Dure auto minder veilig MKB wil meer steun aan het kleinbedrijf Raad van State verbiedt windmolenpark Friese Wad mmsR Nijmeegse studenten lakoniek over plagiaat Minder mensen zonder aanvullend pensioen Nijmeegse evenementen zijn schoon 'Groei Schiphol was al bekend bij ministerie' ANWB keurt caravans bij grens Hazeldonk JHÜiAiAfcSm Om groei te verstevigen Eigen enquête invullen normaal Nog negen procent werknemers i Tik voor Mercedes, Volvo S40 op afstand de veiligste Onzorgvuldig omgegaan met bezwaren Volgens president-directeur Smits Advocaat wil 6-jarige als getuige Eerste boete voor EO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DELFT (ANP) - Extra maatregelen zijn nodig om de groei in de categorie kleine bedrijven (maximaal vier werknemers) te verstevigen. De organisatie van kleine en middelgrote ondernemin gen, MKB Nederland, wil - dat de overheid een -aantal met name fiscale wijzigingen doorvoert die 400 tot 500 mil joen gulden kosten. De afgelopen jaren heeft het kabinet al een aantal maat regelen genomen waarvan vooral kleine bedrijven pro fiteerden. Er blijven volgens de organisatie echter nog knelpunten liggen. Een aan tal is puur administratief: zo bepleit MKB Nederland dat wetswijzingen zoveel moge lijk worden geclusterd en lang van tevoren wórden aangekondigd. Andere kos ten geld, zoals het verruimen van een aantal vrijstellingen en het fiscaal aftrekbaar ma ken van particuliere inva liditeitsverzekeringen. Belang MKB Nederland wijst erop dat het belang van het klein bedrijf toeneemt. In 1991 werkte 9,2 procent van de werkzame beroepsbevolking in een kleine onderneming, in 1994 was dat 9,4 procent. In dat jaar werkten 523.000 mensen in het kleinbedrijf. NIJMEGEN (ANP) - In een werkstuk bronnen niet vermelden, bij een gezamenlijke opdracht er de kantjes vanaf lopen en de vragenlijsten van je eigen enquête zelf invullen: de helft van de Nijmeegse stu denten doet het wel eens. En zonder spijt, want is het niet logisch om zoiets te doen? In opdracht van de Konink lijke Academie van Weten schappen (KNAW) onder zochten drie eerstejaars studenten van de Katholieke Universiteit Nijmegen hoe vaak bedrog, plagiaat en „meeliftgedrag" daar voor komt. Aan regelrecht plagiaat maakt ongeveer 60 procent van de studenten zich „af en toe, of regelmatig" schuldig. Deze studenten schrijven in een werkstuk stukken tekst over uit wetenschappelijke literatuur, maar vermelden die niet als bron. De meeste overtredingen van de studenten zijn echter niet heel ernstig, concluderen de onderzoekers. Het gaat voor al om lichtere vormen. Bijna 70 procent vult wel eens ei gen vragenlijsten voor een onderzoek in, een kwart ver andert de uitkomsten van een onderzoek om tot betere resultaten te komen. De helft van de laatste groep kan daar mee leven. Ook meeliftgedrag is popu lair: je laat een medestudent hard werken aan een geza menlijke opdracht, doet zelf weinig tot niets eh krijgt ver volgens dezelfde studiepun ten als hij. De helft van de Nijmeegse studenten doet het wel eens. In navolging van de geënquê teerden zijn de onderzoekers nogal lakoniek over de over tredingen. Over meeliften zegt één van hen: „Het is lo gisch. Als je het heel druk hebt, laat je andere studen ten gewoon wat meer doen." DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 488.000 werknemers hebben geen aanvullende pensioenvoorziening bo venop de AOW. Dat is 9 procent van het totaal. In 1985 had 18 procent van de werknemers nog geen aanvullende pensioenvoorziening. Dat blijkt uit een onderzoek dat is verricht in opdracht van de Sociaal- Economische Raad en het ministerie van Sociale Zaken. Tot de werk nemers zonder aanvullend pensioen horen vooral vrou wen, flexibele krachten, jon geren en mensen met lage in komens. Ook werknemers bij kleine bedrijven hebben vaak geen pensioenregeling. De halvering van het aantal werknemer zonder pensioen in de laatste tien jaar komt vooral doordat de toegangs drempels tot de pensioen fondsen zijn verlaagd, aldus het onderzoek. Zo mogen vrouwen en deeltijdwerkers niet langer worden uitgeslo ten van deelname aan een pensioenregeling op grond van sekse of het aantal uren dat ze werken. De onderzoekers signaleren dat het aantal flexibele con tracten toeneemt. Toch hoeft het aantal werknemers zon der pensioen niet te stijgen dankzij een akkoord dat de sociale partners hebben ge sloten om ook deze groep de mogelijkheid te geven een pensioen op te bouwen. 'Witte vlekken' Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken, die het rapport dinsdag in ontvangst nam, meent dat het de goede kant op gaat met het weg werken van de „witte vlek ken" op pensioengebied. Maar 9 procent werknemers zonder aanvullende pen sioenvoorziening is nog steeds teveel, aldus de be windsman. Hij zal binnen kort met de sociale partners overleggen over maatregelen om het percentage „zo dicht mogelijk naar nul" te bren gen. Tijden cn standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentnim Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 2 juli 02.15 143 08.20 -150 14.45 153 20.50 -137 3 juli 03.20 154 09.15 -144 15.45 157 21.40 -142 ROOMPOT BUITEN 2 juli 00.40 145 07.05 -146 13.15 156 19.35 -135 3 juli 01.35 156 07.55 -144 14.00 161 20.20 -144 BRUINISSE 2 juli 02.00 153 08.25 -158 1 15.00 160 20.50 -147 3 juli 03.40 160 09.15 -153 16.10 167 21.40 -152 WEMELDINGE 2 juli 02.15 164 08.25 -164 14.50 175 20.55 -152 3 juli 03.20 176 09.20 -160 15.45 180 21.45 -158 Springtij: 6 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De duurste middenklassers zijn in hun categorie het minst veilig. Dat melden Euro pese consumentenorganisaties en autoclubs die sa men met het Britse en Zweedse ministerie van Ver keer dertien middenklas auto's rond de 50.000 gulden hebben onderzocht. De modellen waarvan het veiligheidsimago een forse deuk heeft opgelopen, zijn de Audi A4, BMW 316, Citroën Xantia, Mercedes C180, Peu geot 406, Rover 600 en Saab 900. Na botsproeven kregen ze de laagste waardering: twee sterren. Veiliger'zijn de Ford Mon- deo, Nissan Primera, Opel Vectra, VW Passat en de Re nault Laguna. De onderzoe kers hebben die gehoneerd met drie sterren. De Volvo S40 is met vier sterren „op afstand de veiligste". Bij de proeven zijn de consu mentenorganisaties uitge gaan van nieuwe, strengere criteria die bovendien meer op de praktijk zijn afge stemd. De Verenigde Staten en Australië hebben daar voor model gestaan. De re sultaten van de test hebben in die landen grote invloed op het kooppatroon. Met hun aanpak lopen de consumentenorganisaties vooruit op Europese regels die in 1998 voor nieuwe en 2003 voor alle auto's gelden. „Fabrikanten mogen daar om niet langer wachten met de productie van veiliger au to's", vinden de consumen tenorganisaties. E' en van de proeven bootste een situatie na waarbij twee auto's voorzien van dummy poppen die elk 50 km/u rij den, elkaar deels frontaal ra ken. Belangrijk bij frontale aanrijdingen is dat de passa giersruimte groot genoeg is. Daaraan voldoet alleen de Volvo. Zijairbags Twee van de testauto's wa ren voorzien van zijairbags: de Volvo en de Mercedes. Bij de Volvo zit die in de stoel en bij de Mercedes in het por tier. De zijwaartse botsproef wees uit dat de luchtzak van de Volvo de klap goed op vangt, terwijl die van de Mercedes te weinig bescher ming biedt aan de bestuur der als die de stoel in de mid delste positie heeft staan. De autoproducenten waren zelf aanwezig bij de bots proeven. Ook konden ze re ageren op testresultaten. „Die zijn voor hen niet ver rassend, want ze kennen de zwakke plekken zelf heel goed", zegt K. van Tankeren van de Consumentenbond. De uitkomsten na een soort gelijk onderzoek onder klei nere compactauto's waren nogal alarmerend. „Wij heb ben signalen gekregen dat de industrie nadien aan meer veiligheid werkt", verklaart Van Tankeren. 'Plaatsing van windmolens langs het Friese Wad stuit op grote bezwaren. De Raad van State erkent die bezwaren. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - De plaatsing van negen grote bank in Leeuwarden, windmolens langs het Friese Wad in de gemeente Ferwerderadeel gaat definitief niet door. De Baad Zorgvuldiger van State heeft hier maandag een stokje voor ge stoken. Eerder had de rechtbank in Leeuwarden het plan voor de bouw van negen grote windturbines van elk 35 me ter hoog al tegengehouden. Volgens de rechtbank zijn de gemeente Ferwerdera deel en de provincie Fries land, beide verantwoorde lijk voor de vergunning, onzorgvuldig omgegaan met de bezwaren tegen het plan. Het plan voor de grootscha lige windturbines, op 550 tot 750 meter van de Wadden zeedijk, riep meteen al felle bezwaren op. Zowel de Wad denvereniging als Friese mi lieugroepen zijn tegen. Ook de kunstenaar I. Willems- ma, schepper van het nabij gelegen kunstwerk De Tem pel, diende bezwaren in. En een aantal van deze bezwa ren zijn niet juist afgehan deld, oordeelde de recht- Reden voor gemeente en provincie om via een hoger beroep een definitieve uit spraak te vragen bij de Raad van State. Volgens deze uitspraak moet de besluitvorming over dit grootschalig plan zorgvuldiger zijn en komen een aantal bezwaren - waar onder die van kunstenaar Willemsma - inderdaad voor behandeling in aanmerking, reden om het huidige plan definitief tegen te houden. NIJMEGEN (ANP) - Nijme gen gaat als eerste gemeente een milieuzorgsysteem losla ten op alle evenementen in de stad. Tijdens de Zomerfeesten geldt een folderverbod. Alle horeca-ondernemers moeten duurzame kunststof statie geldglazen gebruiken. Uri- nestank wordt bestreden met bacterieën. Op drang hekken komen „glazenplan- ken", waarin bezoekers hun glazen kunnen parkeren. In een gedeelte van de stad gebruikt de horeca eetbare snackbakjes van aardappel zetmeel. Op het start- en fi- nishterrein van de Vierdaag se lopen milieubrigadiers die d$ tienduizenden limonade blikjes scheiden van het an dere afval. Deze maatregelen gelden over enkele jaren ook voor de hele stad. RIJSWIJK/DEN HAAG (ANP) - Voordat de Tweede Kamer in 1995 een besluit zou nemen over de aanleg van de vijfde baan van Schiphol, wisten het ministerie van Verkeer en Waterstaat en andere partijen al dat de luchthaven sneller groeide dan de gebruikte cijfers op dat moment aangaven. Om een nieuwe procedure rond de aanleg te voorko men, besloten betrokkenen daarover echter te zwijgen. „Gaan we de cijfers aanpas sen waardoor we opnieuw de hele procedure van voor- afaan moeten opstarten?", was volgens president-di recteur H. Smits van Schip hol de vraag die de Stuur groep PMMS zich destijds stelde. In een interview in Trouw vertelt hij dinsdag dat het antwoord ontken nend luidde. In de stuurgroep zaten on der meer de KLM, Schip hol, de provincie Noord- Holland en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zij vonden het volgens Smits belangrijker dat er zekerheid kwam over de milieugrenzen, zekerheid voor omwonenden en ze kerheid over de vijfde baan. Volgens Smits was over duidelijk dat de officiële prognose van 40 miljoen passagiers in 2015 binnen de kortste keren achter haald zouden zijn. Toen de Eerste Kamer eind 1995 zijn twijfel uitsprak over de cij fers, zei minister Jorritsma (Verkeer) dat deze best nog konden uitkomen. Scenario's Verkeer en Waterstaat laat weten dat destijds is uitge gaan van verschillende sce nario's van het Centraal Planbureau. „Uiteindelijk is er gekozen voor een be paalde ontwikkelingsstra tegie. Achteraf kan dan al tijd blijken dat de werkelijke ontwikkelingen afwijken van de prognoses. De suggestie dat wij des tijds al op de hoogte waren van een snellere groei laat ik voor rekening van Smits", aldus een woord voerder. DEN HAAG (ANP) - Veilig met de caravan op pad? Aan de ANWB zal het niet liggen. Tijdens de Cara van Oké-actie komende zaterdag kunnen vakantie gangers bij de Belgisch-Nederlandse grensovergang Hazeldonk-West vrijwillig hun caravan laten con troleren. Overbelading, verkeerde pa pieren, te weinig lucht in de banden, slechte verlichting en het ontbreken van de NL- sticker zijn de meest voorko mende mankementen, zo bleek uit eerdere controles. Volgens Veilig Verkeer Ne derland voldoet slechts één op de vijf caravans aan de ei sen. De ANWB kijkt de wagens in een half uurtje na. De wegen wacht verricht tevens kleine reparaties ter plekke en er staat een busje klaar voor overgewicht veroorzakende bagage. Deze wordt op afspraak na de vakantie bij de eigenaar thuis bezorgd. De weg naar de controlepost staat aange geven op de A16 tussen Bre da en Antwerpen. DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse advocaat mr. P.H. Doedens wil andermaal pro beren een 6-jarig jongetje als getuige te horen bij het ge rechtshof in Den Haag. Het gaat om het jongere broertje van de 8-jarige Mar cello Jansen die vorig jaar om het leven kwam na een val van een flat in Schiedam. Doedens verdedigt de 54-jari- ge bovenbuurman van het slachtoffertje. De rechtbank in Rotterdam achtte bewezen dat de ver dachte op 11 augustus vorig jaar de jongen na een ruzie van de achtste etage van een flat aan het Lisztplein naar beneden gooide. Doedens heeft tijdens een eerdere zitting van het hof ook geprobeerd het broertje van Marcello als getuige op te roepen. Het hof wees dit toen af om dat een getuigeverhoor voor het jongetje een te grote emo tionele belasting zou zijn. De bovenbuurman ontkent verantwoordelijk te zijn voor de dood van Marcello. Suske en Wiske 'VOLLE MAAN' door Willy Vandersteen Verwachting t/m zaterdag 5 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min. temp. 12 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht z.west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht var. 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 2 juli Zon op 05.26, onder 22.01 Maan op 03.56, onder 19.36 3 juli Zon op 05.26, onder 22.01 Maan op 04.40, onder 20.33 Nieuwe maan: 4 juli (20.43) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De zomer in het oosten van Europa zit stevig in het zadel. In lan den als Polen, Hongarije en Grieken land zijn temperaturen boven de 30 graden meer regel dan uitzondering. Dit staat in schril contrast met onze Nederlandse zomer. Ook komende week moeten we ons behelpen met een graad of 20. Toch zijn de scher pe kantjes van de wisselvalligheid eraf. Er kunnen iedere dag nog wel een paar buien vallen, maar de droge perioden krijgen sterk de overhand. Vooral 's ochtends zien we een wa terig zonnetje en gaandeweg de dag neemt de kans op een regen- of on weersbui toe. Ook vanavond kan er nog een bui vallen. Later vanavond wordt het overal droog en bij een en kele opklaring kan vannacht een mistbank ontstaan. Het koelt af tot omstreeks 11 graden. Na een wat nevelige start breekt morgenoch tend de zon door. Vooral in de mid dag en avond vallen enkele buien, mogelijk met onweer. Het wordt on geveer 19 graden en er waait een zwakke tot matige zuidelijke wind. HILVERSUM (ANP) Het Commissariaat voor de Media heeft de Evan gelische Omroep voor de eerste maal in zijn ge schiedenis beboet. De boete is opgelegd voor een oproep tijdens een uitzending van het radioprogramma Spoor 7 om toch vooral cd's van de gospelgroep Petra te kopen. Volgens de EO ging het om een geintje, maar het commissariaat was „not amused". Omdat de omroep tot dusver nooit in de fout is gegaan, matigde het com missariaat de boete tot 120.0 gulden, 10 procent van de maximale straf. De TROS kreeg een boete van 50.000 gulden we gens overtreding van het reclameverbod en de sponsorbepalingen tij dens het tv-programma Het Aanzoek. De NCRV kreeg een boete van 4000 gulden wegens verboden reclame in het radiopro gramma Cappuccino. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouvveland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon. Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoal9 vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties -Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Adverte n tie tarre ve n Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesje9" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V»% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2