Nieuw dagverblijf De Wieken Zomertentoonstelling met werk vijftig beeldhouwers Geen muziektent Auditief kunstwerk te horen in Plus Min Bestuurswisseling bij woningbouwvereniging Tegenstand schepenlift DICHTERS Ook aandacht voor ingebruikname van tweede lift Vakantiekamp in Renesse De Zeemanspot in oefening INGEZONDEN STUKKEN DINSDAG 1 JUL11997 NR 26205 5 ZIERIKZEE - Tevredenheid alom, gistermiddag, in het Zierikzeese zorgcentrum De Wieken in Zierik- zee. Onder toeziend oog van vele bewoners en dag voorzieners opende wethouder P. Berrevoets-Rin- gelberg het vernieuwde dagverblijf en de tweede lift. Beide ingrepen waren hard nodig, aldus hoofd activiteitenbegeleidster T. Goedegebure. „We zijn er voor honderd procent op vooruit gegaan," stelt Goedegebure vooraf gaand aan de openingshan deling. Een groter verblijf, meer bergruimte en vooral een „prachtig nieuw keuken blok". „Met een verstelbaar aanrecht, waardoor ook mensen in een rolstoel ge bruik kunnen maken van de keuken. Ideaal, want hier voor hadden we een keuken die zo klein was dat je er hooguit met twee mensen in kon. Voor iemand met een rolstoel was geen plaats," zet Goedegebure uiteen. Dat bij de feestelijke ope ningshandeling lift en dag verblijf zijn gecombineerd, is niet zo vreemd. Aanleiding tot de aanpassing en uitbrei ding van het dagverblijf was de komst van de zo gewenste lift. Doordat deze een hoek van het oude dagverblijf in beslag zou nemen, werd ge kozen voor het naar buiten toe uitbouwen van de locatie voor dagvoorzieners. Ruimte die ten koste gaat van het terras, maar dat zorgt - volgens de activitei tenbegeleidster - niet voor problemen. „Dat terras wordt niet zo vaak gebruikt omdat er pas aan het einde van de middag zon komt. Al leen op heel warme dagen zit ten er meerdere mensen en dat kan nu nog steeds ruim schoots." Het dagverblijf is in eerste instantie bedoeld voor bezoe kers van de dag verzorging. Op maandag en donderdag komt een groep van tien mensen, die allen nog zelf standig wonen, naar De Wie ken toe met als doel geza menlijk activiteiten te ondernemen. De dagvoorzie ning is een belangrijk hulp middel in het streven zo lang mogelijk zelfstandig te blij ven wonen. Daarin speelt onder meer het sociale aspect een rol. Door één of twee keer in de week met andere mensen aan de slag te gaan, kan eenzaam heid worden voorkomen. En doordat een aantal vrijwilli gers zorgen voor vervoer zijn ook slecht ter been zijnde mensen, die doorgaans nau welijks het huis uitkomen, minder aan huis gebonden. „Daarnaast is het bedoeld om de partner te ontlasten. Die kunnen dan eens een boodschapje gaan doen of op visite gaan. Gewoon even een dagje ademhalen," geeft Goedegebure aan. Groepsvoorziening Op de overige dagen kan de groepsvoörziening in het dagverblijf terecht. „Dat is een groep bewoners die ei genlijk met dezelfde proble matiek te kampen heeft als de andere die andere groep. In het algemeen gaat het om nog wat oudere mensen, die moelijk contact met elkaar krijgen. Zij zijn er van 10.30 uur tot na de warme maal- Receptioniste Mariska de Boer verrastte de aanwezigen door, verkleed als nar 'Bijdehandje' uit de nieuwe lift tevoorschijn te springen. (Foto: Marieke Mandemaker) tijd. En 1 juli start er ook een avondproject." In het dagverblijf, dat de toe passelijke naam de Handmo len heeft gekregen, worden diverse, activiteiten onderno men. Op het programma staan bijvoorbeeld arbeids- activiteiten, waartoe het knutselen - aangepast aan ei gen kunnen - behoort. Er vin den ontspanningsactivitei ten plaats, zoals beweging voor ouderen en hersegym- nastiek. Bovendien verzor gen bewoners en dagvoorzie ners hun eigen stekje. Nog een reden waarom het ruim bemeten keukenblok, die door middel van een schuif deur afsluitbaar is, geldt als een uiterst handige voorzie ning. De lift is de tweede aanpassing binnen de Wie ken waar bestuur, directie, personeel en bewoners erg blij mee zijn. De kosten van de lift werden volledig door eigenaar Woonzorg Neder land en het zorgcentrum zelf opgebracht. „Dus als - zo dadelijk mevrouw Berre- voets de tweede lift in ge bruik stelt, kunnen wij vrij moedig zeggen: Deze lift gaat op de eigen kracht van De Wieken naar boven," grapte voorzitter T. Hekman. Geholpen door een eigen be woner opende de wethouder, gewapend met een grote ste nen hand die was neergelegd op een kussen, de lift. RENESSE - In Renesse vindt een vakantiekamp van een week plaats, georganiseerd door de Stichting YMCA Va kanties Zeeland. Ook in Vee- re vinden twee van dergelij ke kampen plaats. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. De week in Rènesse is be doeld voor kinderen in de leeftijd van acht tot en met elf jaar. Het thema van dit kamp is 'een spetterende week in Zeeland'. Een groot deel van de vakantie wordt doorgebracht op het strand, waar onder meer zwemmen, sport, spelen en een groQt avontuurlijk avondspel op het programma staan. De spetterende week staat ge pland van zaterdag 2 tot en met 9 augustus. Voor jeugd in de leeftijd van twaalf tot en met veertien jaar is er het Avonturen- kamp Veere. Een week vol spannende, gekke en nachte lijke avonturen. Vlottenbou- wen, dropping en zelf je eten klaar maken op een vuurtje zijn enkele van de activitei ten die de deelnemers te wachten staan. Ook deze week vindt plaats van 2 tot en met 9 augustus. In dezelfde week vindt ook nog een kamp plaats voor jongeren van vijftien tot en met zeventien jaar. Zij lef en zeilen en surfen en trekken er met een kano op uit. De stichting YMCA Vakan ties Zeeland is onderdeel van het landelijk CJV/YMCA Nederland. CONCERT KLOETINGE - Het Zeeuws Vocaal Ensemble geeft vrij dag 11 juli een koorconcert in de Nederlands Hervormde Geerteskerk van Kloetinge. Bijzondere medewerking aan dit concert wordt ver leend door gitarist Frenk Casteleyn, die solistisch te beluisteren valt in de Baga telles van William Walton en in de baroksuite van Brescia- nello. Voor het overige is er een gevarieerd zomers reper toire samengesteld uit diver se perioden en in diverse stij len. Het koor staat onder leiding van dirigent Kees van Eersel. Het concert be gint om 20.00 uur. TUINIEREN MIDDELBURG - De Zeeuw se Volksuniversiteit heeft woensdag 16 juli de ecolo gisch tuinieren en natuurfo tografie op het programma staan. Deze bijeenkomst in het In formatiecentrum van de Zeeuwse Schaapskudde aan de Nieuwkamerseweg in Heinkenszand is van 14.00 tot 16.00 uur. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 0118-634800. Impressie van verschillende stromingen in beeldhouwkunst ZIERIKZEE - De 32e Zomertentoonstelling Neder landse Plastiek wordt van zaterdag 5 juli tot en met zaterdag 23 augustus gehouden. In het Zierikzeese Burgerweeshuis en in de daarbij behorende tuin to nen vijftig beeldhouwers ongeveer 350 werken. Zij geven een gevarieerd beeld van diverse stromingen in de beeldhouwkunst. Directeur van museum Het Markiezenhof in Bergen op Zoom, R. Bastiaans opent de tentoonstelling vrijdag 4 juli om 17.00 uur Opvallend zijn dit jaar de vele beelden ver vaardigd in hout, met als on derwerpen bijvoorbeeld stil levens op een tafel, fantasievogels of reliëfs met een vrouwenfiguur. Bij verschillende andere kunstenaars staat de mens in al zijn activiteiten centraal. Ook het klassieke naakt en het dier zijn vertegenwoor digd. Bij de abstracte beel den zijn fraaie voorbeelden van het spel met geometri sche vormen, soms geheel of gedeeltelijk gepolijst, ter wijl ook meer conceptuele plastiek wordt aangeboden. Het merendeel van de beel den is uitgevoerd in brons, maar ook marmer, kera miek, hout, koper en staal worden gebruikt. De kunstenaars die deelne men aan de expositie zijn on der anderen Ad Braat, Miems van Citters, Gerda van de Bosch, Gerard Brou wer, Hansje den Hollander en Ernest Joachim. De beeldententoonstelling wordt gecombineerd met schalen en vazen van Tessa Braat die. zich gespeciali seerd heeft in glazuren. Ver der bieden derden allerhan de klein-antiek aan, waaronder zilver glas en kristal, tegels, sieraden, oos ters porselein, aziatica, cu riosa en een ruim aanbod van Krantlezerseen bronzen sculptuur vati Eric Claus schilderijen, tekeningen en grafiek. Variatie Volgens de initiatiefnemers Ad en Tessa Braat van het Burgerweeshuis vormen de tentoongestelde sculpturen een verrassende afwisselen de expositie. Het presenta- tiebeleid versterkt de varia tie: alle beelden worden door elkaar opgesteld op een zorg vuldig uitgekozen plek. Het publiek heeft zo alle vrijheid om te vergelijken, te ordenen en zijn voorkeuren te bepa len. Een van oudste De Zomertentoonstelling wordt sinds 1966 in het Bur gerweeshuis gehouden en is daarmee een van de oudste beeldentuinexposities in Ne derland. Het voormalige Burgerweeshuis leent zich volgens de initiatiefnemers goed voor een dergelijke (verkoop)tentoonstelling: een fraaie romantische bin nentuin, brede gangen, grote zalen en een achttiende- eeuwse stijlkamer met goud leer en plafondschildering. De openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zon dag 3 augustus. STELLENDAM - De Stellen- damse reddingboot de Zee manspot nam vrijdag deel aan een reddingsoefening. De bijboot van het douane- voertuig de Zeevalk sloeg bij boei SG 9 om in de branding. Aan de bemanning van de Zeemanspot de taak de boot en bemanning terug te krij gen bij de douaneboot, want de Zeevalk zelf kon er niet bijkomen. Via de kustwacht Ouddorp ging een oproep uit naar Stellendam. Om onge veer 21.30 uur voer de Zee manspot naar de plek des on- heils toe. Er werd een sleepverbinding tot stand ge bracht. waarna de boot terug naar dieper water werd ge bracht. Ook de drie beman ningsleden, die ongedeerd bij de omgeslagen boot ston den te wachten, werden aan boord van de Zeevalk terug gebracht. De Stellendamse reddingboot legde na mid dernacht weer aan bij de ei gen steiger. RENESSE - Bij de tentoonstelling van Pierre Bis muth in Plus Min, die nog loopt tot zondag 13 juli, is de installatie Humming Piece te horen. Humming is een puur audi tief kunstwerk, bedacht in 1995 en dit jaar uitgevoerd. Bismuth bewerkte telefoon gesprekken. Hij knipte de ei genlijke conversaties weg en liet alleen de 'hums' en de 'hè's' op de band staan. Een eenvoudig idee, dat uiteinde lijk leidde tot een interes sant en origineel 'sound-pie ce' Humming draagt bovendien een menselijk aspect mee; het regisseert en becommen tarieert intieme menselijke handelingen. Een licht ironi sche toets en milde humor ontbreekt niet. Bismuth (1966) woont en werkt in Brussel en Londen. Zijn Nederlandse debuut maakte hij in de expositie Watt, die in het voorjaar van 1994 in Witte de With en de Kunsthal in Rotterdam werd gehouden. Zijn werk heeft sindsdien veel aandacht ge kregen in België, Frankrijk en Engeland. Als zoveel kunstenaars van de jongste generatie maakt hij gebruik van audiovisuele middelen en technieken. Dit jaar exposeert hij onder meer in Parijs, bij de Appel in Amsterdam en bij Witte de With in Rotterdam (opening september). Plus Min is geopend op zater dag en zondag van 13.00 tot 18.00 uur. Als gastconserva tor is Gosse Oosterhof aange trokken. BRUINISSE - De Christelijke Woningbouwvereni ging- Schouwen-Duiveland heeft afscheid genomen van voorzitter B. de Groot. Tijdens de ledenverga dering in het Bruse dorpshuis nam L. Ottens de voorzittershamer over. In een toespraak betitelde mevrouw A. Vroege van het NCIV de scheidend voorzit ter als een fervent voorvech ter van het zorgwoningcom- plex in Bruinisse. In de periode dat De Groot zijn toontje meeblies, groeide het woningbestand van 85 wo ningen in 1974 naar 153 wo ningen in 1997. Veel zaken zijn er volgens Vroege, sinds De Groot als bestuurslid aantrad, veran derd op maatschappelijk ge bied en het terrein van Volkshuisvesting. Mede door het toedoen van de ge pensioneerde gemeentesecre taris werd het toepassen van spouwmuurisolatie in Brui nisse snel ingevoerd. Vooruitstrevende bestuur ders zijn volgens Vroege de pijlers waarop een relatief kleine woningcorporatie als de Christelijke Woning bouwvereniging drijft. Als blijk van waardering kreeg De Groot een zilveren onder scheiding opgespeld. Na mens het bestuur werd een moderne kleurenprinter overhandigd. De heer W. Ok- kerse werd in de Raad van Commissarissen benoemd. GOES - Watersporters voelen niets voor een sche penlift over de Zandkreekdam bij het Veerse Meer. Zo blijkt uit een schrijven van het Breed Overleg Deltawateren (BOD) aan de leverancier. Verwacht wordt dat met de komst van de Westerschelde- tunnel de problemen groter zullen worden, waardoor het BOD pleit voor goede oploss ingen. De watersporters vinden het bovendien niet fair dat de scheepvaart wordt opge zadeld met een verkeerspro bleem. Dat is tegelijkertijd ook de reden dat een sche penlift niet als oplossing wordt beschouwd. De water sporters pleiten voor de re alisatie van een tweede over gang/brug over de tweede sluisdeur, wat ook de capaci teit van de sluis zal verbete ren door een efficiënter ge bruik. Een tweede sluisovergang valt naar verwachting ook aanmerkelijk goedkoper uit. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Zaterdagmiddag 28 juni stond ik om kwart over één op de Markt in Brouwersha ven om de geplande concer ten van de Witte van Haem- stede en Apollo te beluisteren. Tot mijn stom me verbazing was ook nu weer geen muziektent aan wezig. Dit was naar mijn me ning reeds de tweede keer dat de gemeente heeft ver zuimd deze tent op te zetten. Zelfs op Koninginnedag moesten de muzikanten van Apollo een concert verzorgen op haastig naast elkaar ge plaatste boerenwagens, het geen de kwaliteit van de mu ziek niet ten goede kwam. Vóór de samenvoeging van de gemeenten was er zo'n voorval niet geweest. De coördinatie die er in een ge meente als de onze behoort te zijn is blijkbaar niet aanwe zig en dat doet afbreuk gan het culturele gebeuren. Een dringend advies mijnerzijds aan het gemeentebestuur is dan ook om afspraken ook te laten uitvoeren, zodat nega tieve geluiden over de sa menvoeging niet nog sterker worden. J. VAN DIEMST Zierikzee ZIERIKZEE Collecte De collecte ten bate van de Maag Lever Darm Stichting heeft in Zierikzee 677,25 gul den opgebracht. Kreamiddag Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei houdt woensdag 2 juli de laatste kreamiddag van het seizoen. Kinderen in de leeftijd van zes tot tien jaar gaan van 13.30 tot 15.30 uur vliegers maken. Voor na dere inlichtingen: telefoon 412075: BURGH-HAAMSTEDE Maandagavondzang In het kader van de Maan dagavondzang geeft het trompetduo Herman en Henk-Jan Drost maandag 7 juli een uitvoering in de Ge reformeerde kerk. Frans van Tilburg bespeelt het orgel. Het programma staat onder leiding van Jan van den Driest. De aanvang is om 20.00 uur. SCHARENDIJKE Strandvolleybal De Plattelands Jongeren Zuid(PJZ)houden zondag 13 juli een strandvolleybaltoer- nooi naast paviljoen Beach- club op het Noordzeestrand aan de Brouwersdam. Zowel teams (vier personen) als in dividuen kunnen zich in schrijven, voor 9 juli via tele foon 695040. Het toernooi begint om 13.30 uur. BROUWERSHAVEN Speldje J. van Dijke kreeg vrijdag avond in zijn woning aan de Schendersweg in Brouwers haven een speldje met dia mant opgeprikt ter ere van zijn zestigjarig lidmaatschap van de Bouw- en Houtbond FNV. Een bijzondere hande ling, want nog maar enkele maanden geleden kreeg Van Dijke een speld uitgereikt voor vijftigjarig lidmaat schap. Nader onderzoek wees echter uit dat er iets mis was gegaan in de bereke ning. De inwoner van Brou wershaven bleek al van voor de oorlog lid. De FNV be sloot het misverstand met een onderonsje in besloten kring goed te maken en speldde Van Dijke het aan denken alsnog op. Voor een nog mooiere speld moet de geëerde FNV-er nog even ge duld hebben. In het jaar 2000 viert hij zijn zeventigjarig lidmaatschap. Schoenverkoop In woonzorgcentrum Poor tershof in Brouwershaven vindt woensdag 2 juli een schoenverkoop voor 55-plus- sers plaats.Vrijwilligers hel pen tussen 14.00 en 16.00 uur met het passen van schoenen. Een dag later, donderdag 3 juli, vindt een 55-plus mode show plaats. Deze mode show, die om 14.00 uur be gint, wordt verzorgd door bewoners en vrijwilligers van Poortershof. Na afloop is er gelegenheid de kleding zelf te passen en eventueel te kopen. ZONNEMAIRE Natuurexcursies Belangstellenden kunnen donderdag 3 en 10 juli deelne men aan een natuurexcursie op het Grevelingenmeer. Het vertrek is om 9.30 of 13.00 uur vanaf de haven van Bom- menede. De deelnemers gaan te voet over de eilanden, waar een gids van Staatsbos beheer vertelt over wat er groeit en bloeit. De excursie duurt ruim twee uren. Deel name is alleen mogelijk na aanmelding bij de VW Brouwershaven. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeen ten wordt zaterdag 5 juli oud papier opgehaald. De actie start om 8.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. LU LU cm h— OO Meisje Zij had haar mooiste jurkje aan, was immer blij, haar blik zo eerlijk. Bleet vaak om mooie dingen staan, de geur van bloem vond zij zo heerlijk. Zij moederde zo lief met pop. de zon liet dit ons al beschijnen. Een ieder keek hiervan soms op, toch mooi te leven zonder pijnen? Ineens was 't meisje van de weg kon dit nu zomaar weer gebeuren? Daar kwam hierdoor veel overleg, waarbij haar ouders bleven treuren Is nu de mens al zover heen, dat handen grijpen naar dit leven? Was nu een hart al zover steen, dat ouders hiervoor moesten beven? Zij had haar mooiste jurkje aan, mocht deze bloem niet verder bloeien? Wat had zij iemand ooit misdaan, dat zij bij ons niet meer mocht groeien? P. C, Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuls-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5