Oproer van Zierikzee is niet nieuw s Staatsbezoek van Beatrix en prins Claus aan Polen Inspectie nucleaire centra in Rusland Volksleger niet in de straten van Hongkong Weinig risico consument bij fiasco energiebedrijf Hulpprogramma voor de Afghaanse vluchtelingen Theeproductie lager na recordjaar 1996 Varkenspest slaat over naar Belgisch Bocholt BINSDAG 1 JULI 1997 NR 26205 T Belofte China aan Groot-Brittannië "HONGKONG (RTR) - China heeft Groot-Brittannië 7 beloofd dat militairen van het Chinese Volksleger "Aniet gaan patrouilleren in de straten van Hongkong. De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken Qian Qi- chen heeft zijn Britse ambt genoot Cook beloofd de soldaten alleen in te zetten voor de verdediging van Hongkong en niet voor hand having van de openbare or de. Direct na de machtsover- dracht stuurde China vier- duizend soldaten van het Volksleger naar de voormali- 1 ;ge Britse kroonkolonie. De 'aanwezigheid van de militai- ren ligt in Hongkong gevoe lig gezien het optreden van het Chinese leger op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989 tegen een studenten betoging voor meer democra tie. Cook maakte de Chinese toe zegging dinsdag bekend op een persconferentie in Hong kong. Hij toonde zich zeer te vreden over de opstelling van zijn Chinese collega en over diens verzekering dat er volgend jaar mei verkiezin gen plaatshebben. Maar hij waarschuwde dat Londen de Verenigde Naties zullen in schakelen als China zich de komende vijftig jaar niet aan zijn beloften over Hongkong houdt. Wijers iveigert maatregelen DEN HAAG (ANP) - De kleine consument loopt wei nig kans meer voor energie te moeten ^gaan betalen als activiteiten van zijn distributiebedrijf die niets met energie te maken hebben, op een fiasco uitlo pen. Minister Wijers van Econo mische Zaken wil dan ook geen maatregelen nemen om te voorkomen dat de risico's worden afgewenteld op de consument. Wel vraagt hij van de distributiebedrijven de regels aan te scherpen. Dit heeft de bewindsman maandag aan de Tweede Ka mer geschreven. Hij baseert zijn oordeel op een onder zoek van Andersen Consul ting. Veel klanten zitten nu nog vast aan het energiebedrijf in hun regio. Zij kunnen voorlopig niet naar een an der overstappen als het dis tributiebedrijf de tarieven verhoogt om de verliezen op rievenactivteiten te dekken. De NUON ging bijvoorbeeld het schip in met een deelne ming in Sport 7. "Andersen concludeert dat het risico van afwenteling klein is. In het extreme geval dat een verlies van 20 pro cent volledig wordt afgewen teld, zou dit leiden tot een ta riefstijging van 0,6 procent. Andersen stelt dat de meeste bedrijven zo georganiseerd zfjn dat afwenteling van de niet-energieactiviteiten op de kerntaak niet waarschijn lijk is. De bedrijven hante ren hogere rendementscrite ria, scheiden de activiteiten door er aparte rechtsperso nen van te maken en zorgen dat er goed toezicht is om af wenteling te voorkomen. Kiezen Wijers stelt dat de nevenac- tivteiten zullen groeien, maar dat aan de andere kant afnemers van energie ook steeds meer vrijheid krijgen zelf een distributiebedrijf te kiezen. Hij wil wel dat de distributiebedrijven hun klanten meer inzicht geven in de nevenactiviteiten. Na dodelijk ongeluk MOSKOU (AFP) - Alle nucleaire onderzoekscentra in Rusland worden aan een inspectie onderworpen na een dodelijk ongeval vorige maand in de onder- zoekscentrale Arzamas 16. Dit heeft het Russische mi- - nisterie van Kernenergie - dinsdag bekendgemaakt. „Het gaat om een uitgebrei de inspectie, van de instruc tiehandboeken tot en met de installaties", aldus de woordvoerder van het minis terie. Hij benadrukte dat het onderzoek zich niet uitstrekt tot de traditionele kerncen trales. Op 20 juni, drie dagen na een ernstige storing in Arzamas 16 hij Nizji-Novgorod in West-Rusland, overleed de 42-jarige onderzoeker Alek- sandr Sacharov in een zie kenhuis in Moskou. Hij was daar naartoe gebracht nadat hij was blootgesteld aan ra dioactieve straling. Oorzaak was een bedieningsfout bij een beheerste kettingreactie met een kleine hoeveelheid uranium. De wetenschapper had volgens zijn vakbond sinds maanden geen loon meer ontvangen. Een onderzoekscommissie kwam kort na het ongeval tot de conclusie dat Sacharov een menselijke fout had ge maakt omdat hij in zijn een tje had gewerkt en boven dien de radioactiviteit had onderschat van de materia len waarmee hij werkte. Maar de commissie veroor deelde ook de fouten in de handboeken en „gebreken ih de constructie van de centra le die niet verhindert dat mensen de veiligheidsvoor schriften overtreden". Sacharov is het eerste Russi sche slachtoffer van een nu cleair ongeval sinds de Sov jet-kerncentrale in Tsjernobyl in april 1986 ont plofte, waardoor duizenden doden vielen. AMSTERDAM (ANP) - Artsen zonder Grenzen (AzG) is een hulpprogramma begonnen voor Af ghaanse vluchtelingen die de afgelopen week naar de grens met Turmenikstan zijn gevlucht. In het gebied verblijven naar schatting tienduizend ge vluchte Afghanen, de mees ten van Turkmeense en Oez- beekse afkomst. Midden vorige week voerden de islamitische Taliban-troe- pen een offensief uit op de stad Mari-Chaq in het noord westen van het land. De vluchtelingen bevinden zich in een stuk niemands land in Turkmenistan, hun toestand is alarmerend slecht, aldus een woordvoer der van AzG dinsdag. De Af ghanen bivakkeren in de open lucht, in extreme hitte en stof. Er is vrijwel geen schoon drinkwater voorhan den. Zeven kinderen zijn overleden als gevolg van diarree. Het gebied wordt begrensd door een hek dat onder stroom staat, een over blijfsel uit de Koude Oorlog. De hulporganisatie heeft in het gebied een kliniek opge zet. Zij is ook begonnen de vluchtelingen in te enten te gen mazelen, omdat zich een geval van de besmettelijk ziekte heeft voorgedaan. Het team van AzG zorgt ook voor schoon drinkwater en latri- Schouwse archivaris ontdekt theaterstuk over veldslag tussen Engelsen en Russen (Door Mar van der Veer) ZIERIKZEE - Het 'Oproer van Zierikzee' is nog niet uit de herinnering. De historische theaterproductie ter gelegenheid van de opheffing van de gemeente Zierikzee is een stukje geschiedenis op zichzelf ge worden. Tijdens gesprekken komen er meer verha len naar voren. Oudere Zierikzeeënaars we ten nog te vertellen van grote feesten, kleurrijke optoch ten en historische spelen. Ook in de jaren twintig schijnt Karei de Stoute zelfs nog even in Zierikzee zijn ge weest. Dichterbij in de herinnering ligt nog de 'Zeeslag uit 1304' dat evenals het 'Oproer' de landelijke televisie heeft ge haald. Steeds meer wordt duidelijk dat Zierikzee een rijke naam in historische spelen heeft opgebouwd. Wanneer is het begonnen De Schouwse archivaris San- der den Haan merkt op dat veel verloren is gegaan. „Maar sinds kort weten we dat in het jaar 1800 zeker een historisch theaterstuk werd opgevoerd". Waar het to neelstuk in Zierikzee is uit gevoerd weet niemand, maar zeker is wel dat 'De aftogt der Engelschen en Russen van de Bataafsche Kust', to neelspel in drie bedrijven, een succes was. De toneeldirecteur H. 's Gra- vensanden stelt namelijk na afloop aan het stadsbestuur voor om een aantal malen per jaar terug te komen of zelfs voor vast een theater in Zierikzee te beginnen, een voorstel dat lijkt afgewezen. Waarschijnlijk was het een gezelschap van buiten,, wel licht uit Amsterdam, dat spe ciaal voor deze opvoering naar Zierikzee kwam. Opvallend is dat het onder werp van het theaterstuk niet een glorierijke strijd uit het verre verleden betrof, zo als bijvoorbeeld een zeeslag van De Ruyter uit de Tach tigjarige Oorlog. Het toneelstuk 'De aftogt' handelde over een grote strijd aan de Noord-Holland se kust die pas-een jaar eer der beslecht was door capitu latie van de buitenlandse troepen. Weinig Nederlanders weten meer van deze gebeurtenis sen uit 1799. Het was de Ba taafs-Franse tijd. Het stad houderschap van de Oranjes was afgeschaft. Stadhouder Willem V was in balling schap gegaan. Een invasie van maar liefst 40.000 man, een leger van Engelsen ver sterkt met Russen was bij Callantsoog en Den Helder aan land gezet. Het was een poging om het erf-stadhou- derschap van Oranje weer in ere te herstellen en de Fran sen te verjagen. Een hevige strijd was het ge volg. Gesteund door de Fran sen, met de Bataven ver enigd in het Noorderleger onder leiding van generaal Brune, en dankzij een barre Hollandse herfst, wisten de troepen het internationale invasieleger te verjagen. 1$ oktober 1799 was de dag van de overgave. De verliezen waren groot. Het kostte aan beide kanten duizenden do den en gewonden. Twee maanden na de slag vond er een nationaal volksT feest in Den Haag plaats. D$' uit Middelburg afkomstige1 minister Joannes Henricusl van der Palm hield een ongej'. twijfeld daverende redevoej' ring in de Haagse Klooster-^ kerk. Aan zijn vriend, dé: oud-Vlissinger Henricus vanl Rooijen, had hij gevraagd oil hij speciaal voor deze gele-ij genheid een lofzang wilde I dichten. Het werd meer dan een ge-I dicht, een aantal strofe.^! vormde de basis voor eenj grootse compositie. Een vaijl Nederlands bekendste com-l ponisten, Christiaan Fried- rich Ruppe, wist binnen twee maanden het werk voor so listen, koor en orkest te com poneren.Zo klonk in Den Haag voor het eerst de mu ziek met de tekst: Hef aan, rechtschapen Kroost der Va deren. Bataven! Hef den Feestzang aan. Precies een jaar na het grote volksfeest in Den Haag vond er ook in Zierikzee een feest plaats waarin de overwin ning herdacht werd. Hoogte punt was ongetwijfeld het nieuwe theaterstuk in mo derne stijl dat over de ge wonnen slag ging. Dat er voor de gelegenheid een groot gezelschap acteurs naar Zierikzee kwam, toont aan dat Zierikzee in het ge heel niet het achtergebleven gebied was zoals dat weieens voorgesteld wordt. Op cultu reel gebied telde Zierikzee ook in de negentiende eeuw volop mee. Naast de ontdekking van de opvoering van het theater stuk was er tweede verras sing voor Sander den Haan. In het theaterstuk werd ook gezongen. Oorspronkelijk waren dat teksten op de me lodie van het Franse volks lied, de Marseillaise. Den Haan ontdekte in het in Zierikzee gedrukte program maboekje dat deze liederen itoen niet geklonken hebben, maar dat in plaats daarvan de muziek was opgenomen van de 'Feestzang 1799' die een jaar eerder in Den Haag voor het eerst was uitge voerd. We kunnen vandaag ook ho ren hoe deze muziek in Den Haag en Zierikzee geklonken heeft. Want min of meer toe vallig verscheen onlangs een ;dubbel-cd, met de titel 'Hef 'aan! Bataaf!' Deze uitgave jschetst een beeld van het mu- •zikale leven uit dezelfde Ba- itaafs-Franse tijd. Wie de cd jaanzet zal als eerste het werk j'Feestzang 1799' vernemen, een compositie die een jaar later ook in Zierikzee, waar schijnlijk aan het eind van Een Russische stelling wordt door een infanterist bestormd. Op de grond een gesneuvelde sol daat. De slag was basis voor een pas ontdekt theaterstuk. het toneelstuk, heeft geklon ken. De eerste tonen van de Feest zang beginnen met overwin ningsklanken: herhaalde rit mische motieven van eenzelfde noot, stijgehde ge broken drieklanken, snelle ladderloopjes afgewisseld met melodische motiefjes die zo van de componist Haydn lijken weggelopen. Het eer ste couplet wordt door een te nor 'aangeheven' op een een voudig in het gehoor liggende melodie. Het koor valt in en zingt eenparig, geen enkele keer is er sprake van imiterende inzetten. Het tweede deel is een duet met veel parallelle sexten waarin koor en solisten de moed van de oorlogsslachtoffers bezin gen die vielen 'op het veld des roems'. Na het eerste zegevierende couplet komt in het derde couplet het 'Opperwezen' aan de orde. De tekst spreekt dankbaarheid uit en vraagt verdere bijstand. Het afslui tende deel met veel 'Triumf triumf' laat ons eens duide lijk merken hoe groot de feestvreugde over de over winning is. Wie de cd verder beluistert komt ook de Zie- rikzeese organist en compo nist Willem Lootens (1736 - 1813) tegen. Van zijn hand klinkt Psalm 137 voor bas en orgel, destijds een composi tie in moderne stijl. Ook hij was een in Nederland beken de componist en organist. Dat hij in Zierikzee werk zaam was is opnieuw een be wijs van het goede culturele niveau van de stad. Volgens Lootens kon ook het Zierik- zeese stadsbestuur uitste kend musiceren. Waar vind je dat vandaag nog Hef aan! Bataaf! Nederland se muziek rond 1795 Ensem ble Pont de la Virtue WVH 187/188 Erasmus Mu ziek Producties Ghetto Warschau, toetreding NAVO\enNederlands Instituut Koningin Beatrix brengt in gezelschap van prins Claus vanaf morgen een staatsbezoek aan Polen. (Foto: Joop van Houdt) DEN HAAG (ANP) - Twee jaar geleden waren Bea trix en Claus in Polen, komende week zijn ze er weer. Tóen waren ze de hoogste gasten tijdens de in ternationale Auschwitz-herdenking, vanaf morgen, woensdag, brengen ze een driedaags staatsbezoek. Hoewel koningin en prins tijdens staatsbezoeken graag naar heden en toekomst van het gastland kijken, zullen ze ook dit keer niet om de Twee de Wereldoorlog heengaan en -willen. De eerste dag staat voor een belangrijk deel in het teken van die trieste pe riode. Zo is er bij het Graf van de Onbekende Soldaat in Wars chau een ontmoeting met Poolse veteranen. Poolse mi litairen speelden een belang rijke rol bij de bevrijding van Noord-Brabant. Zeshon derd Poolse jongemannen offerden hun leven op Bra bantse bodem. Later op de middag worden bloemen gelegd bij het Mo nument voor de Warschause Opstand en dat voor het Joodse Ghetto. Op die laat ste plek zullen de Nederland se gasten spreken met nabe staanden van slachtoffers van de Holocaust. In het ghetto van Warschau begon op 19 april 1943 een op stand tegen de SS- en politie- troepen die de 60.000 overge bleven joden naar de vernietingskampen wilden vervoeren. Nog geen maand later had de SS de opstand bedwongen. Er waren 12.000 mensen omgekomen en na af loop werden nog eens 7000 mensen vergast en 30.000 doodgeschoten. Het jaar erop kwam de be volking van heel Warschau in opstand. Na 63 dagen maakten de Duitsers de stad praktisch met de grond ge lijk. Zo'n 250.000 mensen werden omgebracht, 350.000 gingen er naar de kampen. Het hele oude centrum, dat precies zo is herbouwd, ging teloor. I Beatrix en Claus zullen dat centrum woensdag ook met een bezoek vereren, alvorens ze in Polen wonende Neder landers ontmoeten en afrei zen naar het door de Poolse president Kwasniewski aan geboden staatsdiner. Beatrix en Kwasniewski hebben gespreksstof genoeg aan de dis. Op de NAVO-top van 8 en 9 juli komt de vrij wel zekere toetreding van Polen tot de NAVO aan de or de. In een interview met NRC Handelsblad zei de pre sident onlangs: „Duizend jaar lang waren we het beste slagveld van heel Europa. Voor ons zou neutraliteit te riskant zijn. Wij moeten ga ranties krijgen van onze partners om zeker te weten dat Polen niet weer een slag veld wordt. Voor veel Polen is de NAVO die garantie." Behalve voor toetreding tot de NAVO is Polen een grote kanshebber voor het lid maatschap van de Europese Unie. „Als u vandaag in Po len een referendum houdt over de Europese Unie, stemt zeker 70 procent voor toetreding", aldus Kwas niewski in genoemd gesprek over het enthousiasme on danks de te verwachten offers. De tweede en derde dag van het staatsbezoek spelen zich af in respectievelijk Wro claw en in de havenplaats Gdansk. Voor het bezoek aan de universiteit van Wroclaw kunnen Beatrix en Claus hun Pools-Nederlandse woorden boek wel thuislaten. Ze be zoeken er namelijk de 25 jaar oude vakgroep Nederlands, waar op dit moment 120 Po len enthousiast Nederlands leren en zich verdiepen in de literatuur en cultuur van de Lage Landen. Professor Norbert Morciniec begon met de eerste Neder landse taalcursussen. Eén van zijn toenmalige leerlin gen was Stefan Kiedron, die nu hoofd van de Erasmus Leerstoel voor Nederlandse taalkunde is. „Toen was het leren van Nederlands een beetje exotisch. Dat is nu door alle politieke verande ringen gewijzigd, maar veel Polen vinden het interessant om naast de traditionele bui tenlandse talen als Duits ook verder te gaan en bij voor beeld Nederlands te doen", zegt Kiedron. Koningin Beatrix en prins Claus krijgen tijdens hun be zoek Nederlandse poëzie te horen, voorgedragen door Polen. In het maritiem museum in Gdansk ten slotte is een Pools-Nederlandse tentoon stelling georganiseerd en ter verhoging van de feestvreug de liggen twee Nederlandse fregatten in de haven. In het kielzog van het staats bezoek gaat er een economi sche missie naar Polen. Vette contracten en belangrijke in vesteringen vallen er echter niet te verwachten, vertelt adviseur internationale za ken W. Quaedvlieg van VNO/NCW: „Er zal hier en daar wel wat getekend wor den, maar dat wordt zeker niet spectaculair, geen mega- dingen. Het is meer een oriëntering op de huidige si tuatie van Polen, maar niet vanuit het nulpunt, want Ne derland is al tweede inves teerder in Polen." Prijzen zullen oplopen ROME (AFP) - De wereldproductie van thee valt dit jaar kleiner uit dan het record van 2,96 miljoen ton in 1996. De prijzen zullen dan ook iets oplopen. Dat staat in een rapport dat de FAO, de voedsel- en land bouworganisatie van de Ver enigde Naties, heeft opge steld. Het rapport komt ter sprake op de twaalfde bijeenkomst van de intergouvernemente le theegroep, van 2 tot en met 4 juli op Bali. Volgens de FAO is de oogst vorig jaar in de meeste landen uitbundig geweest. Dit jaar zal de theeoogst in Sri Lanka en bij de meeste producenten in Afrika als ge volg van droogte minder groot zijn dan vorig jaar. Ke nia lijkt het meest getroffen te zijn. Daar is de opbrengst in het eerste kwartaal dit jaar 37 procent kleiner ge weest dan in dezelfde perio de van vorig jaar. In India leverde de oogst vo rig jaar het record van 778.900' ton op, 4 procent meer dan in 1995. Uganda, Malawi en Zimbabwe haal den respectievelijk 26, 8 en 6 procent meer thee van hun struiken. Daarentegen oogst te Tanzania 16 procent min der door de droogte die voor al aan het eind van het jaar optrad. De uitvoer van thee kwam vorig jaar uit op 1,1 miljoen ton, 2,6 procent meer dan in het jaar ervoor. Kenia werd de grootste exporteur met 244.200 ton. Sri Lanka voer de zijn theeuitvoer op van 235.700 tot 244.000 ton. De sterkste groei van de export komt op naam van Indone sië. Dat land exporteerde met 96.000 ton ongeveer 21 procent meer dan in 1995. India India had een recordoogst, maar exporteerde 6 procent minder met 154.000 ton. Dat kwan niet alleen door meer eigen verbruik, maar ook door verlies van marktaan delen. China, ook een grote exporteur, zag zijn uitvoer iets verminderen, van 171.000 tot 169.600 ton. Groot-Brittannië bleef op af stand de grootste importeur van thee. Na een sterke ach teruitgang in 1995, nam de import in het afgelopen jaar weer toe met 9 procent tot 148.500 ton. Al maandenlang gevreesd BOCHOLT (ANP) - In de Belgische gemeente Bo cholt, ten zuiden van het Nederlandse Weert, is dinsdag klassieke varkenspest vastgesteld. Naar alle waarschijnlijk heid is de ziekte overgesla gen vanuit Nederland. Het is het eerste Belgische var- kenspestgeval dit jaar. België vreesde al maanden lang dat de besmettelijke veeziekte zich vanuit het noorden zou uitbreiden. De Belgische minister van Landbouw Pinxten heeft met onmiddellijke ingang een vervoersverbod inge steld in tal van gemeenten rondom Bocholt. Het be drijf waar de ziekte is vast gesteld wordt dinsdag ont ruimd. Grens Hoewel Bocholt vlak over de grens ligt bij de Noord- Brabantse plaats Weert, ziet het Nederlandse minis terie van Landbouw op dit ogenblik geen noodzaak voor extra maatregelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7