'Onhistorisch als Zeeland zou verdwijnen als provincie' Beter Wonen beperkt groot onderhoud aan huurwoningen Dr. C. Boertien in afscheidsspeech over schaalvergroting: Illegale kampeerders Dronken achter stuur Aanrijding in Verrenieuw- straat Inbraak in woning Diefstal van auto Inbraken in auto's Diefstal uit sportcomplex Jaar- uitvoering kerkkoor A Om te hoge huren te voorkomen MAANDAG 29 JUNI 1992 NR 25177 3 Het echtpaar Boertien luistert naar de aubade. (Foto: Marijke Folkertsma). MIDDELBURG - „Ik kan natuurlijk niet in de toe komst kijken, maar ik zeg wel met overtuiging; Ik zie Zeeland niet als provincie verdwijnen. Ik zou dat onhistorisch vinden'. Dat zei dr. C. Boertien, com missaris van de koningin in Zeeland in zijn af scheidsspeech. Vrijdag werd in het statenzaalcom plex in Middelburg onder grote belangstelling af scheid genomen van Boertien. Hij vervulde het ambt van commissaris der koningin in Zeeland ze ventien jaar. Boertien begon zijn toespraak met zijn toehoorders te wijzen op het internationale karakter van de provincie Zeeland. ,,Ik heb daar bij mijn aantreden sterk de nadruk op gelegd en ik ben daar in de loop der jaren volstrekt in bevestigd. Zeeland zonder z'n aangrenzen provin cies, Zeeland zonder z'n inte gratie in Europa zou een heel ander Zeeland zijn dan we nu aantreffen", aldus Boer tien.,,Ik was een internationa list en ben dat hier in Zeeland gebleven". Deltawerken De scheidend commisaris stel de in zijn toespraak dat de Zeeuwse infrastructuur voor een groot deel op een interna tionale rol is afgestemd. ,,Daar vloeien vele internationale contacten uit voort. Het ko mend bezoek van de dagelijkse bestuuren van Tbrneuzen en Gent aan het college van gede puteerde staten is daarvan een voorbeeld", aldus Boertien. „We hebben natuurlijk ook de periode meegemaakt waarin de hele internationale wereld met stijgende bewondering naar Zeeland keek omdat het Nederlandse volk, de overheid, die prachtige Deltawerken tot stand bracht". „In de loop der jaren kon ik aan staatshoofden, ambassa deurs en andere buitenlandse gasten laten zien waar Neder land echt groot in is. De Delta- Dat staat in het jaarverslag 1991 van de woningbouwver eniging Beter Wonen. In eerste instantie was het vervallen van de rijksverbeter-bijdrage (geld dat de rijksoverheid meebe taalt aan het verbeteren van woningen) aanleiding tot het beperken van het meerjaren programma voor groot onder houd aan huurwoningen. Tevens besloot de woning- werken zijn voor Zeeland van ongelofelijk belang", aldus Boertien. Speciale aandacht schonk hij in zijn afscheids speech aan de Stormvloedke ring in de Oosterschelde. Hij noemde de discussie die aan de bouw van de kering vooraf ging hét grote voorbeeld van de toename van het milieube wustzijn van de Zeeuwen „De lobby van milieumensen, samen met de vissers, heeft de publieke opinie volledig omge turnd. Er is bijna een kabinet over gevallen en het heeft ge leid tot die prachtige, doorlaat bare Oosterscheldedam. Of, zo als de hoofdredacteur van de PZC destijds schreef, de dam der verzoening. Want de dam bracht twee elkaar uitsluitend opvattingen bijeen, namelijk de opvatting dat veiligheid voorrang heeft en de Ooster schelde dus afgesloten moest worden en de opvatting dat het milieu gespaard diende te wor den en verhoging van de dijken langs de Oosterschelde vol doende zou zijn. Het is van daag nog een prachtig monu ment ter ere van het milieube wustzijn van de burger en het milieu". Samenwerking Boertien ging in zijn toespraak ook in op de bestuurlijke schaalvergroting. „Grenzen tussen landen vervagen. De provincies reageren met sa menwerking of denken zelfs bouwvereniging een terughou dend beleid te gaan voeren ten aanzien van het verhogen van het wooncomfort. Dat doet men door wel kleine ongemak ken in huurwoningen te verbe teren, maar grotere onder houdswerkzaamheden uit te stellen tot het moment dat een woning leeg komt door verhui zing. Dat brengt dan alsnog een ver- aan fusies. Ik heb het gevoel dat ook gemeenten hun eigen grenzen ter discussie durven stellen. Ze kijken ook over de landsgrenzen voor samenwer king. Ik kan dat alleen maar toejuichen", aldus Boertien. Hij onderkende wel dat aan die schaalvergroting ook nadelige kanten zitten. „Op het gebied van de democratische controle levert het natuurlijk giganti sche problemen op". Zoals al aangestipt toonde Boertien zich optimisitisch over de toekomst van Zeeland als zelfstandige provincie. „Ik denk dat je moet komen tot een verregaande vorm van samen werking, waarbij je inderdaad de democratische controle ook goed regelt. Het moet niet zo zijn dat men kan zeggen: Dat is is Den Bosch beslist of in Maas tricht. Het zal een uitdaging worden voor de bestuurders, maar ik denk dat de provincies een belangrijke rol blijven spe len in het landsbestuur". Sprekende over zijn eigen rol in de besluitvorming in de pro vincie stelde Boertien dat er in de loop der jaren veel veran derd is in de kijk op het ambt. „In de tijd dat ik kwam waren er nog twee onschendbaren: de koningin en de commissaris. Langzamerhand zie je die funktie van commissaris meer politiek en maatschappelijk betrokken raken. Wat dat be treft ben ik misschien inder daad, zoals men constateerde, een van de laatste der Mohika nen in die zin dat ik het ambt van commissaris der koningin heb opgevat als een strikt on partijdige en ook niet aan een partij gebonden functie". Dubbelfunctie Boertien omschreef het ambt als een dubbelfunctie. „De commissaris is een provinciaal orgaan en ook een rijksorgaan. Ik heb de rijkstaken met even hoging van de huur met zich mee. Men wijst de woning ver volgens toe aan woningzoeken den die de verhoogde huur kunnen opbrengen. Door dit beleid probeert men zoveel mo gelijk mensen in huizen te brengen waarvan de huur bij hun inkomen past. Ook vorig jaar had de woning bouwvereniging niet voldoen de woningen beschikbaar om aan de vraag te voldoen. De nieuwbouwbehoefte steeg met 90 aanvragen waardoor 458 mensen eind 1991 een woning zochten. Het woningtekort con centreerde zich in Zierikzee, Burgh. Haamstede, Renesse en Nieuwerkerk. Langdurige leegstand van beschikbare huurwoningen kwam dan ook niet voor. In totaal werden 16 veel plezier gedaan als de pro vinciale". Als voorbeeld van 'provinciale taken' noemde de scheidend commissaris bezoe ken aan gemeentes. „Die be zoeken waren niet alleen zeer nuttig door het bestuurlijke en persoonlijke contact, maar ook vaak leuk. In kleine gemeen ten was het soms een vraag: wat zullen we gaan bekijken. Grootse dingen waren niet al tijd voorhanden, zo heb ,ik kwekerijen gezien van toma ten, fuchsia's, wormen en heb ik varkensmesterijen bezocht waaronder één met de naar Knorrenburg. Door deze bezoe ken konden wij op de hoogte blijven van wat er onder de mensen leefde". In zijn afscheidsspeech sprak Boertien zich uit voor handha ving van benoeming van burge meesters door de minister in plaats van het systeem zoals dat in Amerika usance is waar bij burgemeester, net als presi denten, gekozen worden. „Het is heel waardevol mensen op burgemeestersposten te kun nen benoemen die boven par tijpolitiek staan", aldus Boer tien. De scheidend commissaris kon in zijn afscheidsspeech niet om het thema 'Zeeland Vakantie land' en alles wat daarmee sa menhangt heen. „De wassende stroom toeristen heeft tot een aantal problemen op het ge bied van de openbare orde ge leid. Als commissaris heb ik er op verschillende manieren mee te maken gehad. Onder meer in een project ter voorkoming en bestrijding van recreatiecrimi- naliteit en het illegaal kampe ren. Zeeland is de eerste pro vincie waar het provinciaal be stuur zich met succes heeft be geven op het terrein van be stuurlijke preventie van crimi naliteit", aldus Boertien. Hij stelde dat ook het probleem van het illegaal kamperen met veel succes wordt aangepakt. nieuwe woningen aan het be stand van Beter Wonen toege voegd. Het woningtekort beperkte Namens gedeputeerde staten werd Boertien toegesproken door waarnemend commissa ris A. M. Dek. Hij dook aller eerst in de historie en conclu deerde dat Boertien met zijn ruim zeventien dienstjaren qua lengte van ambtsvervulling op de derde plaats eindigt. Onbe twist koploper is Quarles van Ufford. Hij hield het 28 jaar vol. Dek kenschetste Boertien als een integer man. „U houdt zich aan de wettelijke regels die uw ambt omringen en u houdt zich aan afspraken die met u worden gemaakt. Ik heb nooit iemand - bestuurder, bur ger noch ambtenaar - horen zeggen dat u hen in strijd met een eerdere afspraak een streek hebt geleverd. U bent een man die niet sjoemelt. Ook al zou u het willen, u kunt het volgens mij niet...", aldus Dek. Hij omschreef Boertien als een man die zich in het algemeen redelijk liet overtuigen. „Al viel het u lang niet makkelijk eenmaal ingenomen standpun ten prijs te geven". Dek belicht te ook een andere zijde van Boertien. Hij stelde dat de commissaris tegenover be stuurders en medewerkers meestal nogal afstandelijk bleef. „Daar zitten twee kan ten aan: allereerst uw mening dat een commissaris der ko ningin in voorkomende geval len boven partijen en politieke opvattingen moet kunnen staan en dat hij dus« niet bij voorbaat gebonden mag zijn. Ten tweede heb ik bij u weieens een zekere schroom bespeurd. Een vorm van verlegenheid misschien die u weerhield van spontane en wellicht fotogenie ke acties en reacties". Boertien kreeg uit handen van Dek namens gedeputeerde sta ten een bronzen plak met daar in het provinciewapen. „Voor de tweede plaats is zilver be schikbaar, maar ik kon geen ti tel vinden waarop ik dat zou kunnen uitreiken. Brons, dat lukt wel", aldus Dek. Mevrouw Boertien kreeg een medaillon van handgesneden blóédko'raal ten geschenke. Als afscheidsge schenk kreeg Boertien van ge deputeerde staten een kleuren televisie. Geïntegreerde Zeeuw Nestor van de Zeeuwse staten, de heer P.J. Everaert beklom als derde en laatste het spreek gestoelte. Hij ging allereerst in op het fenomeen profielschets. „Uiteraard voldeed u destijds niet helemaal aan alle voor waarden en wensen die in die profielschets waren vastge legd. Maar als al die voorwaar den keihard waren geweest dan was men vermoelijke nu nog aan het zoeken naar een nieu we commissaris", aldus Eve raert. Hij stak uitgebreid de loftrompet over de scheidend commissaris die hij ken schetste als 'een geintegreerde Zeeuw'. „Zeeuw onder de Zeeuwen worden is geen eenvoudige op gave, want wij Zeeuwen zijn een divers volkje. Divers, ja dat wel, maar wel allemaal Zeeuwen in hart en nieren als het er op aan komt. In die ze ventien jaar dat u hier werk zaam was hebt u uw uiterste best gedaan om dat doel te be reiken en ik meen te mogen zeggen dat u in die opzet ge slaagd bent. In welk deel van de provincie u ook was, u voel de zich overal thuis". Na het of ficiële gedeelte volgende een druk bezochte openbare recep tie in het statenzaalcomplex. ook de mogelijkheid om urgen te woningzoekenden een huur woning toe te wijzen die wat huurprijs betreft op het inko men was afgestemd. ZIERIKZEE Het afgelopen weekend werden verspreid over heel Schouwen-Duive- land twaalf processen-verbaal opgemaakt tegen illegale kam peerders. Het waren vooral Duitsers die in een camper, caravan of tent overnachtten buiten de daar voor bestemde kampeerterrei nen. Zij kregen elk een boete van 150 gulden opgelegd. ZIERIKZEE - De politie hield tijdens een controle in de nacht van zondag op maandag de heer J. uit het Brabantse Halsteren aan. Hij bleek een auto te besturen terwijl dat onverantwoordelijk was om dat hij te veel alcohol had ge nuttigd. Naar aanleiding van de adema nalysetest die op het politiebu reau te Zierikzee werd afgeno men kreeg de heer J. een boete van 400 gulden en een rijver bod opgelegd. ZIERIKZEE - Op de kruising Verrenieuwstraat/Kromme Elleboog te Zierikzee vond zondag een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de heer S. uit de gemeente Duive- land met zijn auto door de Ver- renieuwstraat reed en ter hoog te van de Kromme Elleboog naar rechts uitweek voor een tegenligger. Daarbij reed hij te gen de geparkeerd staande auto van de heer De B. uit Zie rikzee aan. BURGH-HAAMSTEDE - In de :na'cht van vrijdag op zaterdag werd-ingebroken in, de .woning van d.e h^ey V. uit. Haamstede. De inbrekers kwamen binnen via het forceren van een raam. Uit de woning werd een aantal sieraden gestolen waarvan de totale waarde nog niet bekend is. De Technische Recherche van de politie stelt een onder zoek in. RENESSE - Zondag 28 juni werd aan de Kampweg te Re- nesse een personenauto gesto len. Het voertuig is eigendom van de heer B. uit Erkelenz. De auto werd later op de dag in Rotterdam terug gevonden. Het voertuig was beschadigd, maar het precieze schadebe drag is niet bekend. RENESSE - Afgelopen zondag werden in Renesse twee auto's opengebroken. Het voertuig van de heer E. uit Hargenrath werd tussen 10.30 en 15.40 uur opengebroken ter wijl het geparkeerd stond aan de Rampweg. De dieven namen een autoradio/cassettespeler mee van onbekende waarde. Tussen 18.00 en 20.00 uur was het inbrekersgilde actief op de Hoogenboomlaan te Renesse waar de auto van de heer H. uit Murlenbach stond. Uit dit voertuig werden de radiocas- settespeler, een versterker, een videocamera, een tent, een slaapzak en matrassen ont vreemd. BRUINISSE - Tussen zater dagmiddag 12.00 uur en zon dag 21.15 uur werd ingebroken in het sportcomplex aan de Dijkstraat te Bruinisse. De dieven kwamen binnen door middel van braak en na men een midi-set geluidsinstal latie mee. De waarde van het gestolen goed is niet precies be kend. De heer B. uit Bruinisse deed aangifte van de diefstal. SCHIPHOL - De vraag naar verzorgde vliegvakanties naar vooral de bestemmingen rond de Middellandse Zee is de laat ste weken sterk achtergebleven bij de verwachting. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 3 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juni Zon op 05.22, onder 22.03 Maan op 05.08, onder 22.02 Nieuwe Maan: 30 juni (14.18) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht daalt de tempe ratuur tot rond de 15 graden, en morgenochtend stijgt de tempera tuur weer snel. Het wordt ook mor gen weer een zeer warme dag met op verschillende plaatsen tempera turen van rond de 30 graden. Aan de kust zorgt wind van zee voor dui delijk lagere waardes: zo'n 23 gra den. Vanaf Frankrijk komt een sto ring dichterbij en die zorgt ook in ons land voor wat wolkenvelden. Toch is vooral het'eerste deel van de dag nog zonnig, maar in de loop van de dag neemt de bewolking toe en vanuit het zuidwesten zijn er regen- of onweersbuien te verwach ten. De wind is zwak tot matig en waait uit zuidelijk richtingen. Woensdag is de regen- en onweers kans nog groot. Het wordt dan wel een stuk koeler met een middag- temperatuur van ongeveer 21 gra den. DEN HAAG - De vereniging Het Gelders Landschap is be reid een bedrag van 20.000 gul den ter beschikking te stellen voor een nieuw onderzoek naar het nut van de versterking van de rivierdijken. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door het Waterloopkundig Laboratori um. HAAMSTEDE - Naar schat ting 100 mensen woonden vrij dag de jaaruitvoering bij van het interkerkelijk kerkkoor uit Haamstede. Voor de eerste keer stond het koor tijdens de jaaruitvoering in de Neder landse Hervormde kerk in Haamstede onder leiding van Adriaan Krijger. Hoogtepunt van de jaaruitvoe ring was het kerstoratorium Tbllite Hostias. Gastvocalisten waren deze keer de leden van de christelijke gemengde zang vereniging VZOS uit Ooster- land. Het instrumentale- ge deelte van de avond werd ver zorgd door blokfluitiste Emmy Lingen en organiste Jikke Troost. Al met al konden de muziekliefhebbers hun hart weer ophalen in de kerk in Haamstede. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE li Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 'l Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - De woningbouwvereniging Beter Wo nen heeft besloten het groot onderhoud aan haar huurwoningen te 'temporiseren'; te beperken. Daar mee wil de woningbouwvereniging voorkomen dat, via het huurharmonisatie-mechanisme (het verho gen van de huren van verbeterde, goedkope huurwo ningen) de gehele woningvoorraad op een hoog huur niveau uitkomt en daardoor onbetaalbaar wordt voor lagere inkomensgroepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3