fteeei- Oudste huis van Nederland ontdekt Kok twijfelt niet aan CDA-steun voor plan-Simons Celstraffen en boetes geëist voor illegale dierimport Zomerbus feestelijk verpakt aangeboden agenda Prins jarig Lichte paniek op afdrijvende veerpont Bij restauratiewerkzaamheden Geen geld voor hogere leraren salarissen CDA veert op, maar PvdA blijft kwakkelen Hogere belasting op grote auto's Actie om aantal ongevallen te water terug te dringen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wereldwijde handel in reptielen DEN BOSCH - Officier van justitie nir. G. Bos eiste vrijdag voor de rechtbank in Den Bosch negen maanden gevangenisstraf en honderdduizend gul den boete tegen de 41-jarige W.J. (Janssens) wegens illegale invoer van bedreigde diersoorten. Diens 38- jarige vrouw, A.v.R., hoorde zes maanden eisen, waarvan de helft voorwaardelijk en vijftigduizend gulden boete. Worden de boetes niet betaald dan moeten de echtelieden respectievelijk zes en drie maanden extra celstraf uitzitten. De verdachten handelen we reldwijd in reptielen en amfi bieën. Zij erkenden wel eens fouten te hebben gemaakt. Ad vocaat mr. Ger Reynouts voer de aan dat met de ingewikkel de regelgeving die steeds wordt aangescherpt, „niemand meer weet waar hij zich aan te houden heeft". De twee zeiden dat er soms ver boden dieren met een zending meekwamen, maar dat zij die dieren niet hadden besteld. Zij bestreden dat facturen waren vervalst. Het echtpaar ontkende het op zettelijk overtreden van de in ternationale en EG-wetgeving ter bescherming van met uit sterven bedreigde diersoorten. Het stelde vrijwel altijd te be schikken over im- en export vergunningen bij de handel in onder andere Bengaalse vara- nen, groene boom-pythons, ka meleons uit Indonesië, hondskop-boa's uit Madagas car en gifkikkers uit Nicara gua. De beschuldiging dat zij ge zondheidsverklaringen zouden hebben vervalst werd door hun raadsman weerlegd. Hij over legde een verklaring die een Eindhovense dierenarts had af gegeven voor vijftien gulden, voor dieren die hij zelfs niet had gezien. „Als dat zo schrik barend makkelijk gaat, waar om zouden mijn cliënten dan de moeite nemen om een ver klaring te vervalsen", vroeg hij de rechtbank. Hij vroeg voor beiden op alle punten vrij spraak. De officier benadrukte dat het om een proefproces ging, om dat een dergelijke strafzaak nooit eerder in Nederland voor een rechtbank is geweest. Hij verweet het echtpaar gebrek aan respect voor de natuur en wees de rechtbank op de vele sterfgevallen onder de dieren tijdens hun transport naar West-Europa. Mr. Bos erkende dat de wetgeving op dit gebied uitermate fraudegevoelig is. Il legale dierenhandel is zijns in ziens op bepaalde punten, en zeker wat winstgevendheid be treft, te vergelijken met drugs handel. Uitspraak 10 juli. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard wordt van daag, maandag 29 juni, 81 jaar oud. AKERSLOOT - Een veerpont je dat bij Akersloot beide oevers van het Noordhollands Kanaal verbindt is zaterdag met tien tot twintig passagiers op drift geraakt.' Dat heeft eeii woord- yoprder van de rijkspolitie te water zaterdag desgevraagd bevestigd. De staalkabels waarlangs de pont heen en weer pendelt wer den stukgevaren door een pas serend schip. Daarop dreef het veer af in het door recreanten drukbevaren kanaal en ont stond er volgens de politie lich te paniek onder de opvaren den. ren onder de 18 jaar een half uur met de bus reizen, op welke lijn en' welke richting dan ook. Met een dagkaart van 7,50 kan men een hele dag langs de kust reizen. Een zomerbuspas is een hele week geldig. De recreatie-ondernemers in de Westhoek bieden hun klanten zo'n zomerbuspas aan voor vijf gulden. Namens die ondernemers over handigde de heer Van Oosten de eerste van die buspassen, nummer 0001, aan de Wester- schouwse wethouder ir. C. W. Veerhoek. „Vanwege het flan kerend beleid dat de gemeente westerschouwen voert ten aan zien van de recreatiemobili teit". Hij doelde daarbij op het auto-mobiliteitsplan van de ge meente. De heer Veerhoek maakte van zijn toespraak ge bruik om dat nog even toe te lichten. „In onze gemeente draait alles om recreatie. Re- nesse is de drukste badplaats van Nederland. Dat brengt ook afval, stank en lawaai met zich mee en als we niet oppassen gaat dat niet goed. Dan dreigt de ontspanning waarvoor de mensen komen een inspanning te worden. Daarom moeten we via nieuwe plannen een omge ving scheppen die het karakter heeft van een natuur- en recrea tiereservaat". Na het officiële gedeelte in het gemeentehuis stapten de be stuurders en andere genodig den in een zomerbus voor een kleine rondrit door de gemeen te Westerschouwen. Tbrwijl op camping De Duinhoeve een feestelijk verpakte zomerbus werd onthuld, werden op alle basisscholen op Schouwen- Duiveland zomerbuskaarten uitgereikt aan de leerlingen. Want men wil deze zomer zo veel mogelijk passagiers ver voeren. „Het zal nu de gebrui ker moeten zijn die aantoont dat dit een goed project is", al dus burgemeester H. Tees die gastheer was bij de officiële start van het project Recreatie mobiliteit. Tijden en standen volgens getijdclafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 juni 04.00 160 09.55 -142 16.25 157 22.20 -151 ROOMPOT BUITEN 30 juni 02.20 170 08.35 - 146 14.45 167 21.05 -156 BRUINISSE 30 juni 03.35 166 09.55 -152 16.00 162 22.20 -162 WEMELDINGE 30 juni 03.55 165 09.55 -148 16.25 162 22.20 -158 Springtij 2 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEVENTER - Bij restauratiewerkzaamheden in de historische binnenstad van Deventer is het oudste woonhuis van Nederland ontdekt. Het monument, dat nog tot en met de tweede verdieping overeind staat, stamt uit 1130. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heelt dit in Deventer bekend gemaakt. Omdat het huis uit na tuursteen werd opgetrokken was al bekend dat het dateerde van voor 1250. Vanaf dat jaar werd er namelijk baksteen toe gepast in de bouw. Tben het pand in april van dit* jaar beschikbaar kwam voor restauratie kon het onderzoek naar de ouderdom beginnen. Aan de hand van de jaarringen op houten balken kon het bouwjaar worden vastgesteld. De stijl van het huis past in de architectuur die karakteristiek is voor de dynastie van de Duitse keizers Staufers. Van die bouwkunst zijn tot in het Midden-Oosten nog voorbeel den te vinden. Tijdens het onderzoek naar het pand in Deventer is de poort gevonden die de ooi-sprong vormt van het gebouw. Boven de poort bevond zich volgens drs. ing. D. de Vries van Monu mentenzorg waarschijnlijk al van begin af aan een huis. Hierin woonde de proost, het hoofd van het kapittel van de Grote of Lebuiniskerk. In de loop van de eeuwen heeft het gebouw de nodige wijzin gen ondergaan. Maar er zijn volgens De Vries voldoende oorspronkelijke elementen overgebleven om van een mo nument te spreken dat zelfs van internationaal belang is. De onderdelen van het gebouw die herinneren aan de eerste le vensfase van het monument worden zoveel mogelijk zicht baar gehandhaafd. Het is niet bedoeling de rest van het ge bouw in de stijl van de begin tijd terug te brengen. „Derge lijke reconstructies passen niet meer in het huidige monumen tenbeleid. We laten nu ook zien wat er in de loop van de tijd met gebouwen is gebeurd. Dat is, ook in dit pand, de moeite waard", zegt De Vries. Gezien de grote betekenis van dit pand in Deventer wordt er wel extra zorgvuldigheid betracht bij de restauratie. Appartementen Het bijzondere monument is eigendom van de NV. Berg- kwartier, Maatschappij tot Stadsherstel in Deventer. Die laat het voor ruim een miljoen gulden geschikt maken voor zes appartementen. Ze worden vanaf begin volgend jaar be woond door hen die het pand een jaar of twaalf geleden kraakten. Öe gemeenten heeft hun ooit toegezegd dat ze in het pand mogen terugkeren als ze het tijdelijk zouden verlaten om restauratie mogelijk te ma ken. Op bepaalde tijden zal het monument zijn te bezichtigen. NV Bergkwartier sluit niet uit dat het monument in de toe komst een publieksfunctie krijgt. Het onderzoek naar het monu ment gaat intussen voort. Het wordt uitgevoerd door diverse instanties zoals de Rijksdienst voor de Monuymentenzorg, de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek, De Rijk- suniveristeit Leiden, de Stich ting Bouwhistorie Nederland, de Archelogische Werkgemeen schap Nederland en de ge meente Deventer. DEN HAAG - De ontwikkeling van een gbkverslavingsbeleid, inclusief beperking van het aanbod van kansspelautoma ten, is een van de punten uit de Nota Verslavingsproblematiek van staatssecretaris Simons (volksgezondheid) waarmee de ministerraad vrijdag heeft in gestemd. De nota constateert dat de zorg voor verslaafden in het algemeen goed functio neert. DEN HAAG - Het is niet moge lijk de lerarensalarissen te verhogen uit de meevallers op de begroting van minister Rit- zen (Onderwijs). Er zijn welis waar meevallers ter grootte van ongeveer tweehonderd miljoen per jaar^ maar Ritzen heeft die nodig om gaten in zijn begroting te dekken. Dat is dit weekeinde gebleken in een overleg tussen Ritzen en minister Kok van Financiën. Dat overleg ging over de begro tingsbesprekingen voor 1993, waarmee het kabinet dinsdag begint. De ontwikkeling rond de lera rensalarissen vormt een lelijke tegenvaller voor de PvdA- fractie. Die lanceerde afgelo pen week bij monde van frac tiespecialist Melkert het plan de meevallers van Ritzen te ge bruiken om die salarissen te verhogen. Na de toezegging van Kok dat hij deze suggestie serieus zou bekijken, conclu deerde Melkert optimistisch dat het sein op groen stond, hoewel het CDA zich sceptisch toonde. De kwestie van de lerarensala rissen leidde eerder dit jaar tot een conflict in het kabinet. Rit zen en zijn staatssecretaris Wallage dreigden toen met af treden als zij geen extra geld zouden krijgen om de leraren salarissen op te trekken. Zij werden vervolgens wat ontzien bij een bezuinigingsronde. Ook rond de voorgenomen btw-verlaging van 18,5 naar 17,5 procent zit Kok nog met een probleem. Weliswaar is er volgend jaar een belastingmee valler van circa 700 miljoen, maar dat is niet genoeg om de btw-verlaging, die twee mil jard kost, te betalen. Om geld vrij te maken overweegt Kok nu de departementen volgend jaar niet te compenseren voor de gestegen prijzen. Kok moet verder nog tegenval lers opvangen in onder meerde sociale zekerheid en de export kredietverzekering. Over de moeilijkste politieke vraag, namelijk hoe de koopkracht van de minima volgend jaar op peil kan blijven, zal het kabi net vermoedelijk pas in augus tus een definitief besluit ne men. De koopkrachtdiscussie leidde in het voorjaar bijna tot een kabinetscrisis, omdat de PvdA weigert te accepteren dat de minima moeten inleveren. Grens is gemarkeerd DEN HAAG - Vice-premier Kok twijfelt er niet aan dat de GDA-fractie in september het plan-Simons op hoofdlijnen zal steunen. Simons heeft, daartoe uit gedaagd, zijn grens gemarkeerd, aldus de politieke taxatie van Kok. Kok heeft dit vrijdagmiddag ge zegd na afloop van de ministerraad. Kok zei begrip te hebben voor de opstelling van staatssecreta ris Simons, die donderdag tij dens een debat in de Tweede Kamer over de stelselherzie ning in de gezondheidszorg door het CDA „werd uitge daagd het achterste van zijn tong te laten zien". Kok zei goed geluisterd te heb ben naar de toon waarop CDA- fractievoorzitter Brinkman de steun voor het plan-Simons uitsprak. Bovendien heeft het CDA duidelijk gemotiveerd af stand genomen van de motie- Bolkestein, aldus Kok. „Ik heb er alle vertrouwen in dat in september zal blijken dat deze kabinetsinzet in de brief van 5 juni voldoende steun zal hebben van de coali tiepartners". Er is volgens Kok goed Vooroverleg fgèweest met de coalitiepartijen. Kok zei wel verrast te zijn dat de CDA-fractie donderdag nog geen mening had over het kabi netsstandpunt in de brief van 5 juni, terwijl de fractie toch we ken de tijd heeft gehad om tot een oordeel te komen. „Het kan zijn dat er binnen de CDA-fractie nog uiteenlopende opvattingen bestaan over de hoofdlijnen van het beleid", al dus Kok. Een van de belang rijke hoofdlijnen is voor. Kok dat er geen verplicht eigen risi co komt. Het CDA heeft meer tijd nodig; er is geen sprake van gebrék aan vertrouwen in het kabi netsbeleid, meende Kok. Volgens recente opiniepeiling DEN HAAG - Het CDA herstelt zich in de kiezers gunst van de flinke teruggang van de afgelopen we ken. De PvdA komt met bijkans een halvering van het aantal zetels de aanhoudende crisis maar niet te boven. De VVD houdt de opgaande lijn vast. D66 koestert zich onverminderd in een riante opmars. Dit leert de jongste wekelijkse vertrouwelijke opiniepeiling van bureau Inter/View ten be hoeve van intern partijge- bruik. De enquête is gehouden tot en met 22 juni. Het CDA is volgens het onder zoek goed voor 49 zetels, een verlies van vijf ten opzichte van de huidige 54. Maar de sco re van 49 betekent een opleving vergeleken met de opmerkelij ke teruggang voor de christen democraten van de afgelopen weken, met als dieptepunt rond de 43/44 zetels medio mei. Coalitiepartner PvdA reikt in de peiling nog steeds niet ver der dan 25 zetels. Dat betekent dat de partij er 24 van de huidi ge 49 zetels prijs zou moeten ge ven. Groei De VVD stoomt in de opinie peiling op naar 27 zetels, vijf meer dan nu. D66 weet de on stuimige groei van de afgelo pen maanden vast te houden, De partij van Van Mierlo kan met een winst van 21 rekenen op 33 zetels. D66 is daarmee in grootte de tweede partij. Groen Links klimt volgens het onder zoek van zes naar acht zetels. De kleine rechtse fracties handhaven zich op hun huidige sterkte. Blijkens de opiniepeiling zou de huidige coalitie van CDA en PvdA de huidige riante meer derheid van 103 zetels grandi oos kwijtraken. De rege ringspartijen reiken samen niet verder dan 74 zetels. Een alternatief van CDA en VVD zou eventueel wel kunnen, zij het met de kleinst mogelijke meerderheid van 76 zetels. Een purperen coalitie van PvdA, VVD en D66 daarentegen zou goed zijn voor een niet onaan trekkelijke kamermeerderheid van 85 zetels. DEN HAAG - De bijzondere verbruiksbelasting die be taald moet worden bij de aan schaf van een nieuwe auto wordt aangepast. Grote, veel brandstof verbruikende auto's worden wat duurder, terwijl voor zuinige auto's de belas ting omlaag gaat. Deze maatregel wordt vrijdag in het kabinet besproken. De aanpassing van de bijzondere verbruiksbeslasting is nodig vanwege de Europese fiscale harmonisatie, maar er spelen ook milieu-overwegingen mee. In totaal komen er zes tarief- klassen, die onder meer zijn gebaseerd op de vervuilings graad van de auto. De huidige bijzondere verbruiksbelasting maakt ongeveer 20 procent van de prijs van een nieuwe auto uit. AMERSFOORT - Jaarlijks verdrinken er in Nederland 45 kinderen' beneden de 15 jaar. Tweehonderd kinderen moe ten medisch worden behan deld nadat ze per ongeluk in het water terecht zijn geko men. Om het aantal ongeval len te water terug te dringen heeft de stichting Consument en Veiligheid zondagmiddag in het Bosbad in Amersfoort het startsein gegeven voor de actie „Veilig te water". In navolging van Amersfoort zullen in een aantal gemeenten demonstratiedagen worden ge houden. Op deze dagen wordt aandacht besteed aan red- dingszwemmen, auto te water en overlevingszwemmen. Be halve Amersfort zijn de deelne mende steden Zwolle, Leeu warden, Alkmaar, Groningen. Dordrecht, Maastricht, Vlissin- gen en Almelo. Bij de de monstratiedagen krijgen ook onderwerpen zoals veiligheid in en om de zwembaden, water sport en open water in de wijk aan de orde. Campagne De actie Veilig te water is een onderdeel van de voorlich tingscampagne „Kinderveilig heid" van de stichting Consu ment en Veiligheid. De cam pagne is verdeeld over vier the ma's: „veilige feestdagen, „vei lig buitenspelen", „veilig te water" en „veilig weer thuis". Jaarlijks gebeuren er 210.000 ongevallen waarbij kinderen zijn betrokken. door Mare Legendre Tot en met 18 juli Burgh-Haamstede Expositie Hennie Fossen in De Bewaerschole; maandag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zaterdag 4 juli Zierikzee Leesprogramma voor de jeugd. Openbare bibliotheek De Stol- pe. Openingstijden. Tot en met 1 september Dreischor Landbouwmuseum, Mr Pieter Moggestraat 5. Landbouw werktuigen, gebruiksvoorwer pen, vlasbewerking. Van maandag t/m zaterdag. Open van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 30 juni Zierikzee Expositie tekeningen en textie le werkstukken in De Stolpe; tijdens openingsuren biblio theek voor publiek toeganke lijk. Tot en met 17 juli Zierikzee Expositie grafiek uit RSG- collectie. In galerie Galerij. Maandag van 14.30 uur tot 15.30 uur en na telefonische af spraak. Maandag 29 juni Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Vergadering Verenigingsraad Beter Wonen. Kantoor Caland- weg. 19.30 uur. Dinsdag 30 juni Zierikzee Modeshow beroepskleding. Corneliastichting 10.30 uur. Kerkwerve Veldbijeenkomst snijmaïs- kern. Sportterrein Verseputse- weg. 20.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederlands Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur Scharendijke Vergadering adviescommissie -az. Gemeentehuis. 20.00 uur Brouwershaven Informatie-avond concept landschapsbeleidsplan. Tbn- nenmagazijn. 19.30 uur Woensdag 1 juli Zierikzee Vergadering commissie jeugd- en jongerenwerk. Stadhuis. 16.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 2 juli Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta E^cpo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur Openstelling kerk. Nederlands Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Brouwershaven Natuurexcursie met Staatsbos beheer op de Grevelingen, boottocht en wandelen, 9.30 uur of 13.00 uur, aanmelding al leen bij VVV Brouwershaven. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Zaterdag 4 juli Zierikzee Rommelmarkt. Verzorgings huis De Wieken. Vanaf 9.00 uur. Serooskerke Rommelmarkt. Rond de kerk. 9.00 tot 16.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Zonnemaire Concert Nut en Uitspanning in de mobiele muziektent. 19.30 uur. Dreischor Concert Musi Voca. Hoekse- waards Philharmonisch Or kest. In de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Zondag 5 juli Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2