„Ik heb zoveel van de wereld gezien dankzij het turnen" „Boris Orlov wordt nooit boos, hij geeft je vertrouwen" A MAANDAG 29 JUNI 1992 NR 25177 Linda Slootmaker, zij was negen jaar en meldde zich toen aan bij Gymnastiekvereniging Delta Sport in Zierikzee. Zij wilde graag gaan turnen maar de toenmalige trainer Jaap Kosters vond het maar niks en weigerde Slootmaker. Veel te oud was toen de reactie maar toen ook haar drie jaar jongere zus Monique naar de vereniging kwam mocht Linda bij gratie mee trainen. Nu, acht jaar later heeft de 17-jarige Linda Slootmaker achter haar indrukwekkende turncarrlère een punt gezet. „Jaap Kosters heeft er achteraf om moeten lachen, hij was toen blij dat ik mijzelf niet had laten wegsturen. Door de vechtlust bewees ik wel degelijk mee te kunnen trainen met de speciale turnselectiegroep van Delta Sport", vertelt Slootmaker in de ouderlijke woning in Nieuwerkerk. Twee maanden geleden streek de ex-topturnster weer neer op Zeeuwse bodem. Vanaf haar twaalfde jaar had zij in verschillende pleeggezinnen in de buurt van sportcentrum Papendal in Arnhem gezeten. Vijf jaar lang heeft de turnster haar leven in dienst gesteld van de turnsport. Twee keer per dag vier uur trainen en daarnaast nog op mavo-niveau aangepast studeren. Maar Linda heeft geen spijt van al die jaren in dienst van de nationale selectie. „Ik ging nooit naar de disco, mocht niet snoepen en ging altijd op tijd naar bed. Het turnen was mijn leven, ik had er voor gekozen en als je naar de top wilt turnen dan moet je er zware opofferingen voor doen. Elke dag was weer een nieuwe uitdaging. Ook als ik andere turnsters er op zag afknappen gaf mij dat weer extra motivatie om door te gaan". Het heeft haar geen windeieren gelegd. De Nieuwerkerkse werd drie keer Nederlands kampioen, één keer tweede en één keer derde. In 1987 werd zij met de Nederlandse ploeg tijdens een interlandwedstrijd in Italic tweede. Daarna volgde een indrukwekkende reeks van successen zoals in Berlijn, Cottbus in het voormalige Oost-Duitsland, Dortmund, Bulgarije, Moskou, Italië, Engeland, Athene en Hongarije. Vorig jaar reikte zij met de nationale equipe op de wereldkampioenschappen in Indianapolis in Amerika tot een 19e plaats. Afgelopen seizoen behaalde zij haar laatste successen. In Zwitserland werd zij met de ploeg tweede en in het Engelse Birmingham reikte zij tot een derde plaats. „Ik heb zoveel van dc wereld gezien dankzij het turnen, maar daarnaast heb ik ook een stukje jeugd overgeslagen. Misschien heeft dat er ook wel mee te maken dat ik nu gestopt bent. Niet alleen dat ik zes centimeter ben gegroeid en de turnoefening dan meer risico met zich meebrengt speelt een rol. Maar ook de motivatie van het laatste jaar met alle problemen van dien op Papendal heeft invloed gehad op het beëindigen van mijn turncarrière. Een paar weken Linda en Monique Slootmaker, twee zusjes uit Nieuwerkerk, zorgden voor een uniek feit in Nederland. Zij schreven historie door beiden deel uit te maken van de Nederlandse turnseleetie. De laatste twee jaar bouwden zij gezamenlijk een indrukwekkende turncarrière op. Niet alleen in Nederland werd het hoogste platform bereikt, maar juist op internationale turnwedstrijden waren zij geduchte tegenstand. Vijf jaar lang heeft dc nu 17-jarige Linda Slootmaker haar leven in dienst gesteld van de turnsport. Onlangs besloot zij een punt te zetten achter de intensieve trainingen en topturn-wedstrijden. De 14-jarige Monique Slootmaker is na onvrede op het turnwalhalla van Nederland samen met de ex-bondseoach Boris Orlov een nieuwe weg ingeslagen. De Europese turnkampioenschappcn in het Franse Nantes waren het eerste bewijs met haar beste prestatie op internationaal niveau. Vanuit het turninternaat in Winschoten werken zij samen aan de toekomst met als eerste hoogtepunt de WK voigend jaar in Birmingham. geleden werd ik gevraagd voor de nationale schoonspringploeg. Dan zou ik in Amsterdam opnieuw in een gastgezin moeten. Nee, ik wil nu genieten van mijn vrije tijd en alle schade inhalen die ik afgelopen jaren hebt gemist". Vooral de ontwikkelingen op het turninternaat op Papendal heeft toch wat negatieve gedachten achter gelaten bij Linda Slootmaker. „De aanpassing in het eerste jaar ging vrij snel. Ik zat in een gastgezin en kreeg al snel zelfstandigheid. Ja, ik stond er toch alleen voor en met zes uur trainen op een dag kreeg je toch echt een topsport mentaliteit. Tben drie jaar geleden mijn zusje Monique naar Papendal kwam trad er een nieuwe tijdperk aan op het turninternaat. Er kwam een nieuwe lichting turnsters naar het turnwalhalla van Nederland. Ik trainde samen met mijn zusjes en we reisden ook gezamenlijk naar de wedstrijden. Het was uniek dat twee zusjes samen op het hoogste niveau turnen in Nederland. De mooiste herinnering heb ik aan de wereldkampioenschappen in 1991 in Indianapolis in Amerika. Wij waren een sterke ploeg en de sfeer was prima. Het resultaat was er naar, een negentiende plaats was voor een Nederlandse ploeg nog nooit gehaald. Tben wij eenmaal weer terug waren in Papendal gebeurde er van alles op het turninternaat. Boris Orlov vertrok en Reinhard Tietz werd de nieuwe bondstrainer. Er ontstond toen een conflict met name tussen Tietz en Monique. Reinhard Tietz behandelde Monique niet serieus. Wij zaten toen samen bij het gastgezin Tamminga en langzaam maar zeker kwam de frustratie van Monique boven tafel. Ik werd toen getraind door Gert Jan Nieuwstad maar het vertrouwen in de begeleiders werd met de dag minder. Uiteindelijk vertrok Monique naar Oude-Pekela >waar zij bij de familie Veldmans introk. Daar kreeg zij toen weer training van Boris Orlov. Ikx bleef achter in Papendal en vond onderdak bij een nieuw gastgezin, de familie Selk. Met die vervelende dingen op de achtergrond vond ik voldoende steun bij Selk. Gert Jan Nieuwstad gaf mij in ieder geval het laatste half jaar nog plezier in het turnen. Niet alleen het conflict heeft het einde van mijn turncarrière vroegtijdig ingeluid. Ook doordat ik steeds langer werd speelde een grote rol. Ik moest steeds meer inspanning doen om de turnoefeningen vlekkeloos te laten verlopen. Ik wilde het laatste.half jaar gebruiken om af te trainen en ik zat voor het mavo-examen. Gelukkig heb ik het diploma gehaald en wil in het nieuwe schooljaar naar de kappersschool in Rotterdam. Daarnaast ben ik actief bezig bij gymnastiekvereniging Delta Sport in Zierikzee. Ik geef training en daar heb ik ontzettend veel plezier in. Ik ben ook vastbesloten om een trainercursus te volgen. Ik wil graag mijn kennis overdragen aan de turnsters van Delta Sport. Ondanks dat ik zelf definitief een punt achter topsport hebt gezet. Zo wil ik graag in de toekomst weer met pupillen topsport bedrijven", vertelt Linda Slootmaker die nu eindelijk eens kan genieten van vrije dagen, disco, snoepen en vooral dagelijks samen zijn met haar ouders. straftraining, vertelt de Nieuwerkerkse gezeten naast haar zus Linda in de ouderlijke woning. „Wij hebben met spanning gewacht tot de bom zou ontploffen", verklaart de moeder van Monique. „De problemen waren al een aantal maanden bezig maar Monique liet niks merken. Op een gegeven moment ontlaadde Monique toen zij voor een lang weekend thuis was. Jossie van de Beemt en ik hebben toen stappen ondernomen. Of er moest iets veranderen of Monique moest weg van die Duitse trainer. Nee, ik heb niks tegen die man, maar zo ging de turncarrière van Monique naar do knoppen. Wij hebben voor het laatste gekozen en dankzij de hulp van de familie Veldmans en de Russische trainer Boris Orlov kon Monique terecht in het turninternaat in Winschoten". Als 6-jarig meisje meldde Monique zich bij gymnastiekvereniging Delta Sport in Zierikzee. De toenmalige trainer Jaap Kosters wreef in zijn handen met dc komst van Slootmaker. Op voorhand werd zij als een zeer getalenteerde turnster gezien. Ook de trainstcr Jossie van de Beemt was zuinig op haar pupil en leidde haar van het ene succes naar de andere. Op 12-jarige leeftijd vertrok Monique naar het turnwalhalla in Papendal en kwam zij bij haar drie jaar oudere zus in het gastgezin Thmminga. Onder begeleiding van Boris Orlov zette zij haar eerste sporen in het internationale turn were ItTje. Al snel volgden op topniveau uitstekende prestaties individueel en met de landenploeg op verschillende buitenlandse lokaties. Na Noorwegen, Engeland en Berlijn bereikte zij in de voorronde van Europese kampioenschappen in Moskou een derde plaats met de Nederlandse selectie. Na successen in Engeland en een 31e plaats in Athene tijdens de Europese kampioenschappen kwam zij op de Wereld kampioenschappen in Indianapolis in Amerika, vorig jaar, tot een 108e plaats. Eenmaal terug in Nederland begon de ellende op Papendal. „Ik ging onder die nieuwe bondstrainer Rcinard Tietz steeds slechter presteren. Op een gegeven moment was het zover dat ik net deed of ik hem niet verstond. Ik heb er echt aan gedacht om te stoppen met turnen. Die man gaf mij het idee dat ik aan dc top van mijn kunnen zat. Hij schreeuwde alleen maar tegen mij en ik moest onder druk de oefeningen herhalen. Gelukkig had ik veel steun aan Linda, die heeft mij er door heen gesleept", vertelt Monique. De laatste maanden ontwikkelt Slootmaker zich voorbeeldig. Roel Veldmans heeft in Winschoten de stichting topturnen opgericht. Met een aantal turnsters waaronder de Russische Thtiana Groskova krijgt Monique Slootmaker training van Boris Orlov. „Boris wordt nooit boos tijdens dc training. Als een oefening niet lukt dan heeft hij alle tijd om dezelfde oefeningen opnieuw te proberen. Hij is een trainer die rust uitstraalt en vertrouwen geeft. Daarom is het fijn als hij bij iedere wedstrijd aanwezig is. Dit geeft mij zekerheid in het uitvoeren van de verschillende oefeningen", verklaart Monique. In het turninternaat in Winschoten wordt hard gewerkt aan nieuwe oefenstof. Vooral de choreografie eist veel aandacht en Simone Veldmans is er met dc meisjes van Boris Orlof dagelijks mee bezig. Naast haar aangepaste maVo-oplciding traint Monique ruim zes uur per dag. „Ik zit tussen half elf en vier uur op school, s' Morgens train ik drie uur en na mijn schooltijd 's middags train ik nog eens drie uur. Ik heb er weer volop plezier in cn na mijn prestaties op dc Europese kampioenschappen en de vijf medailles op do Nederlandse kampioenschappen kijken we nu al weer vooruit. Jammer dat ik de Olympische Spelen in Barcelona mis maar daar moet ik niet te lang bij stilstaan. Wij zijn nu nieuwe oefenstof aan het leren en de eerste grote wedstrijd zijn de Wereldkampioenschappen in Birmingham (Engeland). Ik weet dat mijn inzet groot is, ik kan immers niet meer doen dan mijn best. Daarom droom ik wel eens van een mooie afsluiting van mijn turncarrière. Over vier jaar, in 1996, deelnemen aan de Olympische Spelen in Amerika". Het lijkt koffiedik kijken voor de getalenteerde turnster uit Nieuwerkerk. Maar do afgelopen maanden hééft zij bewezen dat er in de toekomst zeer zeker rekening gehouden moet worden met de pupil van Boris Orlov. Het vertrouwen tussen Monique Slootmaker en de technische staf van Papendal staat op een laag pitje. Maar de samenwerking met de ex- bondscoach Boris Orlov in het turninternaat van Roel Veldmans in Winschoten viert hoogtij. TEKST KEESVERKERKE FOTO'S: JOOP VAN HOUDT Op het negentiende toernooi om de Europese turntitels in het Franse Nantes verbaasde Monique Slootmaker, een maand geleden, verschillende turnliefhebbers. De 14-jarige Slootmaker turnde de hoogste score die zij ooit internationaal had bereikt. Zij zette op de vierkamp een totaal neer van 38.337 punten. De 27e plaats was tevens een opmerkelijke prestatie temeer doordat zij de beste Nederlandse werd voor Elvira Becks uit Nijmegen. Het was een mentale opsteker voor Slootmaker en ook een duidelijke hint aan het adres van haar ex-trainer Reinhard Tietz, de bondstrainer van het turnwalhalla in Papendal. Een half jaar geleden verliet Monique Slootmaker uit onvrede Papendal. Ze trok in bij de turnfamilie Veldmans in Oude-Pekela en ging aan de slag met haar voormalige trainer Boris Orlov. Binnen een half jaar heeft de 46-jarige Rus Boris Orlov de schade herstelt die Monique onder trainer Reinhard Tietz had opgelopen. De Duitse bondstrainer Tietz had het leven van Slootmaker wel erg zuur gemaakt. „Volgens Tietz zat ik aan de top van mijn kunnen. Die man was nooit vriendelijk en stond altijd te schreeuwen tegen mij. Bovendien praat hij alleen maar in hel Duits en na elke training gaf hij mij een soort

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9