vorig jaar gaf 40 pro cent van de Nederlandse be volking aan tot geen van de kerkelijke gezindten te ho ren. Dat is evenveel als het jaar ervoor. Sinds 1992 schom melt het rond dit percentage. De bereidheid van Nederlan ders om aan het milieu mee te betalen nam vorig jaar verder af. In 1996 vond 45 procent dat er meer geld be taald moet worden voor ver vuilende producten. In 1994 was dat nog 51 procent. De Nederlander is ook meer tevreden over het dagelijks werk. Over de hele linie stel den de ondervraagden dat de lijkse omgeving en bij de in vulling van het dagelijks le ven. Met als doel zo effectief mo gelijk om te gaan met de in de provincie aanwezige ken nis, wil de werkgroep toe naar een regionaal netwerk voor de zorg voor autisten. Spil in dit netwerk is het au- tisme-team. Hoeveel autisten er precies zijn, is - zowel op landelijk als provinciaal niveau - niet duidelijk. Deze onbekend heid heeft veel te maken met het complexe karakter van het stellen van een diagnose op dit gebied. Geschat wordt dat het in Zeeland om een groep van 735 mensen gaat, waarbij zowel autisme als aan autisme verwant gedrag is meegerekend. Het aantal personen dat lijdt aan het au tistisch syndroom wordt op 147 Zeeuwse inwoners ge schat. spoor terecht. De passagiers- trein, een dubbeldekker van het nieuwe type Interregio, raakte de goederentrein bij een wissel in de flank. Daar door liepen de voorste twee wagons van in totaal zes rij tuigen uit de rails. Gestremd De NS verwachten dat het treinverkeer tussen Den Haag en Amsterdam voorlo pig gestremd blijft. Interci ty's tussen Rotterdam en Amsterdam en de Thalys worden in beide richtingen omgeleid via Breukelen. in ieder geval veel beter dan wij gisteravond dachten." 'Meer' Een gedeelte van de olie spoelde donderdag aan in de dichtbevolkte gebieden van Yokohama en Kawasaki. Er zijn inmiddels schoonmaak- operaties van start gegaan. Een woordvoerder van de Ja panse kustwacht zei dat „een deel van de olie de kust heeft bereikt. En er komt meer aan." arbeidsverhoudingen sinds 1994 zijn verbeterd. Dit blijkt uit het leefsituatie- onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het daadwerkelijke bezoek van gelovigen aan een kerk blijft stabiel, aldus het CBS, dat de resultaten van het onderzoek donder dag bekendmaakte. Een kwart van de bevolking ging vorig jaar regelmatig naar de kerk, evenveel als de voorgaande jaren. Van de ge reformeerden gaat 75 pro cent minimaal een keer per maand naar de kerk. Bij de Nederlands hervormden is het 45 procent. Een op de drie katholieken laat zich een maal per maand in het gods huis zien. Het weer beïnvloedt wel het bezoek aan de attractiepar ken. Opvallend is het aantal korting-acties bij deze speel tuinen. Alleen de Efteling scoort nu al 15 procent beter dan vorig seizoen. Dit meldde donderdag Toe risme en Recreatie AVN, na een onderzoek in deze bran che. Het toeristisch bedrijfsleven meldt voor juni, juli en au gustus een met vorig jaar vergelijkbare situatie. Re gen en somber weer lijken meer toeristen richting cul tuur (musea en dergelijke) te doen uitwijken. Zo melden BRUSSEL/VILVOORDE (ANP) - Vakbonden en direc tie van Renault-Vilvoorde hebben een ontwerpakkoord bereikt over een sociaal plan voor de ruim 2500 werkne mers die op straat komen te staan als gevolg van de slui ting van het bedrijf. Het akkoord kwam in nacht van woensdag op donderdag tot stand na meer dan acht tien uur onderhandelen. De bonden leggen de voorstellen vrijdag neutraal voor aan hun leden. De autofabriek wordt omgevormd tot toele veringsbedrijf. Daar kunnen vierhonderd mensen aan de slag blijven in montage- en kluswerk. Alle werknemers van vijftig jaar en ouder kun nen met vervroegd pensioen. Voor degenen die vrijwillig vertrekken zijn er afzwaai- premiers van omgerekend 50.000 tot 120.000 gulden. PYROMAAN HENGELO (ANP) - De Hen- gelose autopyromaan heeft in de nacht van woensdag op donderdag weer toegeslagen. Op een parkeerterrein aan de Beekstraat in het centrum brandde een Opel Kadett uit. Panorama Mesdag en het Omniversum in Den Haag al meer bezoekers dan vorig jaar. Bulk Hoewel verscheidene VW's aangeven dat last-minute- boekingen gretig aftrek vin den, is de bulk van de zomer vakanties in januari en februari geboekt. Uit de Toe ristische Theremometer, een enquête onder twaalf provin ciale VW's, blijkt dat voor al de campings met slecht- weervoorzieningen tevreden zijn. In Noord-Holland is de bezet tingsgraad in' hotels onge veer 65 procent en in de bun galowparken 80 procent. De campingsector lijkt iets ach ter te lopen op vorig jaar. In Flevoland is de camping bezetting hoger, tussen de 80 en 90 procent. In de omge ving Venlo zijn de campings nagenoeg vol. In Overijssel gaat de toene mende populariteit van het „kamperen bij de boer" ten koste van de bestaande tra ditionele campings. Nog beginnen Maar de schoolvakanties in de regio Midden- en Zuid-Ne derland moeten nog begin nen en het bedrijfsleven maakt zich wat dat betreft nog geen zorgen. AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Pandora consta teert een stijging van het aantal mensen dat is vastge lopen in de psychiatrische hulpverlening. Het gaat vooral om hoogopgeleiden tussen de 28 en veertig jaar die op zoek zijn naar andere, alternatieve geneeswijzen. De stichting, die zich bezig houdt met het verbeteren van de maatschappelijke po sitie van (ex-)psychiatrische patiënten, stelt in haar jaar verslag over 1996 dat ook meer mensen uit de omge ving van cliënten contact zoeken voor adviezen of doorverwijzingen. Zij heb ben vaak problemen met het opvangen en helpen van hun dierbaren, waarover zij bij de hulpverlening nauwelijks informatie krijgen. Vorig jaar heeft Pandora weer meer informatie- en ad- viesvragen (883) beantwoord dan in 1995 (734). De vragen gaan vooral over behandel methoden, diagnoses, rech ten en plichten, en alterna tieve behandelingen. In bijna de helft van de geval len duurt zo'n telefonisch ge sprek een kwartier. Uit de gestelde vragen blijkt dat zowel cliënten als hulp verleners in het algemeen slecht op de hoogte zijn van rechten en plichten van cliën ten in de geestelijke gezond heidszorg, aldus het jaarver slag. door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 7 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp.11 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht noord 3 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 juli Zon op 05.27onder 22.00 Maan op 05.30, onder 21.22 Nieuwe maan: 4 juli (20.41) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er aardig uit voor de komende dagen. Nu en dan valt er nog wel een bui, maar verregende dagen staan gelukkig niet meer op het programma. En met geregeld zon en temperaturen van een graad of 20 zjet het er voor vakantie-vie rend Nederland beter uit dan de af gelopen tijd. Een hogedrukgebied vormt de basis van deze hoop. Nu ligt het nog ver weg op de Atlanti sche Oceaan, maar begin volgende week breidt het zijn invloed uit rich ting West-Europa. De storing die de afgelopen tijd ons de buien bezorg de, vertrekt van Groot-Brittanniè richting de Balkan. De route gaat via Nederland en daarom krijgen we tussen vrijdagmiddag en zaterdag avond nog enkele buien. Daarna blijft het op veel plaatsen droog. De komende nacht zijn er opklaringen. Misschien ontstaan er enkele mist banken en de temperatuur daalt tot een graad of 11. Morgen overdag wordt het ongeveer 20 graden. Vooral 's ochtends doet de zon goe de zaken, 's middags maken we kans op een bui. De zuidenwind is meest zwak tot matig. WOERDEN (ANP) Het aan- tal startende bedrijven is in 1996 gedaald. Het waren bij na 50.000, bijna 3000 minder dan het jaar in 1995. De daling doet zich volgens de Vereniging van Kamers van Koophandel voor in de handel, horeca en het ver voer. De zakelijke dienstver lening groeit nog steeeds, maar niet meer zo uitbundig. De startende ondernemingen zorgden vorig jaar voor 55.000 arbeidsplaatsen. Dat waren er 2500 minder dan het jaar ervoor. De oprichting van dochterbedrijven en ne venvestigingen leverden in 1996 60.000 banen op, 7500 meer dan een jaar eerder. Nieuwe bedrijfsactiviteiten komen het meest voor in Noord-Holland en Zuid-Hol land (18.000). Noord-Brabant is derde met 11.500. In de pe riode 1988-1994 steeg het aan tal nieuwe nieuwelingen sterk. Tijden en standen volgens getijdetahel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 juli 04.10 163 10.00 -138 16.35 159 22.30 -147 ROOMPOT BUITEN 4 juli 02.20 166 08.40 -141 14.45 163 21.05 -150 BRUINISSE 4 juli 04.40 174 10.00 -147 17.00 173 22.30 -156 WEMELDINGE 4 juli 04.10 185 10.10 -154 16.35 183 22.35 -162 Springtij: 6 juli A Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske 'volle maan1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograat (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17i/?%B.T W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2