Werk van drie kunstenaressen te zien in galerie De Pupelae 'We zijn heel Duiveland rond geweest met een geluidswagen' Speel-o-theek viert tien-jarig bestaan Structurele financiering patiënten beweging aangekon digd 'Het is eigenlijk allemaal als een grap begonnen Rommelmarkt levert Oosterlands Fanfare 7000 gulden op MAANDAG 29 JUNI 1992 NR 25177 Op zaterdag 4 juli aan Mosselboomgaard Zierikzee ZIERIKZEE - De Speel-o-theek Schouwen-Duive- land viert op zaterdag 4 juli haar tien-jarig bestaan. De speel-o-theek leent speelgoed uit aan particulie ren en aan scholen. De voorziening is gevestigd in het voormalige schoolgebouw aan de Mosselboom gaard te Zierikzee. Daar vindt aanstaande zater dag ook de jubileumviering plaats. Het evenement duurt van 10.30 tot 16.00 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Kinderen kunnen op het plein achter het gebouw buiten spelen met speelgoed van dé speel-o- theek. Er wordt een circuit uit gezet voor rijdend materiaal. Ondertussen kunnen volwasse nen een kopje koffie drinken. Bij een speciaal kraam is ook limonade en cake te koop. Er zijn ook allerlei spelletjes en kinderen kunnen worden ge schminkt. Bezoekers kunnen zich via een documenta- tiestand informeren over de speel-o-theek. Af en toe komt het speel-o- theek grabbel vrouwtje een kijkje nemen in de speel-o- theek en om 13.30 en 15.00 uur treden de clowns Wappie en Flappie op. Zij maken om on geveer 16.00 uur de namen be kend van een wedstrijd waar mee de speel-o-theek een eigen naam krijgt. Dat gebeurt via kleurplaten die een week voor het tien-jarig bestaan worden uitgereikt aan peuters van peu terspeelzalen en de leerlingen van de eerste vier groepen van de basisscholen. Behalve in kleuren mochten de kinderen daarbij ook een naam verzin nen voor de speel-o-theek. Voor de winnaar is een speel goedbon ter waarde van 25 gul den beschikbaar. Kinderen en hun ouders kunnen ter gele genheid van het tien-jarig be staan een rondrit door Zierik zee maken met de speel-o- theektrein. De opstapplaats is bij De Beuze. ZIERIKZEE Lions actief voor blindheidsbestrijding De Lions Club Schouwen- Duiveland gaat samen met de andere Lions Clubs in Neder land en de Wilde Ganzen actie voeren voor de blindheids bestrijding in ontwikkelings landen. De actie is onderdeel van de viering van het veertig jarig jubileum van Lions Ne derland. Ze omvat verschillen de projecten ter bestrijding van blindheid in ontwikke lingslanden, onder andere in Siera Leone en Pakistan. Men richt zich vooral op de bestrij ding van rivierblindheid, een ziekte die wordt overgebracht via steekvliegen en tot een on herstelbare vorm van blind heid leidt. De ziekte komt vooral voor in de vruchtbare streken langs de rivieren waar landbouw mogelijk is. Door de ziekte wórden de bewoners naar droge, arme gebieden ge dreven. Men schat het aantal geïnfecteerden op 80 miljoen. Met behulp van nieuwe medi cijnen is het tegenwoordig goed mogelijk de ziekte te be strijden en daarmee blindheid te voorkomen. Modeshow beroepskleding In verpleeghuis Corneliastich- ting vindt dinsdag 30 juni een modeshow plaats van beroeps kleding. Het gaat om de nieu we uniformen die het perso neel van het verpleeghuis van af 1 juli gaat dragen. De mode show begint om 10.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Rommelmarkt/bazar Op initiatief van de leden van de Christelijke Gereformeerde Kerk Haamstede wordt op za terdag 11 juli in Haamstede een rommelmarkt/bazar gehou den. Het evenement vindt plaats in het centrum van het dorp bij de Nederlandse Her vormde kerk. Behalve een rommelmarkt omvat het eve nement een rad van avontuur, bloemenverkoop en diverse an dere spelletjes. De opbrengst is bestemd voor de Christelijke Gereformeerde kerk. Aanvang 08.30 uur. SEROOSKERKE Rommelmarkt Op initiatief van de sportver eniging Velocitas en de Dorps gemeenschap Serooskerke wordt op zaterdag 4 juli in Se rooskerke een rommelmarkt gehouden. Het evenement vindt plaats rondom de kerk. In vijftien kramen worden de spullen te koop aangeboden die de afgelopen tijd huis aan huis zijn opgehaald. Voor de jeugd is er een grabbelton, een ballengooitent, een elektrische spiraal en nog andere spelen. Als etenswaren wordt frites verkocht en koeken, taarten en cakes die zijn gebakken door de inwoners van Serooskerke. Het evenement duurt van 09.00 tot ongeveer 16.00 uur. DREISCHOR Barbecue NBvP De afdeling Noordgouwe en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) sloot het seizoen af met een barbecue die plaatsvond bij de boerderij van de familie Klompe te Dreischor. De bij eenkomst werd bijgewoond door ruim 25 leden. Zij werden verwelkomd door presidente mevrouw Mandemaker. Na koffie en thee gedronken te hebben ging men barbecuen. De vrouwen lieten zich de di verse lekkernijen goed sma ken. Na afloop van de barbecue werd gestemd over contributie verhoging. De bijeenkomst werd afgesloten met enkele mededelingen waarna de voor zitster ieder een prettige va kantie wenste De afdeling komt in september weer bij een. BRUINISSE Draaginsigne gewonden Op dinsdag 30 juni wordt aan de heer D. de Rijke uit Bruinis- se het draaginsigne gewonden uitgereikt. De plechtigheid vindt in besloten kring plaats in het gemeentehuis te Bruinis- se en begint om 15.00 uur. DRIEWEGEN Meditatie-dag Elke eerste zaterdag van de maand (behalve in september) wordt in het Osho meditatie centrum in het Zuid-Beveland- se Driewegen een meditatie dag gehouden. Daarbij wordt de meditatie op een dynamisch actieve wijze met telkens een ander thema vorm gegeven. De eerstvolgende meditatiedag is op zaterdag 4 juli en duurt van 10.15 tot 19.00 uur. MIDDELBURG Orgelconcert Op dinsdag 7 juli wordt in de Nieuwe Kerk te Middelburg een concert gegeven door de or ganist Bram Beekman. De Middelburgse musicus speelt werken van Saint-Saens, Guil- mant, Dupré, De Wolf en An- driessen. Aanvang 20.00 uur. AMSTERDAM - De Nederland se equipe die naar de wereld kampioenschappen voor licht gewicht roeiers in Montreal wordt afgevaardigd bestaat uit vier ploegen. Bij de mannen starten Pepijn Aardewijn in de skiff en Jan van Bekkim en Daan Boddeke in de dubbelt- wee. WASSENAAR - De Zweedse hengst Lucky Tilly heeft zon dag op Duindigt de met 200.000 gulden gedoteerde draverij om de Grote Prijs der Lage Landen gewonnen. ASSEN - Tijdens de TT in As sen zijn dit jaar bijna de helft minder motoren gestolen dan vorige jaren. Werden er vorig jaar nog 58 gestolen motoren gemeld, dit jaar gaat het om 32 motoren uit vooral de duurdere klassen. De politie heeft zeven mannen in de leeftijd rond de twintig jaar aangehouden die blijken te behoren tot groepen uit Heerlen en Amsterdam die georganiseerd op grote schaal motordiefstallen plegen. FARO - Chris Eubank heeft zijn wereldtitel (WBA-versie) in het halfzwaargewicht met succes verdedigd. De Brit ver sloeg zaterdagavond de Ameri kaan Ron Esset op punten. LOKEREN - Angelo Nijskens keert terug naar Lokeren. De Zeeuwse middenvelder stond vorig seizoen onder contract bij Club Luik, maar was uitge leend aan Charleroi. Nijskens tekende voor één jaar in Loke ren. ZÜRICH - De FIFA heeft Andy Möller een boete van ruim 25.000 gulden kwijtgeschol den. De Duitse international van Eintracht Frankfurt was die straf opgelegd na incorrect handelen tijdens de transfer besprekingen met Juventus. DEN HAAG - Patiënten- en consumentenorganisaties krij gen de komende jaren extra subsidies voor het versterken van de positie van de patiënt. Op termijn zal de patiëntenbe weging, net als de organisaties van zorgaanbieders en verze keraars, structureel moeten worden gefinancierd uit de rijksbegroting of uit premie gelden. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) schrijft dit in de Nota Patiënten/consu mentenbeleid waarmee de mi nisterraad vrijdag akkoord is gegaan. De patiëntenbeweging moet in de gezondheidszorg als derde partij een rol gaan spe len naast verzekeraars en zor gaanbieders. De aangekondig de maatregelen zijn gericht op een grotere invloed van consu menten en patiënten. Ze krijgen de mogelijkheid van ziektekostenverzekeraar te veranderen, waarbij de verze keraar een acceptatieplicht heeft. Simons wil dat er een onafhankelijk polis- vergelijkingssysteem komt. Hij gaat ook een klachtrecht je gens verzekeraars regelen. De zorgverzekeraars worden verplicht een verzekerdenraad in te stellen. De organisaties van patiënten en consumenten zullen worden gestimuleerd om hun wensen aan de verzeke raars kenbaar te maken en in vloed uit te oefenen op het re gionale gezondheidszorgbe- leid. Andere voornemens van de staatssecretaris zijn het stimu leren van samenwerking tus sen instellingen voor thuiszorg en vrijwilligers, het ondersteu nen van actieve deelneming van patiënten en consumenten aan de ontwikkeling van een kwaliteitsbeleid, voorlichting over patiëntenrecht en meer aandacht voor klachtopvang. danseres is bij haar geen slan ke toverfee maar een fors uit de kluiten gewassen vrouw. „Waarom zou een balletdanse res altijd slank moeten zijn?". Naast foto's gemaakt in ver schillende landen op de aard kloot toont Jean Kramer- Updike ook opnames van het werk van Connie van Leeuwen en Joyce Weber. „Soms vind ik de foto's eigenlijk nog mooier dan het kunstwerk zelf", aldus Joyce Weber. „Op een foto komt het soms nog veel mooier uit". Net als Connie van Leeuwen en Joyce Weber is ook Jean Kramer-Updike een hobbyiste. Zij maakte een groot aantal fo to's over de hele wereld. Naar mensen zal men op haar foto's tevergeefs zoeken. „Daar ben ik denk ik te verlegen voor", aldus de fotografe. In de Pupe- lae richt Jean Kramer-Updike de schijnwerpers vooral op de tails. Geen wijdse landschappen of totaalopnames van architecto nische hoogstandjes, maar fo to's van bijvoorbeeld een poort, een deur of een stuk van een oude stenen vloer. Onder de foto's ook een opname van een stuk versteend hout. „Kijk, dat vind ik prachtig. Al die kleuren". De expositie van het werk van de drie kunstena ressen is te zien tot en met vrij dag 10 juli. MEERSSEN - Jan Raas twij felt nog over de samenstelling van zijn ploeg voor de Ronde van Frankrijk. Hoewel hij had aangekondigd na het Neder lands kampioenschap zijn Tburploeg bekend te maken, heeft hij die beslissing tot maandagmorgen uitgesteld. Zeven renners zijn al zeker van deelneming. Vanderaerden (Bel), Van Hooydonck (Bel), Maassen, Nijdam, Rooks, Sol- leveld en De Vries. Voor de ove rige twee plaatsen komen Ma rio de Clercq (Bel), Segers (Bel), Veenstra, Mulders en Poels in aanmerking. Zo eken en rommelen.... (Foto: Joop van Houdt). OOSTERLAND - Reclame maken hoeven de muzi kanten van Oosterlands Fanfare niet te leren. „We zijn vanmorgen nog heel Duiveland afgeweest met een geluidswagen, en het is ook heel druk geweest", aldus één van de vrijwilligers zaterdag. De rommel markt leverde het muziekgezelschap een dikke ze venduizend gulden op voor het instrumentenfonds. Ook de argeloze automobilist die Oosterland vanaf de' N59 bij de Pleisterplaats binnen reed kon het niet ontgaan dat er in het Duivelandse dorp iets gaande was. Elke 'boom langs de route was voorzien van een verwijzingsbord 'rommel markt' met een pijl in de goede richting. Kramen Wellicht dankzij die intensieve begeleiding van de automobi list wisten veel mensen de CTV-loodsen aan de Van Abe- leelestraat in Oosterland te vinden. Wie ondanks de aan wijzingen er niet in slaagde het evenement te lokaliseren kon afgaan op de muziek uit de her en der opgehangen luidspre kers. De onmiskenbare geur van vee dringt in de neusgaten. De loods wordt verlicht met bouw lampen en vlakbij de jacobs- ladder staan keurig gesorteerd verschillende staande lampen opgesteld. Een eindje verderop is een toren gebouwd van mini- bakovens, broederlijk 'naast een aardig assortiment stero- installaties. Van rolvegers is een fraai stil leven opgebouwd en op strate gische punten hebben de, door hun jacks duidelijk herkenba re, vrijwilligers van de Ooster- landse muziekvereniging zicht opgesteld om de klanten van advies te kunnen dienen. Rond de klok van driëen is het rede lijk rustig in de koele loods. „Maar het is echt al vréselijk druk geweest", aldus één van de vrijwilligers. „Er is al een heleboel weg". Eerder werd in Duiveland- jaarlijks de zogenaamde Dui- velanddag gehouden. Tijdens die dag probeerde ook Ooster lands fanfare de kas te spek ken door met een ver koopstand aanwezig te zijn. Tótdat de Duivelanddag en zachte dood stierf en men op zoek moest naar andere moge lijkheden om wat extra finan ciën te vergaren. „We werden toen benaderd door een marktkramenexploi- tant die de suggestie deed om zelf iets op poten te zetten. Hij zou dan wel voor de verdere aankleding 'zórgen.' Én aldus geschiedde. De loods werd ge reserveerd voor stands van Oosterlands Fanfare en op weg naar de loods mochten de ver schillende marktkooplui hun waren uitstallen. Een combina tie die in de praktijk prima blijkt te werken. Op de vraag hoe lang men pre cies bezig is moet de vrijwilli ger van Oosterlands Fanfare het antwoord schuldig blijven. „Ik geloof dat we nu al zo'n jaar of acht bezig zijn. Maar het is nog nooit zo druk ge; weest". Des te opmerkelijker gezien het feit dat.de zomerzon overvloedig scheen en noodde tot strandbezoek. Zo'n drie maanden geleden be gonnen de leden van Ooster- landsa fanfare met het verza melen van allerhande artike len. Dat resulteerde in een enorme hoeveelheid spullen. „Maar men bleef lopen en men bleef kopen". Al enkele dagen van tevoren werd met man en macht gewerkt aan het sorte ren, schoonmaken en prijzen van de artikelen. Instrumenten Zoals al aangestipt is de op brengst van de rommelmarkt bedoeld voor het instrumen tenfonds. „We hebben nu 33 spelende leden en die moeten toch allemaal een instrument en een uniform hebben", aldus één van de vrijwilligers. „En je staat er versteld van als je hoort wat een goed instrument kost". Aan de rommelmarkt in Oosterland werd door zo'n kleine 20 vrijwilligers meege werkt. Den Haag. Voor hen, en ook voor Jean Kramer-Updike is het kunstzinnig bezig zijn puur een hobby. „Ik ben vakbonds bestuurder, Connie is onder wijzeres en Jean is vertaal ster", vertelt Joyce Weber. Van de hapd van Conny van Leeuwen is'een aantal poppen van papiermaché. Gemiddeld kost het maken van één pop haar een dikke dertig uur werk. „Soms maak ik poppen naar de werkelijheid, maar meestal maak ik fantasie figuren", aldus Connie van Leeuwen. Het laatste vindt zij leuker. „Als je naar een voor beeld werkt weet je van te vo ren al hoe het eruit gaat zien, en dat heb je bij fantasie figuren niet". „Ik begin met een bepaald* idee, en dat idee groeit dan gaandeweg", aldus Connie van Leeuwen. Haar uitgangspunt is emotie, maar haar inspiratie doet zij bijvoorbeeld ook in de natuur op". Net als Connie van Leeuwen maakt ook Joyce We ber poppen. Daarnaast maakt zij ook ruimtelijke objecten. Dat, samen met de foto's van Jean Kramer-Updike maakt van de expositie in De Fupelae een kleine maar zeer gevarieer de expositie. Groen Tiep Grappig is bij voorbeeld het uit een fles komende 'Groen Tiep' van Joyce Weber en, even eens van haar hand, de pop die een overjarige hippie voorstelt. Joyce Weber heeft een geheel eigen wijze om haar ideeën in vorm om te zetten. Een ballet- BROUWERSHAVEN - Hun werk loopt zeer uiteen en op de een of andere manier past het allemaal per fect bij elkaar. In galerie In de Pupelae aan de Baanstraat in Brouwershaven is tot en met vrijdag 10 juli een expositie te zien van drie kunstenaressen: Jean Kramer-Updike, Connie van Leeuwen en Joyce Weber. De galerie is dagelijks open tussen 10.00 en 16.00 uur. neer Van der Hout zag toen poppen van mij en Connie en deed de suggestie om in De Pu pelae ons werk te exposeren. Fotografe Jean Kramer-Up- dike werd bereid gevonden ook een aandeel te leveren. Variatie „Het is eigenlijk allemaal als een grap begonnen", legt Joyce Weber uit. De kunstenaresse, die vroeger woonachtig was in Zierikzee, was met de kerstda gen in Brouwershaven. „Me- Connie van Leeuwen en Joyce Weber hebben beiden les gehad van een poppenmaakster uit V.l.n.r. Connie van Leeuwen, Jean Kramer-Updike en Joyce Weber. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5