PvdA worstelt met coffeeshop Toneelstuk over het pesten door leerlingen van brugklas Via ZekaTel goedkoper bellen naar buitenland Collecte voor thuisfront Botsing door voorrangsfout Afscheid van kleuter juffen A Vrees soepele voortgang integraal veiligheidsbeleid Externe deskundigheid nodig beter functioneren personeel DINSDAG 1 JUL11997 NR 26205 3 Voor 95 procent van de Zeeuwen ZIERIKZEE - ZekaTel biedt vanaf vandaag, dins dag 1 juli telecomdiensten aan aan consumenten en bedrijfsleven in Zeeland. Het goedkoop bellen naar het buitenland via 1600 Internationaal is het eerste product dat op de markt wordt gebracht. Meerderheid gemeenteraad kant zich tegen gedoogbeleid In het kacler van de handhaving van de wet worden er regelmatig hennepkwekerijen gesloten ZIERIKZEE - De meerderheid van de gemeenteraad kant zich tegen een gedoogbeleid voor softdrugs. Al leen D66 en GroenLinks pleiten voor de komst van een coffeeshop. PvdA-woordvoerder A. van den Berge wijst een gedoogbeleid ook af, maar erkent dat daar binnen zijn fractie inmiddels een fifty-fifty verdeeldheid over bestaat. De basis van het netwerk is het regionale glasvezel- en kabelnetwerk van de Neder landse energie- en kabelbe drijven. Op dit moment be reikt dit netwerk driekwart van alle Nederlanders. In Zeeland wordt, door het nieuwe glasvezelnet, in het voorjaar van 1998 ruim 95 procent van alle percelen be reikt. Delta Nutsbedrijven verhuurt dit net aan Zekatel. Vanaf dinsdag 15 juli kunnen particuliere consumenten en bedrijven die voor tenminste honderd gulden per maand naar het buitenland bellen, gebruik gaan maken van 1600 Internationaal. Vanaf 1 augustus wordt nog een tweede product aan het pak ket toegevoegd, namelijk ISDN-lijnen voor de zakelij ke markt. Eerder dit jaar, in april, is ZekaTel begonnen met het aanbieden van huur- lijnen aan de zakelijke markt. Van de dienst 1600 Interna tionaal kan iedereen gebruik maken die een telefoonaan sluiting heeft. Er is geen ap paratuur voor nodig en de ge bruiker betaalt geen aan sluit- of abonnementskosten. De aansluiting kan binnen een dag worden geregeld en is ook te gebruiken voor da ta- en faxverkeer. De beller kiest voor 1600 in plaats van SCHOUWEN-DUIVELAND -Protestants Interkerkelijk Thuisfront (PIT) houdt van 1 tot 6 september zijn vijftig ste huis-aan-huis collecte. Onder het thema 'Vredesta ken... niet alleen sturen, de gebruikelijke toegangsco de 00. ZekaTel introduceert twee paketten van deze dienst: het EnerTel 3 Landenpakket en het EnerTel Wereldpakket. Voor beide paketten is het basistarief 5 tot 10 procent lager dan de tarieven van PIT-Telecom. Afhankelijk van het gebruik geeft Zeka Tel nog extra korting. Voor het eerste pakket is dit 20 procent, wanneer maande lijks voor minimaal honderd gulden internationaal wordt gebeld. Voor het Wereldpak ket is deze korting minimaal 15 procent voor diegenen die maandelijks meer dan vijf honderd gulden naar het bui tenland verbellen. De kor ting kan oplopen tot 25 procent. Betaaltelevisie Naast telecomdiensten stapt ZekaTel ook de televisiewe reld in, door het aanbieden van betaaltelevisie. Voor het aanbieden van films en ande re themapaketten, maakt Ze kaTel deel uit van het lande lijk georiënteerde Media- kabel. Met internet provi ders in de provincie is Zeka Tel in onderhandeling over mogelijke samenwerking in de toekomst. maar ook steunen' werft het PIT gelden voor de uitvoe ring van de doelstellingen: aandacht voor alle uitgezon den militairen en financiële steun voor activiteiten en projecten voor hun geestelijk welzijn. De fractieleden brachten maandagavond in een ge combineerde vergadering van de commissies Algemene Interne Zaken (AIZ) en Maat schappelijke Aangelegenhe den advies uit over de notitie drugsbeleid. Het college van b en w stelt op basis van die notitie voor een gedoogbe leid voor softdrugs af te wij zen en ten aanzien van cof feeshops vast te houden aan de nul-optie, met andere woorden: geen legaal ver kooppunt voor softdrugs toe te staan. Dit voorstel spoort met het coalitie-programma van Pv dA, CDA en VVD. Van den Berge liet weten, dat er sinds de vaststelling van dat pro- Het boek 'De Morgenster' van Ellen Thijssinger gold als basis voor dit project, waar circa honderdtachtig brugklassers aan deelna men.* De meesten leverden een aandeel in de diverse scè nes en de overigen zorgden voor de ondersteunende mu ziek en bouwden het decor. De dramadocentes Naveen Visser en Katinka van den Dool zorgden voor de algehe le coördinatie. De verschil lende scènes werden afzon derlijk in groepjes ingestudeerd onder leiding van leerkrachten en enkele leerlingen uit de hogere groe pen. Voor het project was dit keer slechts twee dagen uitge- gramma 'enige verschuiving' binnen de PvdA-fractie over dit onderwerp heeft plaats gevonden. SGP/GPV en D66 speelden als oppositiepartijen gretig in op deze mededeling. C. Flikweert (SGP) informeer de of de 'fifty-fifty' verde ling ook geldt voor de beide PvdA-wethouders en of dit terugtrekking van één van hen tot gevolg kan hebben. Van den Berge liet daarop weten nog steeds te opteren voor het college-programma zoals dat op 2 januari werd bekrachtigd, maar dat er best kans is dat de visie be treffende het drugsbeleid in der toekomst wordt bijge trokken. Een dag minder in vergelijking met vorig jaar. ,,Dat is jammer," vinden de beide dramadocentes. „In zo'n kort tijdsbestek kom je niet aan enige verdieping toe," vindt Visser. Alleen al het aaneenschakelen van alle scènes en de organisatie ach ter de schermen vergen, vol gens haar, aanzienlijk meer tijd dan er nu voor beschik baar was. 'Tweedehands broeken, tweedehands jas; tweedehands boeken, twee dehands tas. Zelfs zijn moeder en zijn fiets, Tweedehands, Hij heeft niets.' Die pesterige tekst vormt de steld. Het" voorstel van b en w behelst ook een regionaal (sof t)drugspreventiebeleid Daar brachten de commissies een unaniem positief advies op uit. Districtsbeleid Burgemeester J. Asselbergs erkende dat Schouwen-Dui- veland met dit voorstel af wijkt van het districtsbeleid. De situatie hier wijkt vol gens hem echter ook notoir af van die in Goes, waar al ze ven 'coffeeshop-achtige' ver kooppunten zijn en men te rug wil naar maximaal twée. Op Schouwen-Duiveland is de drugsproblematiek, vol gens Asselbergs, vroegtijdig onderkend en wist men de vestiging van coffeeshops met succes tegen te houden. Handhaving van de wet op dit gebied heeft wat de bur gemeester betreft 'prioriteit met stip' en hij verwees als voorbeeld naar het regelma tig sluiten van hennepkwe- rode draad in het stuk. Doel wit van de pesterijen is Tho mas. Hij wordt gepest door zijn medescholieren. Meestal ondergaat hij het lijdzaam, af en toe haalt hij even uit. Dat dreigt mis te lopen als er een mes aan te pas komt, maar de directeur van het 'Waps College' blijkt het on verwacht op te nemen voor Thomas. Zwerfster Thomas wordt goede maatjes met de zwerfster Rosa, die hij zelfs onderdak geeft in het huis bij zijn vader en zijn stiefmoeder. Rosa voelt zich daar echter niet thuis en zoekt haar heil weer op de straat. Thomas gaat haar achterna en blijft drie weken lang spoorloos. Vertoefend bij een groepje zwervers ontpopt hij zich plots als held. Als één van hen dreigt dood te gaan door de vele ontberingen, komt Thomas in actie. De hulpver- op Schouwen-Duiveland. (Foto: Marieke Mandemaker) kerijen. M. Plagge, gebruikmakend van het spreekrecht pleitte voor de vestiging van een coffeeshop en beargumen teerde, dat er op Schouwen- Duiveland veertienhonderd softdrugsgebruikers zijn en daar zomers nog ruim dui zend gebruikende toeristen bijkomen. Hij verweet de ge meente struisvogelpolitiek en vond het niet echt netjes om 'Goes met andermans rommel op te schepen.' H. de Vries (Gr.Links) gaf een opsomming van de moge lijke voordelen van een cof feeshop: legalisering, be heersing, registratie en solidariteit ten opzichte van Goes. Zij pleitte voor een proef van tenminste een jaar met een coffeeshop in Zierik- zee: Breed kader D66 woordvoerder J. van der Veer trok zijn betoog in een leners zijn snel ter plekke en de zieke zwerver krijgt de verzorging, die hij nodig heeft. Rosa, inmiddels ook erg verzwakt, wordt door Thomas aangespoord zich ook te laten verzorgen. Thomas' vader en stiefmoe der lezen het bericht in de krant en zijn bijzonder trots op hun zoon. Een verzoening volgt en als Thomas ten slot te terugkeert op het school plein scandeert niemand meer het liedje over de twee dehands kleren en spullen. Het decor toont drie locaties: de huiskamer, het school plein en de vuilnisbak waar omheen de zwervers gegroe peerd zitten. Met de weinige belichtingsfaciliteiten in de aula van de RSG werd ge tracht deze speelplekken zo goed mogelijk te accentu eren. Muziek Onder leiding van muziekdo cent B. de Wolf zorgde een groep brugklassers voor pas sende muzikale ondersteu ning. Lekker pittig klonk het slot, toen de muziek met zang werd ondersteund. Vrijdag ging het project van start. In die ene dag werden eerst grofweg de contouren van de scènes gezet om ver volgens zo mogelijk nog wat verfijningen aan te brengen. Vakantie Maandagochtend restte slechts weinig tijd voor nog een korte repetitie binnen de verschillende groepen. Daar na moesten alle scènes ineen geschoven worden. Een om vattend karwei dat voor één uur maandagmiddag gereed diende te zijn. Toen immers was het tijd voor de generale repetitie, bijgewoond door enkele honderden medescho lieren. Medescholieren, die echter hun hoofd blijkbaar al bij de vakantie hadden en weinig respect konden op brengen voor de presentatie van de brugklassers.Botsing breed kader. Verwijzend naar historie en heden, acht te hij de huidige maatschap pij ondenkbaar zonder roes middelen, waarvan tabak en alcohol wel maatschappelijk geaccepteerd zijn en drugs niet. Hij voerde aan dat er in Nederland 700.000 mensen cannabis gebruiken, van wie er 20.000 verslaafd zijn aan harddrugs. Dat gebruik van softdrugs leidt tot hard drugsgebruik noemde hij 'een fabeltje' op basis van de cijfers van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Volgens Van der Veer is al leen met een legaal verkoop punt voor softdrugs een slag toe te brengen aan de illegale handel. ,,In wezen is het allemaal verstoppertje spelen zolang in Den Haag kennelijk de moed ontbreekt een besluit te nemen over legaal zijn of verboden," aldus Asselbergs die eën gedoogbeleid ziet als 'je ogen sluiten voor de wet, ingegeven door wildgroei.' Hij schetste hoeveel burge meesters 'op hun bek gaan' voor de bestuursrechter bij hun pogingen het aantal ver kooppunten van drugs te «be perken. Met de huidige wet telijke instrumenten is, volgens Asselbergs, boven dien ook niks te doen aan huisdealers zonder dat er sprake is van aantoonbare overlast. Bijdrage Een bijdrage aan de discussie leverde ook A. van Kessel, districtscoördinator van het ZCAD. Volgens hem leidt re gelmatig cannabisgebruik bij jongeren vaak tot depres sie en vermindering van am bitie. Een opmerking die hem door enkele commissie leden overigens niet in dank werd afgenomen. Districtschef Politie Ooster- scheldebekken J. Eckhardt gaf een toelichting op de ex tra politiesterkte in relatie met een coffeeshop, te weten een halve formatieplaats per legaal verkooppunt. De betrokken stellingen ble ven in de tweede discussie ronde gehandhaafd. De vol tallige commissie toonde zich voorstander jaarlijks het drugsbeleid kritisch on der de loep te nemen, gezien de talrijke ontwikkelingen in deze materie. SCHARENDIJKE - Een voorrangsfout in Scha- rendijke mondde giste ren uit in een aanrijding tussen twee personen auto's. De schade bleef beperkt tot het blik. Een 68-jarige automobi list uit het Duitse Kem pen reed over de Ingrid- straat, komende uit de richting van de Elkerzee- seweg. De Duitser wilde rechtdoor de Deltastraat inrijden. Daarbij ver zuimde hij voorrang te geven aan een 27-jarige automobilist uit Stam persgat. De aanrijding vond plaats rond 12.00 uur BROUWERSHAVEN - De 'kleuterjuffen' L. van der Mark en E. Quant nemen vrijdag 4 juli afscheid van School met de bijbel De Schouw in Brouwershaven. Beiden verlaten de school na twaalf jaar trouwe dienst. Vrijdagochtend zijn er 'fees telijkheden' voor de kinde ren. 's Avonds kunnen andere be langstellenden tussen 19.30 en 21.00 uur afscheid nemen van juffrouw Van der Mark. Deze receptie is in De Schouw aan het Brouwse Kerkplein. Het officiële afscheid van juffrouw Quant is op 26 sep tember, omdat zij nog tot 1 oktober in dienst is. Zij heeft dan veertig jaar in Brou wershaven gewerkt als kleu terjuffrouw. ROMMELMARKT BROUWERSHAVEN - Op de Markt in Brouwershaven wordt op de zaterdagen 19 ju li en 23 augustus een kinder- rommelmarkt gehouden. Be langstellende kinderen tussen de zes en twaalf jaar kunnen een pasje afhalen bij het WV-kantoor. De markt is van 9.00 tot 12.00 uur. Dinsdag 1 juli Kerkwerve Klaverjassen. Eetcafé Kerk werve. 20.00 uur. Woensdag 2 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. FNV-spreekuur. MFC. 10.00- 11.30 uur. Kreamiddag SKW De Licht boei: vliegers maken. MFC. 13.30 uur. Kerkwerve Collegebezoek in dorpshuis 't Zuudènde. 19.30 uur Burgh Lezing en zang onder leiding van kerkmusica Wilma ten Wolde in de Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Schoenverkoop 55-plussers in woonzorgcentrum Poor tershof. 14.00 uur. Orgelconcert Theo Jellema uit Leeuwarden. Sint Nico- laaskerk. 20.00 uur. Donderdag 3 juli Renesse Zomeravondconcert door muziekvereniging Luctor et Emergo in de Jacobuskerk. 20.00 uur. Brouwershaven Modeshow voor 55-plussers in woonzorgcentrum Poor tershof14.00 uur. Zonnemaire Natuurexcursie op Grevelin- genmeer. Vanaf haven Bom- menede. 9.30 en 13.00 uur. Vrijdag 4 juli Kerkwerve Party Night. Eetcafé Kerk werve. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Voorronde van de Karaoke Mega Tour in de Schouwse Tapperij. 21.00 uur. Zaterdag 5 juli Zierikzee Boekenmarkt, Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, Repetitiegebouw Kaersema- kerstraat, 9.00 -16.00 uur. Moriaanshoofd Show oude tractoren en stationaire motoren, Boots- weg 2, 13.00 -17.00 uur. Scharendijke Pleinfeest bij de Helchersee- school aan de Klaproos- straat 8.10.00 tot 14.00 uur. Bruinisse Vogeltentoonstelling De Nachtegaal in de Molenstraat 42a van 10.00 tot 14.00 uur. Zondag 6 juli Neeltje Jans Meeting VW Kevers. Par keerterrein bij Delta Expo. Vanaf +10.00 uur. Maandag 7 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Herman en Henk-Jan Drost, trompetduo en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Woensdag 9 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Orgelconcert Bram Beekman. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwerve. 20.00 uur. Noordgouwe Collegebezoek in het dorps huis. 19.30 uur. Bruinisse Zangavond in de Gerefor meerde Kerk. 20.00 uur. Donderdag 10 juli Brouwershaven Gospelconcert Phil Mason's New Orleans All-Stars (Brouwse Dag). Sint Nicolaaskerk. 21.30 uur. Zonnemaire Natuurexcursie op Grevelingenmeer. Vanaf haven Bommenede. 9.30 en 13.00 uur. Vrijdag 11 juli Kerkwerve Karaoke video show. Eetcafé Kerkwerve. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke Mega Tour. Café-restaurant De Burghse Babbelaars. 21.00 uur. Scène uit de toneelbewerking van 'De Morgenstervan Ellen Thijssinger door brugklassers van de Regionale Scholengemeenschap 'Professor Zeeman'. (Foto: Marieke Mandemaker) Vroegtijdig vertrek projectmedewerker ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs heeft enige vrees over de soepele voortgang van het in tegraal veiligheidsbeleid nu projectmedewerker B. Vorster tussentijds vertrekt. Vorster heeft gekozen voor een vaste aanstelliQg bij de afdeling planologie van de gemeente Roosendaal. Het project loopt tot 1 decem ber, waarna op basis van de uitkomsten integraal be leid wordt geformuleerd. Asselbergs ziet bezwaren in het aantrekken van een projectmedewerker voor de korte periode van septem ber tot december. Met het oog op specifiek toekom stig beleid pleitte hij voor een structurele formatie plaats. Tussenvoorstel J. van der Veer (D66) kwam met een tussenvoorstel: een projectmedewerker voor de duur van anderhalf jaar. Hij kreeg daarin steun van de fracties van SGP/GPV, PvdA, GroenLinks en WD, terwijl J. Roukema (RPF) geen problemen had met het aantrekken van een vaste medewerker. Asselbergs kon zich best voorstellen dat de fracties nu niet direct een structu rele arbeidsplaats advi seerden. Anderzijds vroeg hij zich af wat voor mede werker je kunt aantrekken voor een periode van ander half jaar. Hij voorzag een 'jo-jo effect. Van der Veer was in dit op zicht veel minder somber. „Ga maar eens met de sug gestie van een flexibel con tract aan de slag," advi seerde hij. Als blijkt dat het op basis daarvan niet lukt een juiste medewerker aan te trekken, kan de zaak alsnog worden bekeken. Asselbergs zei begrip te hebben voor het advies, maar hield zijn persoonlij ke zorgen over mogelijke hiaten in het hele IVB-ge- beuren. Krediet van 174.000gulden vereist ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil externe deskundigheid aantrekken voor het ver beteren van de personeelsfunctie binnen het ambte lijk apparaat. Daar is een krediet van 174.000 gul den voor vereist. Wethouder G. J. van der Salm kwam maandagavond met dit nagekomen voorstel in de commissie Algemene Interne Zaken (AIZ). Gezien de haast die geboden is, drong hij aan op een snelle advisering binnen de com missie.Binnen de huidige or ganisatie blijkt het streef beeld niet haalbaar en dient er een kwaliteitsverbetering plaats te vinden. Begrip J. van der Veer (D66) zei best begrip te hebben voor moge lijke hiaten en zag het aan trekken van externe deskun digheid voor verbetering als een investering in de toe komst. H. de Vries (GroenLinks) be treurde het dat de deskun digheid niet intern beschik baar is. C. Flikweert (SGP/ GPV) en J. Roukema (RPF) kregen desgevraagd te ho ren, dat bestaande functie omschrijvingen slechts enige aanpassing behoeven en dat niet opnieuw het wiel be hoeft te worden uitgevon den. Er is volgens Van der Salm reeds budget beschikbaar voor een opleidingsplan en voor incidentele cursussen in verband met de start van de nieuwe gemeentelijke orga nisatie. De fractie van CDA was niet vertegenwoordigd binnen deze vergadering. De overige commissieleden brachten een positief advies uit. ZIERIKZEE - Het thema pesten stond centraal tij dens het toneelproject voor alle brugklassers van de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman. Gisteren werd het resultaat van dit project gepre senteerd met twee opvoeringen: 's middags voor de medeleerlingen en 's avonds voor ouders en belang stellenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3